Minstens vier jaar voorbereiding Chinezen zouden Ruslands belangrijke atoomgeheimen gestolen' hebben Auto rijdt Pan veerboot Man uit auto geslingerd oproepen van A.N.W.B. aan toeristen in buitenland Geen feuilleton WIM HORNMAN NAAR BRAZILIË Communisten pogen uit te stakingen lokken in Italië VLOOTBASIS BIJ VELSEN Trein doodt inan die kind wilde redden Vals gerucht over aanslag op IRENE AMERIKAANS SENATOR IN ONS LAND Fulbright tegen oplossing van Johnson inzake rassenkwestie Meer wind en bewolking england speldjes Drie mannen verdronken Stakingen in Asturië Jeugdfestival zendt telegram aan Irene Op Leidsevaartweg Slechts lichte verwondingen Kleurenfilm Irene CHRISTIAANSE ^TERDAC 9 MEI 1964 88ste JAARGANG No. 31737 PEKING, 9 mei (DPA) De ksrepubliek China wijst op het genblik een topconferentie met oskou ter beslechting van de staande geschillen van de hand. eking is wel bereid, op zijn lQegst in mei van het volgend •Bar met Moskou te praten. Voor le tijd vindt Peking elke discussie 00s an vergeefse moeite. (Van een verslaggever) ocht ?elharnis- 9 mei - .Van: - T u °Hs vïS!ihe ProbIemen dwingen feuiu f aa§ de publikatie van ons êên d 0n en onze beeldfeuilletons U ajlp g te onderbreken. Maandag s echter weer present. HOOFDREDACTIE Het leggen van een waterleidingbuis bij de zuidoostelijke afrit naar de Velser-tunnel heeft een unieke gelegenheid geboden onderzoekin gen te verrichten naar sporen, nagelaten door Romeinse troepen aldaar in de tijd tussen 40 en 50 jaar na Chr. Waarschijnlijk heeft zich hier een Romeinse haven voor expeditieschepen bevonden. Gisteravond hebben de heer en mevrouw Wim en Joke Hornman zich in Amster dam ingescheept aan boord van de Eemland van de Koninklijke Hollandse Lloyd voor een repor- tagereis door Brazilië. Wim en Joke Hornman maken deze reis mede in opdracht van ons blad. Zij werden uitgeleide gedaan door de hoofdredacteur van ons blad, de heer Albert Welling. Men ziet op de foto van onder naar boven: de heer Welling, de heer Horn man, mevrouw Joke Homman en mevrouw Welling. U KUNT TOCH REKENEN 20% KORTING KEYSER LORENTZPLEIN 25 HM. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN ieè MORRIS 'éeforeijou êmj! VERBOUWINGSUITVERKOOP GRATIS Sportief, zomers 24,50 Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. Vraag uw melkhaffftlelaar Ycki -Vruchtenyoghurt BUREAU SMEDESTRAAT 5 flKXRLEM1 eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 E 00' Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 ntoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'reotie: W C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kaften gemeen hoofdredacteur: Albert Welling, lunet hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 'S avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Peking: Nog niet de tijd voor „rode top" Chin' .s^aT"Tpunt van communistisch na is gisteren door het Centraal co- het w- 01n ongeveer 8 uur is by Mï,l(]Tlenvaren van de haven van Van arhis een volkswagenbusje reden Veert?oot „Stad Zierikzee" ge- dien u" 'n t>et ter plaatse 30 m. blls'e Haringvliet verdwenen. In het Je bevonden zich drie mannen, hioedelijk sportvissers. nummer van de auto is bekend, den de identiteit van de inzitten- Vrat' van de mannen w*st in bet tvofj1 110uit de auto te komen en er hem een reddingsgordel toege- jjp Pfn, welke hij echter niet kon grij- Hij verdronk. Van a busje is achteruit door het hek v,,at de verschansing geschoten en zo te gin er geraakt. Bij aankomst in de haven Z0 F ue politie aan boord om een onder - - K ln te stellen. De andere auto's in verband hiermede niet da- Jk de veerboot verlaten. M^EMSTEDE, 9 mei Vannacht Van a tea, Anastel twee If.ls een kleine personenauto met Hiliegommers en v bnsti kop van de Manpadslaan over de een inwoner veen op de Leidsevaartweg tVtfjjëeslagen. Een van de inzittenden t>0clGr de auto geslingerd en kwam k'Ofj de gekantelde wagen terecht. Hij ^onrcTbts bcht aan benen en armen hestu,, Het ongeluk gebeurde toen de °°r al do macht over het stuur ver- de typif jevolg van een oneffenheid in *ti De auto werd zwaar beschadigd Qest worden weggesleept. ?en l(b!'ns familieomstandigheden wor- J® Uielri eende personen verzocht zich °en uaen by de ANWB-oproepdienst in van 8 telefoon 070-81.43.81, dagelijks t 22 uur. grii^P^P^VïE: Zwerts uit Rijsoord, U 63.(0 at 1300 met witte caravan, ergens in Joegoslavië. echtpaar J. Jansen uit Ede, °6deinii volkswagen, MM 50-85, ver- Oo °P camping in' Noord Italië. Schigj^HNRijH; Xviartjjn Heroma uit "bpala V-, ln donkergrijze Chevrolet •lx q6-53, ergens in Oostenrijk. mité van de communistische partij der volksrepubliek bekendgemaakt en door het officiële persbureau Hsinhoea (Nw- China) wereldkundig gemaakt. (AFP) In een schrijven van 7 maart van het Russische Centrale Co mité aan het Chinese Centrale Comi té stelden de Russische Centrale Comi- conferentie in mei van dit jaar of even tueel in juni of juli voor, alsook een bijeenkomst van de communistische partijen der gehele wereld in de herfst van dit jaar. Dit blijkt uit stukken die vandaag eveneens door Hsinhoea zijn gepubliceerd. Volgens Hsinhoea zijn er voorname lijk vijf kwesties die drukken op de verhouding tussen Moskou en Peking: 1) De niet opgeloste grensgeschillen tussen China en de Sovjet-Unie; 2) De kwestie van de Russische hulp aan China; 3) Het vertrek van de Russische des kundigen uit China; 4) Handelskwesties tussen China en de Sovjet-Unie en tenslotte: 5) De openbare polemiek tussen de beide mogendheden. Het Chinese centrale partijcomité maakte gisteren drie brieven van het Russische partij comité gedateerd 29 november, 22 februari en 7 maart en vier brieven van zichzelf van 20, 27 en 29 februari en 7 mei open baar, zo meldde Hsinhoea. In de brief van 7 mei beschuldigen de Chinezen de voornaamste Russische partijtheore ticus, Soeslov, en de „Pravda" van verdraaiing van de feiten. Om een juiste voorstelling van zaken te geven hadden de Chinese leiders besloten, al le brieven die de twee partijen sinds november van het vorig jaar hebben gewisseld openbaar te maken. De Chinezen waarschuwen de Rus sen, niet eenzijdig een internationale communistische conferentie te beleg gen, waarmee „het beginsel van over leg en eenstemmigheid tussen de zus terpartijen" zou worden geschonden. De voorbereidingen voor een dergelij ke bijeenkomst zouden wel vier a vijf jaar of zelfs nog langer kunnen duren. (Rtr) De Chinese communistische partij maakte enige tijd geleden voor net eerst melding van het Chinees- Russische „grensgeschil" en beschul digde toen de Russen ervan, Chinees grondgebied te hebben bezet en grens incidenten te hebben uitgelokt. In de brief van 29 februari echter leggen de Chinese leiders er de nadruk op, dat zij geen aanspraken zullen doen gel den op grote gedeelten van het Rus sische grondgebied die onder het tsa ristisch bewind aan Rusland toevielen krachtens wat de Chinezen noemen „onbillijke verdragen". LONDEN (UPI) Volgens gezag hebbende communistische zegslieden hebben de Chinese communisten be langrijke atoomgeheimen van de Rus sen „gestolen". De zegslieden lieten doorschemeren dat China zodoende de beschikking heeft gekregen over de wetenschappelijke en technische kennis om een proef-atoombom te vervaardi gen, maar kennelijk nog niet over de technische outillage beschikt. Het Kremlin maakt zich met het oog op het Chinees-Russische conflicht, in toenemende mate erover bezorgd dat China atoombommen zal kunnen ma ken, aldus de zegslieden, die menen dat er geer kans is op een beslechting van het conflict zolang Mao Tse-toeng en Khroesjtsjev aan de macht zijn. De zegslieden menen ook dat Peking op macht uit is en het ideologische geschil deels als rookgordijn gebruikt. In dit' streven naar macht spelen de pogingen om de beschikking te verkrij gen over een nucleair afschrikwapen een allesoverheersende rol. De Russen, aldus de zegslieden, hebben de bom uit handen van Peking gehouden on danks dat er een overeenkomst be stond dat de Russen de Chinezen zou den voorzien van een proef-atoombom. OVIEDO, 9 mei (UPI) Een Spaan se regeringswoordvoerder in Oviedo heeft gisteren gezegd dat de mijnindustrie van Asturie nu nagenoeg stilligt door de staking van 37.700 werknemers. Vrijdag sloten zich zevenhonderc kompels in drie kleine mijnen bij de 37.000 stakers (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 9 mei Begin april werd in Italië een „Algemene en nationale star king" van de statali, van alle werkne mers, beambten en ambtenaren der staatsinstellingen en bedrijven uitge roepen. Deze staking was geforceerd door de Confederazione Generale Itab- ana dei Lavoratori (CGIL)het alge meen verbond van Vakverenigingen, dat onder communistische leiding staat. De partij had deze staking om zuiver politieke bedoelingen gewild en er ont stond een breuk met de andere vakbon den verbonden, die weigerden mee te doen. De resultaten waren een externe en interne nederlaag voor de CGIL: slechts 20 pet. van het totaal van alle betrokkenen legde het werk neer. De communistische party zet echter de agitatie voort. Zojuist heeft het land een „algemene" spoorwegstaking ach ter de rug, ook alleen uitgaande van het Algemeen Verbond van Vakvereni gingen. 50 pet. "an het rijdend perso neel en 12 pet van het administratieve staakten, de treinenloop werd 24 uur tot de helft beperkt, en de staat heeft door politie en militairen de spoorwegover gangen, waar nodig, laten bewaken. Aan de gang is momenteel een staking van het personeel der handelsbedrijven, op het program staan nog die der PTTers en de havenarbeiders. De kloof tussen het Algemeen Verbond en de andere verbonden heeft zich verbreed. Weder om weigerden deze laatsten hun mede werking en protesteerden krachtig. De Italiaanse communistische party weert zich met man en macht tegen de Centrum-linkse regering. Deze heeft niet alleen de strijd aangebonden tegen de achterstand, die Italië nog heeft, spe ciaal op sociaal terrein, door een wer kelijke Kamermeerderheid achter zich beschikt de coalitie over mogelijkhe den, die geen kabinet sinds 1953 gehad heeft. Successen kunnen niet alleen de communisten de wind uit de zeilen ne men, het dodelijke gevaar voor deze partij is de isolering. De positie der p.C.I. is tot nu toe een unieke in het ge hele Westen. Zien wij af van de ideolo gie in een nominaal geheel katholieke natie, de beslist niet democratische communisten zijn volledig betrokken bij en erkend in de Italiaanse democratie. Dit komt omdat zij tot nu toe over een brug beschikten, die hen verbond met de anderen. Het waren de Nenni-socia- listen en enkele splintergroepen, die deze brug vormden. Nu Nenni zich uit gesproken tot de democratie heeft be kend en bereid was toe te treden tot de coalitie en regeringsverantwoor delijkheid te aanvaarden begint de grond onder de brugpijlers angstig te verzakken. Wanneer centrum-links dan nog bij machte blijkt zijn woord en be lofte waar te maken storten de bogen in. De communisten moeten dus koste wat kost goede resultaten verhinderen. HEEMSKERK, 9 mei Een poging om zijn logé van de dood te redden heeft de vijftigjarige Beverwijker Th. N. Dudink gistermiddag zelf met de dood moeten bekopen. De man was met zijn logé, de tien jarige J. P. die in een kindertehuis in Santpoort is ondergebracht, naar zijn volkstuintje langs de spoorbaan Uit geest-Beverwijk gegaan. Toen de man aan het werk was, is de jongen spelen derwijs op de spoorrails geraakt. Hij merkte de aanstormende trein niet op. De man wel. Die rende de spoorbaan op om te trachten de jongen nog voor de trein van de rails te holen. Hij kwam echter te laat. De man en de jongen werden door de trein gegrepen en tientallen meters weggeslingerd. De man was op slag dood. De jongen werd zwaar gewond. Een van zijn benen is verbrijzeld. De man was gehuwd. MADRID, 9 mei (AFP) Gistermid dag deed in de Spaanse hoofdstad het gerucht de ronde, dat prinses Irene het slachtoffer was geworden van een aan slag in een nachtclub te Santa Cruz op het tot de Canarische eilanden beho rende Tenerife, waar zij met haar echt genoot, prins Van Bourbon-Parma op de huwelijksreis vertoeft. Het gerucht werd onmiddellijk in Car- listische kringen tegengesproken, men verklaarde dat „dit valse gerucht ver spreid was door de vijanden van de tra ditionalistische richting" en dat het hier „een actie in het raam van een zenuwenoorlog" betrof. Deze tegen spraak werd korte tijd later door de perscorrespondenten in Santa Cruz be vestigd. (UPI) Prinses Irene en haar echt genoot hebben gisteren een bezoek ge bracht aan San Andres y Sauces en Los Tillos, twee om schoonheid bekende plaatsen op het eiland La Palma. (Van onze correspondent) TILBURG, 9 mei De deelnemers aan het festival voor de werkende jeugd hebben een telegram verzonden aan prinses Irene en prins Carlos, die op huwelijksreis vertoeven op de Ca narische eilanden. Het telegram heeft de volgende inhoud: „Jongeren uit ge heel Nederland in Tilburg bijeen voor het derde festival voor de werkende jeugd groeten hun beschermvrouwe van harte en wensen haar en prins Carlos een heerlijke huwelijksreis en veel geluk voor de toekomst". Het te legram is ondertekend door de heer Wim Bary, voorzitter van de stichting Festival Werkende Jeugd. AMSTERDAM, 9 mei In de Cine acs van de grote steden in Nederland draait sinds gisteren een speciaal voor deze theaters vervaardigd kleurenfilm- pje van het huwelijk van prinses Irene in Rome. Met enkele beelden uit de eeuwige stad ingeleide reportage die niet uitvoeriger is en waarvan de kwa liteit wat beeld, kleur en geluid betreft niet beter is dan men in de gegeven omstandigheden (slecht verlichte kapel en chaotische toestanden erbuiten) had mogen verwachten. r tn. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 9 mei James William Fulbright, de Democratische senator uit de Amerikaanse staat Arkansas, heeft gisteravond in de Ridderzaal een rede gehouden tijdens de viering van het derde lustrum van het wetenschap pelijke Amerikaans-Nederlandse uit wisselingsprogramma, waardoor hij zelf destijds de wettelijke basis heeft geschapen. Hij zei o.m., dat het thans de taak van opvoeders eu onderwijzers moet zijn begrip te wekken voor de werkelijke betekenis èn voor de beper kingen van de nationale souvereiniteit. Zij moeten de verkeerde denkbeelden bestrijden, die dikwijls de betrekkingen tussen twee COMPLEMENTAIRE lan den, zoals nu tussen Frankrijk en de Verenigde Staten, compliceren. Eerder op de dag was senator Ful bright in ons land aangekomen na een vermoeiende missie, die hij in opdracht van president Johnson eh in verband met de kwestie-Cyprus heeft onderno men naar Griekenland en Turkije. Op Kasteel Oud-Wassenaar werd hem een lunch aangeboden, waarbij o.a. ook de ministers Luns en Bot alsmede de Amerikaanse ambassadeur John Rice £lcH1Zclt0H Senator Fulbright, die voorzitter is van de invloedrijke Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, toon de zich voldaan over de uitwerking, die zijn beide opzienbarende toespra ken van de laatste tijd (één over de noodzaak oude mythen in de buiten landse politiek overboord te zetten, en de ander over een herziening van de binnenlandse prioriteiten in Amerika) hebben gehad. Men hoeft het er niet mee eens te zijn, als er maar een se rieuze discussie over deze zaken op gang komt. De senator, die zich, al is hij een partijgenoot van president Johnson, heeft uitgesproken tegen diens voor stellen inzake de rechtspositie van de Amerikaanse negers, wenste geen voedsel te geven aan de veronderstel ling, dat hij het er in zijn hart wél mee eens is, maar dat electorale over wegingen hem zouden beletten dat uit te spreken. Hij vindt, dat het belang van de invloed, die de rassenkwestie heeft op de effectiviteit van de Ameri kaanse politiek, sterk is overdreven. Fulbright is van mening, dat de „ei- vil rights"-voorstellen, eerst van Ken nedy en nu van Johnson, de ontwikke ling van de rassenkwestie overhaas ten. En wanneer dit complex van za ken al enige invloed heeft gehad op Amerika's buitenlandse politiek, dan is het in deze zin, dat de V.S. zich ertoe hebben laten verleiden te dik wijls mee te werken aan de premature verlening van onafhankelijkheid aan ontwikkelingslanden. Senator Fulbright heeft vrijdagavond in de Ridderzaal in Den Haag als zijn overtuiging uitgesproken dat ondanks tegenslagen en de huidige moeilijkhe den de gemeenschappen van West-Eu ropa en van Noord-Amerika zich be wegen in de richting van een deelge nootschap. Maar vlug zal dat niet gaan. Het idee van een dergelijk deel genootschap tussen Europeanen en Noordamerikanen is een ideaal dat kracht heeft gegeven aan datgene wat zij in de afgelopen vijftien jaar geza menlijk hebben gedaan. De Verenigde Staten en Frankrijk schijnen op het ogenblik moeilijkheden te hebben bij het begrijpen van elkan ders doeleinden. De Amerikaanse se nator zei van oordeel te zijn dat in de loop van de tijd het wanbegrip dat de (Advertentie) voor al uw stoomgoederen. mits gebracht en gehaald. 'iliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Venezuela Drie mannen en een vrouw, die lid zouden zijn van de ver boden organisatie van „de strijdkrach ten voor de nationale bevrijding" heb ben in Caracas het bureau voor iden titeitsbewijzen overvallen en een grote hoeveelheid blanco formulieren meege nomen. De chef van het bureau die alarm sloeg, werd doodgeschoten. (AFP) (Advertentie) betrelckingen tussen de twee landen moeilijk maakt, zal verminderen. Het is moeilijk de waardering in de Ver enigde Staten voor het volk van Frank rijk en in het algemeen hun cultuur te overdrijven. Bovendien bestaat er gro te bewondering voor generaal De Gaul le, ook al zijn diens uitlatingen ondui delijk en soms irriterend. De afstand tussen de Verenigde Staten en Frank rijk schijnt het grootst te zijn op het gebied van de defensie. Het is duide lijk dat er een kloof tussen de regerin gen van de twee landen is ontstaan. Minder duidelijk is de oorzaak die vol gens de senator is terug te voeren tot de eerste tijd van de Tweede Wereld oorlog. De Nederlandse regering heeft beslo ten de onderhandelingen met de Ver enigde Staten over vernieuwing van de overeenkomst over het uitwisselings programma van studenten en weten schapsmensen, dat wordt verzorgd door de United States Educational Foundation in the Netherlands, te voe ren op basis van gemeenschappelijke financiering door de twee betrokken landen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, heeft dit vrijdagavond meege deeld in de Ridderzaal. Minister Bot zei ervan overtuigd te zijn dat deze onderhandelingen over een programma dat in het verleden heeft getoond een zeer belangrijke bijdrage te leveren tot de versterking van de vriendschap tussen de Verenigde Staten en Neder land, spoedig tot gevolg zullen hebben dat er een overeenkomst zal worden gesloten die zal verzekeren dat het ini tiatief dat senator Fulbright heeft ge nomen, vele jaren zal worden voort gezet. Advertentie) Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 9 mei Een hogedruk- gebied dat de barometers ook in on» land snel heeft doen stijgen, trekt lang zaam naar Duitsland en brengt vandaag zonnig weer met een iets hogere tem peratuur. Bij Schotland ligt een storm- depressie waarvan een buienfront over de Britse eilanden naderbij komt. De zuidelijke wind gaat zondag tot krach tig of hard toenemen en 'at het tot de avond nog overal droog blijft leek van morgen niet waarschijnlijk. Het alge mene weerbeeld blijft dus wisselvallig, al worden de perioden met zonnig en droog weer wel van meer betekenis. Zondag: zon 4.55-20.19; maan 4.43-18.2S Maandag: zon 4.53-20.21; maan 5.05-19.51 1 (Advertentie) idd ClT-sportsbirts in diverse pasteltinten. Open erf dicht te dragen Poloputls in wol en katoen. Ook in badstofuitvoering met korte mouw E E «O x CO Tsjechoslowakye Vier Tsjechoslowa— ken, drie mannen en een vrouw, die per vliegtuig op de terugreis waren van Havana naar Praag, hebben by een tussenlanding in Gander op New foundland politiek asiel gevraagd. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1