Bedrijfskleding in cijfers Sparee E de GRAAFF Charmant gekleed in winkel en fabriek Nam Mode in bedrijfs kleding Autohandelaar liet papieren verdwijnen Kath. Ouderraad keurt visie „Welvaart, Welzijn en Geluk' op bijzonder onderwijs af «MMtAW SANDALEN vraag GREEN zonder prik KONINGINNEWEG 44-48 Geschilderde hulde voor Toon Hermans La Ligne Tulipa de beste sinaasappeldrank geen succes op Terschelling Oorsprong Morgen voor officier van justitie Zaken op 30 april na één uur dicht Te mooi? Vragen van kamerlid: Bewondering Sportvelden niet in gebruik door gebrek aan kleedruimten? Sterke verontrusting Bonden adviseren: Geheimzinnig jacht na anderhalf jaar uit Vlissingen weg Negen maanden cel voor Heemskerkse schildersknecht DONDERDAG 23 APRIL 1964 PAGINA 9 7n Nederland zijn zeventig bedrijven met in 3600 'perso neelsleden, die zich speciaal op bedrijfskleding toeleggen. In 1962 produceerden deze bedrij ven gezamenlijk 2,1 miljoen overalls, 1,5 miljoen jassen en colberts, een miljoen broeken en 2,1 miljoen schorten. In 1961f werd voor zeventig miljoen gul den afgezet. Over het algemeen geeft men de voorkeur aan ka toen, omdat de waseigenschap- pen hier een belangrijke rol spelen en katoen kan worden gekookt. Nog een paar cijfers: een overall bevat 1 kilogram pure katoen; er is 350 meter naaigaren in verwerkt. WAT IS UW LIEVELINGSMUZIEK? TELEFOON 13609 nnMp De meeste mannen zijn als de dood om op te vallen, om iets „exclusiefs" te dragen. Hebt u ook opgemerkt, dat een paar maanden geleden hele troepen mannen in roestbruine jasjes wa ren gestoken? Natuurlijk, wij vertonen in onze kleding ook een zekere uniformiteit, want we zul len echt niet in een rok tot over onze kuiten gaan lopen, als de mode een korte voorschrijft. Maar als je een nieuwe jurk aanhebt en je komt op straat datzelfde exem plaar twee, drie keer tegen, dan is je plezier in je aanwinst toch wel aanzienlijk gedaald. Nummer een en drie op deze foto zijn beide helblauwmaar het eerste model kreeg langs kraag, zakken en manchetten witte gar nering, het andere een geruite. Bij het witte exemplaar links is de coupenaad in de pas verwerkt. Rechts een klassieke schort, met een knoopsluiting van voren en een reverskraag. Evenals de twee blauwe schorten is deze zowel met als zonder ceintuur te dragen. Tomaatrood is deze vlotte schort, gemaakt van honderd procent ge- merceriseerde katoen, no-iron en waterafstotend. twee keer Toon maten 27 t/m 48 vanaf f 15.95 hsJpr^ Jn Amerika vindt een nieuwe vorm van sparen opgang. Huis vrouwen kunnen hun spaargeld in bewaring geven bij z.g. levens- middelenbanken. Het inleggeld, dat minimum f 35,moet bedragen, wordt gedeponeerd in een Icluis op de supermarkt en werpt maande lijks een rente van 10% af. Deze winst dient echter uitsluitend be steed te worden aan de aankoop van voedingsmiddelen. De regeling schrijft bovendien voor, dat wan neer het uitstaande bedrag wordt terugverlangd, de huismoeders ook dit in etenswaren dienen om te zet ten. Dit is één van de vragen uit het grote opinie-onderzoek, dat Alphenaar en Goldschmeding houden, in samenwerking met N.V. Eminent (fabrikant van Elektronische Orgels). U kunt meedoen door alle vragen te be antwoorden en u kunt zo een Eminent verdienen. ELECTRONISCH ORGEL CADEAU Zonder enige verplichting krijgt iedereen het enquête-formulier, waarmee hij tegelijk volledig is ingelicht over de rijke muzikale mogelijkheden van Eminent. U bent trouwens altijd welkom voor een Eminent-demonstratie. GOLDSCHMEDING N.V. Grote Markt 8 HAARLEM Fa. ALPHENAAR Kruisweg 49 - HAARLEM OFF. DEALEB (Advertentie) O c)G (Advertentie) (Advertentie) j^TTERDAM, 23 april De N.V. (Na 'an^se Aardolie Maatschappij AM) jn Oldenzaal deelt mede dat voortgezette exploratieboring op i eüand Terschelling geen resultaat opgeleverd, binnenkort zal worden begonnen het verwijderen van de boortoren ^et terugbrengen van het boorter- lri ih zijn oorspronkelijke toestand. Tot deze overpeinzing kwam ik bij het bezien van de show, die woensdag middag in de nieuwe wasmiddelenfa- briek van De Gruyter in 's-Hertogen- bosch werd gegeven. Geen toiletjes uit Parijs, Florence of andere modecentra ditmaal. Nee, het thema van deze door De Gruyter in samenwerking met ,,En- ta" Confectiefabrieken n.v. georgani seerde show was „mode in bedrijfskle ding". Want ook in de bedrijfskleding speelt de mode een woordje mee. En dat je er in winkel of fabriek heel charmant kunt uitzien, werd hier dui delijk aangetoond. Aan de show ging een lezing voor af van dr. G. A. de Wit, wetenschap pelijk medewerker aan het psycholo gisch laboratorium van de Katholieke Hogeschool te Tilburg, die een diep gaand betoog hield over de oorsprong van de bedrijfskleding en over het verschil in de wensen, die een man en een vrouw daaraan stellen. Die oor sprong ligt volgens hem in het pri mitieve krijgsbedrijf. De indrukwek kende krijgstooi van primitieve volke ren symboliseerde onkwetsbaarheid, groepsmacht en ontzag voor vakman schap. Allemaal elementen, die een man mogen aanspreken, een vrouw wil er toch in de eerste plaats aantrekkelijk uit zien. Zij wil, ook in de kleding, die zij tijdens haar werk draagt, haar per soonlijkheid, haar vrouw zijn, tot uit drukking brengen. En dat dit kan, be wees de show. Mode is sterk onderhevig aan ver anderingen, ook wat betreft de be drijfskleding, waarmee bedoeld is elk tenue, dat men bij het uitoefenen van zijn beroep draagt. De witte dokters- jas dus, het pak van de chauffeur, de kleding van kok en slager, van ver koopster en fabrieksmeisje. Tien jaar geleden droegen we rokken, die we nu belachelijk lang vinden. De lengte van de schort was daar uiteraard mee in overeenstemming. En in 1915 droegen de werkneemsters van De Gruyter een lange zwarte rok, met een witte over hemdblouse en een witte schort. Ook voor de man is er wel wat veranderd. Jammer eigenlijk, want het uniform van de soldaat uit de Napoleontische tjjd is toch wel erg romantisch, moes ten we op deze show, die met een his torisch gedeelte opende, constateren. En de lakei uit de zeventiende eeuw, met zijn witte pruik en gespschoenen was toch 'ook wel een indrukwekkend personage. En waar is de aapjeskoet sier gebleven? Andere beroepen kwa men daarvoor in de plaats, de ruimte vaarder bijvoorbeeld. Öe jonge dameskapper Hans Heemskerk uit Sassenheim i)0, heeft ter gelegenheid van het 8e ehseizoen een nieuw kapsel ge- ty Teëerd, dM geïnspireerd is op de b0,.erhentf)eelde, die thans in het j^nland te genieten valt. <ie .e coiffure, die nog juist een ge- van ^et 00r vr^ 'aa*' kiedt j fraaie, ranke indruk. l^ngte der haren: bovenpartij ca Centimeter; zijpartijen acht cen- t)e *fer; nekpartij vier centimeter, ^partijen zijn a-symmetrisch aan- <iyyrccht, hetgeen de natuurlijke in- jfh verhoogt. ffm van de creatie: Ligne Tulipa, \J*e foto gepresenteerd door het el José. Als moderne werkkledij uw> mannen zagen we een «yerfief ontwerp: pan talon, overhemd met jack, zo mooi, dat veel mannen ermee van huis naar het werk gaan en tijdens de arbeid hun oude vertrouwde overall dragen... De modellen voor het vrouwelijk deel van onze arbeidende bevolking zijn vaak zo leuk, dat je ze bijna geen schort meer durft te noemen. Neem bijvoorbeeld het tomaatrode exemplaar, met het gladde midden stuk en de korte mouwtjes. Veel aandacht is ook besteed aan de de tails, zoals klepjes op het lijfje en twee grote zakken op de rok, afge biesd met een streep of een ruitje. Een witte klokkende schort kreeg aan de zijnaden twee uitspringende plooien, „opgevuld" met blauw-witte streepstof. De meeste schorten sluiten van ach teren, maar voor meisjes, die zittend werk doen, zijn er exemplaren met een knoopsluiting aan de voorkant, want dan heb je geen last van een knopen- rij, die tegen je stoel drukt. Veel va riatie is er ook in de halzen. Er zijn v-vormige uitsnijdingen, ronde pasjes, reverskragen. De kleuren zijn heel flei> rig, veel licht- en donkerblauw, geel, wit, rood, lindegroen, in effen en streepdessins. Vaak worden in één be drijf verschillende modellen uniformen gekozen om duidelijk aan te tonen, welke taak een employé heeft. „De vrouw staat in haar bedrijfskle ding niet uitdagend in de wereld, zoals een Indiaan in krijgstooi op het oor logspad, maar uitnodigend tot bewon dering, zoals Gezelle's „blomme in Gods tuin", aldus dr. De Wit. Het klinkt wat erg lyrisch, maar laten we het maar aannemen als een charmant compliment. HARRIET DEN HAAG, 23 april Het tweede kamerlid J. M. Willems heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid en de staatssecretaris van K. en W. dra Van de Laar schrif telijk vragen gesteld over tientallen sportvelden die niet gebruikt zouden kun nen worden omdat kleedhokken ontbre ken. Hij vraagt of de bewindslieden ken nis hebben genomen van herhaalde pu blicaties over deze kwestie waarin wordt meegedeeld, dat alleen al in acht met name genoemde gemeenten tientallen sportvelden en bovendien een aantal athletiek- en tenniscomplexen reeds tij den lang gereed liggen soms al jaren maar niet in gebruik kunnen worden genomen omdat voor het bouwen van de noodzakelijke kleedgelegenheden geen toestemming wordt gegeven. Op Limburgse en derhalve onge dwongen wijze hebben tiental len vrienden va nToon Hermans, litteratoren kleinkunstartiesten kunstschilders, theaterdirecteuren, maar even goed ook managers en industriëlen, woensdag de bekende cabaretier gehuldigd. Plaats van samenkomst vormde de bovenzaal van kunsthandel Felix in Maastricht, waar de kunstschilder Charles Eijck momenteel een tentoonstelling houdt. Twee doeken op deze expositie stellen „de grote Toon" voor. Charles Eijck vervaardigde de beide portret ten, naar aanleiding van een opdracht van de vrienden van Toon, die in een portret een waardig eerbewijs voor hem zagen. Mevrouw R. Her mans onthulde beide schilderijen, waarna Toon mocht kiezen tussen twee geschilderde „Toons". Deze keuze viel hem moeilijk, waarom hij enig uitstel vroeg voor rustig beraad na de huldiging. De Maastrichtse journalist Stef Kleyn trad als tolk van de uitge breide vriendenkring op en memoreer de de opmerkelijke carrière van de eenvoudige Sittardse jongen tot een internationaal vermaard kunstenaar, die binnenkort een toernee gaat maken door de Verenigde Staten. In een geestig dankwoord in Lim burgs dialect onthulde Toon Hermans, dat hij vroeger kunstschilder had willen worden. Het motief was: rijke mensen laten zich schilderen, armen volstaan met een foto. Vanwege de grote afmetingen van het schilderij „het is bepaald geen portretje om naast de kalender te hangen" weet Toon Hermans nog niet precies, waar het huldeblijk ge plaatst zal worden. „Misschien bouw ik er nog een apart huis voor", lachte de cabaretier. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 april De Wasse- naarse autohandelaar, die van groot scheepse fraude wordt verdacht bij de invoer van tweedehands auto's, zal mor gen bij de officier van justitie worden voorgeleid. Tevens zal de rechtercom missaris dan beslissen of de verdach te voorlopig voor zes dagen in bewaring zal worden genomen. Het onderzoek heeft intussen al enkele bezwarende feiten opgeleverd. Zo is gebleken dat de verdachte tijdens de eerste fase van het onderzoek vanuit zijn „onderduik adres", dat vermoedelijk in het buiten land is geweest, telefonisch opdracht heeft gegeven een aantal administra tieve bescheiden, die kennelijk belas tend zouden kunnen zijn, te doen ver dwijnen. Te verwachten is dat enkele leden van het personeel van filialen buiten Wassenaar, die door de autohandelaar (Advertentie) TERNEUZEN, 23 april (KNP) In een schrijven aan het bestuur van de Katholieke Raad van Overleg voor So ciaal-Economische Aangelegenheden, onder welks auspiciën het boekwerk „Welvaart, Welzijn en Geluk" werd samengesteld, keurt de Katholieke Na tionale Ouderraad de visie op het ka tholiek onderwijs en zijn bestaansrecht af, zoals deze in dit boekwerk naar vo ren wordt gebracht. Een afschrift van het schrijven heeft de ouderraad aan het Nederlands Episcopaat, de bij de Raad van Overleg aangesloten katho lieke organisaties alsmede aan onder- wijs-instanties toegezonden. In de ou derraad zijn ruim 1600 oudercomité's vertegenwoordigd als representanten van 200.000 katholieke gezinnen. Onder bedekte termen, aldus het schrijven, wordt in het tweede hoofd stuk van deel vier van „Welvaart, Wel zijn en Geluk" een pleidooi gehouden voor de openbare school, terwijl het be staansrecht van de katholieke school minstens sterk in twijfel wordt getrok ken. Het feit, dat de katholieke scho len bevolkt worden door ruim 1,2 mil joen leerlingen, wettigt naar de me ning van de Ouderraad minstens de overtuiging, „dat katholiek Nederland nog hecht aan de eigen inrichtingen van onderwijs en zeker geen behoefte heeft aan een „pluriforme" opleiding, zoals die in het bedoelde hoofdstuk wordt be- pleit." Uitermate verontrust is de Ouderraad ook door de verkondigde mening, dat de school haar opdracht zou overschrij den, wanneer haar opvoedende taak zich binnen de grenzen van één levensbe schouwing zou beperken, omdat daar mede in wezen de grondslag aan iedere vorm van confessioneel onderwijs ont valt. De raad acht het daarentegen juist de plicht van de confessionele school er aan mee te werken, dat de aan haar toevertrouwde kinderen worden opge voed tot werkelijke christenen die, een maal als zelfstandig denkende mensen opgenomen in de maatschappij, in staat zullen zjjn in die pluriforme gemeen schap deel te nemen aan de vervulling van Gods wil. Betreurenswaardig acht de Ouder raad het, dat juist onder auspiciën van de Raad van Overleg en van de daarin samenwerkende organisaties een visie naar buiten is gedragen, die geen rekening houdt met de hoog ste bestemming van de mens, maar uitsluitend uitgaat van de stelling, dat „de school alleen maar zin vol en verantwoord functioneert, wan neer het door haar gegeven onderwijs op enigerlei wijze nut afwerpt voor de samenleving". Tot slot vraagt de raad van de redactie van de Raad van Overleg „op grote schaal een nadere verklaring uit te geven, waar in de discriminerende tendens t.a.v. de confessionele en meer in het bij zonder de katholieke school, wordt weggenomen." (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 23 april De christe lijke, katholieke en koninklijke mid denstandsbonden hebben hun leden geadviseerd op koninginnedag hun be drijven na één uur 's-middags te slui ten als dit in verband met de viering ter plaatse gebruikelijk is en plaatseelijke en of bedrijfstakgewijze omstandig heden dit toelaten. zouden zijn beschuldigd, nauw bij het onderzoek zullen worden betrokken. Van hen worden over de zaak de nodige verhelderende verklaringen verwacht. De autohandelaar is thans in het po litiebureau van Wassenaar opgesloten. De Wasseriaarse recherche is echter niet bij het onderzoek betrokken. Dit is geheel in handen van de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst te Amster dam. De officier van justitie heeft in middels de zekeringstelling van de ver dachte met twee keer vierentwintig uur verlengd. Het staat voor de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (F.I.O.D.) vast dat er is geknoeid bij het filiaal in Arnhem. De directeur van dit filiaal, die door de autohandelaar ontslagen was, werpt de schuld op zjjn vroegere werkgever, maar deze houdt vol, dat de knoeierij en buiten zijn medeweten zijn geschied. De zaak wordt er niet eenvoudiger op door het ontbreken van getuigen. Het wordt op deze manier voor de Justitie een zware opgave uit te maken, wie de waarheid spreekt. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 23 april Het ge heimzinnige jacht „Santa Maria", dat op 4 september 1962 in de jachthaven van Vlissingen onbeheerd werd achter gelaten, is vanmorgen in alle vroegte uit Vlissingen vertrokken met bestem ming Maassluis. Daar zal het jacht grondig worden nagekeken en opgeka lefaterd. Woensdag bereikte het bestuur van de Vereniging voor Watertoerisme „Schelde" te Vlissingen namelijk over eenstemming met de gemachtigde van de eigenaar van het jacht, de heer W. in 't Veld te Rotterdam. Dit ak koord houdt onder meer in, dat de lig gelden over meer dan anderhalf jaar worden voldaan en dat bovendien nog enige onderhoudskosten worden be taald. Het staat nu vast dat het jacht eige naar is van een zekere heer Conote, die momenteel in Zuid-Amerika ver blijft. Oorspronkelijk stond de Santa Maria geregistreerd bij de Antwerpse club S.R.N.A. Het is nog steeds een raadsel waarom de heer Conote in al die tjjd niets van zich heeft laten ho ren De Franse heer Ronsin, die het jacht indertijd in de haven van Vlis singen binnenbracht en daarna met de Noorderzon verdween, was een schip per in dienst van de eigenaar. Het is nog niet bekend waarheen de Santa Maria, wanneer het opgekalefaterd is, zal vertrekken. HAARLEM, 23 april De Haarlem se rechtbank heeft vanmorgen de 36- jarige schildersknecht W. N. uit Heems kerk overeenkomstig de eis veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek. De Heemskerker had een brom fietshandelaar in zijn woonplaats een bromfiets armer gemaakt Overeenkomstig de eis is de Utrechte naar A. C. v. d. B„ een 30-jarige re clame-adviseur, veroordeeld tot 1 jaar fevangenisstraf met aftrek. Van der had in Haarlem bij een zekere me vrouw de V. gelegenheidskleding ge huurd. Hij liet echter na de kleding te rug te brengen. De reclame-adviseur beschikt reeds over een goed gevuld strafblad. ^e sandaal met 6 maanden sjarantie op de Supra Solid zool SPOT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9