Prins Xavier smoorde terstond de kreet: »leve onze soevereinen Van Carlistische demonstratie bij huwelijk weinig te bespeuren ene nog m witte bruidskleed bij de Paus Drieduizend militairen per 1 juli naar huis Doodvonnissen in Frankrijk PRINSES IRENE BIJ DE PAUS VATICAAN heeft ernstige kritiek op de ITALIAANSE BISSCHOPPEN Schaf alle ouderwetse methoden van Spoorstaking in Frankrijk Amsterdammer in autowrak verbrand DRAKACELBS Getuige van Irene van oplichterij beschuldigd zielzorg af m UITGERUST! Zes doden en zes gewonden op een avond Washington niet gelukkig met Britse handel op Cuba Wisselend weer Bruidstaart Hartelijk Huwelijksreis Inkrimping en opheffing onderdelen li Uitgeslapen? néén... AANKLACHT INGEDIEND LEEF SLANK PONDERDAG 30 APRIL 1964 8Sste JAARGANG No. 31730 (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 30 april Paus Pau- Us VI heeft de jonggehuwden don ^rlos en prinses Irene terstond JLa de H. Mis in de Santa Maria ^ggiore willen ontvangen. De Rinses was nog gekleed in haar dte bruidsgewaad, hoewel het aticaanse protocol zwarte kle- lrig voor een pauselijke audiën- e voorschrijft. Onder wederom enorme belang- telling op het plein voor de ba- 1 lek reed het jonge paar in een 30§e statige auto, die van binnen Uk niet lelies was versierd, naar et Sint Pietersplein, voorafge gaan door een politiewagen, die i/lrn baan maakte door het stads heer. Aangezien het bezoek atl de Heilige Vader een zuiver Persoonlijk karakter droeg, waren geen erewachten of ontvangen- dignitarissen. Binnen het Apos- bsch Paleis echter werd het aar uit respect voor de hoge ng en afkomst ontvangen door arkies de Serafini, pauselijk ka merheer, en begeleid door twee Un'ftS6rs in hun kleurige gala- aiformen, twee in rood damast geklede sediarii en de deken der zaal, Een Spaanse vrouw kust de hand van prinses Irene tijdens de re ceptie van gistermiddag in het Grand Hotel in Rome. ,x*' Siisjö Na afloop van de huwelijksplechtigheid en de huwelijksmis werden prinses Irene en don Carlos gisteren ontvangen door paus Paulus. Met een handdruk wenste de H. Vader de prinses geluk. ROME, 30 april (KNP) Het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" heeft deze maand reeds tweemaal, namens de Paus, een beroep op de Italiaanse bisschop pen gedaan hun onderlinge ver deeldheid op te geven en einde lijk eens met elkaar samenwer king te zoeken. De zorgwekkende godsdienstige situatie in Italië, waar dertig procent van de ka tholiek gedoopten communistisch stemt en hoogstens dertig procent praktiseert, dwingt hen hun tra ditionele zelfgenoegzaamheid aan de kant te zetten, alle ouderwetse methoden van zielzorg af te schaf fen en eindelijk eens te proberen de mens van heden met eigentijd se middelen te benaderen. Het brandende autowrak, waarin de Amsterdammer J. H. Kroese is omgekomen. maakt u slank. de maaltijd in een- koekje indesmaken: vanille chocolade - kaas pak voor 3 6 maaltijden. before you Snij! VERBOUWINGSUITVERKOOP SOLEX-OTO vanaf 399.— 1. J. VAN KOOTEN BURfAU SMfDESTRAAT 5 HAARLEM' e oon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Bi&meï,en 20800 Postgiro 143480 BiBeverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 °or en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 fectie: C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M van der Kallen Arii^nneec !loo'c'rsclacteur: Albert Welling. i net hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 30 cent Der millimeter- hoogte Omroepers 20 cent oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel 20800. zih?'n Pén uur ontving de Paus hen in du-Ortvé-bibliotheek. Het onderhoud sehonf een kwartier. De Heilige Vader Kaf h ilui! z>i<1 Pauselijke Zegen en kru: ïUn als aandenken een kostbaar ïHn eld en een gouden medaille van Jnan Pantifieaat. De „Osservatore Ro- lojv,. vermeldde in de audiëntie-ko- in ."Heden ontving de Heilige Vader Van Své"au<üëntie prins Hugo Carlos Een '"^an-Parma en zijn gade." PauK aardige niet formele foto van de •hen ten ket bruidspaar publiceerde tevens. dp1" h,Gt rÜk met bloemstukken versier- ren ii?fns van ket „Grand Hotel" wa- die hnt u sen degenen bijeengekomen, Het ?Lbruidspaar wilden gelukwensen. tienh,„,.iS Gr stampvol: ongeveer vjjf- Prin« v personen. Als gastheer trad avier de Bourbon-Parma op. bezoekpL uet middaguur in feite alle ten er f un lunch deed mislopen, wa krede ^(voorziene en uitstekend ver- ^andeioJ!? ,etten' waarvan men- zich te rj„ ,rc' kon bedienen. Ergens prjjk- ^rsiera 11 meter hoge bruidstaart, die Spaan*2 was met het Nederlandse en 'diin ,,^va'3en- Üit de top daalde een jrvan ptanje bloesem over het ge- venals in de kerk bestond het bonte gezelschap hier voornamelijk uit Nederlanders eri Spanjaarden, statige jonge meisjes en vrouwen met prachti ge mantilla's de hoge kammen, waar over langs afhangende zwarte of crê- me-kanten sluiers kleurige gala-uni formen, dragers van vele ridderordes, fraaie toiletten. Een tuna, een Spaanse groep van universiteitsstudenten in won derlijk Iberische dracht, musiceerde en zong liederen. De leden der familie de Bourbon-Parma bewogen zich voort durend tussen de gasten en knoopten met iedereen gesprekken aan. Men kan zeggen, dat het gebrek aan organisatie, soms voor ons in deze dagen een wanhoop, hier een voortreffelijke uitwerking had. Nie mand wist of het bruidspaar al te rug was van het Vaticaan, wanneer de bruidstaart aangesneden zou worden, hoe en wanneer de eigenlijke receptie zou zijn. Maar er was geen spoor van stijfheid, iedereen praatte met ieder een en er hing een losse, vrolijke feest stemming. Pas tegen half drie ver schenen de prins en prinses op het balkon, dat uitkomt in de grote zaal. Het paar heeft na de zo geëmotio neerde en zware morgen, die voor hen al om acht uur begon, een ogenblik moeten uitrusten na de terugkeer om twee uur van het Vaticaan en tussen de bedrijven door ook nog moeten ontbijten. De geestdrift bij hun verschijnen was indrukwekkend en hartelijk. Van Car listische demonstraties is nergens een spoor geweest. Toen in de Santa Maria Maggiore gistermorgen een aantal per sonen riepen „Leve onze soevereinen", was het prins Xavier, die daar terstond een eind aan wist te maken. Om drie uur is dan tenslotte de bruidstaart aan gesneden. Daarna had iedereen de ge legenheid de jonggehuwden de hand te drukken en geluk te wensen. De gevoelens van de vele lezers der Nederlandse kolonie, geestelijken en le ken, die naar de receptie kwamen, wa ren van puur menselijke aard. Natuur lijk heeft men hier de discussie in het vaderland rond dit huwelijk gevolgd en meegeleefd, maar de passies wor sen milder door de afstand. Wat die vele Nederlanders bewoog naar de kerk te gaan en naar de ontvangst had niets te maken met een controversiële stel- lingname. Een landgenote, een prinses trouwde en door de loop der gebeurte nissen was dit zonder haar familie en buiten haar land. De koningin had haar dochter de prachtige bruidskant gezon den, de vele leden van de kolonie hier zijn die als het ware komen overreiken, toerr zij de prinses hun wensen voor een gelukkig huwelijksleven aanboden. De jonggehuwden zijn gisteravond om half negen per auto naar „diverse lan den aan de Middellandse Zee" vertrok ken, aldus een mededeling van een woordvoerder van de familie de Bour bon-Parma. DEN HAAG, 30 april Aan bijna drieduizend dienstplichtigen van de territoriale lichte luchtdoelartillerie, het korps commandotroepen en de com pagnieën Van Heutsz zal met ingang van 1 juli ongeacht hun diensttijd, groot verlof na eerse oefening worden verleend. Deze maatregel is een uit vloeisel van de reeds eerder genomen beslissingen tot opheffing van de terri toriale lichte luchtdoel-artillerie, tot vermindering van de parate sterkte van het korps commandotroepen en in inkrimping van het aanta' bewa kingscompagnieën Van Heutsz. De met de afwikkeling verband hou dende werkzaamheden bij de op te heffen en in te krimpen onderdelen van de koninklijke landmacht, zullen naar het zich laat aanzien, 1 juli vol tooid zijn. Daarna zou er voor het daarbij ingedeelde dienstplichtige per soneel geen taak meer zijn. Dienstplichtigen van deze onderdelen, die reeds vóór 1 juli met groot of klein verlof naar huis zouden gaan, ver trekken uiteraard op de eerder voor hen vastgestelde tijdstippen. Dienstplichtigen van de genoemde on derdelen, voor wie de eerste oefening nu op 1 juli 1964 eindigt, maar die reeds eerder kunnen worden gemist, zullen vóór die datum met klein verlof in afwachting van een per 1 juli 1964 te verlenen groot verlof vertrekken. PARIJS, 30 april (AFP) Het Fran se tribunaal voor de staatsveiligheid heeft gisteren Gérard Baudry, een lid van de illegale organisatie van het ge heime leger (OAS), ter dood veroor deeld wegens moord op majoor Ku- baziak, een voormalige commandant van de Franse luchtbasis Blida in Al gerije. Kubaziak weigerde in april 1961 moe te doen aan de beruchte „putsch der generaals". De OAS veroordeelde hem daarvoor ter dood en Baudry bracht dit vonnis ten uitvoer. Een van zijn medeplichtigen, Gilles Buscia, werd bij verstek eveneens tot de doodstraf veroordeeld. Een andere medeplichtige, die tijdens de moord mevrouw Kubaziak en haar kinderen met een knuppel in bedwang hield, kreeg levenslange gevangenisstraf op gelegd, evenals, bij verstek, twee an dere voortvluchtige OAS-leden. PARIJS, 30 april (Reuter) Ongeveer 200.000 Franse spoormannen zijn gis termiddag om twaalf uur voor 36 uur in staking gegaan uit protest tegen de weigering van de regering een salar risverhoging in overweging te nemen. De staking, die is uitgeroepen door de twee grootste vakbonden van spoor wegpersoneel, verlamde het forensen verkeer van en naar Parijs. De staking was ook van invloed op de diensten van enkele expres-treinen. De métro functioneerde normaal. In Parijs begon gisteren bovendien het grootste deel van de 14.000 taxi chauffeurs voor 24 uur te staken. Zij protesteren tegen plannen om het ge bruik van verkoop van het parkeer recht bij taxi-standplaatsen af te schaffen en tegen plannen om hen te verplichten op drukke uren te werken. AMSTERDAM, 30 april Bij een ge compliceerd verkeersongeluk op de Nieuwe Hemweg is gisteravond de 55- jarige vertegenwoordiger J. H. Kroese uit Amsterdam om het leven gekomen en liep een echtpaar verwondingen op. De personenauto van de heer Kroese werd totaal vernield. De bestuurder was op slag dood. De chauffeur van een kleine personenauto, die op de andere auto was ingereden en zijn echtgenote zijn met verwondingen en een shock in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Terwijl de brandweer bezig was het lichaam van de heer Kroese met snij branders uit het wrak te bevrijden, raakte dit in brand. De vernielde auto is geheel uitgebrand. Het verkoolde li chaam van het slachtoffer werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. ROTTERDAM Een botsing, waar bij vijf auto's betrokken waren op de rijksweg 13 tussen Delft en Rotterdam heeft gisteravond het leven geëist van de 26-jarige Johannes Strik uit Wate ringen. Een vrouw bleek zo gewond te zijn, dat zij naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam moest worden gereden. Een bijrijder van een der vrachtwagens had snijwonden opgelopen. Hij werd in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft behandeld en kon daarna naar huis te rugkeren. STADSKANAAL De driejarige D. Akker uit Stadskanaal is gisteren dode lijk verongelukt. De jongen stak met zijn zusje de Waterschapsweg te Vled- derveen over. Beide kleuters werden aangereden door een personenauto, die uit de richting Musselkanaal kwam. Het zusje, de vierjarige H. Akker, werd (Advertentie) De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. ernstig gewond naar het Academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd. GELEEN In de Augustinusstraat is gisteren de zesjarige J. Vaassen do delijk gewond toen hij plotseling de rij weg overstak en door een auto werd overreden. VARSSEVELD De heer L. Boom kamp (65) gepensioneerd schoolhoofd is gisteren overleden aan de gevolgen van een aanrijding die donderdagavond plaats had. AMSTERDAM In de Bestevaer straat is gisteravond de zesjarige Henk Staneke, die tussen twee geparkeerde auto's door de rijweg was opgelopen, door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond dat hjj bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek te zijn overleden. OSS De 72-jarige mevr. ter H. kwam woensdagavond op een onbewaak te overweg onder een rangeerlokomo- tief. Ze verloor daarbij haar beide benen. ROME, 30 april (DPA) - Hertogin Ma ria Pia van Saksen-Coburg-Braganza heeft dom Duarte Nuno van Braganza, een van de getuigen van prinses Irene bij haar huwelijk, aangeklaagd wegens oplichterij. Volgens de hertogin die in Rome woont, draagt genoemde Bragan za ten onrechte de titel hertog. Na de huwelijksplechtigheid werd hem de ge rechtelijke kennisgeving ter hand ge steld. De afstamming van dom Duarte Nu no zou niet geheel legaal zijn, zodat ook diens recht op de familienaam Braganza (het oude Portugese Konings huis) dubieus is. Uit Madrid verneemt UPI van Spaanse monarchistische zegslieden dat don Carlos geen recht had de de koraties te gebruiken die hij gister morgen droeg tijdens de huwelijks voltrekking. De zegslieden verklaarden verrast te zijn toen zij zagen dat don Carlos het ordelint van het Gülden Vlies droeg. „Het Gulden Vlies wordt alleen toe gekend door de Spaanse koninklij ke familie, don Juan van Bourbon. Het is iets dat je niet kunt dragen vanwege je naam. Het moet officieel worden ver leend en we zijn er zeker van dat don Juan dit niet heeft gedaan", aldus de zegslieden die weigerden hun na men bekend te maken, maar leden zijn van de Spaanse adel. Italië noemt zich katholiek en vrij wel alle kinderen worden gedoopt, maar feit is, aldus de „Osservatore Romano", dat de onverschilligheid voor het geloof groot is. Dat leidt wel niet tot een uitgesproken atheïsme, maar wei tot een andere, niet minder dodelijke kwaal, de praetische geloofs afval. Het katholicisme in Italië wordt gekenmerkt door godsdienstige onwe tendheid, materialisme, anticleri- caal laïcisme en communisme. Deze situatieschets van de Kerk in Italië is van de hand van de hoofdre dacteur van de Osservatore, Raimon- do Manzini. In twee hoofdartikelen in één week tfjds grijpt hjj terug op de geruchtmakende rede van Paus Pau lus tot het Italiaanse episcopaat. In deze rede, gehouden op 15 april, wees de Paus de ruim 300 bisschoppen erop, dat ztf open moeten staan voor de ver nieuwingen en veranderingen, die het Concilie zal brengen. Het feit, dat de hoofdredacteur van het semi-officiële dagblad van het Vaticaan tok. tweemaal toe de kwestie aansnijdt wordt in welinge lichte kringen in Rome van grote be tekenis geacht. Zü zijn van mening, dat de hoofdredacteur handelt op verzoek van en in nauwe samenwer king met de Paus zelf, teneinde de saneringspogingen van Paulus VI grotere bekendheid te geven en de publieke opinie in Italië wakker te schudden. Het is bekend, dat Paus Paulus de ontwikkeling van de godsdienstige si tuatie met grote bezorgdheid volgt en dat hij met name de doorsnee-houding van de Italiaanse bisschoppen ten op zichte van de hervormingen in de Kerk niet bijzonder kan waarderen. Als aartsbisschop van Milaan schreef hij in 1960 reeds in de Osservatore, dat „...het soms de mannen van de Kerk zelf zijn, die aanleiding geven of althans het voorwendsel verschaffen voor de afkeer van de godsdienst..." Het Concilie eist edelmoedigheid, zo hield de Paus de Italiaanse bisschop pen op 15 april voor. Geen moeite, geen moeilijkheden, geen veranderin gen, die het Concilie zal meebrengen, mogen de bisschoppen ervan afhouden met het Concilie mee te leven en het te aanvaarden. Uw deelname aan het Concilie, aldus de Paus, mag „niet bangelijk, onzeker, spitsvondig, pole- misch zijn, maar moet vrij, edelmoe dig, terzake kundig en nuttig zijn". De Paus verweet de bisschoppen, dat zij de grote problemen van de Kerk in Italië, zoals onkerkelijkheid, het antielericale laïcisme, enzovoorts met ouderwetse methoden willen be strijden. Vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid is heel mooi, aldus de Paus, maar ontheft niemand van zijn verantwoordelijkheid. Ruim negentig procent van de Itali anen wordt gedoopt, ontvangt de H.- Communie, trouwt en sterft in de Kerk, heeft heiligenbeelden en prenten in huis en houdt er enkele devoties op na, maar practiseren doen de man nen weinig zodra zij van school af zijn. De zielzorg in Italië is voornamelijk op vrouwen en kinderen afgestemd. De zielzorg lijdt volgens buitenlandse be grippen aan infantilisme. Dit heeft tot gevolg dat bijna elke man „met de korte broek ook de geloofsbeleving uit trekt". De enkele devoties verworden tot bijgeloof en magie. De wijze, waarop Raimondo Man zini op de rede van de Paus blijft terugkomen, is typerend. Hij zegt uitdrukkelijk als „eenvoudige leek" te spreken, maar houdt niettemin de bisschoppen voor, dat zij dienen te beseffen, dat het in Italië mis gaat met het geloof. Hij wijst erop, dat Italië nooit een reformatie heeft ge kend, maar ook nooit de zuiverende werking die daarvan is uitgegaan, heeft ondervonden. De Kerk in Ita lië kent een lange, ongebroken tra ditie, maar ook traditionalisme. De ondanks alle bloemrijkheid scher pe taal van de hoofdredacteur van de „Osservatore Romano" wordt in Ro me gezien als een poging van de Paus om, in samenwerking met Manzini, eindelijk de hervorming van de Kerk in Italië op gang te brengen, waarop hij reeds herhaalde malen sterk heeft aangedrongen. WASHINGTON, 30 april (Reuter) De Britse minister van buitenlandse zaken, Butler, heeft woensdag een ge sprek van een kwartier met president Johnson gehad. Butler, diet in Washing ton een bijeenkomst van de CENVO-raad bijwoont, zei na afloop van het onder houd, dat Amerikaanse functionarissen hadden gezegd, het niet prettig te vin den, dat Engeland handel drijft met Cuba. De Britse minister zei er bij, dat de toestand niet gewijzigd is sinds febru ari, toen premier Home van Engeland president Johnson had meegedeeld, dat Engeland de politiek volgt van vreed zame handel met elk land, waarbij het wapens en strategische goederen aan communistische landen onthoudt. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 DE BILT, 30 april Voor vandaag is er weinig verandering in het weer beeld te melden. Daarom zal ook op oninginnedag op vele plaatsen regen het Oranjezonnetje nu en dan ver drijven. Een krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west, zal echter zor gen dat de buien slechts een tijdelijke aard zullen hebben. In de temperatuur zal weinig verandering komen. VRIJDAG zon: 5.1120.04 maan: 0.027.52 HOOFDAGENT: HOUTPLEIN 18-20 - TELEFOON 12000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1