Opzij T.V.- rappo Doop Doop II Jezuïeten Christina Ph. Borghouts ridder in Orde van St.-Silvester Bij gelegenheid van gouden jubileum Armbestuur Twee Nederlanders spraken met prinses Irene in Parijs Haarlemse Politierechter MET MES BESLECHT Meisje steelt bromfietsen „Haarlems" echtpaar vijfen vijftig jaar getrouwd Drie jubilarissen bij de „Union" Koninklijke onderscheiding voor B. Steenbergen Philips en AKU hoger Huldiging J. A. Loslopende koe op weg oorzaak van dodelijk ongeluk van Velzen Herdenking fusilladeplaats Westergracht Politie dooft brand in auto „Heeft u zin even binnen te komen BELANGRIJK LAGERE KOLENPRIJZEN vanaf 1 mei a.s. Scooterrijder zwaar getvond Fancy-fair in Jozefschool werd groot succes Orgel in St. Janskerk voortreffelijk instrument wa n h e l n ieu \w Kwart eeuw collectant R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek Haarlem FEEST IN HILLEGOM Tulp Irene Gehandicapte kinderen krijgen hun ponnie Na restauratie De beurs vandaag MAANDAG 27 APRIL 1964 PAGINA 3 Mevr. Borghouts spelt de onder scheiding bij haar man op. Pastoor K. J. Notenboom kijkt toe. Alleen geldig voor levering in de maanden MEI en 3UNI 1964, Uitsluitend tegen contante betaling. FEDERATIE KRING VAN BRANDSTOFFENHANDELAREN HAARLEM EN OMSTREKEN. Het bruidspaar Schoen legt een kaartje met de heer en mevrouw Zonneveld. Zondagavond is op de Schiphol' weg, ter hoogte van de wegom- legging, een personenauto in een bocht rechtdoor gereden en in een sloot gedoken. De auto werd licht beschadigd, de bestuurster kwam met een nat pak en de schrik vrij. De vrouw verklaarde dat zij misleid was geworden door de verlichting bij de bocht, die naar haar mening onvoldoende was. ïsy- Na de verklaring', die Kardinaal p'frink zaterdag j.l. heeft afgelegd, "«grijpen wij waarom hij zolang heeft gezwegen. Hij heeft prinses Irene in «ome gedoopt onder voorwaarde en at 's een feit, dat hem achteraf be zwaart. Vooral omdat hij eigenlijk ®let kan uitleggen waarom hij haar "eeft „overgedoopt". „Ik beschikte niet over voldoende gegevens met be dekking tot prinses Irene's doop in 1940" zo schrijft hij ongeveer, „en hitstel leek uitgesloten." Zo'n zin bevreemdt. Hoe is het mogelijk, dat de kardinaal, liet over voldoende ge- sevens beschikte? De opname van Prinses Irene geschiedde toch met toestemming van haar ouders. Zou 5"kingin Juliana zelf niet weten k'J vermoeden dat hier het breuk punt ligt. Laat het waar zijn, dat ko- "'ngin en prinses deze toestemming gaven. Zij hebben geen medewerking Mieend. Zij waren niet in Rome het feit, dat Kardinaal Alfrink zelfs over de gang van zaken n 1940 niet heeft kunnen raadplegen, zeSt iets omtrent de sfeer. Anders gezegd: de moeilijkheden °nd prinses Irene zijn kennelijk al tamelijk oud en haar geloofsovergang daaraan niet vreemd. Toch kunnen wij ons voorstellen, vele reformatorische medechris ten zich diep teleurgesteld zullen joelen. Tenslotte is de prinses zij onder voorwaarde „overge- «oopt" en dat zal voor velen een °"h°k betekenen. Het feit, dat zij Waarschijnlijk niet „in de liturgi- phe bediening is nadrukkelijk alles ongesloten wat kwetsend zou kunnen ZlJn", zo schrijft de kardinaal re- ormatorische leerstellingen heeft be hoeven afzweren of vervloeken, is daarvoor slechts een schrale troost. *och hopen wij, dat zij voor het ge- "rag van de kardinaal begrip zul- opbrengen, want ergens is ;9n brief ontroerend. Het komt niet ?'he dag voor, dat een Kerkvorst zich "Moept op onhandigheid en gebrek **0 ervaring. Zeker niet in een brief, Waarin ook dit orgelend oecumenisch Perspectief wordt geopend: „Als basis hiertoe moge ik na over ig met het Nederlands episcopaat volgende gedachten voorleggen. Ter verduidelijking van de oecume nische situatie en ter bevordering van eei gezonde ontwikkeling der kerke lijke verhoudingen stel ik er prijs op nadrukkelijk te verklaren, dat ook naar katholieke overtuiging de weg naar christelijke eenheid niet bestaat in het bewerken van zoveel mogelijk individuele overgangen." t>at is een moedige verklaring. Een Verklaring, die misschien aansluit op "e Constitutie over het Oecumenisme an het Tweede Vaticaanse Concilie, "Jaar ook een verklaring, die op dit 'Uk duidelijk verder gaat. Niet alleen et zoeken naar eenheid wordt hier e taak van de Kerk genoemd, maar er °rdt nadrukkelijk aan toegevoegd, ^a dit zoeken niet bestaat „in het g Werken van zoveel mogelijk indivi- eie overgangen". öat is oprechte oecumene. Daarvoor j °£en alle christenen het Episcopaat a"kbaar zijn. Rome hopelijk ook. ®rie Jezuïeten, die deel uitmaakten *atl de redactie van „De Nieuwe Li- Iehebben van hun generaal in Ro- jPe opdracht gekregen hun medewer- ^'Pg aan dat blad te staken. Oorzaak? e koers van „De Nieuwe Linie" «kt duidelijk af van de richting, die e generaal zich had voorgesteld. Va*aar z'tten we dus weer. Na pater jy.11 Kilsdonk en na twee kapelaans bjj.'beleen, nu drie Jezuïeten met pu- Wpj ^-problemen. Wat te zeggen? txiJ' men hoeft noch „De Nieuwe Li- WonfiUitsluitend om kaar beleid te be- van noch de £eneraaI het recht 'ossenkomst, waar het „zijn" pa- te e*reft, te ontzeggen om niet toch 1„ ®teUen, dat een publikatie-verbod W tild en in deze situatie niet mjrt/e®jsend middel is. Sterker, het '6him is er.ger dan de kwaal. Het be- belpmrt vrÜheid, waar vrijheid niet Piet mag worden ook niet een beroep op de gehoorzaamheid inteI? het drijft ongewild vele jonge Oaa' ®ctuele katholieke Nederlanders hiisme b°ek van een religieus extre- .hadden van een Jezuïetengene- hiidd n ook anders verwacht. Het beWii Van het voortgezette gesprek bbeprf al eeuwen, dat men bij vol- tege volharding zelfs verklaarde kan "ders tot begrip voor elkaar "Pvoeden. ^h>eti Willen »De Volkskrant" even ?*cUn? zich gehaast om het enisch tuintje weer aan te har- r»4 Clonv i_i tuintje weer aa.ii ie udi- phHs?;°°r. te verklaren dat prinses ei"k j, 'n Eindhoven een katholieke hezocht, omdat ze toen nog *>jn, E"ruidsmeisje bij Irene te mogen kathoi; ziet u> „ze had nog nooit een y eke eredienst bijgewoond". de katholieke lezers van „De ®ke a,s de redactie „katho- Wo0n schrijft, bedoelt ze ge- Voo,,1od' hoor! Ze zal de pastoor P1S nog geen dominee noemen. HAARLEM, 27 april De voorzit ter van het Armbestuur van de St. An- toniusparochie, de hear Ph. Borghouts, is bij gelegenheid van het gouden ju bileum van deze charitatieve instelling door de Paus benoemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. De pastoor van de parochie, pater K. J. Noten boom, heeft zaterdagavond ten huize van de heer Borghouts, in aanwezigheid van de overige leden van het bestuur, it kvij is te vinden in je hart, niet DOUGL/.S J'CRROLD, VOORHOUT, 27 april Op de Leid- sevaart heefti zaterdagavond om streeks half tien een loslopende koe een drietal personenauto's in moeilijkheden gebracht. In een van de auto's, die in de verwarring van het ogenblik naar alle kanten uitweken en afremden, werd tengevolge van een botsing de 84-jarige H. W. Jager uit Leiden zwaar aan het hoofd gewond. Hij moest naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht, waar hij in de loop van zondagmorgen overleed. De koe was van een nabijgelegen weiland gekomen. Men had even te voren haar kalf naar de stal gebracht. Het dier was bij haar speurtocht naar haar jong een brede sloot overge sprongen en op de drukke verkeersweg terecht gekomen. De bestuurder van een personenauto zag zich plotseling de weg versperd door de koe en week uit naar links, na het dier even geraakt te hebben. Een Engelse sportauto, die meereed in de tulpenrally, moest even eens voor de koe naar links uitwijken en kwam daarbij op de linkerhelft te recht. Daar kwam de Engelsman in botsing met een personenauto. Een van de inzittenden van de personenauto was de bejaarde Leidenaar. Beide auto's werden beschadigd. HAARLEM, 27 april Gisteren vierde de heer J. A. van Velzen zijn zilveren jubileum als collectant van de Kleverpark-kerk. Om half elf werd tot zijn intentie de hoogmis opgedragen door pastoor M. Louwe. Onder leiding van de heer P. Broerse en begeleid door diens zoon A. Broerse zong het paro chieel zangkoor de Missa Regina Martyrum van Refice. Na de plechtigheid volgde de offi ciële huldiging in de Schuylenburcht, waarbij ook de familieleden van de ju bilaris, de collega's, het kerkbestuur en de paters aanwezig waren. Pastoor Louwe prees de ijver en offervaardig heid van de heer Van Velzen, die nu een kwart eeuw zijn plichten als collec tant heeft vervuld. Hij had grote waar dering voor de wijze waarop de heer Van Velzen door het ophalen van materiële bijdragen het godsdienstig leven in de parochie heeft gesteund. Namens het kerkbestuur speldde pastoor Louwe tenslotte de jubilaris het Zilveren Kruis van Verdienste op. De heer W. Lohrmann liet zich lovend uit over de gemoedelijkheid en stiptheid van de heer Van Velzen, en dankte hem voor de prettige samen werking. Namens het collectanten-col lege overhandigde hij hem een fraai cadeau. Velen maakten van de gelegen heid gebruik de jubilaris persoonlijk te feliciteren. Romans: Cuddon, The acts of dark ness; Gironella, Un millón de muertos, (Roman over de Spaanse Burgeroor log); Green, Julien: Partir avant le jour; Maclean: Poolbasis Zebra; Wal schap: Nieuwe Deps. (vervolg op Hou- tekiet) Letterkunde, Albee: Wie is er bang voor Virginia Woolf? (toneelspel vert. door G. K. van het Reve; Fens, De eigenzinnigheid van de literatuur; op stellen en kritieken; Nooteboom: Een middag in Bruay. Studieboeken, Bartels, Een eeuw middelbaar onderwijs 1863-1963; Car son: Dode lente; Een eeuw: middel baar onderwijswet herdacht 1863-1963; Feininger: De hogere school der foto grafie; Gids: voor de deltawerken; Haanstra: Alleman; Hatch: Zijn naam was Joannes; het leven van Paus Jo annes XXIII; Holland: Goya; biografie in woord en beeld; Lazzarini: Paus Paulus VI; leven en persoon; Raalte: Nederlandse vorstelijke huwelijken en hun problematiek; historisch-staatsrech- telijk beschouwd; Stoppelman: Zo is Mexico; Vier zwarte dagen: (dood en begrafenis van President John F. Ken nedy); Vinkenoog: Het verhaal van Ka- rel Appel; een proeve van waarneming; Wolk: Studiebeurzen en studiekosten; een gids voor studenten, aspirant stu denten en hun ouders. de onderscheiding uitgereikt. Hij ver zocht mevr. Borghouts het gouden kruis bij haar man op te spelden. In een toespraakje heeft pastoor No tenboom gewezen op het belangrijke werk, dat het Armbestuur in de afge lopen jaren heeft verricht. 17 jaar heeft de heer Borghouts aan dit werk op voor treffelijke wijze leiding gegeven. Met nadruk stelde pastoor Notenboom vast, dat in de persoon van de voorzitter het gehele bestuur wordt gehuldigd. De vi- ce-voorzitter, de heer H. van Rijsbergen, reveleerde de goede geest, die er in het bestuur heerst en waarvan de voorzit ter de inspirator is. Namens de overige bestuursleden overhandigde hij'de heer Borghouts het draagspeldje, dat bij de onderscheiding hoort. Een ander be stuurslid verraste mevr. Borghouts met een fraaie ruiker rode rozen, als een kleine compensatie voor de uren, dat haar zich wijdt aan het werk van het Armbestuur. Een volkomen verraste heer Borg houts wistddaarna toch de woorden te vinden om de lof, die hem was toe gezwaaid, gelijkelijk te verdelen over zijn mede-bestuurders. HAARLEM, 27 april Op 4 mei worden voor de negentiende maal de herdenkingsplechtigheden gehouden bij de fusilladeplaats op de Westergracht. De plechtigheid van 's middags vier uur wordt opgeluisterd met enige liederen van de koorscholen van de kathedrale basiliek Sint Bavo. Om kwart over vier verzamelen de kinderen zich op het Emmeplein, van waar de stille tociht naar de fussillade- plaats begint. De kinderen brengen bij deze gelegenheid een bloemenhulde. 's Avonds is een tweede herdenkings plechtigheid op de Westergracht. Het programma begint om 19.15 uur met een stille tocht vanaf het Verenigingsgebouw van Haarlem-Zuid-West, voorafgegaan door het muziekkorps van het Leger des Heils. De drie andere verzamelpunten voor de stille tocht zijn Oosten de Bruyn- straat, Theemsplein en Hasselaersplein. Medewerking verlenen de Spaarneba- zuin en het Tamboer- en Pijperkorps Haarlem. Na de tweede minuten stilte speelt het muziekkorps van de kath. harmonie de Spaamebazuin twee koralen van J. S. Bach. Na de toespraak vand s. G. J. Waardenburg wordt muziek uitgevoerd door het Leger des Heils, de Koorschool van de Kathedraal en het mannenkoor Cantemus Domino. De kranslegging wordt gevolgd door de Last Post door één der leden van het Tamboer- en Pijperkorps Haarlem. De plechtigheid wordt besloten met het Wilhelmus en een défilé. VOORHOUT, 27 april Op de Leid- sevaart vloog zondagmiddag omstreeks 4 uur plotseling een personenauto in een file in brand. De inzittenden en de vele omstanders maakten zich uit angst voor een ontploffing van de benzinetank, snel uit de voeten. De politie bedwong ech ter het gevaar door handen zand in de auto te werpen. De brand, waarover de brandweer zich door de grote drukte op de weg onmogelijk had kunnen ontfer men, was na korte tijd geblust. Mej. J. de Wit, telefoniste, Pieter Kiesstraat 64/rood, Haarlem: Sport in beeld 5 (Voor liefhebbers belangrijk) Erik Sikkes 1 (Tam gespeeld, geestige tekst) Lief Vaderland, vaarwel6 Jan Je Cler 8 (Jan de Cler: heel sympathieke man) Kiekeboe 8 (getuigt van veel fantasie) Kunstmaandorkest 7 v 99 (Van onze correspondent) AARDENBURG, 27 april De eige naar van het hotel „De Rode Leeuw" alhier, de heer E. O. Cuelenaere heeft in Parijs een ontmoeting gehad, waarop hij in de verste verte niet had durven hopen: hij sprak met prinses Irene in de woning van haar aanstaande schoon. HAARLEM, 27 april Een ruzie tus sen twee buurvrouwen op 30 december was zo hevig geworden, dat een van de twistende vrouwen naar een mes greep en haar tegenpartij in de hand stak. De messtekende mevrouw M. v. R.-B. M. uit Haarlem moest vanmorgen verschij- Advertentie) HILLEGOM, 27 april Woensdag 29 april herdenkt het echtpaar Schoen- Borst wonende Abellelaan 3, te Hille- gom, zijn vijfenvijtigjarlg huwelijks feest. In de herfst van 1908 kreeg de heeft J. Schoen bij een karweitje in Beverwijk contact met mejuffrouw Cor nelia Borst. Deze kennismaking had tot gevolg dat in april 1909 de huwelijks voltrekking plaats had van het echtpaar J. A. Schoen en C. Borst. De toen 24-jarige bruidegom was werkzaam bij de firma Beijnes, de fa brikant- van spoorwagons, te Haarlem. Hij was daar wagemaker, medeconstruc teur van de houten wielen, die toen de spoorwagens langs de glimmende rails lieten gaan. Hij beleefde ook de tijd dat het ijzeren wielen werden. Gedurende 44 jaar was hij, met veel genoegen, werkzaam bij Beijnes. Op zijn vijf enzestigste verjaardag nam hij afscheid van de fabriek, die toen juist bezig was met de verhuizing naar Beverwijk. De jaarlijkse feestjes en het uitstapje dat het personeel van Beijnes maakt, samen met de gepensioneerde,n geeft alleen nog steeds het gevoel te behoren to het Beijnes-gezin dat altijd zeer sterk sprak toen de fabriek nog in Haar lem, aan het Stationsplein, stond. Zo zag de diamanten bruidegom het bedrijf groeien. Steeds grotere spoor wagens en steeds meer gebrek aan r-imte. Maar het was er gezellig wer ken en toen hij heenging had hij het gebracht tot assistent-werkmeester. Inmiddels beheerde de diamanten bruid, nu nog even kras als haar man, en evenals hij, 79 jaar oud, het huis houden. Mede aan haar is het te dan ken dat er woensdag een mooi feest gevierd wordt, want bij de drie kin deren met hun echtgenoten, de zestien kleinkinderen en twee achterklein kinderen zullen deze diamanten bruiloft opluisteren met hun tegenwoordigheid. Er is die dag om tien uur een H. Mis in de kapel van Bloemswaard, het kath bejaardencentrum, waar het diamanten paar woont in een van de mooie wo ningen, behorende bij dit centrum en waar zij heel gelukkig zijn. Een van de evenementen is het veertiendaagse be zoek van de Haarlemse kaartvrienden, het echtpaar Zonneveld in Hillegom. Wij vermelden nog dat het echtpaar Schoen-Borst 55 jaar de NHC leest. nen voor de Haarlemse politierechter, door wie zij overeenkomstig de eis werd veroordeeld tot een boete van 75. De officier van justitie vond dat ver dachte had geboft. „Uw buurvrouw had wel dood kunnen zijn". Het was alle maal begonnen met een gewone woor dentwist. Later gingen de dames over tot daden. En op een gegeven moment moest een buurman de vrouwen, die vechtend over de grond rolden, van el kaar scheiden. De strijdlust was ech ter niet gekalmeerd, want toen de ene buurvrouw merkte dat de ander in het heetst van het gevecht haar mes had verloren, begon het pas goed. Het mes werd gelijk ingeschakeld. Gelukkig liep de bedreigde vrouw slechts lichte ver wondingen op. De 19-jarige inpakster P. D. uit Haarlem, had op 4 september het voor beeld van verscheidene jongemannen gevolgd, door zich van twee bromfiet sen meester te maken. Haar eerste bromfiets ontvreemdde zij in Haarlem de tweede in het Zuidhollandse Val kenburg. Tegen haar werd twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 200 boete geëist. De politierechter veroordeelde het meisje tot een boete van 100 en twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf, met drie jaar proeftijd. Een maand voorwaardelijk en 150 boete was de straf voor de 36-jarige Haarlemse onderhoudsmonteur N. O. In de loop van 1963 had de man zich schul dig gemaakt aan diefstal van boeken uit de winkels van Loosjes en De Vries. Verdachte, die verklaarde een zwak voor boeken te hebben, had zichzelf bij de politie aangegeven. HILLEGOM, 27 april In de Leid- sestraat is zondagmiddag omstreeks 1 uur een scooter in een file tegen een voor hem rijdende auto gebotst. De be stuurder van de scooter, de 25-jarige A. M. W. uit Bennebroek, moest met een gebroken been en hoofdwonden naar de Mariastichting in Haarlem worden overgebracht. De scooter liep zware schade op. zuster. Het was een gesprek van vijftien tot twintig minuten, maar toch lang ge noeg om een aantal gedachten te kunnen wisselen omtrent de verkwikke- lingen rondom het huwelijk van de prinses. Aldus de heer Cuelenaere, die voorts zei de indruk te hebben, dat de prinses behoefte had eens in het Neder lands te kunnen praten met „gewone" Vorige week was de heer Cuelenaere met zijn neef, een bloembollenhandelaar uit Sassenheim, naar Parijs gegaan om zaken te doen. Dat gebeurt wel eens meer en dan treedt de hoteleigenaar daarbij als tolk op. Donderdagavond kwamen zij op het idee eens te gaan kijken waar prinses Irene eigenlijk woont. De straat (Avenue Marceau, vlak bij de Are de Triomphe) wisten zij, het huisnummer echter niet. Er gens in de straat stond een jongeman met een politieagent te praten en dat bleek vlak voor het huis van de familie Bourbon-Parma te zijn. De jongeman, een Parijse student, met wie de heer Cuelenaere en diens neef een praatje aanknoopten, ontpop te zich als de chauffeur van de prin ses. Nadat de jongeman in het huis was verdwenen, bleven de beide Ne derlanders nog enige tijd naar de ver lichte vierde etage staan kijken waar, zoals de chauffeur had gezegd, prinses Irene vertoefde. Juist toen de beide Nederlanders wilden opstappen, kwam de chauffeur naar buiten en wenkte hen: prinses Irene vraagt of u zin hebt om even buiten te komen." De heer Cuelenaere en diens neef wa ren met stomheid geslagen, maar vol deden aan het vriendelijk verzoek. Met de lift gingen zij naar de vierde etage. De prinses stelde het op prijs weer eens Nederlands te kunnen praten, zei zij, maar de heer Cuelenaere wist zo gauw niet waarover hij zou praten. Op eens schoot het hem te binnen, dat Hij thuis enkele foto's heeft van leden van de koninklijke familie, waarop hij zelf ook vereeuwigd staat, namelijk foto's van de terugkomst van wijlen koningin Wilheimina in Eede in bevrijd Zeeuws- Vlaanderen, van het verzorgen van een lunch van prins Bernhard in Aarden burg en van de prinsessen Margriet en Beatrix bij de opening van het mossel seizoen in Yerseke. De neef van de heer Cuelenaere vertelde, dat hij een tulp, genaamd prinses Irene, heeft, en hij beloofde de prinses een aantal bollen te stu ren. Over het huwelijk praten was moeilijker, vond de heer Cuelenaere. Prinses Irene zei het erg te betreu ren. dat haar ouders niet bij haar hu welijk kunnen zijn. „Ik heb altijd veel van Nederland gehouden en doe dat nog, evenals mijn aanstaande echtgenoot. Wij hopen dat in de toekomst nog eens te bewijzen, zo voegde zij eraan toe. Ver der sprak zij de hoop uit, dat alles weer spoedig in orde zal komen, aldus de heer Cuelenaere. Bij het afscheid nemen drukten de beide Nederlanders ook nog de hand van prinses Frangoise, zuster van don Carlos en getrouwd met prins Lobko- witz. „Toen wij buiten stonden, konden we haast niet geloven wat er was ge beurd", aldus de heer Cuelenaere, die vrijdagnacht in het Aardenburgse ho tel is teruggekeerd. PARIJS, 27 april (AFP) Don Char- los en prinses Irene zijn zondag tijdens een uitstapte in de buurt van de Noord franse plaats Etroeungt met hun auto tegen een vrachtwagen gereden. Er was alleen materiële schade. Het verloofde paar keerde per taxi naar Parijs terug. HAARLEM, 27 april Bü de „Uni on" hebben drie personeelsleden gelijk tijdig gejubileerd. De heer B. Steenber gen was veertig jaar aan het bedrijf verbonden, de heren J. Rademaker en P. N. A. Braun vijf en twintig jaar. De heer Steenbergen werd onderscheiden met de bronzen medaille, ver honden aan de Orde van Oranje Nas sau. Wethouder J. A. Schippers speldde hem de medaille op. Bij de huldiging was het gehele perso neel in de versierde kantine bijeen. Ook de commissarissen gaven blijk van hun belangstelling. De directeur, de heer M. J. van Buuren, memoreerde, hoe de jubilarissen stuk voor stuk hun beste krachten aan het bedrijf hebben gege ven en nog geven. In de loop der jaren heeft de heer Steenbergen zich van jongmaatje bekwaamd tot een voortref felijk vakman. De speciale machine, die hij nu bedient, is de ruggegraat van het bedrijf. De heer Rademaker heeft zich opgewerkt tot een bekwaam chocolatier, de heer Braun heer als chef van de technische dienst steeds ge zorgd, dat het machinepark tot in de perfectie functionneerde. De jubilaris sen kregen ieder een geschenk onder couvert. Wethouder Schippers, die namens het gemeentebestuur het woord voer de, merkte op, dat de gemeente helaas niet bij ieder jubileum tegenwoordig kan zijn. Hij wilde toch op dit feest present zijn om de heer Steenbergen diens koninklijke onderscheiding te overhandigen. De heer P. J. Kaptejjn, president commissaris en oud-directeur van de Union, herinnerde er aan, hoe hij drie en dertig jaar de heer Steenbergen heeft meegemaakt. Diens werkkracht en ijver heeft hü steeds, vooral in de crisisja ren, gewaardeerd. De heer Steenber gen ontving de gouden draagpenning van de Maatschappij van Nijverheid en Handel. Tevens kreeg hij het „versier sel" voor dagelijks gebruik van de ko ninklijke onderscheiding. Ook de zilve ren jubilarissen werden hartelijk door de heer Kapteijn gehuldigd. De heer J. Koch sprak namens het personeel. Nadat hij zich enthousiast had uitgelaten over de collegiale onder linge samenwerking, bood hii ieder der jubilarissen een geschenk onder couvert aan. Het gemeenschappelijk dank woord werd gesproken door de heer Braun. HAARLEM, 27 april De Jozef school te Bloemendaal is met de ge houden fancy-fair volledig geslaagd. Gesteund door bijzonder fraai weer, dat anderzijds ook concurrentie inhield met andere buitenevenementen (bol- lenzondag, zijn de met grote zorg en inspanning opgezette verkoopwinkeltjes, de loterij, de poppenkast, film en cir cus de gehele middag bijzonder druk bezet geweest. Het. hoofd van de school, de heer Bartelmans, kreeg het al di rect razend druk met het opmaken van tussenstanden van de opbrengst. Op de helft van de tijd bleek al meer dan de helft der geschatte opbrengst binnen te zijn. De demonstratie van de Gele Rijder- tjes uit Bemmel bracht in de school even verpozing, want die ponnierijder» boeiden de honderden aanwezigen ge durende een uur met vele rij-stun- tjes. Precies op tijd sloot de heer Bar telmans de activiteiten van de leerlin gen. Na afloop werd bekend gemaakt, dat de geraamde opbrengst van 2000 voor aankoop van een ponnie ten bate van gehandicapte kinderen was bereikt. Een zeer fraai resultaat, dank zij de prima voorbereiding en intense medewerking van leerkrachten en leerlingen d^r school, alsmede van de heer H. Hen driks die de organisatie van het hippi sche gedeelte voor zijn rekening had ge nomen. HAARLEM, 27 april De parochie kerk van de H. Joannes de Doper in de Amsterdamstraat beleefde gisteravond de officiële ingebruikname van het grondig vernieuwde orgel. De bekende orgelbouwer Hubert Schreurs uit Am sterdam heeft het karakterloze orgel totaal veranderd. Het heeft weinig zin hier op technische details in te gaan. Het is voldoende te constateren, dat de kerk verrijkt is met een voortref felijk instrument. Jammer is, dat de akoestiek van de kerk veel te wensen overlaat. Er is zo goed als geen na galm, waardoor de toonvorming droog aandoet. Albert de Klerk, die het orgel gis teravond inspeelde, heeft, bekwaam vakman als hij is, de vele facetten van het instrument door een gevarieerde registratie, duidelijk laten uitkomen. In composities o.a. van J. S. Bach, Ca- sanovis, L. Vierne; Fl. Peeters en M. Duruflay heeft men zich duidelijk kun nen overtuigen van de voortreffelijke eigenschappen van het gerestaureerde instrument. Vanaf de preekstoel werd een korte, maar uiterst nuttige expli catie van instrument en composities ge geven. Aan de bespeling ging de inze gening van het orgel vooraf door pas toor H. W. van Schie. Vele belangstel lenden waren getuige van de plechtig heid. J.L. AMSTERDAM, 27 april De effec tenbeurs is vandaag wederom niet slecht gedisponeerd geweest, maar de handel is stil gebleven. Philips was aan de vaste kant, maar ook hier viel de af faire tegen. De vraag naar de aandelen overtrof het geringe aanbod in de stocks, waardoor de koers kon oplopen tot 150,30, d. i. 60 cent boven de officiële slotprijs van vrijdag. Ook Kon. Petro leum is nog wat gestegen. Verder ging wederom belangstelling uit naar aande len AKU. Morgen wordt het jaarverslag van deze onderneming verwacht en dit leidde tot enige speculatieve vraag. Aan de winst, die het fonds vrijdag behaalde, werd vandaag nog ruim vier punten toegevoegd. Unilever lag iets zwaarder in de markt. Dit fonds moest 40 ct. prijs geven. In de cultuursector is HVA ruim een punt gedaald, terwijl ook Amsterd. Rubber iets lager noteerde. Bij de scheepvaartaandelen vielen koersdalin gen van een half tot één punt te note ren. De staatsfondsen waren prijshou dend. AMSTERDAM, 27 april - 5 Ned. 1964 1003,», 41/ Ned. 1963 I 93)4, Staffel. 1947 8614, Am sterdam Rubber 11814, H.V.A. 165*>4> A.K.U. 547 Hoogovens 607, Philips Gem. bez. f 150.30. Unilever f 144,—, Kon. Petroleum 50 f 158.—, Holl. Amerika Lijn 118)4, Kon. Ned. Stoomb. Mij. 152%, v. Nievelt 116. Ned. Scheepvaart Unie 138%. SLAVISCHE RITUS - bondag 3 mei zal 's morgens om half elf de Godde lijke Liturgie volgens de Slavische Ritus gevierd worden in de kapel van de Karmelitessen aan de Zjjlsingel 6 in Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3