Eindelijk verlost van alle kwalijke geuren? Laatste ontbrekende gedeeltén gaan na vijf en twintig jaar in nieuw buizennet de grond in Duiker bij Phoenixterrein onder het Spaarne ONTMOETING IN HET ATELIER GEORGE ROBER: teruggetrokken in de stilte van Overveen I* i Gecombineerd ZATERDAG 18 APRIL 1964 PAGINA 3 Haarlem, is april Eik Jaar nadert men meer en Hieer de voltooiing van het sinds 1938 in uitvoering zijn de Haarlemse Centraal Rio leringsplan. Het is zo goed a]s zeker, dat Haarlem over drie a vier jaar geen riole- rmgsvraagstuk meer kent. Hat betekent, dat het riool water dan niet meer zoals tot dusverre gebruikelijk was behoeft te worden geloosd in de grachten, singels en het Spaarne. Daardoor zal Haar lem voorgoed worden ver lost van de haast „traditio neel" geworden jaarlijkse stankperioden en van de ver- rioleringswerkzaamheden in de reding van Berkhoutstraat. Het Orootste karwei: het leggen van de buizen, is gebeurd. vuiling van het binnenwater. Haarlem kampt al meer dan een eeuw met het probleem van stinkende en vervuilde grachten. Dat men genoeglijk langs singels en grachten stond te hengelen, dateert uit lang vervlogen tijden. Wel licht is het achteraf voor ve len maar een schrale troost te weten, dat wanneer het cen traal rioleringsplan verwe zenlijkt is, Haarlem tot de best gerioleerde gemeenten in ons land behoort. Hoe het ook zij, de Dienst Openbare Werken is thans optimistisch gestemd wat betreft de ver nieuwing en verbetering van het rioleringssysteem. De laatste ontbrekende nieu we gedeelten in het volle dig nieuwe net van stam (hoofd) - en nevenriolen gaan de grond in. De plannen voor het aanbrengen van een gedeelte van het hoofdriool onder het Spaarne door, zijn praktisch gereed en met de bouw van de rioolwaterzui veringsinstallatie in de Waar- derpolder, waarvan de kosten geraamd zijn op twaalf mil joen gulden, hoopt men vol gend jaar te beginnen. Over het algemeen zijn de omwo nenden niet bepaald in hun schik met de meestal langdurige riole ringswerkzaamheden. Voor de jeugd betékenen de metershoge zandhopen en de afgedamde vaar ten en singels een buitenkans, die ze niet vaak meer zal krijgen. Bij de Hannie Schaftstraat hébben de kinderen van de provisorische dam zelfs een compleet „strand" gemaakt. de onvoorziene stadsuit breidingen. Een aantal nevenrióleringsbuizen die nog aan elkaar moeten worden bevestigd. Met behulp van een kraan worden de betonnen, ei vormige buizen op hun plaats ge bracht. Langzaam maar zeker komt er een einde aan het Haar lemse rioleringsvraagstuk: over niet al te lange tijd hoopt men het centrale rioleringsplan te hébben x erwezenlijkt. De vernieuwing van het riool buizennet heeft de gemeente Haarlem sedert 1938, toen men daadwerkelijk met de verandering van het rioleringsstelsel een be gin maakte, vele miljoenen ge kost. Het komt nu menigeen enigszins irreëel voor, dat men aanvankelijk gedacht heeft er met ruim vijf miljoen gulden te zul len komen: 3,5 miljoen voor de algehele vernieuwing van het buizennet en anderhalf miljoen gulden voor de bouw van de zui veringsinstallatie. De oorlogsja ren, waarin de rioleringswerk zaamheden vrijwel stil lagen heb ben de gemeentelijke plannen vooral in financieel opzicht aanzienlijk veranderd. Het mate riaal bijvoorbeeld steeg drie-, viermaal in prys. Toch heeft het gemeentebestuur na de oorlogsja ren de uitvoering van het riole ringsplan zo spoedig mogelijk ter hand genomen. Diverse malpn moesten geplande kredieten wor den verhoogd. Men deed het gaarne: een stank vrije stad voor alles. Successievelijk werden de oude gedeelten in het honderden kilometers lange net door nieuwe buizen vervangen. Het werk ging langzaam, maar vorderde. Niet voor niets heeft men het riole ringsplan vanaf het begin het 15- jarenplan genoemd. Dat de vol tooiing van het plan nog een tien tal jaren langer op zich zou laten wachten is voornamelijk te wij ten aan de na de oorlog geweldig toegenomen bevolkingsaanwas en In een oud, zo men wil schilder achtig, huis aan het Rollandspad in Overveen woont al sinds 1930 de schilder Georges Rober. Hij leeft er teruggetrokken, verscholen voor het al te aardse gewoel. Voor wie hem of zijn werk kent, zal dat nau welijks een verrassing zijn. Hij is een man die zich niet graag op de voor grond dringt en wiens beste resul taten tot stand komen in een stilte die tot meditatie dwingt. En het is die zin voor meditatie, voor inge togenheid, die hem schilderkunstige paden doet gaan die voor anderen onbegaanbaar lijken. Over drie a vier iaar IIIIIMI|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||)|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!||||||||||||||||||||||||||||||||1|||i|||||||||||||||||||M||||||||||||||||||IIII1IIIIMI lllllllllllllllllllllllllllllllllllll heeft Haarlem geen m im ii iiMEniMiii mi iiiiiuiii in nu in in in tuin ii nullum milium mum in iimiiiiii ii nun minim minimi iiiii hui in ii ii inn in inn ui inn it in iimi J iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sproblemen meer lllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIITTlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■I" .jJICZIZ: 'TWiii Vooral de laatste jaren is er vaart ge zet achter de verwezenlijking van het plan. Voornamelijk betrof het de ver nieuwing van de stamriolen en het hoofdstamriool, dat zich van haarlem Zuid en Haarlem Noord dwars door de binnenstad naar de nog aan te leggen duiker onder het Spaarne slingert en tientallen vertakkingen heeft met de zo genaamde nevenriolen in de diverse stadswijken. Vanaf de duiker ter hoogte van de Obistraat zal het riool water over enige jaren worden afge voerd naar de rioolwaterzuiveringsinstal latie. Het rioolbuizennet van het noor delijk stadsgedeelte naar de omgeving van de Obistraat is op enkele gedeelten na klaar. In het stamriool uit het zui den ontbreekt nog een aantal belangrijke „schakels". Het riool komt vanaf de Jo- nan van Oldenbarneveldlaan via de Fonteinlaan, Dreef, Houtplein, Lorentz- plein, Van Eedenstraat, Wilhelmina- straat, Zijlvest, Kinderhuisvest, Kenau park, Parklaan, Friese Varkenmarkt en Spaarndamseweg te lopen naar de dui ker bij de Obistraat. Onder meer in de Van Eedenstraat moet het buizennet nog vernieuwd worden. Over enkele weken wordt daarmee een begin gemaakt. Ook de vernieuwing van het buizenstelsel in de Parklaan, waarmee ruim anderhalf jaar gemoeid zal zijn, zal op korte ter mijn waarschijnlijk deze zomer nog ter hand worden genomen. Voorts moe ten in diverse andere riolen nog nieu we gedeelten worden aangebracht, onder andere langs de Schotersingel en de Kloppersingel. Het plan voor het hoofd riool in de Zijlweg, waar ook de inwo ners van Overveen gebruik van zullen maken, is in voorbereiding. Tegelijk met de vernieuwing van de stamriolen zijn ook de nevenriolen aan de beurt geweest. Vanzelfsprekend wordt een en ander gecombineerd met verbetering of vernieuwing van het wegdek. Op het ogenblik is men druk bezig met de vernieuwing van de ne venriolen in de Hannie Schaftstraat, de Teding van Berkhoutstraat en de Hee- renvest. De vernieuwing van een ge deelte van het riool in de Nieuwe Gracht is onlangs gereedgekomen. Het moeilijkst aan te leggen deel van het stamriool traject wordt dat an de Kin derhuissingel via de Parklaan naar het Phoenixterrein, waar een rioolgemaal moet worden gebouwd om het riool water van een diepte van circa vijf meter omhoog te halen. Vandaar loopt het traject naar de Obistraat. Het aan brengen van de duiker zal met zich meebrengen, dat het Spaarne daar ge- deelteljjk zal moeten, worden afge damd voor het maken van een bouw put. Met deze werkzaamheden zal ze ker anderhalf jaar gemoeid zijn. Het rioolwater beweegt zich in de ge leidelijk hellende rioolbuizen zelf voort. Het bodem-verhang bedraagt ongeveer een meter op anderhalve kilometer. Het rioolgemaal, dat ter hoogte van het Phoenixterrein komt, haalt het rioolwa ter naar boven, omdat de buizen anders te diep moeten komen te liggen. De be tonnen stamriolen, die in doorsnede va riëren van zestig centimeter tot een meter vijftig, zijn rond van vorm. De nevenriolen daarentegen zijn eivormig en variëren in doorsnede van 30 en 45 centimeter tot 60 en 90 centimeter. Om de vijftig meter geven toegangskokers verbinding tussen de stamriolen en de nevenriolen. In 1960 moest nog ongeveer vijfentwintig kilometer stamriool en ze ventien kilomter nevenriool worden ver nieuwd. De afstanden zijn sedertdien aanzienlijk kleiner geworden. De riolen vragen thans in verband met veelvuldi ge verstoppingen permanent onderhoud. Dat zal in die mate niet meer nodig zijn, wanneer men over het gemaal be schikt. Behalve in de Waarderpolder is er ook in Schalkwijk een waterzuiveringsinstal latie geprojecteerd. Enkele jaren gele den werd aangenomen, dat de installa tie in de Waarderpolder gebaseerd zou zijn op 210.000 inwoner-equivalenten. Dat wil zeggen, in eerste instatie is gere kend op een hoeveelheid rioolwater, overeenkomende met de normale hoe veelheid van 210.000 inwoners, in dit ge val 210.000 inwonersequivalenten riool water en 210.000 inwonersequivalenten slijk. Later bleek, dat naar alle waar schijnlijkheid meer afvalstoffen geloosd zullen worden dan men aanvankelijk ge dacht had. Daarom was het nodig, me de om de nodige speelruimte te hou den, de installatie te vergroten. Er is lenten water en 220.000 inwonerequiva- lenten water en 22.0000 inwonerequiva lenten slijk. Dat betekent, dat bij droog weer per uur 2500 kubieke meter riool water in de installatie kan worden ge reinigd. Verder is erop gerekend, dat pas na tenminste tweevoudige verdun ning het rioolwater via de nooduitlaten in het openbare water mag worden ge loosd. Daarvoor is het noodzakelijk, dat een extra hoeveelheid regenwater van 2500 kubieke meter per uur de zuiver- ringsinstallatie kan passeren. Rober werd in 1893 te Brussel ge boren als zoon van een Belgische vader een kunstschilder en een Hollandse moeder. Ook moet er nog wat Spaans bloed door hem stromen, hetgeen mis schien een aanwijzing kan zijn voor zijn in wezen diep religieuze gesteld heid. De jonge Rober had een moei lijke jeugd, hij stond al vroeg op eigen benen en moest op allerlei manieren in zijn onderhoud trachten te voorzien. Inmiddels doorliep hij de academie in Brussel, waar hp in ieder geval de techniek van het tekenen volledig onder de knie kreeg. Zodoende kon hij als ontwe-per in verpakkings-en behangsel industrie in zijn onderhoud voorzien. De eerste wereldoorlog brak uit. Rober vluchtte naar Rotterdam, waar hij werd opgenomen in de schildersgroep „De Branding". De toenmalige expres sionisten die in deze groep verenigd waren roerden zich duchtig en Rober deed mee. Zijn getekende duinland schappen en havengezichten trokken de aandacht. Er waren contacten met de Duitse expressionistengroep „Der blauwe Reiter". Rober ontmoette de on langs overleden beeldhouwer Archi- penko en diens al even beroemde col lega Brancusi. Maar de overweldiging van zijn vaderland liet hem ook na zijn vlucht niet onberoerd. „Alles werd ver moord in mezelf, ik moest me alles weer aanleren. Ik raakte iedere hou vast kwijt. Geld was er niet. Ik kocht rollen kastpapier bij de Hema, sneed er vellen van en prikte die op de muur en dan maar tekenen. Ik voelde me of ik door de hel ging en daarvan hield ik een „nacht boek bij. Ik verbrandde, ik was ja loers. Het was een soort omgekeerde ascese. Later werd ik rustiger, toen kon ik pas aan de werkelijke ascese beginnen." Veel belang hecht Rober aan de in nerlijke bewustwording, hii inte resseert zich voor theosofie en budisme, hij ziet er de wegen in tot zelfkennis en zelftucht. Zo ziet hij ook zijn schilderwerk niet in de eerste plaats als een vormprobleem, maar als een weg tot. zelfkennis, een venster op de vele (alle) mogelijkheden die in de mens besloten liggen. Of zijn werk daar door niet ontoegankelijk wordt voor an deren? „Ik geloof dat er mensen zijn, die mijn symbolen herkennen, omdat ze diep genoeg in zichzelf hebben geke ken. Ik heb eens meegemaakt dat iemand mijn atelier bezocht, hij was bang voor een bepaalde tekening. Waarom? Omdat het een röntgenfoto van zijn eigen innerlijk was. Waarom ik naar Overveen ben geko men? Ik voelde dat er met Rotterdam iets gebeuren ging. Ik heb later de theo sofen nog gewaarschuwd, ze lachten me uit. Chabot heb ik ook nog gewaar schuwd. Hij is gebleven, zijn hele boel is verbrand tijdens het bombardement. Terwijl Rober dit alles vertelt, zet hij de ene tekening na de andere neer. Reeksen met visionnaire tekeningen, grillige vormen, half lichaam half ve getatie. Later komen de „ijslandschap pen" die doen denken aan Japanse land schappen. Ze werden gemaakt in een door hem zelf uitgedacht tempera-pro cédé. Weer later de organische compo sities, waarvan hij zelf zegt, dat ze be doeld zijn als synthese tussen surrealisme, kubisme en expressionisme. Omdat, naar hij zegt, de veelheid moet worden teruggebracht tot een éénheid. In een synthese van alle ismen meende hij toen een boven de normen liggende stijl te kunnen vinden. Nü maakt Rober collages, tientallen, honderden. Opvallend helder van kleur, vol droombeelden. Hoe hq daartoe kwam? „Ach, ik speelde wat met pa pier en van het een kwam het ander. Ze zijn hier van de Belgische regering geweest, ze wilden al die collages ko pen, maar ik ben er niet op ingegaan. Ik wil ze eerst naschilderen, de beste ervan althans. Men vindt dat vreemd, maar ik zie het als een oefe ning in zelftucht, het beoefenen van een ambacht tot het meesterschap. Sommi ge dingen, een hand b.v. moeten er worden ingezet als een oude meester. Het is ook heel moeilijk om de juiste kleurnuanceringen op linnnen over te brengen. Ik hoop er in ieder geval nog een heleboel te kunnen maken. Als er tijd voor is, want zo jong ben ik nu ook niet meer."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3