0 0 0 0 0 0 RECHTERS NEMEN KIJKJE IN ZEE-AQUARIUM Grootste ponton ter wereld naar zijn werk gesleept IJsballet Baier 7 juli naar Haarlem K.V.P. vecht met succes voor een goede gezinspolitiek Beperking belastingheffing uit inkomen en vermogen TIPS VOOR AUTO-VAKANTIE u PRINS EN MGR. BEKKERS OP RECEPTIÊ V' KINDERAFTREK BEVREDIGEND GEREGELD weg naar Stap op groter welvaart Geen. mildheid Vragenlijst V ermakelijkheids- belasting omstreden Vooruitzien Problemen Voorronde toernooi om Bisschopsbeker in Hilversum INBREKERS BIJ FORCEREN VAN SAFE GESTOORD WOENSDAG 3 JUNI 1964 PAGINA 4 MEER DAN WOO BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT De eigenaar van het aquarium leidt de leden van de rechtbank rond. Kampioenschap biljarten tweede klas kader Ons land telt nu een miljoen personenauto's en een zeer groot percentage van deze nationale automobielvloot zal worden ingeschakeld om vakan tie-vierende Nederlanders te ver plaatsen. Meer mensen dan ooit zullen kennismaken met een „auto-vakantie" en het is voor deze grote groep, dat wij hier een aantal tips geven, nu de grote uittocht elk ogenblik kan begin nen. UW AUTO EN DE VAKANTIE Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het banki Lentjes en Drossaerts hebben mgr. Bekkers en prins Bernhafd^ dagmiddag in Den Bosch een receptie bijgewoond. De prins het boek „Geld" aangeboden dat geschreven is door versche hoogleraren. Mgr. Bekkers en hij maken er een grapje oi'eT' Advertentie) KIES UW m «MM ALKMAAR, 3 juni „Heel mooi" zei de waarnemend-president van de rechtbank, mr. J. Markus, dinsdagmid dag na zijn rondgang door het onder gronds zee-aquarium te Bergen aan Zee. Hij kwam daar ambtshalve in ge zelschap van de rechters van de meer voudige kamer, mej. M. de Keyzer en mr. G. A. Jansen Op de Haar, de offi cier van justitie, mr. F. van der Dus- sen en de griffier, mr. J. de Goederen. Het edelachtbaar gezelschap werd rondgeleid door de in zijn witte jas ge stoken verdachte, de aquariumhouder H. de Vries, die 24 maart in hoger beroep terecht stond wegens ontduiking van Kraaneiland Lepelaar op zee naar IJmuiden UMUIDEN, 3 juni. De wind was er speciaal voor gaan liggen om de Wijsmuller-slepers vannacht de gele genheid te geven de grootste ponton ter wereld, het kraanhefeiland „Le pelaar" van Schiedam naar IJmuiden te slepen, 's Middags waren er twee weerberichten, die elkaar gedeelte lijk tegenspraken. Het ene was der mate ongunstig, dat als het gehand haafd zou worden, de reis moest wor den uitgesteld. Zekerheidshalve was kapitein J. Troost uit Santpoort met de sleepboot „Zeeland" naar Schiedam vertrokken en ook de Stentor en Nes tor gingen er heen. Om 6 uur 's mid dags viel de beslissing: Varen. Het sleepklaar maken vergde echter nog zoveel tijd, dat om half tien pas met de reis kon worden begonnen. Voor tij varend zakte de sleep de Water weg af en vijf minuten na midder nacht kwam de melding, dat het kraaneiland buitengaats was gebracht. Een bladstille zee, windkracht 1-3, helder zicht. Beter weer kon men zich niet wensen. Zo werd koers gezet naar IJmuiden, waar vanmorgen omstreeks 7 uur het kraaneiland behouden tus sen de pieren werd gebracht om er te wachten op de genodigden, die zich om half negen inscheepten, op weg naar het kraaneiland voor een korte plechtigheid. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de commissaris der koningin, mr. Kra nenburg, burgemeester mr. J. C. Bühr- mann en wethouder J. G. Kolkman van Velsen, burgemeester O. P. F. M. Cre- mers van Haarlem, wethouder mr. F. van Wijck uit Amsterdam met de di recteur van de dienst Havens en Han delsinrichtingen ir. N. Snijders, en wethouder Metselaar van Zaandam. Voor de Rijkswaterstaat was hoofdin genieur directeur C. Eggink aanwezig. De stromende regen bracht enige wij ziging in het programma. In plaats van direct naar de Lepelaar te varen, kwam het gezelschap eerst bijeen in het voor lichtingscentrum van de Stichting Rijn mond-Noordzeekanaal, waar burgemees ter Bührmann een rede uitsprak en te vens onthulde wat in intieme kring al een half jaar bekend was, dat ir. Lie- vense het werk aan de pierenbouw gaat verlaten. Velsens burgemeester had voor hem als herinnering een grote en fraaie afbeelding van het kraaneiland. Ir. C. Eggink verklaarde dat de Rijks waterstaat met kraaneilanden nog geen enkele ervaring heeft, maar de water staat is niet bang. Burgemeester mr. J. C. Bührmann schetste de grote betekenis van de waterweg van IJmuiden naar Am sterdam en vandaar naar de grote industrie-centra in West-Europa. Per jaar lopen circa 10.000 zeeschepen de havenmond van IJmuiden binnen, die 16 miljoen ton goederen van overzee aanvoeren. Via Lobith komen ongeveer 800.000 ton goederen met binnenschepen naar het Noordzeekanaalgebied. Boven dien worden langs deze waterweg van uit het Noordzeekanaalgebied naar het buitenland jaarlijks verzonden 4 miljoen ton goederen met zeeschepen en 3 mil joen ton goederen met binnenschepen. Voegt men hierbij het zeer omvangrijke binnenlandse goederenvervoer dat langs deze waterweg plaats heeft, dan krijgt men een beeld van de grote betekenis van deze scheepvaartroute. Noordzeekanaal en Amsterdam-Rijn kanaal hebben ook een stimulerende werking uitgeoefend op de industriële werkgelegenheid in ons land. Alleen reeds in de in het Noordzeekanaalge bied gevestigde industriële bedrijven wordt door ongeveer 140.000 werkne mers voor bijna 10 miljard gulden aan produkten per jaar vervaardigd. De be tekenis van deze waterweg voor de wel vaart van het Nederlandse volk is vol gens burgemeester Bührmann dus zeer groot. Men moet echter vooruit zien. De bur gemeester voorspelde met de toenemen de wereldbevolking een verveelvoudi ging van de goederenstroom over grote afstanden. Het zeetransport van de toe komst zal zich vooral richten op die havens, waar de grote zeeschepen op snelle en doelmatige wijze kunnen wor den geladen of gelost, en welke door scheepvaartwegen met een uitgestrekt, dichtbevolkt achterland zijn verbonden. De vraag of er in ons land wel be hoefte bestaat aan twee belangrijke zeehavengebieden, beantwoordde bur gemeester Bührmann met de weder vraag of een van deze havengebieden ln staat zou zijn geweest om aan alle industriële- en havenactiviteiten, die thans over de beide gebieden zjjn ver deeld, adequate ruimte te bieden en zo ja, of het Nederlandse volk en het bedrijfsleven daarmede dan beter zou den zijn gediend. Velsens burgemeester zei ervan over tuigd te zijn, dat ons land door zijn geografische ligging een steeds belang rijker functie in het wereld-goederenver- voer kan vervullen. Hiervoor zal een samenwerken en een elkaar aanvullen van de beide havengebieden vereist zijn. Het kraaneiland, gebouwd aan de Nieu we Waterweg, bestemd voor de verrui ming van de havenmond van het Noord- zeekanaal, zag burgemeester Bührmann als een symbool van de door hem ver wachte ontwikkeling. Na gewezen te hebben op de hoop volle samenwerking in de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal, teneinde nog rui mer bekendheid te geven aan de toeris tische betekenis van het gebied, noem de de burgemeester hoopvol. De ontwik keling van deze grote scheepvaartweg van de Noordzee naar het centrum van West-Europa zal voor het Noordzeeka naalgebied echter ook problemen mede brengen. Wanneer de reeds ontstane sa menwerking tussen de gemeenten Am sterdam, Haarlem, Velsen en Zaandam in ander verband zou kunnen leiden tot een samendenken over de structu rele ontwikkeling, dan kunnen de proble men in een grotere ruimte worden ge plaatst. Het zal dan mogelijk zijn om de eisen, die het economisch leven aan het gebied stelt met een positieve in stelling tegemoet te treden en tevens zorg te dragen voor een verantwoorde opbouw van woon- en recreatiegebieden. Burgemeester Bührmann zag de komst van de „Lepelaar" als een belangrijke schrede op de weg, die zal leiden naar een grotere welvaart voor ons gehele land en voor het Noordzeekanaalgebied in het bijzonder. Zeer waarderend sprak de burgemeester over de prestaties van de waterbouwkundigen. Zijn bewonde ring voor dit spectaculaire werk van de rijkswaterstaat bracht hij tot uitdrukking door aan de heer ir. Lievense, die zo'n groot aandeel in de uitvoering heeft ge had, een herinnering aan te bieden. En tenslotte sprak de burgemeester de hoop uit, dat de inbedrijfstelling van de „Lepelaar" de rijkswaterstaat in staat zal stellen om dit voor Nederland van zo groot belang zijnde werk spoedig op te leveren. Leden van het Zeekadetkorps IJmond stonden aangetreden om de samenwer king tussen de gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem, Velsen en Zaan dam te demonstreren door het hijsen van de vlaggen dezer gemeenten op de „Lepelaar". En nadat nog een rondgang was gemaakt over het kraaneiland, scheepten de genodigden zich weer in voor een ontmoeting in het Voorlich tingscentrum van de stichting Rijnmond- Noordzeekanaal op het semaforeduin, vanwaar men nog eens bewonderende blikken kon werpen op dit enorme brok „gereedschap", dat in de komende maanden gebruikt zal worden, samen met de over enige maanden volgende „Kraanvogel" om het nieuwe pier li chaam tot boven water vorm te geven. Vandaag nog zal het kraaneiland op zijn juiste plaats worden gebracht, waar het zich langs de acht poten, die dan tot op de zeebodem worden neergezet, om hoog gevijzeld wordt tot op een stormvei- lige hoogte, d.w.z. ongeveer 8 a 10 meter boven de zeespiegel. Berekend is, dat de besparing op transportkosten, stortma teriaal en vooral ook op het aantal on werkbare dagen de onderhouds- en af schrijvingskosten overtreft. De kraan eilanden zullen dus „zichzelf betalen" tijdens de werkzaamheden in IJmuiden. Daarna kunnen zij elders worden ge bruikt. HEEMSTEDE, 3 juni De uitslagen van de op 2 juni gespeelde partijen om het biljartkampioenschap tweede klas kader van het district Haarlem luiden als volgt: N. Kiekens H. Dekker G. Groen J. Willemse G. Karman J. Steffens Ch. Broertjes M. van Lunenburg 300 De stand na de partijen op dinsdag juni is als volgt: M. van Lunenburg J. Steffens J. Willemse Ch. Broertjes N. Kiekens G. Karman G. Groen H. Dekker 300 21 14,28 58 2 208 21 9,90 38 0 300 26 11,53 79 2 286 26 11,00 97 0 300 23 13,04 52 2 232 23 10,08 41 0 258 17 15,17 55 2 300 17 17,64 125 0 5 1454 103 14,11 5 1338 114 11,73 1457 1320 1100 1304 1595 1102 123 114 100 102 131 119 11,03 11,57 11.00 12,78 12,17 9,26 125 57 97 92 58 84 79 80 De partijen worden woensdag 3 juni voortgezet. HAARLEM, 2 juni Na een succes volle tournee door Zuid-Amerika, die twee jaar heeft geduurd, komt het be roemde IJsballet Maxie en Ernst Baier naar Nederland voor een tournee van vier maanden. Van 7 tot en met 12 juli worden in Haarlem voorstellingen ge geven op het Helicopterveld. Het IJsballet Baier, versterkt met sterren uit de grote Amerikaanse ijs- show Holiday on Ice, presenteert zijn nieuwste produktie 1964, die de voor gaande show nog overtreft. Aan dit ijs- festijn werken mee 75 internationale ijssterren waaronder verscheidene kam pioenen. Voor het technisch gedeelte zoals licht- en geluidsinstallaties, ijsma chines, garderobe enz. zorgt een equipe van zestig personen, terwijl een groep van vijftig personen aanwezig is voor het transport en de opbouw van de grote speeltent, die plaats biedt aan 3.500 toe schouwers. De oppervlakte van de ijs vloer bedraagt vijfhonderd vierkante meter. Zeventig wagens zorgen voor het transport. AMSTERDAM, 3 juni Op de ter reinen van E.M.M. in Hilversum wordt zondag 14 juni de voorronde gehouden van het traditionele Bisschopsbekertoer. nooi in welke ronde een achttal A-junio ren-elftallen van de bij de Ned. Katho lieke Sportbond aangesloten voetbalver enigingen elkaar de eer zullen betwisten om in de landelijke finale te mogen uit komen. XJit het District West 1 ko men daarvoor twee elftallen in aanmer king. De voorronde is ingedeeld in twee poules en wel zodanig dat in elk van die poules de vier afdelingen, Amserdam, Haarlem, Noordholland en Utrecht, zijn vertegenwoordigd. AMSTERDAM, 2 juni Een schoon maker bij een reisbureau aan het Dam rak kwam gisternacht tot de ontdekking, dat de brandkast was afgedekt en dat in een naastgelegen keukentje gas- en zuurstofflessen stonde*. De gewaar schuwde politie constateerde dat de brandkast aan de achterzijde en zijkant met een snijbrander was opengesneden. De daders zijn vermoedelijk gestoord. Er was niets gestolen. nm 9^ de vermakelijkheidsbelasting. proef-proces uit te lokken had nu bezoekers toegelaten zonder eell, tof gemeente Bergen afgestempeld gangsbewijs. Hij is namelijk van i» dat zijn bedrijf onder de uitzonder,^ bepaling van de gemeentelijke vel ning valt, die zegt, dat onder tentoonstellingen van wetenschap v steld zijn van vermakelijkheidsbelas De rechtbank verscheen ^s'erenon. het aquarium om ter plaatse een derzoek in te stellen. De aquariumhouder had al eeroe schrijven overgelegd van dr. F:.,„Lscii« afdelingsdirecteur van het z00 ;f„jt t« laboratorium van de rijksuniversn 'Utrecht, in welk schrijven het schappelijk belang van het aqu' erkend werd. Dr. Kip sprak v "„«je, instelling van grote educatieve wA:e);e die boven het peil van een P^jide vermakelijkheid uitging. Ditmaal x hij de rechters een schrijven va R. Nieuwenhuys van het Nedei Centraal Instituut voor Herseno zoek te Amsterdam, die de aquLnni'-« houder vroeg in zijn aquarium af te staan voor een experiment hondshaaien, in verband met eer derzoek naar de bouw van de her» van kraakbeenvissen. Het herse» tuut beschikt namelijk zelf niet ov accommodatie voor het houden va» vissen. d» Met veel belangstelling luisterde rechters naar de verklaring die De Vries gaf. In het bijzonder toe" ^gD" tische exemplaren vertoond we Ook de uitgebreide en goed teerde collecties schelpen en opg zeevogels werden met belangstel!» s ziciltigd- tbaIiK Tot een conclusie kon de re,9?. zJ nog niet komen. De behandeuns r. over enkele weken in de rechtszaal den voortgezet. In ieder geval rechtbank zich nu een oordeel v over het zee-aquarium als zij maken of dit louter een vermj heid is of* dat het als tentoons^Lgj- van wetenschap onder de uitzond® bepaling van de Bergense gemeem or deling dient te vallen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 juni Voor kinderen beneden 16 jaar, die op kostschool zijn of op een seminarie studeren, zullen de ouders voortaan voor de vermogens- en inkomstenbelasting (dus ook voor de loonbelasting) een dubbele kinderaftrek krijgen. Voor meisjes boven 16 jaar, die in de huishouding niet gemist kun nen worden, zal eveneens een dubele belastingaftrek worden gegeven. De leeftijdsgrens naar boven is zelfs opge trokken tot 27 jaar. Dit zijn twee belangrijke winstpunten voor de gezinspolitiek, waarvoor de KVP ook in het belastingdebat welbewust ijvert. De Tweede Kamer heeft de amende menten aanvaard bij de behandeling van de vermogensbelasting. Ook voor de inkomsten- en loonbelasting zal een zelfde regeling gelden. Staatssecretaris dr. Van den Berge heeft tegen deze be slissingen van de Kamer, die de schat- minui De auto zal uw trouwe metgezel moeten zyn, tijdens de vakantie reis. Hij zal u misschien moeten voe ren door ver-afgelegen, onbekende streken, waar de dealerorganisatie van uw auto-merk wellicht nog niet is doorgedrongen. Zorg daarom, dat uw wagen in een uitstekende conditie verkeert. U mag moe, afgetobt na een jaar van hard-werken aan uw va kantie beginnen: bij uw auto moet het tegendeel het geval zijn. Fris als een hoentje moet de auto zijn, als start voor de vakantietocht. Laat de wagen daarom, vóór u ver trekt, een goede beurt geven. Vergeet niet, dat het beter is te voorkomen, dan te genezen. Pech onderweg be tekent in de meeste gevallen tenmin ste één bedorven vakantie-dag en vaak ook een financiële strop. Let vooral op uw banden. Koop liever een of meer nieuwe exemplaren, dan dat u uw leven waagt op afgesleten loopvlak- ken. Ook uw remmen verdienen de aandacht. Doorgaans rijdt de bestuur der alléén in de auto: nu zal hij met een wagen vol passagiers, en zwaar bepakt en gezakt gaan rijden. De rem men krijgen het daardoor zwaarder te verduren. Denk erom, uw leven kan ervan afhangen. mmiili gaat wellicht de warmte te- gemoet: controleer daarom ook goed, of het koelsysteem schoon is en of de dynamoriem niet versleten is. Enig reservemateri aal aan boord kan beslist geen kwaad. Als u verstandig bent, gaat u eens met de garagehouder praten. In veel gevallen zal hij voor uw auto een spe ciaal onderdelenpakket hebben, dat u verzegeld mee kunt nemen. Gebruikt u er niets van, dan kunt u dat pakket naderhand weer zo inleveren. Rede neer niet: wat je nodig hebt, zit er juist toch .net in, want dat is een stelling die wel gevat klinkt, maar be slist niet altijd uitkomt. Verstandig is het voorts, om mee te nemen: een goede zaklantaarn, een reflecterend driehoekje, een sleepka bel, een lijst van dealers van het merk auto dat u berijdt, goede land kaarten van de streek, waar u terecht hoopt te komen, een brandblusappa- raatje, een verbanddoosje met tenmin ste pleisters, jodium, aspirines, ver band en Norit (in verband met het voedsel in vreemde landen). Contro leer verder of u aan boord hebt: de groene kaart, de rest van de autopa pieren (kentekenbewijs en belasting- kaart) het instructieboekje van uw auto, lidmaatschapskaarten van AN WB en Wegenwacht, eventueel een in ternationale reis- en kredietbrief van de ANWB, paspoorten, rijbewijs, even tueel het identiteitsbewijs van uw autoradio en camera, eventueel kam- peerdocumenten, geld (benzine bonnen) en vergeet voorts niet om mee te nemen een rolletje isolatie band, een stukje ijzerdraad, een plas tic benzineleiding, een spons en zeem en een stukje krijt, om bij een even tuele aanrijding strepen op het weg dek te kunnen zetten. Overigens: mocht u betrokken worden bij een botsing en u hebt de camera bij de hand, maak dan een paar foto's van de situatie. U weet nooit, hoe u deze opnamen later nog van pas kunnen komen. 5 voor het meenemen van nuttige voorwerpen. Stuk slerk rouw, Sleepkabel, Ventilareurriem. 1 reserve ruiten. wisserblad. Reserve bougies isolatieband 7 Doek voor uw ruiten Zekeringen Verbandtrommel. L ijst van dealers in Eu. ropav.uwautomerk Oude handschoenen Reisdeken Krijt Centimeter kist 5 miljoen gaan kosten geen be zwaar gemaakt. Wel waarschuwde hij dat de kosten „ergens vandaan zullen moeten komen."'M.a.w. de Kamer kan niet doorgaan met veranderingen in de wetten op de belastingherziening aan te brengen die alleen maar geld kosten. Het zal een kwestie worden van priori teiten tegen elkaar afwegen. In zekere zin deed zich dit al iri het onderhavige geval voor, want de kin deraftrek voor oudere meisjes komt in de plaats van de belastingfaciliteit die sinds 1950 bekend is als het z.g. „Lu- cas-kind." Deze regeling gold ook voor jongens. Dr. Lucas, die voor de KVP in dit belastingdebat op de bres staat, heeft zijn medewerking verleend aan een ruil tegen het amendement dat het oudere meisje fiscaal compensatie biedt tegen verlies van inkomen bui tenshuis. Dit laatste amendement kost de schatkist wel 2 miljoen minder dan de regeling voor het vroegere „Lu- cas-kind", maar dr. Lucas ziet er mèt de indiener van het amendement, de heer Scholten (C.H.), sociaal voordeel in, omdat de leeftijd sterk is opgetrok ken en de aftrek is verdubbeld. Van de f 7 miljoen die het eerste amendement kost, wint de schatkist dus 2 miljoen terug. Heel wat minder vlot wist dr. Lucas een overwinning op dr. Van den Berge te behalen by de aanvaarding van een amendement dat de gezamenlijke be lastingheffing uit inkomen- en vermo gen tot 80 pet. van het totale inkomen gaat beperken. De staatssecretaris slikte deze beslissing van de Kamer, waarvoor alle regeringspartijen zich achter dr. Lucas schaarden en de link se partijen de regering steunden litiek een vreemde situatie! nie1 nadat hij het amendement sterk ontraden. Het zware geschut van „onaanvaardbaar" werd dus nog ^.j in stelling gebracht, maar er was een spannend moment in de Kamer- Het amendement is vooral v?0Jlrdr KVP een bewijs, dat haar verkie2»^ program meer is dan een reeks gans. Het bereikte staat er letterlu gans vermeld. be- Voor de bezitsvorming is van lang het amendement van drs. .jo tenboom (KVP), dat de eerste gulden inkomen uit vermogen.^, vrijstellen van inkomstenbelas Dit zou een eind maken aan de voor vele kleine spaarders orn van spaarbankboekjes en uit effectenbezit te moeten opgeven de belasting. De Kamer had hie' de sympathie voor en ook dr- den Berge was het met de stres^jj» wel eens. Er waren echter .jj. ogen nogal wat technische bezvrt» Ook vond hij dat het voorstel UJ -j- belastingherziening eigenlijk nieten. tp vDp PTampr swvn vanirtaaer beSl»08'" te. De Kamer zou vandaag bes! Met 64 tegen 54 stemmen heef' Kamer een amendement-Schol ten genomen op de vermogensbelas^jji dat voor ongehuwden een bedrag jfr 40.000 en voor gehuwden 55.000 n heffine. Daarenboven za» stelt van heffing. Daarenboven kind nog 13.500 onbelast blijven- laitf De heer Scholten wees op het voor de middenstand en op het -n nistratief voordeel van 50.000 aansJ per jaar minder. De staatss eer® vond het amendement in beginsel aanvaardbaar, maar hij wees erop .fii het weer 20 miljoen minder inkor»"^ voor de schatkist zou betekenen. v-s» dreigde daarom met intrekking te- een andere belangrijke fiscale r<j# gemoetkoming, namelijk dat een a^.0r van de heffing op vermogen mag yf den afgetrokken van het voor Z.ep komstenbelasting belastbaar inkon Controleer uw verzekeringspapie ren: bent u wel tegen diefstal uit de auto verzekerd? Kijk ver der, of de krik het nog doet: vaak is dit hulpmiddel verroest en een druppeltje olie nu voorkomt, als u straks met een kapotte band langs de kant van de weg staat, een hoop ellen de. En dan: zyft uw afspraken goed geregeld? Vergeet niet: samen met vakantie gaan eist een goed samen spel en er hebben al heel wat vriend- schappen-van-jaren definitief schip breuk geleden tijdens een vakantie- tocht. Een speciale opmerking over: „we delen de kosten". Als dit werkelijk het geval is, moet u voor de auto méér rekenen dan de benzinekosten alleen. Een normale Europese perso nenauto kost al gauw wijftien cent per kilometer, maar consumeert slechts voor Vijf cent per kilometer aan olie en benzine. Zou u als auto bezitter dus met een tegemoetkoming op fifty-fifty-basis van twee en een halve cent per kilometer tevreden zijn, dan moet u zich wél realiseren, dat u er heel wat op toelegt. Nog iets: pak uw auto verstandig. Ga eens na in uw instructieboekje, hoeveel de auto maximaal aan bagage mag hebben. Het Is niet uitgesloten, dat u „zwaar" fout zit. Pas de ban denspanning aan, bij het gewicht. Let erop dat tengevolge van de verander de belasting (bijvoorbeeld veel bagage achterin) de koplampen misschien iets te hoog staan gericht, hetgeen heel erg hinderlijk kan zijn voor uw tegen liggers. Laat die lampen even verstel len, het is een kleine moeite. oor u vertrekt: kyk nog even na, welke verkeersregels In de lan den, die n gaat bezoeken, afwij ken van de regels bjf ons. Re ken er niet te veel op, dat de politie u ginds met mildheid zal behandelen, „omdat u een buitenlander bent". Naarmate het Internationale auto-ver keer snél toeneemt, verdwijnt ook de vergoelijkende houding ten aanzien van de vreemdeling: men ziet u voor „vol" aan, ook bij het opleggen van een boete. En tenslotte maak niet te lange tochten en ga niet „jagen". Het is uiteindelijk vakantie. V. S. Om het de automobilist, die met vakantie gaat, gemakkelijk te maken, hebben wij een lijstje samengesteld met vragen. Het kan wellicht geen kwaad, deze vragen even „na te lo pen". Misschien is er een punt bij, dat U helemaal was vergeten. Is de auto doorgesmeerd? Zijn de banden in goede staat? Remmen goed? Hebt U een set reserveonderde len? Krik goed? Alle papieren in orde? Sleepkabeltje bij U? Doet de zaklantaarn het? Verbanddoosje gecontroleerd? Is de lyst van dealers vindbaar? AcCu nog vol leven? Hebt U goede landkaarten? Instructie-boekje van de auto aanwezig? Lidmaatschapkaart ANWB en WW in de auto? Paspoorten en rijbewijs 'n de zak? Geid aanwezig en veilig opge borgen? Zonnebril ln het handschoenen kastje? Papieren voor autoradio bij de hand? 0 Papieren voor camera bij de hand? Staan de koplampen goed? Is de set boordgereedschap com pleet? Is de reisbagage goed verzekerd? Zit er een NL-plaat op de auto? Scheerapparaat niet vergeten? Zonnebrandolie? Kurketrekker aan boord? Servetten of panieren doekjes? Reserve-bril voor chauffeur? Banden goed op spanning? 0 Spons en zeem voor de ruiten? Nummer van Uw autosleutel ge noteerd?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 4