Samenwerking tussen de confessionele partijen mogelijk en nodig" E20 mm GEEN TOP- ZONDAG IN BOLLEN STREEK 1 Weekendverkeer eist weer vele levens BEVA Liberaal advies voor minister Witteveen „Vecht als een leeuw voor lagere belasting half 1965" Tien geboden niet in het programma van de VVD -mat MACDA JANSSENS gehuldigd 1 Bioscoopbezoek blijft dalen Nederland is gevaarlijk dicht bij film - cultureel minimum OUD-MINISTER CALS Geen struisvogel politiek NIOIFIO Lichaam van ver miste leraar opgehaald neergestoken Jongen (10) onder Lrommer gedood Dodelijke val van trap Prinses Beatrix terug van reis m Urenlange rel tussen honderden jongelui en politie m E en gunstig jaar voor eigen film Eminent actrice Kardinaal Alfrink bij NatHerden king gevallenen Lichaam van man opgehaald *ïïiïÉÏL Üit A'dam-Rijnkanaal TAXI-CHAUFFEÜR Missie en zending „A wonderful trip Perzisch prinsenpaar in ons land op bezoek In Belgisch Limburg Zuid-Afrika In Zandvoort Verveling oorzaak Spanje Tien geboden after shave lotion i Niet zo absurd Daling MAANDAG 20 APRIL 1964 PAGINA 5 Prinses Beatrix wordt aan de trap van het vliegtuig hartelijk begroet door haar zusters Margriet en Christine. 21.000 bezoekers op de Keukenhof BEWIJST v DAT 11 VAKKLEDING PRETTIGE KLEDING KAN ZIJN MINISTER WITTEVEEN. Veroverend fris~. De actrices Hetty Beck (76 jaar) linksen Jacqueline Rooyaards- Sandberg (87 jaar) rechts, heffen het glas met de jubilerende Magda Janssens 80 jaar). 'Van onze parlementaire redacteur) SNEEK, 20 april „Ik weet dat Yar|chiUende jongeren, vooral in de *1*1 zelfs nu een fusie van de chris telijke partijen nastreven, waarbij zij fe Duitse C.D.U. als lichtend voor- peeld zien. Ik wil waarschuwen tegen 'ffeële illusies, maar ik wil tevens aanmoedigen. Naar mijn overtuiging is een samenwerking tussen KVP, AR en J-H ook in Nederland mogelijk en ge boden. Men ziet echter de onmiskenba- tegenstellingen tussen deze partijen niet over het hoofd. Zij zijn historisch «eheel anders gegroeid dan in Duits- pnd", aldus oud-minister Cals op de °litieke Jongeren Contactdag. Mr. Cals herinnerde aan zijn kriti sche beschouwingen onlangs gehouden over de werkwijze van ons parlement etl herhaalde, dat politiek zich vooral Pjet grote lijnen en belangrijke zaken •hoet bezighouden. Als zodanig gaf hij ae historische taak van het christen- 9°®, om tot vernieuwing te komen. P1 deze tijd leeft deze vernieuwing weer. Kernwaarheden krijgen weer hun oorspronkelijke glans, aldus mr. ~&ls. Hij wees daarbij op het algeme- he streven van velen om los te komen v'an allerlei franjes. Het werk van de °ecumene en van het Vaticaans Con cilie bracht hij daarbij in herinnering, rif) zag in deze „geestelijke branding" ateeds duidelijker de behoefte ontstaan hhi zich ook de staatkunde te oriën- ecen op de fundamentele levensbegin selen. Daardoor krijgt het behartigen *an stoffelijke belangen eveneens een diepere geestelijke zin. in de christelijke gezindheid, waar voor de politicus zich wil laten beïn vloeden, vinden zij elkaar in KVP, AR ®h CHU, aldus oud-minister Cals. De drie christelijke partijen in Ne derland vinden elkaar in de christe- Hlke gezindheid, waardoor de politi- (Advertentie) O» auMlem» vlerlagen-houfapaanplaat /product WEESP, 20 april De politie van Weesperkarspel heeft zaterdagmiddag lij! het Amsterdam-Rijnkanaal het tik van een man opgedregd. Bij iden- 'Joatie bleek het het stoffelijk over- vo te zÜn van de sinds 1 maart Wmiste drs. C. J. van Eenennaam, n„ ar Engels aan het Comenius lyce- ut« m Amsterdam. aut man' die op die datum met zijn Ver -Was weggeroden, werd sindsdien lst' Een voorbijvarende schipper au? zaterdag het lichaam drijven. De Eevond'10 06 leraar is nog niet teruS" In Vlissingen (Van onze correspondent) Van SSINGEN' 20 aPril In de nacht paa..?aterdag op zondag is bjj een vecht- Ba3 voor een café aan de Boulevard uit alhier de taxichauffeur H. in ,i 'euw- en St. Joosland met een vijl M®.lies gestoken. lev« ®en slagaderlijke bloeding is hij in J0?JJsgevaarlijke toestand naar het St. is ?('Z|ckenhuis overgebracht. De man Zond r D'ig buiten bewustzijn geweest. om«* gro'ddag was zijn toestand naar "Handigheden redelijk. féha dader, een 38-jarige koopman-ca- dezaifj1- Koudekerke heeft zich nog 8em ia nacIlt bij de Vlissingse politie VH] d. Hij ontkende echter met een BtierStoken hebben. Hij is in het po- verwïS"au ingesloten. Beide mannen Woor? n 'n bet café, toen zij een lin_rdenwisseiing kregen over de beta- 0verJan 0011 accu die de koopman had ejuXgenomen van H. Er vielen daarbij v. *®ie klappen, doch even na twee uur veoht "et tweetal de zaak buiten uit te sla» Dver en weer werd hard ge- ziin P' ^oen de taxichauffeur daarbij 'i i^genstander enkele schoppen gaf, Ub de de koopman plotseling een vijl zak en stak zjjn tegenstander in de lies. Hij raakte een slag- ÉeJ zodat H. hevig bloedend neerviel. Ij a taxichauffeur uit Vlissingen heeft "aar het St. Jozefziekenhuis gebracht. 20 april De tienjarige Ma •hldrt ^iesen uIt Amsterdam is gister- eeil ag °P de rijksweg In Eemnes bjj ko^^vkeersongeval om het leven ge- de^?dat zijn vader zijn bestelauto op Festaii?keerstrook tegenover het fruit- keerdraPt „Torna Tuva" had gepar- Vah do Japte de jongen uit aan de kant °hi en rbweg. Hij lipe achter de wagen Werd hij wem op het fietspad. Daar rige v, aan,gereden door een zestien- bgen ,H^?mbetser uit Blaricum. De ^?rendo oLzo ongelukkig, dat een pas arren slechts de dood kon con- av°®dSTu R,DAM'20 aPvU Zondag- Van x 6 75-jarige weduwe H. P. kade in haar woning aan de Sloter- VaHen, ms,erdam van de trap ge il was onmiddellijk dood. curs zich zal laten beïnvloeden. Naast de christelijke inspiratie, welke Ro me en Reformatie binden, staan in ons land echter dogmatische contro versen, welke ons verdeeld houden. Zeer duidelijk zag mr. Cals die in verschillende visie op de verhouding tussen genade en natuur. Ook op po litiek gebied wijken katholicisme en protestantisme van elkaar af, zoals in het afgelopen jaar andermaal pijnlijk is gebleken. Hij herinnerde aan de kabinetsformatie, waarbij de CH de WD in staat zou hebben gesteld om op meest kritieke ogen blik een eigen spel te spelen. Onlangs is weer de afwerende hou ding van de partijleiding van de CHU gebleken, waarbij echter ook andere geluiden zich lieten horen. Bijzonder sterk is in de afgelopen maanden ge bleken hoe zeer emotionele factoren bij de beoordeling van de verhouding katholiek-protestant een rol spelen. Dat is ongetwijfeld aan beide zijden het geval, maar het zal geen protes tant mogen verbazen, dat menig ka tholiek pijnlijk is getroffen door tallo ze reacties voor dat over de verlo ving iets bekend werd op het be richt dat prinses Irene katholiek was geworden. Mr. Cals wilde dit alles zeggen om een nauwere samenwerking niet als gemakkelijk voor te stellen en aan struisvogelpolitiek te doen. Niettemin geloofde hij sterk in een samenwer king. Er is immers meer wat de drie partijen verenigt dan wat haar ver deeld houdt. De overtuiging dat de Goddelijke Openbaring de grondslag is ook van het staatkundig leven bindt ons tezamen. Als detail van de noodzakelijke sa menwerking wees hij op de steun aan missie en zending, een actueel onder werp in de politiek. Mr. Cals achtte interfrationeel be raad in het parlement, waarbij men voor verschillende onderdelen tot één woordvoerder van de drie fracties zou komen, bereikbaar. Daaruit zou de mo gelijkheid kunnen blijken om te komen tot de grondlijnen van een gezamen lijk werk- en verkiezingsprogram. Mr. Cals wees degenen die nu nog waar schuwen tegen overhaasting op de dy namische ontwikkeling in onze tijd. Met de Leidse theoloog prof. Bakhui zen van den Brink vroeg hij om een convent van vertegenwoordigers van verschillende confessionele partijen, om steriele zaken op te ruimen. Mr. Cals deed een hartstochtelijk beroep op de jeugd, om de vernieuwingsge dachte van paus Joannes XXIII over te nemen in eigentijdse vormgeving van christendom en democratie. (Van een verslaggever) HAARLEM, 20 april Een traditio nele bollenzondag is het gisteren niet geworden. Daarvoor temperden fikse regenbuien te vroeg in de middag het enthousiasme van de stroom bezoekers, 's Morgens leek het er sterk op dat de verkeerspolitie handen vol werk zou krijgen om de velen die naar de bollen velden gekomen waren om niet alleen de crocussen maar ook de in volle bloei staande narcissen en hyacinthen te be wonderen, in goede banen te leiden. Tegen twee uur echter begon de alge hele uittocht. Regen en wind zwiepten over de vlak ke velden en de meesten achtten het beter om de streek nog maar eens later op een stralende dag te bezoeken. Trou wens de bollenstreek verwacht de grote stoot pas de komende twee weekeinden waarvan die beginnende bjj 1 mei bloemencorso het hoogst genoteerd staat. Hoewel de drukte op de wegen dus een beetje tegenviel, had de Keuken hof over belangstelling niet te klagen. Ruim 21.000 bezoekers hebben daar zon dag een wandeling gemaakt. Een fraai getal wanneer men nagaat dat de hof zich vorige week slechts in een bezoe kersaantal van 5000 mocht verheugen. Een topdag bjj Keukenhof betekent ech ter altijd nog 50.000 bezoekers. Ook aan het strand is het dat niet geworden wat men ervan verwacht had. Tegen half elf begon het aardig druk te worden. Lange rijen auto's, fietsen en brom mers spoedden zich in de richting van Zandvoort of Bloemendaal, verlangend naar een lome dag in de ligstoelen. Eigenaars van strandcafé's zagen in gedachten de schade van verleden week reeds ingehaald. Maar ook hier joeg de regen de bezoekers van het strand weg. De uittocht was tegen twee uur zo massaal, dat op de af- voerwegen heel wat kettingbotsingen voorkwamen. Er ontstond daarbij al leen blikschade. Het Zand voor tse circuit had een re cord middag. Velen sloegen de kracht- vertoningen gade van de personenauto's die daar de vrije teugels kregen. De regen zorgde voor heel wat slippartijt jes. Persoonlijke ongelukken deden zich echter met voor. 11 SCHIPHOL, 20 april. Een dag na haar ouders is gisterochtend prinses Beatrix van het bezoek aan Mexico in Nederland teruggekeerd. Zij arriveerde met het K.L.M.-lijntoestel uit Canada, waar ze een kort bezoek aan een vrien din heeft gebracht. Op Schiphol werd zij onder aan de vliegtuigtrap verwelkomd door de prin sessen Margriet en Christine, die hun oudste zuster enthousiast gelijktijdig ieder op één wang kusten. De prinses schudde achtereenvolgens de handen van haar particuliere secretaresse, mej. M. Wijnen, van hofdame freule C. E. B. Roel, van de adjudant van de koningin W. Bisschof van Heemskerck, en van de eerste secretaris van de Mexicaanse ambassade, de heer M. A. Amador, tot wie ze dankbaar zei: „It was a wonder- SCHIPHOL, 20 april Namens de koninklijke familie heeft zondagochtend luitenant-kolonel G. N. Tack, adjudant van de koningin, op Schiphol de Per zische prinses Parissima Pahlavi be groet, die per KLM uit Londen arriveer de om zich in Nederland bij haar man te voegen, die daags tevoren al uit Rome was aangekomen. Hij is prins Abdorreza Pahlavi, een van de vele broers van de Perzische Sjah, en hij gaat in dc komende dagen als vice-voorzitter een internationaal jachtcongres in Den Haag bijwonen. TILBURG, 20 april Zaterdag is de 67-jarige Van Breugel in Tilburg door een personenauto overreden en la ter in het St. Elisabethziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De be stuurder van de personenauto zag iets op de rijbaan liggen doch kon ondanks krachtig remmen een aanrijding niet meer voorkomen. Het bleek later de heer Van B. te zijn.Hoe het slachtoffer terugkerend van een laat familiebe zoek op de rijbaan is terechtgeko men, is nog niet opgelost. EDAM. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee heeft op de Hoornse Jaag weg onder de gemeente Oudendijk een ernstige aanrijding plaats gevonden, die aan de 27-jarige onge huwde uit Edam afkomstige Henk de Wilde het leven heeft gekost. Het slacht offer was met zijn vriend Theo Nibbering per auto op weg naar Edam. Ter hoogte van de plaats van het ongeval moest wegens benzinegebrek worden gestopt. Beide personen werden aangereden, toen zij probeerden van passerende auto mobilisten hulp te krijgen. De veronge lukte lag met een gebroken been op de rijbaan. Hij werd daarna overreden door een uit de richting Hoorn komende auto, die zonder te stoppen in de richting Edam verdween. De heer De Wilde werd hierbij gedood. Zijn vriend werd met een beenblessure naar de ouderlijke woning vervoerd. HAARLEM De anderhalf jaar oude Leo van Nunen is zondagmiddag in de Cheribonstraat tegen een langzaam rij dende auto opgelopen. Hij kreeg het rechter achterwiel over zich heen. Het jongetje is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden. Hij was op bezoek bij zijn grootouders. GELDERMALSEN De 63-jarige G. M. Sloot uit Kerkavezaat is zondag ochtend toen hij in Geldermalsen op zijn fiets wilde oversteken door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. De auto waarin de 43-jarige B, zijn echtge note en vier kinderen zaten, sloeg om. Zij werden licht gewond. In een zieken huis in Tiel zijn zij behandeld. ACHTERVELD De 27-jarige mej. M. Dohmen uit Achterveld is met haar auto zaterdagmorgen tegen een elek- triciteitsmast gebotst, waarna de auto in een bijna drie met dieper gelegen gracht schoot. De bestuurster bezweek ter plaatse aan haar verwondingen. ONSTWEDDE Vrijdagavond vond op het rijwielpad op de Onstweddervveg in Onstwedde, een frontale botsing plaats tussen twee brommers. Beide bromfietsers werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Winschoten vervoerd. De 22-jarige Jans Wubs uit Onstwedde is enkele uren na aankomst overleden. De toestand van 19-jarige M. M. uit Veenhuizen is zorgwekkend. MAASTRICHT In Belgisch Lim burg zijn gisteravond bij twee verkeers ongelukken elf personen om het leven gekomen en vijf gewond. Op de weg Bilsen-Genk, onder de gemeente Zuten- daal, is op een kruispunt een oude per sonenauto afkomstig uit Genk in bot sing gekomen met een tegenligger uit Asch. Van do acht inzittenden werden vier - ét personen uit de wagen geslingerd. Zij waren op slag dood. Van de vier ove rige inzittenden werden er drie dood in de wagen aangetroffen. De achtste is op weg naar het ziekenhuis overleden. De slachtoffers vijf mannen en drie vrouwen, zijn Turken, vrij jong en woonachtig in Genk. In Mielen, nabij St. Truiden, zijn zon dagavond twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een van de wagens zaten drie mannen, Belgen tus sen de 20 en 32 jaar, die bij de botsing op slag dood waren. In de andere wa gen zaten een man, vrouw en drie kin deren uit Leuven, die ernstig gewond werden. De slachtoffers kwamen uit Bergharen. Advertentie welgeteld 35 verschillende modellen voor ca. 200 verschillende beroepen KLim BENDIEN'S CONFECTIE FABRIEKEN N.V. ALMELO (Van onze parlementaire redacteur) EINDHOVEN, 20 april De kamer leden Th. Joekes en mr. H. van Riel, fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, hebben op de jaarver gadering van hun partij de verdediging op zich genomen van de liberale minister van Financiën, prof. Witteveen. Hieruit bleek, dat het nooit de be doeling van de WD kan zijn geweest over de kwestie van de belastingver laging een kabinetscrisis uit te lokken. Mr. Geertsema's betoog kreeg daar door duidelijk het karakter van een zwaar schot voor de boeg, meer niet. „Het zou het grofste staaltje van op portunistisme zijn wanneer wij liberalen, die zeggen tegen inflatie te willen strijden, thans een extra golf van over- besteding zouden ontketenen door aan een loonexplosie nog een belastingver laging toe te voegen", zo merkte mr. van Riel op. Het typeerde de benarde positie waarin de VVD zich thans bevindt. Aan de ene kant moet zij haar verkiezings leuzen waar maken door de belasting verlaging wegens inflatiegevaar tegen te houden, tegelijkertijd echter schreeuwen haar kiezers in de midden groepen wegens de onhoudbare progres- siedruk om erbarmen. De heer Joekes zag als enige mogelijkheid de aan kondiging in het nu spoedig te ver wachten wetsontwerp, dat midden 1965 de lang verwachte belastingverlaging zal ingaan. Hij adviseerde zijn partij genoot-minister daarvoor als een leeuw te vechten. In de partijvergadering zijn nog een aantal kwesties ter sprake gekomen, waarover lang niet iedereen het eens was. De apartheid in Zuid-Afrika bij voorbeeld, waarvan mr. van Riel zei, dat de manier waarop de blanke minder heid in doodsgevaar voor haar leven vecht ons niet het recht geeft daar tegen te protesteren, ook al vecht zij op een wijze, die voor ons onaanvaard baar is. Mevrouw Stoffels-van Haeften zei, dat wie in Zuid-Afrika zelf de (Van een verslaggever) ZANDVOORT, 20 april Enkele hon derden zich vervelende jongelui uit Haarlem en Amsterdam hebben gis termiddag voor heel wat onrust in het centrum van Zandvoort ge zorgd. Enkele uren lang werd daar het ene relletje na het andere uitgevochten. De politie moest er met twaalf man aan te pas komen en zo nu en dan ste vig gebruik maken van de gummiknup pel. Omstreeks zes uur, toen de jongelui er genoeg van hadden, kon de politie naar het bureau terugkeren. Veertien jongelieden namen zjj mee, die waren aangehouden wegens verzet of beledi ging. De relletjes begonnen omstreeks vier uur in het centrum voor het raadhuis. Een onbetekenende ruzie in een groep jongens van zestien tot twintig jaar trok de belangstelling van omstanders, die zich onmiddellijk intensief met de zaak gingen bemoeien. De rel breidde zich uit en de politie, die de knapen keer op keer uit elkaar joeg, moest constateren dat de ruzies in vele straten rond het centrum werden voortgezet. De jonge lui bedienden zich onderling van ploer tendoders en ijzeren stangen. situatie heeft bestudeerd, met een heel ander oordeel thuiskomt dan dat wat men op afstand velt. Uit de vergade ring kreeg deze opvatting steun. De heer Van Dijk verdedigde de onder tekening van het bewuste manifest, dat tot een mislukte aprilmop heeft geleid, met de motivering dat dit stuk slechts gericht was tegen een wet die de politie bevoegdheid verleent om arrestanten onmenselijk lang vast te houden. Mevrouw Stoffels vond, dat parlemen tariërs beter doen geen buiten-parle mentaire acties te steunen. Waarop de heer Van Dijk slechts antwoordde: mijn handtekening is gegeven en blijft staan. Hij kreeg een pluim van mr. van Riel voor zijn onafhankelijke houding. Ir. Otten heeft gewezen op de schade die het bedrijfsleven zou ondervinden van een te ver gaande actie tegen Spanje. Men moet althans de mogelijk heid willen bezien dat land een asso ciatie met de EEG te verschaffen. Mr. Berkhouwer voegde daaraan toe, dat inderdaad het Spaanse regime, waar mee wij het niet eens zijn, iets anders is dan het Spaanse volk, waartegen over openheid past. Ir. Otten raadde de politici van de WD aan om een beslissing over de vertikale prijsbinding uit te stellen tot dat hierover een nota ter discussie is gesteld. Veel wanbegrip en onrecht zou dan voorkomen kunnen worden. Mr. Geertsema heeft uiteengezet, dat een kandidaat-staatssecretaris voor de WD niet direct lid van de partij behoeft te zijn. Het is mogelijk dat hij zijn sympathie voor zijn geest verwanten geheim heeft gehouden om dat zijn positie dat meebracht. Ere-voorzitter prof. Oud hield een inte ressante beschouwing^ naar aanleiding van pogingen om het beginselprogram der partij te veranderen. Dr. Nordlohne, die daartoe het initiatief had genomen, stelde voor te verwijzen naar de tien geboden en het Nieuwe Testament als een goede norm voor het zedelijk besef van een liberale maatschappij-orde. Hij kreeg de gezaghebbende oud-voorzitter vierkant tegen zich. „Het christendom is voor ons liberalen wel een richt snoer, maar dan alleen in redekundige zin", aldus prof. Oud. „Geen documen ten van godsdienstig geloof in onze partijprogramma's". Hij wees op het ge vaar, dat humanisten, die het „zede- kundig christendom" eveneens erkennen, nu eenmaal geen persoonlijk Godsbegrip aanvaarden. Het voorstel van dr. Nord lohne zakte als een baksteen. Prof. Oud achtte het twee-kamerstel sel geen eis van liberaal beginsel. Met name tegen de Eerste Kamer in de huidige samenstelling bleef hij zijn be kende bezwaren handhaven. Een corpo ratieve kamer leek hem de aangewezen oplossing, met name in een land met zijn „sluipend corporatisme". Advertentie) Exclusief verkrijgbaar bij de kapper (Van onze filmredacteur) AMSTERDAM, 20 april Ondanks het nog steeds dalende, bezoek, aldus constateert de heer J. G. J. Bosman, directeur van de Nederlandsche Bios coop-bond In het jaarverslag over 1963, blijft de bioscoop met de belang stelling die ze heeft van miljoenen, voornamelijk jonge mensen, een socia le en culturele macht onder de ont spanningsmedia. Een betekenis, die wordt onderstreept door het feit, dat de bioscoop de voornaamste en in veie gevallen de enige bron van ontspan ning is. Niettemin is er een toenemen de neiging tot inkrimping van het blo- scoopbedriji, hetgeen blijkt uit le ver mindering van het aantal zitplaatsen en de sluiting van zalen. In het verslag wordt de vraag ge steld, of zo'n ontwikkeling ook dienstig is aan de sociale en culturele functie, die de bioscoop als ontspanningsmedi um tegenover het publiek vervult, of de vermindering van het potentieel niet nodeloos een verdere vermindering van de belangstelling tot gevolg zal hebben en of aldus niet een tekort zal ont staan in de voorziening van ontspan ningsbehoefte van jonge mensen in de steeds meer gespreide en geïndustriali seerde woongebieden, waarbjj dan nog niet eens wordt gesproken van het ge vaar voor de toch al geringe kansen ener nationale filmproduktie. Het antwoord, aldus het verslag, lijkt voor de hand te liggen. Maar dan dient het ook duidelijk door over heid en bedrijfsorganisatie samen te worden gegeven. Bovendien moet hierbij worden bedacht, dat wat ver loren gaat, gezien de ontzaglijke kos ten van nieuwbouw en nieuwe inrich ting, niet te herstellen valt, tenzij men, zoals in andere sectoren van het culturele leven men denke aan de bodemloze put van schouwburg en operagebouwen tot investerin- §en zou overgaan, die wegens het ont reken van rendabiliteitsmogelijkhe- den niet meer uit particuliere midde len zijn op te brengen. Zulk een redenering is volgens het jaarverslag niet zo absurd, als ze mis schien wel zou kunnen lijken. Wanneer men immers gezag moet toekennen aan de minimum-normen, die de Unes co met betrekking tot de ontwikkelings gebieden aan de zetelbehoefte voor bio scoopbezoek aanhoudt, dan is Neder land met zijn 560 bioscopen 260.000 zit plaatsen gevaarlijk dicht bij het film- culturele minimum en zal verdwijning van bioscopen al snel een tekort bete kenen. Het moge ai verheugend zijn, dat de regering ervan overtuigd is, dat het economische klimaat van het film- en bioscoopbedrijf verbetering behoeft en dat gemeenschappelijk naar een oplos sing wordt gestreefd, deze zo noodza kelijke verbetering zal echter op uiterst korte termijn tot stand moeten worden gebracht, wil het filmculturele verlies niet onherstelbaar zijn. Ook wanneer men verwacht, dat te zijner tijd een zekere stabilisatie in het bedrijf zal in treden, dan nóg is het van belang, tij dig de voorwaarden te scheppen voor een blijvende sanering van het film- bedrijfsleven, mede als een factor van sociale betekenis. Behalve dat de bio scoop voor de vertoning van films de aangewezen plaats is, die méér aan de bedoelingen van de maker beantwoordt dan de „pocketuitgave van de elektro nica" in de huiskamer, voorziet de bio scoop, ook onder de gewijzigde omstan digheden, als uitgaanscentrum in een speciale behoefte. Hoezeer de moeilijkheden van het bio scoopbedrijf als gevolg van de ver scherpte concurrentie zijn toegenomen, blijkt uit het in het verslag gepubliceer de bezoekcijfer over 1963, dat 43.100.000 bedroeg, een vermindering van tien pro cent met het voorafgaande jaar, toen 47.875.000 bioscoopbezoeken werden ge teld. In de drie grote steden bedroeg de achteruitgang 8.9 procent, in de overige gemeenten 10.6 procent. Het aantal bioscopen verminderde van 562 in 1962 tot 552 aan het einde van 1963, de zetelcapaciteit daalde van 264.325 tot 260.600 en ook het aantal ingevoerde filmt liep iets terug van 396 in 1962 tot 385 in het verslagjaar. Een heel ander beeld vertoonde de gang van zaken met de Neder landse film. Er kwamen in 1963 vijf Nederlandse films in première: „Fiet sen naar de maan", „Als twee drup pels water", „Wederzijds". „De ver geten medeminnaar" en „Alleman". Voorts kwamen twee jeugdfilms ge- rded; „De avonturen van Pietje Bel" en Jongen uit het Wilde Westen", terwijl in totaal dertien korte films in roulatie werden gebracht. Geza menlijk brachten de Nederlandse films ruim zes procent van de recet tes op, terwijl niet minder dan 2.048.000 bezoekers een Nederlandse speelfilm zagen. AMSTERDAM, 20 april In de Kleine Komedie is zaterdag de actrice Magda Janssens door haar collega's en directie van het toneel- en televisie gezelschap „Ensemble" en het aan wezige publiek gehuldigd voor het feit, dat zij nu zij 80 jaar is geworden nog steeds actief aan het toneelleven deelneemt. In het toneelspel „De Klap loper" van de Rus Iwan Toergenjew vervult zij de rol van de huishoudster Praskovja Ivanovna. Magda Janssens vierde behalve haar verjaardag nog twee heuglijke feiten, n.l. dat zij 65 jaar actrice is en 50 jaar op de Neder landse planken staat. Een der jongere acteurs van „En semble" Huib Rooymans, die namens zijn collega's sprak, zei ondermeer dat hij „Ensemble" kon feliciteren „met een zo eminent actrice" en haar collega's „met een vrouw die behalve actrice een geweldig fijn lief mens is". Hij bood haar een Belgische en een Neder landse gouden munt aan voor haar armband. Magda Janssens bedankte haar collega's voor de prettige samen werking en het publiek voor het ap plaus, dat zij al die jaren mocht ont vangen. UTRECHT, 20 aprü (KNP) Kardl- de Nationale Her- Loenen op de Veluwe een H. Mis van Requiem opdragen. De H. Mis begint om 11.30 uur. Tijdens de herdenking 's middags om twee uur, spreekt o.a. mgr. dr. A. C. Ramselaar, president van het klein seminarie Apeldoorn. A'DAM, 20 april (ANP) Zondagmid dag is uit het water van de Prinsen gracht het stoffelijk overschot opgehaald van de 87-jarige ongehuwde huisknecht J. H. N. die reeds enige weken werd vermist. De politie acht misdrijf uitge sloten, zij denkt aan een ongeluk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5