Bewoners bij Hospeslaan wensen niet te worden verlost uit isolement Opnieuw debat over verhoging van huur KOSTUUMS KOSTUUMS KOSTUUMS Vrouw op zebra aangereden rapport ALS U HET m VRAAGT Haarlem openluchtmuseum of een levende stad? Agenda voor Haarlei en omgeving van «elze» DE JLDERMAN OPDRACHT A/pheitaar s h BfSfr !oraS Voetbal jeugd uit Osnabrüek te gast bij DCO Speeltuin verenigingen wandelen door Het Dorp" Burgerlijke Stand Als gevolg van misverstand Concert door Franse koorschool in kathedraal B-klasser Kreuger weer de beste J. Lindeman gehuldigd GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Riolering S^ftr.wswi^sl)€^en Huurverhoging Tijdens Pinksterdagen Pianist Jorge Bolet solist le Beethoven- Tschaikowsky-concert Philatelistenbeurs op 24 mei EIGENTIJDSE VERLICHTING Wielrennen VAN DER HORST WINT EERSTE ZOMER A V ONDRIT Agenda Leiden Op parcours in Schalkwijk Tijdens vergadering W.G. Kruis Zandvoort Beurs van Amsterdam {A DOOR FRANCIS DURBRIDGE DONDERDAG 14 MEI 1964 JAGlNAj. .(waarover men spreekt) Moderne interieurs vra gen een moderne ver lichting. Lampen die eer lijk en funktioneel zijn en die een eigen accent vor men in het interieur. Ge maakt van glas of metaal in sierlijke vormen en frisse eigentijdse tinten. Wij zullen U met genoe gen onze uitgebreide col lectie tonen! Bij Krouwels kopen Is VEILIG kopen, èn door de volledige garantie èn door de prompte en deskundige service. Koninginneweg 6 tel. 14024 voor huishoudelijke appara ten en wasautomaten. Films Muziek Toneel Diversen: Cabaret: 1 entoonslelling Voor GOEDE Solex service Rijwielen - Bromfietsen Beurs van New York l5fj DEZE KNAAP WEET IETS VAN DE ORGANISATIE AF. MAAR KENT HU 00K DE BAZEN? VLAANDEREN HAARLEM, 14 mei De Haarlemse gemeenteraad heeft gisteren bepaald niet veel tfjd nodig gehad om een agen da van zesenveertig punten af te wer ken. Slechts een klein aantal voorstel len van B. en W. werd in discussie genomen. In de meeste gevallen ging et dan nog om nadere informaties. Voor enige vrolijkheid in de wat saaie discussies zorgde de heer Van Velsen (KAT), toen h(j naar aanleiding van het voorstel om de Hospeslaan door te trekken tot aan de Korte Zijlweg laco niek meedeelde, dat de bewoners in die buurt helemaal niet gesteld zijn op ont sluiting van hun isolement. Wethouder Happé, die zich kennelijk herinnerde, dat andere Haarlemmers destijds als leeuwen gevochten hebben voor een tunneltje onder de Westelijke Randweg, omdat zij niet tevreden wa ren met een „splendid isolation", zei, dat het toegenomen autoverkeer in die omgeving een eerste aanleiding is ge weest om de Hospeslaan door te trek ken. Dat dat niet eerder is gebeurd is een gevolg van het feit, dat niet eerder overeenstemming kon worden bereikt met het gemeentebestuur van Bloemen- daal. Naar aanleiding van een daarop be trekking hebbende opmerking van me vrouw Schelteman-Conradi (VVD) deel de wethouder Happé mee, dat zeer bin nenkort het uitbreidingsplan voor het zuidelijk gedeelte van de Europawijk ter visie zal worden gelegd. Gistermiddag voteerde de raad reeds een krediet van ƒ.1.732.530 voor de kosten die gemoeid zijn met de aanleg van rioleringen, be stratingen en groenstrokr-■ in deze nieu we uitleg. Door dit besluit aan de raad te ontlokken hoopte de wethouder on middellijk de realissering van de ver schillende werkzaamheden te bewerk stelligen, wanneer het uitbreidingsplan te zijner tijd is vastgesteld. Met Ge deputeerde Staten van Noord-Holland is reeds overleg gaande. Zonder hoofdelijke stemming stelde de raad 19.000 beschikbaar voor de aan leg van een riolering bij het pompsta tion van het waterbedrijf in Overveen. De heer Van Velsen vond de uitgave te hoog, gezien het feit, dat het hier gaat om de aansluiting van slechts een machinegebouw en een dienstwoning. Wethouder Happé stelde tegenover dit bezwaar de algemeen geldende opvat ting, dat open afvoer van afval in dit waterwingebied onverantwoordelijk is. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van Velsen, dat de toe gangsprijzen van de Kennemerduinen sinds de laatste wijziging in het alge meen te hoog zijn zei wethouder Hap pé, dat de prijzen voor de volwassen procentueel meer zijn verhoogd dan die voor de kinderen. De jongste ta- Advertentie) (de betere) (een klasse apart) riefsverhoging heeft niet geleid tot vermindering van het bezoek aan dit unieke recreatie-oord. Aan het begin van de vergadering heeft het socialistische raadslid Van de Water bezwaren geuit tegen de voorge stelde huurverhoging van enkele com plexen woningen aan de Gouwstraat, Jacob Geelstraat en de Hof van Eg- mond als gevolg van de uitbreiding van de elektrische installatie in die wonin gen. Ook had hij bezwaar, dat de huur van tweeëndertig woningen aan de Ja cob Geelstraat wordt verhoogd, omdat de voorgevelramen in deze woningen worden gewijzigd. Hij vond, dat deze voorziening beschouwd kan worden als onderhoud. Deze bezwaren werden on derschreven door mevrouw Kroon (PSP) en de heer Proper (CPN). Wethouder Schippers betoogde, dat het standpunt, dat de raad destijds ten aan zien van de uitbreiding van de elek trische installatie in gemeente-woningen heeft ingenomen, niet van toepassing is op deze wonigen, ook al zijn zij zonder de financiële steun van het Rijk ge bouwd. Overigens, zo deelde de heer Schippers terloops mee, is dit stand punt, dat werd neergelegd in een raads besluit, nog altijd niet gesanctioneerd door Gedeputeerde Staten. Asm het ein de van de discussies zegde de wethou der toe, dat B. en W. gaarne gevolg zullen geven aan het verzoek van de raad de kosten van deze voorziening ook in deze huizen niet door te bereke nen, wanneer het raadsbesluit ten aan zien van de gemeentewoningen door Ge deputeerde Staten wordt goedgekeurd. Over de wijziging van de voorgevelra men zei hij, dat alleen de kosten van de vergroting in rekening worden gebracht. HAARLEM, 14 mei Dank zjj de medewerking van de Gemeentelijke Dienst voor Sport- en Jeugdzaken is DCO erin geslaagd een sportuitwisse- ling met Osnabrüek tot stand te bren gen, die met de Pinksterdagen zal plaatshebben. Zaterdag komen vijf jeugdvoetbalelf tallen van SV Eintracht, '08, Ballsport Eversburg en VFB Schinkel naar Haar lem. Zij maken nog dezelfde dag een tochtje naar Amsterdam voor een rond vaart door de grachten. Eerste Pinksterdag wordt een jeugd- toernooi georganiseerd waarin de vjjf Duitse ploegen vijf elftallen van DCO zullen ontmoeten. Op Tweede Pinkster dag maken de Duitse gasten 's mor gens een tocht naar Zandvoort en de bollenvelden om in de middaguren weer naar huis terug te keren. In augustus gaat DCO naar Osnabrüek. Advertentie) «ijlstraat 71 Haarlem HEEMSTEDE GEBOREN: Haiko Hendrikus, z.v. C. F. A. Fiekert en M. J. E. M. Booms Otto Paulus, z.v. S. A. Korstenbroek er J. P. M. Westerkamp. ONDEK'l'ROUW'u: L Ousting en A. M. Treffers. D. Schoute en A. L. van Maesen, F Lang^veld en C C. A. Men «e, J. F. Hubeek en E. N Overbroek. H. Havers en C. A. Compier. GETROUWD: E k. Ztjlstra en H. C. F. H. Sehreuder, J. C. Ingwersen en D. Darlang. P. Kakes en L. B. Plai- sier. (JVJ£UI ..tv Aeci P. M. P. var Leeuwen-Btvvarl. 80 u. wed L. J. P. HarUigh Ht-vs ar /toutev eei> de la Fon taine Sohluitei, <•- jr Wed. H Brink Dering, 75 jr; Mej. D. Veen, 84 jr. HAARLEM, 14 mei Ouders en kin deren die lid zijn van een Haarlemse speeltuinvereniging kunnen op zaterdag 13 juni in Arnhem een mooie wande ling maken. Het startgeld wordt aan gewend voor „Het Dorp" m Arnhem. Gegadigden kunnen zich schriftelijk op geven bij mevrouw Elferink, Beuken straat 16 onder bijvoeging van een be drag van vier gulden. Om acht uur is het vertrek en de terugkomst is om streeks zeven uur 's avonds. De tocht gaat over het terrein van „Het Dorp" en de wandelaars kunnen het eerste gedeelte van het complex be wonderen. Er is een défilé langs dokter Klapwijk en de toekomstige bewoners. Ieder die de tocht volbrengt ontvangt een medaille. De jongsten lopen vijf ki lometer en de ouderen tien kilometer. Verleden jaar heeft de Haarlemse groep een eerste prijs behaald. Het resterende gedeelte van de dag wordt doorgebracht in een speeltuin. HAARLEM, 14 mei Woensdag 29 mei zal het eerste concert van de Beet- hoven-Tschaikowsky serie van het N.Ph. O. plaatsvinden in het Concertgebouw te Haarlem. Onder leiding van Henri Arends worden op dit concert uitgevoerd Beethoven's Ouverture Egmont en eerste Symfonie en het Pianoconcert no. 1 van Tschaikowsky. Solist in dit laat ste werk is de pianist Jorge Bolet. Jorge Bolet werd geboren in Havana en ontving zijn opleiding in Philadel phia aan het Curtiss Institute of Music. Na zijn opleiding voltooid te hebben be gaf hij zich naar Europa, waar hij zijn eerste successen als concertpianist boekte. Zijn werkelijke carrière begon echter in Amerika, waar hij na de tweede wereldoorlog terugkeerde. Hij treedt er regelmatig met alle belangrij ke symfonie-orkesten op en is winnaar van verschillende Amerikaanse muziek prijzen. In opdracht van de Amerikaan se regering bezocht hij in 1954 Europa. Daar concerteerde hij o.a. met de Ber liner Philharmoniker en het Concertge bouworkest in diverse Europese steden. HAARLEM, 16 mei De postzegel vereniging .Philateiistencentrum' houdt haar eerstvolgende beurs in Haarlem op 24 mei van tien tot zes uur in restaurant Brinkmann. Het cen trum bestaat reeds enige jaren en telt ruim dertienhonderd leden in het gehe le land. In vele plaatsen organiseert dt vereniging regelmatig ruil-contactavon- den, veilingen en dag- en avondbeur zen, waar de verzamelaars een grote keuze vinden tegen prijzen die door gaans ver beneden de winkelprijs lig gen. Voorts verzorgt de vereniging een maandblad, waarin behalve de uitge breide agenda vooi het gehele land ook de nieuwe uitgiften vermeld staan. Op alle beurzen liggen de rondzend boekjes voor belangstellenden ter inzage. Tij dens de beurs besten' gelegenheid zich als lid te laten inschrijven. krouwels Wagenweg 78 tel. 12576 HAARLEM, 14 mei Op de voèt- gangersoversteekplaats in de Wilhel- minastraat ter hoogte van de schouw burg is gistermiddag de 69-jarige mevr. M. E. W. S. door een auto aange reden. De bestuurder een 21-jarige vertegen woordiger uit Vierhouten, dacht dat de vrouw niet verder zou lopen, toen zij de straat voor de helft was overge stoken. Op het moment, dat de ver tegenwoordiger, die aanvankelijk was gestopt, weer ging rijden, vervolgde ook de vrouw haar weg. Zij liep tegen de linkerkant van de wagen op. Met een hersenschudding en schaafwonden aan gezicht en benen is de vrouw in het Grote Gasthuis opgenomen. Fam. v. d. Zwam, Rijnlaan 68, Heemstede: Voetbal 6 (tamme wedstrijd) Achter het nieuws 7 (Te lang gepraat, de laatste punten gaven een beetje vrolijkheid) Filmvenster 8 (Films die ons tenminste wat zei den) HAARLEM, 13 mei Jan van der Horst is momenteel goed in vorm en heeft dat in de eerste zomeravondrit van het Haarlemse „De Kampioen" als een klassementswedstrijd in het „Van der Aartsportpark" verreden overduidelijk bewezen. Ondanks een lekke band, waardoor hij van fiets moest verwisselen, slaagde Van der Horst er toch weer in om het kopgroep- je te achterhalen en de meeste punten te verzamelen. Voor deze eerste avondrit verschenen maar liefst 41 A- en B-klassers aan de start. Zij hebben voor een aantrekkelijke strijd gezorgd en in de verschillende sprints fel om de punten gestreden. Vooral Thijs Bouma en Bram Schenk waren met Jan van der Horst zeer ac tief. De strijdvaardige Van der Horst kreeg echter een lekke band, maar wist door snel van fiets te verwisselen het opgelopen verlies ongedaan te maken. Samen met Loe Otte fietste hij daarna naar de koplopers Bouma, Schenk, Koe- lemij en Baars. Met sprintzeges in de twee laatste klassementen legde Van der Horst de basis voor zijn overwin ning. De uitslag luidt: 1. J. van der Horst 29 pnt. (46 km. in 1 uur 9 min. en 32 sec.); 2. M. Bouma 23 pnt.; 3. R. Schenk 23 pnt.4. E. Riethoff 15 pnt. 5. C. Baars 11 pnt.; 6. N. Koelemij 7 pnt.; 7. R. Portegies 7 pnt.; 8. R. Ste vens 6 pnt.; 9. R. Sweers 6 pnt.; 10. Th. Blom 3 pnt.- De klassementen werden gewonnen door Riethoff, Portegies, Van der Horst, Riethoff, Bouma, Baars en tweemaal Van der Horst. Bij de C-klassers wisten vijf renners zich van het peloton af te zonderen en van hen bleek Tonnie Blom de snelste finisher. De uitslag: 1. T. Blom, 2. Th. Verdonschot, 3. K. Hoogveld, 4. G. Krom, 5. J. Groeneveld, 6. G. van Baak, 7. D. Kruif, 8. P. de Jong, 9. J. Rad- sma, 10. B. de Ridder. Jeugdklasse: 1. R. Bakker, 2. R. van Berkel, 3. E. van Schoor, 4. A. Snijder, 5. Wempe, 6. R. van Tongeren, 7. Entius, 8. J. van Schoor, 9. Handgraaf, 10. R. Schenk. HAARLEM, 14 mei Op uitnodiging van de Haarlemse koorschool St. Bavo zal de Koorschool uit Sens in Frankrijk op eerste Pinksterdag 's middags om 4 uur een concert geven in de Kathe drale Basiliek aan de Leidsevaart. Er zullen overwegend geestelijke werken worden uitgevoerd voor jongenskoor, ge mengd koor, a capella en met begelei ding. De toegang is gratis. JUBILEUMCONCERT Op 20 ok tober zal in Haarlem een concert wor den gegeven van de gezamenlijke ko ren van Piet Halsema ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als toon kunstenaar en zijn zestigste verjaardag. De gezamenlijke koren bieden dit con cert aan. Lezers schrijven de krant Trek het u niet aan redactie en u ook niet vrienden van onze schone oude grachten, dat ik mij vierkant tegen de ze erfgoederen van het voorgeslacht verklaar en er eerlijk gezegd graag van afwil. Sta mij voor deze keer toe, uw ge voelens nu eens niet te ontzien ik vrees wel dat die gevoelens-pro waarschijn lijk toch wel zwaarder zullen wegen dan mijn argumenten-contra! Maar wij kun nen toch wel even goede vrienden blij ven. Wij zitten er maar mee, met die grachten. In de ene stad meer dan de andere. In onze goede stad wat min der dan in Amsterdam. Als je dan leest, dat de hoofdstad in de Gouden Eeuw al last had van die grachten, beperken de bepalingen moest maken voor het gebruik van statie-karossen, die onder de druk van de toenemende welvaart steeds mooier en steeds omvangrijker werden, dan moeten we toch grote bewondering voelen voor al dat oud- Hollandse geduld. O, die welvaart! Nog een beetje meer welvaart en we kunnen geen auto meer van of naar een parkeerplaats rijden. Iedereen verlangt welvaart maar ook vaart. Maar de omstandigheden halen die er wel uit tot stilstand erop volgt. Wij allen zijn er nu wel van overtuigd dat wij met ons verkeer helemaal klem komen te zitten. Een kwestie van tijd. En gezien het moordend tempo, waarin de auto's uit de fabrieken rollen, is die tijd van stilstand zeker niet zo ver meer van ons ar. Dat we het nog een poosje kunnen uitzingen hebben we te danken aan de vindingrijkheid van commissies en gemeentebesturen en politieautoritei ten. En we zouden het nog veel langer kunnen uithouden, als we eens wat van die ouderwetse open riolen gingen dicht gooien. Ik vermoed dat de grachtenliefheb bers nu niet verder wensen te lezen. Aan een kant jammer, want ik zou hen erop willen wijzen dat onze voorvade ren bijvoorbeeld geen andere methode van afwatering kenden. Wij weten nu langzamerhand toch wel beter. En wel ke keus wenst u nu te maken? Een openluchtmuseum of een levende stad? Men kan nu wel met het verleden dwe pen en dat mag zelfs respectabel zijn, maar men mag er niet blind voor zijn dat men in dit geval de weg naar de toekomst ermee verspert. Is het niet juister om met de middelen van het he den aan de bouw van een beter ver schiet te werken? Och ja, ilf weet het wel, gevoelsargu menten wegen vaak zwaar en ze kun nen een practische oplossing heel lang in de weg blijven staan. Vergeef mij, dat ik niet nauwkeurig kan opgeven, wannneer in onze stad de Oude Gracht, de Voldersgracht enzovoorts zijn ge dempt. Stel u zich eens voor dat onze voorvaderen ook zo oertraditioneel wa ren geweest. Och, er zullen toen ook wel emotionele mensen zijn geweest, die er puur afkerig van waren, om die riolen te moderniseren. Gelooft u ook niet, geachte mededempers, dat het juist die mensen zijn, die thans de heftige emo ties tonen als er plannen op tafel worden gedeponeerd door snode grachtendem pers, die nu het meest mopperen en schelden over het verkeer, op het ver keer en in het verkeer. Weet u eigenlijk wel, dat onze oude stad met zijn grachten bevoordeeld is boven steden, die deze niet hebben? De grachten die nu een handicap voor het verkeer vormen kunnen op slag in een voorsprong op de grachtenloze gemeen ten worden omgezet. In vele steden pro beert men het verkeer te „draineren" door het aanleggen van ringwegen. Maar dat zelfs garandeert geen patent oplossing. a.l. CINEMA PALACE: Tumult op Tahiti, 2, 7. 9.15 uur. FRANS HALS: Tokio bij nacht, volw., 7, 9.15 uur. LIDO: Stad op stelten, a.l., 2, 7, 9.15 uur. LUXOR: Der zigeunerbaron, a.l. 2, 7. 9.15 uur. REMBRANDT; Irma la Douce, str. volw., 8 uur. Charley Chaplin's revue, a.l., 2 uur. ROXY: De wraak van de saraceen, 14 jr., 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De Non Valeur, 18 jaar, 2.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: De Inspecteur-generaal, a.l. 8.15 uur. Donderdag 14 mei Grote ol St. Bavokerk, lng. Oude Groen markt 23, 3 tot 4 uur: Orgelbespeling, orga nist: Albert de Klerk. Donderdag 14 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Ned. Comedle met „Het sprookje van de volf" van Fe- renc Molnar Regie Ton Lutz. In de hoofd rollen: Andrea Domburg, Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts Vrijdag 15 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Ned. Comedle met „Het sprookje van de wolf" van Ferenc Molnèr. Regie: Ton Lutz. In de hoofdrol len: Andrea Domburg, Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts. Vrijdag 15 mei Zijlvest 25a, 8 uur: Aula; Academie voor voortgezet economisch onderwijs. Voor dracht Qoor prof. mr. A. van Oven. Onder werp: „Machtsverhoudingen in de N.V.". Luilakmarkt: op de Kampersingel, Gast huissingel en Raamsingel. Luilaknacht: Puzzelrit voor jongeren van 8 t.m. 13 jaar, per fiets Inlichtingen: Klei ne Houtweg 47, Haarlem, tel. 12375. 8.30 tot 10.30 uur Zondag van 1-5 uur. Pren tenkabinet: uit het schetsboek van Jan Sluy- ter. Tentoonstelling t/m 21 luni. Teyters Museum Schilderijen 19e en >0e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen, natuurkundige Instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 11—3 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 78 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 10 12 30 en van 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2-5 uur. Museum „Het Huis van Looy", KI Hout weg 103, Ingang Kamperlaan Tentoonstel ling van cultuur-historische diorama'*. Geopend van 10-5 uur Zo 1-S uur Tot en met 7 luni Woonhuis Jacobus rao Looy, Kleine Houtweg 103, hel voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy Geopend donderdag? van 10 iz30 en 13.30 17 uur Zon- en feestdagen van 2-5 uur Marlus Bauerlaan 7, Aerdenhout (voor- neen Tramweg): Tentoonstelling van werken van Hugo Landheer Geopend zaterdag van 25 uur of na afspraak, telefoon 43644 Kunstzaal „in Uet Goede Uur". Nieuwi Kerksplein i Tijdens de maand april teke ningen van Wegener Geopend van 106 en 9—12 uur Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1, 2e etage Tentoonstelling van schilderijen, grafiek en tekeningen van Ted Dopson en Robert Doolaard t/m 24 mei. Keukenhot te Llssei Bloemententoonstel ling Geopend vanaf 8 uur tot zonsonder gang tot medio met. Kasteel Keukenhof: Italiaanse en Neder landse beeldhouwwerken l'ulpenshon Vogelenzang: Expositie van diverse soorten bolbloemen, lelies en andere zomerbloemen Geopend van 8 8 uur rot en met mei Llnnaeushot. Bennebroek Openluchtten .oonsteillng van voorjaars- en zomerbloemen tropentuin en mlulcorso Geopend van 9 t uur t/m oktober Vleeshal: Tentoonstelling „Grote Markt „Adam en fcva", Raam vest 5. Iedere avono oehaJvt) dingdag) van 8 tot 1 uur cabaret net Fiet en Fran* Kostei Carry lefsen et ees van Oven en oiantst Knrico Neckheim Waag-Taveerne Spaarne hoek Damstraat, iedere vrijdag en zaterdagavond van 81 uur: internationale chansons en volksliede ren gebracht door Cobi Schrijer en Ronnie Potsdammer, in afwisseling met Sonja Bernd en Martin Lodewijk. Frans Halsmuseum vVerken Uit de Haar lernse School van de 16e t/m 19e eeuw cHjïUmuere collectie wei ken van Frans Hals Dagelijks van 10 uur, 's avonds van (Adv+rtntU) Maar Haarlem mag blij z(jn dat de voorouders gedwongen waren om hun gezellige nauwe straatjes hier en daar te verwijderen tot brede grachten voor de afwatering. Wat zouden de bedding van de grachten onder een modern weg dek een geweldige en onzichtbare par keergelegenheid opleveren. Fantasie? Kom nu, alstublieft. Fantasie in onze dagen met een zich ontplooiende ruimte vaart? Geldgebrek? In deze welvaarts staat? Er rijden voor miljarden guldens aan auto's over de wegen en wat kost de bouw satellietsteden niet? Die dienen toch ter algehele of gedeeltelijke ver vanging van voor handel en verkeer niet meer leefbare oorden. Bovendien: het wegverkeer betaalt wel en naarmate de lasten toenemen om het op gang te houden zal de gemeen schap die dapperder moeten dragen en wel in het belang van een betere toe komst. Het is toch logisch dat men zon der hand geen vuist kan maken en zonder bruikbare wegen en straten is een auto een waardeloos prul. Nu is het wel niet meer zo dat wjj die auto als de grootste verworvenheid van onze t(jd hoeven te beschouwen. Maar men moet bereid zijn te willen erkennen dat de stedelijke samenwoningen van zoveel mensen op een zo klein grondge bied slechts mogelijk zijn dank zij die intensieve af- en aanvoer per as. La ten de grachtenminnaars of wie dan ook niet aankomen met autopakhuizen bin nen onze stad om de auto's daarin op te bergen, want er moet toch een weg zijn om ernaartoe en weer vandaan te komen. Wanneer we nu als privérijder in het centrum per auto naar een bepaald adres wiiien is het ai een zoeken en heen en weer rijden met een met gerin- ge kans om prompt een overtreding bin nen te rijden. Hoe moet het dan wel met met ae staasoesteiaiensten, taxi s en dergelijke zyn gesteld, die toch voor een ievenuige stau onmisbaar zijn. Maar ik vrees, dat wie nart en neus wil blijven opnaien aan grachten, dit in de toexomst met meer zal kunnen doen in het centrum van moderne steden. Trouwens, noe kan men thans nog van ide wateren „genieten". Ja, ais men toevallig een „gelukkige" is en aan de uoorden uaarvan woont, kuii je van- ai ae oovenveruiepmg ae gracht in zyn vone giorie aanscuouwen. van de straat al is uat met meer mogelpk, want zie ze aaar staan, aie twmugste eeuwse proaueten, wiel aan wiet. wanneer je tnet een bootje op ae grachten aooDei t, ziet men eerst al am autogeveis en üaaraenter pas de oua-Honanase archi tectuur. En tussen staal en steen ziet men al aie mensen aan- en airyaen, op zoek naar een plaatsje aan ae ruil met grachtenwater. z.o al en toe plompt er wei eens een auto in het nat: maar is dat zoveel Dijzonuers, nu noort ex toch niet tnuis. Ik ben zo vrij om deze toestand als pure nonsens te beschouwen. Toch mo gen we verwachten dat de nieuwe gene ratie ons hartelijk zal uitlachen omdat wij deze toestand bestendigen om een handjevol mensen die het toch o zo'n grote zonde vonden om wat onze voor ouders schiepen te vernietigen. Maar allez, bewaar al het schoons en maak van ons allemaal suppoosten in de openluchtmusea van al die oud-Hol landse steden of verander de open rio lering in een gesloten systeem, zoals dat krachtens de stand van de bouw techniek en de hygiëne kan worden uit gevoerd. Doch dit, een worsteling tussen piëteit en techniek is een heilloos gevecht, want beide partijen zullen het op deze manier verliezen. Want het resultaat zal zijn: een dode stad met moderne parkeer- meters. Tot slot dit geachte lezers: wilt u mij nu beloven geen boze brieven aan de redactie te gaan schrijven? Bovenstaan de gedachten over onze grachten zijn slechts van mij (die zijn werkterrein heeft gekozen in het verkeer, nl. als chauffeur). KRUISWEG 47-49 HAARLEM hart van Haarlem". Zo. 15 uur. Geopend van 10—5 u Vishal: Tentoonstelling „Holland foto 1964". Geopend: 105 uur Zo. 1—5 uur. Dl. en Vrij. 810 uur T.m. 7 Juni. Huize Bloemenheuvel: Tentoonstelling v Bloemendaalse beroepsbeeldkunstenaars m o.a. schilderwerk, tekeningen, aquarellen, beeldhouwwerk, edelsmeedwerk. Geopend 105 uur. Zondag 2—5 uur. T.m. 24 mei. Kunstzaal Barteljoris, Bartetjonsstraat 32: Kunstnaaldwerk, plastieken en pottery van Miep Hart-Nijburg. Henk M Carlier belden uit Lochem. Geopend: 96 uur. Ma 16 uur. Tun 21 mei FILMS: CAMERA: De verdoemden van Altona, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Goliath en de zonden van Babyion, 14 jaar. 2.30, 7. 9.15 uur. LUXOR: De preuts* professor, 14 Jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. REX: Zorro, wreker der partizanen. 14 jr. 2.30, 7.15, 9.15 uur. STUDIO-FILMAC: Journaal verloving prin ses Irene, huwelijksinzegening prinses Irene in kleuren. Reis van het Koninklijk Paar naar Mexico. IJssterren-parade met Sjoukje Dijkstra. Iedere morgen, behalve zondag 10 en 11 uur. TRIANON: Irma la Douce, str. volw., 2 en 8 uur. Donderdag 14 mei Boerhaavezalen: Tentoonstelling van het werk van cursisten (K O.). l'fc.N'1'UON STELLINGEN Lakenhal: Shakespeare Tentoonstelling T.m 6 Juni. De Ruif: Tekeningen, «chllderijen en et sen van Boezem uit Leerdam. T.m. 29 mei. P. v. Thiel, J. A. Frisolaan 9A, OVERVEEN HAARLEM, 13 mei Door de Haar lemse Raceclub „Excelsior" werd het zomeravondseizoen ingezet met een kiassementswedstrijd op het parcours in Schalkwijk. De snelle B-klasser Leen Kreuger overtroefde daarin weer eens de A-mannen en behaalde het meeste aantal punten. De 22 A-B- en C-klassers moesten 21 ronden afleggen en daarbij zes keer een sprintje maken om de punten. Het eerste klassement werd gewonnen door Jan v.d. Peet, Leen Kreuger was het snelst in het tweede en derde, Peter de Jong nam het vierde voor zijn reke ning, Hans van Assem-a het vijfde en Kreuger was in het zesde klassement weer eens de beste sprinter. De aparte klasseringen waren: A-klasse: 1. W. Wagner 23 pnt.; 2. H. van Assema 11 pnt.; 3. P. de Jong 10 pnt. B-klasse: 1. L. Kreuger 27 pnt.; 2. T. Meure 19 pnt.; 3. J. v.d. Peet 18 pnt.; 4. G. Keyzer 12 pnt.; 5. Henk Philips 10 pnt.; 6. D. Schouten 4 pnt.; 7. Jan Philips 2 pnt. C-klasse: 1. R. Schell 20 pnt.; 2. P. Neeskens 18 pnt.; 3. H. Neeskens 16 pnt.; 4. K. Schriek 15 pnt. Uitslag jeugdklasse: 1. J. Brouwer, 2. C. Kietkens, 3. R. Moiekamp, 4. J. Wassink, 5. J. Medemblik. Tweede jeugd: 1. T. Handgraaf, 2. J. de Rui ter, 3. H. Ouwerkerk, 4. M. Delmonte, 5. J. v.d. Wel, 6. B. Groeneveld, 7. D. Kiekens. ZANDVOORT, 14 mei M1».®11/, van pastoor A. H. P. Cleoph orIittef heer J. L. L. Lindeman, l°° fond- van het Wit-Gele Kruis afdeli g jaar voort, gehuldigd omdat (leze - e- geleden in het bestuur zitting „r<>e' nomen. De pastoor wees op ,-iödei van het Wit Gele Kruis in die Pe ruin, het aantal leden steeg van 306 500- gfl. Omdat de heer Lindeman ook der terrein zich verdienstelijk j,et voor het algemeen belang, „gnoe- pastoor Cleophas een bijzonder egn gen dit moment te kunnen aa"J|e be- om dank te zeggen voor de v ^gp iangeloze arbeid voor de gemee j verricht. Als blijk van waardering een tuinzitje aangeboden. ju- De heer Lindeman, die van a Mjd, bileum" geen vermoeden haa |rraSt. was door de toespraak zeer v he( Hij wees er op dat de leiding Wit Gele Kruis voor hem bloei prettige bezigheid is geweest. flgn van de afdeling schreef hij ,Nieden' het werk van andere bestuur ^ef o.a. de verleden jaar overleaen ris. HAARLEM De vereniging Haer- lem zal zaterdag '6 mei de traditionele luilakwandeling houden. De deelnemers vertrekken 's morgens om 7 uur van „Kraantje Lek" voor een wandeling in de omgeving. A. A. Vork en de huidige ®ec.» va" penningmeester, de heer J. (oe. Ejjk. Spreker releveerde ook "jgen- wijding waarmede de elkaar opv de wijkverpleegsters steeds haar hebben verricht. geo De huldiging vond plaats tijdens ar. bestuursvergadering waarin hei ^en verslag en de rekening over 19»» JL to« behandeld. Het aantal leden „ste>r, van 527 tot 542. De wtfkverpi«®®hujp. zuster Stiphout legde bij zieken yer. behoevenden 3061 bezoeken af liegen leende 38 maal assistentie bi)uggro- in het consulatiebureau. Uit "^„jgpkJ ting voor 1964 bleek dat „oW"- de verhoging van de minimum^voor- butie tot 10 per jaar voor o'ge ziene uitgaven slechts een onD nend bedrag beschikbaar is. one intri- Advertentie) Kennemerplein 14 - Telefoon 5 Ned. 1964 4)4 Ned 1963 4)1 Ned 1964 f 1000 4)4 Ned 1963 1 4)4 Ned. 1963 n 4 Ned. 1962 Staffellening 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6. Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U Deli-My Hoogovens Philips Gem Bez. Unilever Dordtsehe Petr Kon Petroleum f 50 Holl. Amerika Ltin Java Ch P L. K. L. M. Kon Ned. Stoomb Mfl. K. P M Stoomv Mij Nederland v n Nievelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned Scheepv. Unle Interunie Robeeo Unitas Ver Bezit 2)4 Amsterdam '56 I 2'/ Amsterdam '56 n 2)4 Amsterdam '56 in 2)4 Amsterdam '59 2)4 Rotterdam '57 Rentespaarbrieven 57 Rentespaarbrieven '58 Alb Heyn Ki obi Amsterd Bank Ned Handel M(1 Cert. Ned Middenstand* Bank Albert Heiln Amstel Brouwerij Berkel Patent Bols cert. Byenkorf n.r.c. Calvè-Delft Cert. Centrale Suiker Erdal Fokker Ford van Gelder de Gruyter Helneken A. Hero Holl Kattenburg Hoogenboaeh Indola Inventum Kemo Klene Kon. Zout-Ketjen N.R.C. Krasnapolsky Kwatta Meelfabr. Ned. Bakkerij Miiller Co Ned Kabel Ned. Melk Uni* v. Nelie A Oranjeboom Pal the v. Reeuwyk Schev. Expl. (E.M.S Simon de Wit Simplex Spaamestad Utermtthlen Ven co Veneta Ver Mach. Fabr. Vettewinkei Vlissmgen Kat. Wessanen Wilton-Fyenoord Wyers Zaalberg Zwanenburg Org. Zwltsal Billiton 2e Philips A. St. Philips pref. at. Vorig SLOT 100ft 96?4 98ft 93% 93(4 92% 86 104% 118)4 160% 516)4 133 651)4 152.90 146.20 748)4 163.30 118(4 162% 70 155 159(4 142'/. 112% 273)4 142% 203 231 510 136.50 92(4 84(4 88% 124% 119»/< 146)4 377 347)4 214 600 433 250 1166 829)4 993'/» 272 714 402 935)4 190 122 431 278 120% 338 475 825 312 890 510 346)4 488% 327 435 233 395 121% 795 354 283% 165 910 445 410 285 205 385 271 453 219 520 127 980 325 463 7.61 1.52 Anaconda copper detbieham Steei Chrysler Corp „eneraj Electrlo. General Motors .vennecott Copper Montgomery Ward tiadiG Corp .tepubuc Steer (ova: Dutch SheL UU southern Pacific 'outhern Hallway Stand OU N Y tidewater unilevei i J.S StMJ 12/5 43% 37% 50% 80(4 89% 84)4 19 39(4 32(4 44% 46% 46% 43% 64'id 88% 29% 40% 55% Stemming: prU«h°u' 6* IK SEIN HET HOOFDKWneTIEe UW AAN KOMST. M'JM RADIO VERBINDT ONS WIET RECHTSTREEKS MET ENGELAND. ONZE AGENTEN IN ITALIË EN FRANkC RUK RELAYEREN) HET BERICHT NATUURL'JK.MR. ULDERMAN. ALS GE SCHIEDENIS-PROFESSOR ONTVANG IK VAAK BUITEN LAWDSE SCHRIJVERS. LOGEER IKB'JÜ? 15 DAT VER 5TANDIG?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2