Jammer, dat in Nederland het woord mondain" een wat frivole bijklank heeft. Daarom haasten wij ons te verklaren, dat dit mondaine pak zéér korrekt, zéér zakelijk is. Uiter aard -want het draagtde signatuur: m house De Spaar nes tad behaalde in 1963 hogere resultaten Omzetvooruitzichten niet ongunstig, loonexplosie baart grote zorgen Amerikanen op bedevaart naar ia Mevrouw LONGPRE in Brussel vrijgesoroken „Niet schuldig" verklaard aan dood van zoontje Regen helpt ploeg van Australië Vier jaar voor moord op oom Aint she sweet nieuw succes van de Beatles -f De Graaf wint omnium Na eis van tien jaar Perscapaciteit Kosten Grond en gebouwen Dochtermaatschappijen Financiering investeringen Vooruitzichten Balans WOENSDAG 10 JUNI 1964 PAGINA 11 mstm^ J$amgaren Prince de Val|es kostuum in ®'verse tinten grijs beige. Pantalon of zonder om f!a9. In de r heenlopende ten> inclusief Ussenmaten 199,50 meest Testmatch: draw Een fotootje, maar dan gauw doorlopen. Heuveltje met een vlam, legerpetten en geldstukken. - Elke dag lange rijen en élke minuut arriverende bussen. Prinses Beatrix erelid Vrienden van Drommedaris l Advertentiei NOTTINGHAM, 10 juni De eerste testmatch tussen Engeland en Austra lië eindigde gisteren in een draw. De score was Engeland 216 voor 8 geslo ten en 198 voor 9 gesloten, Australië 168 en 40 voor 2. De snelle val van de eerste twee Australische wickets in de tweede innings bood Engeland nog enig uitzicht op de overwinning, maar regen onderbrak de wedstrijd zodat de draw een feit werd. Australië, dat voor de opgave stond 242 runs te scoren in 193 minuten om zeker te zijn van de overwinning, ver loor Bill Lawry voor drie en Ian Red- path voor 25. Zes runs later was Nor man o Neill gedwongen zich wegens een blessure terug te trekken, maar spoedig daarna begon het te regenen en was verder spelen onmogelijk. Engeland, dat maandag op 71 voor no wicket was gekomen, slaagde er nie' in zo snel te scoren als de situa tie vereiste en bleef ook na de lunch aan bat. In totaal gingen door de aan houdende regenval bijna twee volle speeldagen verloren. APELDOORN Enkele leden van de Nederlandse wielerselectie reden gisteravond op de Apeldoornse wieler baan „De Adelaar" een omnium. De sprint en de klassementsrit werden ge wonnen door De Graaf. De tijdrit was voor Van der Touw. De totaaluitslag van het omnium werd: i. De Graaf, 2. Van der Touw, 3. Koel. ZWOLLE, 9 juni De rechtbank heeft een 28-jarige ongehuwde fabrieks arbeider uit Kampen, die zijn oom om het ieven heeft gebracht, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. De eis was tien jaar. De man, die geestelijk gestoord is, woonde in bij zijn ouders bij wie ook zijn oom in huis was. In de nacht van 19 op-20 augustus toen hij aan bepaalde spanningen ten prooi was, ging hij naar de kamer van zijn oom, naar hij ver klaarde om hem een sigarettenpapiertje te vragen, maar toen hij zijn oom voor zich zag begon hij hem met een schaar, die hij had meegebracht, in het wilde weg te steken. Deze overleed door een steek in het hart. Prof. dr. J. Kloek uit Utrecht, die als getuige-deskundige werd gehoerd, achtte de fabrieksarbeider die al enkele malen uit een psychiatrische inrichting was ontsnapt, op het ogenblik van de mis daad niet toerekenbaar. f It^AARLEM, 10 juni De N.V. Druk- ha- V Spaarnestad te Haarlem he iig over liet boekjaar 1963 een ba le ,.saldo exploitatierekening van t •«1.092 (v.j. ƒ5.594.669). Afschrijvin- (fftoo Sjouwen belopen ƒ3.136.954 f "06.474) en afschrijvingen inventaris t-5-041.776 2.547.612), tezamen la'J'8.730 3.454.086)waarvan ten ten 's gebracht van de in vorige ja- v,.,voor dit doel gevormde reserve (v ."'euwing en uitbreiding 2.564.883 •hiii .toevoeging aan deze reserve ƒ1,1 blijft ten laste van het boekjaar «lp,V 5.613.848 3.454.086). Interest divi- ijj '<lreserve vergt nihil (v.j. 1.695). resteert een saldowinst van W0tv~44 1.038.889)Zoals bekend dei voorgesteld op de gewone aan lig e" een dividend uit te keren van te. bet- waarvan 10 pet. in aandelen Pet te van de agio-reserve (v.j. 22 Vu" geheel in contanten). Uitkering Coi, Pet- in contanten over het door \v.'Versie van obligaties verhoogde ge- VeJaandelenkapitaal van 3.656.000 p,.*st 511.840 (v.j. 660.000, zijnde 22 aa,Hover s min.). Op de preferente Op, ,elen wordt voorgesteld een divi- f ld- van 1 pet. (onv.), waarmee toe o.OOO (onv.) gemoeid is. Voorts wordt f Sr, U'oegd aan statutaire reserve t&r>ij- 103.889), terwijl statutaire "'ternes 109.680 (170.000) vergen. lc, t de gewone en preferente aande lf tti-V. Verenigd Bezit •'an Aandelen dAp. Drukkerij De Spaarnestad worden t>Ov de dividenduitkeringen, als hier- e" genoemd, voorgesteld. totale abonnementenaantaJ van Per u schrlfter> steeg tot ca. 1.750.000 ket, 51 dec. 1963. De verkoop van boe- Zien,Pam ook dit jaar weer niet onaan- slott toe- De advertentieomzet ten tnok ste"fc. ten opzichte van 1962 met tie d" dan 17 pet., aldus deelt de direc tie j ede in haar jaarverslag over 1963. t>6 <?tale omzet in geld van Drukkerij de Poarnestad heeft zich gedurende keid a.tste zes jaar als volgt ontwik- lOoV. 'indexcijfer op basis van 1958 is 19Bi- 1958: 100, 1959: 109, 1960: 119, 127, 1962: 141 en 1963: 153 100, 1959: 112, 1960: 133, 1961: 151, 1962: 172 en 1963: 188. De verhouding van de arbeidskosten tot de papierkosten bedroeg in 1958 bijna 1:2,5 en is in zes jaren tijds veranderd in nagenoeg 1:1,5. Ris(.u geldswaarde van de door de Bel tin!»?- dochteronderneming, de N.V. In- Pei VP.na'e Uitgevers Mij. te Antwer- pia'u. h'j Drukkerij De Spaarnestad ge lijk - drukorders bleef in 1963 ge- aan die van 1962. *eektS vroeger, gedurende een lange keUn„Van naoorlogse jaren, de ontwik- baan?., Van de papierprijzen de voor- tenstH i "orzaak van belangrijke kos- *Ve6r K dit boekjaar mocht men van ®e" vrjjwel stabiele marktprijs hit grondstol constateren daar- hei I 'e'. speciaal de ontwikkeling van tte "°n"iveau geworden, die de groot- In ra**" ''"art. 9 n,., u ste§en de arbeidskosten ruim *°dat j ven het gemiddelde van 1962, Jedert """twikkeling van deze kosten h»t 1 *9o8 uitgedrukt in indexcijfers, navolgende beeld vertoont: 1958: De drukpersen waren ook in 1963 vrijwel geheel in drieploegendienst tot het uiterste bezet. Eind 1964, begin 196u zal de capaciteit met zeven druk werken, aan bestaande persen aange bouwd, zijn uitgebreid. Gak deze expan sie zal echter nog nie^voldoende zijn om in de behoefte aan drukcapaeiteit te voorzien tot het ogenblik, dat de voor Haarlem bestelde en in het vorige jaar verslag gememoreerde nieuwe rotatie pers additioneel zal kunnen produce ren. Bij dit laatste immers speelt het tijdstip van aanvang en voltooiing van de nieuwbouw in Haarlem waarover helaas nog niets met zekerheid te zeg gen valt een essentiële rol. Derhalve heeft men zich genood zaakt gezien voor het bedrijf te Etten een vierde rotatiepers te bestellen, wel ke binnen twee jaar na heden bedrijfs- vaardig zal zijn opgeleverd. Tussen tijds, waarschijnlijk in de loop van 1965, zal dan nog te Haarlem een be trekkelijk kleine pers, de oudste in het bedrijf, dienen te worden vervangen. De hiermede gemoeide investeringen zullen in 1964 en 1965 tezamen circa 1.500.000,- bedragen, in 1966 en 1967 telkens circa 2.500.000,-, totaal derhal ve in de eerstkomende vier jaren 6.500.000,-. Eerst één jaar na het besluit, van de gemeente Haarlem een terrein te ko pen in het industriegebied Waarderpol der, kon deze koop geëffectueerd wor den. Op 27 december 1963 werden 64.377 m2 in eigendom verworven tegen een prijs van 38,- per m2. De oppervlakte van dit terrein is belangrijk groter dan waaraan in eerste instantie behoefte is. De eerste fase van de nieuwbouw im mers zal, zoals reeds medegedeeld, slechts omvatten een geheel nieuwe diep drukhal annex brocheerderjj en expe ditie, waaraar. op grond van verdere bestudering nu zal worden tcegevoegd de cilinderchemigrafie. Wanneer deze bouw, naar men waagt te veronderstel len in de loop van 1967, gereedgekomen is, zal er in de Waarderpolder een tech nische bedrijfseenheid zijn ontstaan, in opzet gelijkwaardig aan die te Etten. De te bebouwen terreinoppervlakte be slaat aldus circa 16.000 m2. De kosten van dit project worden op basis van de huidige bouwprijzen ge raamd op ruim f 6.500.000,-. Uiteraard valt niet te voorspellen, of de loonpoli tieke ontwikkeling een verdere duurte zal veroorzaken, waardoor deze taxatie op losse schroeven komt te staan. Het moet niet absoluut uitgesloten worden geacht, dat een blijvende schei ding in het technische produktieproces te Haarlem op de lange duur economisch minder gewenst zou blijken te zijn. Voor dat geval, mede afhankelijk van structurele en conjuncturele invloeden, is dan het terrein reeds aanwezig om daarop de nu geprojecteerde nieuw bouw zodanig aan te vullen, dat te zij ner tijd ook de overige technische afde lingen in de Waarderpolder zouden kun nen worden ondergebracht. In het struc tuurplan, waarin deze gedachten vervat liggen, is zelfs al de grond gereser veerd voor een eventuele verplaatsing van de uitgeverij. Ook al is momen teel nog met geen mogelijkheid te voor spellen, of zulk een verplaatsing in een verre toekomst ooit zal geschieden, in ieder geval zal de thans gevolgde grond- aankooppolitiek voor een reeks van ja ren de vrije mogelijkheden van concen tratie en uitbreiding bieden. Met betrekking tot de dochteronder nemingen, ondergebracht in de aan Drukkerij De Spaarnestad toebehoren de N.V. Vaderlandse Beheer-Maatschap- pij, wordt het volgende medegedeeld: De verdere omzetstijging van de N.V. Internationale Uitgevers Maatschappij te Antwerpen was in hoofdzaak een ge volg van de toename van de adverten tieomzet. De bedrijfsresultaten over treffen die van 1962. De verkoop van drukinkten, grafische apparatuur en octrooien op grafisch terrein door de N.V. Quod Bonum te Haarlem vertoonde een stijgend beeld. De Internationale Clichéfabrieken Pax-Holland N.V. te Amsterdam wist haar belangen door deelneming in ge lijksoortige respectievelijk aanverwan te bedrijven uit te breiden. Het bedrijfsresultaat van de couran ten- en drukkerijbedrijven te Amster dam en Rotterdam was voor 1963 niet bevredigend. Het ziet er niet naar uit, dat de voor 1964 te verwachten inkomstenstijgingen de enorme, ook hier voornamelijk loonkostenstijgin gen, voldoende zullen compenseren. Slechts ten koste van niet onaan zienlijke investeringen, gemoeid met de uitvoering van belangrijke sane ringsplannen, zal het mogelijk zijn de rentabiliteitsbasis te herstellen. De balans per 31 dec. 1963 van de N.V. Vaderlandse Beheer Maatschappij geeft het volgende beeld te zien, activa: 3.314.356, afschrijving tot en met 1963 3.314.354, resteert 2,-, deelne mingen in dochtermaatschappijen 271.933, vooruitbetaalde en te vorde ren kosten 4.613, debiteuren 89.954, effecten 152.512 en bankiers 45.394; passiva: aandelenkapitaal 50.000, cre diteuren 37.875, onverdeelde winst 221.279 en winst 1963 255.252. De winst- en verliesrekening 1963 geeft het volgende beeld: deelnemingen 224.745 (182.426), saldo overige baten ƒ140.013 (150.005). na aftrek van afschrijvingen ad 109.506 (244.732) resteerl een winst 1963 van f 255.252 (87.700). Aan de „Reserve voor vernieuwing en uitbreiding" werd in 1963 2.564.882.58 onttrokken ter afschrijving van de zeer hoge investeringen in dit boekjaar, onder meer een gevolg van de eerder ge memoreerde grondaankoop, alsmede van het in gebruik nemen van de derde pers te Etten. De extra-investeringen in de komende vier jaren moeten, over eenkomstig het in het voorafgaande medegedeelde, getaxeerd worden op circa 13.000.000,-. Op dit ogenblik kan nog niet met zekerheid worden vastge- graf van Kennedy In het wijde, groene en marmeren Washington is de militaire begraaf plaats Arlington een onafzienbaar wijd en groen park. In los gelid staat het witte marmer van ontelbare grafstenen. Schaduwen van pas serende wolken glijden er vluchtig overheen. Als 's morgens om negen uur militairen in ceremonieel tenue de ver gulde hekken opentrekken, zijn de eerste charterbussen al gearriveerd. En de politiemannen met hun walkie-talkies hebben het al druk met ver keer regelen. Een" gestaag groeiende stoet begint heuvelopwaarts te wande len: Teenagers uit Kentucky en bejaarden uit Connecticut, Japanners, Indiërs, Perzen en Italianen, negers uit Georgia en boeren uit Montana. Luimig fotograferen ze elkaar voor de richtingborden „Graf van president J. F. Kennedy". Kinderen rennen weg tussen de grafzerken der gevallen sol daten en beschieten elkaar met gefantaseerde pistolen en mitrailleurs. Hoger de heuvel op stijgen de rangen der gesneuvelden, op welke eer zij allang geen prijs meer stellen. De nu aaneengesloten stoet beweegt zich steeds trager naar het punt, onder de bomen waar men zich tot twee rijen splitst. Men kijkt omhoog naar de stralend witte villa met de pilaren, het huis van Robert Custis-Lee, alsof dat het doel is. Hoewel de kinderen niet helemaal stil kunnen zijn, wordt de dagjesmensensfeer nu heel sereen. Er dalen vrouwen met be traande wangen en zwijgende mannen van de heuvel. En moeders gaan hun kinderen vertellen„die toen neergeschoten is, weet je wel, sweetie." In het glooiende park liggen de niet te tellen graven wit en verlaten. Twee rijen van enkele duizenden mensen schuifelen naar de plek die hijzelf de schoonste van W ishington vond. Dat vindt iedereen die nu onder de Custis-Lee Mansion staat en met de ogen de kaarsrechte as volgt over het Lincoln Memorial, de George Washington Obelisk en de verre koepel van het Capitool naar de wazige horizon. De brede Potomac-rivier glinstert tussen de bossen. En vlakbij, rondom, zijn de witte bloesemschermen van de (magnolia-achtige) dogwoods. De vogels zingen. Camera's worden op scherp gezet. In ieders gedachten staat op dit moment het beeld van een glimlachende man met weerbarstig jongenshaar en toegeknepen ogen, met een van pijn wat hoog opgetrokken rug waarop miljoenen hun vrees en zorg durfden af te laden. Een pater zegt met een ongemakkelijk vertrokken gezicht tot een jonge collega: „Ik mis hem." Dan is het witte houten hekje zichtbaar. Het houdt een vracht bloemen en kransen overeind. Men ziet de luchttrilling boven de brandende vlam. Als een officiële delegatie met nieuwe kransen even de beweging m de twee rijen heeft stilgezet, gaat het daarna sneller. Er zijn mannen die de hoed afnemen en vrouwen die met een zwarte mantilla het hoofd bedekken. Stil en verlegen arriveert iedereen bij die rechthoek van het hek. Dat is het: onder het groene heuveltje waaruit de vlam brandt. Het lijkt wel alsof het heuveltje met plastic bladeren is bedekt. Er liggen militaire petten op. En geldstukken. Links van het heuveltje is een grijs grafsteentje met de naam Patrick Bouvier Kennedy en de datum Aug. 7-9, 1963, en rechts is een houten kruis, waarop te lezen is Baby Girl Kennedy, en Aug. 23, 1956. Het is allemaal zo eenvoudig, dat men er een beetje verbaasd van is. Er worden bloemen tegen het hekje gelegd, die militairen in ceremonieel tenue meteen bij de verzameling voegen. Er zijn tranen en er wordt gesnikt. Velen werpen nickels en dimes en dollars naar de heuvel. „De berg staat in brand, daddy," zegt een klein meisje. „Ze hebben al miljoenen bijeen," merkt een man op. De militairen roepen aanhoudend dat iedereen moet doorlopen. Men stapt over een dof roffelend plankier verder de heuvel op om vanaf de Custis-Lee Mansion op de graven, de mensenrijen, en in de verte de tientallen autobussen neer te zien. Remembering John Fitzgerald Kennedy. De grote emotie is niet voorbij. Arlington is een bedevaartsoord gewor den. In de week zijn er minstens zevenduizend bezoekers per dag. Op za terdagen en zondagen daagt er een menigte van over de veertigduizend op. Hun ernst en eerbied is ontroerend. Het steekt af bij de gigantische industrie van foto's, schilderijen, borstbeelden, plaquettes, medaljes, boek- steunen, vaantjes, beschilderde schelpen, theemutsen, wanddoeken etc. die in het hele land uit de winkels en etalages puilen en zo winstgevend de nagedachtenis van de president eren. Maar de ondergrond is dezelfde. Het volk heeft zich meester gemaakt van een dode president. Reisbureaus tot in Ierland toe hebben „het graf" op' het programma van hun „President Kennedy-reizen" gezet, en zij hebben er een top-attractie aan overgehou den. Miljoenen halve-dollarmunten met de beeltenis van Kennedy zijn spoorloos verdwenen naar verzamelaars over de hele wereld. De catalogus prijs van deze munt is liefst 3.75 dollar. Er zijn maar heel weinig Ameri kanen die deze massaal aangemaakte geldstukken al hebben gezien. Reeds maandenlang staat. „Profiles in courage" op de lijst van de meest verkochte boeken, en de oplage zal nu toch in de richting van de vijf miljoen moeten lopen. Enorm succes genieten ook de grammofoonplaten met Ierse ballades als Peggy O'Neill, Mother Machree en When .Irish Eyes Are Smiling, die als „Kennedy's favorits" bekend staan. De 29e mei de dag waarop Ken nedy 47 jaar zou zijn geworden is een vijfcents-postzegel met zijn beeltenis verschenen, waarvan de eerste druk hetzelfde lot onderging als de halve dollars. Het geld dat dagelijks wordt verzameld binnen de hekken van het graf op Arlington is bestemd voor een fonds waarvan men in Boston een Kennedy-bibliotheek zal bouwen. Dit althans is de wens van de familie, die geïnspireerd is door de al bestaande Roosevelt-, Truman-, Hoover- en Eisenhower-bibliotheken. De grond is al geschonken door de Harvard Uni- fonds, en de rest van de benodigde tien miljoen zal waarschijnlijk niet zo versiteit. De familie heeft met 1 miljoen dollar de basis gelegd van het erg lang op zich laten wachten. Een grote groep van internationale specialisten is al hard bezig met ontwerpen en voorbereiden. De plannen zien er verwonderlijk uit. Om te beginnen zal er een afdeling zijn met allerlei herinneringsvoorwerpen, variërend van de befaamde schommelstoel tot de scheepspapieren van de PT 109. Dan zal men in microfilm en op geluidsbanden interviews vast leggen met alle topfiguren uit de Kennedy-regering en het ambtenaren korps, met buitenlandse politieke leiders, met vrienden en speciale assisten ten en raadgevers. Zij worden gevraagd te vertellen over hun contacten met de president. (Maar Khroesjtsjev, die voor een „tophit" had kunnen zorgen, heeft al geweigerd.) Het zal belangwekkend zijn om bijvoorbeeld Nixon te horen vertellen over zijn televisie-verkiezingsdebatten, of Roger Blough, de president van de U.S. Steel, over zijn gevechten met de president over de staalprijzen. Arthur Schlesinger jr., een der speciale adviseurs van Kennedy, is de gene die mevrouw Jacqueline Kennedy vraagt naar haar herinneringen. Hijzelf zal trouwens ook het nodige moeten vertellen. Met het uiterste aan Amerikaanse grondigheid zal men alles verzamelen wat op de betreurde president betrekking heeft, tot en met zijn „doodles", de tekeningetjes die hij tijdens gesprekken maakte uit genoteerde woorden. (Zijn secre taresse ruimde niet alleen zijn bureaus op, maar leegde ook prullemanden en borg alles netjes op voor het „later" dat nu begint aan te breken.) HENK SUÊR steld, of dit bedrag geheel uit eigen middelen zal kunnen worden verkregen. Wat de omzet betreft zijn de vooruit zichten niet ongunstig. Wanneer de re gering de belangen van de Nederland se pers onderkent, in die zin dat invoe ring van reclame in de televisie enerzijds zal verlopen langs lijnen van geleidelijkheid, en anderzijds zal wor den gelegd in handen van hen, die bij de bepaling van het prijsniveau der televisiereclame oog hebben voor de persbelangen, lijkt het niet onmogelijk, dat de nadelige gevolgen voor de ad vertentieomzet van de pers, en derhal ve ook van de tijdschriften, voorshands in ieder geval nog wel ten dele zullen kunnen worden opgevangen. De loonexplosie per 1 januari 1964 baart grote zorgen. Wel kon de helft van de nadelige gevolgen worden ge compenseerd door verhoging van enige van de abonnementsprijzen. Voor het compenseren van de andere helft is men echter in hoofdzaak aangewezen op een stijging van het advertentievo lume met alle toenemende kwetsbaar heid van dien. Voor 1964 mag deze compenserende stijging nog wel verwacht worden. Wan neer echter een toonbeweging van een omvang als die van 1 januari 1964 zich zou gaan herhalen, zal dit voor alle bij het arbeidsproces betrokken en/of in het bedrijfsresultaat geïnteresseerde partijen zeer ongewenste repercussies kunnen oproepen. Tal van bedrijven zoeken wegen om tot samenwerking in allerlei vormen met andere bedrijven en/of tot uitbrei dingen van him arbeidsveld te komen. Deze mogelijkheden tot verbreding van de economische basis en risicosprei ding hebben ook de volledige aandacht van de directie. Op de balans per 1 januari 1964 komen de volgende activa voor: grond en gebouwen ƒ1,- (onv.), inventaris ƒ1 (onv.), uitgeefreohten ƒ1,- (onv.), deel nemingen in en rekening-courant met dochterondernemingen 2.078.766 (1.444.424), effecten (ƒ8.651), voorra den, onderhanden werk, vooruitbetaalde en te vorderen kosten en vooruitbetaald op inventaris 8.131.147 (8.295.660), di verse debiteuren 6.616.205 (4.694.059), onderhandse leningen u/g 3.100.000) en kas, bankiers en giro 8.196.137 (6.231.297); passiva: gewone aandelen 3.656.000 (ƒ3 min.), 7 pet. pref. aan delen 1.500.000 (onv.), statutaire reser ve 1.456.980 (1.376.256), dividendreser ve 25.910 (onv.), agioreserve 1.640.000 LONDEN, 10 juni De „Record Mir ror" van Londen heeft gisteren een nummer dat de Beatles in 1961 in Duits land opnamen toen ze nog onbekend waren, op de lijst van de best verkochte platen geplaatst. Het nummer is de Beatle-versie van het overbekende Amerikaanse „Ain't she sweet" uit de jaren twintig, en het kwar tet had het opnieuw uitbrengen niet gewild. Dat is acht dagen geleden tóch gebeurd, en Beatle John Lennon zegt er nu van: „Ik dacht dat het verschrikkelijk zou zijn, maar dat is helemaal niet zo." reserve vernieuwing en uitbrei ding 1.685.117 (4.250.000), 4% procent converteerbare obligatielening 688.000 2 min)lening op lange termijn 250.000 (500.000), crediteuren, voorzie ningen en vooruitgeboekte ontvangsten 13.393.732 (10.186.928) en uitdelingen 726.520 (935.000). De verzekerde waarde van gebouwen en inventaris bedraagt voor Drukkerij De Spaarnestad en de N.V. Vaderland se Beheer-Maatschappij in totaal 53.400.000. De aanschaffingswaarde en de boekwaarde van deze vastgelegde bedrijfsmiddelen, omgerekend op basis van vervangingswaarde, bedroegen vol gens voorzichtige taxaties per 31 decem ber 1963 resp. 59 miljoen en 30 mil joen. De calculatorische afschrijving op basis van vervangingswaarde ten las te van 1963 is berekend op 3.500.000 Het bijzonder grote gebruik dat ge maakt werd van de mogelijkheid tot om wisseling van de 4 "4 obligaties (waar door het gewone aandelenkapitaal per 1 januari 1964 met 656.000 steeg) heeft de directie zoals bekend aanleiding ge geven het restant van de converteerba re obligatielening met ingang van 1 juli 1964 vervroegd aflosbaar te stellen om op deze wijze deze lening in haar ge heel te liquideren. Bij de conversie is een agioreserve ontstaan per 31 dec. 1963 groot 1.640.000. De uitkering van 10 procent in aandelen ten laste van deze reserve kan, na afwikkeling van de converteerbare obligatielening, maxi maal betekenen 10 procent over 4 min. gewone aandelen, wanneer althans alle oWigatiehouders van hun recht tot conversie vóór 1 juli '63 zouden hebben gebruik gemaakt. BRUSSEL, 9 juni (ANP) ,Nlet schul dig'. Met deze jury-uitspraak is dinsdag een einde gekomen aan het proces tegen de 34-jarige mevr. Marie-José Longpré, die ervan is beschuldigd op 12 april 1963 haar 17 maanden oude zoontje Pierre met voorbedachte rade om het leven te hebben gebracht. Voordat de twaalf gezworenen zich dinsdagochtend voor de uitspraak terug trokken, antwoordde de beklaagde snik kend op de vraag van de voorzitter van het Hof van Assisen in Namen, of zij nog iets aan haar verdediging had toe te voegen: „Ik ben onschuldig. Ik smeek u, meneer de voorzitter, mij naar mijn kinderen terug te sturen. Ik leef alleen voor hen." De beslissing van de jury was een stemmig. Een grote menigte verdrong zich voor de kleine rechtszaal om het einde van het ophefmakende proces bij te wonen. Er heerste een gespannen en rumoerige sfeer en de rust keerde pas enigszins terug, nadat de voorzitter had gedreigd de zaal te laten ontruimen. Mevrouw Longpré zag er vermoeid en bezorgd uit, toen zij in de be- AMSTERDAM, 9 juni Prinses Beatrix heeft het erelidmaatschap aan vaard van de „Kring van vrienden van de Drommedaris". De prinses heeft on langs enige dagen incognito in dit inter nationaal studentencentrum te Enk huizen gelogeerd. Duitsland V(jl Oostduitse jongens zijn er In geslaagd via mijnenvelden langs de grens tussen beide Duitslan den naar West-Duitsland te ontkomen. Zij vluchtten op afzonderlijke plaatsen. (UPI). klaagdenbank verscheen en advocaat- generaal Cruslin ais eerste met de re plieken begon. Zijn laatste betoog kwam neer op een verwijt aan de verdedigers, dat zij de werkelijkheid voorbij hadden gezien en zijn „duide lijke" requisitoir hadden gemaakt tot een onbegrijpelijk en „ingewikkeld toneelstuk" voor de jury. „Ik heb veel begrip en menselijkheid getoond door talloze verzachtende om standigheden voor mevrouw Longpré in acht te nemen. Maar mijn overtuiging blijft desondanks, dat zij schuldig is" zei hij. De verdediger van mevrouw Longré, Henry, voerde bij de replieken aan, dat een reconstructie van de feiten nader hand altijd gevaarlijk is en dat er in dit proces „geen enkel formeel bewijs" van haar schuld was geleverd. Bijna 150 getuigen zijn de afgelopen drie weken voor het Hof verschenen om verklaringen over de gebeurtenissen op de 12e april af te leggen. Op deze Goede Vrijdag van 1963 ver dween de kleine Pierre Longpré. Vol gens zijn moeder werd hij ontvoerd uit een wandelwagentje, dat zij voor een winkel in haar woonplaats Auvelais had laten staan terwij] zij boodschappen deed. Het lijkje van de baby werd la ter teruggevonden in de Samber en de beschuldiging luidde, dat zij haar zoon tje om het leven had gebracht door hem in de rivier te gooien. Verreweg het grootste d- van de opgeroepen getuigen verklaarden stel lig, dat het wandelwagentje leeg was, waarmee mevrouw Longpré haar wo ning op weg naar de winkel verliet. Andere getuigen hielden vol haar op de ochtend van de 12e april 1963 te hebben gezien in de omgeving van de plaats, waar de baby in de rivier moet zijn ge gooid. Onopgehelderd is ook de vraag geble ven, of het slachtoffertje al overleden was vóórdat het in het water terecht kwam. Deskundigen van de openbare aanklager en var. de verdediging bleven elkaar op dit punt tegenspreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11