Importeurs in paniek door grote schaarste van het bruyère-hout Stenen pijpje in Hollandse bodem belangrijke vondst? DANK ZIJ DE WIEROOK VONDEN MONNIKEN 'T PIJPROKEN UIT Pi Openluchtconcert in Santpoort kolknprijzeN De Pipo HET GROTE Prijzen variëren van f 1.- tot f 150.- Bevlagde vloot met Pinksteren pagina Cultus Wierook Drie meter mmm Maispijpje Meerschuim BELANGRIJK Verbreding Duin- en Kruidbergerweg MAANDAG 11 MEI 1964 loioiaioioioioio Mejuffrouw H. A. Plankeel: „Al les over de pijp". Zij rookt er zelf ook een. „Heerlijk" zegt ze, „de damespijpjes zijn bovendien zo elegant uitgevoerd." Het jaartal 1964 zal later met gouden letters staan opgetekend in de annalen van de geschiedenis rond de pijp, omdat de wereld dit rookinstrument in dat jaar opnieuw zij het noodgedwon gen ontdekte. Sinds artsen immers hun conclusies over het roken van sigaretten en het ontstaan van kanker en andere ernstige ziek tes in angstverwekkende rapporten hebben neergeschreven en niet zonder tam-tam geopenbaard is, er rond de pijp een ware rage ont staan. „Pijproken is nog de meest gezonde vorm van roken, vrijwel van gevaar ontbloot" stond namelijk in diezelfde rapporten te lezen. En vrijwel de gehele rokende wereld heeft zich deze mededeling aan getrokken. Maandenlang reeds bestaat er een run op pijpenwinkels, onstuitbaar is de opmars van deze in wezen typisch Engelse rookge woonte. De bruyère-pijp in zijn eerste vorm. Het kleine stompe pijpje waarop een Nederlandse fabriek patent heeft en dat in de wandel kort weg „Pipo" heet. lil® i De bevolking van Algerije in rots achtige streken, werkzaam bij het uithakken van de harde heide struiken, keert na een vermoeien de dag terug naar de bewoog wereld. Ezeltjes dragen behalf een zware mensenlast ook de ken met gerooid bruyère-hout- Alleen geldig voor levering in de maanden MEI en ]UNI 1 Uitsluitend tegen contante betaling. FEDERATIE KRING VAN BRANDSTOFFENHANDELAREN HAARLEM EN OMSTREKEN. De duizenden blokjes keihard bruyère-hout worden netjes geselecteerd. voortzetting DE PIJP nog steeds 10 fonstuitbaar in Imaar toekomst opmars, onzeker eerste vorm. In St. Cloudes in de Franse Jura staan de grote fabrieken. Het gehele stadje leeft ervan. Zuid Frankrijk is de wereldmarkt voor de pijp. Fabrikanten en importeurs stro men er samen om uit de zorgvul dig naar ouderdom geselecteerde blokjes hout hun keus te doen. Zij vormen tezamen een fluisterend we reldje. Ieder heeft zijn eigen relaties met wie hy' handelt. In de loop der jaren is de traditie gegroeid dat de Engelsen het oudste en dus duurste hout op kopen, de andere fabrikanten het minder dure hout. „Vandaar dat de pijpen uit Frankrijk, byna nooit duur der zyn dan twintig gulden en de prys van de Engelse pypen uiteen loopt van twintig tot honderdvyftig gul den", erklaart mejuffrouw Plankeel. Frankryk en Engeland zyn beroemd om hun pypen. Maar ook Denemar ken Ierland en zelfs ons eigen land hebben pypenfabrieken. In Roermond staat de enige fabriek van houten pypen in ons land, die ondermeer patent heeft op de „Pipo", een klein stomp pypje, dat vooral onder de jongeren de laatste tijd opgang maakt. Denemarken vervaardigt heel ele gante pijpjes ontworpen door kunste naars van de koninkiyke academie en ook Ierland heeft een kleine pij- penindustrie. Maar hét grote land van de pypen by uitstek is toch Enge land. Daar komen de mooiste, en de duurste pijpen vandaan. „Daar is een man geen man zonder pup" zegt mejuffrouw Plankeel. „Daar geldt: ,3e a man, smoke a pipe". Byna iedere man heeft er een of zelfs een paar pypen. Hy rookt ze niet alleen binnen, maar durft ermee op straat te verschenen. Hier durft men dat nog maar nau- welöks. Men vindt het zeker nogal iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii OIOIOIOIOIOIOIO sokken, en stropdassen cadeautjes afkwamen." Men zal zich geen zorgen behoe ven te maken, dat men by het kopen van een pup niet gemakkeiyk slaagt, want by weinig artikelen is de ver scheidenheid in modellen en het ver schil in prys zo groot als by de pijp. Voor de insiders geld de Engelse püp nog altyd, als de beste on der de houten püpen. Vooral de z.g. Dunhill- en Comoy's py pen zün wereldberoemd. Men zal er echter ook tientallen guldens voor moeten neertellen. Sommigen bewe ren, dat men die prys niet alleen voor het zo goede bruyère hout moet neertellen, maar ook gedeeltelik voor de naam. Ook voor de goedkoopste Engels püpen zal men echter altyd nog een paar tientjes moeten betalen. Dezelfde Insiders die zo weg zün van de Engelse püp, maken van het pïproken zelf ook een hele cultus. Zy genieten er echt van, zy weten ei- ook alles van, zullen nooit twee maal achter elkaar dezelfde pijp stoppen en opsteken, zullen nooit ty« dens het roken de as uit hun pijp kloppen, zullen een nieuwe püp nooit helemaal volstoppen, zullen nooit met korte hevige trekjes roken maar beoefenen het pijproken werkeiyk als een kunst. Zy gaan ervoor zitten, stoppen de püp met kleine plukjes tabax, zacht jes beginnen en naarmate de püp voller wordt geleidelijk steviger. De tabak moet wel aangedrukt worden, maar zo dat zy elastisch blyft onder de vinger. By het aansteken van de tabak liefst met een lucifer moet de pijp over het gehele opper vlak branden. De as moet steeds wor den aangedrukt, zodat het „nat- roken" waarbij een onwelluidend ge pruttel weerklinkt, wordt voorkomen. raar met een pyp op straat te lopen. In Engeland is dat beeld heel ver trouwd. De bolhoed, de krant, de pyp en de paraplu, het hoort gewoon by elkaar. och komt de pyp oorspronke- Engeland. Volgens Tlyk niet uit een heel oud verhaal hebben priesters van een bepaalde re ligie het pyproken ontdekt. Zy wer den tijdens hun diensten telkens aan genaam geprikkeld door de wierook geur die zy opsnoven en gingen in ademen. Niet alleen uit religieus oog- „De rage rond de pyp duurt nog altyd onverminderd voort", vertelde ons mejuffrouw H. A. Plankeel van de firma Wasmann in de Amster damse Reguliersbreestraat, de oudste pijpenimporteur van ons land, „hoe wel er de laatste tijd ook wel an dere geluiden te horen zijn. Zo groot is de belangstelling voor de pijp zelfs de laatste maanden in de gehele wereld, dat de grote interna tionale importeurs een beetje in paniek zijn geraakt. Want met de slechte rapporten over het roken van sigaretten en het goedkeurende oordeel over het pijproken hebben ons vrijwel gelijktijdig berichten be reikt over een steeds nijpender wordende schaarste van het bruyère- hout, het hout waaruit alle pijpen in de gehele wereld uitgezonderd de Weichsel de meerschuimen en de maispijpen worden ver vaardigd. Honderden jaren lang heeft men min of meer roofbouw gepleegd op dit hout, dat slechts in de rotsachtige bodemarme streken rond de Middellandse Zee groeit. Het is niet te hopen, dat wij nu de tol voor deze roofbouw moeten be talen, maar het ziet er wel naar uit. Op sommige bestellingen moeten wy een jaar wachten. De grote in ternationale importeürs zyn werke iyk een beetje in paniek, want al leen uit bruyère hout kunnen goede pypen worden gemaakt en men zou niet weten, als het hout inderdaad opraakt, uit welke andere houtsoort men de pypen zou moeten draaien. Er bestaat een grote spanning op de wereldmarkt, die de komende maan den nog wel zal toenemen", aldus het weinig optimistische relaas van mejuffrouw Plankeel, die zich voor de importeursfirma van haar vader zo is gaan interesseren, dat zy nu byna alles over de pyp weet en zelf een verwoed rookster van kleine elegante damespypjes is geworden. Bruyère hout groeit als heide struik in de droge rotsachtige gebieden rond de Middellandse Zee, vooral in Algerye en Cor- •lca. Ook in Griekenland komt het zy het in mindere mate voor. De heidestruik die op zyn 's zon dags Erica Arborea heet, kan een hoogte van ongeveer drie meter be reiken. De wortels van deze struik zyn keihard omdat zy zich door de rotsachtige bodem een weg naar be neden hebben moeten banen. En juist deze hardheid van de wortels maakt het hout zo ideaal voor de pijp. Hoe ouder de struiken, hoe harder het hout, hoe duurder na bewerking de pypen. De duurste pypen zyn van het hardste hout gemaakt en wegen ook het minste. De sappen zyn uit het hout getrokken, de porieën dicht gegroeid. Nicotine kan bijna niet meer in het hout dringen, waardoor de pyp niet gauw bitter wordt en lang meegaat. De ouderdom van de bruyère struik bepaalt dus de prys van de pypen, een prys die kan op lopen tot liefst 150 gulden. De arme bevolking in Noord Afri ka en Corsica graaft met houwelen de heidestruik uit, een vermoeiend en warm werk, dat bovendien niet al te veel opbrengt. Van de knol zaagt men kleine blokjes die in jute-zakken gaan en dan aanvankelyk per ezel de lange tocht naa Zuid Frankryk gaan maken. Daar komt al het bruyère hout terecht, daar ontstaan byna alle pypen ter wereld in hun punt werden hun diensten en oefe ningen steeds veelvuldiger. Tot een intelligente monnik op het idee kwam, dat het ook heel anders kon. Hy maak te een terp van aarde, holde deze uit, stopte er wierook in, stak de korrels in brand en zoog de rook aan via een rietje dat hy in de terp stak. Dit pyproken in oersta dium was voor de monniken echter een weinig aantrekkelyke zaak, om dat zy op hun buik moesten gaan lig gen en zich niet konden verwyderen. Later heeft men deze rookgewoonte wat gemoderniseerd, wat gemakke lijker gemaakt. Tot op een goede dag een monnik zo ver kwam, dat hy een draagbare pyp maakte. Toen kon de pijp gaan zwerven over de we reld. En dat heeft hy dan ook gedaan. In ele landen heeft men by ar cheologische vondsten pijpjes aange troffen. Ook in ons eigen Nederland. Er zijn zelfs historici, die aannemen dat het aardewerkpypje uit de Ne derlandse bodem het oudste tot dus ver gevondene is. De houten bruyère pyp bestaat pas een paar eeuwen. Ook alweer volgens de overlevering moet een koopman in Zuid Frankryk in 1600 een party goederen hebben opge kocht waarbij een stuk hard bruyère- hout zat. Naar het voorbeeld van de man die de party aan hem ver kocht, sneed hy uit het harde hout met enige moeite een pyp en onze moderne bruyère pijp was geboren, zij het in een nog vry primitief stadium. Nu is men in staat het harde hout zo te schuren en te po lijsten dat het je uit de étalages tegenglanst. In sommige pypen kan men duidelyk zichtbaar de nerf zien lopen en ontspringen. Zulke pypen moeten het oog wel strelen. „De laatste maanden gelukkig ook die van de vrouwen" zegt mejuffrouw Plankeel. „Hét cadeau voor de man is vandaag de dag de pijp. Het werd anders wel tyd dat we voor de heren eindelijk eens van de gebruikelijke Wanneer men deze kunst van het roken verstaat Kan men toetreden tot het gilde van de grote pijprokers, de kunstenaars bij uitstek. En de man die krampachtig pro beert van de sigarettenverslaving af te komen en een winkel voor pijpen en aanverwante artikelen is binnen gestapt blijkt heel vaak tot dit gilde te willen behoren. Hij schaft zich niet meer zoals vroeger een klein en niet te duur pijpje aan, maar koopt een hele set met alle accessoires erbij. „Het valt ons op, zegt mejuffrouw Plankeel, „dat mensen die voor het eerst een pyp gaan roken er al di rect zoveel geld insteken. Wy hebben wei klanten die bij hun eerste aan schaf voor zestig gulden besteden. Zij kopen een goede pyp, een tabakszak, een bosje pijpreinigers, het driedeli ge apparaatje dat nodig is voor het schoonmaken van de pijp en nog een paar andere nuttige instrumentjes. Vroeger kocht iemand een pyp om het eens te proberen. Het was wel aar dig. Tegenwoordig installeert men zich helemaal en gaat er vanuit dat het roken van de pijp een ernstige zaak is geworden, dié men tot in de finesses wil leren kennen." Het spreekwoord „Pijpen maken de man" is nog niet uitgevon den, maar men kan uit het mo del pijp, dat een man rookt, wel veel opmaken. Want de keus van de pyp is een kwestie van persoon lijke smaak. De fabrikant houdt daar rekening mee. Zijn collecties zijn aan gepast. Men kan pypen met een lan ge en een korte steel kopen, in klas sieke of modieuze modellen, met zwarte steel, barnstenen, nylon of plastic steel. Er zijn pijpen met grote en kleine koppen, met een ge bogen en met een rechte steel. Er zijn glanzend gladde pijpen, er zyn pypen met leer erom er zijn ook py pen die er ruw uitzien. Zij zijn ge zandstraald zoals dat heet. De zach tere nerven in het hout zyn wegge spoten en de hardere blijven bestaan. Daardoor heeft de pijp een ruw uiter lijk gekregen met grillig door elkaar lopende nerven. De gezandstraalde pijpen noemt men ook wel shell-py- pen. En wie uit deze imposante varië teit nog niet zijn keus heeft kunnen maken, kan altyd nog een maispijpje, of een pijp van Weichselhout, porse lein of aardewerk kopen. De mais- pypjes zijn uit een goed samengepers te maiskolf vervaardigd. Zij zyn licht en roken smakelijk, maar hebben geen lange levensduur. De nicotine- sappen kunnen gemakkeiyk in de pyp dringen waardoor deze gauw bitter wordt en men hem weg moet gooien. De Weichselpijpen zyn gemaakt van Weichselhout, dat aanvankelijk alleen langs de rivier de Weichsel in Polen groeide. Het verhaal gaat dat de le gers van Napoleon, toen zy oprukten naar Moskou, voor het eerst met dit soort pijpjes Kennismaakten. De be volking langs de Weichsel rookte uit Eijpjes gemaakt van het niet al te arde Weichselhout. De soldaten volg den hun voorbeeld en zo kwam de pijp later naar West-Europa. De Weichselpijp, die ook geen lang le ven beschoren is, heeft een rustiek uiterlijk dat velen boeit. In ons land komen zy er de laatste tijd steeds meer in. Zij zijn gemakkeiyk her kenbaar door de enigszins plompe kop en het schors dat men eromheen heeft laten zitten. De bekende Goudse pijpen van aar dewerk of porselein, die men ook van één meter lengte kan kopen, raken er een beetje uit. Sommige ouderen willen niet anders dan uit deze pijpen roken, maar de jongere man wil graag een gemakkelijker te hanteren en minder breekbare pijp in zijn mond. De pijp der pijpen, het grote ideaal van iedere verwoede pijproker is de meerschuimen-pijp met barnstenen- steel. Echt meerschuim is zeer licht en rookt verrukkelijk. Een nadeel is de hoge prijs en de breekbaarheid. Zij worden in etui verkocht om kras sen op het meerschuim te voorkomen en kosten rond de honderd gulden. Over het meerschuim bestaan nogal wat mysteries. Men weet niet hoe het zich in de bodem heeft gevormd. Het wordt in Klein Azië gedolven niet ver van de Zwarte Zee op een diepte van vier tot acht meter onder de grond. In klodders, die veel weg hebben van nieren wordt het aangetroffen. Het is zeer licht en kan 135% in eigen gewicht aan vocht opnemen. In 1723 werd de eerste pijp uit meerschuim gemaakt. De meerschuimen pijp is zo gevoelig voor kou en tocht, dat men deze nooit buiten of voor een open raam mag roken. Vrijwel alle meerschui men pijpen worden in Turkije ge sneden. Vroeger werden dit soort pijpen die na veelvuldig gebruik prachtig bruin kleuren, veel door geestelijken gerookt. Sommige exem- miliebezit bewaard en op jongere plaen worden als kostbaar familie bezit bewaard en op de jongere gene raties overgedragen. LOEK HIESELAAR (Advertentie) VELSEN, 11 mei. Begunstigd door de weersomstandigheden werd in het Burgemeester Rjjkenspark te Santpoort zaterdagavond de nieuwe muzieknis in gebruik genomen met een concert door de Harmonie Paffrath uit Bergisch Gladbach. De duitsers waren naar Vel- sen gekomen in het kader van een uitwis selingsprogramma met het fanfareor kest „Wilhelmina" uit Santpoort. Enkele honderden toehoorders waren voor dit concert naar het park gekomen. Wilhelmina's voorzitter, de heer G. Wiedijk opende met een welkomstgroet aan de duitse gasten. Wilhelmina speel de daarna het duitse volkslied en no enkele nummers. Daarna werd het woor gevoerd door een vertegenwoordigster van het gemeentebestuur van Bergisch Gladbach die de hartelijke groeten over bracht van de burgemeester en het ver dere stadsbestuur. Zij bood Wilhelmina een lyra aan als aandenken. De voorzitter van de Velser Gemeen schap, de heer J. van Os van den Abee- len, sprak daarna nog een kort woord. Hij wees op de vriendschapsbanden, die zijn ontstaan tussen de duitse en hol- landse muzikanten en hun gezinnen. De voorzitter van Wilhelmina dankte ten slotte nog voor het aangeboden ge schenk. Het concert dat daarna door de Harmonie Paffrath werd gegeven stond op een hoog peil. Het samen spel en de stemming bleken opmerke- VELSEN, 11 mei. Ter realisering van de verbreding van de Duin- en Kruidbergerweg dient de gemeente de beschikking te verkrijgen over een strook grond ter grootte van ongeveer 310 mK De eigenaresse, de fa. Gebr. Duin te Santpoort, heeft zich bereid verklaard deze grond met de gemeente ruilen tegen een grondstrook van 384 m2 gelegen ten noorden van de door ge noemde firma aldaar geëxploiteerde bollengrond. Aangezien B. W. deze transactie voor de gemeente aanvaard baar achten, stellen zij de gemeenteraad voor hiertoe te besluiten. lijk goed en zelfs de omstandig^® dat het een openluchtconcert betr" kon hieraan weinig afbreuk Paffrath bleek het zich intussen ker niet gemakkelijk te hebben S y maakt. In vlot tempo werd een f lang programma afgewerkt van we ken, die aan de muzikanten behoorui ke eisen stellen. De eerste indruk van de nieuwe zieknis in het Burgemeester Rijken park is bijzonder gunstig geweest. nagenoeg alle plaatsen van het gWj grasveld is de kwaliteit van het 8e ie'. vergeleken met andere openluchtgel genheden, bijzonder goed te noemen- Santpoort mag zich met deze nieU|frli aanwinst gelukkig prijzen. Wij hop® dat van deze muzieknis, gelegen in prachtige omgeving, een zeer veelvul0 gebruik zal worden gemaakt. - HANS WAANDËB® I.IMUIDEN, 11 mei Het aande*' dat IJmuf den/Katwijk dit jaar kan Dag van d| veren in de viering van de Dag van. Nederlandse Zeevisserij, voortzett', van Vlaggetjesdag, moet beperkt ven. De onderlinge afspraak is, dat accent geheel zal vallen op één va*}.ze drie plaatsen en dit jaar is voor <*e activiteiten Scheveningen aan de b®nr Toch zal men ook in IJmuiden '-'l lLt de Pinksterdagen kunnen merken, g het Vlaggetjesdag is en dat op woensd 20 mei 's morgens om 8 uur de vloo't gaat kiezen om weer op de eerste ma - maatjes te gaan jagen. Het is nog niet bekend hoeveel Kaf wykse loggers zaterdag in IJmu'° e klaar zullen liggen. Maar op de schepen zullen die dag de vlaggen w den gehesen, 's Middags maakt de muider Harmonie een mars doort muiden, waarbij dezelfde route wm g bij de Vissershaven op de nieuwe - geltjesmarkt wordt nog een con ten gegeven, waarin ooi de onlangs doop gehouden Visserymars van Groot is opgenomen. De bevlagde vloot blijft tot en ngy tweede Pinksterdag te pronk jn- de Vissershaven zal via een Kelul°cert stallatie zowel zaterdag na het c0".ri]1. als tweede Pinksterdag 's middags, ziek worden gebracht. En volgenS „r- ditie zullen de bevlagde schepen za het dag-, zondag- en maandagavond m liclït van schijnwerpers worden Se

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 4