arm Wilhelmus Met Don Carlos in afgeladen S. Maria Maggiore burgerlijk en kerkelijk in echt verbonden P rinses belde met baar ouders Marijnen naast koningin tijdens défilé house of engiana VLAG BIJ DOMINEE HALFSTOK Vandaag: DUIZENDEN LINTJES EN MEDAILLES ssktr- Glimlach Om eenheid te demonstreren Huwelijkscadeau over paar weken naar prinses I let wee r- u2 Stilte der spanning Gelukwens ook in het Nederlands Gelukwensen uit Venray Opklaringen oe APRIL 1964 88ste JAARGANG No. 31728 Rome, 29 april acht maar beslist klonk van- ^0rgen het Spaanse „si" uit e mond van prinses Irene. ekroond met de kostbare !"lara uit het huis De Bour- °n-Parma en lieftallig ge- ,u^d in de-smetteloze bruids japon van de Franse meester ahnain gaf de Nederlandse prmses haar jawoord aan de 111 an met wie zij, ten koste Van talloze moeilijkheden en ^Rs ten koste van veel per- soonlijk verdriet, haar toe komst wenst te delen. De vorstelijke bruid gedroeg zich aan de zijde van haar gemaal voor het rijk met wit te rozen en lelies versierde altaar van de Borghesekapel met een werkelijk koninklijke allure. Niets aan haar gezicht verried de diepe emotie waaraan zij op dit ogenblik het was even over half twaalf toch ongetwijfeld ten prooi was. De tweedui zend Nederlanders die het middenschip van de Santa Maria Maggiore vrijwel ge heel vulden en uit wier mond een donderend Wilhelmus opsteeg toen prinses Irene aan de arm van Don Carlos naar de kapel schreed, zullen toch niet in staat geweest zijn het schrijnend zeer weg te nemen, dat haar ouders bij leze luisterrijke plechtigheid verstek lieten gaan. Maar wel vervulde de hartelijkheid waarmee die talrijke delega tie uit het verre vaderland met de ceremonie meeleefde, haar met een grote troost. De eenzaamheid waarmee dit prinselijk huwelijk door alle trieste gebeurtenissen in het recente verleden voor haar omgeven was, werd er al- ten dele door opge heven. Groots grijs in kamgaren va. 199.50 Sportshirts licht en luchtig 19.75-39.50 5.90 -12.90 Elders in dit nummer drukken wij een uitvoerige lijst af van duizenden Nederlanders, die dit jaar ter gelegenheid van Ko ninginnedag werden onderschei den. Allen, zonder uitzondering, bieden wij onze hartelijke geluk wensen aan. En om duidelijk te doen uitkomen, dat wij werkelijk geen onderscheid wensten te ma ken, hebben wij dit jaar bre kend met een traditie ook plaatsruimte verleend voor de na men van hen, die een eremedaille in goud, Zilver of brons ont vingen. HOOFDREDACTIE BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 'Ikantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 fectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. PRINSES IRENE ZEER INGETOGEN BRUID >-A «$71 «VP" ..'A (Van onze Romeinse correspondent) Ha-na en'SriT 2d aprU Koningin Ju- IWorgen vrni eril|iard hebben van- v°erd nipt „5 een telefoongesprek ge sprek vnS"18!68 Irene in Rome. Het Phases ip„„' P,aats op verzoek van ^tinksdi^st mede?" 06 R«ksvoor" De basiliek werd vanmorgen vroeg, kort na zeven uur onze tijd voor het publiek afgesloten. Degenen die vroeg ter mis waren gekomen werden door gendarmes van het Vatikaan vriende lijk verzocht de kerk te verlaten. Daarna werden voor de basiliek hekken opgesteld en werd een speciaal pad vrijgemaakt door het middenpad naar de kapel. Buiten de kapel werden een honderdtal stoelen geplaatst. Verde re gasten moesten staan. Het was een warme voorjaarsdag. De temperatuur bedroeg rond de twintig graden. De belangstelling buiten de kerk was overweldigend. De cabinieri had den nogal wat moeite de duizenden be langstellenden in toom te houden. Op sommige momenten was er werkelijk sprake van een chaos. Die was com pleet* toen de auto met het bruids paar bij de basiliek arriveerde. Dat een politie-auto voorop ging deed nau welijks ter zake. De wagen waarin Prinses en Prins waren gezeten werd zozeer omstuwd door de vechtende mensenmenigte dat het geruime tijd onmogelijk bleek de portieren te openen. Toen dat toch eenmaal lukte moest er voor het bruidspaar letter lijk een weg worden gebaand naar de ingang van de kerk. Er hadden zich onder de menigte Spanjaarden gemengd die met kreten „Viva la Espana" blijk gaven van hun aanwezigheid. Men zag Spaanse vrou wen met zwart-kanten mantillas en mannen die Carlistische vlaggen ge reed hielden. Rechercheurs bewaakten de hoofdingang van het kerkgebouw. Toen de bruid in de hoofdingang der kerk verscheen, voorafgegaan door de in het rose geklede bruids jonkertjes Eduard en Robert de Lob- kowitz en gevolgd door de jonge sleepdraagster Diane de Mérode, viel de stilte der spanning: iedereen wilde de bruid zien, de rebelse prin ses", die bijna een constitutionele cri sis zou hebben uitgelokt, een merk waardig meisje, maar vooral degene, die de stem van haar hart gevolgd had. De lange sluier lag los over het op- gekapte haar, waarom de kostbare diadeem lag, een haar geschonken erfstuk der Bourbons. Balmain schiep haar bruidsjapon, die met parels be- stikt was. De befaamde Alexandre ver zorgde haar coiffure, de opmaak was haast onzichtbaar. Irene was een diep ernstige, schone bruid. In de basiliek werd op het orgel het Wilhelmus aangeheven, dat door de twee duizend aanwezige Nederlanders geest driftig werd meegezongen. Inmiddels schreden Irene en Don Carlos uiterst langzaam door het middenschip van de kerk. Ook weerklonk nu het zesde couplet van ons volkslied: „Mijn schilt ende betrouwe". En zelfs speelde de organist nog een derde couplet. Met een daarna hief de muzikant het „Alle luja van Handel aan. Inmiddels begaf het bruidspaar zich naar de Capella Borghese. Don Carlos was omhangen met het erelint van de orde van het Gul den Vlies. Bruid en bruidegom knielden neer op de met respectievelijk Nederlandse en Spaanse aarde gevulde kussens ver sierd met Nederlandse en Spaanse vlag gen. Onder de vele illustere gasten was ook aanwezig een vertegenwoordiger van het Spaanse episcopaat. Vervol gens trad Paolo kardinaal Giobbe bin nen en begaf zich aan de voet van het altaar in gebed oir. zich daarna te kle den in de voorgeschreven liturgische gewaden. De Prinses keek, knielend voor het altaar met een strakke plechtige ernst voor zich uit. Prins Carlos glimlachte nauwelijks merkbaar. Aan de plechtige H. Mis ging uiter aard de huwelijksinzegening vooraf. Nu glimlachten Prins en Prinses elkaar be moedigend toe. Kardinaal Giobbe ge bruikte bij de formule de Spaanse taal. Het „Si" van Irene klonk zacht maar vastberaden. Bruid en bruidegom scho ven elkaar nu innig glimlachend de rin gen aan de vingers. Bij het voorlezen van de wetsartike len die ook een burgerlijke bevesti ging van het huwelijk betekenden bediende de kardinaal zich van de Ita liaanse taal. De Stille H. Mis werd opgeluisterd door zang van de Sixtijnse kapel o.l.v. Mgr. Domenico Bartelucci. Inmiddels werd er tijdens de plechtigheid nogal veel heen en weer gelopen door hoge gasten. Markies de Valous met name zag men op veel verschillende plaat sen een fluisterend overleg plegen. Aan het einde van de Mis las de kar dinaal een toespraak voor in de Fran se taal die uitmondde in een korte pas sus in het Spaans. Zij werd door het bruidspaar met diepe ernst aangehoord. Ook voegde hij tenslotte prinses Irene enkele woorden in het Nederlands toe. Daarna las de kardinaal een bood schap van Paus Paulus VI voor die uiteraard hartelijke gelukwensen bevatte. Bruid en Bruidegom luister den er staande naar. Na de Mis werd de huwelijksakte getekend door kardinaal Giobbe en overhandigd aan bruidspaar en ge- 'imiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiii (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 april Tijdens het défilé op Soestdijk, dat morgen aan de koningin op haar ver jaardag wordt aangeboden, zullen de minister-president, mr. V. Marijnen, en ile vice-minister-president, mr. Biesheu vel op het bordes naast de koningin aanwezig zijn, wanneer haar door afge vaardigden van het Nederlandse volk hulde wordt gebracht. Het is een besluit van de koningin zelf, waarmede zij ongetwijfeld duide lijk wil maken, dat er in de afgelopen maanden tussen haaiden het kabinet geen enkele moeilijkheid is gerezen en dat beiden op eenzelfde standpunt staan. Het is niet eenvoudig om in een con stitutionele monarchie, waarin als hoofd regel voorop staat: „Over hetgeen zich tussen staatshoofd en kabinet afspeelt wordt niet gediscussieerd", een modus te vinden om wanneer het nodig is de eenheid niettemin duidelijk aan te to nen. De kopingin heeft er dit middel op gevonden. Zij heeft er zoals duidelijk blijkt behoefte aan, om tegen de tendens in van wat van buitenlandse -ijde wordt beweerd, een daad van koninklijke rechtvaardiging te stellen. NIJMEGEN, 29 april (ANP) Het in Nijmegen pnder voorzitterschap van dr. J. P. Gribling gevormde comité, dat prinses Irene een huwelijkscadeau wil geven, denkt dit twee a drie weken na de huwelijksdatum te doen. Het staat nog niet vast, welk cadeau voor het geld zal worden gekocht. De grootte van het binnengekomen bedrag wenste men nog niet bekend te maken. VENRAY De gemeenteraad heeft met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aanvaard om telegram men te zenden aan de koningin en prinses. Zij menen, dat „het zeker als een daad van menselijkheid en chris telijk medeleven beschouwd mag wor den uiting te geven aan onze gevoe lens." Het telegram aan de koningin luidt: „De gemeenteraad van Venray wil op deze dag uiting geven aan zijn gevoelens van hartelijk medeleven en aanhankelijkheid jegens uwe majesteit en bidt om Gods bijzondere zegen voor uwe majesteit, het jonggehuwde paar en al de uwen." Aan prinses Irene wordt het volgende getelegrafeerd: „De gemeenteraad van Venray biedt zijn hartelijke gelukwens aan uwe konink lijke hoogheid en uw bruidegom en bidt God om een zegenrijke toekomst voor uw gezin." .itimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiitimiii tuigen. Onder juichende orgeltonen verlieten Prinses en Prins de basiliek. Bij het verlaten van de Cappella Bor ghese werden zij hartstochtelijk toe gejuicht en toegeklapt. Het orgel speelde hét Spaanse volkslied en som mige Nederlanders zongen het Wilhel- Advertentie) Een kostuum van, uit Enge land geïmporteerde, zuiver «vollen kamgaren. In de Grote Grijzen die House deze zomer brengt Zeer mooi ruit-dessin, In diverse 2- of 3-knoops modellen Alle grote merken sport shirts zijn in de vr(je tijds- kollektie van House ver- 1 tegenwoordlgd. Veelal In i ruiten. Alle zelfstrijkend. Draag onder een open shirt'n bijpassende choker AMSTERDAM, 29 april De hoofd stedelijke dominee J. J. H. vau der Ree, N.H.-predikant, heeft vanmorgen aan zijn woning in de Geuzenstraat 5 de vlag halfstok gehesen. Omwonenden, die dit zagen, hebben de dominee opgebeld, om van hun verontwaardiging blijk te geven. Verwachting tot dondergavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en en west. Weinic verandering in tem peratuur. Donderdag Zon: 5.13-20.03 Maan: 7.15 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 29 april Achter de kleine depressie, die gisteren met ongeveer 10 mm neerslag passeerde, zijn wij in een koelere luchtstroom van de Oceaan ge komen. Hierin zjjn morgen, op Koningin nedag, opklaringen te verwachten en overwegend droog weer. De aangevoer de lucht is behalve te koel ook licht on stabiel. Hierdoor kan er voornamelijk land-inwaarts nog een enkele bui tot ont wikkeling komen. De middagtempera- tuur ligt tussen 12 en 15 graden, hetgeen voor eind april even beneden normaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1