Dramatische ontknoping in de Ronde van Zwitserland 300 meter voor finish door peeli achterhaald Betty Stroeve en Jan Hajer blijven winnen Gerard Kerkimi transfervrij Was dat wel een ver standig besluit van Feijenoords bestuur? Peter Post naar TourdeFranee? Sport-FIitsjes Nederlands slaggeweld maakte zwak werpen van Rob Hoffman goed Drie winstpartijen tijdens Interzone Larsen plaatst zich in Kandidatentoernooi vaderdag 21 juni geef vader een boek Kwalificatietoernooi van Wimbledon Vanavond valt de beslissing: Zege op Chateauroux Sabres: 16-9 T ramfernieuws NICO VAN ZOGHEL NAAR GO AHEAD Grote sprong SCHOKBREKERS Vergeefse poging Uitslag Algemeen klassement Ronde van eiland Man Londens titelstrijd Niet juist door ANDRIES VAN DIJK Scoreverloop Slaggeweld Heilig vuur 0 Bekende wegen Dezelfde sfeer Uitslagen Stand WOENSDAG 17 JUNI 1964 NAEFELS, 17 juni De Ne derlander Huub Zilverberg heeft tijdens de langste etappe van de Ronde van Zwitserland, over een afstand van niet minder dan 237 km, welke dwars door het prach tige Alpenlandschap voert, in waarlijk grootse stijl de aandacht van het Zwitserse publiek op zich gevestigd. Met nog een aantal cou reurs maakte hij zich nl. onmiddel lijk na de start van deze monsterrit los van het peloton en ondernam een op het eerste gezicht overmoe dige ontsnappingpoging. Echter niet voor Zilverberg. de Koni-ng te rijk met f i, v i 7 —•J -v AMSTERDAM, 17 juni De Deen Larsen heeft uiteindelijk be reikt, wat hy wilde. Een plaats in het Kandidatentoernooi kan hem na gisteren niet meer ontglippen. Nu was het wel zo, dat na zijn prachtige overwinning op Bron- stein, niemand geloofde, dat deze positie hem nog kon ontgaan, maar toch, toch kan men nooit weten. En de Deen heeft er in zijn partij tegen de Rus Tal een bijzonder opwin dend avontuur van gemaakt. Na een pittige veldslag bleef er voor beide grootmeesters niets anders over dan een puntenverdeling te accepteren. Voor de Deen was dit voldoende. Bovendien bleek dat zijn gedeelde eerste plaats met Spasski hierdoor ook nog niet ver loren ging, want de Rus kwam te gen Ivkov met eenzelfde resultaat uit de bus. Huub Zilverberg ontglipt overwinning na monsterrit Tot aan de finish handhaafde de kop groep deze voorsprong. Had de Neder lander zich tijdens de rit ook reeds bij zonder onderscheiden, in de spurt met Weber bleek pas duidelijk over welke een pure kracht Zilverberg de beschik king heeft- Hij veroverde namelijk op zijn rivaal een kleine voorsprong, die hem ongetwijfeld de overwinning had opgeleverd, ware het niet, dat het pech- duiveltje hiervoor een stokje had gesto ken. 300 meter voor de eindstreep ge raakte zijn fiets namelijk kapot. De Zwit ser Werner Weber stoof daarna de Neder lander voorbij. Een eervolle tweede plaats was de schrale troost voor de ontgoo chelde Zilverberg, die vijftig seconden later de finish passeerde! HUUB ZILVERBERG Door de uitzonderlijke prestatie van onze landgenoot, die de 237 km aflegde J00 meter voor finish mankement in een tijd van 605 10 uur maakte zn_ aan fiets Advertentie T Veiliger wegligging 9roter rijcomfort langere levensduur Vraag uw garagehouder 37210 6 JONDEN, 17 Juni. In het kwalifi catietoernooi voor Wimbledon kwamen ®etty Stroeve en Jan Hajer door hun ijvcede ronde heen. waarbij vooral Jan **ater ln een langdurige partij het bij zonder moeilijk heeft gehad tegen de JaPanner Inoshi Konishi. Lis Krocké verloor van de Britse Ann otroud. De uitslagen luiden: Dames-enkelspel tweede ronde: .Betty Stoeve (Ned)—Jean Wagstaff 1GB) 6—4. 6—2; Ann Stroud (GB) Bis Krocké (Ned) 6—3, 6—3. Heren-enkelspel tweede ronde: Jan Hajer (Ned)Inoshi Konishi verberg in het algemeen klassement een grote sprong. Hij staat momenteel op de tiende plaats, terwijl er nog slechts twee etappes in de Ronde van Zwitserland op het programma staan. Wat Zilverberg, die in de eerste fase van deze Ronde zich opvallend rustig hieid, tijdens deze etappe bezielde, zal wellicht niemand te weten komen, maar het is een feit, dat door de overtuiging, waar mee de Nederlander keer op keer zijn rivalen aanmoedigde, hij zich spoedig in de schijnwerper van het Zwitserse pu bliek heeft gereden. Vlak voor het einde nog trachtte Zil verberg weg te komen, maar deze poging mislukte. Toen stond het vast, dat Zilver berg en de Zwitser Werner Weber, die beiden over een rappe sprint beschikken, de overwinning zouden bevechten. En zowaar het lukte Zilverberg om een klei ne voorsprong op zijn grote rivaal te veroveren. De zege lag dus voor het grijpen. Maar nee! Ongeveer driehonderd meter voor de finishlijn wordt de Neder lander achterhaald door botte pech- Een mankement aan zijn fiets is er de oorzaak van, dat Werner Weber, die hiermee zijn tweede zege ln deze Ronde boekte, zon der strijd winnaar werd. Dat niettemin de enorme prestatie van Zilverberg het sportieve Zwitserse publiek niet ontgaan is, demonstreerde het op overduidelijke wijze, toen de Nederlander met zijn fiets op de rug als tweede de finish passeerde, want or barstte voor de ontgoochelde Zilverberg een ovationeel applaus los. Ook de Nederlander Haast heeft zich in deze rit geducht geweerd. Hij behoor de nl. ook tot de kopgroep, maar moest tegen het einde van deze monstertocht toch tol betalen voor zijn grote inspan ningen- Niettemin eindigde hij op een verdienstelijke elfde plaats, met slechts een minuut achterstand op de winnaar Weber. Hierdoor schoof Haast in het algemeen klassement op naar de twaalf de plaats. Het grote peloton, met alle overige Nederlanders, flitste ruim een kwartier later over de finishlijn. De volledige uitslag van de 6e etappe van de Ronde van Zwitserland, een rit van Naefels naar Locarno over 237 km, luidt: 1. Werner Weber (Zw) 6.04.50; 2. Huub Zilverberg (Ned) 6.0510; 3. Vittorio Casati (It) 6.05.17; 4. Ronchini (It) 6.05.35; 5. Barale (It) 6.05.50: 6- Dubach (Zw) 6.06.00; 7- Del Moral (Sp) 6.06.08; 8. Zilioii (It) 6.06.19; 9. Maurer (Zw) z.t.; 10. Bal- manion (It) z.t.; 11- Haast (Ned) 6.06.42; 28. Damen (Ned) 6.21.35; 40. Wouters (Ned) 6-28.25; 43. Van Est (Ned) z.t.; 46. Van der Klundert (Ned) 6.29.28. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Rolf Maurer (Zw) 26.22-51; 2. Balmamion (It) 26.24.49; 3. Zilioii (It) 26.26.52; 4. Weber (Zw) 26.30.31; 5. Col- menarejo*- (Sp) 26.34 07; 6. Del Moral (Sp> 26.35.27; 7- Barale (It) 26.36.23; 8. Bing- geli (Zw) 26.37.19; 9. Hagmann (Zw) 26.39.37; 10. Zilverberg (Ned) 26.40.00; 12. Haast (Ned) 26.44-45; 33. Damen (Ned) 27.19.50; 39. Wouters (Ned) 27-27.09; 45. Van der Klundert (Ned) 27.54.33; 46. Van Est (Ned) 27.58.48. In het puntenklassement staat Zilver berg op de zesde plaats met 56 punten. Leider is de Zwitser Maurer met 33 p. DOUGLAS. De Ier Shay Elliott zegevierde dinsdag in de Ronde van het eiland MAN, een wegwedstrijd over 160 km. Shay Elliott nam drie km voor de eindstreep de leiding over van de Duit ser Rudl Altig, die verreweg het grootste gedeelte van de koers, de meute had aangevoerd- De Ier won met 100 meter voorsprong. De uitslag luidt: 1. Shay Elliott tier 4.28-25.2; 2. Rudi Altig (Did) op tien seconden; 3. Barry Hoban (GB); 4. Alan Ramsbottom (GB); 5. Frederico Baha- montes (Spanje). SST -WIS VLISSINGEN, 17 juni. Het staat nog steeds niet vast of Peter Post al dan niet in de Ronde van Frankrijk, die maan dag in Rennes van start gaat, zal uitkomen. De Amstelvener is wel door zijn ploegbaas Quil- laume Driessens voor de Grande Bouclé ingeschreven, maar de beslissing ligt bij Post zelf, die na zijn val in Hechtelen nog niet de oude is. De Nederlandse vedette rijdt thans in de avondzesdaagse van de stichting Eurosport en heeft na de betrekkelijk korte ritten in deze wedstrijd 's avonds last van hinderlijke hoofdpijnen. Hij staat voortdurend onder con trole van dr. Strikdwerda, die vanavond zal beslissen of een tour-avontuur van Peter Post medisch verantwoord is. Woensdag n.l. zal Post uit komen in de Ronde van Zwijn- drecht, een rit over ruim 170 km., waarna een laatste en be slissend onderzoek door de arts volgt. (Ja, pan) 7—5, 8—6, 6—1. Bi <je tweede ronde van het dames- ®nkelspel in het toernooi om het Lon- ?®nse kampioenschap, dat op de Queens f-lub werd gespeeld, verloren onze land genoten Trudy Groenman en Jenny pyderhof resp. van de Amerikaanse wieiia de Fina en de Britse Wightman- uP'speeIster Deidre Catt. 2* uitslagen luiden: ^keila de Fina (V.S.)—Trudy Groen- (Ned) 62, 6—4; Deidre Catt —Jenny Ridderhof (Ned) 63, JaP® Europese Voetbal Unie heeft djns- t-i® Madrid besloten op 23 september SDel een voetbalwedstrijd te laten en 7 - tussen een Europees selectieteam batp P^slavië. Het is de bedoeling om de te o? ,yan deze ontmoeting beschikbaar hieii voor e®n f°nds. waaruit een bouvtM s'adi°n in Skoplje kan worden ge- zai De Duitse coach Heimuth Schön, 8tene Europese selectieploeg samen- DE VERENIGING VAN Contractspe lers (V.V.C.S.), waarvan Gerard Ker kum voorzitter is, heeft als één van haar programmapunten „35-jarigen transfervrij", waarmede beoogd wordt aan betaalde spelers, die de 35-jarige leeftijd hebben bereikt de vrijheid te geven naar een andere vereniging over te gaan, zonder dat voor hen een trans fersom wordt bedongen. In de eerste plaats is het dan voor de oudere betaalde spelers, die bijv. in de ere-divlsie uitkomen, mogelijk gewor den naar een lagere klasse af te zak ken, waar ze nog van grote waarde kunnen zijn, zonder dat voor hen een al te groot offer ln de vorm van een transfersom behoeft te worden gedaan Hun onderhandelingspositie wordt hierdoor uiteraard verbeterd, daar veel verenigingen er bijzonder tegenop zien voor een oudere speler een grote som geld op tafel te leggen met aHe risico's van dien; denk alleen maar eens aan het geval Kees Rijvers contra N.A.C. Een dergelijke regeling zal voorts ook voor de verenigingen in die *in aantrek kelijk zijn, dat spelerg die de 35 jaar naderen, beslist goedkoper zullen wor den. De V.V.C.S. staat dan ook op het standpunt, dat realisering van dit pro grammapunt gewenst is, daar zowel de spelers als de verenigingen hierbij ge baat zijn. NIETTEMIN WAS IK zeer verbaasd, toen Gerard Kerkum mij vertelde, dat Feyemoord hem de gunst heeft verleend van een „transfervrije overgang". Ik weet zeker, Kerkum is iemand, diie zo wel in ere-, als eerste, en tweede divi sie van grote waarde kan zijn en een dergelijke aanbieding in de uitverkoop van spelers trekt dan ook de aandacht ergert door een lid van de allure van Kerkum de mogelijkheid van vertrek naar een andere club te geven, neen, dat kan er bij mij niet in. Misschien lijkt het, alsof ik, die zelf in het bestuur va.n de V.V.C.S. zitting heb, hier ga pleiten tegen het beleid van deze orga nisatie om te komen tot een „transfer vrij-regeling" miaiar dat is niet zo. Als algemene maatregel blijf ik natuur lijk de verwezenlijking toejuichen, maar mijn verwondering steunt op andere gronden. VOOROPGESTELD ZIJ, dat Gerard Kerkum nog de 35-jarige leeftijd niet heeft bereikt en dat hij mijns inziens nog in de volle kracht van het voetbal leven staat. Maar verder is Gerard te zien als een maatschappelijk geslaagd iemand, die om den brode niet hoeft te voetballen. Dit nu in het oog houdend acht ik he't voor hem niet de juiste wij- Latscha van Chat Sabres komt op dt thuisplaat. Catcher Wim Crouwel kijkt gespannen of de bal nog tijdig zijn handschoen bereikt. AMSTERDAM, 17 juni. Op een bijeenkomst in het Havengebouw te Amsterdam heeft de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B., de heer Jos Coler, dinsdagavond het gouden topscorer-insigne uitgereikt aan Frans Geurtsen van D.W.S. Doel man Jan Jongbloed van D. W. S. vermoedelijk dankbaar dat G eurtsen in wedstrijden de voor hem goede kant uittrapt (links op de foto), bekijkt samen met Geurtsen het eervolle insigne. SCHIEDAM, 17 juni. Het voorlopig Nederlands negental heeft gisteren in een oefpnduel met de Amerikaanse legerploeg Chateauroux Sabres een duidelijke over winning van 169 geboekt. Deze wed strijd, die In verband met de Invallende duisternis slechts vijf en halve Innings duurde, was de eerste van een reeks sparring-partijtjes, die gelden als voor bereiding van het Nederlandse honkbal' team op de komende Europese kam pioenschappen te Milaan. Dat het vinden van' goede reserves voor het Nederlands negental het grootste probleem blijft van coach Archie Allen, is tijdens deze oefenwed strijd weer op duidelijke wijze naar voren gekomen. Twee spelers, die op bijzondere wijze aan een test werden onderworpen, haalden beslist geen vol doende. Dat was derde honkman Jels- ma (van het Haagse Storks) en pitcher Rob Hoffman, die bijna vier innings lang op de plaat heeft gestaan. Jelsma maakte in het veld een erg onzekere indruk, en kwam aan slag helemaal niet aan bod. Hoffman heeft zich slechts twee innings staande kunnen houden tegen de Amerikaanse militai ren. Daarna ging het met hem snel bergafwaarts. In de derde slagbeurt van de Chateauroux Sabres werd hij door de Yankees genadeloos afgestraft: hij kreeg vier honkslagen tegen zich. Dit slaggeweld bracht de Amerikanen drie punten op. In de vierde inning bleek, dat Hoffman deze klap niet had kunnen verwerken. Hij kreeg nu drie honkslagen tegen zich, moest twee maal vier wijd weggeven en zag vijf van zijn tegenstanders de thuisplaat passeren. Nog voor het einde van deze Amerikaanse slagbeurt haalde Archie Allen de ontmoedigde Rob Hoffman van de heuvel, zijn plaats werd inge nomen door Herman Beidschat, die het verder rustig aandeed. Slaggemiddelde: Nederland: Urbanus 1.000; Tromp 0,333; Richardson 0,333; UTRECHT. 17 juni Nico van Zog- hel, de doelman van de Utrechtse ere divisie club DOS, die ook enkele malen in vertegenwoordigende elftallen, uit kwam, zal het komnde seizoen voor het Deventer Go Ahead uitkomen. Met Crouwel 0,667* John 0,667; Kops 0,000; de transfer zou een bedrag gemoeid zijn Arrindell 0,667; Jelsma 0,000; Hoffman dat j,oecr ia~n een ton. 0,000; Beidschat 0,000. Het zwakke werpen van Hoffman heeft de Nederlandse hitters niet ver hinderd de Amerikanen er eens flink van langs te geven. De Yankees wisten wel hoe zij het slaghout moesten han teren, maar jongens als Urbanus, Crou wel, Arrindell en John gaven af en toe zulke vreselijke meppen, dat de Sabres er wit van om hun neus wer den. Nederland heeft zo als uit het seoreverioop blijkt, heel constant aan zijn voorsprong gebouwd. De meeste punten kwamen echter binnen in de tweede en derde inning. In totaal wer den toen maar liefst negen runs ge scoord. Als bijzonderheid geldt nog dat ons negental zijn offensief van vijf punten in de tweede slagbeurt pas be gon, toen er al twee „nullen" waren. Opvallend was tenslotte hoe slecht het veldwerk van de Amerikanen soms was. Er werden enkele fouten gemaakt, die men van deze specialisten toch zeker niet had verwacht. Maar toch ben ik verrast, want of schoon ik de bedoelingen van Feijenoord waardeer, nl. he*t honoreren van de ve le grote verdiensten, die Gerard Ker- kutm voor zijn vereniging heeft, kan ik niet begrijpen, dat men een dergelijke waardevolle kracht zo maar laat ver- trekken. Zoals bekend heeft Feyenoord het afgelopen jaair er niet zoveel van terecht gebracht. Hiervoor zijn vele oorzaken aan te voeren waaraan wel licht weinig te doen is, doch één der factoren is het ontbreken geweest van het heilig vuur, waaraan men zich het vorige jaar zo vaak kon waren. En juist voor het aansteken van een dergelijk vuur was en is Gerard Ker kum de aangewezen figuur. Zijn per soonlijkheid verschaft hem het nodiige gezag onder zijn medespelers, terwijl ook de bestuursleden hem hierom zeer waarderen. Ziin nimmer aflatende ijver maken hem tot een groot voorbeeld voor mee- en tegenspelers, zodat het voor mij een raadsel is geweest, waarom men hem het afgelopen seizoen zo con sequent buiten het elftal heeft gelaten. Maar dat men deze fout dan nog ver- ze om zijn carrière te besluiten. Ik vind dit voor hem geen passende beloning om elders nog een paar jaar te spelen, in een omgeving waar hij niet thuis hoort. Gerard Kerkum hoort bij Feye noord zoals de Maas hoort bij Rotter dam en daar deze twee zaken niet zijn te scheiden, moet men ze ook niet schel den. KIJK, EEN MISLUKTE aankoop kan ik verklaren, want men kan zich op de mogelijkheden van een speler ver kijken. maar op de capaciteiten van een Gerard Kerkum kan men dat bij Feije noord na zoveel jaren niet meer doen. Want is het ni'iet als speler dan is het toch in een leidende functie bij deze vereniging, dat hij van enorm veel nut zal kunnen zijn. Nu reeds voorzie ik. dat bij een even tuele overgang van Gerard naar een an dere vereniging, het bestuur zich op de Algemene Ledenvergadering hiervoor zal moeten verantwoorden. ...it>-:a Werpersresultaten: Chateauroux Sa- bres: Riley 2-5-3; Rickerts 3-3-5; Law 0-1-3. Nederland: Rob Hoffman 3-2-8; H. Beidschat 2-2-2. Scoreverloop Nederland: 2-5-4-2-3-x- 16; Chateauroux: 0-1-3-5-0-0- 9. "Ill; Sittardia heeft de volgende speler» onder contract genomen voor het sei zoen 1964-1965. Het zijn: Peersman, Broll, Schmeits, Erkens, Floum, Bec kers, Wolfs, .Gruisen, Dulilens, Guns Quix en Huisman. Asters werd op de transferlijst geplaatst. Overigens kwamen er tijdens de twin tigste ronde van het Interzonale toernooi te Amsterdam op het laatste ogenblik slechts drie winstpartijen uit de bus. Voor de ranglijst waren ze maar van matig be lang. Slechts de zege van Portisch kan invloed hebben. De Hongaar won in de aanval van Benkoe, wiens defensie die aanvankelijk alleszins aanvaardbaar leek bezweek onder een knap stukkenspel. De Deen Bent Larsen is als eerste erin geslaagd een plaatskaartje voor het Kandidatentoernooi te bemachtigen. Bilek kwam tegen Porath de kwaliteit voor en won toen langs bekende tech nische wegen. Berger-Perez, een sicillaan werd eenvoudig door de sterkste speler tot een goed einde gebracht. Ivkov— Spasski, 31 zetten, werd een puntendeling voor de ronde nog goed en wel op gang was. De Rus zag er van af met het hoofd tegen de muur te lopen, aldus zijn toe lichting, toen hij om 3 uur de lift naar beneden nam, teneinde zo spoedig moge lijk het tekort aan nachtrust te kunnen compenseren. Nog drie ronden, acht de koploper en dat wordt nog zwaar genoeg. De Russische equipe ondervond op de andere borden enorme tegenstand, De Pe ruaan Qulnones, die veel talent heeft (met te weinig grote toernooi-praktijk) speelde met wit tegen Bronstein voor al les wat hij waard was. Ook in tijdnood (15 zetten in 7 minuten) vond hij de juiste weg, wikkelde af en bereikte een eindspel, dat hem remisekansen biedt. Vraneslc-Smyslov lag in dezelfde sfeer. De Rus had zich Nlmzo-Indisch verde digd en poogde met zjjn knappe; positio nele speloverwicht te weren. Tot nog toe is hem dat niet al te duidelijk gelukt, des ondanks geloven we dat hij kansen heeft. Rossetto-Stein was voor zwart natuur lijk een zware opgave. Afgebroken met een piuspion voor zwart, doch alle pion nen bij lichte stukken op één vleu gel. Kansen voor zwart. De laatste belangrijke hangpartij is die tussen Lengyel en Gligoric. Zwart die persé wil (de) winnen offerde een stuk voor enkele pionnen, misschien konings- aanvang ènvreselijke tijdnood van de Hongaar. Lengyel overleefde de tijd nood echter. Het bord vol stukken laat nog moeilijk een prognose toe. De remise Reshevsky-Foguelman wek te enige verbazing. Toen de Amerikaan een vredesaanbod deed, stond zwart be slist beter. Hij verkoos het halve boven dedop. Over het geheel genomen is er deze ronde nerveus en onzeker gespeeld. De enorme spanning der laatste ronden beïn vloedt kennelijk de stijl der koplopers, die kost wat het kost verliezen moeten vermijden. De afgebroken partijen uit de 20e ron de tussen Lengyel en Gligoric, Vranesio en Smyslov en Rossetto en Stein zijn 's avonds opnieuw afgebroken. Alleen Quinones en Bronstein kwamen remise overeen. Advertentie Portisch (Hong.)-Benkoe (VS) 1—0; Berger (Austr.)-Perez (Spanje 01; Bi- lek (Hong.)-Porath (Isr.) 1—0; Lengyel (Hong.)-Gligoric (Z-Sl.) afgebroken; Res- hevsky (VS)-Foguelman (Arg.) 14li; Evans (VS)-Pachman (Tsjech) 1414; Vranesic (Can.)-Smyslov (Rusl.) afgebro ken; Ivkov (Z-Sl.)-Spasski (Rusl.) 1414; Rossetto (Arg.)-Stein (Rusl.) afgebroken; Larsen (Den.)-Tal (Rusl.) 14—'4; Quino nes (Peru)-Bronstein (Rusl.) afgebroken; Darga (Dld)-Tringov (Buig.) 1414. De stand ziet er nu als volgt uit: 1 en 2 Larsen en Spaski 1514 pnt; 3 Smyslov 1414 en 1 afgebroken; 4 Tal 1414; 5 en 6 Bronstein en Stein 1314 en 1 afgebroken; 7 en 8 Darga en Ivkov 1214; 9 en 10 Res- hevsky en Portisch 12; 11 Pachman 11; 12 Lengyel 1014 en 1 afgebroken; 13 Gligoric 10 en 2 afgebroken; 14 Tringov 9; 15 Evans 8; 10 Rossetto 7 en 1 afgebroken; 17 en 18 Foguelman en Benkoe 7; 19 Bilek 614 en 1 afgebroken; 20 Quinones 6 en 1 afgebroken; 21 en 22 Porath en Perez 5; 28 Vrasenic 314 en 1 afgebroken; 24 Ber ger 314.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7