Hit aan het spit geregen voor tieners en twens POP-GROUPS „in" bij Engelse filmmakers Agent schiet mogelijke dief in heup Tijdschriften Hemen het op voor de Pers Oproepen van A.N.W.B. aan toeristen in fiuiten land LEXINGTON Nieuw examen Duits HELL CATS gaan naar Loosdrecht Dave Clark met gezwel in bed Het schot in Valkenswaard Senaat wil snelle herziening douane dienstinstructies Bijeenkomst slotzusters van verschillende orden kieken van Boxtel omgekomen bij verkeersongeluk Beatles begin augustus op witte doek In Den Haag Kleuters gedood bij ongevallen in het verkeer Gespreksleidster leek is een Vrije boeren van rechtsvervolging ontslagen Schieten alleen in geval van zelfverdediging A B I A S Derde „schot-affaire" Vóór-correcties door de rector Geen schuld PAGINA 5 De Shadows in Keystone cop"- uniform. In de film heten ze „De Schaduwpatrouille". Cliff Richard die hier de schoonheid-in-badpak Susan Hampshire opbrengt. Waarom en wanneer dit alles gebeurt? Het is een spelmoment uit zijn nieuwe film Wonderful Live" met zijn tegenspeelster Susan Hampshire. uit de zuiverste tabakken Gerry and the Pacemakers, i ie ook al in een film spelen. Mr. Van Campen: kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! (Van onze verslaggever) ZEIST, 24 juni Pas vandaag is be- aend geworden dat een agent van de gemeentepolitie alhier vorige week in ae nacht van vrijdag op zaterdag een erdacht individu per ongeluk in de Jjeup heelt geschoten toen de man aan ue sommatie van de agent geen gehoor »at en niet op een waarschuwingsschot reageerde. In overleg met de procureur- feneraal mr. H. R. de Zaaijer en de r treehtse officier van justitie mr. M. Overbeek is de rijksrecherche in de- derde schot-affaire" het onderzoek "PSedragen. Bjj het busstation van de Ned. Buurt- spQorwegmaatschappij zag de betref- iende agent die alleen op surveillance vo j een man rondscharrelen die hem herdacht voorkwam. De agent verdacht ae man van diefstal omdat hij zich bij •ï®n bromfiets- en rijwielstalling ophield, fry hield de man, een Zeistenaar aan, In+ar deze sloeg op de vlucht. De agent ra ieen waarschuwingsschot dat geen resultaat had. De surveillant schoot toen ep de benen van de vluchteling, maar "e kogel kwam aanzienlijk hoger terecht "®jhelijk in de heup. De gewonde man ontkende, dat hij zich aan diefstal had willen schuldig maken. De aangescho- n Zeistenaar kon na in het ziekenhuis zïjn behandeld zijn dagelijkse bezig- neden hervatten. ,lJe officier van justitie mr. Overbeek Jy'ide ons vanmorgen nog niet de iden- van de Zeistenaar bekend maken, fhl zei te willen wachten tot hij over nadere gegevens van de rijksrecherche z°u beschikken, waarmee enkele dagen «wttioeid kunnen zijn. .Den HAAG, 24 juni (ANP) De irederlandse organisatie van tijdschrift uitgevers (N.O.T.U.) heeft in een brief an de minister van O., K. en W. aan gedrongen op herziening van het over heidsbeleid ten opzichte van de pers. gepleit wordt voor vrijstelling van om- getbelastiiig op papier, voorts voor ge hele, dan wel gedeeltelijke afschaffing 1 an invoerrechten op papier en voor herziening van het overheidsbleid t.a.v. he prijsvorming van abonnements- en hdvertentieprijzen. De jongste tariefs- v', ogingen der PTT betekenen voor ^ele tijdschriftuitgevers een niet com penseerbaar verlies, zo wordt gezegd. Jen afschrift van de brief is aan de le- °en van de Staten-Generaal gezonden. bi de nota van de Vereniging de Ne derlandse Dagbladpers en het genoot- ghap van hoofdredacteuren van 5 de- ember jl. was eveneens voor herzie- Jhg van hét overheidsbeleid op deze Phhten gepleit. BOXTEE, 24 juni Deken M. '1 P. tan Besouw uit Boxtel is gisteravond h(een verkeersongeval in Liempde om «et leven gekomen. Hij is 67 jaar ge worden. Toen deken Van Besouw met ®iln bromfiets plotseling naar links uit week werd hij door een achterop komend hüsje gegrepen. Deken Van Besouw werd geboren te ^eldrop. Hij ontving de priesterwijding VP 10 juni 1922, daarna was hij werk zaam in Boerdonk als assistent-kape- jaan, vervolgens in Tilburg, eerst als £apelaan later als rector van het St. hdizabethziekenhuis. Op 28 maart 1941 volgde zijn benoe ming tot oastoor van de Sint Petrus Parochie te Boxtel. Op 1 januari 1962 werd hij deken van het dekenaat Boxtel. (Advertentie) Wegens familieomstandigheden wor- fwh de volgende personen verzocht zich j? melden bij de ANWB-oproepdienst in V®h Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 8 '°t 22 uur. MlDDEN-WEST-EUROPA: Jager uit Rotterdam zuid, in zee- 'auwe Volkswagen 1200, HZ 45-00, op van Karlsruhe naar de Adriatische eekust via Zwitserland. WEST-DUITSLAND k J- W. Arts uit Den Haag, grijze DAF, j=hteken onbekend, via hotels langs hitse oostgrens. .Mevr. C. Klein uit Vaals, in metaal- Volkswagen, Duits kenteken '--EE-SS, in Beierse Alpen. ÏTALIë: in „htpaar Bodemeyer uit Heelsum, h lichtblauwe Mercedes met Sprite Al- f'h® Caravan, kentekenletters ZG, cij- v;_ onbekend, in Noord-Italië, omge- ng Aosta. E. p. Hustinx uit Den Haag, Étt e Peugeot 404, JJ 43-64, vermoede rt1* aan Italiaanse meren. SPANJE: vA- Th. Boon uit Leiden, in groene „.V. 1200, jx 22-20, op camping in ran- ««vuig van Tossa de Mar. In Engeland is op het ogenblik een rage aan de gang om films te maken met Pop-groups. Aan de film van de Beatles wordt koortsachtig en onder hoogspanning gewerkt. In het laboratorium wordt er de laatste hand aan gelegd. Ook in Nederland zullen wij vrij snel de beschikking krijgen over enige copie- en. Verwacht wordt, dat als de film nog op korte termijn binnenkomt, de vertaling, betiteling en keuring voor eind juli zullen zijn afgewerkt. Begin augustus zal het dan de grote Yeah, yeah-dag worden. De Engelse titel. „A hard dya's night" werd ver taald door „Yeah, yeah, yeah, yeah, bier zijn we dan." Ook de anderen laten zich inmiddels niet onbetuigd. Cliff Richard is ook al klaar met zijn nieuwe film „Wonder ful live". Het schijnt dit keer een heel bijzondere te zijn! Cliff en de Shadows komen in deze film in aanraking met een hele vreem de filmproducer, die zich erop toe legt oude films te maken, die doen denken aan de Comedy Capers. We zien Cliff en zijn mannen dan ook omringd door Charleston-schonen met lange badpakken aan, terwijl ze zelf in de beroemde Mack Sennet - Keystone cops uniformen rond dol len. FREDDY AND THE DREAMERS zijn bezig met de opnamen voor „Eve ry day is a holiday" (iedere dag een vakantiedag)Freddy Gerrity, drie en twintig jaar oud en onlangs in een t.v.-optreden hier te zien geweest, had vroeger een melkwijkj' in Manches ter. Toen hij zijn eerste auditie moest maken, ging hjj er met de melkkar heen. Hij kreeg met zijn Dreamers een contract. Zijn melkkar, voor de stu dio geparkeerd!, heeft hij na die tijd niet meer aangekeken. Ze hebben al verscheidene malen gevaarlijk dicht achter de Beatles in de top van de Engelse hitparade gestaan. In de film is Freddy beheerder van een vakan tiekamp. De grote keuken van het kamp zorgt voor de nodige slap-stick scene's. Gerry and the Pace makers draaien op het ogenblik hun film „Ferry across the Mersey" (Veerboot over de Mersey) Gerry Marsden speelt een student in de medicijnen die zijn ge luk in de muziek gaat proberen. Mi chael Holden produceert deze film. Hij vertelde mij dat Gerry en zijn broer ware komieken zijn. „Gerry werkt ook bijzonder nauwgezet en op tijd. Bij zonder sympathiek in de omgang ook. De film geeft ze overigens wel kans zich uit te leven". (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 24 juni Op grond van een ernstig vermoeden, dat de rector van ,,Het Haagsche Lyceum" correc ties had aangebracht in het Duitse werk, gemaakt door de eindexamenkan didaten van de afdeling gymnasium van dit lyceum, hebben de kandidaten voor dit examen opnieuw schriftelijk Duits moeten doen. Het besluit van de gecom mitteerden werd niet genomen op grond van een verdenking van fraude bij de teerlingen. Volgens de coördinerend inspecteur, dr. J. de Boer, kwamen in het gemaak te werk verbeteringen voor, die bij de gecommitteerden bevreemding wekten. Het besluit om opnieuw schriftelijk Duits te laten' doen, is monrjeling en schriftelijk aan de rector meegedeeld. Het werd genomen na overleg met de inspecteur. Evenals in het geval Den Helder werd het ministerie van O.K. en W. over het gebeurde ingelicht. Dr. De Boer acht het niet uitgesloten dat het ministerie bij het bestuur van de school stappen zal doen om een her haling te voorkomen. Welke deze stap pen zijn, is niet bekend. „Het Haagsche Lyceum" (niet te verwarren met het gymnasium Haganum) is een bijzonde re school, waarvan het bestuur dus „be voegd gezag" is. Het ministerie heeft echter een verantwoordelijkheid ten aan zien van de deugdelijkheid van het on derwijs. De kandidaten hebben zich allen aan het nieuwe examen onderworpen. De uitslag van het examen is inmiddels be kend. Van de elf kandidaten voor Alpha zyn er drie geslaagd, een kandidaat werd afgewezen en met zeven kandi daten wordt het examen nog voortge zet (echter niet voor het vak Duits). Er was één kandidaat voor gymnasium Bèta. Deze is geslaagd. Volgens de rector, is de heer J. Schmitz, die zelf Duits geeft, bevestig de het opnieuw gemaakte werk de in druk die de kandidaten gemaakt had den met de eerste opgave. In het Cabaret der Onbekenden, georganiseerd door Hell Cats van Praag in Loosdrecht dingt dit jaar een bandje mee, waarvan twee leden namen dragen die ieder een kent. Het zijn de Hell Cats, die in Hilversum en omstreken al enige be kendheid hebben. Ze proberen in een geheel eigen stijl „de hit-parade te veroveren". Zij spelen in een combi natie, piano, solo-gitaar, drums, bas gitaar en zang. Juist door de piano kunnen de Hell Cats andere dingen doen dan de meeste alleen uit gita ren en drums bestaande bandjes. De zang wordt verzorgd door René Kok, die volgens fans evengoed zingt als zijn zusje, Mary Kok, zwemt. Rob Goubitz, zoon van de bekende „och- tendgymnastieker" Ab Goubitz heeft het ritme-gevoel van zijn vader ge kregen. Hij speelt bas-gitaar. Als ze eventueel het Cabaret der Onbeken den zouden winnen, wordt er een plaat van hen gemaakt. Dave Clark is met een gezwel in de twaalfvingerige darm in het zieken huis Marleybone opgenomen. Adam Faith heeft enige tijd geleden het zelfde gehad.. Doktoren wijten het voor een groot deel aan het slopen de leven, dat populaire artiesten leiden. Dave Clark was net terug van een toernee in Amerika. Hij had een con tract lopen voor de wintertuinen van Blackpool. Jimmy Nicol zal hem met zijn groep „The Shubdubs" gaan ver vangen. Jimmy Nicol was blij, dat hij weer uitverkoren was om als ver vanger op te treden. „Het is anders wel vreemd dat ik mijn populariteit aan de ziektes van andere drummers te danken heb", zei hij. Dave zal minstens veertien dagen in bed moeten blijven. Jimmy zal hem blijven vervangen tot hij weer gehc .1 beter is. I 1 Can't buy me love, van de s Beaties. i 2 De winter was lang, Willeke Alberti. 3 Vous permettez monsieur, Adamo. i 4 La mamma van Corry Brokken. I 5 Non ho i'etat van Cicliola Cinquetti. 6 Constantly Cliff Richard. 7 All my loving, The Beatles, i 8 O my darling Caroline, van Ronny. 9 Een moederhart, een gouden hart, van Gert Timmermans, i 10 Only French, van Fran?oise Hardy. 1 It's over, van Roy Orbison. 2 You're my world, van Cilly Black. 3 Someone van Brian Poole and The Tremeloes. 4 Here I go again, van The Hollies. 5 My Guy, van Mary Wells. 6 Hello dolly, van Louis Arm strong. 7 No particular place to go, van Chuck Berry. 8 Ramona, van The Bachelors. 9 Shout van Lulu and the Lo- vers. 10 The rise and fall of Flingel Bunt, van The Shadows. (Advertentie) KLEURENFOTO'S KLEURENDIA'S NATUURLIJK: UTRECHT, 24 juni De 2-jarige Peter Titulaer uit Grubbenvorst is gisteren omstreeks vijf uur op een met een automatische bnipperlichtin- stallatie beveiligde overweg in de Heierhoevenweg tussen Horst-Sevenum en Blerick door de trein Venlo-Eind- hoven gegrepen en op slag gedood. Het ventje was tussen de rails aan het spelen. DEN BOSCH, In Den Bosch is het 2-jarig dochtertje van de familie X. Miltenburg uit Vlijmen dinsdagavond op het stationsplein onder een autobus gekomen. Het kindje zat bij haar moeder achterop de bromfiets toen deze tegen de autobus botste. Het werd ernstig gewond en overleed later in het grootziekengasthuis. De moeder liep slechts enkele schaafwonden op. UTRECHT De landbouwer J. van Maurik uit Driebruggen is om het leven gekomen nadat de door hem be stuurde landbouwtrekker in botsing was gekomen met een trein die van Utrecht op weg was naar Rotterdam. Het on geluk gebeurde op een met hekken af gezet particulier overpad tussen Oude water en Gouda. KOLLUM Op de Hesseweg onder Kollum is gistermorgen de 25-jarige Auke van der Horn uit Kollumerpomp tegen een personenauto opgebotst, be stuurd door de veearts E. Elgersma uit Koilum. De ongehuwde kantoor bediende overleed later in de morgen aan de gevolgen van het ongeluk. Het slachtoffer reed in een onoverzichtelijke bocht op de linker weghelft, waardoor de tegemoetkomende personenauto hem niet meer kon ontwijken. Met een schedelbasisfractuur werd de heer van der Horn per ambulance-auto overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen, waar hij aan de opge lopen verwondingen bezweek. Het gezin Van der Horn telt nog twee jongens. OSS In het Sint Anna Ziekenhuis alhier is in de nacht van maandag op dinsdag overleden de vijfjarige Jan Schutjes uit Geffen. De jongen is zondag op de spoorwegovergang in de Molen straat in zijn woonplaats om 11.43 ge grepen door een personentrein en levens gevaarlijk gewond. HENGELO In het roomS-katho- lieke ziekenhuis in Hengelo is gisteren de elfjarige Martha van der Mark over leden die vorige week woensdag op de Enschedesestraat onder een vrachtauto geraakte. Het meisje raakte klem bij het passeren van een geparkeerde vrachtwagen, toen een andere vracht wagen naar rechts uitweek. Het kind viel onder deze vrachtauto. (Van onze verslaggeefster) WERKHOVEN, 24 juni Slotzusters uit tien verschillende besloten kloosters in Nederland zijn voor twee dagen bij een in de priorij „Gods Werkhof" van de Monialen Augustinessen in Werkho ven bij Utrecht, om met elkaar tot be sprekingen te komen over verschillen de zaken. Zij confereren onder leiding van een daartoe gekozen leek, mej. Rie Vendrik. Dit is een uitzonderlijk gebeuren, want leden van de verschillende be schouwende orden hadden tot voor kort nooit en hebben ook tegenwoordig heel zelden contact. De tien oversten, abdis sen en priorinnen met de tien respec tievelijke novicenmeesteressen, bele ven deze tweedaagse bijeenkomst meer als een ontmoeting en een leren kennen van elkaar dan als studiedagen. Zij wis selen van gedachten over het beschou wende leven, over de plaats van de contemplatief in de wereld en over de gerichtheid van het apostolaat. Om de zaken strikt objectief te hou den is mej. Rie Vendrik gevraagd als gespreksleidster op te treden. In een korte inleiding bracht zij naar voren hoe de leek de slotkloosters ziet, waar door zij stof bood ter onderlinge dis cussie. Dat van de 48 bestaande contempla tieve kloosters in ons land deze tien aan dit experiment deelnemen, bete kent geen bepaalde selectie. Men wilde slechts de groep niet te groot maken. Het is ook bepaald niet de opzet om tot enigerlei beslissing te komen. De be doeling is uitsluitend los te komen uit het isolement, waarin iedere afzonder lijke groep slotzusters tot nu tot heeft geleefd, om in gezamenlijk beraad de weg te zoeken, die deze tüd vraagt. DEN HAAG, 24 juni De landbou wers, de heren D. Bos te Zevenhoven, J. de Jong te Wymbritseradeel, W. Ot- ten te Nieuweroord (Dr.) en de gebroe ders Kamps te Hollandscheveld zün gis teren door de Hoge Raad ontslagen van rechtsvervolging. Zij hadden om principiële redenen ge weigerd de door het landbouwschap voorgeschreven opgave van hun be drijfsgegevens te verstrekken en waren deswege veroordeeld tot geldboetes en vrijheidsstraffen. Omdat het landbouw schap inmiddels de strafbaarheid van deze weigering heeft opgeheven, kon de Hoge Raad hen ontslaan van rechtsver volging, zonder in een nadere beoorde ling van hun gewetensbezwaren tegen de P.B.O. te treden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 juni De behande ling van de wetten op de accijns van suiker, minerale olie en tabaksfabrika ten in de Eerste Kamer was voor de KVP-afgevaardigde, mr. Ph. C. M. van Campen aanleiding de schietpartij met dodelijke afloop bij de grens in Val- kenswaard aan de orde te stellen. „Is het niet de hoogste tijd dat de dienstinstructies worden herzien, vooral wat betreft het geven van stoptekens?", vroeg de heer Van Campen aan de staatssecretaris ,van Financiën, dr. W. H. van den Berge, nadat hij uitvoerig de gang van za ken bij het ongeluk, waarbij vorige week een automobilist dodelijk werd getroffen, had geschetst aan de hand van een dagbladverslag. Hij vermeldde daarbij, dat de offi cier van Justitie, die zich ambtshalve met de zaak had bemoeid, had gezegd het niet abnormaal te vinden wanneer iemand niet onmiddellijk op een stop teken met een zwaaiend rood licht rea geert. „Moet het gebruik van schiet wapens niet tot zelfverdediging wor den beperkt?" vroeg de KVP-senator. Bij de grensovergang zelf is er nau welijks enige controle; soms kan men na nauwelijks vaart te hebben vermin derd, doorrijden. Is het dan niet be grijpelijk, dat men niet onmiddellijk op een zwaaiend rood licht reageert? De CHU-afgevaardigde, ir. A. M. Geuze, meende dat het goed zou zijn het Belgische voorbeeld te volgen: als een Belgische douanier op een donkere weg een stopteken geeft met een rood licht, moet hij tezelfder tijd door een collega met wit licht worden besche nen. De socialistische prof. dr. L. F. Po lak voegde eraan toe, dat ook zijns in ziens op korte termijn ingrijpende voorzieningen zouden moeten worden getroffen. Hij betreurde het echter, dat mr. Van Campen de zaak niet bij wiize van een interpellatie aan de orde had gesteld, zodat iedereen in de gelegen heid zou zijn geweest aan de discussie deel te nemen; wellicht in de mede aanwezigheid van de minister van Jus titie. De staatssecretaris zei, dat ook vol gens hem vaststaat, dat de douanebe ambte geen schuld treft. Hier is kenne lijk sprake van een betreurenswaardig ongeluk. Volgens de voorschriften mag een douane-ambtenaar zo nodig een vuurwapen als geweldniiddel gebruiken op het terrein van toezicht ais de visi tatie van een vervoermiddel niet an ders kan worden bereikt. In de dienstvoorschriften is het ge bruik van vuurwapens echter met de grootste zorg omgeven. En in een uit werking van deze voorschriften komt de waarschuwing voor: bedenk steeds dat een mensenleven kostbaar is, in ieder geval kostbaarder dan welke smokkelwaar ook. Wel wil de staatssecretaris overwe gen of de traditionele stopmethode (het zwaaien met een rood licht en het doorzwaaien naar achteren o.m een andere douanier te laten controleren of het rode licht brandt) voor technische verbetering vatbaar is. Hij kan niet de opvatting van mr. Van Campen delen, dat aan de Bene- lux-grens eigenlijk in het geheel geen dwangmiddelen dienen te worden toe gepast. Er moet volgens de staatsse cretaris tenslotte een middel zjjn om fraude effectief te bestrijden. De voorzitter, mr. Jonkman, toonde zich weinig ingenomen met de door de heer Van Campen gevolgde procedure om zijn opmerkingen te maken alleen na telefonisch overleg met de staats secretaris en met diens instemming, maar zonder tevoren de Kamer-voor zitter en via deze de gehele Kamer te hebben ingelicht. Mr. Jonkman wenste de discussie dan ook beknopt te houden en sloot haar gestreng af na de staatssecretaris voor diens inlichtin gen te hebben bedankt. (Advertentie) BAYER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5