WiIko Bergmans achter het IJzeren Gordijn Alleen bestemd voor de kapitalisten uit het R7 esten Open brief aan dr. Van Egeraat Edison uitvinder stemmachine Haags stadhuis oefent vandaag Kiesraad studeert over wijziging Kieswet Oproepen van A.N.W.B. aan toeristen in buitenland Valse leuzen. Roulette Man verongelukt bij autobotsing Fouten en tellen uit den boze IN MUIDERSLOT Staatsprijs aan profF.v.d.Meer uitgereikt Amstel prachtpils, man...wat lekker! Voordelen Al in 1966 WOENSDAG 17 JUNI 1964 PAGINA 5 De wolf werd plotseling in mij rakker toen een gelige hand voor •*%i lens schoof. Ik was bezig een Paar goedmoedige, hardwerkende Roemeense vrouwen te fotogra- eren, die met harken en rieken et smalle strand van Mamaia aan het schoonmaken waren. De Onbekende hand omklemde de ^nnekap van mijn camera. Ik gaf er een fiinke mep op en keek •;?en in het gezicht van een man, Jjle mij met veel gebaren beduidde, a.t dit tafereel verboden was voor lens. Ik trok mij van zijn aan wijzingen niets aan en ging on- Verstoorbaar verder. De vrouwen ®°hter waren opeens bang en draaiden mij de rug toe. Ik be- ^reep, dat zij in de figuur, die mij Wilde beletten te fotograferen, een van de tienduizenden geheime ®genten herkenden, die Roemenië '>rÜk" is. De knaap volgde mij op Korte afstand; even later slenterde Weg. Ik heb hem niet meer te- gezien. Hij had geprobeerd f11'! te intimideren, maar ik had f|®m toegebeten in het Frans, dat •k een vrij man was en niet ge iend van zijn censuur. Afschuwelijke beeldengroepen staan voor de hotelpaleizen opgesteld. Roemeense zangeres zingt vlotte Amerikaanse liedjes, maar zelf mag zij niet naast de „kapitalis ten" van Mamaia zwemmen. Oost en Westduitsers ontmoeten elkaar in Mamaia. De muur be staat er niet, maar wel is er altijd de dreigende figuur op de achter grond, de gids der Oostduitsers. Vrouwen van Constanza maken het strand schoon voor de „kapi talisten" uit het westen. AMSTEL Mamaia, luxe badplaats in Roemenië, heeft geen sfeer fDit voorval is tekenend voor de hele "teer, die in Roemenië heerst. Laat ik .u echter eerst vertellen wat Mamaia 's en waar dit liberaal reservaat voor Weemdelingen ligt. De machthebbers Jjan Roemenië ontdekten vijf jaar gele- S®h, dat t oeristenindustrie harde resterse gelden in het laadje konden S^hgen. Men besloot onder de rook van ïe havenstad Constanza aan de Zwarte gekust een nieuwe stad uit de grond te tampen; een stad, alleen maar be stemd voor de „kapitalisten" uit het gasten. Plannen werden ontworpen en [jaar het voorbeeld van Spanje en Ita- ie werden enorme hotelpaleizen ge- °uwd, die tezamen een dode stad vorm- "eh. Mamaia. Een leger van slaven en "'avinnen werd gerequireerd door Va- "®£tje Staat. Dag en nacht zwoegden de Pyramidenbouwers van Roemenië aan oe Zwarte Zeekust en binnen enkele ja- en was de dode stad klaar. Met opzet jPreek ik van dode stad, want als er 'ets kunstmatigs op de wereld is, als Jrf ergens sprake is van volmaakte ^eerloosheid, dan is dat in Mamaia aan °e brakke zee van Roemenië. Een gro te leugen kwam tot stand. Duizenden Kubieke meters zand en schelpen wer- °en van elders aangevoerd om het llrand met zijn verstuivingen te maken, yfarnmofooninstallaties werden ange- ~tachten „ten gerieve" van de ver wende toerist uit het westen galmen J-wistmuziek en boogie woogie van s morgens negen tot 's avonds zeven jur over de vlakte en de zee. Midden in Mamaia heeft men een winkelcentrum «ebouwd, waar niets te koop is of v°°r exorbitant hoge prijzen goederen van slechte kwaliteit. .Met valse leuzen en geraffineerde Kleurenfilms worden toeristen uit de omringende Westerse landen aangelokt, „bloemenparadijs" aan de Zwarte Bij mijn thuiskomst van een reis achter het IJzeren Gordijn, waar ik onder meer Roemenië be zocht, vernam ik, dat u voor de te levisie een pleidooi hebt gehou den voor Mamaia, de luxe bad plaats van Roemenië aan de Zwarte Zeekust. Zonder uw advies ben ik in Ma maia geweest en het is mij een vol komen raadsel hoe u deze „dode stad", deze kunstmatige badplaats zonder sfeer bij het publiek kunt aanbevelen. Ik vraag mij af, wat de reden van uw loflied op Mamaia is geweest. U bent toch niet in dienst van Carpati, de toeristische organisatie van Roemenië of is het gewoon de routine van „prachtige strandendit moet u beslist ziendat mag u niet over slaan Kunt u het zich niet permiteren, geachte heer Van Ege raat, om gewoon uw mening te verkondigen of hebt u geen eigen mening? Graag leg ik u het ver haal, dat ik over Mamaia schreef ter overweging voor en ik hoop antwoord van u te krijgen. Wilko A. G. M. Bergmans Zee, zoals de communisten Mamaia heben gedoopt te bezoeken en zjj heb ben met hun actie succes. De stromen zetten door en ik ben zo vrij geweest onder enkele nationaliteiten een enquê te te houden. De Fransen allemaal middenstan ders waren zonder meer ontevreden. Men voelde zich bedrogen vanwege het volkomen gebrek aan sfeer en amuse ment. Oostenrijkers bezworen mij dat zij nimmer meer zouden terug keren naar dit oord en zelfs Oostduitsers, die toch echt niet veel gewend zijn, staken hun teleurstelling niet onder stoelen of banken. En waarom? De zon scheen, het menië wacht op iets; ik ken zelfs in het leger officieren, die volstrekt onte vreden zijn. Meer kan ik niet zeggen..." Deze stem uit de leidende klasse van het Roemeense volk stond niet alleen. Overal waar ik mijn oor te luisteren legde heb ik symptonen waar genomen van een groeiende ontevredenheid. Eens zal blijken dat de kunstmatige stad Mamaia een soort van Troje is voor de machthebbers van dit mooie land. De complexachtige acht- terdocht, die ik in de Sovjet-Unie kon waarnemen tegenover buitenlanders is in Roemenië minder. De zucht tot ver breking van het isolement komt in elk gesprek tot uiting en wellicht is het zich afkeren van de grote broer Rusland een bewijs, dat Roemenië communicatie met „die andere kant" langzaam maar zeker bezig is de communicatie met „die andere kant" van het gordijn te herstellen. Maar zolang de liberalisatie beperkt blijft tot toeristenkolonie Mamaia, zal het Marxisme zijn greep op het volk niet verliezen. Overigens in Mamaia ontmoeten Oost en West Duitsers elkaar tamelijk onge dwongen. De muur van Berlijn is niet tot hier doorgetrokken en persoonlijk heb ik gezien hoe twee families uit Oost en West in Roemenië het weer zien vierden met een fles pruimen- brandewijn. De oosterlingen waren per eigen gelegenheid in gezelschap van strenge gidsen naar de Zwarte Zee ge reisd en de westerlingen arriveerden per vliegtuig uit Düsseldorf. Zij sliepen in aparte hotels maar in het restaurant vlogen zij elkaar in de armen. Nu nog even wat cijfers over Mamaia. Men is van plan 50.000 bedden voor de vreemdelingen te reserveren. Tot 3970 zal er worden gebouwd door de slaven en slavinnen en dan hoopt het officiële toeristenbureau „Carpati" dat er jaar lijks een kwart millioen toeristen naar de Zwarte Zee zullen snellen. Voorlopig heeft Vadertje Staat maar liefst 500 miljoen gulden in het project geïnves teerd, maar men is er vast van over tuigd, dat in 1970 de kosten zullen zijn gedekt door de inkomsten. Ik mag dat betwijfelen. In ieder geval ben ik er van overtuigd, dat Mamaia voor Neder landers als „lustoord" geen mogelijk heden biedt. De namen van de hotels mogen nog zo verleidelijk klinken (LotusVic toria... Doina... Flora... Aurora... etc. etc.) ik geloof, dat de Hollandse vakan tieganger dwars door de leugen heen kijkt en Mamaia links laat liggen. (brakke) water golfde opgewekt, het bed was hard maar schoon, het eten niet slecht. En toch ontbrak dat iets, dat contact met de mens van het land waar men zijn vakantie door brengt. Dat terrasje, waar je een wijntje kunt drinken met inheemsen, dat praatje aan de haven, waar een vissersman zijn netten spreidt, de zang van een gondelier of bruingebrande Corsicaan. Immers rond Mamaia was een gordijn gespannen en 's avonds kon men een kanon afschieten over de totaal lege boulevards. Een groter contrast, dan een tocht over de heuvels en dalen van Boeka rest naar Mamaia is nauwelijks denk baar. De gloeiende Donauvlakte met zijn honderden huifkarren en typische balkaneske armoede was mij heel wat liever dan de slavenstad Mamaia, waar ik mij opgesloten voelde net als die duizenden anderen. Nu had ik het voor recht over een auto te kunnen beschik ken en daarom konik ,a ls ik dat wilde, de dode stad ontvluchten De verveling is groot in Mamaia en ik kan niemand aanraden er zijn va kantie door te brengen. Altijd nog be ter een klein kiezelig strandje aan de Italiaanse Rivièra, dan hier aan de ge heimzinnige Zwarte Zee, die het in al le opzichten moet afleggen tegen onze ouderwetse maar heerlijke Noordzee. Communisten in nood zijn slim. De heren hebben zelfs het roulettespel weer ingesteld en in Constanza zijn de staats- croupiers in ere hersteld en klinkt het oude vetrouwde „rien ne va plus" uit de glorierijke dagen van madame Lu- pescu weer door de zalen van het Casi no. Het bedrog viert hoogtij in dit land, dat in het kustplaatsje Eforie een pa radijsje schiep voor Roemeense polit- buroleden, die in hun sportauto's zwie ren en slijpen terwijl negen en negentig procent van dit volk in diepe armoede leeft. Ik durf te zeggen, dat wie één cent uitgeeft om zijn vakantie in Roe menië door te brengen, meewerkt de el lende en de terreur te verhogen. Denk niet, dat het harde geld, dat de vreem delingen binnenbrengen bestemd is voor de massa. H?t was een dokter uit Constanza, die mij iets vertelde over de uitspat tingen van vele partijleden en met na me noemde hij een zekere Moise uit Brailo, die zich vooral tegen de religie keert en de hoogste belastingen oplegt aan mensen, die een kerk bezoeken. „Er wordt ons tijdens bijeenkomsten, die wij verplicht zijn bij te wonen, ver teld, dat in de ziekenhuizen in het westen twee mensen in een bed moeten liggen vanwege ruimtegebrek. Natuur lijk weten wij, dat dit niet waar is, maar de eenvoudigen van geest gelo ven het. Er kookt iets in Roemenië, ge loof niet, dat er geen verzet broeit. Het kookpunt is nader dan vele denken. Roe- (Van een verslaggever) MUIDEN, 16 juni „Een oprechte mensenliefde, die sentimentaliteit schuwt", zo, benoemde drs. L. van de Laar, staatssecretaris van O.K. en W., een van de belangrijkste onderstromen in het werk van f. dr. F. van der Meer, toen hij hem in het Muiderslot de staatsprijs voor letterkunde (P.C. Hooftprijs) uitreikte. Ademloos luisterde de overvolle zaal er moesten stoelen worden bijge schoven en velen stonden naar het dankwoord van prof. Van der Meer. Met bijzondere hartelijkheid en er kentelijkheid richtte hij zich tot de aartsbisschop, kardinaal Alfrink, die de plechtigheid bijwoonde. „Utrecht is een grote naam in de kerk- en in de kunstgeschiedenis. Nu heeft het een grote stem op het concilie. Voor ons, priesters, is er eigenlijk alleen maar de Kerk. Ik dank alles aan de Kerk van Utrecht". Denkend aan de kardinaal, dacht hij, naar hij beken de, altijd aan een zinsnede van het slot van de Handelingen der Aposte len: te mogen onderrichten over de dingen die op de een of andere ma nier op de Heer betrekking hebben, sine prohibitione: vrijmoedig en on gehinderd. De plechtigheid in de sober-statige zaal werd opgei -isterd door harp spel door mevrouw Phia Berghout. Mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling oudheidkunde en natuurbe scherming van het ministerie van O.K. en W. sprak ter opening een welkomstwoord. (Van onze correspondent) OLST, 17 juni Op de dijk tussen Olst en de Nul botsten gistermorgen frontaal twee personenauto's, waarbij de 62-jarige vertegenwoordiger J. H. Dijkhuis uit Zwolle om het leven kwam. In de andere wagen zat een 32-jarige verzekeringsinspecteur uit Deventer Zijn auto sloeg na de botsing van de dijk. (Advertentie) ~w T dison, de man van de gloeilamp, M is ook de uitvinder van de stem- I l automaat of kiesmachine (1869). Tot zijn roem heeft het apparaat echter niet bijgedragen. Dat kwam voor namelijk, omdat zijn machine in de praktijk niet bleek te deugen. Een bruikbaar toestel werd drieëntwintig jaar later geconstrueerd door Jacob Meyer. De machine waarvoor op het ogenblik van hogerhand stemming wordt gemaakt, komt in beginsel overeen met zijn vinding. Aan het model dat voor ons land is gemaakt, is alleen een rood lampje elektrisch. Voor de rest werkt de machine volkomen mechanisch. Hoe de stemgerichtigden met de ma chine moeten omgaan, zal hen, als het zover is, omstandig worden uitgelegd. De kiezers op wier stembureau zo'n apparaat komt te staan, krijgen van te voren een handeleiding thuis gestuurd. Voor degene die op de dag der verkie zingen in het stembureau aanbelandt en meent nog onvoldoende geoefend te zjjn, heeft de voorzitter van het bureau een proefexemplaartje. In de kiesmachine zelf, die tegelijk stemhok is, wordt de kiezer ook niet over de werking in het ongewisse ge laten. Als hij tenminste, of hem dat nu politiek zint of niet, de blik naar links wil wenden alvorens iets uit te richten. Stemmachine levert uitslag in kwartier (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 juni Zowel bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten als de werkster van het Haagse stadhuis doen vandaag evenals acht honderd gemeenteambtenaren de Twee de Kamerverkiezingen van vorig jaar over. Zq zullen daartoe gebruik ma ken van een stemmachine. De bedoe ling van deze fictieve verkiezing is de Kiesraad gegevens te verschaffen over het gebruik van de stemmachine, die op verzoek van de raad in Engeland is ge fabriceerd in licentie van de „Automa tic Voting Machine", een firma uit Ja- mostown in de Amerikaanse staat New Vork. Zoals men uit een eerder bericht we ten kan, zal de Kiesraad minister To- xopeus binnen afzienbare tijd advies uitbrengen over automatisch stemmen. De minister zelf heeft de machine gis teren op de T.V. gedemonstreerd. Voor al de secretaris van de Kiesraad, mr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, is en thousiast voor het invoeren van de stemmachine. Hij is dan ook de man, die minister Toxopeus voor het idee heeft warm gemaakt, zodat deze de Kiesraad heeft verzocht een wijziging van de Kieswet voor te bereiden. Die wijziging is nodig omdat in de Kieswet, om met minister Toxopeus te spreken, „uitputtend staat voorge schreven hoe het allemaal op een stembureau moet toegaan". Naast de voorschriften in de wet over het stem biljet, het rode potlood, het stemmen zelf en het tellen, zullen nieuwe voor schriften moeten komen die het gebruik van de stemmachine beschrijven. Er zijn grote voordelen aan het februik van een stemmachine verbon en. Minister Toxopeus was gisteren op een persconferentie waarop de machine werd gedemonstreerd, de eerste om die voordelen aan te tonen. Twee ervan springen dadelijk in het oog: er kunnen geen fouten meer worden gemaakt en de uitslag van een stembureau kan binnen een kwar tier worden geleverd. De kiezer zal niet meer ongewild een ongeldige stem kunnen uitbrengen door dat hij, zonder te beseffen dat dit niet mag, meer dan één hokje invult of aan tekeningen maakt op het stembiljet. De leden van het stembureau zijn verlost van de ingewikkelde procedure van het stemmen tellen (niet alleen per lijst, ook per kandidaat), die soms uren in beslag neemt. Zij hoeven nu slechts na het bekende tijdstip van zeven uur de machine aan de achterkant open te ma ken om af te lezen hoeveel stemmen op welke kandidaten zijn uitgebracht. Want de machine zelf heeft al de stem men per kandidaat opgeteld. Het ma ken van het proces-verbaal van de stem ming is dan nog slechts een kwestie van minuten. Een grote stad, die op alle stembureaus van een machine gebruik zou maken, zou daardoor in tijd van an derhalf uur de uitslag van een verkie zing kunnen bekend maken. Het is zeer de vraag, of bij de vol gende verkiezingen, de gemeenteraads- en statenverkiezingen van 1966 al in en kele gemeenten uitsluitend automatisch zal worden gestemd. De machines kos ten namelijk zesduizend gulden per stuk. De gemeenten zullen er vrij in wor den gelaten, al dan niet met stemma- chines te gaan werken. Zjj moeten er trouwens financieel zelf voor opdraaien, evenals nu de verkiezingen met biljet ten en potloden voor rekening van de gemeenten geschieden. Aan die kant hangt een handleiding. Om te stemmen moet de kiezer een handle (die hij zeker niet over het hoofd zal zien: de handle is zo groot als de versnellingspook van een auto bus en rood als een tomaat) overhalen naar rechts. Achter hem sluiten nu gordijntjes van Brabants boerenbont (want ook de automatische stemming is geheim). Na de stemming hoort hij een kassabei en kan dan naar buiten. NEW YORK, 17 juni (Rtr.) Een 26-jarige Rotterdammer is dinsdag al hier in staat van beschuldiging gesteld wegens onwettige handel op Cuba. Hij is, tegen betaling van een borgstelling van twintigduizend dollar, op vrije voe ten gesteld. Zijn zaak komt 9 juli voor. (Advertentie) Wegens familieomstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdienst in Den Haag, telefoon 070r8143 81, da gelijks van 8 tot 22 uur. DUITSLAND: Piëta en Ria van der Aa uit Someren, per Nederlandse fiets met wit achterspatbord, ergens in Duitsland op weg r ar Monschau. De meisjes zjjn ca 23 jaar oud. Mevrouw Maria Sabansky te Krefeld en de heer Hans Sabansky te Kassei, wonen beiden vermoedelijk in woonwa gen, verdere gegevens onbekend. OOSTENRIJK: mej. A. M. C. Buys uit Amsterdam in een zeegroene Mor ris Minor, ZG-92-71, -ïoedelijk op te rugreis van Oostenrijk -ar Nederland. Echtpaar Janson uit Leiden, in don kerblauwe Vauxhall, GG-74-45, op weg naar Himmelberg in Karinthie. De heer Kuiper, arts te Pijnacker, in grijze Ford Zephyr, EM-of ME-f2-69, in omgeving van Kitzbuehl in Tirol. SPANJE: R. Pronk uit Amsterdam, in zee-groene Citroen Break (id-station- car), BK-36-35, ergens aan de Costa Brava. Familie J. G. Kosten uit Amsterdam, in grijze Simca 1000. JH-26-16, vermoe delijk in de provincie Gerona in het plaatsje Colera. FRANKRIJK: L. R. Oideman uit Den Haag, in bei re-kleurige Daffodil, JR-49-18, onderweg van Parijs naar Ne derland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5