NIEUWE NAAM: AMSTERDAM- BOTTERDAM BANK Een van de grootste banken in Europa MCdfy Per vliegtuig naar maan- eclips ft II Y I B Dick Middelhoek deed ontdekking van zijn leven HET IS EEN FRANS HALS Ongeval met gestolen motorfiets Elly Koot op kameel -■■■ Leven in mei was iets goedkoper Vakcentrales blijven de prijzenontw ikkeling stap voor stap" volgen KOFFER OF TAS ■H Mets 'lekkerder dan Lrood! Lcoop Het weer- Dividend Ook in Enschede schoot politie op vluchteling Britse vorstin in 1965 naar Rusland Kleurlingen in Kaapstad mogen niet naar opera onweerstaanbaar lekker! Verdacht SCHRAVENDIJK deè MORRIS "êefore you êuif! LfALCON regenjassen Zuidelijke wind Schietinstructie wordt herzien Personeel Blanke scheppingen „Stap voor stap" Geen reprimande Vleesprijzen Vrouw overleden na val uit kersenboom DONDERDAG 11 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 31764 □ccjues BARTEUORISSTRAAT 5 AMSTERDAM, 11 juni De Amsterdamsche Bank en de Rot- terdamsche Bank hebben beslo ten een fusie aan te gaan. Het ligt in de bedoeling de fusie te doen plaats vinden door middel van de oprichting van een nieuwe ven nootschap, die behoudens de ver eiste ministeriële goedkeuring Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. zal worden genoemd en hoofd- banken zal hebben te Amsterdam en Rotterdam. De nieuwe instelling zal tot de groep van de grootste Europese banken gaan behoren. De heer Dick Middelhoek bezig met een restauratie. Na het behalen van de titel „Miss Europa 196/f" in Beiroet maakt Elly Koot een rondreis door Egypte. In de omgeving van Cairo maakt ze, in het zadel geholpen door Siv Aberg, Miss Zweden, een ritje op een kameel. *f) DEN HAAG, 11 juni In de maand mei is het indexcijfer van de kosten voor levensonderhoud gedaald met drie punten. Van 118 in april zakte het tot 115 in mei. Met dit gunstige bericht heeft minister Andriessen het gesprek geopend, dat hij en zijn collega's Biesheuvel, Veldkamp en Witte- veen gistermiddag in het gebouw van Economische Zaken hebben gehad met de drie vakcentrales. W*EAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 •Jttantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 JKantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 °wectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9 65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond' tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. AMSTERDAMSE BANK EN ROTTERDAMSE chö BANK GAAN SAMEN (Advertentie) DEN HAAG, 11 juni Het Zeiss- Planetarium hier organiseert in de nacht van 24 op 25 juni een „maan- vlucht", teneinde belangstellenden een goed zicht te garanderen op de maansverduistering, die er die nacht zal zijn. Deze bijzondere „maanexcursie" een interessant initiatief van het Planetarium duurt in totaal van half elf 's avonds tot drie uur 's nachts en omvat, be halve de vliegreis van een uur, ook een demonstratie van de verduiste ring in het Planetarium in de War genstraat. Het vliegtuig, dat van Zestienhoven vertrekt, zal tot zes ki lometer stijgen en aldus een maxi male kans op goed zicht bieden. Men zal voor deze „maanreis" zo veel Fokker Friendships laten opstij gen als er met gegadigden gevuld kunnen worden. Ook bij heldere he mel zal het kijken van af grote hoog te een voordeel bieden, want de helft van de dampkring bevindt zich dan ul onder het vliegtuig, de helft name lijk, die meestal zeer ondoorzichtig Is door rook, stof, waterdamp en industriegassen. (Advertentie) HERCNKIEDIN (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Op reis, per boot - trein - vliegtuig auto, voor ieder een passende in fiber skai of leder. Een keuze uit 1000. Set best gesorteerde adres sedert 1882 -ABERDEEN, 11 juni (UPI) Dr. h» MacQueen, leider van de medische Henst van Aberdeen, heeft gisteren Verklaard dat het aantal nieuwe tyfus- Kevallen „niet meer met dubbele cij- «erg wordt geschreven". Op het ogenblik zijn 416 tyfuspatiën- in het ziekenhuis opgenomen. Bij van hen is definitief tyfus vastge steld, terwijl 58 personen nog in obser- Vfttie zijn. ..•■We beginnen de epidemie nu volle- onder de knie te krijgen. Wij zullen Jachten Aberdeen veilig te maken en te houden", aldus McQueen. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 j 'PSESTRAAT (BIJ, KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond: (opgemaakt om 11.15 uur) Droog en tamelijk zonnig weer. jowakke tot matige wind uit zuide- 'ÏJke richtingen, warmer overdag. VRIJDAG *°n: 04.20—21.00 maan: 06.53—23.36 (Van onze financiële redacteur) Een aandeel Amsterdamsche Bank NV zal kunnen worden geruild tegen een aandeel van gelijke nominale waar de Amsterdam-Rotterdam Bank NV. Een aandeel Rotterdamsche Bank NV zal kunnen worden geruild tegen een aandeel van gelijke nominale waarde Amsterdam-Rotterdam Bank NV onder bijbetaling in contanten door laatst genoemde van 50 per aandeel van nominaal 1.000. Deze omruil van aandelen zal wor den voorafgegaan door een uitgifte van aandelen door de Amsterdamsche Bank pari met recht van voorkeur voor be staande aandeelhouders in de verhou ding een nieuw aandeel op vijf oude aandelen, recht gevend op een half di vidend over het boekjaar 1964. De uit deze emissie verkregen aandelen zullen kunnen worden geruild tegen een gelijk nominaal bedrag van aandelen Amster dam-Rotterdam Bank NV, eveneens récht gevend op een half dividend over het boekjaar 1964. Voorts kan worden medegedeeld dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, de Amsterdam-Rotterdam Bank NV te zijner tijd over het lopende boek jaar een dividend van 14 pet. zal voor stellen. (De Amsterdamsche Bank keer de over 1963 eveneens 14 pet. uit, de Rotterdamsche Bank 12 pet). Een en ander werd medegedeeld, tij dens een persconferentie te Amsterdam in het Amstel Hotel, van welk hotel zo wel de vlaggen van Amsterdam als van Rotterdam wapperden. De directies van beide oanken heb ben gedurende de laatste maanden diepgaand overleg gepleegd inzake de wenselijkheid van een fusie. Zy zijn in volledige overeenstem ming met de respectieve raden van commissarissen tot de overtuiging ge komen dat een samengaan van beide instellingen de beste waarborgen biedt ivoor een zo goed mogelijke taakver vulling en een krachtige verdere ont plooiing. De voornaamste overwegingen die aan deze overtuiging ten grondslag lig gen zijn de volgende: In het kader van de in het Neder landse, en meer algemeen in het Euro pese bedrijfsleven op ruime schaal en op verschillende gronden werkza me tendens tot concentratie in grotere economische eenheden achten de direc- (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 11 juni De hoofd commissaris van politie alhier, de heer H. J. Teseling, heeft een onderzoek ge last naar de gang van zaken bij een politie-achtervolging van een paar jeugdige joyrijders op vrijdag om streeks middernacht. Daarbij werd een pistoolschot gelost. De kogel uit het dienstpistool van een der politieagenten doorboorde op een hoogte van 1.20 m. een etalage ruit van een winkelpand in de bin nenstad. Het schot was bedoeld als een waarschuwingsschot om een 19- jarige flessencontroleur te bewegen zijn vlucht op te geven. De flessencontroleur wist te ontko men. Hij werd later van zyn bed ge licht. Zyn vriend, een 19-jarige schil der kon direct worden aangehouden. Het tweetal werd door een politiepa trouille op heterdaad betrapt toen het een geparkeerde auto trachtte te star ten. Er is proces verbaa) terzake po ging tot joyriding tegen hen opge maakt. De hoofdcommissaris heeft besloten de instructies betreffende het gebruik van vuurwapens door zyn personeel te herzien. ties een fusie tussen hun instellingen aangewezen ter handhaving van een aan de moderne verhoudingen aange paste taakvervulling. In het binnenlandse kredietwezen in ruime zin begint zich in het laatste decennium steeds duidelijker een struc turele branchevervaging af te tekenen, die de concurrentie verder doet toene men en bundeling van krachten gewenst maakt. In toenemende mate bewegen de landbouwkredietbanken zich in de niet-agrarische sector. Voorts betreden de institutionele beleggers meer en meer het terrein van de kredietverle ning aan het bedrijfsleven op midden lange en lange termijn. De spaarban ken zijn doende bepaalde algemene bankdiensten aan te bieden, terwijl de handelsbanken hun activiteiten in ster ke mate in de richting van de aantrek- iting van spaargelden uitstrekken. Een aspect van de toenemende concurrentie strijd is tevens, dat een tweetal zeer grote buitenlandse banken zich onlangs ook in ons land vestigde. Tenslotte past in het kauer van een goede dienstverlening een voortdu rende uitbreiding van het aantal „ver koopplaatsen", derhalve van het kan torennet, hetgeen enerzijds omvangrijke investeringen vereist en anderzijds een groeiende behoefte schept aan schaarse gekwalificeerde arbeid. Door de fusie zal de spreiding van het gezamenlijk kantorennet dusdanig zyn, dat het aan tal nieuw te stichten kantoren aanzien lijk zal kunnen worden beperkt. De directies van beide banken ves tigen er nog de aandacht op, dat mede als gevolg van de bezetting hun ner instellingen met arbeidskrachten in verhouding tot de behoefte generlei ongunstige repercussie van de voorge nomen fusie voor het personeel is te verwachten. LONDEN, 11 juni (UPI) Volgens gewoonlijk zeer betrouwbare kringen in Londen zal koningin Elizabeth volgend jaar een historisch bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Van officiële zyde was men niet bereid mee te delen of zo'n bezoek mogelijk was, maar ontkend heeft men het evenmin. De koningin zelf spreekt zich over dit soort zaken nimmer uit, en haar pers chef in Buckingham Palace zei dat hij er niet over had horen spreken. Dit be tekent niet veel, omdat paleiswoordvoer ders zelden iets meedelen voor het al is gGbcurd. Het Foreign Office wilde niets zeggen, en een woordvoerder van de Labourpar- ty die volgend jaar aan de regering zou zyn wanneer ze de verkiezingen zou winnen zei dat het bericht „met de grootste mate van voorzichtigheid" diende te worden behandeld. Hy ge loofde overigens niet dat Harold Wil son, die in '65 eventueel premier zou zyn, tegen een bezoek van de koningin aan Rusland bezwaar zou hebben. De conservatieve party had niets ge hoord, „maar dat hoeft verder niets te betekenen", zei haar woordvoerder. Ook zyn party, zei hy, zou tegen zulk een bezoek geen bezwaar opperen. De mening van de Labourwoordvoer der dat het nog zou zyn te bezien of de koningin in de Sowjet-Unie wel wel kom zou zyn, werd vanuit Moskou te gengesproken. BLOEMEND AAL, 11 juni Op de Tweede Doodweg in Vogelenzang raak te gistermiddag omstreeks zes uur een 16-jarige bloemistknecht de macht over het stuur van zyn motor kwyt. Hy sloeg over de kop en bleef bewusteloos aan de kant van de weg liggen. Met een hersenschudding moest hy naar huis worden vervoerd. Daar bleek evenwel dat de jongeman de motor gestolen had. Hij had er ech ter niet zoveel plezier aan beleefd, om dat hy het karretje slechts enkele mi nuten tevoren op de Vogelenzangweg had weggenomen. KAAPSTAD, 10 juni (UPI) De Zuidafrikaanse minister van kleurlin genzaken heeft verzoeken om kleurlin gen toe te laten tot bet nieuw te bou wen operagebouw afgewezen. De minister, P. W. Botha, zei in het parlement „de ziekelijke houding" niet te begrypen dat scheppingen van de blanke ook ter beschikking van kleur- tingen moeten worden gesteld. Hy zei niet de mening te zyn toegedaan dat blanken hun culturele aktiviteit moeten delen met leden van andere rassen. V c' BK v v (Advertentie) HERO PERL (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 juni Restaura teur Dick Middelhoek heeft drie weken vakantie op Terschelling genomen om te bekomen van de vloed van publici teit rond de „Hotinov-Hals". Het werd hem te veel, maar hij bereidt zich nn in zyn woning in Amstelveen voor op een zelfstandige werkkring. Hij heeft ontslag genomen by het Rijksmuseum, waar hy werkzaam was op het res tauratie-atelier. „Mijn ontslag", zegt hy nadrukkelijk, „hangt niet samen met het feit, dat ik in mijn vrije uren het schilderij van het echtpaar Hoti- nov heb gerestaureerd. Ik was reeds lang van plan my zelfstandig te vesti gen. De reden? Het salaris. Voor dit bijzonder moeilijke werk betaalt het Ry'k een buschauffeur-salaris. Daar komt de maandelijkse belediging, zeg gen wij op het atelier, als de salaris sen worden overhandigd". Op tafel ligt een map vol knipsels uit binnen- en buitenlandse bladen over de „Hals-zaak". Artikelen van voor- en tegenstanders. Voor de heer Middel hoek is er geen probleem. Vanaf het moment dat hy, in het atelier van een vriend, een Amsterdamse schilder, in de vrye weekeinds al restaurerend het schilderij van het echtpaar Hotinov tot leven zag komen, stond het voor hem vast: het is een Frans Hals. Hy gunt echter iedereen zyn twyfels. Wel be treurt hy het dat enige, byna sensatio nele episodes uit de „Hals-zaak" niet bekend mogen worden. Waarom? „Er zyn mensen en reputaties mee ge moeid en het echtpaar Hotinov wil de- (Van onze Haagse redactie) De daling voltrok zich hoofdzakelijk in de sector voeding, waarvoor het in dexcijfer daalde van 122 tot 118. Bin nen deze sector gaf het cyfer voor aardappelen, groenten en fruit een vry sterke daling te zien en wel van 141 in april tot 116 in mei. Voor koffie en voor rundvlees werd een prysstyging waar genomen, terwijl voor eieren een prijs daling werd geregistreerd. Buiten de voedingssector is nog vermeldenswaard een daling van het indexcijfer voor vaste brandstoffen. Het indexcijfer voor de sector „woning" daalde hier door van 116 tot 115. Door deze mededelingen zyn de vak bonden wel enigszins de onderliggende party in het gesprek geworden. Zy had den het gesprek aangevraagd, veront rust als zy waren over de styging van het prysindexcyfer in april met vyf punten. „De mededeling over de daling van het cyfer met drie punten heeft aan het gesprek een ietwat ander karakter gegeven", gaf de heer J. van Eibergen voorzitter van bet Christelijk Natio naal Vakverbond en woordvoerder na mens de drie centrales, na afloop 7an het gesprek, toe. „Zeer bevredigend gesprek ge had", begon hy zyn verklaring na af loop. En ook de ministers, die het eerst de verslaggevers te woord ston den, toonden zeer tevreden te zyn. „Open gesprek", zei minister An driessen, „in een goede sfeer". .Nut tige bespreking", vond minister Bies heuvel. Toch heeft de vakbeweging zich door het goede nieuws van de minister van Economische Zaken niet helemaal de mond laten snoeren. Men bleef onge rust over de ontwikkeling van de pry- zen in de rest van het jaar. Bezorgd toonden zich de centrales vooral voor degenen wier loonsverhoging net tien percent of minder heeft bedragen. De bonden zullen de pry zen „stap voor stap" blyven volgen. Hoe de situatie op het gebied van de pryzen aan het eind van het jaar is zal beslissend zyn voor de loonpolitiek van de vakbonden voor 1965. „Maar", zei de heer Van Ei bergen. „Wy zyn gesterkt in het ver trouwen, dat ook de regering zal trach ten te voorkomen, dat de zaak uit de hand loopt". De ministers hebben nadrukkelijk verklaard de bezorgdheid van de vak beweging te delen. Minister Andriessen ziet in, dat de daling van bet prysin dexcyfer ook onder invloed staat van het seizoen, al was die invloed nu ten goede. De regering zal voortgaan een actie prijsbeleid te voeren. De zeven procent prysstyging die het Centraal Plan Bureau voor dit jaar Leeft voor speld, is voor de regering geen uit gangspunt. Minister Andriessen zal al het mogelijke doèn daar beneden te blyven. Of hy daarin zal slagen, zei de heer Van Eibergen te betwijfelen. ze mensen niet onaangenaam zyn". Geen woord dus over de (overigens volstrekt legale en normale) wyze, waarop het echtpaar het schilderij voor twintig gulden heeft verworven. „Mevrouw Hotinov was direct ge troffen door de ogen van het portret. Die waren danook niet overgeschil derd". Restaurateur Middelhoek ontmoette het echtpaar by toeval in het Singer- museum in Laren toen beiden voor hetzelfde schildery stonden en in ge sprek geraakten. Later kwam het ver zoek om een schildery te restaureren. Mag een rijksambtenaar in zyn vrye tyd werkzaamheden tegen vergoeding verrichten? „Ik heb nooit van die be paling gehoord", zegt de heer Middel hoek. Hy ontkent ook dat hy een re primande van de Ryksmuseum-di- recteur, dr. A. van Schendel, zou hebben ontlopen. „Ik heb na de be kende persconferentie een uur met de heer Van Schendel gesproken. Hy heeft met geen woord van eni ge wrevel laten blijken." Toen na een half jaar de restauratie was voltooid, kwam de vraag aan de orde aan wie men het schildery allereerst zou tonen. „Ik heb met opzet het Ryksmuseum ontraden. Een kwestie van interne verhoudin gen. Toen viel de keuze vrijwel automatisch op de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer Baard". Het was de bedoeling van de heer Baard om, vóór de pers conferentie eerst twee vooraan staande collega's het schildery te tonen. Maar de zaak lekte uit in de pers en toen kon men niet meer wachten. Dat heeft in de kunstwe reld enige wrevel gewekt". Het heeft ook het echtpaar Hotinov verwonderd dat geen oorspronkelijke eigenaar van het doek zich na de pu bliciteit heeft gemeld. Nederland heugt zich nog de affaire van de Emmaüs gangers van Vermeer-Van Meegeren, waarvan ook de herkomst zeer ondui delijk was. Men is nu dubbel op zyn hoede met ontdekkingen. Een vraag blyft waarom het schil derij werd overgeschilderd. De over schilderingen zyn namelijk door een duidelyk minder vaardige, tamelijk houterige hand verricht. De knevel was bijgewerkt, onder de hoed was een ro de schaduwstreep aangebracht en ook tussen de vingers was er schaduw aan gebracht. De heer Middelhoek staat voor een raadsel. Misschien heeft men het schildery met opzet in waarde wil len verminderen. Tijdens de Franse tyd, bijvoorbeeld, toen er veel- kunst werd geroofd. Maar hy geeft zyn me ning graag voor een betere. Als res taurateur was hy bly dat men zachte aardverf byna zonder bindmiddel heeft gebruikt. Die liet zich gemakkelijk verwijderen. In het byzonder heeft de vakbewe ging de vleespryzen aan de orde gesteld. (Vervolg op pagina 5) Hij heeft het schilderij ook verdoekt. Of hy zich gemachtigd voelde om zulk een belangrijk schildery geheel alleen te behandelen. Ik heb, zegt de heer Middelhoek, een opleiding decoratieve kunst en kunstnijverheid gevolgd aan de Rotterdamse Kunstacademie. Elf jaar geleden kwam ik, 27 jaar oud, op het atelier van het Ryksmuseum. Ik heb daar byzonder veel geleerd. Myn specialiteit was houtwerk. Maar dat betekent niet dat ik andere pro blemen niet aan kan. Ik heb ook schil derijen gerestaureerd, al was dat meestal de taak van oudere specialis ten. Een bijzondere liefhebberij van de heer Middelhoek is het ivoorsnyden. In zyn huis zyn er virtuoze staaltjes van te zien. Het gesprek komt echter telkens weer terug op de Hals, want ondanks zyn tevredenheid over de ontdekking, is de heer Middelhoek enigszins ge prikkeld. Hij is wrevelig over sommige commentaren, over uitlatingen over zijn houding in de „Hals-zaak" en voelt zich daardoor geschaad. Ik heb een volkomen eerlyk spel gespeeld evenals het echtpaar Hotinov. Het zijn zeer cor recte mensen. Als later misschien nog eens de ware toedracht kan worden onthuld zal het duidelyk zyn waarom over bepaalde details moet worden gezwegen. WEERT, 11 juni De 58-jarige mevr. J. Mertens-van der Kruys uit Weert is gisteren overleden aan de ge volgen van een val uit een kersenboom in de buurtschap Altweertheide.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1