IN ZOETERWOUDE EN HAASTRICHT Brand verwoest twee oude kerkgebouwen Totale schade wordt op twee miljoen geschat Dode, gewonde bij overweg Oudenbosch Dode bij brand in garage te Almelo In Rusland sluit een verdrag van vriendschap met Oost-Duitsland West-Berlijn beschouwd als een zelfstandige eenheid BROM-SCHAATSEN EEN NIEUWE RAGE? Rollend in het stadsverkeer met buitenboord-motortje Evert Dekker hoedt van experimenteren (QrnXod'Sfchk fi Spoorbomen gaan te vroeg omhoog gedood onder neerstortende laadinstallatie - vV Drie Hagenaars gedood en twee ernstig gewond Bij auto-ongeluk in FranseLaon Nikita doet vriendelijk over West-Duitsland Grote handel in ongekeurd vlees opgespoord Pius XII meende dat hij duidelijk was geweest over nazi-wreedheden CHRISTIAANSE SZH52B Si Koeler na onweer Getuige krijgt een hartaanval IJS UTRECHT Diplomaat in 1943: Staatssecretaris wacht op erkenning Aan zee OUDERS ZATERDAG 13 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 3T766 kerk in lichterlaaie. Kort na dat deze foto genomen werd viel toren, die pas was gerestau- reerd, met het zich daarin bevin dende klokkenspel brandend naar beneden. AANRECHTEN pSnnenIIk™51 GRATIS 219 i™anciering mogeluk KNUTSELAAR LEIDEN/GOUDA, 13 juni Gistermiddag zijn twee kerken een katholieke in Zoeterwoude en een N.H. kerk in Haastrecht door brand geteisterd. Laatstge noemde kerk is zelfs geheel uit gebrand. De katholieke kerk St. Jans Onthoofding in de Zuidbuurt van Zoeterwoude kon slechts ten dele behouden blijven. De schade loopt in de tonnen. Het was ruim drie uur gistermiddag toen in het dak vuur werd opgemerkt. On middellijk werd de Leidse brand weer gewaarschuwd en niet lang daarna waren de korpsen van Leiden, Voorschoten, Leiderdorp en Wassenaar in actie. Zeventien stralen en twee waterkanonnen werden op de vuurzee gericht en oaardoor bleven de toren en de pastorie gespaard. De Ned. Hervormde Kerk van Haastrecht na de brand. Brand weerlieden bekijken het volkomen uitgebrande interieur, dat in zijn kaalheid een trieste aanblik biedt. MOSKOU, 13 juni (AFP, Reu ter) De Sovjet-Unie en de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland) hebben gisteren in Moskou een verdrag van we derzijdse bijstand, of vriend schapsverdrag, getekend. De twee belangrijkste bepalingen ervan zijn dat de Sovjet-Unie de grenzen van Oost-Duitsland garandeert en dat beide landen West-Berlijn beschouwen als een zelfstandige eenheid, die „op geen enkele wij- N.V CARROSSERIEFABRIEK UITDOEKEN REPAREREN 99 99 9 Bill ÊËÊS%>: De brom-schaatserneemt benzine in. Evert Dekker met zijn brom-motor op de rug. Vermoedelijke Frans Hals ze deel uitmaakt" van West-Duits land. In het algemeen voorziet het verdrag in „vriendschap, we derzijdse steun en samenwer king". before you hij! Nappa dames- en herenjasjes SMEDESTR"A"AT 5 WTARIEM eefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Bï;ifnnementen 20800 Postgiro 143480 Biil* n,oor Beverwijk: Zeestraat 50, teief 4790 J*antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 r®ctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen 9emeen hoofdredacteur: Albert Welling. °Junct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9 65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. - OTJDENBOSCH, 13 juni Gistermid- ftli5 18 negenjarige Corrie Lazaroms Wter het slachtoffer geworden van een Poorwegongeval. Direct nadat de bp®0ï"wegbomen van de met de hand veilde overweg nabij het station kenr in verticale stand waren getrok- n was zij met een aantal anderen te 0Verweg opgegaan. Het meisje werd öaaïepen ^oor een sneltrein uit Roosen- trein passeerde de overweg even hndat uit tegenovergestelde richting (Zevenbergen) een andere trein deze «Verweg was gepasseerd. Toen deze patste trein de overweg voorbij was, t^rden de bomen omhoog getrokken, evenwel te vroeg omdat de sneltrein °8 moest doorkomen. Pa^6t slachtoffer was op slag dood. Een Serende bromfietser werd eveneens dfJ CpTr de trein gegrepen. Hij werd zwaar y.r'0nd opgenomen in het St. Elisabeth- 'e«enhuis alhier. j. (Van onze correspondent) dac°?Tl.NCHEM, 13 juni Gistermid- ft0„„18 m de ijzergieterij Becking en 55-iUrs in TI lit (gem. Gendringen) de het 8e Vriezen uit Gendringen om Val. Ven gekomen bij een bedrijfsonge- V. was werkzaam ln de af- ^izó gieterij toen op onverklaarbare ttanJ een deel van de laadinstallatie Ware heneden kwam en hem als het 8ev»r>v,j olf- Daarbij werd hij zo zwaar Set 2 ,^at hjj ter plaatse overleed. °°rzaau °ffer was gehuwd. Naar de ■Jerznfi -van het ongeval wordt een on- 0ek ingesteld. (Advertentie) V STERDAM STRAAT 54. (Van onze correspondenten) Het middenschip van de 850 plaat sen tellende dekenale kerk werd ech ter een ruïne toen dak en gewelven neerstortten. Slechts het altaar en de van kostbaar snijwerk voorziene preekstoel bleven nagenoeg onbe schadigd. De muren bleven overeind en behoeven waarschijnlijk niet om ver te worden gehaald. De schade loopt in de tonnen. Mogelijk is er verband tussen de brand en de restauratiewerkzaamhe den die aan de ramen werden ver richt. Elektriciens, loodgieters en tim merlui waren bezig toen de brand werd opgemerkt. Men denkt ook aan kortsluiting doch daartegen pleit het feit dat de elektrische klok op het mo ment van uitbreken nog liep. De dekenale kerk St. Jans Onthoof ding is een der drie katholieke kerken, die Zoeterwoude telt. Zij werd in 1904 gebouwd. De Middeleeuwse, na de brand van 1896 herbouwde hervormde kerk van Haastrecht is vrijdagmiddag geheel uitgebrand. De brand is veroorzaakt door werkzaamheden van leidekkers met een benzinelamp. Tijdens een kor te koffiepauze van deze lieden zagen voorbijgangers rook uit het dak van de kerk komen. De Haastrechtse brandweer werd gealarmeerd, die op haar beurt as sistentie vroeg aan de brandweer van Gouda en Vlist. Bij aankomst van de Haastrechtse brandweer sloegen de vlammen reeds door de westkant van het dak. Anderhalf uur lang brandden kerk en toren als een fak kel. Toen kwam de houten torenspits met een zware carillonlast van acht tien klokken met donderend geraas naar beneden. Alhoewel er rond de kerk een vrij dichte bebouwing is, bleef Haastrecht voor een grotere ramp gespaard. Ook persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De torenspits met het carillon kwam opzij van de toren op straat te recht. Van de kerk is niets dan een puin hoop overgebleven, want voor zover de gevels nog overeind stonden moesten deze gisteravond nog worden omge trokken om ongelukken te voorkomen. De toren stond op de monumentenlijst. De schade aan kerk en toren alsmede aqji interieur wordt geschat op ander half miljoen. ALMELO, 13 juni De garage an nex woonhuis van de fa. Rensink aan de Ootmarsumsestraat alhier is vrij dagavond rond zes uur volledig uitge brand. Een monteur werd met ernsti ge brandwonden in het Prinses Irene- ziekenhuis opgenomen. Daar overleed de 59-jarige S. Hagedoorn uit Almelo, die getuige van de brand was en haas tig zijn auto uit een van de aangren zende boxen wilde rijden. Hij kreeg een hartaanval. De brand ontstond in de garage, toen er met een lasapparaat werd gewerkt. De 23-jarige monteur G. Hankamp uit Almelo strompelde met fel brandende kleding naar buiten. Omstanders kon den met water en zand de vlammen do ven. Vervolgens deden zich drie explo sies voor. Zuurstof en acetyleen-cylin- ders ontploften. Daardoor werden van de garage en de woning en van vijftien winkels en woonhuizen in de naaste omgeving de ruiten vernield, terwijl het vuur zich uitbreidde tot een felle uitslaande brand. DEN HAAG, 13 juni Bij een auto ongeluk in Laon (Frankrijk) zijn giste ren drie inwoners van Den Haag om het leven gekomen: de bestuurder, de 58-jarige heer H. Muller, de 38-jarige heer D. J. Molenaar en de 82-jarige mevr. W. Koning-Broski. Zwaar ge wond werden de 35-jarige mevr. D. Molenaar-Van Eldik en mevr. A. G. Ko ning. De heer Muller was op slag dood. De heer Molenaar en de bejaarde me vrouw Koning overleden in het zieken huis in Laon waar ook de beide andere gewonden werden opgenomen. Allen woonden aan de Assumburgweg in Den Haag en waren na een vakantie van vier weken in Zuid-Frankrijk op te rugreis naar Nederland. Het ongeluk gebeurde op de route Nationale 44 in het departement Aisne. De heer Muller moet door het springen van een band de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. Hij kwam op de lin ker weghelft terecht en vloog met zijn auto tegen een vrachtwagen. De beide inzittenden van deze wagen werden even eens ernstig gewond. WATERINGEN, Gistermorgen is de negentienjarige heer D. Kraaima uit Den Haag bij een botsing tussen een bestelauto en een personenauto alhier om het leven gekomen. De be stuurder van de bestelauto en van de personenauto werden met verwondin gen in het St. Hyppolitus-ziekenhuis te Delft opgenomen. UTRECHT, 13 juni Er is een han del in ongekeurd en vaak bedorven vlees aan het licht gekomen, waarbij enkele boeren, opkopers, een slager al hier en automatiekhouders betrokken zouden zijn. Zeker vijftien personen zul len zich hiervoor op 24 juni voor de economische politierechter moeten ver antwoorden. Df winkel van de slager is al geslo ten, waarbij het heet, dat er verbou wingswerkzaamheden worden verricht. Controleurs van de vleeskeuringsdienst hebben hier ongekeurd vlees aangetrof fen, waardoor de zaak aan het rollen kwam. Bij nader onderzoek bleek men met een complot te doen te hebben, dat zijn vertakkingen in de provincie heeft. WASHINGTON, 13 juni (Reuter) In diplomatieke documenten, die giste ren door het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zijn gepubli ceerd, wordt zijdelings gewag gemaakt van de houding van wijlen Paus Pius XII ten opzichte van de misdaden van de nazi's. Harold H. Tittman, een merikaan- se diplomaat in Rome, vermeldde over een gesprek, dat hij met Pius XII op 5 januari 1943 had gevoerd en dat in hoofdzaak de mogelijkheid van een bombardement van Rom=- door de ge allieerden betrof, het volgende: „Wat zijn Kerstboodschap betrof gaf de Paus mij de indruk, dat hij eerlijk geloofde dat hij daarin duidelijk ge noeg gesproken had om al degenen te bevredigen, die er in het verleden op hadden aangedrongen dat hij enig woord van veroordeling van de nazi- wreedheden zou uiten, en hij scheen verbaasd toen ik hem zei, dat ik meen de dat er mensen waren die zijn geloof niet deelden. Hij zei te menen dat het voor iedereei duidelijk was dat hij doelde op de Polen, Joden en gijze laars, waar hij zei dat honderdduizen den mensen buiten hun eigen toedoen waren gedood of gemarteld, in sommi ge gevallen alleen vanw. go hun ras of nationaliteit. Hij zette uiteen dat hij, sprekende over wreedheden, de nazi's niet kon noemen zonder tegelijkertijd van de bolsjewisten gewag te maken en dat dit de geallieerden misschien niet zo aangenaam zou zijn. Hij ver klaarde te vrezen dat de berichten van de geallieerden over begane wreedhe den gegrond waren, maar deed mij ge loven dat hij van mening was dat er omwille van de propaganda wel wat was overdreven. Over het geheel ge nomen dacht hij dat zijn boodschap door het Amerikaanse volk toegejuicht zou worden en dat was ik met hem (Advertentie) Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 (Van een verslaggever) DEN HAAG, 13 juni „Ineens kwam een politie-auto naast mij rijden. „Wat moet dat", riep een der agenten uit. Ik haalde mijn schouders op en reed ver der. De agenten lieten mij toen maar met rust. Bijna hadden zij aanleiding gevonden om mij een bon te geven, toen ik even later bijna vergat te stoppen voor het rode licht. Ik remde gelukkig nog tijdig De (jonge) man die ons dit verhaal vertelt is de 24-jarige Evert Dekker,, zoon van een werktuigbouwkundig in genieur uit Den Haag. Hij heeft onlangs vriend en vijand versteld doen staan van zijn „gemotoriseerd rolschaatsen", waar mee hij door het drukke centrum van de Residentie een maximum snelheid van 25 kilometer per uur haalde. Evert Dekker is importeur van nieuwe electro- nische apparaten. Een jaar lang heeft de jonge technicus en zakenman onder handeld met een Amerikaanse firma, die al enige tijd zogenaamde bromschaatsen vervaardigd Dekker voelde er wel wat voor om ook ons land te laten -ennis- maken met de wonderlijke rolschaatsen Een week geleden kreeg hij de „uit rusting" uit de V.S. over. Nu demon streert hij ''agelijks voor pers, -adio, televisie en vele zakelijk geïnteresseer den. Honderden kijkers trekt hij op zijn route. Sommige mensen wijzen naar hun voorhoofd, anderen daarentegen kijken belangstellend en min of meer verlan gend toen. „Het is eigenlijk een vrij eenvoudige zaak", zegt Dekker. „De bromschaat- ser heeft een soort buitenboord-mo tortje (luchtgekoeld, 1 PK) op de rug dat door een kabeltje in verbinding staat met de rechterschoen. Met een koordje dat over zijn schouder hangt start hij. In één hand houdt hij de koppeling vast en het wieltje waarmee hij de gastoevoer kan regelen." „Het is een heel nieuw gevoel dat je krijgt. Fascinerend wel, geloof ik". Tot dus ver is Dekker nog de enige bezitter van de wonderschaatsen, maar velen hebben al hun interesse getoond voor het zeer eenvoudige vervoermiddel, waarvoor men geen rijbewijs nodig heeft. De kans op vallen is gering. Voor mensen die kunnen sch tsen (ook op rolletjes) is het gemotoriseerd rijden zelfs helemaal geen probleem. De niet-schaatsers zijn er na één of twee keer rijden volkomen aan ge wend. Bovendien: vallen is vrijwel uitgesloten, want je kunt je snelheid zelf regelen." Bestaat tegen het voortbewegen op bromschaatsen dus nauwelijks bezwaar, de prijs van de uitrusting kan wel moei lijkheden opleveren. Voorlopig kosten schoenen, rolletjes en motor de somma van 1600 gulden. „Als ik de spullen straks in licentie kan vervaardigen, dan zal de prijs na tuurlijk aanmerkelijk dalen.", zegt Dek ker verhelderend. Hij heeft met zijn bromschaatsen vooral het commerciële oog gericht op instellingen en bedrijven waar het personeel grote afstanden moet afleggen, op directeuren van rolschaats- banen, op kermis-ondernemers en ook op de particulier. De bromschaatsen le veren immers veel tijdsbesparing op, rijden 1 op 50, voorkomen zere voeten en betekenen wellicht een oplossing van het parkeerprobleem Het is niet Ie eerste stunt waarmee Evert Dekker de aandacht trekt. In dienst creëerde ex-HBS- en HTS- er een „automatisch tollet Als men de deur opende ging het licht vanze! aan. r onder dat men de knip erop behoefde te doen sloot de deur zich vanzei*. Niemand ko er meer in. Na afloop werd er zonder dat er één enkele handbeweging aan te pas kwam „doorgetrokken". De deur ging weer open en het licht floepte uit. „Ik houd van experimenten" zegt Evert Dekker. Onlangs heb ik nog een aantal rak'tten gemaakt. Zomaar voor de gein om ze eens af te schieten." Twee jaar heeft hij nu zijn zaak.. Het gaat bepaald niet slecht. Over een half jaartje hoopt Evert Dekker met een nieuwe stunt te komen: de automatische telefoonopname-apparatuur. Hierdoor wordt het mogelijk dat men gedurende een dag de woning of het kantoor zon der zorgen verlaat. De telefoon- gesprekke worden gevangen en op een bandje vastgelegd. Als men 's avonds thuis komt kan men de gesprekken van de gehele dag rustig terugluisteren Evert Dekker werkt er dag en nacht aan. DEN HAAG, 13 juni Pas als on omstotelijk vast staat, dat het onlangs ontdekte schilderij een werk Is van de Haarlemse meester Frans Hals is er voor de staatssecretaris van O., K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, aan leiding te overwegen of en zo Ja in hoeverre er reden is door een bijdra ge van het rijk de aankoop van het schilderij en daarmee het behoud ervan voor ons land mede mogelijk te maken. Dit heeft drs. v.d. Laar geantwoord op vragen, die het Tweede-Kamerlid de heer J. J. Voogd (PvdA) heeft gesteld. Voor het Westen kwam de onderte kening niet onverwacht, omdat een en ander reeds donderdag door een Oost» duitse minister officieus was meege deeld. De grootste belangstelling van de westelijke regeringen en van het Westberlijnse stadsbestuur ging na tuurlijk uit naar hetgeen het verdraf bepaalt over de status van West-Ber lijn. Na de eerste mededeling van de Oostduitse minister werd gevreesd dat een nieuwe crisis om Berlijn voor de deur stond. Dit blijkt niet het geval te zijn. Dat Rusland en de D.D.R. stre ven naar een geheel zelfstandige sta tus van West-Berlijn weet iedereen al lang. Wat beide landen eenzijdig hier over in verdragen vastleggen heeft voor het Westen geen waarde. In West-Berlijn was gisteren dan ook de eerste reactie, dat het verdrag geen enkel element bevat dat een nieuwe Berlijnse crisis zou kunnen ver oorzaken. Ook in andere kringen in het Westen meent men, dat het verdrag kennelijk geen „politieke bom" van het Kremlin is, die alle moeite, die de laatste tijd is gedaan om de vreedzame coëxistentie te stabiliseren, te niet zou doen. Dit standpunt wordt ook gehuldigd in Washington. De Amerikaanse regering heeft bovendien met speciale belang stelling kennis genomen van enkele op merkingen, die premier Khroesjtsjev gisteren heeft gemaakt over West- Duitsland. Het lijkt er op dat de Rus sische leider het belang van het vriend schapsverdrag met de D.D.R. heeft willen verkleinen door een paar vrien delijke dingen over de Bondsrepubliek te zeggen. De bedoelde opmerkingen van Khroesjtsjev, gisteren gemaakt op een Russisch-Oostduitse vriend schapsbijeenkomst in Moskou, zijn de volgende: „Hoewel de sympathie van de Sovjet-Unie uitgaat naar de D.DJR. stelt zij zich niet tegenover d« Bondsrepubliek als staat. De Sovjet- Unie wenst met West-Duitsland in vrede te leven. Het zou onrechtvaar dig zijn alle Westduitsers te beschou wen als mensen, die op revanche zijn belust. Zelfs in de schoot van de Westduitse burgerij zijn er mensen, die het gevaar van de politieke vrij buiterij van de regering in Bonn be grijpen." Aldus premier Khroesj tsjev. De Oostduitse leider, Walter Ul- bricht, die al veertien dagen in Rus land is, zei op de bijeenkomst in het Kremlin dat het vriendschapsverdrag „de onschendbaarheid van de Oost duitse grenzen garandeert als een van de voornaamste factoren van de Eu ropese veiligheid." Ulbricht zei dat het verdrag is gesloten voor twintig jaar, maar dat het kan worden herzien als binnen deze periode één Duitse staat tot stand zou komen. „Ik vraag de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk de Duitse Bonds republiek te ontslaan van de akkoor den van Parijs, die haar beletten met Oost-Duitsland te onderhandelen over de hereniging van Duitsland", zo riep Ulbricht uit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiHHiif (Advertentie) BARÏEUORISSIR HAARLEM IEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223590 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 13 juni De temperatuur zal vandaag in een groot deel VEin ons land tot ongeveer 30 graden stijgen. Aan dit korte hittegolfje komt in de namid dag en avond een einde, wanneer langs een koufront, dat van België naar het noorden trekt, verspreide onweersbuien voorkomen. Daarna wordt de wind zuid west tot west met aanvoer van belang rijk koelere zeelucht Zondag kan er plaatselijk nog een bui voorkomen, ge leidelijk gevolgd door opklaringen met een verdere verbetering. Morgen belangrijk koeler. Aanvanke lijk nog vrij veel bewolking met kans op een bui, later zonnige perioden. Krachtige, later afnemende wind tussen zuidwest en west. In de middag 17-20 graden, zeewater 16 gradpn. Vooruitzichten: gebied van hoge druk bij Z.W.-Ierland zal maandag weer wat stabieler strandweer met zon gaan brengen. ZONDAG: Zon: 04.19-21.01. Maan: 09.08-00.18. MAANDAG: Zon: 04.19-21.02. Maan: 10.27-00.44 (Advertentie) zie onze advertentie op pagina 12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1