EERSTE DUEL TUSSEN BEIDE „GROOTHEDEN" biedt rotterdammers weinig illusies Heemskerk leidt offensief van Haarlemmers laat in Sparta moet op punten letten Stand in hoofdklas WEDSTRIJDANAL YSE van Sparta-Haarlem Nicols Honkbal ie cijfers Ajacieden zonder reservespelers en met een tekort aan honkbalbroeken HHC-Ajax in vijfde innings bij stand van 1-1 gestaakt Naar buiten bewustzijn Schoten grijpt plotseling winst tegen OWO (6-5) Ton Terneuzen gooit wedstrijd van zijn leven Geen enkele ploeg meer zonder verliespunten in hoofdklasse Amsterdammers op eigen veld meer mans: 7-1 In de polsen Amateurs spelen gelijk tegen Maltezer elftal Beperkte reclame bij basketbal] Felle honkslagen Rustige middag voor jubilarissen (12-5) WGA VLOT NAAR WINST OP BELGEN Supersnel Winnende run Grandioos voetbal van Pele ENGELS ELFTAL DOOR BRAZILIË DIK VERSLAGEN Niet verantwoord MAANDAG 1 JUNI 1964 PAGINA 11 „Out", schreeuwt veldscheids- rechter Vogelaar tegen Hopman van Haarlem Nicols. Sparta's eerste honkman Hudson John rekt zich ver uit en klemt de bal muurvast in zijn handschoen. prachtige driehonkslag van j toon Heemskerk in de zesde hing die over het hoofd van Parta's verrevelder Richardson -i'dween, is in feite het grote --to voor de aanval van Haarlem N: lc°ls geweest. Het met zoveel duan: e* tussen landskampioen Sparta "'gstelling tegemoet geziene ]e het op papier zo sterke Haar 4q? Nicols, dat voor een kleine sPe beschouwers werd afge- le kreeg toen meer het karak- ge Van een wedstrijd. De homo- Sin 6 Ptoeg van Gé Hoogenbos Van dat moment af zijn dieCK bewijzen. Ton Terneuzen, We "Oven Herman Beidschat als ty to'r werd gekozen, gooide de strijd van zijn leven en de *ev, de en honkslagen die hij tegen *ichslagploeg van Sparta tegen dj kreeg mag beslist een ver ste genoemd worden. Zwevend door de lucht veert Ar rindell van Sparta naar het eerste honk. Hij zal niet worden uitge vangen. „Uit" ging wel Sparta dat met 0-5 klop kreeg van Haarlem Nicols. Knielend glijdt Ham van Ajax naar het tweede honk. Hendriks van HHC voert een vreemde stand uit, maar arriveert te laat om Ham uit te tikken. De Ajacied Naar scoort hier hoewel Meijer het nog probeert te verhinderen, maar hij is te laat het derde punt tegen HHC. Gisteren geraakte dezelfde Naar bewusteloos en moest de wedstrijd worden gestaakt. Haarlem Nicols bedwingt Spartaans slaggeweld iitiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiMhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii Zwart al meteen voor nul langs de kant zette liep de vier wijd van Boudewijn Maat toch op niets uit want de snelle aangooi van Henk Hendriks op de kor te tik van Beidschat, die deze wed strijd niet op de voorgrond trad, maak te een einde aan de eerste slagbeurt van de Haarlem Nicols. Sparta kwam beslist sterker voor de dag en het was Henk Hendriks die door geraakt wer pen het eerste honk wist te bezetten. Via een fout van Roel Hopman, die een aangegooide bal van Ton Terneu- zen op een klap van Fabrie verkeerd beoordeelde, belandde hij op het twee de honk en toen Hamilton Richardson van de Spartacoach John Heyt een op- offeringsstootslag moest geven had Sparta het tweede en derde honk bezet met slechts één nul. Simon Arrindell werd door Hopman uitgevangen wat de tweede nul betekende en toen Hudson Jbhn de bal hard het veld insloeg en Toon Fabrie in een geheel onnodige si tuatie de bal met zijn voet aanraakte was voor Sparta deze grote kans ver speeld. Beide ploegen lieten hun kracht aan (Van onze sportredactie) (j5r'erri Nicols speelde beter. Alleen f>Ubii„j®e®stdrift was een lust voor het ppj^en ding ontsierde de vele kij- pp Sr Het importante treffen tus- Se v Rotterdamse en een Haarlem- RaariBS118'11^ werd geleid door twee ^Vecipjhse scheidsrechters, terwijl de Sc'ieid«rS 80ecl arbitrerende hoofd- |]0g u S echter Schijvenaar bovendien 9e vati EDO is, dat dit jaar door aij 0n'G .Haarlem Nicols is geworden. rechteY-/us< nu de vraag of de scheids- j,er vi^mmissie het beslist niet be- r?°l een dit treffen te laten leiden a zijn .Amsterdamse scheidsrechter. aat »r ?.b soms de mening toegedaan "heen in Haarlem goede scheids- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimii rechters te vinden zijn, die zo'n top- duel kunnen leiden? Overigens moet worden vermeld dat deze beleidskwes tie beslist niet van invloed was op hun beslissingen, want zowel hoofdscheids- rechter Schijvenaar als de veldscheids- rechters Van Hetem en Vogelaar (van Rotterdam) kunnen op een zeer goede wedstrijd terugzien. Nadat Jaap de Koning de wedstrijd opende en Piet de Nieuwe en Dolf de (Van onze sportredactie) Twee feiten springen als wij de uitslagen van het afgelopen competi- tieweekeinde van de honkbalhoofdklas sers onder de loupe nemen onmid dellijk in het oog: de eerste nederlaag van Sparta en de eerste overwinning van Schoten. Beide uitslagen zijn ver strekkend. Immers: had Sparta gewon nen van de Haarlem Nicols dan zouden de Rotterdammers al een grote voor sprong hebben genomen en nu blijft de strijd volkomen open. Dat geldt ook voor de bezetting van de onderste plaats. Schoten verraste OWO zater dagmiddag en is nu HHC en Ajax tot op twee punten genaderd. Begrijpelijk dat Ajax dat het komende weekein de vrij is met belangstelling uitkijkt naar de wedstrijden tussen de Haarlem Nicols en HHC van het komende week einde en de wedstrijd WGASchoten. Sparta heeft, en dat was in de ge wonnen wedstrijden al gebleken, een kwetsbare defensie. Dat is de ploeg noodlottig geworden tegen de Haarlem Nicols, die voor het eerst op volle toe ren draaiden. Sparta zal na dit eerste verlies op de punten möeten gaan let ten. OWO zal zich van de paar zwak ke momenten die deze ploeg heeft ge had willen herstellen en als dat ten koste zal gaan van Sparta, zijn alleen de Haarlem Nicols daarmee gebaat. Het komende weekeinde worden daarom ook de beide ontmoetingen tussen Spar ta en OWO bijzonder belangrijk. Tijdens de jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging is de heer W. Zuurbier, af tredend vice-voorzitter van de bond, het slag zien en ook onkunde want vijf in nings lang kwamen beide ploegen in scoringspositie en iedere keer opnieuw faalde de slagploegen. In de zesde in ning toen Herman Beidschat met een honkslag opende en Simon Heemskerk aan slag kwam het niemand het ver moeden dat het offensief van Haarlem Nicols zou beginnen. Het publiek had zich reeds verzoend met een eventuele verlenging, maar de altijd gevaarlijke Heemskerk bewees met een verre drie honkslag zijn reputatie als slagman. Wakker geschud door dit slagwerk legde ook Leo Kops een mooie stoot- slag op de grasmat, waarop Heems kerk scoorde en toen Harry v. d. Berg en Arrindell kostbare fouten maakten op tikken van Ton Terneuzen en Piet de Nieuwe was het voor Leo Kops een koud kunstje om de stand op 3-0 te brengen. Deze onverwachte luxe was voor Sparta in dezelfde inning het sein iets anders te gaan doen, maar ook nu weer konden Harry van den Berg en Witstok het tweede honk gaan be zetten. De slagploeg van Sparta faalde ech ter opnieuw. Het ging er naar uitzien dat Sparta een mentale dreun had ont vangen. Het spel kwam beslist niet bij Spartazijde tot grote hoogte. Haarlem Nicols vocht dapper verder en in de zevende inning was het weer Simon Heemskerk die het voorbeeld gaf. Zijn kort geslagen bal werd door Henk Hendriks verkeerd beoordeeld en dit was toch wel het bewijs dat de Spartadefensie dit jaar beslist niet het sterke gedeelte van de ploeg is. Leo Kops en Ben Tromp hadden vervolgens met Jaap de Koning geen pardon en met felle honkslagen werd een 5-0 voor sprong bereikt. Na de stand van 5-0 werd het zo waar een werpersduel welke door Ton Terneuzen op glorieuze wjjze werd ge wonnen. De laatste slagbeurt van Spar ta leverde eveneens niets op, want of schoon John Heyt Fabrie had laten vervangen door Jose Faneyte wist ook hij niet de vaart in de aanval te bren gen. Hamilton Richardson, die in deze wedstrijd bewees, dat hij een buiten- velder van grote klasse is werd de laatste prooi van Leo Kops waarna een dolgelukkig Haarlem Nicols als over winnaars het veld konden verlaten met Ton Terneuzen op hun schouders, die Herman Beidschat in deze wedstrijd heeft doen vergeten. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 1 juni WGA heeft in het afgelopen weekeinde op grootse wjjze het 40-jarig bestaan van de honk balafdeling gevierd. Vrijdagavond werd gestart met een zeer druk bezochte re ceptie. Zaterdagmiddag was de stede lijke ploeg van Antwerpen tegenstan der van de Amsterdamse hoofdklas sers. Jammer voor de jubilerende ver eniging was, dat de Belgen slechts met een zwakke ploeg waren verschenen en dat vele internationals waren thuisge bleven. Alleen Edgard Vaerendonck was van de partij. Het gevolg was, dat de jubileumwed strijd een rustig voortkabbelende bezig heid werd, die door de jubilarissen met 12-5 werd gewonnen. Hoofdklassestand: erelidmaatschap van leend. de KNMV ver- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SPARTA Hendriks Fabrie Faneyte Richardson Arrindell Hudson John Van der Berg Witstok Van der Wilk De Koning HAARLEM NICOLS De Nieuwe De Zwart Maat Beidschat Heemskerk Kops Tromp Hopman Terneuzen slagbeurten 4 4 1 3 3 4 4 3 2 4 honkslagen 1 0 0 2 0 0 1 0 1 2 fouten 2 0 0 1 1 0 2 0 0 0 Sparta 6 5 0 1 10 51—26 Haarlem N. 5 4 1 0 9 22—26 OVVO 8 4 0 4 8 47—36 WGA 6 3 1 2 7 38—32 HHC 5 2 0 3 4 23—36 Ajax 7 2 0 5 4 28—39 Schoten 7 1 0 6 2 21—49 OWO 100022000 5 Schoten 41000010x 6 Schoten: Van Lieshout 6-3-8; 5 fouten: beste slagman: De Groot en Kollaard 0,500: homerun: De Groot. OWO: Spoel- stra 6 2/3 inning 4-3-7 en Urbanus 1 inning 4-1-0; 5 fouten; Crouwel 0,750. Haarlem N. 000003200 5 Sparta 000000 0 00 0 Sparta: De Koning 4-3-8; 6 fouten; Richardson 0.667. Haarlem Nicols: Ter Neuzen 5-3-7; 1 fout; Kops 0,750. HHC 02030010001 7 Ajax 10103100000 6 Ajax: Kok 4-0-14: 3 fouten; R. Leyss- ner en Naar 0,667. HHC: Smidt 5-5-12: 4 fouten; Budding 0,833; homerun; Talens. iiiiiiimiiiiiiiiiimmiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti (Van onze sportredactie) Ajax en HHC hebben het afgelo pen weekeinde geen volledige dubbel- wedstrijd kunnen spelen. De eerste wedstrijd won HHC met 76 na elf innings, terwijl de tweede wed strijd bij de stand 11 in de zes de innings voor een ongeval moest worden gestaakt. Zelden zal een homerun met meer vreugde zijn ontmoet als die waar- meeHenk Talens zaterdagmiddag HHC in Amsterdam Ajax in de elfde innings velde. In die elfde slagbeurt name lijk sloeg Talens de bal over het hek en bezorgde HHC daarmeee het zevende en beslissende punt. Voordien hadden de HHC'ers al tal loze malen de bal het buitenveld inge slagen, maar steeds weer verdwenen de ballen in de grijpgrage handen van de Amsterdamse velders. Herre Kok kon zich moeilijk staande houden te gen de HHC-hitters, die met veertien honkslagen mochten er ook zijn, hoe- Ook Ajax liet zich echter niet onbe tuigd, want de twaalf Amsterdamse honkslagen moechten er ook zijn, hoe wel zij niet voldoende waren voor de zege. In de eerste innings had Ajax met 1-0 de leiding genomen, maar in de tweede slagbeurt nam HHC het initia tief over. Werpersresultaten: Sparta: Jaap de Koning 4—3—8 Haarlem Nicols: Ton Terneuzen 5—3—7 Scoreverloop: Sparta: 000000000=0 Haarlem Nicols: 000003200=5 Schoten heeft in het afgelopen week einde de eerste punten in de hoofdklas se behaald. Zaterdagmiddag werd te gen OWO onverwacht de winst met 6-5 gegrepen en daarmede is geen en kele ploeg meer zonder verliespunten in de hoofdklasse. De return was voor OVVO. Op eigen veld lieten de Amster dammers zich gistermiddag niet nog maals in de luren leggen en wonnen met 7-1. De beslissing in de wedstrijd van za terdagmiddag viel al in de eerste in ning. De werper van OVVO, Gerard Spoelstra, kreeg van openingsslagman Henk KeUlemans al direct een honkslag te incasseren en dit ontmoedigde hem kennelijk dermate, dat de tweede Haar lemse slagman. TTeun de Groot, een ho merun kon slaan, waardoor Schoten de ongekende weelde van een voorsprong van 2-0 had. De koek was echter nog niet op. Frans Klooster kreeg vier wijd en toen Han Urbanus op een tik van Erik Hen- driksen misgreep, raakte OWO's eer ste honkman Loek Breda volledig in pa niek. Driemaal achtereen faalde hij en dat leverde Schoten nog eens twee pun ten op. Vanzelfsprekend kon de coach van OWO, Aart Kruys, Breda niet op het eerste honk handhaven en verving hem door Jan Bruning. Na «leze vier punten is Schoten vrij wel niet meer aan scoren toegekomen. Alleen in de tweede inning opnieuw door Keulemans en de zevende in ning werd de thuisplaats nogmaals ge passeerd. Dat punt in die zevende in ning was bijzonder belangrijk, want het was de winnende run. OWO had n.l. kans gezien de in de eerste inning opgelopen achterstand van 4-1 in te lopen, fn de vijfde en zes de slagbeurt passeerden de OWO'ers Stroker, Crouwel, Spoelstra en Schreu- ders de thuisplaats, allemaal een gevolg van honkslagen die werper Van Lies hout moest laten passeren, waardoor na zes innings de stand 5-5 was. In de zevende slagbeurt kreeg Teun de Groot echter vier wijd en hoewel reeds twee slagmensen uit waren slaag den Van Maren en Kollaard erin honk slagen te laten noteren, maar wat be langrijker was: Teun de Groot kon scoren. Beide ploegen hielden daarna de verdedigingen gesloten; bij OVVO werd werper Spoelstra na de zesde run van Schoten nog vervangen door Urba nus, een vervanging die te Iaat kwam, want de winnende run was ai gescoord. Viel de beslissing van de eerste wed strijd in de eerste inning, in de twee de wedstrijd was dat al niet anders. Crouwel toonde nog steeds een stevige honkslag in de polsen te hebben en dit gebeurde met drie bezette honken, waardoor OVVO al in de eersts slag beurt met 4-0 leidde. Voor Munster man en de zijnen was dat te veel en zij kwamen slechts tot een tcgenpunt, terwijl OVVO nog driemaal scoorde met als eindresultaat een zege van 7- 1 voor de Amsterdammers. RIO DE JANEIRO, 1 juni Vooral door een grootse wedstrijd van Pele heeft de wereldkampioen voetbal Bra zilië zaterdagavond een zege van 5-1 op Engeland kunnen behalen. Het was de openingswedstrijd van een negen- daags toernooi waaraan ook Argenti nië en Portugal deelnemen. Het door de regen glad geworden veld was ongetwijfeld in het voordeel van de Engelsen die tot de 35e mi nuut stand hielden. Een pass van Pele ,,de briljantste voetballer die ik ooit heb zien spelen", zei Engelands team manager Alf Ramsey na afloop gaf linsbuiten Rinaldo toen een niet te missen kans. Jimmy Greaves, de Engelse rechts binnen, kreeg even na de rust de ge legenheid de gelijkmaker te scoren. Voortreffelijk werk van Pele was er echter oorzaak van dat de stand een kwartier later al 3-1 in het voordeel van Brazilië was. Fouten van de En gelse verdediging maakten dat rechts buiten Juiinho en kanthalf Dias de voorsprong tot 5-1 konden opvoeren. Ruim 100.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Een met vaak voorkomend toneel tje speelde zich af direct na afloop van de wedstrijd. De Engelse ach terspeler Moore vroeg toen aan Pele of hij diens shirt mocht hebben. Een daverend applaus van het enthousias te publiek steeg op toen de Brazili aanse voetbalvirtuoos zijn shirt uit trok en dit overhandigde aan de En gelsman, die er zichtbaar gelukkig mee naar de kleedkamer vertrok. Bijzonder spannend werd het in de vijfde inning. Achtervanger Martin Hendriksen van HHC liet een bal glip pen, waarop twee Ajacieden scoorden en dankzij nog een punt was het 5-5. In de zesde inning nam Ajax de lei ding. HHC forceerde met drie honken bezet een dubbelspel door de combina tie werper-achtervanger-eerste honk man, maar vergat daarbij de aanwe zigheid van de supersnelle Hubert Naar, die van het tweede bonk af op rukte naar de thuisplaat en voor Aja> scoorde. Het werd echter toch weer gelijk. Dai gebeurde in de zevende innings en toen leek het ai zeker, dat men niet met negen innings toe zou kunnen. Die vrees werd waarheid. Ajax kreeg in de tiende slagbeurt een unieke kans om de wedstrijd te beslissen: drie honken bezet en slechts één man uit, maar Hubert Naar en Ruben Leyssner kon den niet wat zij voordien wel gepres teerd hadden: een honkslag geven op het kritieke moment. Op Naars korte tik sneuvelde Van den Berg op de thuisplaat en Ruben Leyssner kreeg drie slag. Toen was het in de elfde mmngs Henk Talens die de gladiatorenrol voor zich opeiste en hij deed dat met plezier. Door zijn tik werd zijn club immers twe« punten rijker' De tweede wedstrijd moest in de zes de innings worden gestaakt, doordat de Ajacied Hubert Naar rweede honk man bjj een sliding van de HHC'er Budding werd geraakt en buiten be wustzijn raakte. De blessures van Naar lieten zich ernstig aanzien en hoofd- seheidsrechter Henk de Ruiter vond het niet verantwoord verder te spelen. Hij staakte de strijd. De verwondingen van Naar zijn achteraf meegevallen en het laat zich aanzien, dat hij weer spoedig zal kunnen spelen. Overigens had Ajax, als de wedstrijd verder zou zijn gespeeld, geen reser ve-spelers meer. terwijl voor de aan vang er al moeilijkheden waren met betrekking tot het aantal broeken, die door honkballers worden gedragen. In de wedstrijd had HHC in de der de slagbeurt met 1-0 door Sodekamp de leiding genomen, terwijl Ajax in de vijfde innings gelijkmaakte. Bij deze stand van 1-1 werd de wedstrijd ge staakt. Het is mogelijk dat HHC en Ajax deze wedstrijd nu vrijdagavond 12 juni in het Haarlemse honkbalsta dion overspelen, maar zeker is dat nog niet. GENUA. 1 juni Het Nederlandse amateurelftal heeft gisteren in een wedstrijd voor het internationale toer nooi met 3-3 gelijkgespeeld tegen Mal ta. Het zag er in de beginfase naar uit dat de Nederlandse amateurs een ge makkelijke zege zouden behalen. Ze leidden namelijk na 26 minuten reeds met 2-0 door treffers van Van der Berg (DWS) en de linksbuiten van CVV Roggeveen De Maltezen kwamen ech ter terug. Met snelle gevaarlijke aan vallen werd de Nederlandse defensie onder druk gezet en reeds drie minu ten na het tweede doelpunt verkleinde Gauchi de achterstand tot 2-1, toen hij met een hard schot doelman Kutterink (CVV) versloeg. Na de rust werd Malta sterker. Aan val op aanval golfde op het Nederland se doe) en hoewel stopper Molenaar (KFC) goed geassisteerd door Casten- miller (VUC), De Jong (Heerenveen) en Gonlag (Achilles) uitstekend verde digden, scoorde Cini na een uur de ge lijkmaker. De Nederlanders lieten hun defensie>- ve houding varen en hun aanvalsdrift werd ai snel beloond door een tweed# treffer van Van der Berg: 3-2. Elf mi nuten voor tijd kwam Malta tenslotte aan de verdiende gelijkmaker door een treffer van Cook. AMSTERDAM, 1 juni De buiten gewone algemene vergadering van de Nederlandse Basketball Bond heeft be sloten een beperkte vorm van reclame in deze sport toe te staan. Dit betreft zowel het voeren van re clame in wedstrijdzalen als op trai ningspakken. Reclame op wedstrijdkle- ding blijft echter verboden. De beper king betreft reclame voor sterk alcohol houdende dranken. Het Nederlandse dameshandbalteam verloor zaterdagmiddag in Ossweil met 9-3 van West Duitsland. Door een zege met 1-0 op Bulgarije heeft Roemenië zich geplaatst voor het olympisch voetbaltoernooi van Tokio.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11