Bij de brede massa in het Westen is hij tamelijk populair Stalin geloofde niet, dat hij naar de macht streefde Loonsverhoging kost PTT zestig miljoen COURVOISIER Mevr. Marijnen opent Kaasmarkt Fikse tariefsverhoging op komst Directeuren helen en stelen cacao bonen van cliënt brief: 15 et. kaart: 11 et. drukw7 ct. In Alkmaar Plan voor snelweg Heemstede-Hilversum Arrestatie kort na eis tegen employe's Kleuter verongelukt IVIultiper 8 MÜLTIPER N.V cou'r'vo'isier A 'nnumrumnr' k. «eeeaae' Enkele belangrijke punten uit het zojuist verschenen jaarverslag 1963: de waarde per aandeel steeg me: 10% het aandelenkapitaal steeg met 30% het vermogen steeg met 38% dividend: 10% plus 4% belastingvrij in aandelen Het jaarverslag met meer interessante gegevens wordt u gaarne toegezonden. Ons adres luidt: VRIJDAG 17 APRIL 1964 PAGINA 9 ]V T ikita Sergevitsj Khroesjtsjev I \l is vandaag 70 jaar gewor- den. Een eerbiedwaardige leeftijd, al telt de wereld heel wat staatslieden, die in het gewone leven reeds „pensioengerechtigd" 2ouden zijn geweest. Enkele dagen Voor zijn verjaardag heeft hij kun- hen meemaken, hoezeer de wereld hl opschudding werd gebracht öoor zijn doodsbericht. Hij zal Vermoedelijk bulderend gelachen hebben, toen hij hoorde, dat de hours in het kapitalistische San Francisco, de enige, die omstreeks "ie tijd open was, een soort paniek aanschouwen gaf. Mr. K., zo- als de Amerikanen hem met een £okere sympathie noemen, sinds hij hun land bezocht en er menige oubollige kwinkslag verkocht, a°ht graag. Hij is altijd een man van het goede leven geweest. Mis schien, omdat hij de armoede zo Khroesjtsjev en zijn kleinzoon Nikita, het kind van zijn dochter Rada en Alexei Adzhoébei, hoofd redacteur van de Izvestia. goed gekend heeft. Een groot lief hebber van wijn en Armeense cognac en van een goed etentje... Een vrolijk begroetingsgebaar van Nikita Khroesjtsjev op een receptie in New York, gedurende zijn Amerikaans bezoek in 1960. COGNAC VERWELKOMING KONINKLIJKE FAMILIE 1904 AGIO I 1e v. (i. Kunstraat 275.-285 Den Haag tel. 1)64 6 0 N.V. AMSTERDAMSE BELEGGING MAATSCHAPPIJ A R M. KEIZERSGRACHT 706 - AMSTERDAM - TEL. 020-6 76 61. KHROESJTSJEV 70 JAAR het Kremlin, die naar het buitenland toog, het waagde, de staatsmachine in het eigen land zonder zijn directe toe zicht te laten. Eerst naar Parijs, waar hij nogal te keer ging. Maar bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten toonde hij zich de joviale, levenslustige man, die hij in werkelijkheid is. Hij zwierf door de grote fabrieken van de Ver enigde Staten, babbelend en argumen terend met de arbeiders, trok dwars door het land, polemiserend met far mers en veeboeren, erkennend, dat er voor de Sovjet-Russen van Uncle Sam wel iets te leren viel. Natuurlijk, hij hield niet op met te betogen, dat het communisme binnen afzienbare tijd zou tonen, meer wel vaart te kunnen scheppen dan het kapitalisme, maar hij nam toch af stand van de communistische leerstel ling, dat het kapitalisme vanzelf in een zou storten en een gewapende botsing tussen het communisme en het kapitalisme een historische nood zaak is. De wegbereider van het anti- stalinisme en de vreedzame coëxisten tie slikte daarbij zo nu en dan zijn eigen uitspraken in. Hij deed dan als of er niets aan de hand was. Khroesjt- sjev bestond het zopas in Boedapest openlijk te erkennen, dat het kapita listische Amerika meer en beter pro duceert, vooral wat het graan betreft, dan de communistische wereld. Het kenschetst Mr. K. wellicht, dat hij slechts zelden in het Kremlin ver toeft. Hij heeft er naar het schijnt slechte herinneringen aan en werkt bij voorkeur in het gebouw van de commu nistische partij bij het Plein van de Revolutie'. (Advertentie) vaardbare richting, doch sloeg tevens ten aanzien van het buitenland een nieu we koers in, welke ten slotte tot de huidige ontspanning en zelfs toenade ring tussen de communistische (afge zien van Rood China) en de z.g. kapi talistische wereld leidde. De directe te lefoonlijn Kremlin-Witte Huis is hiervan een symbool. Een man, die leeft en laat leven, zou men op het eerste gezicht zeggen. Zijn optreden, sinds hij de kopstukken in het Kremlin ter zijde wist te schuiven, geeft alleszins voedsel aan deze ver onderstelling. Immers, ofschoon hij te genover een man als Beria, het ge vreesde hoofd der geheime politie, on verbiddelijk optrad en hem uit de weg het ruimen, liet hij zijn grote tegen standers Molotov, Malenkov, Kagano- vits c.s. het leven. Hij verbande hen. Mikojan, met wie hij eveneens duchtig overhoop lag, werd zijn trouwe mede werker en adviseur. Mr. K's, na het Stalinistische tijdperk eigenlijk verbazingwekkend aandoende, goedmoedigheid is misschien toch wel een karaktertrek, al heeft hij in de ver beten strijd om Stalins opvolging een niets en niemand ontziende politiek ge voerd, tot hij zijn doel bereikt had. Hij slaagde er in, Malenkov, die zich al vrijwel als dictator in het Kremlin ge vestigd had, op zij te schuiven. Hoe precies, dat zal de geschiedenis mis schien leren, wanneer veel, dat zich in Sovjet-Rusland achter de schermen heeft afgespeeld, openbaar zal worden gemaakt. Mr. K. heeft het verwonderlijke feit, dat juist hij, de „tolsti maltsjik", zoals Stalin hem met een tikje minachting noemde, ten slotte uit de kring van Stalins getrouwen als nummer één naar voren is gekomen, eens tegenover een IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllMlllllilllllllMIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII Met dat al liet en laat Khroesjtsjev toch telkens zijn tanden zien, ook al heeft de kwestie Cuba hem geleerd, wat voorzichtiger te zijn en niet het onderste uit de politieke kan te willen halen. Al foeterend, schouderkloppend en dan weer foeterend, waarvan de buitenland se diplomaten in Moskou kunnen mee praten, werd hij een figuur, waarvoor men in het Westen waardering ging koesteren. Bij de brede massa in de meeste landen verwierf hij zich zelfs een zekere populariteit. Door zijn deug den èn.... gebreken. H\j was de eerste machthebber in We stipten reeds aan, dat hij de eerste arbeider in het communistische Rusland is, die premier werd. Hij werd geboren als zoon van een mijnwerker in het dorp Kalinovska bij Koersk. Ook hij zou de mijn ingaan, maar hield het er slechts kort uit, waarna hij verschei dene beroepen uitoefende, o.a. dat van smid. Men vertelt, dat hij lezen en schrijven leerde van een pope, een Rus sische priester. De zware, nogal lompe jongeman onderging grote invloed van een jonge vrouw, die zijn levenspad kruiste, Nina, de dochter van een ge pensioneerde tsaristische officier, die als onderwijzeres in Kalinovska werkte. Ze bracht hem belangstelling bij voor literatuur en kunst, leerde hem zelfs pianospelen. Ze trouwden in 1929. Hij was zes en twintig, zij nog geen twin tig. Nadat hij toegelaten was tot de communistische partij, bracht ze hem er toe, te Kiev avondlessen te gaan volgen en naar Moskou te gaan, om daar de universiteit te bezoeken. Nina kende de vrouwen van Molotov en Sta lin tamelijk goed en aldus kwam Nikita in de hogere kringen der partijleiding terecht, waaraan hij een benoeming in de partijbureaucratie dankte. Stalin haalde hem van Kiev naar Moskou, er van overtuigd, dat de „toisti maltsjik" niet naar de macht streefde, waarvan de argwanende dictator iedereen in zijn omgeving verdacht. Nikita Sergevitsj Khroesjtsjev heeft een zoon, die ingenieur is en twee doch ters alsmede een aantal kleinkinderen. Hij nodigt vooral de jongens vaak bij zich in zijn „datsja" buiten Moskou of in de zonnige Krim. Dit is dan een korte levensschets van de mens- Khroesjtsjev, van de leider van het Rus sische volk, die zijn verjaardag niet met wjjn en Armeense cognac zal vie ren. Want de dokter heeft hem sterke drank verboden. Ais hij weieens een glas wijn of cognac op een receptie ter hand neemt, tipt hij er slechts even aan. Het glas komt nooit ledig (Van onze correspondent) ALKMAAR, 16 april De echtgenote If*1 'le minister-president, mevr. w.G. wé Marjjnen-Schreurs zal volgende vrijdag in aanwezigheid van on- er de echtgenote van de commis- i»ni van de koningin in Noordhol- i 'd. mevr. mr. M. Kranenburg-Lyckla- dit .ieholt- de eerste kaasmarkt van seizoen openen. is de 650e kaasmarkt na de be- br-aÏÏ.% Daarna wordt een bezoek ge- kaa^ aan de kaasdragerskamer, waar „dragersbier in originele tinnen hP, en en kaas worden geserveerd. Op rni%r°grarnma staat voorts de beklim- tocl,- van de waagtoren en een boot- l)e door de Alkmaarse grachten. ge Ina zal het gemeentebestuur de ho- hotJ en een noenmaal aanbieden in uiel Victory. onV.^X HAAG, 17 april Het wets- P van minister Toxopeus, om de Vpn enteraden de bevoegdheid te ge- coi^J^'jkraden, bijzondere raden en va"missies in te stellen, waarin leden »o de raad geen zitting hebben, om an*,. een spreiding van bestuursver- %%,°rdelijkheid te komen, is door de ^de Kamer aangenomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii buitenlands journalist op zijn manier verklaard. „Kijk eens", zei hij, daar was er gens een eerlijk, eenvoudig, ijverig man, Iwan genaamd. Op een keer kwam er in het bedrijf, waar hij werk te, een plaats open. Men praatte lang, wie er voor in aanmerking zou ko men. Ten slotte zed iemand: waarom niet Iwan? En men bevorderde Iwan. Wie was Iwan? IkNikita". Het is natuurlijk niet zo gemakkelijk gegaan. Khroesjtsjev trad uit de duis ternis van de Stalinistische periode, min of meer beladen met de Stalinistische dreiging, op het wereldtoneel. Hij toon de zich aanvankelijk een boeman. Een politicus tevens, die zijn al of niet ver meende tegenstanders op allerlei ma nieren prikkelde en de ene crisis na de andere uitlokte. Het leek wel, als of hij er op uit was, een nieuwe wereld oorlog te ontketenen. We zullen hem in deze beschouwing naar aanleiding van zijn zeventigste ver jaardag niet in zijn politieke loopbaan volgen, zoals deze zich in de Westerse wereld aftekende. Er zij slechts gecon stateerd, dat de mijnwerkerszoon uit de Oekraïne, de eerste arbeiderspremier van Sovjet-Rusland zelfs Lenin kon zich geen proletariër van huisuit noemen zijn positie methodisch verstevigde. Hij wendd? daarbij niet alleen het econo misch» leven in zijn land in een andere, voor ce gemiddelde burger meer aan- (Advertentie) (Advertentie) Laat Uw auto thuis Vanaf 6 uur onderhoudt Maarse Kroon EXTRA BUSDIENSTEN naar SCHIPHOL- AMSTERDAM: Vertrek C.S. - Stadionplein. HAARLEM: Vertrek Station - Frederikspark. UTRECHT: Vertrek: Nieuwe Daalstraat. UTRECHT, 16 april De colleges van Gedeputeerde Staten van Utrecht en Noordholland overwegen de aanleg van een nieuwe autosnelweg van Heemstede naar Hilversum. Het tracé, waarover inmiddels al over eenstemming is bereikt, kruist de Amstel en de geprojecteerde rijksweg 3 (Rotter dam-Bodegraven-Amsterdam) tennoord- oosten van Uithoorn, de hoofdweg van Groot-Mijdrecht ten noorden van het dorp Waverveen, de Herenweg te Vinke- veen even ten noorden van het viaduct in de huidige provinciale weg en zal tus sen Geuzensloot en de spoorlijn Uit- hoorn-Breukelen aansluiten op de rijks weg Amsterdam-Utrecht. Over de voort zetting van het tracé in oostelijke rich ting wordt nog overleg gepleegd. Omdat de nieuwe weg een autosnel weg zal zijn, zullen alle kruisingen on gelijkvloers worden. Het plaatselijke en langzame verkeer blijft aangewezen op de provinciale weg. De huidige weg Heemstede-Uithoorn- Vreeland-Hilversum wordt op werkda gen door zeven- tot achtduizend voertui gen gebruikt, hetgeen betekent, dat de weg nu al boven de theoretisch toelaat bare capaciteit is belast. Op topdagen met twaalf- tot dertienduizend voertui gen treden ernstige stagnaties op. AMSTERDAM, 17 april De rijks politie te water heeft gisteren de beide directeuren van het „Algemeen Con trole Bedrijf" (beëdigde wegers en ma ters) alhier gearresteerd onder ver. denking van diefstal en heling van ca» caobonen ten nadele van hun cliënten. Gistermorgen stonden, zoals in enke le edities reeds gemeld, twee voorma lige controleurs van dit bedrijf voor de rechtbank wegens het verduisteren van balen cacaobonen uit het ABC- opslagbedrjjf in de haven. In zijn re quisitoir zei de officier van justitie toen al „dat een ingesteld onderzoek wel eens tot een nieuwe strafzaak zou kunnen leiden". Hij doelde daarbij, zo is achteraf gebleken, op de kort daar na verrichte arrestaties. De beide di recteuren zullen maandag voor de of ficier worden geleid. Tijdens de rechtszitting van gister morgen kwam naar voren, dat het contrölebedrijf er zelf de gewoonte van maakt overgebleven voorraden te verkopen, terwijl de kopers de rechtmatige eigenaars zijn van het zogenaamde overwicht, dat altijd in de balen cacao aanwezig is, om even tueel verlies en indrogen te compen seren. De koper kreeg echter door de manipulaties van het contrölebe drijf nooit meer dan het door hem be stelde gewicht. In feite werd er dus niemand benadeeld. Maar de justitie staat op het standpunt, dat het con trölebedrijf geen eigenaar is van de balen, en er dus ook niets van kan verkopen. De meeste kopers, voornamelijk cho coladefabrikanten in de Zaanstreek, hebben pas gisteren ontdekt, dat zij ja renlang tekort zijn gedaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer arresta ties zullen volgen. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 april De jongste loonsverhoging gaat de P.T.T. dit jaar naar schatting zestig miljoen gulden extra kosten, een bedrag waarin niet is voorzien op de begroting. Dit bete kent dat de voor 1964 geraamde winst van 72 miljoen gulden in één klap wordt gereduceerd tot twaalf miljoen gulden. In 1960 bedroeg de winst van de P.T.T. nog bijna honderd miljoen. Daarna zijn de financiële resultaten, voornamelijk door de stijgende loon kosten, snel minder geworden. De for se loonsverhoging per 1 januari van dit jaar zal in het bijzonder financiële consequenties hebben voor het ar beidsintensieve postbedrijf, waar onge- veer de helft van het totale ambtena renkorps van de P.T.T. van zestigdui zend man werkzaam is. Het verlies voor deze bedrijfstak is geraamd op ruim zesendertig miljoen gulden, en zou zonder een nieuwe tariefsverho ging oplopen tot niet minder dan on geveer zesenzestig miljoen gulden. De aanzienlijke winst van het tele foonbedrijf, exclusief de verhoogde personeelslasten begroot op bijna eenentachtig miljoen gulden, zal voorkomen dat het staatsbedrijf in de rode (verlies) cijfers komt. Deze grens wordt echter dichter dan ooit genaderd. Over de ophanden zijnde tariefsver hoging wil de P.T.T. op dit ogenblik niets meedelen. „Dit is een zaak voor de minister van Verkeer en Water staat", zo zegt men. Het was deze mi nister, die onlangs in de Tweede Ka mer heeft aangetoond hoe zeer een verhoging van de tarieven bedrijfsec<> nomisch gezien noodzakelijk was. Hij zei toen dat de onkosten voor de be stelling van brieven ongeveer gedekt zouden zijn bij een tarief van twintig cent. Verzending van een drukwerk zou een dubbeltje moeten kosten (twee keer zoveel als thans) en een brief kaart vijftien cent. Hij voegde er toen direct aan toe dat dit niet wil zeggen dat dit ook de nieuwe tarieven zullen worden. Aange nomen kan worden dat deze zeker la ger komen te liggen, omdat een zoda nige verhoging, die bijna een verdub beling zou betekenen, onaanvaardbaar zou zijn. De recente verhoging, waar bij bijvoorbeeld verzending van druk werk met één cent per vijftig gram duurder werd, heeft grote bedrijven die veel post versturen, al honderdduizen den guldens gekost. Het ziet ernaar uit dat frankering van een gewone brief vijftien a zestien cent gaat kosten, een drukwerk zeven cent en een briefkaart tien of elf cent. IMP. OUD HAARLEM SEVENUM, 17 april Gistermiddag is alhier de anderhalfjarige Josje Dorssers bij een ongeluk om het leven gekomen. Het jongetje was met zjjn vader bij de buurman op bezoek en heeft waarschijnlijk aan een van de ijzeren staven, die daar waren opge stapeld, getrokken, zodat het ijzer ep het hoofd van het kindje terechtkwam. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9