Naar aanleiding van TV - uitzending „Kentering" Overleg methodiek programmaproductie Geen voetbalfusie in Den Bosch door beslissing KNVB Fusie in Haarlem nu ook van de haan? DOCHTER RECTOR GEZAKT Piet van Exter deed examen niet over Rechter in Friesland moet Fries beheersen Spoorwegen 125 jaar In september gratis reisje naar huis PERSONEEL KRIJGT GEEN EXTRAATJE Él Bouw stalling in Heemstede kan spoedig worden hervat Vrouw rookt café uit Auto op overweg Bestuurder ernstig 'gewond „Vinder" van diamanten vrijgelaten man overleden Paola in Londen Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd De koers van de gulden liir THE INDIANA" Spoorwegen en GS zijn het eens Motor slaat af Het weer- feretrank Ook in Haarlem Voet bij stuk 'n GOEDE f ENT 'f. NU NOG KEUS m Voor modieuze dames- en teenerkleding NA BEDREIGING Eerste maal Iets hogere temperaturen Aan zee DINSDAG 23 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 31774 Een glimlachende prinses Paola van Luik bij haar aankomst ter Belgische ambassade in Londen voor de onthullingsplechtigheid van een monument ter ere van Belgische oorlogsvrijwilligers door de Britse koningin-moeder Elizabeth. Ifliilllv I J» sjsP;# Van de auto bleven slechts wrak stukken over na de botsing met de trein op de spoorwegovergang GAAT U VERHUIZEN? F- DAMIAANS EN ZN. aparte stijl lage prijzen modehuis Xïen. Cronjéstraat SOLEX-OTO vanaf 599.- 3. 3. VAN KOOTEN bij het Amsterdamse station Sloterdijk. éeè MORRIS 'êeforeijou Sm// FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondf tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. KARDINAAL TIKT KRO OP DE VINGERS '"tiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit (Van een verslaggever) DEN BOSCH, 23 juni De Bossche 8®nii-profclubs Wilhelmina en BW *jaan momenteel, nadat zij in eerste in stantie tot een akkoord waren gekomen °^er een topfusie, lijnrecht tegenover ®'kaar. Voorwaarde voor de fusie was, «at de amateurelftallen van de twee Jj'ubs minimaal in de tweede klasse zou den worden ingedeeld. Het bestuur van de KNVB heeft deze voorwaarde giste- Fen van de hand gewezen. BW en Wil- delrnina zouden bij een topfusie uitslui- in de vierde klasse kunnen wor den geplaatst. BW heeft thans het stich- Pdgsbestuur, dat de topfusie voor bereidt, meegedeeld alsnog genoegen te 5?dien met een plaats in de vierde klas. en verontwaardigd Wilhelmina staat ïp het standpunt, dat de fusie-overeen- *Y?0]st ls ontbonden. Het zal dit het f'ehtiiigsbc::.tuur vanavond meedelen. „Het woord is aan Wilhelmina", ver klaarde vanmorgen de secretaris van BW, de heer M. van Herpen. Giste ren. na het vernemen van de beslissing van de KNVB, is het bestuur van BW bijeen geweest. Het heeft tegen de oor spronkelijk gestelde voorwaarde in be sloten alsnog bereid te zijn een plaats 'n de vierde klas te accepteren. Wij ho pen, dat Wilhelmina dat ook zal doen. Een snelle uitspraak is wel gewenst in verband met allerlei transferzaken". Grote verontwaardiging heerst echter hJJ Wilhelmina. ,,Wij zijn door de £NVB in een dubbele nelson genomen. Twee gerenommeerde clubs hangen nu kan een zijden draadje, omdat zij door ke bond onjuist zijn voorgelicht. Dit is fr gebeurd: een vertegenwoordiger van hst sectiebestuur-betaald voetbal heeft Wilhelmina benaderd. „Ga als oudste j®reniging nu het initiatief nemen voor ?e topfusie", luidde de opdracht. Wij "ebben dat gedaan en kwamen tot een overeenkomst met BW. De formule is «aarbij door de KNVB ingefluisterd, fbet zó maar, uiteraard. Achteraf p!tikt, dat het bestuur van de KNVB T!!et eens de moeite neemt, zich behoor- te beraden. Met een paar onderlinge telefoontjes is de zaak afgedaan". Het bestuur van Wilhelmina ver dacht thans in Den Bosch veel moei lijkheden. „De KNVB heeft niet al leen twee respectabele verenigingen een modderfiguur laten slaan bij ge meentebestuur en industrie, hij speelt die clubs nu zelfs tegen elkaar uit en tracht woordbreuk te forceren, ïjiet zonder succes, zoals blijkt, want DVV is thans door de knieën gegaan. Het gevolg zal ongetwijfeld zijn, dat al- O GT ..MiDDELSTUM, 23 juni Nadat hij ~Un vrouw bewusteloos door kolen- 'ampvergiftiging in de hal van zijn jV°hing aan de O. V. Ewsumlaan al- ?'er had gevonden is zondagavond de '"■Jarige E. Sebens onwel geworden en "v«rleden. De heer Sebens was hart- vatipnt. Mevrouw Sebens-Oldman werd jwfgebracht naar het ziekenhuis te kroningen. Haar toestand is goed. """■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM, 23 juni Voor de hpi® Nederlanders die in deze tijd naar c,S|. bu'tenland gaan volgen hier de aa„ en' die de banken berekenen bij h»„7 en verkoop van buitenlands "dkpapier. (alles per stuk) iaWerik. dollar §®Jg. frank dollar Du?tnse kroon ï£its,e Mark ïygels pond 0°°rse kroon schilling gort. escudo Zwanie Peseta gveedse kroon 4*dtg. frank - Aankoop Verkoop 3.59 tï 3631/2 gld. 7,24 7,29 cent 3,32 3,37 <ld. 52,00 53,00 cent 90,75 91,25 cent 10,07 10,17 gld 73,75 74.25 cent 0,57>/4 0,591/4 cent 50,25 51,25 cent 13,99 14,09 cenl 12,60 12,75 cent 6,00 6,15 cent 70,05 71,05 cent 83.80 84,30 cent lerlei sentimenten weer zullen oplaaien Het gevolg is ook, dat twee gerenom meerde verenigingen er financieel slechter voor staan". Bij de KNVB verwacht men, dat nu ook de Haarlemse fusie tussen RCH, Haarlem en EDO niet zal doorgaan. De drie clubs eisen ook een plaats in de eerste of tweede klas. In de ledenver gaderingen van deze clubs, op 3 juli a.s., valt de beslissing. DEN HELDER, 23 juni De 17-ja- rige Els Jonkers, dochter van de rec tor van Helders Gemeentelijk Lyceum heeft gisteren te horen gekregen dat zij niet is geslaagd voor het diploma Middelbare Meisjes Schooi. Zoals be kend ontstond enkele weken geleden de affaire aan het Helders Lyceum toen enkele leraren de rector, mr. dr. E. J. Jonkers er van beschuldigden zijn dochter in de gelegenheid te hebben gesteld haar schriftelijk examen En gels geheel of voor een deel over te maken. Dit zou gebeurd moeten zijn in de rectorskamer. De officier van Jus titie in Alkmaar heeft daarna een on derzoek gelast naar deze zaak die de gemoederen In Den Helder al geruime tijd bezig houdt. Sinds de beschuldi ging is de rector met ziekteverlof. Het vak Engels heeft Els bij haar MMS- examen geen parten gespeeld. Voor het schriftelijk en het mondeling be haalde zij gemiddeld een 7. Onvol doendes werden haar gegeven voor Frans, Duits en Geschiedenis. Els die een middelmatige leerlinge is, had een handicap toen zij kort voor het exa men vijf weken wegens ziekte de les sen niet kon volgen. De spanning opge roepen door de beschuldiging van haar vader zal daarna aan haar concentra tie stellig geen goed hebben gedaan. Behalve Els Jonkers moesten nog twee meisjes worden afgewezen. Elf leer lingen behaalden het MMS-diploma. Vanmorgen is in het Gemeentelijk Lyceum het herexamen Grieks afge nomen. Piet van Exter de 19-jarige leerling is blijven volharden in zijn weigering herexamen te doen zo lang hem de motieven en de ge grondheid van de reden die tot dat herexamen hebben geleid, niet bekend worden gemaakt. Piet van Exter is in de afgelopen dagen door verschillende personen benaderd en bewerkt toch examen te doen. Hem is zelfs aangeboden in september het examen af te leggen nadat hij na de voorbije enerverende weken wat tot zichzelf zal zijn gekomen. Hij houdt echter voet bij stuk. De laatste mogelijkheid om aan het Helders Lyceum het diploma te beha len is hem hierdoor ontvallen. Slechts door staatsexamen af te leggen zal hij dit kunnen verkrijgen. Alleen daardoor blijft hem de mogelijkheid zijn theolo giestudie aan een universiteit op te ne men. De vier meisjes die met Piet van Exter herexamen moesten doen heb ben zich vanmorgen om 9 uur voor de tweede maal over het proefwerk Grieks gebogen. Na deze anderhalf uur wachten hun nog twee zware da gen, woensdag en donderdag. Pas don derdagmiddag zullen zij weten of ze zijn geslaagd. Van de zijde der lera ren is hun reeds mede gedeeld, dat allen een redelijke kans maken om te sla gen. Bij het herexamen Grieks zouden de meisjes met enige clementie wor- den behandeld, zo vernamen we. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 23 juni In het open baar heeft kardinaal Alfrink gistermid dag de KRO op de vingers getikt naar aanleiding van de causerie „Kentering binnen de rooms-katholieke kerk" die Hans Wortelboer zondagavond voor de televisie heeft gehouden. Kardinaal Alfrink sprak zijn kritiek op deze uitzending gistermiddag uit tij dens een bijeenkomst ter gelegenheid van het afscheid van de heer J. A. Middelhuis als voorzitter van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. Onder zijn gehoor bevond zich de voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doom. Deze had tevoren met de kardinaal ge sproken, die hem op de hoogte had gebracht van zijn voornemen in de NKV-bijeenkomst, die een openbaar karakter droeg, „Kentering" ter spra ke te brengen. De desbetreffende pas sage van zijn rede bracht onder de aan wezigen een langdurig, opgewonden ge murmel teweeg, dat vele woorden van de kardinaal die volgden, onverstaan baar maakte. Letterlijk zei de kardinaal: „Ik zou hier een opmerking willen Inlassen, die niet in de oorspronkelijke tekst van mijn toespraak staat en wel n.a.v. de televisieuitzending van gister- (zondag) avond van de KRO, onder de titel „Kentering", bij de jaargedachte- LEEUWARDEN, 23 juni Het be stuur van de uiterst radicale splinter partij in Friesland, de Frysk Nasiona- le Party, heeft in een brief aan de minister van Justitie, een warm plei dooi gehouden voor de gelijkberechti ging van het Fries als spreektaal naast het Nederlands in de rechtszalen. Het bestuur van de F.N.P. is tenslot te van mening dat, als de rijksover heid er niet in zou slagen boven genoemde gelijkberechtiging door te voeren, de rijksoverheid geacht moet worden niet de meest geschikte instel ling te zijn tot regeling van de recht spraak in Friesland. nis van de dood van paus Joannes, Met alle waardering voor het vele goe de, dat in deze uitzending werd gebo den, geloof ik niet (en dat om meer dere redenen), dat ik mijn naam on der deze uitzending zou willen zetten, zoals ik ook overtuigd ben, dat paus Joannes dat niet zou willen doen, aan wiens, door ons allen met grote vreug de begroete, openheid zeer suggestief allerlei zaken worden opgehangen, die Joannes nooit zou onderschrijven. Het is gedwongen door reverentie voor pans Joannes, wiens geest ik door vele gesprekken goed meen te kennen en uit pastorale bezorgdheid vanwege de onrust en de verwarring, die dit soort uitzendingen teweeg brengen, dat ik meen de vrijheid te mogen nemen dit hier te zeggen. Ik zal graag met de voorzitter vande KRO in nader over leg treden, zoals dit overleg trouwens reeds is begonnen. Overigens behoeft men over mijn opmerkingen geen bijzondere opwinding te vertonen. Het gaat hier niet om censuur of beknot ting van vryheïd van meningsuiting. Het gaat als ik het goed zie, alleen over een wijziging van methodiek in de programma-produktie, waarby fij nere nuancering, zakelijker objectivi teit en scherper onderscheiden ge waarborgd worden. Daarbij schijnt het mü een fundamentele vraag te zijn, in hoeverre een instituut van de katholie ke gemeenschap als een katholieke ra dio-omroep een propagandistisch ka rakter kan dragen. Waarbij onmiddel lijk de vraag ontstaat van „propagan da voor wat?", en hoeverre het een refererende en registrerende functie zou moeten uitoefenen". Na afloop van de byeenkomst toonde kardinaal Alfrink zich niet bereid des gevraagd nadere uitleg te geven van wat hij met zyn kritiek had bedoeld. „Ik ben toch duidelijk genoeg geweest", merkte hij op. De kardinaal kon ook niet zeggen, welke passages van de causerie hij in het bijzonder op het oog had. ,,Het is dat gedicht niet", zei hp, verwijzend naar de nu voorlaatste tv- affaire. Wel kondigde hy aan met de heer Van Doorn over deze kwesti nog nader te zullen spreken. Dat laatste werd bevestigd door de heer Van Doorn zelf, die, voorzichtig formulerend, commentaar gaf op de kritiek van de aartsbisschop. „De kar dinaal krijgt de letterlijke tekst en dan gaan we nog eens rustig bekyken, of dit programma inderdaad verwarring kon wekken". De heer Van Doorn voeg de eraan toe zelf de tekst vóór de uit zending niet te hebben gezien. De tekst is geredigeerd door de afdeling gods dienstige zaken van de KRO, waarby de heer Wortelboer tv-regisseur is. De heer Van Doorn gelooft, dat de kardi naal van mening is, dat het program ma ongenuanceerd tot de kijkers is ge komen. De kardinaal had zyns inziens niet de indruk gegeven censuur of voor overleg over programma's van soort gelijke strekking te wensen. De KRO zou trouwens, zo zei hy, nooit in een dergelijk overleg treden. mr. ss/MgMB - (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 23 juni De treinreizi gers wacht in september, waarin het 125-jarig bestaan van de spoorwegen In Nederland wordt herdacht een verras sing. Na 6 uur 's avonds; behalve op de drukke vrydag- en zondagavond, zal men dan tegen de prgs van een enkele reis aan elk loket een retourbiljet kun nen kopen. Onverschillig voor welke afstand. Voor het personeel zal de viering van het jubileum zich concentreren rond de 80 kleinkunstavonden, die in 25 verschillende plaatsen van ons land gegeven zullen worden. De eerste voorstelling zal plaats vin- Advertentie) (Ook nog enigo show- on inruiltwiten met 10 tot W reductie) M Elke dag van 9-6 uurj. Advertentie Verlangt U goed vakwerk? Vraag ons eens vrlibllivend offerte Zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456 - 14155 17616 - 52514 (Advertentie Advertentie) uit voorraad leverbaar. HOOFDAGENT: HOUTPLEIN 18-20 - TELEFOON 12000 HEEMSTEDE, 23 juni De Neder landse Spoorwegen verwachten, dat zeer spoedig de bouw kan worden her vat van de rywielstalling bij het sta tion Heemstede-Aerdenhout. Onlangs hadden vertegenwoordigers van de Spoor wegen een bespreking met leden van het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Tydens die bespre king zün beide partyen het in principe eens geworden over de mogelijkheden om de rywielstalling af te bouwen. De bereikte overeenkomst zou worden vastgelegd en aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid wor den gestuurd. Zoals bekend gelastte de minister enige weken geleden, op advies van het college van Gedeputeerde Staten, stop zetting van de bouw van bedoelde rij wielstalling een object van 150.000 die ongeveer half juli zou worden ge opend. Aanleiding tot de stopzetting was het feit, dat de bouw in strijd was met het streekplan voor Zuid-Kennemerland. De Nederlandse Spoorwegen waren wel in het bezit van een bouwvergunning. Opheffing van de bouwstop kan nu alleen nog door de minister zelf wor den gelast. De administratieve afwer king van het tussen GS en de Neder landse Spoorwegen bereikte akkoord staat nog slechts die opheffing in de weg. den in de stadsschouwburg te Utrecht op 31 augustus. Aan de vakbonden, die hadden ver zocht om een jubileumgave aan het personeel, moest bericht worden, dat de financiële toestand van de N.S. dit niet gedoogt. Een uitkering van 1 pet zou reeds een uitgave van drie miljoen gulden be- tekenen. De koningin heeft toegezegd in ver band met het jubileum enkele onderde len van het N.S.-bedrijf te zullen be zoeken en wel op 25 september in de namiddag. De koningin zal ontvangen worden in de commissarissenzaal van het eerste hoofdgebouw in Utrecht. Daarna zal zfj bedrijfsonderdelen in Rotterdam, Schiedam en Amsterdam bezoeken. De officiële herdenking heeft plaats op 19 september met een gala-con cert in het Concertgebouw te Am sterdam, bygewoond o.a. door direc tieleden van buitenlandse spoorweg maatschappijen, die daags tevoren door het gemeentebestuur van Utrecht in het Centraal Museum ontvangen worden. Een speciale tentoonstelling ,,Van stoom tot :toom" over de technische ontwikkeling Dij de N.S. wordt inge richt in een tent voor de ingang van het Spoorwegmuseum en duurt t.m. 27 september. De PTT geeft twee jubileumzegels ter waarde van 15 en 40 cent uit met reproducties van foto's, verzorgd door Cas Oorthuys, voorstellend een mo dem sein en modem elektrisch mate rieel type 1964. De zegels zullen van 28 juli tot 22 augustus voor het publiek verkrijgbaar zijn en in de week van 19 tot 26 september uitsluitend bij de post kantoren te Utrecht. (Van onze correspondent) HENGELO, 23 juni De echtgenote van een caféhouder alhier, gebruikte als afweermiddel een busje traangas, dat zy steeds onder handbereik in hel café heeft staan. De vrouw veroorzaak te daarmee een ware volksoploop in de Langeiermaatweg, toen zij met hel afweerwapen een vüftai cafébezoekers bihnen de kortste tijd naar buiten joeg. Een bezoekster viel daarbij flauw. De politie werd gewaarschuwd, om dat men meende dat er giftige gassen waren gebruikt. De vrouw gebruikte het traangas evenwel, toen ze werd be dreigd door een 34-jarige man. die met zijn vrouw en drie vrienden na een gezellig dagje uit, het café was bin- I nengelopen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 23 juni Op de met AHOB's beveiligde spoorwegovergang Sloterdyk in Amsterdam West is gis teravond even voor zeven uur een klei ne personenauto (Renault 4) door een postrijtuig van de Spoorwegen gegre pen en volkomen verbrijzeld tussen trein en seinwachtershuisje. De heer J. Swier (68) uit Winschoten, die de auto bestuurde, werd bij dit ongeluk ernstig gewond. Zyn vrouw, die de auto nog had kunnen verlaten en het ongeluk voor haar ogen zag gebeuren, liep een shock op. Beiden zijn naar het Wil helmina Gasthuis in Amsterdam bracht. De auto, waarin behalve de heer Swier ei. zijn vrouw ook nog een doch ter en tweejarig kleindochtertje zaten, naderde de spoorwegovergang uit de richting Velsen op het moment, dat de lichten op rood sprongen en de bel len begonnen te rinkelen, ten teken dat er een trein in aantocht was. De da mes in de auto zouden geroepen heb ben: „Rood licht stop!", waarop de heer Swier krachtig remde. Midden op de spoorbaan sloeg zijn motor af. Uit de richting Amsterdam naderde in een flauwe bocht, vanuit de auto zicht baar, een postrijtuig met een snelheid van ongeveer 70 fel per uur. Mevr. Swier verliet de auto ijlings, samen met haar dochter en kleindochter. De heer Swier zelf zou nog geprobeerd hebben zijn wagen te starten en van de spoorbaan af te rijden. Voor hjj daarin slaagde, v-erd de kleine wagen echter door het postrijtuig gegrepen en tegen een seinwachtershuisje ge drukt, dat nog dateert uit de tjjd dat de spoorwegovergang bewaakt werd. De auto werd totaal verbrijzeld. De motor kwam een paar meter van het wrak verwijderd op de rijweg terecht. Ook het postrijtuig liep schade op. Het kon echter op eigen kracht doorryöen naar Haarlem. Het spoorwegverkeer ondervond een korte vertraging. Het is de eerste maal dat op deze spoorwegovergang een ongeluk ge beurt, sinds op dit zeer drukke punt automatische halve overwegbomen in geschakeld werden. In 1957, toen de overgang nog met handkracht werd be veiligd, werd een visvrachtwagen door een personentrein gegrepen en ook tus sen trein en seinwachtershuisje verbrij zeld. Daarbij vielen drie doden. AMSTERDAM, 23 juni De 34-jarige NS-conducteur A. K. uit Amsterdam, de „vinder" van de twee kostbare dia manten, die bekend heeft ze twee jaar geleden te hebben achtergehouden uit een treinzending, is door de rechter* commissaris in vryheid gesteld. Er waren geen redenen meer om de man, nu de zaak rond was en hij bekend had, langer in voorarrest te houden. Na een uitgebreid onderzoek van de Amsterdamse centrale recherche en de spoorwegreeherche werd K., wiens ver haal van het „vinden" van de stenen direct al argwaan bij de recherche wekte, vorige week gearresteerd. Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Ml KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting, geldig tot woensdag avond (opgemaakt 11.15 uur). Nu en dan opklaringen, maar voor namelijk in het noordoosten van het land ook nog enkele locale buien. Zwakke tot matige wind nit weste- lijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Woensdag 24 juni Zon: 04.20—21.04 Maan: 20.47—3.51 DE BILT, 23 juni Het lagedruk gebied, dat vandaag nog boven ons land lag, trekt langzaam naar het oosten weg. Op enkele plaatsen valt nog een bui. maar later wordt het weer stabie ler. Morgen zijn er meer opklaringen en zal het op de meeste plaatsen droog blijven, waarbij de temperatuur in het binnenland weer dicht by twintig gra den kan komen. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind tussen west en noord. In de middag 17 a 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: langzaam stabieler met iets hogers middagtemperaturen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1