Oprecht talent van Willem Snitker op expositie in het Bisschoppelijk Museum VRIJDAG 19 JUNI OFFICIËLE OPENING ,Sinnevelt'tweede algemene Huishoudschool in Haarlem HVGB-reserves verliezen toch HAARLEM VANUIT DE LUCHT Modern gebouw komt tegemoet aan wensen van bewoners van Noord bi toekomst hiogelijk 'ban ruimte Sterke concentratie van industrie in Haarlemse Waarderpolder Abonnementsgeld 3e kwartaal 1964 NV A-heren halen drie punten uit 2 wedstrijden GROEN Co. W aterpolocompetitie W aterpolocompetitie ZATERDAG 13 JUNI 1964 PAGINA 3 Een der werken van Willem Snitker op de expositie in het Bisschoppelijk Museum. Het fraaie, nieuwe schoolgebouw van de Vereniging Haarlemsche Huishoud- en Industriescholen aan de Delftlaan in de wijk „Sin- nevelt" in Haarlem-Noord, dat volgende week vrijdag officieel wordt geopend. CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Haarlem, 13 juni Met de owto van scholen is het in ons r-nd in het algemeen niet bijster ooskleurig gesteld. In vergelijking "Qorrnee staat het nijverheids onderwijs voor meisjes er in Haar- U'1 goed voor. Enkele jaren ge- a 1 kwam een nieuw gebouw "ereed voor de r.-k. huishoud- Sc'iool. In Schalkwijk wordt thans ftëbouwd aan de tweede christe- llke huishoudschool. De plannen °or de bouw van een tweede r.-k. khishoudschool in Parkwijk ver keren in een vergevorderd sta- üium. En vrijdag 19 juni wordt tweede algemene huishoud- school, die aan de Delftlaan in i3'aarlem-Noord is gebouwd, of- Peieei geopend. De school ligt in 'Omnevelt" en draagt ook die mam. In 1960 besloot de Vereniging ygarlemsche Huishoud- en Indus- pe-school een tweede algemene luishoudschool te stichten. Dat jn enige ruimte te scheppen in de Jeds zestig jaar bestaande eer- e algemene huishoudschool aan de Voorhelmstraat en tevens om e9emoet te komen aan de ver- pRgens van de ouders van leer- *n9en, die in Haarlem-Noord wo- J*en. Zij voelen de afstand tot de aan de Voorhelmstraat na- elijk als een steeds groter be- *^aar. Voor de leerlingen van de tweede algemene huishoudschool in Haar lem is het gewoon een vreugde te werken met de moderne appa raten in het kooklokaal. En koken is voor toekomstige huismoeders een belangrijke zaak; zo niet de belangrijkste. Over Haarlem hoort men vaak spreken als de stad met het rijke verleden, de stad van Frans Hals en van St. Bavo, de stad iok die voor heel Kennemerland het centrum vormt van cultuur m ontspanning. Slechts zelden wordt gesproken over de indus- rie in Haarlem. Toch is deze industrie niet onbelangrijk. De veelzijdig gerichte Haarlemse industrie kon zich gemak- lelijk lange tijd schuil houden in de binnenstad. Tot de na oorlogse industrialisatiegolf zich ook in Haarlem deed gelden. De bedrijven groeiden uit hun jasje. Zij moesten uitbreiden. In de binnenstad was dat in de meeste gevallen niet mogelijk. Vanaf dat tijdstip dateert de concentratie van de Haarlemse Industrie, de ontwikkeling van het industriegebied in de Waar derpolder, waarvan op bovenstaande luchtfoto 'n belangrijk deel te zien is. Vooral de in 1951 opgerichte Stichting tot Ontwik keling van de Haarlemse Industrie heeft een belangrijk aandeel gehad in de groei van dit industriegebied. In enkele jaren tijds verhuisden tientallen Haarlemse bedrijven uit de binnenstad naar de Waarderpolder. Voorts gelukte het om nog enkele kapitaalintensieve bedrijven van buiten de gemeente en zelfs van buiten ons land aan te tlekken. „Dat in de Waarderpolder is het gunstigst gelegen industrie gebied in heel Noord-Holland", zei ons wethouder J. Schippers. Inderdaad is er een nog steeds toenemende belangstelling vooi vestiging in de Waarderpolder. Zo zelfs, dat haast wordt ge maakt met het bouwrijp maken van een groot deel van de 111 hectaren, die enkele jaren geleden aan het reeds vele jaren be staande, rond veertig hectaren grote gebied, zijn toegevoegd Links onder op de foto kan men een deel van dat, onlangs op gehoogde, nieuwe industrieterrein zien, dat naar rechts door loopt. Op de meeste nog braak liggende gronden in het „oude' plan, waarvan de foto de kern laat zien, is reeds optie verleend De belangrijke verbeteringen de laatste jaren aan af- en aan- voerwegen naar het industrieterrein aangebracht zijn mede var belang geweest voor de verdere aansluiting ervan. Uw girobetaling voor dit kwartaal zien wij gaarne een dezer dagen tege moet op: Postgiro 22884 Gem. Giro Amsterdam X 665 De abonnementsprijs bedraagt: f 3,per maand f 9,per kwartaal Vermeldt op Uw betaling s.v.p. het volledige bezorgadres. Administratie DE NIEUWE DAG HAARLEM, 11 juni NVA speelde voor de bondswaterpolocompetitie uit tegen Bruivissen (Den Helder). NVA zegevierde met 63. Woensdagavond kregen zij Het Zwet uit Wormerveer op bezoek. Bethlem was bij de gasten de goalgetter, die nadat Tom Fransen op keurige wijze NVA de leiding had be zorgd, tweemaal het NVA-doel vond. Na het wisselen schoot Bethlem een strafworp tegen de doelpaal. Wim Schreuder bracht de stand op 22. Na de pauze kreeg Berge een strafworp maar hij schoot deze in de handen van de doelman. Dank zij een ver schot van Bethlem kwam Het Zwet met 32 voor. In de laatste periode trok Het Zwet zich in de verdediging terug. Toch kon het de voorsprong niet houden. Een voorzet van Berge aan Fransen betekende de gelijkmaker. Met de stand 33 werd afgefloten. In de dames, wedstrijd NVA-Sleutel- stad werden de strafworpen evenmin benut. Door Jopie Lambooy liep Sleu telstad tot 30 uit. Mar ja van Loenen kreeg voor NVA een vrije worp te ne men die bp Marijke van er Geest be landde. Zij aarzelde niet de bal het Sleutelstad doel in te jagen. Sleutelstad nam daarna een houding aan die de scheidsrechter niet kon waarderen. NVA kreeg een speelstersmeerderheid die door Marja van Loenen werd be nut. Het bleef echter bij de stadn 2—3. De Haarlemdames hebben De Zijl uit Leiden op bezoek gehad maar moes ten met 6—2 het onderspit delven. DWR speelde in Delft tegen DZV dat met 52 won. Waterpolo-uitlagen kringcompetitie afdeling meisjes: NVA a-Haarlem 1—3. Afdeling jongens I: HPC a-Haarlem 10— 0; afdeling jongens II; HPC b-Hillegom 1—5. Zoals reeds eerder bericht werd, exposeert in het Bisschoppelijk Mu seum aan de Jansstraat de jonge schilder en graficus Willem Snitker. De conservator vïf\ het museum heeft de kabinetten op de verdie ping die oudtijds al bestemd wa ren voor eigentijdse kunst vrij gemaakt voor tijdelijke tentoonstel lingen. Het ontbreken van een aan koopbeleid vor hedendaagse religieuze kunst ontnam deze afdeling toch reeds iedere zin. De inrichting van het hi storische deel van het museum is door deze nieuwe bestemming niet verstoord en de doorkijkjes de bezoekers van de tijdelijke tentoon stelling om de historische kunstschat ten van het bisdom nog eens te be zichtigen. Er is dan altijd wel weer iets dat nieuw is, of nieuw schijnt, omdat onze ontvankelijkheid op het moment van de ontmoeting bepaalt wat zich aan onz herinnering hecht of daaraan ontsnapt. Willem Snitker heeft het vak geleerd aan de Normaalschool, de opleiding voor tekenleraren te Amsterdam: op het ogenblik een der beste instituten voor kunstonderwijs waar veel meer wordt geboeden dan alleen het vormen van toekomstige tekenleraren. Snitker geeft les aan de middelbare school jeugd, maar illustreert daarnaast en beoefent ook het vrij creatief bezig zijn dat deze expositie mogelijk maakte. De tentoonstelling maakt een sympa thieke indruk wegens de oprechtheid, waarmee Snitker zich aan zijn werk overgeeft en het talent dat hij daarbij tentoonspreidt. Dat hierdoor zijn jeugd het nog niet geheel gevormd zijn in het heterogene van zijn oeuvre en de niet verwerkte, zich eigen-gemaakte in vloeden, duidelijk tot uitdrukking ko men, is gelijkheid alleen maar voor waardelijk voor zijn ontwikkeling. Het is immers noodzakelijk voor de groei van de kunstenaar om zich te onthou den van elke pose en eerlijk te staan tegenover zichzelf. Met name in de schilderijen biedt hij de balans aan van zijn persoonlijke beheersing. Een enkele maal, toals in „Salto Mortale" blijkt zijn compositie en behandeling van een voortreffelijke eenheid, maar nog te zelden heeft hij een schilderij met zich zelf in evenwicht kunne brengen. Een grote gaafheid daarentegen ver toont het grafische werk. Kwalitatief valt zijn expositie uiteen, precies op de scheidingslijn tussen schilderen en tekenen. De conclusie dat Willem Snit ker daarvan meer tekenaar dan schil der zou zjjn is wellicht voorbarig, maar voorlopig wijst zijn tentoonstel ling wel in deze richting. De invloed die zijn grafiek verraadt is meer een beïnvloeding en betreft dan ook geen stijl-onderdelen, maar de to tale, enigermate romantisch gerichte stemming van zijn onderwerpen. Als mens zal Snitker zich daarmee op dit moment volkomen kunnen verenigen. Omdat zijn aanleg toch wel primair sterk grafisch gericht is zijn illustratie ve, gekleurde momenten uit De Kruis weg duiden daar ook op ontstaan hier zonder uitzondering zuivere resul taten. In de ets blijkt hij al zijn beeldende intenties te kunnen verwezenlijken: zijn voorkeur voor het verfijnde en het dui delijke, en tegelijkertijd het tegenspel v contrastrijk zwart en wit. De weinig spectaculaire, zelfs minia tuurachtige naakten en paarden, de por- tretmatige meisjesfiguren, de gevoelige clowns en, om een „grotere" composi tie te noemen: het portret van H. F. Boot, hebben alle op mij een duide lijke en overtuigende indruk gemaakt, omtrent het kunnen en het kunstenaar schap van de jonge Willem Snitker. Zijn tentoonstelling geeft naast een jeugdig élan ook een ernstig en gerijpt ge voelsleven die te zanten het vertrouwen in Willem Snitker volkomen wettigen. Zij duurt tot 28 juni. L.T. binnen, omdat zij langs die weg ook door de kleedruimte heenkomen. Aan de twee algemene huishoudschool kan men thans nog slechts de primaire op leiding volgen. Dat is twee jaar basis onderwijs. De directrice, mej. G. Stra- ver, verwacht eerst in september 1965 met de vakgerichte opleidingen voor verpleegster, kinderverzorgster of costuumnaaister te kunnen begin nen. In september van dit jaar begint men wel met avondcursussen en voorts met een part-time cursus voor bejaardenhelpster. Laatstge noemde cursus is voornamelijk be doeld voor diegenen, die al in een be jaardentehuis werkzaam zijn. Zij zul len dan één middag in de week de les sen aan de school volgen. Van de nieuwe huishoudschool in Haarlem-Noord profiteren ook de leer lingen van de Centrale School voor v.g.l.o. van het Weltevrdenplein. De praktische lessen, enige uren per week, krijgen zij namelijk in de praktijkloka len van de nieuwe school. Van het gymnastieklokaal zullen de oudste leer lingen van de eerste algemene huis houdschool aan de Voorhelmstraat pro fijt hebben. Zij krijgen nu eindelijk ook gymnastiek. Bij de school aan de Voor helmstraat is geen gymnastieklokaal. Een nieuwe school oefent altijd een grote aantrekkingskracht uit op de leer lingen. Dat zou mogelijk een „leeglo pen" van de school aan de Voorhelm straat tot gevolg kunnen hebben. Om dat te voorkomen, heeft het bestuur van de Vereniging Haarlemsche Huis- houd- en Industrieschool een grens door de gemeente getrokken om de gebieden af te bakenen van waaruit men leerlingen opneemt. (Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF. 54855 HAARLEM, 12 juni —In de zomer- waterpolocompetitie speelden de reser ves van HVJB uit tegen AZPC 2. In de eerste helft ging de strijd gelijk op. Maassen van der Brink, Theo Schouten, Peter Schoferer en Ad Rol schoten voor HVGB raak. AZPC stelde er evenveel doelpunten tegenover. Na de pauze trokken de HVGB-voorwaartsen ijverig naar voren. Midvoor Ad Rol werkte de aanvallen verder af. Hij schoot vier maal raak. Bij de HVGB-voorsprong van 8-4 ging het mis. AZPC werkte dank bij een spelersmeerderheid en strafworpen de achterstand weg om tenslotte met 9-8 te zegevieren. Njord kreeg in de zweminrichting aan de Houtvaart Kroosduikers op bezoek. Njord vergat het badpersoneel tijdig te waarschuwen dat er gespeeld moest worden, waardoor het water niet op juiste hoogte was, hetgeen het spel be nadeelde. Door Vierhout en Wildschut nam Njord een 2-0 vporsprong, toen een Njord-speler voor een overtreding het water werd uitgezonden. Met een speler minder en een 2-0 voorsprong voor Njord werd de tweede periode in gezet zonder goals. Ook in de derde periode stormde Kroosduikers met een spelersmeerderheid tevergeefs op het Njord-doel af. Tegen de verhouding in maakte Siebeling er voor Njord 3-0 van. Met de ploegen compleet verklein de Siedenburg de Kroosduikers- achter stand. De kruitdamp was echter nog niet opgetrokken toen Bennie Oomen van re pliek diende. In de laatste periode scho ten Siedenburg voor Kroosduikers en Gruppelaar voor Njord raak, zodat met de stand van 5-2 het eindsignaal klonk. De dames van Njord spelen dit sei zoen voor het eerst in de bondscompeti- tie. Ditmaal tegen De Zijl. Kort na de aanvang schonk de Njord-doelvrouwe een doelpunt aan de gasten die verder door Bertha Waals, Greet Bergman- Heemskerk (2) en Leni Crispjjn met 5-0 zegevierden. In de kringcompetitie versloegen de DWT-jongens die van Njord met 4-1. ""'■iiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii ll">iiiiiii,|,||ll||II,ll„l|ll,l,i„ll,ll,lfllllll„„,lllllllklllllllllllt tip 1960 werd de start van die tweede 4 *iernene huishoudschool mogelijk, door- enige lokalen vrjj kwamen in een schoolgebouw aan de Voldersgracht, waarin voorheen de r.-k. huishoud school was gevestigd. Meer dan drie jaar heeft men in het gebouw aan de Voldersgracht in een gebrekkige ac commodatie moeten werken. Leerlingen, docenten en directrice mej. G. Straver waren uiteraard dol blij toen zij direct na de paasvakantie het nieuwe schoolgebouw aan de Delftlaan konden betrekken. Dat ge bouw is een ontwerp van het archi tectenbureau Gouwetor en Mulder en bijzonder royaal en modem van op zet. Het ontwerp is opgehangen aan een enorme hal, die in de wintermaanden tevens als overblijfruimte moet dienst doen. Aan een zijde van de hal is een vleugel in drie verdiepingen met zes theorielokalen. Aan de andere zijde een vleugel met twee praktijklokalen; een keuken met de allermodernste appara tuur en een was- en strljklokaal. Aan de vleugel met de praktijklokalen is te vens een prachtig gymnastieklokaal ver bonden met was- en kleedgelegenheid. Voor deze nieuwe school, temidden van moderne flatgebouwen gelegen, is de traditionele bouwmethode toegepast. Het exterieur maakt een grootse in druk. Men verwacht in deze school veel meer dan acht lokalen. Het interieur is sober, doeltreffend en uiterst doelma tig uitgevoerd. Voor binnen- en buiten muren is dezelfde steen gebruikt. Bin nen geeft dat een bijzonder aardig ef fect met de met donkere latten betim merde plafonds. Bjj de bouw is al rekening gehouden met de noodzaak van uitbreiding. De school telt thans reeds ruim honderd veertig leerlingen. Men kan in totaal ongeveer tweehonderdvijftig leerlin gen opnemen. Verwacht wordt dat de maximumcapaciteit reeds zeer spoedig zal worden bereikt. Die verwachting is o.a. gebaseerd op de op stapel staande wet tot verhoging van de leerplichtige leeftijd. Als uitbreiding van de school nodig is, kunnen op de vleugel met de praktijklokalen nog twee praktijkloka len worden gebouwd. De fundering is daarop berekend en de voorzieningen daarvoor zijn reeds getroffen. Naast de vleugel met de theorielokalen kunnen nog zes theorielokalen in drie etages worden gebouwd. De hal is op die uit breiding al berekend. Onder een deel van de school is de fietsenstalling gelegen. Direct daar naast de garderobe. Alle leerlingen ko men via de fietsenstalling de school (Luchtfoto Articapress - Haarlem)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3