Prinses Irene zal altijd een dierbare plaats houden in hart van ons volk "lehleniza Prinses Irene stralend middelpunt tijdens diner BAL OM ONBEKENDE REDENEN AFGELAST Romeins publiek is wel ingenomen met de verliefde Irene Wat hen vandaag interesseert, is haar ezicht Fotorechten verkocht Huwelijkscadeau over paar weken naar nnnses Geeo breek Op de boogte Koninklijk gezin vandaag hij primes Armgard v R00 Mej. Wijnen thans geen secretaresse meer van Irene Onrustige Zenuwen? Geen demonstratie WOENSDAG 29 APRIL 1964 PAGINA 5 Het is nog maar zo kort geleden, dat Irene van Oranje uit Soestdijk de Scheiden prinses werd ge hemd. Een meisje met sproe ten rond de neus en innemend jtuwe ogen, dat publiciteit Uwde en het liefste op de Van haar favoriete paard Of de bossen rond het paleis ^ierf. Niemand kende haar 'Senlijk goed en slechts heel tnigen wisten hoe zij wer- vvas. Terwijl kroon- nses Beatrix, wanneer zij aar huiten optrad, steeds het ^ralende middelpunt was, eef haar zusje Irene bij j?0rkeur op de achtergrond. erhaalde malen heb ik het °orrecht gehad de „beschei- en Prinses" in mijn kwaliteit sla" reporter te kunnen gade- an> Wanneer zij door haar j^°^e Positie in de openbaar- weid m°est treden gebou- en openen goodwillrei- e^n maken naar de West noem maar op. Maar ^eeds viel het mij op, hoe dit zich verschool achter l,gjVan briljante persoonlijk- en, die meer op de voor- nd traden. vaak of het licht schti,,, lcite^ Prinses Irene kop- sPrekpnrrlaakte of zi'i bÜ wÜze van onn j1" tere vle"gels schroei- Schiin„er fe^e onbarmhartige erPers, die op haar wer den gericht. En nu lijkt het plot seling of er achter die bescheiden prinses een geheel ander meisje schuil ging. Of zij bij voorkeur in het nieuws staat en geniet van elk woord, dat over haar wordt ge schreven of gezegd. Ik ben zo vrij dit te betwijfelen. Irene is hele maal niet veranderd. Het enige wat haar zo geheel anders dóét schijnen is haar oprechte liefde voor een jonge eerzuchtige Prins met wie zij in Rome trouwt. Zij is uitgevlogen, dit koningskind met de liefelijke naam. Zij heeft een voudig haar hart gevolgd en wie van ons heeft dat niet gedaan of zal dat eerlangs gaan doen? Stem van haar hart gevolgd En geen wonder: niemand wilil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan b'org voor góed-staan heel de dag. Stert;, kreuk- herstellend en plooihoudendJDat eist u. Dat gééft u ter MEENK ROME, 29 april Prinses Irene, gekleed in een lange, parelwitte brocade japon geborduurd met Rijnstenen kralen vertoefde gister avond samen met don Carlos als stralend middelpunt tussen meren deels oudere dames en heren op De Romeinen zonder blazoen mogen de verliefde en rebel lerende Irene wel. Aldus be gon een berichtgever van het Mi lanese blad „Corriere della Sera een beschouwing uit Rome. We geven er hier enkele gedeelten van weer. De schrijver zinspeelde hierbij op het feit, dat de Romein se edellieden, in wier bloed Spaans bloed vloeit, zich om wil le van Don Juan verre van de hu welijksplechtigheid in de Santa Maria Maggiore zullen houden. Ja, zo vervolgde hij, de Romei nen zonder blazoen, de gewone mensen, zullen prinses Irene der Nederlanden hartelijk verwelko men, als ze door de hoofddeur van Rome's oudste basiliek schrijdt. Deze deur wordt gewoonlijk slechts voor de Paus geopend. net feest dat ter ere van haar en haar op dat moment nog aanstaan de man ia het Grand Hotel was aangericht. Met haar artistiek ge kapte hoofdtooi en in haar diep in de rug uitgesneden robe met een ietwat ui tstaande rok was de prin ses een ien al charme. Of zij ge danst hoeft is niet bekend. Een woordvoerder verklaarde in ieder geval en zonder nadere uitleg dat het bal was afgelast. Het feest schijnt niet zo'n succes te zijn ge weest, hoewel dragers en draag sters van vele klinkende namen acte de présence gaven. Men telde slechts vijftig gasten aan het diner en later op de avond iets meer dan honderd. De woordvoerder legde evenmin uit waarom eerder was aangekondigd dat er vijfhon derd gasten zouden zijn. De meeste fotografen werden op het laatste moment geweerd. Slechts enkele fotografen van weekbladen wer den toegelaten. Vermoedelijk heeft de familie de Bourbon Parma aan deze bladen de exclusieve rechten verkocht. MijnliDardt's Zenuwtabletten sterk kreukherstellend - wasbaar plooihoudend gecontroleerd (Advertentie) Als Cupido in het spel is, worden af komst, positie en zelfs de bruidschat dingen van de tweede orde. De voor beelden in de geschiedenis en wellicht ook in uw eigen omgeving zijn zo tal rijk, dat ik hierop niet verder hoef in te gaan. Hand in hand heeft Nederland het gelukkige tweetal in de tuin van het witte paleis kunnen zien. Hand in hand ook zaten zjj op de vele persconferen ties in Parijs en Madrid, in Rome en Soestdijk. Hartstochtelijk heeft prinses Irene haar liefde voor de vreemde prins bepleit. Er kwamen conflicten. Alles scheen tegen te lopen. Prinses Irene vocht omdat zjj haar levensge luk in gevaar zag. Zjj was een zenuw crisis nabjj en wie zal de tranen tel len, die dit in het nauw gedreven meis je heeft vergoten toen zij haar ouders moest teleurstellen en niet verscheen op het appèl bij het vertrek van de Koninklijke Familie naar Mexico? Irene koos en velen verguisden haar omdat zij de vochtige ogen van de Landsvrouwe hadden gezien. Prins Bernhard leek jaren ouder, maar onder de zon van Acapulco aan de Oceaankust van Mexico rinkelde talloze malen de telefoon. Een ver liefd meisje belde met haar ouders. Een zoekend meisje ging haar eigen weg en haar ouders lieten haar vrij. Nu is politiek hardvochtig en brutaal. Wie met constitutionele banden reke ning heeft te houden, moet voorzich tig en omzichtig te werk gaan. En dat zijn twee eigenschappen, die de jeugd vreemd zijn vooral wanneer er liefde in het spel is. Het is goed de kwestie Irene tot de juiste proporties terug te brengen. Ire ne werd in het geheim katholiek. Zij wilde niet zwijgen, maar zij moest. De prinses wilde haar geloof beleven zoals ieder ander, maar zij werd door allerlei omstandigheden gedwongen haar overtuiging te verzwijgen en al- leen in Spanje kon zij openlijk naar de Kerk gaan. Toen stond daar de fo tograaf achter de pilaar. Hij knipte en de grote rel was geboren. Wie kan dat prinses Irene verwijten? Zo kwam zij terecht in de baaierd van stromingen en verwikkelingen, die zij zeil niet heeft gewild. Zij wilde al leen maar gelukkig worden en kramp achtig vecht zij hiervoor. Er is geen breuk tussen moeder en dochter. Het is niet waar, dat prinses Irene in het vervolg Nederland zal mijden en het is ook niet waar, dat het Nederlandse volk zich plotseling heeft afgekeerd van een van haar liefste koningskin deren. Hoe alles ook zal verlopen, de prinses, die wij hebben zien opgroeien in ons midden zal óns koningskind blij ven. Daarvoor is de band té hecht en té genuanceerd. Herinnert u zich nog de spanning die er in de wereld heerste toen zij werd geboren op 8 augustus 1939. Een on heilspellende wolk van dreiging en ter reur hing boven Europa. De naam Ire ne, die vrede betekent, werd gekozen met het oog op de zorgelijke toestand in de wereld. Een jaar later werd baby Irene gewikkeld in doeken heimelijk per gepantserde auto naar IJmuiden gébracht, waar zij zich met haar ou ders inscheepte op een torpedojager. Als vluchtelinge, als bannelinge begon dit koningskind haar carrière. Ons ge knechte en door de Duitse nazilaarzen onderdrukte volk hunkerde in die da gen naar berichten over de konings kinderen Beatrix en Irene. Toen kwam zij terug uit het verre Canada. Een blond gezellig meisje en men hield van haar. In de schaduw van het witte paleis groeide zij op. Zij ging naar school. Zij blonk niet uit, maar zij was rustig en wat terugge trokken. Irene hield van de schaduw. Zij had geen behoefte aan bejubeling of eer. Zij ging haar eigen weg... of liever, zij zócht haar eigen weg. Langzaam maar zeker werd zij volwassen. Het sluike haar kreeg een permanent en al gauw ontdekte de sensatiepers een stuk of wat verloofden voor haar. Prinses Irene lachte om al de non sens... ja, zij werd verliefd. Op het ruige prachtige Mexico, met zijn sterke Spaanse inslag. Zij reisde naar de Antillen en Suriname, waar een journalist de suggestie deed in zijn krant haar tot koningin van Suri name uit te roepen. Zo hield men van haar ongecompliceerde persoon lijkheid. Inmiddels had prinses Irene de prins van haar dromen allang ont moet. Geen verblindend knappe rij zige man, maar een jongeman van even dertig die op zijn beurt ook verliefd werd op dat Hollandse meis je. Men mag zonder meer aannemen, dat koningin Juliana en prins Bern hard volledig op de hoogte waren van de romance tussen hun kind en de edelman van Spaanse afkomst. Zij heb ben hun kind vrij gelaten in haar keu ze, dat staat vast. Steeds vaker zagen de verliefden elkaar. Op Majorca vroeg hij haar hand en zij stemde toe. Sinds dien is er veel gebeurd. Veel intriges en opwinding zijn gevolgd op de spec taculaire gebeurtenissen, die in re cordtempo werden bekend gemaakt. Snijdende en onfatsoenlijke aanvallen in pers en televisie brachten de gemoe deren in beweging, maar niets was in NIJMEGEN, 29 april (ANP) Het in Nijmegen onder voorzitterschap van dr. J. P. Gribling gevormde comité, dat prinses Irene een huwelijkscadeau wil geven, denkt dit twee a drie weken na de huwelijksdatum te doen. Het staat nog niet vast, welk cadeau voor het geld zal worden gekocht. De grootte van het binnengekomen bedrag wenste men nog niet bekend te maken. VENRAY De gemeenteraad heeft met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aanvaard om telegram men te zenden aan de koningin en prinses. Zjj menen, dat .het zeker als een daad van menselijkheid en chris telijk medeleven beschouwd mag wor den uiting te geven aan onze gevoe lens." Het telegram aan de koningin luidt: ,,De gemeenteraad van Venray wil op deze dag uiting geven aan zijn gevoelens van hartelijk medeleven en aanhankelijkheid jegens uwe majesteit en bidt om Gods bijzondere zegen voor uwe majesteit, het jonggehuwde paar en al de uwen." Aan prinses Irene wordt het volgende getelegrafeerd: ,,De gemeenteraad van Venray biedt zijn hartelijke gelukwens aan uwe konink lijke hoogheid en uw bruidegom en bidt God om een zegenrijke toekomst voor uw gezin." DEN HAAG. 29 april. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina brengen vandaag de trouwdag van prinses Irene door op kasteel Warmelo in Diepenheim. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vanmorgen desgevraagd meegedeeld. Zoals bekend is kasteel Warmelo in Diepenheim de residentie van prinses Armgard, de moeder van prins Bern hard. DEN HAAG, 29 april De particu lier secretaris van de koningin deelt me de, dat de koningin aan mej. M. C. C. Wijnen op haar verzoek eervol ontslag heeft verleend uit haar functie als par ticulier secretaresse van prinses Irene, onder dankzegging voor al hetgeen zij in die functie ten dienste van het konink lijk huis heeft verricht. Mej. Wijnen blijft haar functie van particulier secre taresse van prinses Beatrix en prinses Margriet vervullen. (Advertentie) IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met hetTerlignka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U., goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen vqeelal onder een soortnaam zoals polyester ire» de handel komen. GEKONTROLEERD PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM Lekker en verfrissend f. Verkrijgbaar bij de betere drogist (Van onze Romeinse correspondent) Als ze binnen zijn, bevinden de prins en de prinses zich op Vaticaans grond gebied, aangezien de patriarchale basi liek hel privilege van de cxtra-territo- rialiteit geniet, ingevolge het 35 jaar geleden gesloten Verdrag van Latera- nen. Het maakt deel uit van de Vati caanse stad en behoort dus niet tol Ita lië. Dit was, merkwaardige samenloop van omstandigheden, ook het geval mei de villa in Canada, waarin prinses Margriet geboren werd. Het parlement van Ottawa nam een speciale wet aan, om de villa, waarin- prinses Irene haar kinderjaren doorbracht, tijdelijk tot Ne derlands grondgebied te verklaren. De Santa Maria Maggiore is volgens oude traditie de „Spaanse" basiliek van Rome. Op weg naar het altaar zal de bruiloftsstoet het standbeeld passeren van Philips IV van Spanje (even on verzoenlijk als Philips II), die zo lang tegen de voorouders van Irene heeft gestreden. Hij weigerde zelfs na de vrede van Munster de onafhankelijk heid der lage landen te erkennen. Voor ons, aldus de schrijver, zijn dit slechts vage herinneringen. Maar niet voor de Nederlanders. Die herinneren zich nog steeds levendig 1e overwinning op de Spaanse Onoverwinnelijke Vloot en de aanslag van een Spaanse huurling op Willem de Zwijger, de vader des va derlands. Voor de Romeinen zal prinses Irene een welkome gast zijn. Ze zullen zich slechts weinig om haar bruidstoilet bekommeren, waarover zo geheimzin nig wordt gedaan. Wat hen interes seert, is haar gezicht. Ze zullen er op willen lezen, dat ze gelukkig is! De Romeinen zijn dol op vorsten, rege rende of niet regerende. Zoeven heb ben koning Frederik en koningin In- grid van Denemarken overal groot enthousiasme verwekt. Dit ent housiasme zal voor de vorstelijke per- Het was in de vallende avond roerig rond de' Santa Maria Maggiore, toen Advertentie) sonen in de Santa Maria Maggiore niet m inder zijn. De Romeinen zullen vooral genieten van dit huwelijk omdat het uit liefde gesloten wordt, al lijkt het, dat zij verliefden' is dan hij. Ze zullen geroerd worden, aich er rekenschap van gevend, dat deeet prinses uit liefde haar rechten op de tpoon prijsgaf en haar familie en haar vaderland verliet, zelfs tot de ka tholiek» kerk overging, al lijkt deze be kering meer een gevolg van re denen 'pan staat dan van een religieuze crisis. Dat het Vaticaan zekere reser ves zou hebben gekoesterd, wordt nu wel dtiiideliik weersproken door het feit, dat voor Irene de hoofdpoort van de Santa aria Maggiore opengaat. De schrijver weidt verder uit over de ver wikkelingen, welke het huwelijk teweeg heeft gebracht, om dan te be sluiten maar wie zou een verliefd en rebellerend meisje op de vooravond van ha,ar trouwdag verwijten wIRen ma ken? Wie hier in Rome geen beletselen van ra mg of stand heeft, ziet in de hu welijks iplechtigheid van de Nederlandse prinsen slechts una storia d'amore, een liefdes geschiedenis. in het Grand Hotel het diner begon. De hal en de grote zaal met haar fraai en levendig beschilderd plafond waren versierd met een ongelofelijk rijke schat van rode en gele tulpen. De tien tafels voor een honderdtal aanzit- tenden waren gedekt met verguld zil veren en zilveren vaatwerk. Geruisloos be wogen zich de bedienden door de feest zaal. Het beweeglijk zachte licht kwam van de kaarsenluchters op elke tafel. De menukaarten gaven de gang der gerechten aan van een in verhouding eenvoudig diner. Van een spectaculaire ontvangst, laat staan van een politieke demonstratie was geen sprake, toen gisteren iets voor de aangegeven tijd (13.15 uur) een Caravelle van Alitalia met het bruidspaar uit Parijs met fluitende jet-moto- ren'naar de vrijgehouden ruimte op het Romeinse vliegveld Fiumieino taxiede. Uit Madrid waren toen al 180 Car- listen, voor het merendeel studenten, aan boord van twee vliegtuigen in Rome gearriveerd. Onder de uit Madrid af komstige passagiers waren Cecilia de Bourbon-Parma, een zuster van don Carlos, eri José Arturo Marches de Prado, een leider van de Carlistische beweging. De journalisten, film- en televisie mensen hadden in de voor hen afge bakende ruimte alle gelegenheid de aankomst van prinses Irene en van de familie De Bourbon-Parma en hun ge volg gade te slaan en vast te leg gen. Prinses Marie-Thérèse, elegant in haar nogal gedurfde combinatie van een fel groene tailleur met grote blauwe hoed, ontving het gezelschap. Ais eerste verschenen in de deur van het vliegtuig prinses Irene, slank in een rood mantelpakje met een beetje (leuk) verwaaide blonde haren en don Carlos, dan volgden de ouders van de prins, daarop de andere inzit tenden. Het bruidspaar nam plaats in de eerste lange limousine, die klaar stond, de prins en prinses De Bour bon met Marie-Thérèse in de andere, nadat zij de zoemende camera's en knippende foto-apparaten de tijd gege ven hadden voor opnamen. De andere leden van het gezelschap moesten formeel de douane passeren, wat zon der omhaal geschiedde. Aan de ingang van het Grand Hotel te Rome was er de typische inheemse „grande confusione", grote verwarring. De hoofdingang van het hotel leek ge barricadeerd, omdat men in de belen dende ontvangsthal nog bezig was met de versiering. Nu heeft het Grand Hotel twee statige voordeuren en daarom had de pers zich rond de tweede ver zameld. Slechts enkele journalisten ech ter konden bij puur toeval een glimp van het bruidspaar opvangen, toen dit tóch door de hoofdentree naar binnen ging. Er was geen volksoploop, het in tense verkeer van de binnenstad hield zijn normale, trage gang. Aan de vlag- festokken van het hotel sloegen de paanse en Nederlandse vlaggen in de wind. staat een breuk te brengen tussen Ire ne en haar droomprins. De trouwpartij in de Romeinse basi liek is wat eenzaam voor prinses Ire ne. Maar zjj heeft gekozen en zij is trouw. Haar gezonde verstand en nuch ter inzicht zullen toch zegevieren. In Madrid zei zij gaan nonen, samen met haar man, die heeft gezegd dat het zijn vrouw aan niets zal ontbreken. Van het witte paleis met de groene wijde gazons naar een flat in een der wijken van de miljoenenstad Madrid is een hele overgang. Een meisje volg de de stem van haar hart en wij zul len allen Irene vanuit de verte blijven volgen. Zjj is een kind uit ons huis. Zij is een koningskind, dat net zoveel recht heeft op geluk als ieder ander. De deuren van ons hart bljjven al- tpd wijd open staan. Wees daarvan verzekerd, prinses Irene. WILKO BERGMANS Een koningskind vloog uit...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5