Kunstgras ONDER LEIDING VAN PROF. WILLI B0SK0VSKY Strauss-concert muzikaal vuurwerk van allure BLOEMENGROET UIT LISSE AMATEURVOETBAL Degradatievonnis voor HFC vrijwel een feit Elektronisch brein in strijd tegen misdaad ^ijn huis (23 kamers) stelt hij beschikbaar voor dakloze öeziimen HEMELVAARTSDAG HUISHOUDBEURS Moeder EEN CADEAU VAN GOUD STRAUSS Bungalows "l/teufö vMa/ue i$4i(bmettè gaat een nieuwe wereld voor u open op de 19e internationale Centrum Comité Koninginnedag Prof. WILLI BOSKOVSKY PAGINA 7 WOENSDAG 6 MEI 1964 I11 6e grauwe achterbuurten van 6e Engelse industriestad Bir- y ïïüngham kijkt niemand meer jjjg °}d op, als hij een bejaarde - atl in korte broek en ook overi- buitenissige kleding ]?en wat iomt. ST? 6an te maken heeft met de inkomt. Tien tegen één, dat Henry Whittaker, een ^erlmge vrijgezel bezield met S] bedoelingen, die zich voor- ^ot aantrekt van 6e plaat- nozems, oftewel de Teddy- zoals ze in Engeland ge noemd worden. Hij verkeert voort durend in hun midden, en de laat ste stunt die hij heeft uitgehaald om de jongelui in Birmingham van de straat te krijgen, bestond hierin, dat hij zijn enorme, kas teelachtige huis, genaamd „Whet stone" op één kamer na voor hen beschikbaar heeft gesteld. Nederlandse tulpen voor New York's loco-burgemeester. Mevrouw De Graaf, echtgenote van de burgemeester van Lisse, overhandigt Ed ward F. Cavanaugh, waarnemend burgemeester van New York, een fraai bouquet tulpen in het stadhuis van de grote wereldstad. De heer en mevrouw De Graaf brachten dezer dagen een bezoek aan New York in verband met de wereld-tentoonstelling. Links: mr. Th. H. J. de Graaf en rechts de heer R. J. Vogels, onderdirecteur van de KLM. HERHALING W*UTi£ j "•Wrtw: (Advertentie) >rprt_ f 8.05 pec 3U 1. fles Puur, of als "tic" in Ion g-drinks - als poesje bij de koffie - als welda- dige groc - Kroon op de dag *=-• A. DAALMEIJER N.V. SCHIEDAM jr.7 unst-gras, dat vroeger uitslui- li tend aan Hollywoodfilms ge- M.\- leverd werd, is nu in Amerika ook voor de gewone man te koop. Het is gemaakt van kunstvezel, gegarandeerd zon- en groenecht, bestand tegen regen en.... kinderen.' Voor gemakzuchtige tui niers het ideale middel om altijd 'n keurig gazon te hebben, temeer daar er ook al geen grasmachine aan te pas hoeft te komen. HAARLEM, 6 mei Het was als of het Noordhollands Philharmonisch Orkest gisteravond een ander pakje had aangetrokken toen het een stamp vol Concertgebouw vergastte op een avond van Weense walsen en polka's. De man, die daarvoor gezorgd had was dirigent professor Willi Boskovs- ky. Willi Boskovsky, een geboren en getogen Wener, geniet in Europa gro te bekendheid door de traditionele Weense concerten op Nieuwjaarsdag, die ook in Nederland op de televisie worden uitgezonden. Hij heeft een grote muzikale carrière achter de rug en is onder meer oprichter van di verse ensembles, waaronder het be roemde „Wiener Oktet". Voor zijn vele muzikale verdiensten ontving hij verschillende onderscheidingen. Er moet door dirigent en orkest hard gewerkt zijn om de geest en sfeer te bereiken, waarin de muziek van de fa milie Strauss kan gedijen. Temeer om dat het orkest deze, muziek zelden of nooit speelt. Het uiteindelijk resultaat was zeer bevredigend. De polka's waren briljant en de walsen zwierig. Dat men deze muziek en af en toe met een knipoogje moet beluisteren, accentueer den de slagwerkers diverse malen. Zij, Franz Broschek van het Weens Phil harmonisch Orkest en zijn collega's van ons Haarlems Orkest, manipuleerden handig met fluitende vogeltjes, koek- koekstluitjes, belletjes en pistolen. Met de pistolen konden ze zelfs zo goed over weg, dat zjj tijdens de polka ,,Auf der Jagd" een haas schoten, die zij trots aan de dirigent overhandigden. De intenties en bedoelingen van de dirigent waren voor het orkest niet zo eenvoudig op te volgen. Vooral de in zetten leverden hier en daar kleine strubbelingen op. Dat Willi Boskovsky een ongelukkige passage van de hobo liet overspelen, was teveel vair het goe de. Hij drukte zeer nadrukkelijk zijn stempel op het orkest, dat dan ook een grote pluim verdient. Dat het publiek zeer geestdriftig rea geerde, is volkomen begrijpelijk. Het en thousiasme was vooral groot bij de zeer bekende werken, zoals Wiener Blut, Ge schichten auf dem Wienerwald en de Advertentie) in de RAI. Dagelijks geopend van 10-17 uur en van 19-22.30 uur. Zondag van 10-17 uur. Toegangsprijs ƒ2.- (incl. bel.). Voor bezoeksters van buiten Am sterdam gereduceerde reisbiljetten, inlichtingen stations N.S. Pizzicato-polka. Willy Boskovsky be trok het gehele orkest in de ovaties. Ver schillende toegiften werden afgedwon gen, waaronder ,,An der schone blaue Donau". Het concert werd georganiseerd door het Centrumcomité Koninginnedag. Er waren zeer veel genodigden, onder an deren de ambassadeur van Oostenrijk in ons land, dr. Claus Winterstein, de Commissaris van de Koningin in Noord- Holland, mr. F. J. Kranenburg, diens voorganger, dr. M. J. Prinsen, en Haar lems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Verder nog een aantal leger- autoriteiten. De meeste genodigden wa ren vergezeld van hun dames. Voordat het concert begon speelde het orkest de volksliederen van Oostenrijk en Ne derland. Vrijdag wordt van dit Strauss-con cert een reprise gegeven. ivi ur (Advertentie) mag heus wel weten dat zij wordt bemind I Leg daarom Uw hart in een apart Moederdag-geschenk: 't Mag heus wel eens voor een keertje U weet het adviseert U goed het huis met het carillon, grote houtstraat 49, telefoon 20049. De Filippijnen Ter hoogte van Maa- sin, een stad op het eiland Leyte, zfjn wrakstukken gevonden, die vermoede lijk afkomstig zijn van de „Concepcion een der schepen van de Portugese ont dekkingsreiziger Magalhaes dat in 1521 verging. (AFP). (Van onze sportredactie) HAARLEM, 6 mei Zonder zelf te spelen zag HFC zijn reeds mterst pré- caire positie op de ranglijst zondag j zodanig verzwakt, dat het degradatie- vonnis thans vrijwel een voldongen feit is geworden. De oorspronkelijk voor Hemelsvaartsdag vastgestelde wedstrijd HFC-OSV gaat niet door. In plaats daar van wordt gespeeld De Sparta an-HFL, welke ontmoeting de afgelopen zondag wegens terreinafkeuring geen doorgang kon vinden. In het allergunstigste geval zou HFC alleen nog via een of meerdere beslissingswedstrijden het vege lijf 111 de eerste klas kunnen redden. De dne medegegadigden zijn HRC, De Spartaan en RKAVIC en een of meerdere van de ze ploegen zou dan geen puilt meer mogen halen, terwij, HFC uit zijn nog twee resterende partijen met vier pnn- ten over de brug dient te_ komen. De kansen zijn dus wel heel miniem, maar wij mogen van de HFC-ers verwachten dat zij huil huid zo duur mogelijk zul len verkopen. Bij de tweede klassers werd Schoten van zijn overwinning op Velsen niets wijzer, omdat ook concurrent Ultrajec- tum kans zag zijn puntental met twee te verrijken. Met twee punten achter stand en nog een wedstrijd voor de boeg kan Schoten hoogstens nog geluk ein digen, maar de mogelijkheid daartoe Inkt niet erg groot. De Schotenaren komen zelf by Quick voor een bijzonder moeilijke opgave te staan, zulks in te genstelling tot Ultrajectum dat thuis tegen Baarn sterk favoriet is. Wij vre zen dat de mannen van voorzitter Ko Hetem het rit niet zullen halen. Dit zou tot gevolg hebben dat het Haarlemse amateurvoetbal na de degradatie van RiDDerda en de te verwachten afdaling naar de tweede klas van HFC, op een „rampseizoen" moet terugzien. Aan de top van de ranglijst bleef al les bij hetzelfde, omdat zowel Hillegom als HBC hun wedstrijden afgelast za gen. Voor de Hillegommers is het nu zaak dat in de thuiswedstrijd tegen UW geen fout wordt gemaakt. Dat wordt beslist geen gemakkelijk karwei, want wij mogen verwachten dat UW alles in het werk zal stellen de Hillegommers evenals in Utrecht de das om te doen. Een „geladen" HBC bindt voor eigen volk de strijd aan met Ripperda en ongetwijfeld zullen de Heemstedena ren de scherpste wapens hanteren om hun nog altijd bestaande kans op het kampioenschap te verdedigen. De com petitie heeft ook in deze afdeling wel een heel spannend slot, waarbij de kan sen op een extra wedstrijd tussen Hil legom en HBC geenszins uitgesloten mo gen worden geacht. Het wel heel erg afgezakte Zandvoort- meeuwen gaat tot besluit van het sei zoen bij Velsen op bezoek. De wedstrijd heeft niets meer om 't lijf, evenals het duel tussen Celeritudo en TYBB. In 2A is de wedstrijd Aalsmeer-Vitesse t.a.v. de bezetting der voorlaatste plaats op de ranglijst van het allergrootste belang. Verliest Aalsmeer dan degra deert het naar de derde klas. Bij de derde klassers bindt ETO in Hoofddorp de strijd aan met Neerlan- dia, dat met twee punten achterstand op ZVV nog een reeële kans heeft op de titel. ETO trekt met geheel andere belangen ten velde, hetgeen het beeld op de ranglijst maar al te duidelijk aangeeft. De Hoofddorpers zijn lang zaam maar zeker in gevaar gekomen en vandaar dat zij de punten brood nodig hebben. Gezien het feit dat ETO op eigen veld zijn sterkste wedstrijden pleegt te spelen, achten wjj de kans op succes niet denkbeeldig. In de vierde klasse C werd alsnog ingelast de ontmoeting NAS-Wjjk aan Zee, die 's avonds om zes uur begint. Er staan in Halfweg grote belangen op het spel. Wijk aan Zee namelijk moet winnen teneinde zijn kans op ontsnap ping aan degradatie in eigen hand 1* kunnen houden. THB hoopt natuurlijk op een Halfwegse zege, dat de THB-ers met Wijk aan Zee in gelijke positie zou brengen. Wij hebben er zo'n idee van dat een grote schare THB-supporters morgen de reis naar Halfweg zal onder nemen. Concertgebouw - vrijdag 8 mei 1964 - 8 uur Concertmeester van het Weens Philharmonisch Orkest, beroemd door zijn Eurovisieconcerten met dit orkest op Nieuwjaarsdag vanuit Wenen, leidt op de bekende wijze met zijn viool het NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST in een concert, gewijd aan de familie Uitgevoerd worden o.a.: Wiener Blut; Frühlings- stimrnenwalzer; Geschichten aus dem Wienerwald; Auf der Jagd; Bahn frei; Pizzicatopolka. Entrée 3,50 (a.i.) Nog slechts enkele plaatsen beschikbaar. Kaartverkoop en plaatsbespreken bij Concertbur. Alphenaar, Kruisweg 49, telefoon 10125. henry whittaker: toevlucht voor nozems van Birmingham lows en geschikt te maken voor per manente bewoning. De actie begon duidelijk uitwassen te vertonen, en andermaal kwam Henry Whittaker dus in conflict met de wet. Na een boete van vierduizend gulden kwam een tweede dagvaarding die er nog dreigender uitzag. Maar dank zij zijn voortreffelijke advocaat kwam hij er genadig af. Hij kreeg gevangenisstraf noch boete mits hij plechtig beloofde geen huizen meer eigenmachtig te laten bouwen of vérbouwen. Dat beloofde Hen ry Whittaker, die eigenlijk bij iedereen even geliefd is. Maar hoelang hij het zonder contact met politie en justitie zal stellen, is een grote vraag. Want zijn lijfspreuk „handel zoals je geweten je ingeeft" kan tot de merkwaardigste conclusies leiden. Op zijn achttiende jaar verwisselde hjj definitief zijn pantalon voor een korte broek, en langzamerhand begon hij ook in zijn overige kledingstukken opvallend af te wjjken van de gangbare mode. Zo draagt hij lange kousen en een col bertjasje zonder kraag, revers en zak ken. Henry Whittaker rookt noch drinkt en leidt een sober bestaan. Zo aarzelde hij niet lang om van de 23 kamers die zijn villa aan de rand van Birmingham telt, er slechts één voor zichzelf te re serveren en de overige beschikbaar te stellen aan gezinnen die geen dak boven het hoofd hadden en aan andere, al leenstaande, personen. De gastvrijheid van Whittaker gaat de autoriteiten van de stad wei eens te ver. Zo moest hij laatst een boete van vijftig gulden betalen omdat hij toestemming had verleend aan een gezin om een bijgebouw te betrekken. De afdeling huisvesting van Birming ham was daartegen in verzet geko men. Ook kreeg hij last met een kam perende juffrouw in de tuin. Van Hen ry mocht ze blijven, van de gemeen te niet. Resultaat: de dame verdween, en Henry betaalde de symbolische boete van één penny. Maar de ernstigste moeilijkheden ont stonden toch, toen hij in de sloppen van Birmingham een grote actie ging voe ren voor een menswaardig bestaan. Het gevolg was namelijk, dat vele „teddy boys" en daklozen de omgeving van „Whetstone", een zeer vooraanstaande villawijk van Birmingham, begonnen te overstromen. Men begon eigenmachtig bijgebouwen om te bouwen tot bunga- De nooit eindigende oorlog van de onderwereld tegen de wet lijkt, in Amerika althans, een beslissende fase in te gaan. Een hond, onpersoonlijk maar zéér doeltreffend instrument staat te al len tijde voor het politieapparaat beschikbaar in de vorm van een elektronisch irein. Vooral de poli tie van Chicago kan getuigen hoe bruikbaar deze geheugenvaste ma chine is. Een onbekende, van buiten deze stad komende bende bandieten had het steeds weer op supermarkten in Chicago begrepen. Het brein, een mammoet computer, die miljoenen mededelingen in zich kan herber gen betreffende actuele misdaden, liet zijn geheugen in razend tempo werken. Het wees tenslotte vier mannen aan beschuldigd van soort gelijke diefstallen in Detroit, enkele jaren geleden. Vervolgens werden informaties verzameld op welke ma nier de booswichten hun praktijken uitvoerden, waar zij vermoedelijk de eerst volgende keer zouden toe slaan alsmede dag en tijd. De poli tie, die afging op het voorgevoel van het intelligente elektronische appa raat, omsingelde een supermarkt in de 47e staat en een ander op de South Cicero-avenue. De misdadi gers kwamen inderdaad en liepen in de opgezette val. Na een vuurgevecht, waarbij de gangsterleider dodelijk werd getrof fen, kon deze nog met moeite een sergeant van politie toefluisteren: „Iemand moet ons verraden heb ben." Vóór men hem kon vertellen dat dit „verraad" aan een elektro nisch brein moest worden toege schreven, gaf hij de geest. Henry Whittaker is van jongsaf actief geweest in het evangelisatiewerk. Hjj is aangesloten bij het godsdienstig genoot schap van de „Quakers", een vreedza me sekte, zeer godvrezend en fe] gekant tegen het gebruik van (oorlogs) geweld. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7