Eenvoudig proces werd basis van oudste azijn makerij in Nederland Een der direc teuren neemt halve eeuw afscheid Johnson geeft toe: MAHALIA JACKSON BIJ „BOLLENPORTRET" SUPER Massa-ontslag bij 't Hart en De Zwaan te Zaandam geselt enk van de se t teek van de fotografie foto-mini-tips en fiim-mini-tips dank zij de vele bierbrouwerijen Vier eeuwen azijn in Haarlems binnenstad SPITS DE KWALITATIEF AAN Jongetje dodelijk mishandeld door ouders Geen verkenning via vlieg-robots Prinsenbeek en Breda willen grond ruilen Lager dividend Braat Machines Haarlem, 8 mei. De SENORITAS Hof bevestigt rechtbankvonni s J. Key op landdag: „Alle vrijgezellen in organisatie" 1964 Haas' Azijnfabrieken N.V. aan de Spaarnwouderstraat £aan vrijdag 15 mei een niet ajledaags feest vieren. Het Vlerhonderd-jarig bestaan na melijk van de azijnmakerij "He Boog", die in 1915 welis waar opgenomen werd in de 5?ynfabriek van de heer J. A. 1&as, maar waarvan de eeu wenoude naam voor de win ners en de kopers van de *°§enaamde Boog-azijn toch een begrip gebleven is. Op 15 De azijn wordt na het zuringspro ces voor enige maanden opgesla gen in hoge kuipen om tijdens de zogenaamde lageringde ge wenste smaak en aroma te krijgen mei om 3 uur zal de directie een receptie houden in res taurant „Groenendaal", waar lovendien gelegenheid is af scheid te nemen van de heer R. Schönhuth, de directeur van de fabrieken, die dan vijf tig jaar aan het bedrijf ver bonden zal zijn en uit de di rectie zal treden. De heer R. Schönhuth, directeur van de Haas' Azijnfabrieken N.V. die op 15 mei na een 50-jarige loopbaan afscheid zal nemen van het bedrijf. IN N E STITUT MONTANA ZUGERBERG 1000 M ZWITSERLAND Mahalia Jackson, de Amerikaanse gospelzangeres, die op Hemelvaartsdag is opgetreden op Palave '6A" in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Bollen streek. In Sassenheim toonde zij veel belangstelling voor een uit bolbloemen gemaakt mozaïek van wijlen president Kennedy. Si viSV 'MM: 1! WASHINGTON, 8 mei (Rtr, AFP) President Johnson heeft woensdag op een persconferentie verklaard het zeer te betreuren dat Engeland en Frankrijk „niet volledig met ons willen samen werken" bij de handelsboycot van Cuba. Hij voegde hier echter aan toe: „Ik ben van mening dat de Amerikaanse politiek, om Cuba in economische afzondering te plaat sen, nog steeds als doelmatig moet worden beschouwd". (UPI) Johnson zei niet op de hoogte te zijn van enige over eenkomst met de Sovjet-Unie die verkenningsvluchten van Ameri kaanse vliegtuigen boven Cuba zou toestaan. Vraag aan uw fotohandelaar het VRIJDAG 8 MEI 1964 PAGINA 7 'V'ï S. '- smaak, beroemd. Hoe vroeg Haarlem er bij was om de azijnbereiding, die tot dan toe uitsluitend het werk was van de huisvrouw en die niet meer inhield dan dat men potten of kannen bier op een warme plaats liet staan, net zo lang tot het azijn geworden was, in het groot ter hand te nemen, blijkt wel uit het feit dat pas honderd jaar na de stichting van de Boog-azijnmakerij in 1564 in Rotter dam een tweede azijnmakerij opgericht werd. Alle overige bestaande azijnfabrie ken dateren van na 1800. Veel is er in vierhonderd jaar in de azijnbereiding niet veranderd. De gehele ontwikkeling komt er eigenlijk op neer dat men sinds het midden van de vorige eeuw begrijpt hóe wijn of bier tot azijn kan worden en in de zestiende en zeventiende eeuw niet. Men improviseerde in die dagen maar een beetje en men zag wei hoe het allemaal afliep. Een riskant bedrijf, dat vaak hele vaten beschimmeld bier kostte. De azijn uit de azijnmakerij „De Boog", die in 1564 door Herman Dra- veman, een der notabelen uit de stad, aan de Gedempte Oude Gracht gesticht werd, was dus werkelijk niet veel be ter dan het brouwsel van de huisvrou wen. Na 1600 hebben zich echter grote man nen als Boerhaave, Antony van Leeu wenhoek, Robert Koch en Pasteur zien met het zuringsproces van de alcohol houdende dranken beziggehouden. Zij ontdekten dat dat proces zich door in werking van zuurstof voltrok, terwijl later met name Pasteur de azijnberei- ders kon verttellen dat die zuurstof ge bruikt werd door de azijnbacteriën, die voor het verzuren van wijn en bier zorg den. De azijnmakerij bleek dus te draaien om de activiteit van deze bacteriën, die tevens de smaak van de azijn bepalen. In de moderne azijnfabrieken gaat men nog altijd volgens dezelfde methode te werk. Sinds 1940 maakt men in de De naam Haarlem wordt in de Neder landse azijnindustrie met eerbied ge noemd. Dat in deze stad de eerste azijn- fabriek gesticht werd is geen toeval. Haarlem beschikte immers over tal van kleine bierbrouwerijen, die met hun overgeschoten zure bier de grondstof leverden voor de azijnmakerij. Ook het bestaan van een dergelijke grote hoe veelheid bierbrouwerijen in de stad is te verklaren: Haarlem lag vlak bij de Kolk, dat voor kristalhelder water zorg de. Door de Beek stroomde het water het hart van Haarlem binnen, waar de bierbrouwerijen er naar hartelust van konden tappen. Het Haarlemse bier was, dank zij dat heldere water zonder bij- Spaarnwouderstraat gebruik van zes me ter hoge houten cylinders, waarin de te verzuren vloeistof van bovenaf door mid del van een fijne sproeier door een vier meter hoge laag beukenkrullen gedrup peld wordt, waaraan de azijnbacteriën zich hechten. Wanneer de vloeistof na enkele weken omgezet is in azijn, wordt de inhoud van de cylinder overgepompt naar grote kuipen waar de azijn enige maanden bewaard wordt om gelagerd te worden. Dat wil zeggen dat dan de zacht smaak en het aroma zich kunnen ontwikkelen. Voor Haas' Azijnfabrieken N.V. is azijn iniet het enige product gebleven. Men legt zich tegenwoordig ook toe op de levering van mosterd, tafelzuren, en in gelegde haringruggetjes. De scheidende directeur R. Schönhuth heeft ervoor ge zorgd dat door sterilisering azijn in fles sen op de markt gebracht kon worden, die volkomen houdbaar was. Tot 1915 leverde men azijn uitsluitend in fusten, die onder invloed van de verschillende weersomstandigheden vaak sne' bedierf. N T E R N A T I O A L S C H O O L (Advertentie) Schoolopleiding voor jongens L.O., Gymn HBS en Handels afd Einddiploma's in Nederl erkend Kleine klassen Sportvakantie in juli en aug. met cursus moderne talen Inl. en aanm. bij Drs. W F Maartense secr. v h. Curatorium Kortrijksestraat 11, Den Haag Tel 070-556859. Ref. Drs. Th H. M. v. d. Donk. oud-rector. Eindhoven. Le Sage ten Broecklaan 86. Over vluchten boven CUBA geen akkoord ROTTERDAM, 8 mei Aan aandeel houders van de N.V. Stoomvaartmaat schappij Wijklijn zal worden voorgesteld over 1963 een onveranderd dividend van negen procent uit te keren. (Advertentie) lÉHiï IpliiH: 'Sfoi ZAANDAM, 8 mei Zoals gemeld heeft de n.v. Dagra te Diemen dat het aandelenpakket had overgenomen van de n.v. Oliefabrieken 't Hart en de Zwaan te Zaandam de afdaling vee- voederproduktie van de laatstgenoemde n.v. afgestoten. Dit heeft thans tot ge volg gehad dat de directie op de dag voor Hemelvaart aan tientallen em ployés, werkzaam in de veevoedersector, ontslag heeft aangezegd. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft hedenochtend dit ontslag bekrachtigd. Bij het ontslag is zowel het gewone als het stafpersoneel betrokken. Een flink deel van de fabrieksgebouwen in de Westzijde, voornamelijk weer in de veevoedersector, zal worden verkocht DEN HAAG, 8 mei Een delegatie beeldhouwers van de Cóte d'Azur heeft gisteren een bezoek gebracht aan Ma- durodam, waarbij men de heer G. Jun- gerius, directeur van de miniatuur stad, het verzoek deed in 1965 een ex positie te mogen houden van klein werk van beeldhouwers, die aan de Cóte d'Azur werken of er geboren zijn. DEN HAAG, 8 mei Het gerechts hof heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank te Rotterdam, waarbij een 32-jarige loodgieter en diens 24-jarige echtgenote, beiden uit Rotterdam, we gens dodelijke mishandeling van hun tweejarig zoontje Ronnie ieder tot vuf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest waren veroordeeld. Ook het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag toe gegeven dat premier Khroesjtsjev gelijk had toen hy zei dat er geen overeen komst tussen Amerika en de Sovjet- Unie bestaat betreffende inspectievluch- ten boven Cuba. Op zgn 1 mei-rede heeft de Russische premier verklaard dat het een „gemeen verzinsel" was dat er een dergelijke overeenkomst zou bestaan. Een woordvoerder van het State Depart ment, Robert Maccloskey, verklaarde op een persconferentie: „de uitwisseling van boodschappen tussen Amerika en de Sovjet-Unie in oktober 1962 is een uit vloeisel van onderhandelingen." Reeds toen heeft premier Khroejtsjev in een van zyn boodschappen aan wyien presi dent Kennedy betoogd dat het schenden van het Cubaanse luchtruim door Ameri. kaanse vliegtuigen „gevaarlijke conse quenties" zou kunnen hebben. De Sovjet-Unie heeft nooit met deze vluch ten Ingestemd. De Verenigde Staten rechtvaardigen hun verkenningsvluchten boven Cuba door te zeggen dat zij voorbereid moe ten zijn op iedere nieuwe poging aan valswapens op Cuba te stationeren. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara heeft woensdag nogmaals ARNHEM, 8 mei „Alle vrijgezel len behoren zich te organiseren om op deze manier de rechten van de vry* gezel te verdedigen". Dit zei de voor zitter van de Nederlandse Vrligezellen- bond, de heer J. Key uit Rotterdam, op de gisteren in Arnhem gehouden jaarlijkse landdag van deze bond. Advertentie herhaald dat de overdracht van de raketten aan het regiem van Fidel Castro geen invloed op de uitvoering van de verkenningsvluchten op Cuba zal hebben. McNamara betoogde dat de in 1962 met Rusland gesloten over eenkomst over de terugtrekking van Russische offensieve projectielen uit Cuba ook voorzag in een „bevredi gende inspectie". „Aangezien de regering Castro plaatse lijke inspectie heeft geweigerd toe te staan, is het noodzakelijk om luchtver- kenningen te doen uitvoeren", aldus McNamara sprekend tot de advertising council. De Verenigde Staten bezitten op het ogenblik geen robot-vliegtuigen welke fotografische verkenningsvluchten boven Cuba kunnen uitvoeren. Dit is gisteren uit gezaghebbende bron vernomen. Vol gens eerder te New York en Londen. gepubliceerde berichten zou het Ameri kaanse ministerie van defensie serieuze aandacht wijden aan de mogelijkheid om voor verkenningsvluchten gebruik te maken van draadloos bestuurde vlieg tuigen inplaats van de U2 vliegtuigen. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat een dergelijk plan bestaat en zeker met in een gevorderd stadium. (Van onze correspondent) BREDA, 8 mei Op dertien mei zullen in de gemeenteraden van Breda en Prinsenbeek voorstellen aan de or de komen tot ruiling van grondgebied. Prinsenbeek wil 1660 hectaren, bijna de helft van de gemeente, afstaan aan Breda, in ruil voor 1460 hectaren van Breda. Breda krijgt de Haagse beem den, ten noorden van de Rijksweg Moerdjjk-Breda en Prinsenbeek de agrarische gebieden De Rith en Effen gelegen ten westen en zuidwesten van Breda. Onder dit gebied valt ook het fraaie Liesbosch. Breda heeft de Haagse beemden no dig voor stadsuitbreiding. In de be staande uitbreidingsplannen kan Breda nog 10700 woningen bouwen, maar om de bevolkingsaanwas tot 1985 te kun nen opvangen, zullen nog 12150 wonin gen méér moeten worden gebouwd. Dit zou kunnen in De Rith en Effen, maar dan gaan kostbare tuindersbedrijven verloren. Bovendien zijn beide gebie den zeer moeil\1k te ontsluiten en goe de verbindingen met de stad zouden enorme kapitalen kosten. In de Haag se beemden daarentegen kan Breda veel beter uitbreiden, in aansluiting op bestaande uitbreidingen ook aan de overzijde van de rivier de Mark. In de Rith en Effen staat Breda 374 wo ningen af. Breda grenst nu nog aan Etten en Leur, waar ook sterk wordt geïndustrialiseerd. Na de ruil zal Prin senbeek een „groene" gemeente vor men tussen beide industriecentra. De grens van het aan Prinsenbeek af te stane gebied zal gevormd worden dooi de rivier de Aa of Weerijs, tot het punt waar de toekomstige Rijksweg naar België de rivier kruist. Als de gemeenteraden met het voorstel ak koord zijn gegaan, zal aan de Kroon gevraagd worden deze grenswijziging te willen bevorderen. ROTTERDAM, 8 mei Aan aandeel houders van de constructiewerkplaatsen en machinefabriek Braat N.V. te Rotter dam zal worden voorgesteld over 1963 uit te keren een dividend van 22 (27'/2> pet. in contanten en 10 pet (onv.) in aan delen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7