„WIJ GERBUIKEN GEEN KUNSTMEST, WIJ ZIJN DOMMER DAN U" Khroesjtsjev wil DEENSE HULP voor landbouw in RUSLAND Stalin zou nooit graan in buitenland hebben gekocht Khroesjtsjev als broodbezorger Irene w Hollandse kamer als huwelijks geschenk SLACHTOFFER DRAMA KEULSE MANIAK BEGRAVEN AL VIJF DODEN na schooldrama Prinses Beatrix in Ascot „Hoe komt die jongen erbij!" Agent gewond bij charge Hek oorzaak rel in woonwagenkamp Conducteur N.S. durfde diamanten niet meer af te geven Commentaar van Elly Koot op bericht van verloving: Vermissing na 2 jaar opgelost onweerstaanbaar lekker! Niets op tegen Overdonderd Het weer- Vaderdas house ol enalana LEEF SLANK EN GELUKKIG Veehouder dood Paarden schrikken van doorbreken geluidsbarrière Iets lagere middag- temperaturen Aan zee WOENSDAG 17 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 31769 pak voor 3 6 maaltijden. Dit zijn de moeder en de echtge noot van Ursula Kuhr, de vier entwintigjarige onderwijzeres, die vorige week door de Keulse ma niak gedood werd toen ze poogde haar leerlingen tegen diens woede te beschermen. De begrafenis ge schiedde onder overweldigend grote belangstelling. Ursula Kuhr was pas een maand gehuwd. Prinses Beatrix begaf zich giste- Ven in gezélschap van de Britse Prinses Marina, hertogin-douai rière van Kent, naar de beroemde iriardenrennen van Ascot, wélke Ze zoals bekend op speciale uit- 'diging van koningin Elizabeth tywoont. De Royal Ascot Week, ^et jaarlijkse evenement, waarbij d<? Britse adel en verdere society zich in alle glorie presenteren, is disteren begonnen. Prinses Mari- na droeg een felgroene japon prinses Beatrix een donkerblauw ensemble en een sombrero-achtige hoed van zwart stro. „Hoe komt die jongen erbij", is het commentaar van Elly, als wij informeren naar de waarheid om trent haar „verloving" met de Li banese journalist Naja Nairn. HEI WEER IN EUROPA Ondanks de drukke tijd, die zij in Beirout achter de rug heeft, („van slapen kwam natuurlijk niet veel"), maakt Elly helemaal geen vermoeide indruk. „Het was wel druk, maar heerlijk", zegt ze. „En ik dacht steeds: in Holland kan ik als ik dat wil nog 365 dagen uit slapen. 'cfbre ijou êtuj/ Nappa dames- en herenjasjes 21 juni maakt u slank Ide maaltijd in een- koekje indesmaken: vanille - (chocolade kaas ^EAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 8'jkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 B|jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. KOPENHAGEN, 17 juni (Rtr.) De Russische minister-president Nikita Khroesjtsjev, die thans een ezoek van Jujf dagen aan Denemarken brengt, heeft gisteren tegenover zijn Deense Ambtgenoot en gastheer Otto Krag ver klaard dat hij gaarne zo goed mogelijk ®P de hoogte zou worden gesteld van J|e gang van zaken in de Deense land bouw. Hij vroeg of Denemarken mo gelijk zijn kennis en ervaring op dit gebied met de Sovjet-Unie zou willen "eten. Krag verklaarde later tegenover ^erslaggevers dat dit verzoek van de Russische eerste minister in overweging is. Aan een noenmaal in het stadhuis *an Kopenhagen hield Khroesjtsjev een 'oespraak, waarin hij, van zijn tekst afwijkend, onder meer zei: „Het doet •hij veel deugd dat ik hier vertegen woordigers van allerlei politieke scha keringen, vanaf vuurvaste communisten en mild gestemie liberalen tot uitge sproken conservatieven, aantref". Hij Vervolgde: „Toen ik vanaf de twintig ste verdieping v a het Royal Hotel mjjn blik over Kopenhagen liet gaan, dacht ik eraan dat er eeuwen van werk Voor nodig zijn geweest om dergelijke mooie steden als Kopenhagen, Mos kou, Praag, Warschau, Parijs, Londen en nog vele andere te bouwen. Zouden de volken ter wereld werkelijk toe staan dat deze mooie scheppingen in een aantal seconden „a de aardbo dem zouden worden weggevaagd? Alle mensen van goede wil moeten geza menlijk streven naar afwending van het gevaar van een derde wereldoor log, waardoor in een oogwenk tijds al- *e steden en schepselen van de kaart gouden worden geveegd". aldus Khroesjtsjev. Na het bezoek aan het stadhuis ver trokken de Russische gasten naar het Paleis Christiansborg waar de volks vertegenwoordiging zetelt. In een ge- BPrek met de voorzitter van de Deen se k, .mer van afgevaardigden Peder- sen zei Khroesjtsjev dat zijn regering "®zig is met het opstellen van een r ie uwe grondwet, „die de basis moet borden van een breed opgezet demo cratisch stelsel." ïn antwoord op een opmerking van Pedersen dat hij, gedurende zijn be- z°ek aan het Deen - parlement, in staat zou zijn vrijuit te spreken, zonder niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KOPENHAGEN, 17 juni (UPI). Toen Khroesjtsjev dinsdagmorgen aankwam in Kopenhagen en zich ge reedmaakte om iets in de micro foons te zeggen, keerde hij zich even af naar de echtgenote van de Deense Premier, de knappe actrice Helle Krag-Virkner, haar toefluisterend: „Ik heb van die broden voor u meege bracht." Khroesjtsjev had het over de Oe- kraïnische broden die de Krags zo lekker hadden gevonden toen ze on langs in de Sovjetunie op bezoek Waren. Ze hadden er nogal wat mee naar Denemarken genomen, maar die waren al lang op. De Russische Premier had er dertig in zijn bagage. De broden zijn lang houdbaar. dat er kritiek op zijn woorden zou wor den geoefend, verklaarde Khroesjtsjev: „De beste resultaten kunnen slechts als gevolg van kritiek worden bereikt. Daarom namen wij op het 22ste con gres der communistische partij het be sluit, een einde te maken aan de dictatuur, die zichzelf had overleefd." Op een officiële ontvangst, die de Deense regering dinsdag te Kopenha gen in verband met het bezoek van de Russische eerste minister aanbood, hield Khroesjtsjev een toespraak, waar in hij het verschil liet uitkomen tussen zijn optreden en dat van Stalin. „Indien Stalin nog aan het bewind was geweest in de periode van droog te, welke wij kortgeleden hebben mee gemaakt en die de aanleiding was tot een graancrisis in de Sovjet-Unie, zou hij geen graan in het buitenland hebben aangekocht. Wij zouden dat ook hebben kunnen nalaten, maar wij besloten wel te kopen. En toen waren er pennerid- ders, die ons land deswege aanvielen. Dit getuigt echter van een bekrompen geestesgesteldheid, verblindheid en be perkte vermogens" aldus Khroesjtsjev. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben eerbied voor het Deense volk, dat zijn landbouw op een dergelijk hoog peil wist te brengen. Maar hoeveel kunstmest gebruikt u? Wij gebruiken in het ge heel geen kunstmest, hetgeen erop wiist dat u verstandig bent en wij dom zijn. Maar wij zullen vorderingen maken," verklaarde de Sovjet-premier. NIJMEGEN, 17 juni Prinses Irene zou in haar toekomstige woning graag een echte Hollandse kamer willen heb ben. Zij heeft dit gezegd in antwoord op een vraag van de voorzitter van het Comité Huwelijksgeschenk, dr. J. P. Gribling uit Nijmegen, die maandag in Madrid een gesprek met haar en don Carlos heeft gehad over de aard van het aan te bieden geschenk. In het langdurige en zeer openhar tige gesprek, zo heeft het comité mee gedeeld, verklaarde de prinses zicht baar ontroerd, verheugd te zijn over het bedrag dat tot nu toe bijeen is gebracht en waartoe ook de jeugd zo belangrijk heeft bijgedragen. Dr. Gri bling vertelde de prinses, aldus het co mité, dat tot nu toe ongeveer vijftig duizend gulden is binnengekomen en dat de termijn van inzending is ver lengd omdat de laatste dagen nog vrij veel stortingen zijn binnengekomen. (Advertentie) SURHUIZUM, 17 juni De 84-jari- ge veehouder II. van der Veen, die op de eerste van twee boerenwagens zat, sprong gistermiddag in paniek van de wagen en moet op slag dood zün ge weest. Zijn lichaam kwam in een bermsloot terecht. De paarden voor de wagen waren geschrokken toen een straaljager de geluidsbarrière door brak. De dieren sloegen op hol. De 26-jarige knecht van de veehou der, S. Huizinga die ook op de bok zat, sprong 500 meter verderop van de wagen. In de mening, dat zijn baas niet gewond was, achtervolgde de knecht de twee paarden. Hij haalde ze drie kilometer verderop in bij het dorp Harkema Opeinde. Het span was ongedeerd, maar de twee wagens waren ten gevolge van botsingen onderweg totaal vernield. KEULEN, 17 juni (UPI) Het aantal slachtoffers van de maniak die verle den week donderdag in een voorstad van Keulen dood en ver ierf zaaide met een speer en een zelfgemaakte vlam menwerper op een lagere school, is gas teren tot vijf opgelopen. De kleine Kla- ra Kröger die bezweek aan haar brand wonden was van de 28 kinderen die in een ziekenhuis zijn opgenomen, het tweede dat het leven liet. Een ander meisje stierf maandag. Verder zijn op de dag zelf reeds twee onderwijzeres sen om het leven gekomen, terwijl de maniak zelf om het leven kwam door vergif in te nemen onmiddellijk na zijn daad. Zeventien jongens en meisjes verke ren nog in levensgevaar in het zieken huis. Terwijl de kleine Klara stervende was namen duizenden deel aan de begrafe nis van de twee onderwijzeressen die omkwamen toen zij hun leerlingen wil den beschermen. APELDOORN, 17 juni. De Apel- doornse Baby Sit Centrale gaat haar zorgen ook uitstrekken tot de fauna en flora. Voortaan zullen de scholieren, die in hoofdzaak de bezetting van deze instelling uitmaken, niet alleen op de kinderen passen, maar ook op poezen en kanaries. Zo nodig, zullen zij de planten in de vensterbank hun dage lijkse portie water geven. Stellig voor heel wat gezinnen, die met vakantie gaan of een weekend uit willen een uitkomst. '■■tiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 7juni „U moet zeker bij Elly Koot wezen?", veronderstelt een hulpvaardige buurvrouw van de 20-jarige Miss Europa, wanneer wij in de James Coockstraat in Amsterdam-West naar haar huisnummer zoeken. „Daar, no. 33 één hoog." Op ons bellen worden wij enthousiast ver welkomd door de moeder van de beroemde manequin. Al gauw blijkt, dat zij ons voor verslagge vers van Paris Match aanzag, die ongeveer tezelfder tijd werden verwacht. Gelukkig zijn wij er niet minder welkom om. Gisteren werd het bericht over deze verloving door twee internationale pers- (Van onze correspondent) BREDA, 17 juni Politie en brand weer zijn er gisteravond aan te pas moeten komen om de orde op het regi onale woonwagenkamp Driekonin genoord te handhaven en t verhinde ren dat de kampbevolking een hek dat bij de ingang van het kamp was aan gebracht zou afbreken. Rond tien uur moest de politie een charge uitvoeren omdat vooral jongelui steeds brutaler optraden. Daarbij gebruikte zg traan gas. De kampbewoners gooiden met stenen en sloegen met planken. Hier door raakte hoofdagent Feskens van de bereden politie aan hoofd en been ge wond. Tegen twaalf uur was de rust (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 17 juni Het onder zoek, dat de Amsterdamse centrale re cherche in nauwe samenwerking met de spoorwegreeherche heeft ingesteld naar de herkomst van de twee diaman ten, die onlangs in de omgeving van de Overtoom werden „gevonden", heeft gisteravond laat geresulteerd in de ar restatie van de „vinder", de 34-jarige conducteur van de N derlandsche Spoor wegen A. K. De man heeft bekend de twee diamanten ter waarde van onge veer 80.000 gld. te hebben achtergehou den uit een postzending in november 1962 van Amsterdam naar Den Haag. Volgens het verhaal, dat hjj de po litie op 8 juni deed, had hij de dia manten langs de weg gevonden bü de Overtoom. De recherche twijfelde van af het eerste moment aan deze ver klaring. Vooral dankzij de medewer king van de spoorwegrecherche is aan het licht gekomen, dat het pakje met de twee diamanter op dc bewuste dag in november 1962 zeer kort voor het vertrek van de trei an Amsterdam naar Den Haag op het station was afgegeven. Door de ote haast, waar mee het pakje in de trein moest wor den gebracht, is het waarschijnlijk ge vallen. De conducteur K. vond het, en nam zich, volgens zijn zeggen, voor het pakje in Den Haag af te ge ven. Hij vergat dit echter, waarna hij het uit vrees voor een reprimande bij zich hield. Groot was zijn schrik, toen hij het pakje thuis had opengemaakt, en de kostbare inhoud ontdekte. Tot tien dagen geleden heeft Dj de diamanten thuis bewaard. Hij heeft er geen ogen blik over gedacht ze te verkopen. Na de juwelenroof in de LeidsestTaat meende hij een mogelijkheid te zien zich van zün gewetensiast te bevrijden. Hij verzon het verhaal van zijn vondst. Onmiddellijk bleek echter, dat de twee diamanten niet tot de buit van de roof in de Leidsestraat behoorden. weergekeerd nadat de agenten in ge sprekken met de kampbewoners afzon derlijk kans hadden gezien hen te kal meren. In de nacht bleef de politie bü het hek de wacht houden. De moeilijkheden in het kamp zijn de afgelopen winter ontstaan. Het regiona le kamp biedt slechts plaats aan ne gentig wagens. Eind vorig jaar stonden er meer dan honderd. De gemeente Breda, belast met de leiding van het kamp, wilde aanvankelijk een aantal wagens met geweld laten verwijderen, maar de kampbevolking kwam daarte gen in verzet. Men liet de zaak toen rus ten. In het voorjaar trok, zoals ver wacht, een aantal kampbewoners weg. Thans staan er ongeveer tachtig wa gens. Om te voor komen dat de capa citeit van het kamp in het najaar weer zou worden overschreden, besloot de gemeente bij de ingang een hek te plaat sen en een huisje voor de toezichthou der. Tegen dit hek, dat gisteren werd geplaatst, heeft een aantal kampbewo ners bezwaren omdat zij hun vrijheid erdoor beperkt zien. Toen de arbeiders met het hek bezig waren, maakten de vrouwen en kinde ren van het kamp dit onmogelijk. Tien agenten, van wie twee te paard en twee met honden kwamen te hulp en wisten de orde te herstellen. Het kwam niet tot een handgemeen maar de toestand bleef gespannen. In de loop van de avond nam de spanning zo toe dat de brandweer werd gewaarschuwd om zo nodig de verhitte gemoe leren wat af te koelen, zover is het niet gekomen. Advertentie) HERO Station Den Helde! Ypenburg Vltsstngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z-Llmburg Stockholm Oslo Kopenbi'fit bonden Amsterdam Brussel Luxemburg Partis Nice Berlijn Frankfort München ZUrlcb (Jenève t.ocarnt Wenen mnshrucH Rome Madrid max. min. neerel Weer temp temp afgel gisteren 24 uur zw. bew. 17 14 0 licht bew. 19 10 0 licht bew. 17 11 0 half bew. 19 8 0 licht bew. 19 8 0 licht bew. 18 8 0 licht bew. 19 7 0 licht bew. 17 9 0 zw. bew. 19 9 0.3 zw. bew. 17 10 0 licht bew. 19 13 0 zw. bew. 21 11 0 zw. bew. 20 10 0 onbewolkt 20 8 0 half bew. 20 10 0 zw. bew. 19 6 0 licht bew. 25 19 0 onbewolkt 22 15 0 onbewolkt 24 8 0 geheel bew 19 14 0 mist 19 10 0.5 licht bew. 22 9 0 half bew. 26 15 0 zw. bew. 22 15 0.5 zw. bew. 20 12 0 licht bew. 28 13 0 onbewolkt 32 12 0 bureaus over de hele wereld getelexd. „Toen ik gisteravond thuis kwam na een dagje uit, kwam mijn moeder mij tegemoet en feliciteerde me", vertelt Elly geamuseerd. „Ik wist niets van een verloving, en wilde er ook niets van weten. Maar gelachen hebben wij wel. Of ik die journalist kende? Zijn naam niett maar ik heb hem in Beiroet wel een paar keer ontmoet, tijdens pers conferenties. Het was mij wel opgeval len, dat hij verliefd deed. Dar is natuurlijk niets op tegen. Maar een verloving, terwijl ik van niets weet! Hij was in Beiroet altijd in gezelschap van een vriend. Zelf maakte hij een tamelijk verlegen in druk. Van deze vriend hoorde ik, dat Nairn verliefd op mü was, en dat hij zelfs de verlovingsringen al in zijn zak had. Ik lachte er natuurlijk om. Het was te dwaas om serieus te ne men." Haar moeder voegt eraan toe: „Ik las het gisteravond in de krant, en begreep er niets van. Maar ik dacht meteen: dat is natuurlijk precies zoiets als die mannequinschool die Elly in Beiroet zou beginnen. Dat sond ook plotseling in de krant, terwijl Elly er zelfs nooit aan ge dacht had." Op onze vraag wat haar directe plan nen zijn, antwoordt Elly enthousiast: „Zaterdag ga ik naar Majorca. Die reis krijg ik als prijs voor mijn verkie zing. Daarna wil ik twee maanden in Frankrijk gaan werken, natuurlijk als mannequin. Dan houd ik nog veertien dagen vakantie over, die ik in Parijs wil doorbrengen. Maar ik denk, dat ik even wacht tot het wat koeler wordt." „Hoe ik ertoe gekomen ben aan de wedstrijden mee te doen? Ik ben het eigenlijk nooit van plan geweest. Maar bij mij is het altijd alles of niets. Kort voor de Miss-HoÜand-verkiezingen heb ik mg opgegeven. Ik dacht laat ik het een: proberen. Toen ik gekozen werd was ik helemaal overdonderd. Maar toen ik miss Europa werd, wist ik hele maal niet meer wat me overkwam. Nee, aan de Miss Worldverkiezingen mag ik dit jaar niet meedoen. Dat kan niet volgens de reglementen. Volgend jaar misschien." (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur). Wisselend bewolkt en slechts op en kele plaatsen wat regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit zuide lijke, later uit noordelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere mid- dagtemperaturen. DONDERDAG zon: 4.1921.03 maan: 14.08L43 Morgen op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noord. Nog iets te koel. In de middag 8 a 19 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: wat stabieler met droog en vrij zonnig weer. Advertentie) Kinderen (en hun moeders) kunnen deze week prach tig terecht bij onze heren mode-afdeling voor allerlei fijne Vaderdag-dingen. ...want vaders kopen er zélf ook graagl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1