l?5 JAAR GELEDENj Henk van Gastel zoekt naar het werkelijke slot van het meest boeiende zee-drama Meneer, hebt u hulp nodig? AIMER T PA UW: Specialist in houw PRAALWAGENS EENVOUD IN HOE DENMODE ZAKGELD voor kinderen? GRATIS TOEGANG VOOR INDIANEN Oponthoud Legeede Brandkastkrakers gearresteerd KALMERENDE MIDDELEN VOOR WILDE DIEREN Na wilde klopjacht Kind verdronken MAANDAG 27 APRIL 1964 PAGINA 7 De muiterij op de Bounty is een van de meest dramatische gebeurte- Sen uit de geschiedenis van britse Marine, maar ook et meest fascinerende zee- .v°ntuur van alle tijden. Het 's da dat tear ^89 mrom niet verwonderlijk, °Ver die muiterij, die 175 geleden op 28 april plaats vond, naar patting zo'n vierhonderd v ^en zijn geschreven en tal 11 films zijn gemaakt. Hoe- ^e| *oy, de werkelijkheid, voor er die achterhaald kon ieV( ^rden, voldoende stof op- v ert voor een sensationeel ^daal, heeft men het daar- j e m de boeken en films in Qe meeste gevallen niet zo genomen. Dat was ook I nodig. Het ging om een ^ker" romantisch verhaal. s meesten kan het weinig e'en of dat historisch hele- juist is. p» ls in ons land echter zeker man, die de moedwillige ver- ^üit van ïehen van de mij op de Bounty zeer aan Milt t gaat. Dat is de Bever- 6r H. van Gastel, die in Dit is een foto van de eerste film over de muiterij op de Bounty, ge maakt in het jaar 1936. In het midden Charles Laughton als kapitein Bligh, rechts Clark Gable als de eerste officier. binnen- en buitenland wordt be schouwd als dé Bounty-deskundige. Hij heeft alle feiten, die op de muiterij betrekking hebben ver zameld en nagegaan. Dat is zijn hobby. ®v0r Howard als kapitein Bligh. Het mag een wonder heten, dat HENK VAN GASTEL Bounty-deskundige Trevor Howard speelde de rol van de wrede kapitein van de Bounty in de film die vorig jaar aan de muiterij is gewijd. Hier de af tocht van Bligh in de overvolle barkas. Het ijzeren geraamte van de praalwagen „Charme", dat op 2 mei met duizenden bloemen om kleed door de bollenstreek zal trekken. maten 27 t/m 48 vanaf f 15.95 MUITERIJ op de BOUNTY Die hobby heelt de 46-jarige Henk van Gastel te danken aan een on schuldig griepje, nu bijna tien jaar ge leden. Hü las het bekende boek van Nordhoff en Hall over de muiterij en ontdekte daarin tal van tegenstrijdig heden. Hij kwam tot de conclusie, dat de schrijvers er ,,met de pet naar heb ben gegooid". Van Gastel was nieuws gierig naar de werkelijke leiten. Hij begon alles te verzamelen wat op de muiterij betrekking had. Hij schreel honderden brieven aan personen en instanties, die mogelijk iets meer zou den kunnen vertellen over de muiterij en de achtergronden ervan. Het resul taat was een stroom van brieven van musea, dagbladredacties en de Britse en Amerikaanse admiraliteit. Voor Henk van Gastel kwam de muiterij op nieuw tot leven. Zij herleelt iedere keer weer voor degenen aan wie Van Gastel het avontuur vertelt. Als ik zijn woning betreed, komt Henk van Gastel juist de trap al. Hal verwege blijft hij staan en begroet me met een brede armzwaai en een luide kreet. Zoals hij daar staat met zijn stem als een stormwind, lijkt hij zelf op een muiter, die in het want is ge klommen en zijn volgelingen toebrult: „Ik val aan, volg mij". Als Henk van Gastel gaat vertellen, wordt deze romantische voorstelling van zaken al ras naar het land der fabelen verwezen. De muiterij op de Bounty is zo niet begonnen. De mui ters sloegen hun slag als dieven in de nacht. De beroemde Bounty was een voor de Britse marine tot oorlogsschip om gebouwde koopvaardijvaarder. Het had drie masten, was 27 meter lang en 7 meter breed. Bewapend met veertien kanonnen en bepantserd met koperen platen vertrok de Bounty op zondag 23 december 1787 uit Engeland met aan boord 46 bemanningsleden. Gezagvoer der was kapitein Bligh, die opdracht had uit Tahiti stekjes van broodvrucht bomen te halen en over te brengen naar West-Indië. De Engelse kolonis ten daar, zagen in de broodvruchten goedkoop voedsel voor hun slaven. De Bounty had op de tocht naar Ta hiti veel tegenslag. De reis duurde der halve ruim tien maanden. De Bounty bleef vijf maanden in Tahiti. De be manning had daar geen bezwaar tegen. Tahiti was een paradijs en de mannen vermaakten zich best met de Tahiti- aanse vrouwtjes. De stemming was dan ook niet al te best, toen de Bounty op 4 april 1789 weer uitvoer. De mannen hadden de grootste moeite om weer aan het har de zeemansleven te wennen en gezag voerder Bligh om zijn gezag weer te doen gelden. Hij was echter een bik kelhard leider met een onaangenaam Bligh met het barkas en slechts één dode, na een omzwerving van 42 da gen over 3.618 mijl, op Timor aan kwam. In hun open barkas werden zij gekweld door honger en dorst, gege seld door de zee en gebrand door de zon. Vanaf Timor gingen Bligh en zijn mannen met een Hollands schip naar Engeland terug. Direct daarop voer het oorlogsschip „Pandora" uit om de muiters te zoeken. Het was niet zo moeilijk te raden, waar die muiters met de Bounty naar toe waren gegaan: natuurlijk naar de mooie vrouwen op Tahiti. Die waren ze niet vergeten. Erg gerust voelden de muiters zich echter niet en de meesten vertrokken met een scheepslading Tahitiaanse vrouwen nog voor de „Pandora" arriveerde. De muiters die op Tahiti waren gebleven, werden prompt door de Engelse mari ne gearresteerd en zonder vrouwen teruggebracht naar Engeland. Christian en zijn mannen zochten met de Bounty naar een nieuw droom- eiland, waar ze niet zouden worden achterhaald door de Britse Marine. Ze kwamen op Pitcairn in de Stille Zuid zee terecht. Daar werd de Bounty ver brand. H karakter, die om de geringste vergrij pen geweldig tekeer kon gaan. Niet voor niets is Bligh later verweten door zijn onmenselijk optreden de muiterij in de hand te hebben gewerkt. Bligh heeft zijn les uit de muiterij op de Bounty overigens niet geleerd. Enige jaren later ontketende hij als gouver neur in Australië ook een muiterij. De muiterij op de Bounty vond op 28 april 1789 plaats, één dag nadat aan boord een ruzie was ontstaan over de diefstal van kokosnoten uit het fourageruim. Bligh gaf Fletcher Christian de schuld van die diefstal en Christian was daar zo van onder steboven, dat hij het plan opvatte in de nacht op een vlot van het schip te gaan. Het licht van een werken de vulkaan in de omgeving maakte dat plan echter onmogelijk. Opge stookt door twee adelborsten kwam Christian er toen toe de Bounty te „nemen". Hü verzamelde een aantal getrouwen om zich heen en zü over vielen de gezagvoerder. Bligh werd met achttien getrouwen in een bar kas gezet. De muiters kregen al spoedig ruzie om de vrouwen. Ze slachtten elkaar af. Toch waren er inmiddels voldoen de kinderen geboren om Pitcairn een permanente bewoning te geven. Een van de nazaten van de muiters, John Fletcher Christian, de achter-achter achter kleinzoon van de leider van de muiterij, was twee jaar geleden in ons land. Hü en de andere bewoners van Pitcairn beschouwen de muiterü als een legende. Dat wist Van Gastel al, want hü correspondeert al jaren met een nazaat van matroos Mc.Coy, die ook op Pitcairn woont. Die correspon dentie heeft echter nooit méér klaar heid gebracht in het verhaal van de muiterü'. Onduidelpk is vooral de afloop van het verhaal. In de nieuwste film over de Muiterü op de Bounty veronge lukt muiterleider Fletcher Christian bü het in brand steken van het schip. Hü krügt een brandende ra op zün nek. Er moet natuurlük een slot aan een film zitten. Het werke- lüke slot van het verhaal zou een film apart kunnen zün. In boeken staat, dat Christian in 1793 op Pitcairn is overleden. De on- derzoekingen van Henk van Gastel hebben deze theorie echter op losse schroeven gezet. Hü meent aanwü- zingen te hebben, dat Christian in 1808 nog in Engeland was. Daar zou een ander bemanningslid, Peter Hey- wood, hem hebben gezien, maar toen hü hem aanriep liep Christian hard weg. Als Christian inderdaad nog in En geland is geweest, zou daarmee tevens bewezen zün, dat, voordat de Ameri kaan Folker in 1808 Pitcairn aandeed en het verhaal van de muiterij van de laatst overgebleven muiter Jghn Adams hoorde, nog een schip op Pit cairn is geweest. Vondsten op het strand van het eiland wüzen daar op. Henk van Gastel is bezeten van zyn hobby. Die heeft hem inmiddels leuke contacten opgeleverd. Toen de film maatschappij MGM in 1962 reclame fing maken voor de nieuwe versie van e muiterü, werd Van Gastel als Boun- tydeskundige uitgenodigd een reisje met het filmmodel van de Bounty te maken. Hü verbleef als een vorst in Parüs en Londen en zeilde, met een glas champagne hangend in de want van het schip van Calais naar Dover. Alles op kosten van de filmmaatschap- PÜ- Wie nu verwacht, dat Van Gastel de film zal prüzen, komt bedrogen uit. „Ze hebben er wel een mooie film van gemaakt met tal van mooie vrouwen, maar geschiedkundig klopt er geen laars van het verhaal", zegt Van Gas tel. Nadat hü het verhaal over de mui terü zo goed als rond had, is Van Gas tel op zoek gegaan naar de levensge schiedenissen van de belangrükste op varenden van de Bounty. Daarbij bleek o.a. dat Bligh, de gezagvoerder van de Bounty, in 1781 bü de Doggers- bank tegen de Nederlanders heeft ge vochten. De geschiedenis heeft zoveel raakvlakken, dat de hobby van Van Gastel niet aan grenzen is gebonden... J.v.H. Een glazenwasser uit de Ame rikaanse staat Kansas beleefde onlangs een hachelijk avontuur toen bij het ramenlappen van een wolkenkrabber plotseling zijn veiligheidsgordel het begaf. Benge lend aan een dun versleten touw 30 meter boven de begane grond schreeuwde hij om hulp. Op een ver dieping boven de zijne ging spoedig een raam open en er verscheen een aantrekkelijk hoofd. Een typiste vroeg: „Meneer, hebt u hulp nodig?" Zelfs in zijn pentkele situatie zag glazenwasser Robert Worstmann het waanzinnige van deze vraag in en hij kon niet nalaten in de lach te schie ten, zoals hij later zelf vertelde. Na dat hij door kantoorpersoneel veilig binnengehaald was gespte de met sta len zenuwen begaafde glazenwasser een nieuwe veiligheidsgordel om en begaf zich weer opgewekt aan zijn schoonmaaktaak. VLISSINGEN, 25 april De ge meenteraad van Hulst in Zeeuws- Vlaanderen heeft gisteravond, na een langdurig debat, besloten woensdag, wanneer prinses Irene trouwt, van alle openbare gebouwen de vlag uit te ste ken. Van de tien aanwezige raadsle den stemden er acht (katholiek) voor, de twee protestants-christelüke raads leden waren tegen. Kort geleden is in het hartje van de bollenstreek, bü Sassenheim, een gloednieuw gebouw geopend, waar de heer Albert Paauw als enige Nederlandse specialist in het bouwen van praalwagens zün bedrijf heeft gevestigd. Het seizoen voor bloe mencorso's is nu begonnen en de las sers zün druk bezig de kale üzeren geraamtes, die In allerlei vormen zün ontworpen, In elkaar te zet ten. Voordat de bloemenmeisjes 2 mei bü het eerste corso badend in geur en kleur door de straten trekken, moet er nog heel wat gebeuren. Voor de oorlog begon de heer Paauw in Rynsburg met een luxe auto, die h;j zelf helemaal had versierd, in verschil lende corso's de beste prüzen weg te slepen. Langzaam is hü gaan uitbrei den en nu beschikt hü over 34 wagens, voor een groot deel omgebouwde leger- jeeps, die ideaal zün voor dit doel om dat ze zo laag zün en bovendien kan alles er gemakkelük aan bevestigd wor den. In april begint de grootste drukte want dan moeten de wagens worden versierd, met alle soorten bloemen die er in de bollenstreek maar te vinden zün. De laatste dagen voor het corso staat hü dar de werkzaamheden van 200 a 300 bloembinders te leiden. Ook de mozaïeken die straks weer overal langs de wegen prüken, worden door deze mensen uitgevoerd. Veel van de ontwerpen hiervoor maakt de heer Paauw zelf. Hü krügt de opdrachten voor deze kostbare manier van recla me maken uit binnen- en buitenland. Wanneer de zes miljoen mensen die straks in zeven weken üjds de bollen streek doorkruisen, weer zün vertrok ken, komt de tüd dat hü met een leger van praalwagens door het hele land trekt en aan büna iedere bloemencor so deelneemt, tot als laatste in het sei zoen het oogstfeest in Naaldwük aan de beurt is. Hier wordt de karavaan op gefleurd met twintig soorten fruit en groenten, anjers en gladiolen. Bü al de ze activiteiten heeft deze ondernemer al heel wat prijzen in de wacht gesleept. Het vorig jaar behaalde hü met zes van zün acht wagens in het bloemen corso in de bollenstreek, de eerste prijs alsmede de hoogste onderscheiding voor de mooiste wagen. De sandaal met 6 maanden A garantie op de Supra Solid zoo\y (Van onze correspondent) WINSCHOTEN, 27 april In de nacht van vrüdag op zaterdag heeft de Winschoter politie in een urenlange wil de klopjacht vier inbrekers gearres teerd, waarbij van vuurwapenen ge bruik werd gemaakt. Op het industrieterrein werd een tweetal verdacht doende mannen ge signaleerd, waarna in allerijl het ter rein werd afgezet in verband met een reeks recente inbraken en uitgekamd. Ook de rijkspolitie werd ingeschakeld. Twee mannen werden aangetroffen bü de reeds gekantelde brandkast in het kantoor van de Aan koop Centrale Groningen. Het duo nam de vlucht. Bij de volgende drijfjacht werden nog twee verdachte individuen gezien. Hier van werd na büne twee uur dryven een 31-jarige man uit Winschoten na waar schuwingsschoten gearresteerd. Vervol gens kon ook een 25-jarige jongeman, eveneens uit Winschoten, ingerekend worden. De twee andere mannen, die bü de brandkast bezig waren geweest, zagen kans te ontsnappen ,maar werden bij de spoorwegovergang Blijhamstterweg door een postende agent gesignaleerd. Deze schoot, waarna een 49-jarige vluch teling gearresteerd werd. Nummer vier, een 41-jarige inwoner van Winschoten, kon niet worden gegrepen, maar werd vanmorgen om acht uur in zün woning van zün bed gelicht. TIETJERK, 27 april De anderhalf- jarige Cathrinus Burema is zondagmid dag in een sloot vlak by het huis van zün ouders verdronken. Hij was bü het water met andere kinderen aan het spelen, die niets van het ongeluk hebben gemerkt. De vader ontdekte dat het kind voor over in de sloot lag. Het was toen ech ter reeds overleden. (Advertentie) Een Britse multimiljonair gaf zün vier kinderen in de maand een flink bedrag aan zakgeld. Zü kre gen ieder dertig duizend gulden, maar hü verwachtte dan ook van hen dat zü, als ze 21 jaar waren geworden, voor zichzelf zouden kunnen zorgen. Hü wilde zün kinderen leren met geld om te gaan en met dat doel geeft iede re vader zün zoon of dochter zakgeld. Natuurlük is dit voorbeeld wel een beet je uitzonderlük; het zakgeld van gewo ne kinderen blüft meestal een centen kwestie. maar misschien leren zjj met die kleine bedragen nog wel zo goed wat het geld waard is en wat zü er mee kunnen doen. Moet een kind eigenlük zakgeld krü- gen? Ik geloof van wel, niet alleen omdat „anderen het ook krügen" en zü dan zo zouden afsteken, maar voor al om een kind te leren dat het iets bezit, waar het naar believen iets mee kan doen. En het moet dan zelf kiezen tussen goed en minder goed besteden. Daarom is het ook belangrijk, dat u het kind adviezen geeft hoe het zakgeld het beste kan worden gebruikt. Als zü bijvoorbeeld in de eerste klas van de lagere school vüftien of twintig cent krügen, kunnen zy daarvan wel een dubbeltje sparen en dat spaargeld kan dienen voor cadeautjes voor jarige broertjes of zusjes of büvoorbeeld voor moederdag. Er zal dan nog wel wat geld bügelegd moeten worden, maar het idee, dat het büna helemaal van eigen gespaard geld is gekocht, geeft een kind echt voldoening. Na de derde klas kan het zakgeld iets verhoogd wor den. De kinderen zouden dan büvoor beeld bijdragen voor de schoolreisjes kunnen geven. Het zakgeld van schoolkin deren mag niet te groot zün. Een meis je, dat in de tweede klas van de lagere school zit en een rüksdaalder in de week krügt „om te versnoepen", heeft als enig resultaat van zoveel geld bin nen een paar jaar een slecht gebit. ANNET De verzorgers van wilde dieren in de Engelse dierentuin zijn van een groot probleem verlost. Het overbrengen van de ene kooi naar de andere bracht bij leeuwen en tijgers altijd veel moeilijkheden met zich mee. De dieren werden nerveus en agressief. Daar is nu een remedie tegen gevon den in de vorm van kalmerende mid delen. Deze worden door het uoedse! gevoerd en enige tijd vóór de over brenging gegeven. Het resultaat: een rustig en gedwee volgend beest, waar van men nauwelijks kan geloven dat het „wild" is. Polen. De primaat, kardinaal Wys- zynski, zal 1 mei op uitnodiging van de Weense aartsbisschop kardinaal König in de Oostenrijkse hoofdstad aankomen en de volgende dag een ar beidersbedevaart in Mariazell (Stier marken) meemaken. (APA) RÜk aan variatie ls de huidige hoe- denmode, maar hoe verscheiden ook, één kenmerk hebben de hoofddeksel ge meen: ze zün eenvoudig van lün. Dui- delü'k blükt dat uit de twee modellen op de foto's. Bij het geruite exemplaar hoort een soepele sjaal, in de nek eindi gend in een stijf uitstaande strik. De andere hoed, in de bretonlün, is ge maakt van stro, en gegarneerd met zij den lint, marineblauw als de hoed wit is, zwart wanneer de naturelkleur is ge kozen. Op de in New York te houden wereldtentoonstelling zullen de Mohawk-Indianan zonder beta ling te allen tijde toegang wor den verleend. Er bestaat namehjk een oude overeenkomst, gemaakt toen de Indianen hun gebied „Flush ing Meadows" (waarop de wereld tentoonstelling ten dele is gebouwd) in 1684 aan de Engelsen verkochten, die bepaalt, dat de Indianen onbe perkt verlof hebben wanneer dan ook het terrein te betreden en bie zen te snüden. Deze bepalingen zün ook op alle erfgenamen van toepas sing. Dit houdt dus in dat de Mo- hawk-Indianen de wereldtentoonstel ling naar believen gratis kunnen be zoeken. De Amerikaanse autoriteiten konden niet anders dan akkoord gaan met de overeenkomst. illllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllillllllllMIIIIIIIIII

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7