Nationale foto- en filmwedstrijd van 2 mei-29 augustus Volgende week exclusieve opening in Haarlem Foto-expositie in Haarlemse Vishal tijdens Zomermaanden sen van K.L.M. KLEUR1" NATUURLIJK: VERLIES K.L.M. IN 1963 20 MILJOEN LAGER OP 55,3 MILJOEN KORAAL ZEEM daar lap je t mee! dineren ssDe week van de fotografie" V oordracht benoeming commissaris Het reinigen van telefoons en antwoord Prins Bernhard nu buitengewoon commissaris 'St. Willibrordus9 wijzigt statuten Nieuw Israelie- tisch Weekblad Vrij Nederland" Haagsche Post" Vakantiedagen Spaargeld Huur met voorkeur napolsky Successierecht Reparatie OPPASSEN MET WATER Personeel Belangrijke ontwikkelingen WOENSDAG 22 APRIL 1964 PAGINA 7 api«M wÊÈm Wat kun je met een krant alle maal doen? De jeugd weet er uit stékend mee te fantaseren. Een kranten-muts brengt de jongelui in een aparte stemming. De ama teur-fotograaf leveren zij een kostelijk plaatje op. dnrJ™, in de gelegenheid ge- fr?epen Hiddel van nieuwe actie- 'Wd districtsrarien op het bonds- vloed uit te oefenen. verpakte natuurzeem met 100 garantie ln Engeland is een paraplu op de markt gébracht, waarvan het scherm gemakkelijk verwisseld kan worden. Niet alleen is men op die manier goedkoop uit, wanneer het regenscherm versleten is, maar de gebruikers en de fabrikant denkt dan vooral aan de dames zijn nu in de gelegenheid de kleur en het dessin van het doek aan te passen bij hun kleding. De regenschermen zijn momenteel in een twaalftal kleuren en uitvoeringen verkrijgbaar. ihatiMll'i iilaii li luim IMWMWIlil Ti' i' (Van onze verslaggever) HAARLEM, 22 april Van 2 tot en hle< 9 mei wordt in Nederland de tAVeek van de fotografie" gehouden, paaromtrent en over een nationale foto- en filmwedstrijd, welke duurt van Hei tot en met 29 augustus, heeft '|e heer Bovendorp, een der voorzitters •jan de „Commissie Stichting ter Bevor dering van de Amateur Fotografie", na- dere mededelingen gedaan tijdens een "Deenkomst in de Waag hier, waar de j ele belangstellenden, door de Haar- *jpJnse_ Bloemenmeisjes met een narcis «tetooid en voorzien van een goudse Pyp, de gasten waren van genoemde Stichting en van de Kennemer Jouma- dsten Vereniging. De „Week van de Jdtografie" wordt nu voor de negende «eer gehouden, ditmaal in samenwer- *Hg met de Vereniging De Nederland- *®he Dagbladpers. De foto- en film- 7®dstrijd, welke gehouden -al worden In a»r et m°tt° „De krant in Neder- (1", is het resultaat van die samen werking. Ook de krant biedt voor foto en film Jjeie mogelijkheden. De krant wordt namelijk niet alleen gelezen, er wordt veel meer mee gedaan. Als oud-pa- n!a-r 2?ewÜst de krant overal nog haar 'Rt. Dit jaar is ook de film weer inge- cnakeld bij de wedstrijd. Dat is niet gallig. De amateurfilm krijgt steeds grotere belangstelling. In Nederland is et percentage filmcamera's het hoogst van alle EE.G.-landen. Wr e „Week van de fotografie" wordt Se e£sdagavond 29 april in het Haarlem- te» Hembrandttheater door burgemees- Bii i^r* O.P.F.M. Cremers geopend. Iff gelegenheid wordt de Gouden Zich u't&ereikt aan een Nederlander, die com n.aar het oordeel van een speciale HHissie bijzonder verdienstelijk heeft Nort aa^t voor de amateur-fotografie in lert rland- De PrÜs werd vier jaar ge nen voor het laatst uitgereikt, avn 2et programma van de openings- ton p worden twee amateurfilms ver- P?1®- Verder treden op Rudi Carrel, ko 7 Frinton uit Londen en tenslotte amt Marcel Amont uit Parijs met een v'®~Han-show. De regie is in handen Wn j e' Prior, de verbindende teksten j-jaden gesproken door Denise Maes. ^5 afloop is er in de Hildebrandzaal Oranjebal met muziek van het artet Johnny Holshuysen. Tijdens de fotografie-week is er 'Oor het publiek ook een geschenk, tamelijk een boekje met „minitips", nuttige wenken voor de amateur-foto graaf en -filmer. Het is voorts geble ken, dat de inruilactie van oude came ra's, welke een traditie is geworden, een succes is geworden. Het vorig jaar ruilden bijna 15.000 Nederlanders hun oude toestelletje in voor een moderne foto- of filmcamera. Dank zij die ac tie is een basis gemaakt voor een ver zameling historische camera's, welke een plaats zullen krijgen in het Natio nale Fotomuseum, dat de organisato ren spoedig hopen in te richten. Een noviteit tenslotte, en uniek ter wereld, is de fotowacht, welke ergens gelijkenis vertoont met de wegenwacht. Een startklare autowagen staat gereed om overal in het land heen te rijden, waar bijzondere evenementen te bele ven zijn. Op dezelfde dag, dat de „Week van de fotografie" wordt geopend, wordt ook in de Haarlemse Vishal onder de titel „Holland-Foto 1964" een foto-ten toonstelling geopend door wethouder D. J. A. Geluk. Daarna is er een officiële ontvangst van gemeentewege in de Gra- v enz aai van het stadhuis. Op de expo sitie zijn foto's te zien van een nationale competitie van de Nederlandse Foto clubs. De tentoonstelling wordt gehou den op initiatief van de Stichting Hol land Foto. DEN HAAG, 22 april In de van morgen onder leiding van de waarne mend voorzitter van de raad van com missarissen der KLM, mr. A. H. C. Gie- ben, gehouden vergadering van priori teitsaandeelhouders van de KLM zijn enige beslissingen genomen ter voorbe reiding van de algemene vergadering van aandeelhouders op 14 mei. De houders van prioriteitsaandelen hebben het aantal leden van de raad van commissarissen vastgesteld op tien. Voorts heeft de vergadering bindende voordrachten van twee personen voor elk der te vervullen plaatsen voor de benoeming van commissarissen opge steld. Deze voordrachten luiden als volgt: la. dr. J. E. de Quay, oud minister president: b. mr. H. A. M. van den Dries, secretaris-generaal van het mi nisterie van Financiën. 2a. H. J. Hofstra, oud minister van Fi nanciën, vice president-directeur Ve- rolme dok- en scheepsbouw maatschappij n.v.; b. de niet be noemde van de voordracht onder 1. 3a. prof. mr. P. Sanders, advocaat, Hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool Rotterdam; b. de niet benoemde van de voordracht onder 2. 4a. mr. J. Burgerhout, directeur Twent- sche Bank, Amsterdam; b. mr. W. Blackstone, advocaat. 5a. drs. J. W. de Pous, oud-minister van Economische Zaken, lid van de Sociaal Economische Raad; b. de niet benoemde van de voordracht on der 4. 6a. prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, directeur Uithoomse bacon- en eon- servenfabriek n.v., buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Eindhoven; b. J. W. F. Backer, oud directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. 7a. J. M. Fentener van Vlissingen, di recteur Steenkolen-Handelsvereeni- ging n.v.; b. de niet benoemde van de voordracht onder 6. 8a. M. Ruppert, lid van de Raad van State; b. W. J. Kruys, directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst. 9a. jhr. mr.,E. van Lennep, thesaurier- generaal van het ministerie van Fi nanciën; b. de niet benoemde van de voordracht onder 8. 10 a. mr. C. J. G. J. Vinkesteijn, se cretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat; b. de niet benoemde van de voordracht on der 9. De heren Burgerhout, Ruppert, Van Lennep en Vinkesteijn hebben ook thans reeds zitting in de raad. Ook is hedenmorgen een voorstel tot statutenwijziging goedgekeurd, dat aan de algemene vergadering van aandeel houders zal worden voorgelegd. Volgens dit voorstel zal de mogelijk heid worden geopend een buitenge woon commissaris te benoemen, die niet lid is van de raad, doch wel het recht heeft de vergaderingen bij te wonen en aan de beraadslagingen deel te nemen. Indien dit voorstel wordt aangenomen, ligt het in de be doeling Prins Bernhard uit te nodigen deze functie te aanvaarden. Het voorstel beoogt voorts de benoe ming van gedelegeerd-commissarissen, tot dusverre dwingend voorgeschreven, facultatief te stellen. Tenslotte omvat het voorstel tot sta tutenwijziging nog een aantal punten van meer ondergeschikt belang. 'osk da^®^- HAAG, 22 april Gistermid- he i ?'V" tijdens een bijzondere algeme- nadering in het Kurhaus te d6»l„ e'lingen de statuten van de Ne- "eiiu Katholieke Bond van Werk- VViliu!8 w de industriële bedrijven „St. brordus" gewijzigd. ®tructuurwijziging van de Neder- gin„ Katholieke Arbeidersbewe- tep Haakt de wijziging van de statu- biein,, c'e bond noodzakelijk. In de Van eL statuten is het lidmaatschap bonriQ» Willibrordus" niet meer ge baat aan bet katholiek zijn. Het bet rir,°?en vo°r iedere werknemer die ?.n de grondslag van de bond ^°rdt^brtjft. De naam van de bond hdse'^f F* door het woord „Neder- te laten vervallen. §Sh0vL®et..lld worden betere waarbor- 6 bonrt Zljn invloed op het beleid van i'al w'a gegeven dan vroeger het ge dopt rn' Door de nieuwe structuur "and t,a®n te bereiken dat een betere 6 bonri de 'eden en de leiding van Elk nN ontstaat. Naar aanleiding van het oplaaien van het antisemitisme in de Sovjet-Unie schrijft het „Nieuw Israelietisch Week blad": De conclusie is onontkoombaar, dat hier belangrijke intern-politieke over wegingen een rol spelen. Het huidige an tisemitisme is een bewijs voor het jam merlijk falen van de communistische po litiek ten opzichte van de joodse onder danen van Rusland. In zijn beroemde brief aan de „Bund" stelde Lenin vast, dat de joden geen volwaardig volk zijn en dat de Bolsjewiki te strijden hebben „tegen de voor de klassenstrijd van het proletariaat storende fictie van een zelf standige en homogene joodse natie". Veertig jaar lang hebben de communis ten met de machtsmiddelen van een au toritaire overheid trachten te bewijzen dat het joodse volk een fictie is: tot op heden zjjn zij daarin niet geslaagd. Op de jongste toogdag van de CHU heeft een der- sprekers zich laten ont vallen, dat Nederland nog steeds een protestantse natie is. Voor „Vrij Ne derland" was dit aanleiding prof. Geyl een onderzoek daarnaar te laten instel len. Deze schrijft: De woordvoerders van onze beide pro testantse partijen werden door de vraag van de heer Vondeling om zich hier over eens ondubbelzinnig te uiten in klaarblijkelijke verlegenheid gebracht. Daarna zijn dat protestants karakter en die mythe nog herhaaldelijk van die zijde beklemtoond. Vaak komt daar nog bij de bewering dat het protestantisme uit zijn aard verdraagzaamheid waar borgt, terwijl het katholicisme zijn aan hangers onvrij maakt en onweerstaan- baar naar macht, politieke macht, str66ft Ik bén, moet ik bekennen, verwonderd geweest over die uitbarsting van anti papistische zelfgenoegzaamheid. Ik wist niet dat er in die denkbeelden of ge voelens nog zo'n leefkracht zat. Het is misschien wel goed dat zij zich thans zo in de openbaarheid gewaagd heb ben. De beweringen waaraan men zich daarbij te buiten gaat, zijn al bijzonder irreëel en onhistorisch. De „Haagsche Post" beziet de ontwik keling van de verhouding tussen Neder land en Indonesië met bijzonder veel op timisme. Als we het geloven moeten wacht de gewone man daar nog steeds op een „bevrijding". Het blad schrijft: „Londo balek maneh" (de Nederlan ders zijn weer teruggekomen), wordt op fluisterende toon gezegd onder de arbei ders op verschillende plaatsen op Java. Nederlandse ondernemers, technici en deskundigen bezoeken Indonesische kan toren, fabrieken, en onderzoeken nieuwe projecten op het platteland. In Djakar ta is men haast gewend geraakt aan de bezoekende Nederlanders, maar buiten de Indonesische hoofdstad wordt hun wederverschijnen nog steeds als „nieuws" beschouwd. Onder de arbei ders en het gewone volk is de reactie niet eenstemmig. De communistisch ge ïndoctrineerde vakvereningsleden ne men een zekere wantrouwende houding van uitkijken aan. De argeloze arbeider en de gewone man op het platteland koesteren een zekere hoop in hun hart. Menigeen onder hen denkt terug aan de goede, oude tijd, die door hen „normaal" wordt genoemd, vergeleken met de hui dige, economisch moeilijke situatie, die door hen als „abnormaal" wordt be stempeld. Ze weten, dat de Nederlan ders, die nu in Indonesië komen, goede bedoelingen hebben om de economische toestand van het land te helpen verbete- DEN HAAG, '22 april De Konink lijke Luchtvaartmaatschappij leed in 1963 een verlies van 55,3 (75,5) min. of ruim 25 pet. minder dan in 1962; per gewoon aandeel van 100 beloopt het verlies 38,05 (51,93). De totale vervoersinkomsten daalden met 28 min. of 5 pet. tot 529,3 (557,6) min. De beëindiging van de diensten op Biak betekende t.o.v. 1962 een derving aan inkomsten van 57 min. Het was niet mogelijk reeds in 1963 deze derving vol ledig te compenseren, naarmate het jaar vorderde slaagde men daarin be ter. Indien men het Biak vervoer uit de cijfers voor 1962 en 1963 elimineert, dan blijkt dat de vervoersinkomsten over het tweede halfjaar 1963 36 min. of wel 14 pet. hoger waren dan in 1962. De overige Inkomsten stegen in 1963 met 3,6 miljoen tot 61,6 mil joen. Hoewel de totale bedrijfs kosten 28 miljoen lager waren en f 640 min. beliepen, gaven de inkoms ten na aftrek van de kosten toch een nadelig saldo te zien van 49,5 (52,8) min. Het batig saldo uit verkoop en huuropbrengst van buiten bedrijf gestel de vliegtuigen vermeerderd met diver se baten en lasten leverde 10 min. op tegen een negatief saldo van 3,1 min. in 1962 (incl. extra afschrijving van 5 min.). Tenslotte daalden de reorga nisatie- en afvloeiingskosten tot 15,8 (19,6) min. Dit alles leidde tot een ca. f 20 min. lager verlies. „Hoewel de in 1963 behaalde resulta ten ongetwijfeld nog niet bevredigend zijn", aldus de directie in haar ver slag, „is toch voortgang gemaakt met het streven naar herstel van de renta biliteit, ondanks de nog steeds dalende tarieven, de zeer felle concurrentie in de wereldluchtvaart en het in de hele wereld stijgende kostenniveau." De directie verwacht, dat mede als gevolg van de genomen en de nog te nemen maatregelen ter verbetering van de uitkomsten en door de voort gaande groei van het luchtverkeer, de bedrijfsresultaten over 1964 een verde re ontwikkeling te zien zullen geven in de richting van herstel van het even wicht tussen inkomsten en kosten. De directie ziet de toekomst met vertrou wen tegemoet. Mede als gevolg van het voortgezet te beleid gericht op efficiencyverho ging, daalde het aantal personeelsleden tot 15.600 per uit. 1963 tegen 16.728 eind 1962. In vele delen van het bedrijf werd met minder personeel een zelfde of gro tere prestatie verricht. Het lijnennet van de KLM verbindt thans 104 (103) steden in 68 (66) lan den; in ca. 200 eigen verkoopposten over de gehele wereld is de commer ciële organisatie werkzaam. De K.L.M. zal aan de oprichting van een afzonderlijke Antilliaanse Lucht vaartmaatschappij, waarover de bespre kingen nog niet ziin afgesloten, gaarne alle steun verlenen. De bedrijfsresultaten van KLM Aero- carto waren evenals in vorige jaren be vredigend. Verwacht mag worden, dat de liquidatie van de Kroonduif in de loop van 1964 haar beslag zal krijgen. periode tot 1970 verwacht men geen revolutionaire veranderingen in de hui dige techniek. Wel zal deze techniek worden verfijnd, hetgeen tot een ver dere verlaging van de exploitatie-kos ten van de subsone straalvliegtuigen zal leiden. In de periode na 1970 wordt de introduktie van supersone straal vliegtuigen op alle belangrijke lange routes voorzien. Een nieuwe fase in het luchtvervoer, gekenmerkt door halve ring van de reistijden, zal hiermee aan vangen. De aandacht wordt gevestigd op twee zeer belangrijke ontwikkelingen. De eerste betreft de besprekingen over de oprichting van Air Union, waaraan de KLM sedert kort weer deelneemt. Hier op wordt niet nader ingegaan. De tweede ontwikkeling is het zoge naamde goedkope vervoer, t.w. het ver voer dat in de vorm van „inclusive tour" dan wel op charterbasis plaats vindt. Dit Vervoer neemt steeds gro tere vormen aan. De directie is ervan overtuigd, dat met name in Europa een toekomst is weggelegd voor maat schappijen, die zich op deze vervoers markt specialiseren. Ook de KLM zal aan deze ontwikkeling grote aandacht blijven besteden, deels door zich inten sief in deze markt te blijven interesse ren, deels door samenwerking met spe ciaal daarvoor toegeruste kleinere maat schappijen. iiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiHMiiiiimtiiitiHiiiiiiiiim Vraag: Hoeveel bedraagt het aan tal vakantiedagen per jaar vemr een gehuwde vrouw als werkvrouw in vaste dienst bij de P.T.T. voor drie uur per dag? Mijn mening >s dat zij als in vaste dienst zijnde recht heeft op veer tien vakantiedagen, terwijl zij maar zes vakantiedagen krijgt, zegt N. N. v. d. L. Antwoord: Inderdaad hebben bij P.T.T. in dienst zijnde werkvrouwen in princi pe recht op 14 dagen vakantie. Voor uw vrouw zouden dit 14 dagen van 3 uur zijn. Gedurende deze vakantieperio de zou haar 14 x 3 is 42 x het uurloon moeten worden doorbetaald. Voor het personeel met een gedeelte lijke dagtaak is het vaststellen van de vakantie meestal niet zo eenvoudig als in dit geval, omdat het veelal geen vaste dagtaak heeft, doch zeer onge regeld werkt. Daarom is voor deze groep personeel bepaald dat het voor iedere 150 gewerkte uren recht heeft op 1 volle dag vakantie, die dan tegen 8,5 x het uurloon wordt vergoed. Daar 1964 255 werkdagen telt heeft uw vrouw recht op 255 x 3 gedeeld door 150 is 5,1 dagen, dit is na af ronding naar boven op hele dagen 6 dagen vakantie. Over deze dagen ont vangt zij een vergoeding van 6 x 8,5 is 51 x het uurloon. Financieel bezien is deze bereke ningswijze gunstig voor het betrokken personeel. Het nadeel is dat het slechts kan beschikken over weinig vakantie dagen, hetgeen o.a. in verband met va kanties van echtgenoot en- of kinderen bezwaren kan opleveren. Uw echtgenote kan dit nadeel echter opheffen door gebruik te maken van de voor dit per soneel bestaande mogelijkheid onbetaald verlof te nemen. De afdeling personeelszaken van het dienstonderdeel waar de betrokkene werkt kan haar over een en ander nade re inlichtingen verstrekken. VRAAG: Als er geld op de spaar bank staat, dan is de rente loon voor mij. Hoe is deze berekening? Bestaa er een bankgeheim of moet een spaarbank in zage geven als de belasting er om vraagt?, aldus A.B. ANTWOORD: Zodra U buiten Uw inkomen uit loondienst meer dan 200, per jaar aan neveninkomsten geniet, waartoe ook rente van spaartegoed wordt gerekend, dan bent U verplicht een aangifteformulier voor de in komstenbelasting in te dienen en wordt U aangeslagen over het totaal van loon en neveninkomsten, waarbij de reeds betaalde loonbelasting in mindering wordt gebracht. In Nederland bestaat geen bankgeheim meer en de banken zijn inderdaad verplicht inlichtingen te verstrekken als de inspectie der be lastingen daarom vraagt. VRAAG: Zes jaar geleden verhuurde mijn man ons stukje grond met daarop een onbewoonbaar verklaarde woning voor 400,per jaar. Huurder heeft het als bedrijfspand In gebruik en heeft er voor eigen rekening nog een nieuw pand bijgezet. Het huurcontract luidt dat hij te zijner keuze recht heeft op verlenging van de huur voor onbepaalde (Advertentie) Als gevolg van diverse mutaties (sloop, verkoop enz.) nam de vloot van de K.L.M. in de loop van '63 in aantal af van 94 tot 68 vliegtuigen. De activiteiten gericht op verkoop van de nog beschikbare oude vliegtuigen wor den onverminderd voortgezet. Over de modernisering van de vloot op korte termijn voor de lijnen in Europa en op langere termijn ook voor de intercontinentale zullen spoedig beslissingen moeten worden genomen. De gedachten gaan in de richting van de aanschaffing van een aantal moder ne tweemotorige straalvliegtuigen voor het Europees Hjnennet. Hierdoor zal een belangrijke verbetering van het pro- dukt in Europa worden bereikt. In de (Advertentie) Maak van uw „buitenshuis eten" een waarlijk hoogtepunt van de dag. Advertentie. Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubriek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. iiiKiimiiiiiiiiiiüiiuiuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tijd of bij verkoop recht van voorkeur tot koop voor 5000,Kan ik nu een hogere prijs vragen, aangezien de waar de inmiddels zeker 10.000,is gewor den. Huurder heeft het pand zonder ons medeweten onderverhuurd. Aldus mevr. W.D. ANTWOORD: De huurprijs van on bewoonbaar verklaarde woningen is rechtens die welke op 31 december 1950 verschuldigd was. U kunt terzake het advies vragen van de Huuradviescom missie (voor U: Utrecht, Oudegracht 129), bij welke instantie U daarvoor for mulieren kunt aanvragen. Voor het ad vies moet U 2,50 betalen. U verneemt daar dus de huurprijs welke U ten hoogste mag vragen. (Wij nemen hierbij aan dat Uw woning inderdaad als wo ning wordt aangemerkt). Als U uw huurder geen hogere koopprijs wil be talen, dan kunt U weigeren de woning te verkopen. Is de huurtermijn inmiddels verstreken, dan heeft de huurder zijn keuze al gemaakt. Jammer, dat U niets naders hierover vermeld heeft. VRAAG Ik heb één dochte en die zegt dat zij bij mijn overlijden moet betalen aan successierechten en dat als ik een stuk laat opmaken bij de notaris, dat veel minder is. Ik vind dit ongeloof waardig. Hoe luidt Uw mening hierover, vraagt mevr. W.D. ANTWOORD: De mededelingen van Uw dochter berusten op onwaarheid. Om te beginnen is van de verkrijging 3.000,vrij, terwijl de rechten voor deze categorie erfgenamen (als kind) de minste zijn. Kan Uw dochter niet toelichten hoe zij aan deze bewering komt? Wellicht bedoelt zij iets anders. VRAAG: Verleden winter is de waterleiding stuk gevroren en is het plafond in de w.c. naar beneden geko men. Hierdoor scheurde de closetpot, maar werd niet lek. Naderhand is er een nieuw vloertje in de w.c. gemaakt waarbij de pot verplaatst werd en de scheuren groter werden. Nu lekt de pot. De eigenaar heeft het aangesmeerd, maar dit helpt niet. Voor wiens reke ning komt vernieuwing van de pot? vraagt A.B. ANTWOORD: Als het stukvriezen van de waterleiding niet aan schuld of nalatigheid Uwerzijds te wijten is geweest en U het gevolg (plaf iddoor- braak en scheuren van de closetpot) niet door tijdige en doeltreffende maatrege len had kunnen voorkomen, dan is er sprake van overmacht en dient de huis eigenaar voor repartie zorg te dragen. Als de eigenaar hiertoe niet bereid is, dan kunt zich wenden tot de bouw- politie. /iiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiv.'i üiiii Er komt steeds meer variatie in telefoons. Hoewel de P.T.T. het „gewone" toestel maar in twee kleuren uitbrengt, zwart en wit, worden de wat bijzondere toestellen steeds mooier. Er bestaat er bijvoor beeld een, dat in serie van drie wordt uitgebracht zodat in drie plaatsen in huis een telefoon staat dat in grijs en beige is uitgevoerd en dat een meer „gestroomlijnd" model heeft. Ook het nieuwste toestel voor hard- horenden is in diezelfde uitvoering, alleen heeft dat een knop voor het hard en zacht stellen van het stem geluid en van de bel. Bij zo'n toestel hoort ook niet meer de grote doos, die er voorheen altijd boven hing. Er is één nadeel verbonden aan de lichte kleur van de toestellen. Ze wor den gauwer vuil dan de zwarte. Op zwarte telefoons zag je wel altijd stof liggen, er kwamen ook wel eens doffe plekken op, maar dat was het enige. Op de witte en lichtgrijze toestellen zie je iedere veeg van een niet helemaal schone hand, oovendien zie je ook elk krasje van de ballpoint, of vulpen, die je naast bijna iedere telefoon ziet lig gen. Met een vochtige doek kunt u het meeste wel verwijderen, maar dan moet die doek echt vochtig zijn, want water met zwakstroom kan ook ongelukken geven. Als de vlekken hardnekkig zijn, kunt u het beste de telefoon met een zachte doek met spiritus afwrijven. Met een heel klein beetje meubelwas kunt u hem dan weer mooi glimmend krijgen, maar vooral niet teveel was gebrui ken, anders komen er steeds „vingers" op het toestel. ANNET (Advertentie) Dam Amsterdam TaL020-e3163/Park«artarr#ln

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7