Keizerin Zita komt over uit Amerika Opdracht van Paus tot een huwelijk „in grootse stijl" Bijwoning door groepen Carlisten wordt verboden Irene 3 jan. in Rome gedoopt DRAKACELLÜ „Ga toch maar naar ROME, majesteit President Johnson New Yorks opent trotse World Fair NA TIEN JAAR HERENIGD Hoger beroep in zaak van dubbele babymoord Mijnwerkers in Spanje staken opnieuw Ondanks angstige momenten geen paniek Korte brand in het Amsterdamse Victoriahotel Vijftig gasten elders onder dak Overeenstemming in Stichting v. d. Arbeid Hogere huur wordt vergoed met 1,3 pet HOGER LOON house of engianq UITGERUST! MORRIS UITVERKOOP Huwelijkscadeau Gazet van Antwerpen Het weer LEEF SLANK EN GELUKKIG Verklaring van de kardinaal verwacht Uitgeslapen? neen... m V akbondsvrijheid 29,50 I S.E.R. inschakelen VERBOUWINCS- 20fo korting Plaatselijk regen DONDERDAG 23 APRIL 1964 88ste JAARGANG No. 31724 de maaltijd in een koekje indesmaken: vanille - chocolade kaas pak voor 3 6 maaltijden Keizerin Zita 99 iiiiiiiHlif*? NEW YORK, 23 april (UPI) De wereldtentoonstelling van New York is gisteren geopend met een kleurrijke, zij het door de regen wat gedempte plechtig heid, waarin begrepen een inwjj- dingsbezoek van president John son. Er waren geen demonstran ten voor de burgerrechten in zicht toen de naar schatting 250 eerste bezoekers werden toegela ten tot de World Eair. Op een electrisch sein opgewekt door de atoomklok te Neuchatel in Zwitserland, begonnen 's och tends om 9 uur de 95 tourniquets van de acht ingangen te draaien. Nog maar tachtig procent van de hele Wereldtentoonstelling was gisteren op de dag van de opening gereed. Een terrein van 1)50 hecta res is herschapen in een merk waardig soort Prater, zoals in Wenen, en zelfs het reuzenrad ontbreekt niet, al noemt men dat Unisfeer. Dit is het symbool van de tentoonstelling. Mevrouw Irene Kovacs wordt hier op het vliegveld van Boston in de Verenigde Staten omhelsd door haar zeventienjarige zoon Theodore. Tijdens de Hongaarse opstand in 1956 werd zij gevan gen genomen en werd zij veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf. Rechts haar gelukkig la chende echtgenoot. AMSTERDAM, 23 april Door nog onbekende oorzaak is vanmorgen even na tien uur in het Amsterdamse Victoria-hotel bij het Centraal Station brand ontstaan op de eerste verdieping. Het vuur vrat zich binnen korte tijd via een luchtkoker naar de vijfde en bovenste verdieping, waar grote vette rookwolken spoedig boven het grote hotel hingen. Op het moment dat de brand uitbrak bevonden zich cir ca 150 van de 287 ingeschreven gasten in huis. De meesten van hen hadden hun kamers reeds verlaten. Er brak onder de gas ten geen paniek uit. Niemand raakte gewond. Barteljorisstraat 5 Haarlem Noem ze peplta's of pieds de poules 199,50 Oe mooiste zomer- 1 mode komt uit Italië OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9 65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond- tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. ROME, 23 april (Rtr.) Paus Pau- lus zal prinses Irene en don Carlos na kun huwelijk in audiëntie ontvangen, uldus is woensdag in Vaticaanse krui ken meegedeeld. Volgens deze kringen keett de Paus opdracht gegeven de Plechtigheid in de basiliek van Maria Taggiore „in grootse stijl en ordelijk" doen verlopen. „Naar het K.N.P. meldt, zal het huwe- van prinses Irene en don Carlos (Advertentie) -i maakt u slank. (Van een verslaggever) UTRECHT, 23 april Op 3 januari k®eft kardinaal Alfrink in Rome prinses *tene de doop toegediend. Dit nieuws aldus bericht Het Vrije Volk, dezer ^aken officieel in een communiqué van aartsbisdom en van de Nederlands et"vormde Kerk worden doorgegeven. Het secretariaat van het aartsbisdom ®°u nog geen commentaar op dit be- Hcht geven. Naar verwacht wordt zal kardinaal binnen enkele dagen wel officiële verklaring van de overgang Van Irene afleggen. j Naar wij van de zijde van het Mo- v,eramen van de generale synode der :,®derlands Hervormde Kerk vernemen verwacht dit binnenkort antwoord P de brief, die van die zijde reeds in jebruari tot kardinaal Alfrink is gericht »er de doop van prinses Irene. Na ont- öahgst van die brief zal het Moderamen ®arop spoedig een afsluitend antwoord isJuen zenden aan de kardinaal. Het 1. te verwachten dat deze briefwisse- Wol algehele opheldering en tot ederzijdse tevredenheid zal leiden. 2oals men weet heeft de kardinaal de aanvankelijke brief van het Mo- Ufarnen een voorlopig antwoord ge- «even, dat even voor het definitieve ^htwoord werd aangezien. Na publika- daarvan is het Moderamen toen ook publikatie van zijn informerende rief over de doop van prinses Irene ^ergegaan. De kardinaal heeft toen u weten, dat hij van zins was een tie tot b, niet ingezegend worden in de zg. Bor- ghese-kapel, maar aan een der altaren in het middenschip van de basiliek van Maria Maggiore in Rome. Dit is noodzakelijk gebleken omdat de Bor- ghese-kapel te klein is voor de ver wachte gasten. Ofschoon het huwelijk een „familiale aangelegenheid" zal zijn, spreekt men al van 500 gasten. Een lid van het secret: iaat van het huis Bourbon-Parma verklaarde woensdag nog aan het Duitse persbu reau DPA dat don Carlos aan zijn ver tegenwoordiger in Spanje opdracht heeft gegeven, dat bij het huwelijk geen groe pen „carlisten" aanwezig mogen zijn. PARIJS, (UPI) De vroegere kei zerin van Oostenrijk heeft de uitnodi ging aanvaard het huwelijk in Rome van prinses Irene met don Carlos bij te wonen, aldus heeft het huis Bourbon- Parma gisteren bekendgemaakt. De woordvoerder zei: „Keizerin Zita komt helemaal uit Amerika over om de plechtigheid bij te wonen." De woordvoerder maakte bekend dat de tiara die prinses Irene bij haar hu welijk zal dragen twee miljoen dollar waard is. Het is een familie-erfstuk sind de 18e eeuw en is geheel uit dia manten samengesteld. Het bruidspaar en de familie zullen dinsdag in een gecharterd vliegtuig naar Rome vertrekken. PARIJS, (UPI) De verloofde van prinses Irene, don Carlos, heeft opge biecht dat het geen liefde op het eerste gezicht was die Irene en hem tezamen- bracht. „Irene", aldus don Carlos, „was voor mij de eerste keer dat ik haar zag, een van de vele koninklijke personen. Ik leerde haar pas goed kennen tijdens de stierengevechten van verleden jaar in Pamplona. In de zomer van het vorig jaar, ont moetten wij elkaar opnieuw aan de Italiaanse kust, waar we samen gingen waterskiën op verzoek van prinses Ire ne. Zo leerden we elkaar kennen en ont dekken. We bleven contact houden. Ire ne had juist haar Spaanse studie afge maakt en dus schreven we elkaar in het Spaans. En in januari kwam ze naar Spanje. Ik raakte op haar verliefd, en we ontdekten dat het wederzijds was. bofinitieve antwoordbrief te zenden. oes 'Ze brief wordt dezer dagen door het ■oderamen verwacht (Advertentie) De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. AMSTERDAM, 23 april Van ver schillende zijden bereiken ons telefoni sche verzoeken om opgave van het giro nummer, waarop bedragen gestort kun nen worden, bestemd voor het huwe lijkscadeau voor prinses Irene. Zij, die voor dit doel hun bijdrage willen stor ten, verwijzen wij naar het gironummer 92 62 03 van de „Nederlandsche Crediet- bank" te Nijmegen, ten name van het comité Huwelijksgeschenk prinses Irene. BRUSSEL, 23 april (UPI) „Als te Rome op 29 april twee grote geslachten, die elkaar in roem en glans evenaren, de Oranjes en de Bourbons, zullen worden verenigd, dan zal over wat een aanleiding tot grote verheugenis kan zijn, allicht de schaduw vallen van een verplichte afwezigheid," zo schrijft de Gazet van Antwerpen. Het blad voegt er aan toe dat niemand dit scherper aanvoelt dan prinses Irene tenzij wel licht haar moeder en vader. „Het mag onbehoorlijk schijnen voor buitenlanders Nederland raad te geven, maar het Huis van Oranje is toch ook een beetje van ons, in de Zuidelijke Nederlanden. En geeft de grens die tussen ons ligt niet de nodige afstand om beter de relativiteit der dingen te zien? „Is het staatskundige dan zo kwets baar of zo alles overheersend. Mis schien wordt binnen twintig jaar van het Carlisme niet meer gesproken en zijn wjj dan al lang vergeten wie de Nederlandse premier was in 1963. Maar de jongeren van nu, wier hart naar de verloofden uitgaat, zullen dan nog we ten dat een prinses de mooiste dag van haar leven heeft moeten vieren zonder haar geliefde ouders. „Ergens, majesteit, moeten pientere juristen paragraaf met paragraaf kun nen beantwoorden en het rechtsada- gium vinden dat u toelaat op 29 april onder de gewelven van Santa Maria Maggiore te staan en uw dochter ge lukkig te maken. En het zal daarom geen oorlog worden tussen het fiere Spanje en het edel neerlandt soet. „En (bijna) iedereen zal tevreden zijn. „Ga toch maar naar Rome, majes teit." De voorzitter van de tentoonstelling, Thomas Deegan, knipte een lint in de stadskleuren oranje en blauw door en verwelkomde de eerste bezoeker, de 18-jarige William Turchyn ait New Jer sey. Het tourniquet weigerde dienst toen Turchyn naar binnen wilde en er moest een werkman bij komen om de zaak in het reine te brengen. „Dit is geen opstopping, maar een verstopping", riep iemand, doelend op de aangekondigde negerdemonstraties. Een duizendtal leden van de organi satie voor rassengelijkheid (CORE) zou komen om op het tentoonstellings terrein „burgerlijke ongehoorzaam heid" te plegen en andere demonstran ten vertraagden treinen van de onder grondse naar de tentoonstelling. Op en nabij het terrein van de wereld tentoonstelling zijn later op de dag meer dan 200 mensen gearresteerd, die wil den demonstreren voor gelijke burger rechten. Minstens één van de talrijke politiemannen die werden ingezet om een verstoring van de opening van de tentoonstelling te voorkomen werd ge wond en verscheidene gearresteerde be togers bloedden aan het hoofd en han den. (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 22 april De officier van justitie bij de rechtbank alhier, mr. W. Uiterwaal, heeft hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de recht bank, waarbij een 37-jarige vrouw uit Siebengewald (gem. Bergen) werd vrij gesproken van de haar ten laste geleg de dubbele baby-moord. De officier van justitie eiste onlangs tegen deze vrouw zes jaar gevangenisstraf. Hij achtte de moord op een in 1962 geboren baby wet tig en overtuigend bewezen. Voor de ten laste gelegde moord op een in 1960 geboren baby vroeg hij by gebrek aan bewijs vrüspraak. Samen met de vrouw stond een 57- jarige man, de natuurlijke vader van beide baby's terecht. Hij werd terzake het zonder vergunning begraven van twee baby-lijkjes tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis heeft de verdediger van de man, mr. Th. Schoeren uit Tegelen, hoger beroep aan- MADRID, 23 april (AFP) In de Spaanse hoofdstad verluidde woensdag dat bijna achtduizend mijnwerkers in verschillende streken van Spanje het werk hebben neergelegd. In Asturië staken ongeveer duizend mynarbeiders waardoor drie mijnen stilliggen. Ande re plaatsen waar wordt gestaakt zyn Puertollano en Rio Tinto. De arbeiders willen meer loon en vakbondsvryheid. (Van onze verslaggever) Het vuur werd kort na tien uur door een huisknecht, de heer M. Aronson (63) in de buurt van de Van Riebeeck- zaal ontdekt. „Ik zag by het plafond NOORDWIJK, 23 april Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben hier gisteravond over eenstemming bereikt over de inhoud van het aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid uit te bren gen advies over de huurcompensatie. Zy stellen voor, voor de tweede helft van dit jaar een bijslag te geven van 1.3 procent voor werknemers van 23 jaar en ouder, voor kostwinners bene den 23 jaar en voor gehuwde vrouwen voor zover ze kostwinster zjjn. Geadvi seerd wordt voorts de bijslag te geven (Advertentie) (Advertentie) Hoe U ze ook noemt, deze uit Italië geïmporteerde kostuums zijn prachtig. In zuiver zwart/wit De kam- garen beeft een soepel en glad touché. Prettig draag baar medium-weight. Veie modellen, In élle maten. Italiaanse CIT shirts In adriati8ch lichblauw. Strijk ze nietl Een sportiever CIT-model is er In de eveneens lichtblauwe ton- sur-ton uitvoering (v.a. 24,50). En voorts In een Frans-ftaliaan8a eo-pro- ductle: St Tropez polo pulls en -vesten In wool, cotton en dralon. v.a. aan diegenen die maximaal 13.000 per jaar verdienen en de uitkering van de bjjslag aan degenen, die meer dan 13.000 verdienen, te binden aan een vergunning. De byslag, zo wordt geadviseerd, zou verplicht moeten worden gegeven aan allen op wie een collectieve arbeids overeenkomst van toepassing is, onge acht het bedrag dat ze verdienen. In de inleiding van het advies aan de minister zal tot uitdrukking worden gebracht dat de werknemersvertegen woordigers tegen de plannen tot ver hoging van de huren met ingang van 1 juli a.s. zijn. Zoals bekend is heeft de regering een wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld de huren te verhogen met tien tot twaalf procent, afhankelijk van de grootte der steden. Het moeilijke punt in het overleg is geweest dat de werknemers in het advies graag zou den zien vastgelegd dat de huurbijslag 1964 bij vernieuwing der contracten in 1965 daarin zou worden verwerkt. Als compromis is overeengekomen de mi nister te adviseren de mogelijkheid te openen om tot verwerking van deze bij slag in de contracten te komen in 1965. Geadviseerd wordt de compensatie van de huurverhoging 1964 te bepalen op een minimum van 2,- per week. Berekend op jaarbasis zal met een der- geiyke compensatie een bedrag gemoeid zjjn van circa 250 miljoen gul den, rekening houdende met een totale loonsom thans van ongeveer 22 miljard gulden. In het advies aan de minister zal ook worden aanbevolen de Sociaal-Ec- nomische Raad bij zijn voorbereiding van het advies over de loonpolitiek ook te laten nagaan op welke wijze de ver werking van de bijslag 1964 in de con tracten van 1965 te verwezenlijken zou zijn. Tevens zal de minister worden aan bevolen de SER ook te laten denken over mogelijkheden en gevolgen van een eventuele verwerking van de huur- bijslagen 1960 en 1962 op nader te be palen tydstippen. METZ, 22 april Philips Gloeilam penfabrieken heeft besloten op de in dustrieterreinen in de omgeving van Lunéville (Fr.) een fabriek te bouwen voor electronische apparatuur. De fa briek zal een oppervlakte beslaan van 15 ha. en aan 300 vrouwen en een 100- tal mannen werk bieden. een rode gloed en daaromheen dikke witte rookwolken. Onmiddeliyk heb ik de anderen gewaarschuwd." Het personeel van het Victoriahotel (150 man) stelde de gasten die in do ontbijtzaal waren verzameld, op hun gemak en begon met het redden van bagage en het uitleggen van de huis brandslangen. De gasten groepten sa men in de lounge op de parterre. Som mige gasten lagen toen de brand uit brak nog te bed. Zü werden ijlings door kamermeisjes gewaarschuwd. De brandweer, snel gealarmeerd, rukte met groot materieel uit. Vele brandweerwagens vulden even voor half elf het Damrak en de Martelaars gracht, waaraan het Victoria-hotel staat, waardoor het verkeer in de buurt van het Centraal Station aanvankelijk nogal in de knoop kwam te zitten. Bij nader inzien bleek dat het vuur in een kamer op de eerste verdieping was ontstaan. De oorzaak is nog onbe kend. Kortsluiting sluit men met uit, hoewel het ook zeer goed mogelijk is, dat de vlammen door een brandend peukje zijn veroorzaakt. Een ongeluk kig toeval was dat deze kamer aan een luchtkoker grensde. Daardoor vrat het vuur al heel snel loeiend een weg naar de andere verdiepingen. De vlammen die door de luchtkoker zuurstof konden aanzuigen, grepen zo snel om zich heen, dat het vuur al op de bovenste verdieping woedde, toen de brandweer arriveerde. Ook vrat het vuur zich een weg naar beneden, waar de Van Riebeeckzaal op de parterre volkomen verwoest werd. In de hoofd- stedeiyke binnenstad kreeg de brand on middeliyk bekendheid, doordat men de grote witte rookkolommen boven het Victoria-hotel vanuit de bovenverdiepin gen van vele kantoren kon gadeslaan. De brandweer ging het vuur van drie zijden te lijf. Op twee punten werd de lange magyrusladder uitgeschoven om de vlammen op de bovenste étages te kunnen doven. Hoewel er onder de gasten geen pa niek ontstond maakten velen zich wel zorgen over de bagage op hun kamers. Velen renden zenuwachtig heen en weer in de hal van het hotel, waar zij byna ondersteboven werden gelopen door be drijvige brandweerlieden. Een paar be jaarde buitenlandse dametjes hadden huilend op een grote canapé plaats ge nomen, waar zij het verloop der ge beurtenissen angstig afwachtten. Vermoedeiyk heeft men niet van al le gasten de bagage kunnen redden, hoewel het hotelpersoneel zich daar voor wel grote moeite getroostte. Een van de personeelsleden, B. H. de Vries (23) rende met een servet om zijn hals geknoopt om zich op de bo venste verdiepingen tegen de scherpe rook te beschermen, keer op keer de trappen op om de koffers van ver schrikte gasten uit de kamers te ha len. De brandweer had ondanks de vrij gemakkelijke wijze waarop zy het vuur van verschillende kanten kon benade ren en het vele materieel dat haar ter beschikking stond nogal wat moeite met de blussing. Het feit, dat het vuur rond de luchtkoker woedde was daar de voor naamste oorzaak van. Na ruim een uur blussen was men het vuur toch meester. Toen kon de stand worden opgemaakt. Ruim dertig kamers hadden brand en waterschade opgelopen. Op alle verdie pingen van het 200 kamers tellende ho tel was de waterschade enorm. Ongeveer vyftig gasten zullen elders moeten worden ondergebracht. Opmer kelijk is, dat verschillende andere Am sterdamse hotels vry kort nadat de brand bekend geworden was, de directie van het Victoria-hotel opbelden om ruimte in hun hotel aan te bieden voor het geval dat gasten geëvacueerd moes ten worden. Een trieste bykomstigheid is, dat het Victoria-hotel de gehele af gelopen winter voor duizenden guldens verbouwd en gemoderniseerd heeft. Do brand en waterschade is nog onbe kend. Het hotel en restaurant bUjven geopend. (Advertentie) Verwachting tot vrydagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaatse- iyk regen: Overwegend matige wind aanvankeiyk tussen znid en zuidwest, later ruimend naar west. Weinig ver andering in temperatuur. VRIJDAG zon: 5.2519.53 maan: 17.18—5.10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1