JOHNSON BENOEMT GENERAAL TOT AMBASSADEUR IN SAIGON Maxwell Taylor vervangt Cabot Lodge Premie voor leraar die oorveeg geeft Duitsers vinden in Noordzee aardgas op grote diepte Spuitende fonteinen van modder bij booreiland CRISIS IN BOUW VAN STADHUIS V an Looy uit Tour Wilde achter volging in Sassenheim Priesters van 65 met emeritaat Bisschop stelt modern benoemingsbeleid voor Huren gaan per 1 juli omhoog BESCHERMING TEGEN BUITELINGEN Joods kerkhof geschonden in Winterswijk Kamer is op de hoogte Het weer Amsterdam Mogelijke breuk met architecten Berghoef'V egter Automobilist schept scooter en rijdt door MGR. JANSEN ADVISEERT Examenkwestie Den Helder De koers van de gulden Droog weer Aan zee iéë M 0 RRIS"before ifou êut/f Nappa dames- en herenjasjes LEEF SLANK WOENSDAG 24 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 31775 Generaal MAXWELL TAYLOR eventualiteiten BORKUM/HANNOVER, 24 juni (DPA, UPI) 's Werelds groot ste drijvende booreiland, de „Mr. Louie", dat sinds enige weken in opdracht van het Westduitse Noordzee-consortium boringen bij de Oostfriese kust verricht, heeft gisteren halverwege de eilanden Juist en Helgoland een naar het zich laat aanzien zeer grote hoe veelheid aardgas aangetroffen. Het aangeboorde gas stroomt met geweldige kracht uit het boorgat. Omdat de druk kennelijk te groot is, ontwijkt het gas ook naast het HET WEER IN EUROPA Het booreiland „Mr. Louie", dat de aardgasvondst deed. boorgat. De scheepvaart moest gewaarschuwd worden voor ont ploffingsgevaar onder bepaalde cmstandigheden. pak voor3è6 maaltijden AMSTERDAM, 24 juni Morgen, donderdag, komt de Bouw commissie Nieuw Stadhuis van Amsterdam bijeen. In deze ver gadering zullen ook de beide ar chitecten, prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter aanwezig zijn. Hoewel over de aanleiding tot deze vergadering het stilzwij gen wordt bewaard, gaan er ge ruchten dat deze bijeenkomst van beslissende aard KEin zijn. Beslis send in de zin dat nu spoedig de commissie haar oordeel zal moe ten geven of de samenwerking met de beide architecten zal wor den voortgezet dan wel worden verbroken. In beide gevallen zal het definitieve besluit door de raad moeten worden genomen. Twee testpiloten storten zich onvervaard uit een vliegtuig, dat op een hoogte van omstreeks 12 kilometer boven de Californische woes tijn cirkelt. Een vreemd soort parachute ontvouwd zich. Het val scherm is gemaakt van „Baïlute", een nieuw middel, dat zal worden gébruikt om astronauten te beschermen tegen buitelingen over de kop, wanneer zij op grote hoogte uit een toestel moeten springen. Ballute is gemaakt van rubberbedekt met een laag aluminium. Het zorgt er voor, dat de astronaut met de voeten naar beneden in de richting van de aarde valt totdat hij luchtlagen bereikt, die dik genoeg zijn voor de werking van de parachute. zerken gevéld BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM' Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETAR'EI- 50 cent Der millimeter- hoog'e Omroepers iu cent oer m m hoogte De adminis.ratie oeho .dt zich net recht voor advertenties eventuee zonder oogave van redenen te weiger<?r. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand t 9 65 oer kwartaal. Voor klachten over de bezo'cunq s avondr tussen 5.30 en 7 uur, tel 20800. VER. STATEN IN Z.O.-AZIË OP ALLES VOORBEREID WASHINGTON, 24 juni (UPI) De Amerikaanse minister van defensie, Ro bert McNamara, heeft op een perscon ferentie in Washington gezegd dat de Verenigde Staten „voorbereid zijn op •Ue eventualiteiten wat betreft handhar van de onafhankelijkheid van Znid- •ost-Azië." McNamara zei dat er op bet ogenblik geen belangrijker positie b» het Amerikaanse regeringsapparaat I* dan het ambassadeurschap in Sai- Kon, en geen geschikter man dan ge- heraal Maxwell Taylor om dat te be kleden. Taylor, die voorzitter was van commissie van stafchefs, is vandaag •loor president Johnson benoemd tot op- voIger van Henry Cabot Lodge jr., die •m ontslag verzocht had. Op de vraag of onder de „eventuali teiten" waarover McNamara het had, oorlog met de Chinezen begrepen was, Weigerde de minister in te gaan. Mc- am ara en Taylor spraken met pers vertegenwoordigers na een zitting ach ter gesloten deuren van de senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkin gen inzake de buitenlandse hulp. De Joorzitter van deze commissie, J. W. Vulbright, zei niet te geloven dat Tay lors benoeming in Saigon noodzakelij kerwijs betekende dat de oorlog in Zuid-Vietnam uitgebreid werd. Maar de Republikeinse senator Bourke B. Hic- kenlooper uit Iowa zei dat recente ver klaringen van hooggeplaatste militaire Personaliteiten, dat de Verenigde Sta ten bereid waren een oorlog te riske- *en, gerede aanleiding gaven tot de Vooronderstelling dat een officieel poli- "ek standpunt werd weergegeven. President Johnson had gisteren op •on geïmproviseerde persconferentie in *ïjn kantoor meegedeeld dat Lodge zjjn ontslag 19 juni had ingediend om per soonlijke redenen. Hij voegde eraan toe dat Lodge deze week in Washington werd terugverwacht en dat hij een ont moeting met de afgetreden ambassa deur zou hebben. Hij kondigde tevens aan generaal Earle E. Wheeler, chef staf van het leger te zullen benoemen als opvolger van generaal Tayor tot voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven. Voorts maakte hij bekend dat h\j de onder-minister van buiten landse zaken, U. Alexis Johnson, had benoemd tot plaatsvervangend ambas sadeur in Zuid-Vietnam. In zijn ontslag brief had Lodge geschreven dat zijn ontslagaanvrage geheel om persoonlijke Redenen was ingediend. Lodge is nog steeds een mogelijke kandidaat voor de republikeinse partij voor de aanstaan de presidentsverkiezingen. Gouverneur William W. Scranton van Pennsylvania heeft bekendgemaakt dat Lodge hem in zijn campagne voor de Re publikeinse nominatie zal gaan helpen. In zijn antwoord aan Lodge verklaar de Johnson dat in de Amerikaanse po litiek jegens Vietnam geen verandering rou komen. Hij herhaalde de vier pun ten die hij op 2 juni had opgesomd, t.w. „dat Amerika zijn woord houdt, dat de kwestie de 'joekomst is van Zuidoost-Azië in zijn geheel, de vrede ons doel is en dit geen jungle- oorlog is, maar een strijd om de vrij heid aan elk front van menselijke ac tiviteit". Men vroeg Johnson in dit verband of Noord-Vietnam en de Chinese commu nisten doordrongen zijn van Amerika's bereidheid om zonodig Zuid-Oost-Azië tegen communistische agressie te ver dedigen. „Wij menen dat onze houding tot hen doorgedrongen is," antwoordde hij, ,,en dat zij aan onze politiek of standpunt niet hoeven te twijfelen." Johnson ver klaarde voorts dat er in de afgelopen Lveek bijzondere bezorgdheid over Laos ^vas ontstaan als gevolg van ,,de agres- *ieve daden van anderen en... hun ge ringschatting van hun gegeven woord" het land te neutraliseren. Hp merkte voorts op dat de interna tionale commissie van toezicht op het bestand in Laos verhinderd werd haar taak uit te oefenen. „In dergelijke ge vallen werden mannen van onze lucht macht op verkenning uitgezonden, en Wordt er op hen geschoten, zo zijn zij bereid zich te verdedigen." ZAANDAM, 24 juni Mevrouw L. gmits heeft aan de 28-jarige leraar S. Rijers, die onlangs door de politierech te'' werd veroordeeld tot een geldboete Van vijftig gulden, omdat hij een kwa jongen die zijn auto bekraste een flinke oorveeg gaf; een brief gestuurd met vijf bankbiljetten van tien gulden. .In die brief stond te lezen, dat de heer "ijers de naam van Nederland hoog had Behouden, de staat een dienst had bewe- ?en en „voor mijn gevoel mag men zo iets niet met 50.— straffen maar moet then dit belonen." Mevrouw Smits, die schreef zelf een soortgelijke affaire te hebben meege maakt en dus de uithaal heel goed kon begrijpen, stelde tot slot: dat de heer "Uers eer. grote dienst heeft bewezen r® de jeugdkriminaliteit in Nederland "gen te gaan. I>e heer Wijers zal het geld bestemmen de jeugdvereniging. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiimmiiiMiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verwachting tot donderdagavond: (opgemaakt om 11.15 uur) Droog en vrjj zonnig weer met op nieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. DONDERDAG zon: 04.21-21.04 maan: 21.41-04.31 Ook morgen droog met lange perio den van zonneschijn. Zwakke zeewind. In de middag 16 tot 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Enkele dagen met beter strandweer. Vrij zonnig en iets warmer. Station: D.n Heidei ïpenburg Vlissingen Eelde De BUt Twente Z-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Brussel Luxemburg Parfls Nice Berlijn max min oeersl Weer temp temp algel gisteren 24 uur licht bew. mist onbew. half bew. mist mist onbew. zwaar bew. regen licht bew. mist licht bew. onbew. onbew. licht bew. half bew. De vondst van het aardgas op een diepte van ongeveer 3.000 meter (het Nederlandse aardgas bij Slochteren in de provincie Groningen bevindt zich dieper) werd bekendgemaakt door het ministerie van Economische Zakon van de deelstaat Nedersaksen. Op de West duitse effectenbeurzen gaf dit aanlei ding tot aanmerkelijke koersstijgingen, vooral voo" wat betreft de tien bij_ het Consortium betrokken maatschappijen. Deutsche Erdöl ging met 12 punten omhoog, tot 271, Gelsenberg met 6 tot 235, Preussag met 10 tot 300 en Win- terschaU met 10 tot 471. Volgens een zegsman van Preus sag verkeert men nog in het onge wisse aangaande de omvang van de vondst en weet men evenmin of ex ploitatie economisch verantwoord is. Het is niet onmogelijk, dat men er behalve aardgas ook olie kan vinden, gezien het vettig mengsel, dat de krachtig uit zee opspuitende fonteinen vertonen, van gas, water en modder. Vast staat wel, dat de investeringen, die voor het vaststellen van de om vang van het veld noodzakelijk zou den zijn, aanmerkelijk boven die voor de Slochterense vondst zouden liggen. De Westduitsers zouden nog -ens een kleine driehonderd miljoen moeten uitgeven voordat ze weten waar ze aan toe zijn. De Mr. Louie is een Amerikaans booreiland, van ongeveer 6400 ton. Na dat het gas aangetoond was, heeft men het gat gesloten en verzegeld, maar er vormden zich, vermoedelijk als gevolg van de hoge druk, naast het gat twee kraters, waaruit nog gas kon ontsnap- pei Deskundigen zijn van mening, dat het niet waarschijnlijk is, dat de Duit se vondst het Nederlandse aardgas bij Slochteren kan „wegzuigen", al was het maar, omdat niets er op wijst, dat beide velden met elkaar in verband staan. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie) maant u slank de maaltijd in een koekje indesmaken: vanille - chocolade - kaas (Van een verslaggever) Aanleiding tot de samenspreking van commissie en architecten schijnt te zijn dat de beide ontwerpers, nadat het de finitieve ontwerp voor het nieuwe raad huis veel critiek had ondervonden bij voortgezette arbeid niet tot een bevredi gende ontwikkeling van het project zijn gekomen en daarom onlangs het gehele plan ingrijpend hebben gewijzigd. Dit gewijzigde ontwerp, waarbij men naar verluidt is teruggekeerd tot de allereerste opzet van 1937 een laag en vrijstaand gebouw voor de repre sentatieve ruimten en een hoogbouw voor de werkruimten heeft geen overtuigende indruk gewekt. AMIENS, 24 juni De Belgische oud- wereldkampioen Rik van Looy, die in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk ernstig werd gewond bij een valpartij, is niet gestart in de derde etappe van de Tour de France. Van Looy, die gisteren met veel moei te en pijn Ie tweede rit heeft uitgere den, kreeg vannacht steeds meer last van z\jn blessures, zodat kort voor de start van de derde etappe, v£m Amiens naar Vorst, werd besloten, dat de Belg de strijd zou staken. SASSENHEIM, 24 juni De rijkspo litie van Sassenheim heeft gisteravond omstreeks het middernachtelijk uur na een wilde achtervolging een zekere G. G. uit Den Haag aangehouden, die ver moedelijk onder invloed van alcohol de scooterrijdster mej. H. heeft aangere den en daarna zonder zich om haar të bekommeren, is doorgereden. Omstreeks elf uur gisteravond reed G„ die een service bedrijf in Hillegom heeft, met grote snelheid over de Hoofdstraat in Sassenheim, waarbij hij de voor hem rijdende scooterrijdster aanreed. De vrouw werd tegen de grond geslagen en bleef gewond liggen. De scooter bleef aan de personenwa gen van G. hangen. Na 150 meter ver wijderde G. de scooter aan de kant van de weg. In Voorschoten reed de man door een stopteken. Een uur later kwam hij weer met grote snelheid door Sas senheim razen, waar hij werd herkend. De politie zette onmiddellijk de ach tervolging in en de te hulp gekomen Sassenheimer L. slaagde erin G. klem te rijden. De politie kon de man toen aanhouden. DEN HAAG, 24 Juni Het ministe rie van Volkshuisvesting heeft een voorlichtingsboekje uitgegeven over huurprijzen en onderhoud van wonin gen en bedrijfsruimten na de huurver hoging per 1 juli. Huurders en verhuur ders kunnen ondermeer nagaan in wel ke gevallen huurverhoging kan worden verlangd en hoe die verhoging moet worden berekend. Het boekwerkje (48 pagina's) zal vanaf maandag 29 juni voor 35 cent op alle postkantoren te koop zijn. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 24 juni De bis schop van Rotterdam mgr. M, A. Jan sen heeft in een brief zijn priesters ge adviseerd de 65-jarige leeftijd te zien als een streefleeftijd voor hun emeri taat. Mgr. Jansen is in die mate van het nut van een tijdig emeritaat over tuigd, dat hij liever zijn 65-jarige pries ters rust gunt, dan te proberen door hun langer aanblijven de priesternood enigszins te lenigen. Het lijkt de Rot terdamse bisschop echter niet uitgeslo ten, dat er in bepaalde gevallen een taak voor bejaarde priesters zou zijn weggelegd. Het advies aan de priesters zich in hun 65-ste levensjaar terug te trekken past precies in de opvattingen van de Rotterdamse bisschop over een modern benoemingenbeleid. In de brief aan al le priesters in het Rotterdamse bisdom heeft mgr. Jansen deze opvattingen nog eens nader uiteengezet. De bisschop is van mening, dat bij het benoemen van priesters uitge gaan moet worden van een welover wogen plan. In dit plan past zeker niet langer het traditionele „promo tie-systeem" dat vaak wordt aange duid met „klassensysteem" waarbij het jaar van afstuderen bepalend is voor de benoeming tot pastoor. Nu de hele zielzorg een ander gezicht heeft gekregen en op allerlei gebied tradi ties, instellingen en systemen moe ten worden herzien zou mgr. Jansen het al heel vreemd vinden als juist het klassensysteem onbewogen in de branding overeind blijft. Het doorbreken van dit systeem, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 juni Ook de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een verhoging van tien resp. twaEilf procent van de huren van vóór 1957 gebouwde woningen. (Tien pet. in de eerste en tweede gemeenteklasse twaalf pet. in de derde, vierde en vijfde gemeenteklasse). Daarmee is vrijwel komen vast te staan, dat de wetswij ziging voldoende tijdig in het Staats blad kan komen om de huurverhoging op de beoogde datum van 1 juli te laten ingaan. wat de bisschop trouwens ook voor het verschijnen van deze brief al heeft ge daan, heeft voor de bisschop de vraag opgeworpen of iedere priester ook in derdaad pastoor moet worden. Het is begrijpelijk, dat ieder mens naar zelf standigheid streeft. Daarom willen er maar weinig priesters tot hun emeri taat toe kapelaan blijven. Dit bezwaar zou op te vangen zjjn, naar de bisschop van mening is, door de kapelaans in het parochiewerk grotere zelfstandig heid te geven. Ook wil mgr. Jansen bij het benoe men van zijn priesters wat democrati scher te werk gaan. Juist omdat een benoeming zulk een menselijk karakter heeft acht bij het nuttig van tevoren met de betreffende priesters daarover te spreken. Hierbij stelt de bisschop wel voorop, dat het hem niet ajtijd pru dent toeschijnt iedere benoeming door een dergelijk gesprek te laten vooraf gaan. WINTERSWIJK, 24 juni Leden van de joodse gemeente hebben giste ren bij de politie in Winterswijk aan gifte gedaan van ernstige vernielingen op de nieuwe joodse begraafplaats aan de Misterweg alhier. Een twaalftal grafzerken was omgegooid en op een daarvan stond geschreven: „Jullie gaan er aan". Op een raam van het lijkenhuisje waren hakenkruisen ge tekend. Hakenkruisen heeft men ook aange troffen op de muur van het oude jood se kerkhof aan de Spoorstraat. De po litie had eerst de indruk dat die er door baldadige jongelui op waren gete kend. Nu bestaat het vermoeder dat het eveneens het werk is geweest veui de kerkhofvandalen. (Van onze onderwijsredaeteur) DEN HAAG, 24 juni Staatssecre taris Grosheide heeft de Tweede Kéi- mer thans ter vertrouwelijke kennis neming toegezonden de brief, die hü enkele weken geleden over de examen- kwestie in Den Helder ontving van de gecomitteerden bü dit examen. In deze brief gaven de gecommitteerden een toelichting op hun besluit een nieuw schriftelijk examen Grieks op te leggen. AMSTERDAM, 24 juni Voor de, vele Nederlande-s die in deze tijd naar het buitenland gaan volgen hier de prijzen, die de banken berekenen bij aan- en verkoop van buitenlands bankpapier (aller oer stuk) Ar-erik. dollai Belg frank Canad dollar Deense kroon Duitse Mark Engels pond Franse frank Ital. lire Noorse kroon Oost. schilling Port. escudo Spaanse peseta Zweedse kroon Zwits. frank Aankoop Verkoop 3.591/2 363 li gld. 7,24 7,29 cent 3,32 3,37 <ld. 52,U0 53,00 cent 90,75 91,25 cent 10,07 10,17 gld. 73,75 74,25 cent 0,57i,i 0,591/4 cent 50,25 51,25 cent 13,99 14,09 cent 12.60 12,75 cent 6.00 6,15 cent 70.05 71,05 cent 83,80 84,30 cent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1