Triomf over exotische vissen ^r. de Graaf (36) heeft het na hijna tien jaar speurwerk voor elkaar Schous Liturgie vóór 1970 geheel vernieuwd Radicale instructies voor herziening Misstructuur Kampioen schappen tafeltennis J. JAK r. DUPCO r TENTEN van Duivenboden N.V. Schermers nemen deel aan Tulpentoernooi Biljarten Bloembollentocht „Jan Passtoors" VERWACHTING MGR. BEKKERS Voor de oorlog Gifstoffen Temperatuurgevoelig Agressief "A A GRETHA DE BRUIJN HAGAM HEEMSTEDE Wedstrijd om Haar lem Noord-beker VRIJDAG 24 APRIL 1964 PAGINA 13 Toen ruim vijf jaar geleden in het Artis-aquarium een tentoonstelling van koraalvissen werd gehouden, liep half Amsterdam uit om die exotische en be toverend veelkleurige of angstaanjagend gedrochtelijke bewoners van de koraalzeeën te bewonderen. Kreten van eerbiedige bewondering werden er dagelijks geslaakt voor de centimeters dikke glaswanden van de grote en helver lichte aquariumbakken. Bewondering voor de gevlekte egelvis en de vijfbandenlipvis, voor de rode soldatenvis of voor de sergeant-majoor, voor de bruine zee-zebra en ook voor de zeer vreemd uitgedoste koraalduivel. Weini gen van die duizenden bezoekers, die van heinde en ver naar de geheimzinnig aandoende donkere hal van het hoofdstedelijke aquarium trokken, zullen tijdens hun rondgang echter hebben vermoed, dat het aquarium- personeel 's avonds en 's morgens de prachtigste vissen bij tientallen uit de bakken moest scheppen. Dood aan getroffen. Oorzaak onbekend. Weinigen zal het ook bekend zijn, dat de tentoonstelling eerder gesloten werd dan men bedoeld had. De heer Fr. de Graaf: triomf over de koraalvissen. U hoort 't haar al zeggen, u ziet dat meiskevan u al naarzo'n lief jurkje wijzen. Schous Kinderland is immers bekend om de grote sortering enige jurkjes voor kleine meisjes. Vlotte modelletjes met tal van grappige motieven. Kostelijke (en toch niet durekwaliteitenkatoen, terlenka, draion, poplin, trevira enz. Goed idee - morgen fijn met mammie mee naar Schous Kinderland I Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo HAARLEM - Tel. 02500-11266 SUÈDE, NAPPA- en LEDERKLEDING Vreemd uitgedost en gevreesd. et Was bittere noodzaak. De verfctie van 200 exemplaren, gameid in de ondiepe zeeën r0J:n de grillige koraalriffen w Ceylon, was in - een paar ïl0tlfn hjds zo aanzienlijk ge- ^Oe da.t men wel eerder de sluiten. De koraalvissen, *che eSt veelkleurige en exoti- Kiiewoners van de warme jj^P'sche wateren, waren ook de ^°Udh gevoeIige, de moeilijkst Mam- e vissen gebleken. „Kas- ftiee die slechts onder de ill uj °Ptimale omstandigheden iti j en konden blijven. Dat riep W,e ,?0g jonge aquarium-direc- Ijjjj de Graaf (nu 36) en dr^t^rsQneel een onderzoekings- bakker, die het aquarium in de laatste vijf jaar tyj^eldfaam heeft bezorgd. )ft|. ,nU leven in dezelfde hel- W, bakken 135 soorten ?ivissen in blakende wei- En zij blijven nu leven. Sommigen zijn wanstaltig. Kf we< aluminium jaloezieën Complete KAMPEERUITRUSTINGEN ANGUA 5150,— BEDRIJF AUTO MOBIELEN. LANGE HERENSTRAAT 51-52-34 Telefoon 15795 OFF. DEALER NSU KORAALDUIVEL sterft niet meer in Amsterdams aquarium (Advertentie) Jazo'njiff]sje,mains" DEN BOSCH, 22 april (KNP) Wanneer de raad van 42 bisschoppen, die na het Concilie de opdracht kreeg de conciliaire hesluiten voor de li turgie-vernieuwing in uitvoering te brengen, in netzelfde tempo kan door werken, dan zal binnen vijf jaar „het aanschijn van do liturgie' totaal zijn vernieuwd. Met grote voortvarendheid heelt de raad met zijn meer dan twee honderd adviseurs en deskundigen, ver deeld over meer dan tien sub-commis sies, de liturgievernieuwing aangepakt. Er liggen al verschillende concepten klaar onder meer voor de co-celebra tie (Heilige Mis opgedragen door ver scheidene priesters tezamen), de com municering onder twee gedaanten en het breviergebed, terwijl in juni de ont werpen klaar moeten liggen voor een grondig herziene misviering. De sub commissies hebben hiervoor uitvoerige instructies van de raad van bisschop pen gekregen, welke soms bijzonder ra dicaal zijn. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch en lid van de raad van bisschoppen voor de liturgie, keerde gisteravond per vliegtuig van een vergadering van de raad uit Rome terug. Hij verklaarde bijzonder tevre den te zijn over het tempo, waarin de raad werkt. Wanneer dit tempo zo voortgaat, zal de raad waarschijnlijk (Advertentie) SPECIAALZAAK VOOR Dok naar maat zonder prijsverhoging REPARATIE en VERVEN Zijlstraat - Haarlem - Tel. 21133 hoofdstedelijke aquarium mag 3k deze unieke collectie schat- '^jWien, want geen ander aqua- LVe«l Wereld is er nog in geslaagd h hoi,20orten koraalvissen in leven uclen. De weg naar dit succes A^J^eid langs vele tegenslagen. h ze&t de energieke man die het Zor8 over de levende have G-s aluarium is belast. „Nu wij over de omstandigheden hef Gr deze vissen moeten leven, Sn hi, 1iet moeilijk ze te houden", 1<» •'hin ere opmerking die de in- h,,eMHi?en achter de schermen en achter de grote aquarium- ,>>n, hioet camoufleren. Want in- *i 8 en speurwerk zal het onge- V&ie gekost hebben om stapje voor k praktijkervaringen te weten hT waarom de prachtige ko- met hun scherp contraste- (-5 va° ,'h elkaar overvloeiende kleu- Sqi, "ardgeel tot fluwelig paars in HUariumbak stierven. if? 'hoosten met drie grote facto- hV; ,®n;ng houden", zegt de heer de Vh» ''achende ogen, klein snorretje, ^Ui' Si teller), „de ziektes, waaraan V'ihe n kunnen sterven, de samen- hvSeifi. van het water, die zo ideaal 'V*! 01061 zijn on de voeding, die V. L, °Se'Ük moet overeenstemmen V*t>e ,v°edsel dat de vissen in de ?re voeding nodig heeft, een ij. belichting, noem maar op. y oorlog heeft men in het aqua- v eens geprobeerd koraalvis sen te houden. Ik was er toen nog met. De dieren werden toen meege bracht door schepelingen, die er ge makkelijk aan konden komen. Het ra re is dat de vissen aan boord in leven bleven, maar in het aquarium al gauw stierven. In de eerste oorlogsjaren kwam de gehele collectie om. In 1955 hebben wij nieuwe pogingen gewaagd, kort nadat ik bij het aquarium was gekomen. Maar weer gingen de vissen dood. Wij zijn toen in een aantal qua rantaine bakken, verborgen voor de ogen van het publiek begonnen met de proefnemingen. Door allerlei fac toren uit te schakelen of om het net jes te zeggen te elimineren kom je bij de doodsoorzaak. En dat bleek een parasitaire ziekte, veroorzaakt door een alg, die in de kieuwblaadjes van de koraalvis ging zitten, maar het dier, zo gauw dit dood was, onmiddel lijk weer verliet. Het heeft ons heel wat moeite gekost om erachter te ko men want sectie op een dode vis le verde ons nooit de boosdoener op. De parasitaire ziekte, die ook bij ande re dan koraalvissen kan voorkomen, was een geheel nieuwe ziekte, nog on bekend voor de wetenschap. De vondst van die parasitaire alg is een heel goede geweest, want daarmee hadden wij een zeer belangrijke ziekte uitge schakeld. Door de groep te determi neren waaronder die alg thuishoort uiteraard allemaal laboratoriumwerk kwamen wij te weten, dat een beet je kopersulfaat de oplossing kon ge ven. Het moest net genoeg zijn om de parasiet te doden maar te weinig om de vis zelf te doen omkomen. Na de ze vondst zijn wij verder gegaan om de levensomstandigheden voor de ko raalvis zo gunstig mogelijk te maken. Wij hebben op technisch gebied gemo derniseerd, investeringen gedaan, die er waarschijnlijk nooit meer uitkomen maar ja, wat wil je." „Hoeveel in totaal?" vragen wij ge ïnteresseerd. „Is moeilijk te zeggen", ontwijkt de heer De Graaf. Die mo derniseringen komen namelijk alle vissen in het aquarium ten goede. Ik zou het trouwens niet weten". De moeilijkste en meest gecompli ceerde {actor waarmee men te ma ken kreeg was de samenstelling van het water. „Je bent er", zegt de heer De Graaf nuc iter „als je j( zeewa ter zo vaak mogelijk ververst. Dan hoad je de levensomstandigheden het best. Maar wij kunnen nu eenmaal niet meer doen dan eens in de twee, drie jaar 400.000 liter van de in to taal 680.000 die er in het aquarium zitten, verversen. Dus moesten wij langs chemische en andere wegen proberen een oplossing te treffen. Bq het stapje voor stapje voortschrijden de onderzoek bleek namelijk dat de koraalvissen enorm gevoelig zijn voor gifstoffen die in het water gevormd worden bij de afbraak van hun af valproducten door bacteriën. Die gif stoffen waren in de meeste gevallen dodelijk. Wij moesten dus een beter filtersysteem hebben. Bovendien speelt de hoeveelheid zuurstof in het water een belangrijke rol. Als je maar zorgt dat er genoeg zuurstof in het water zit, is het wel in orde. Nu hebben wij een zodanig filtersysteem ontworpen, dat die gevaarlijke af braak van afvalprodukten in het filter plaats vindt. Wü gebruiken daarvoor zand en schelpenbanken. De filter be slaat zo'n kleine 40 m2. Het water stroomt er met een snelheid van 15 m3 per uur doorheen. Vindt er na de filtering van het water nog afbraak plaats, dan duurt het nog zolang voor het water weer in de aquariumbak ken komt, dat eventuele giftige bij- produkten zeer verdund zijn. Behal ve dit centrale filtersysteem voor het gehele aquarium, dat zeer modern is, hebben wij voor iedere bak met ko raalvissen nog eens speciaal een apart filtersysteem. De kans dat er' dus nog gevaarlijk giftige stoffen in het water van de bakken komt is nihil. Ook kwamen wij tot de conclusie dat de vissen gevoelig waren voor de metaaizouten die ontstonden door de aantasting van metalen buizen door het zeewater. Die zouten waren do delijk. Alle metalen buizen hebben wij daarom in de afgelopen jaren door plastic vervangen. De temperatuur van het water moeten wij nauwlet tend in het oog houden. Koraalvissen blijken enorm temperatuurgevoelig. Eén graad verschil kan dodelijk zijn. Wij hebben een speciale verwarmings installatie laten inbouwen. Het licht blijkt van invloed. Som mige soorten moeten getemperd licht boven de bak hebben, andere fel licht. Dat zijn factoren die je alleen maar te weten komt door een lange reeks proefnemingen en die vele do de vissen hebben gekost, voor we zo veel wisten. Nu hebben wij nog twee technische voorzieningen in ontwikke ling. Die zijn wij in de proefbakken nog aan het uitproberen. Wij willen te weten komen of wij, door ozon aan het water toe te voegen, de afbraak van de afvalprodukten in plaats van biologisch helemaal chemisch kunnen regelen, waardoor het uitgesloten is dat er nog schadelijke bijprodukten in het water komen. En de proefnemin gen met ozon zien er vooralsnog gun stig uit. Bovendien willen wij probe ren de voortplantingsstadia van even tuele gevaarlijke parasieten met be hulp van ultra-violet licht te sterili seren. Daarover weten wij op dit ogenblik nog niet veel." Het is duidelijk dat er in het Am sterdamse aquarium hard gewerkt en gespeurd wordt can de levensomstan digheden voor de koraalvissen nog be ter te maken, de levensduur van de vissen nog meer te verlengen, de voorsprong op het buitenland te be houden. De voeding is ook een apart hoofdstuk op zich. „Daar schipperen wij nog een beetje mee", zegt de aquarium-directeur met een bedrukt gezicht. „Dat kan nog iets beter. Het standaarddieet bestaat nu uit gekook te mosselen, diepgevroren vis (wij ting), lever, runderhart en garnalen. Sommige soorten krijgen bijvoeding in de vorm van havermout (kort lachje), algen en schrik niet blaadjes sla. Ze zijn er gek op. Som mige kleine vissen krijgen nog extra vitaminen toegediend. Bepaalde vis sen zijn en dat levert ons grote moeilijkheden op typische voedsel- specialisten. Zoek daar maar een juist menu voor uit." „Hoe lang het ook zal duren, dat juiste menu komt er wel. In de proef bakken achter de „coulissen" gaat het speurwerk verder, daar zwemmen kleine en grote koraalvissen doelloos rond van hoek naar hoek, agressief happend naar een vinger die men in het water steekt. Agressief zijn bijna alle koraalvissen. „Ik durf te bewe ren" verklaart de aquarium-directeur tijdens de rondgang, „dat de groot ste sterfte onder de koraalvissen bij ons alleen nog maar ta wijten is aan de agressiviteit onder de vissen on derling. Het is verschrikkelijk gewoon. Je moet precies uitkienen welke soort bij welke soort kan. Want ze vermoor den elkaar". In het hoofdstedelijke aquarium wordt hard gewerkt om de voor sprong op het buitenland die men met de koraalvissencollectie heeft opgebouwd te behouden. De man die jarenlang met zijn personeel ge speurd heeft om de doodsoorzaken vast te stellen, die stapje voor stapje steeds meer kennis gekregen heeft van de wonderlijke koraalzeebewo- ners, spreekt nuchter over de resul taten. „Nu een collectie van 135 stuks. Met deze kennis zouden wij een vijfvoudige collectie in het leven kunnen houden. Maar de ruimte. Ver- moedelijk komen wij tot 150 soorten, een paar speciale soorten wil ik er nog bij hebben. Je stelt je eisen nu eenmaal steeds hoger. Als je een vis een jaar in leven houdt zeg je niet „mooi", neen je zegt, „nu tot twee jaar zien te komen." Zo gaat het met de koraalvissen ook. Je wilt steeds zeldzamer soorten erbij hebben. Neem nu dat moeilijke punt van de voort planting. Wij hebben een paar koraal vissen die sinds 1962 iedere twee weken eieren hebben. Maar om de jonge vissen groot te brengen lukt ons nog niet. Het zal moeten lukken, wij zoeken verder. De omstandighe den worden nog beter. Iets van trots klinkt er in de woorden van de heer De Graaf door als hij dit zegt. tn de geest van: „Dat moeten ze ons in het buitenland nog maar zien na te doen." Maar dan weer onmiddellijk daarop „Zo hard mogen wij ons nu ook weer niet op de borst slaan, want de ordinaire haring kunnen wij nog steeds niet houden LOEK HOSSELAAR nog dit jaar gereed komen. Dit be tekent, dat nog vóór 1970 de gehele li turgie-vernieuwing haar beslag zai hebben gekregen. De raad van bisschoppen kwam van 17 tot 20 april voor de tweede maai in voltallige vergadering bijeen na zijn op richting door Paus Paulus in januari van dit jaar. De raad staat onder voor zitterschap van kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna. De werk zaamheden van de raad zijn organisa torisch prima geregeld, vindt, mgr. Bek kers. De leden hadden al het materi- van te voren in hun bezit, zodat allen goed beslagen ten ijs kwamen en er geen tijd verloren behoefde te gaan. De bisschop werkt voor Nederland nauw samen met zijn hulpbisschop mgr. J. Bluyssen, die namens het episcopaat belast is met het contact met de lan delijke commissie voor liturgie en met dr. H. A. J. Wegman, professor in de liturgie aan het groot-seminarie Rijsen- burg in Driebergen en secretaris van de Nederlandse commissie voor litur gie. Toen de raad van bisschoppen op 17 april in Rome met zijn vergadering begon, lag reeds een reeks van con cepten klaar, opgesteld door diverse sub-commissies, bestaande uit tweehon derd consultoren en deskundigen uit de gehele wereld. De raad heeft een nieuwe instructie besproken ter aanvulling van het Motu Proprio van 25 januari 1964 voor uitvoering van liturgievernieuw ingen ten behoeve van de bisschops conferenties. Het is de bedoeling dat deze half juni klaar zal zijn. De raad heeft zijn fiat gegeven aan het concept voor herziening van het breviergebed. Het breviergebed zal kor ter worden, terwijl een grotere plaats zal worden ingeruimd voor de heilige schrift. Bovendien zullen verschillende lezingen b.v. van kerkvaders, welke ver ouderd zijn, vervangen worden door le zingen van latere theologen, ook van de modernen. De deskundige medewerkers van de raad kunnen thans ook de ritus uitwer ken voor de co-celebratie en het com municeren onder twee gedaanten. De ontwerp-ritus hiervoor van de betrok ken sub-commissies werd namelijk door de raad van bisschoppen uitstekend be vonden. Er bestaat nog wel mogelijk: heid voor aanmerkingen, die vóór 10 mei in het bezit van de raad moeten zijn, maar zij zullen van ondergeschikte aard zijn. Aan de sub-commissies van consul toren en deskundigen, die speciaal zijn belast met de hervorming van de mis viering is opdracht gegeven voor de komende vergadering van de raad in juni een concept hiervoor klaar te heb ben. Uitvoerige instructies zijn daar voor verstrekt. Met name wordt aan de volkstaal grote ruimte gegeven. De raad denkt hiesbij in eerste instantie aan de voormis (woorddienst) en aan de communie-ritus vanaf het pater nos- ter. Mgr. Bekkers verklaarde over die in structies van de raad aan de consul toren en deskundigen, dat zij werkelijk radicaal zijn. Door de wijzigingen, die voorzien zijn en die zowel betrekking hebben op taal als structuur, zullen verschillende gebeden uit de Heilige Mis verdwijnen, zoals b.v. de voetge beden, terwijl ook de prefatie met haar moeilijke theologische tractaten en nog tal van andere zaken op de helling ge zet zijn. (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 110 - Haarlem Telefoon 16657 - 17165 - 17206 Vraagt prijsopgaaf VERKEERSEXAMEN Het prak tische deel van het onderwijs verkeers- examen in Bloemendaal wordt gehouden van maandag 11 tot en met vrijdag 15 mei in de omgeving van het Rijne- gomkwartier in Aerdenhout. Voor de ge slaagde kinderen worden op 18 en 19 juni feestelijke bijeenkomsten gehouden in het parochiehuis Dornd. HAARLEM, 24 april In het ko mende weekeinde gaat de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Ta- feltennisbond weer zijn jaarlijkse kam pioenschappen houden. Opnieuw zal ge bruik worden gemaakt van de fraaie Badmintonhal „Duinwijck" te Haar lem, waar zaterdag door de junioren van 2 tot 6 en zondag door de senioren van 11 tot 22 uur zal worden gespeeld. Bij de heren zal de strijd om de titel weer bijzonder interessant zijn. Kam pioen Cees Schoof van TYBB zal het daarbij zwaarder dan ooit krijgen om de aanval van de jeugd met succes te kunnen weerstaan. Vooral bij Togido immers treft men in Harm Huideko per, Wim v. d. Berg, Rudi Hart en Jan Carel Luining spelers die er naar hunkeren de TYBB-speler te onttronen. Bij de dames is de titel vakant, daar de huidige kampioene haar titel niet kan verdedigen. Hier verwachten wij vooral felle strijd tussen Ria Bos, die onlangs nogal verrassend het ster-toer nooi won en Ria Klaver. Togido 2 en Prowano, de beide kam pioenen van de le klasse, beginnen za terdag a.s. met een serie van drie pro motie-wedstrijden naar de overgangs klasse. Togido 2 is ingedeeld met twee geduchte Amsterdamse ploegen, t.w. Smash 5 en SVP en voorts het onbe kende Huizen uit de plaats van die naam. Prowano zal'het moeten opne men tegen de zeer sterke ploeg van AMVJ 3, tegen Ahoy 2 uit Hilversum en Reactie uit Alkmaar. Uit beide af delingen promoveren de nummers 1 en 2, Togido 2 en Prowano starten deze competitie beide met een uit-wedstrijd, waarin Prowano tegen AMVJ 3 nogal kansloos lijkt, maar waarin Togido 2 bij Huizen de winst moet kunnen weg halen. (Advertentie) GOVERNOR ANDRÉ JAMET SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - H'lem - Tel. 15116 Ruime parkeergelegenheid HAARLEM, 23 april Zondagmor gen om half elf begint in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond het jaar lijkse Tulpentoernooi van Schermschool Van der Valk. De toegang is vrij. Ongeveer tachtig personen nemen deel aan het toernooi: op floret voor junioren dames en heren en op sabel voor dames m heren. (Advertentie) off. dealer voor Haarlem en omstreken: ZANDVOORTSELAAN 4-6 - TEL. 38825 De uitslagen van de gisterenavond in café-rest. Vreeburg te Bloemendaal ge speelde wedstrijden luiden: car. brt. h.s. gem. pnt. Karman 300 294 20 64 14.70 0 Nobels 250 250 20 47 12.50 2 Dickmann 350 350 30 45 11.66 2 G. v. d. Kuyl 250 224 30 34 7.46 0 Agema 400 400 23 89 17.39 2 Broertjes 300 300 23 45 7.73 0 Pérukel 300 172 21 33 8.19 0 E. v. d. Kuyl 250 250 21 48 11.90 2 Karman 300 300 26 57 11.53 2 G. v. d. Kuyl 250 207 26 4 2 7.96 0 Dickmann 350 350 19 85 18.42 1 Nobels 250 250 19 44 13.15 1 De wedstrijden worden vanavond om 20.uur voortgezet. Zaterdagmiddag volgen de slotp ar tijen om resp. 13.30 en 15.30 uur. HAARLEM, 22 april Zaterdag en zondag organiseert de H.W.S.V. „Jan Passtoors" de jaarlijkse bloembollen- tocht. De start is vanuit gebouw „Prin sehof", Clipperweg 55 te Heemstede, zaterdag tussen 13.30 en 15 uur, zondag tussen 10 en 12.30 uur. De afstanden zijn 10-15-20 km. terwijl zondag ook de afstand van 25 km. gewandeld kan wor- den. Aan de start bestaat gelegenheid om in te schrijven. (Advertentie) BIJ HET STATION

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 13