Tour de France in cijfers r Jeugdige v. Aert spurt naar 7e plaats Rik v. Looy spot met gezondheid Ceulemans favoriet voor titel driebanden V Van de Gevel krijgt geen licentie Regen bederft ladiesday op Wimbledon „Hallo, spreek ik met Goddet? PUROLtSuperieure blijft altijd nieuw Henny de Ruyter wint eerste partij Goede prestaties bij de landmacht Terugkeer van de Enden nu mogelijk Bergklassenten! mm Spannend Onweerstaanbaar Kolossaal Stand WOENSDAG 24 JUNI 1964 Uitslag SI Mi mmmmwsmmmt Herstel (Van een speciale verslaggever) AMIENS, 24 juni. „Ik dacht "eslist, dat ik had gewonnen. Hoe s dat toch mogelijk". Jan Janssen slikte een brok weg. Met moeite de Nootdorper de opkomende ""anen bedwingen. Met een strak Gelaat keek hij toe, hoe de 35.jarige **ttdré Darrigade op het podium de c^lde in ontvangst mocht nemen. ?en glimlach kon de stoere Hol- Vndse renner niet meer opbren- ook niet voor een van de mooie lisjes uit Picardië, die zich had ^gescheiden van de groep rond brigade. En wat moest Jan Janssen zich Vhouden, toen even later Eduard els in een nieuwe gele trui werd thesen. Die eer had de Nootdor- te beurt kunnen vallen, want een overwinning in de tweede ttaPpe zou hij de derde rit naar EfUssel in de mailllot jaune gere. eh hebben. Nu was hy tweede ge- gorden achter good-old" Darriga- Janssen was er in één woord kï*Pot van. j ;Maar Jan", zo probeerde ploeg- *lder Maurice de Muer zijn pupil te LONDE VAN FRANKRIJK 1964 VtHu,b8rt\ -V \139km\ i200ka\ V-vacc ■JyrïüT Het was dan ook een spannende finish geweest in Amiens, waar de eindstreep getrokken was van de tweede etappe, die 's morgens om half twaalf startte in Lisieux. Op de brede Promenade Hotoie, die Amiens rijk is, waren Jan Jansen en André Darrigade met miniem verschil aan het hoofd van het ge. hele veld van 131 renners over de finishlijn gesneld. Een finishfoto moest uitkomst brengen. Zenuw achtig ijsbeerden de twee spurters heen en weer. Zij gaven de journa listen geen antwoord op hun vra gen om toch maar geen woord te missen, als de speaker de beslissing zou meedelen. En toen kwam het. Door het rumoer heen drongen flarden van de naam Darrigade. PunteRkiassemsnt Alg. klassement Strijdgewoel „Zwarte lijst" Ploegenklassement m JAN JANSSEN tranen in de ogen JAN JANSSEN ONTROOSTBAAR KV. :\wN eindstreep was geflitst. Aan het begin van de lange en brede boulevard had de Nederlander het wiel van Bocklandt ge kozen en zo'n goede honderd meter voor de finish was hij onweerstaanbaar naar voren opgerukt. In het midden van de zwerm coureurs stormde de Zuidhol landse renner op het laatste spandoek af en toen hij, overtuigd als hij was van de winst, met opgestoken hand over de eindstreep vloog, was niet alleen hij overtuigd van de zegepraal. Ook de vele radioverslaggevers, die altoos een plaats bU de streep krijgen, waren eensgezind: Janssen had gewonnen. Evenmin als de Pelforthcrack zelf had den de deskundige commentatoren, on der wie oud-renners als Fredje de Bruy- ne en Robert Chapatte, de schim gezien, die dicht langs de balustrade fietste. De slimme André Darrigade, die erop uit is het record van André Leducq 25 etap- oe-overwinningen in de Tour de France op zijn minst te evenaren, voordat hij aan zijn wielerpensioen toe is, had deze gunstige positie gekozen om de strijd met de horde aan te binden en zo als later bleek met succes. De blonde Bask bevocht in Amiens zijn 21ste vic torie en zelfs als hij het record van de Tour de France niet haalt, dan nog zal André Darrigade in de historie van de Tour de France als één van de grootste vedetten geboekstaafd blijven, een man ook. voor wie men gerust zijn petje diep, ja heel diep mag afnemen. Milimeter* slechts bedroeg het ver schil, waarmee Darrigade de elf jaar jongere Janssen versloeg. Veel groter echter was zijn voorsprong op de resi van de befaamde spurters, onder wie de jonge André van Aert met een Drachtige zevende plaats voor het eer ste succesje van de Televizieren zorg de. André Darrigade in een flits voorbij 127 man In de eindsprint van het peloton lig gen de Nederlander Jans Janssen en de Fransman André Darrigade duidelijk aan kop. Darrigade is uiteindelijk onze landgenoot ternauwernood de baas. Start i' ETAPPE 291 km Wavar Jamba» ClnayH j .'Zja 1 FiANKRIJK Lüx«mburaV nUm cr Thlonvllla J Finish Ravltalllarlng METZ troosten. „Jan, je hebt toch de groene truiJanssen schudde zijn hoofd. Hij was er van overtuigd dat dit fleurige kledingstuk niet over zijn schouders zou glijden, maar dat het de brede borst van Rudi Altig zou sieren. Jan Janssen vertrok mistroostig naar zijn hotel. Maar de Nootdorper had een rekenfout gemaakt. Want niet Altig, maar hij, Jan Janssen, had deze tweede eretrui veroverd. Hij had dan slechts één punt voorsprong op de Belgische wegspurter Willy Bocklandt, maar hij had de groene trui dan toch maar! Maar Janssen wist het niet. Hij liet de mooie meisjes van Amiens tevergeefs wachten. Jan Janssen wilde alleen zijn met zijn verdriet. AMIENS, 24 juni. Het vuur werk dat in elke etappeplaats de door het Franse commerciële radiostation „Europe Un" ver zorgde avondshow besluit, is een bron van ergernis voor de ren ners, die in de nabij gelegen hotels zijn ondergebracht. Als de eerste pijlen de lucht in gaan, loopt het meestal al tegen middernacht en de minder vaste slapers worden door het lawaai prompt wakker. In Lisieux, na de eerste rit, be hoorden ook de leden van de Pelforth-ploeg tot de slacht offers. De lange, magere Hubert Ferrer, die de reputatie heeft de grapjas van de ploeg te zijn, be loofde zijn makkers echter maat regelen te zullen nemen. „De eerste de beste keer dat het weer gebeurt, bel ik Goddet" zei de Fransman voor de start van de tweede etappe met eev stalen gezicht. Volgens zijn ploeggenoot Jan Janssen is Fer rer er nog toe in staat ook. Toch had Jan Janssen alle reden ge had om te vermoeden, dat hij en niet André Darrigade zegevierend over de Ad verten tl» De ploeg van Kees Bellenaars heeft zich op de tweede dag opvallend goed hersteld na de opeenhoping van tegen slagen in de rit naar Lisieux. Dinsdag ochtend spande het er nog om. Zou Kees Haast, die door de „Pel" de avond te voren uit het slecht geoutilleerde zie kenhuis was gehaald („Dat jong zou daar gek zijn geworden") en een onrustige nacht In het hotel had doorgebracht, toe stemming krijgen om de Tour voort te zetten? Het zag er 's ochtends niet zo best uit. Met tranen in de ogen zat Kees Haast op het terrasje te wachten tot Ducou hem naar het ziekenhuis zou rijden. De jonge Brabander kon zijn linkerbeen ternau wernood buigen en hoe zou hij daarmee moeten fietsen? Een uur later kwam hij stralend terug. De artsen hadden het dikke verband verwijderd en het ging nu een stuk beter. „Alleen die verstuik te pols hindert me een beetje, maar het zal wel gaan" zei de verheugde Braban der. En het ging. Wel verbleef Haast m de eerste helft van de etappe veelvuldig in de „ziekenboeg" aan de staart van het peloton, maar langzaam aan ging hij be ter draaien en verliet zijn zieke mak kers, Van Looy en Van Coningsloo, om wat. meer in het gedrang de rit uit te rijden. ANDRé DARRIGADE op weg naar record rleus genoeg gestreden en mislukten alle ontsnappingspogingen, voordat deze goed en wei op gang waren gekomen. Teke nend voor het gebrek aan strijdlust was de uitslag van de etappe: de eerste 127 van de 131 in de koers gebleven renners hadden allen dezelfde tijd De grootste winst in twee dagen Tour de France had de jonge Italiaan Fanti- nato halverwege de etappe geboekt. Toen hij echter na 112 km in Lyon la Foret een premie van duizend nieuwe fran ken had opgestreken, toonde hij zijn wa re gezicht. De Italiaan liet zich inlopen om temidden van zijn ploegmakkers van deze „inspanning" uit te rusten. AMIENS, 24 juni Meer nog dan naar de krijgsverrichtingen In de vuurlinie ging de belangstelling van de volgers karavaan uit naar de staart van het pe loton, waarin Rik van Looy een moeilijke dag had. De oud-wereldkampioen was op de eerste dag tijdens de algemene val partij In de straten van Lisieux het ern stigst gewond geraakt, 's Nachts had de Belg onrustig in zijn bed liggen woelen, had een paar maal overgegeven en het was voor iedereen duidelijk, dat hij wel licht een lichte hersenschudding had. Tot ruim een half uur vóór de start stond het nog niet vast of de Belg zou vertrekken. Toen hij tenslotte toch op de startplaats verscheen, schudde ieder een het hoofd over zoveel roekeloosheid. Er werd gefluisterd, dat Jacques Goddet persoonlijk de Vlaming had overgehaald om tenminste tot Brussel in de strijd te blijven om de belangstelling woensdag in België te stimuleren. Of dat waar is. zullen we maar in het midden laten. Feit is echter dat Rik van Looy de ruim 200 km. naar Amièns op de fiets overbrug-! de, maar met veel pijn. De gehele dag moest hij worden bijgestaan door zijn trouwe luitenant Sorgeloos, de gehele dag ook moest dokter Dumas eraan te pas komen om Van Looy op gang te hou den. Geen wonder dat velen uit de vol gerskaravaan menen, dat Rik van Looy met zijn gezondheid spot. AMIENS, 24 juni De uitslag van de tweede étappe van de Ronde van Frankrijk, die over een afstand van 208 kilometer van Lisieux naar Amiens voer de, luidt: 1. Darrigade (Frankrijk-Remy) 5.07.47 met bonificatie 5.06.47; 2- Jan Janssen (Nederland-De Muer) z.t. met bonificatie 5.07.17; 3. Tacoone (Italië-Pezzi); 4. Bock landt (België-Driessens)5. Rudi Altig (Duitsland-Geminiani)6- Meickenbeek (België-Magne); 7. André van Aert (Ne- derland-PelIenaars)8. Verbeeke (Bel- gië-De Kimpe); 9. Wright (Engeland-De Kimpe); 10. G. Desmet 1 (Beigië-De Kimpe); 11. Beheyt (België-De Kimpe); 12- Fantinato (Italië-De Pezzi); 13. De Cabooter (België-Neye); 14. Echevarria (Spanje-Langarica)15. Graczyk (Fr.- Remy); 16. Seis (België-Naye); 17. Simp son (Engeland-Plaud)18. Momene (Span je-Langarica); 19. Minieri (Italië-Pezzi); 20. Ganioche (Frankrijk-Magne) allen in dezelfde tijd als Darrigade De klasseringen van de Nederlanders waren verder; 29. Rik Wouters (Pellenaars)34. Ab Geldermans (Geminiani); 36. Cees van Espen (Pellenaars); 39. Jacques v. d Klundert (Pellenaars); 41. Henk Nijdam (Pellenaars); 65 Leo van Dongen (Pelle naars); 79. Jo de Roo (Geminiani); 90 Huub Zilverberg (Driessens); 105. Jo de Haan (Pellenaars); 108. Piet Damen (Pellenaars); 112. Steuten (Pellenaars); 117. Piet van Est (Pellenaars); 118. Kees Haast (Pellenaars). allen in dezelfde tijd als Darrigade. Het peloton kreeg dezelfde tijd toege wezen als de winnaar behalve: 128- Seyve (Frankrijk) op 37 sec.; 129 Novak (Frankrijk) op 50 sec.; 130. Nede- lec (Frankrijk) op 2 min. 51 sec.; 131 Derboven (België) op 4 min- 40 sec. De doorkomst op de twee cotes, die meetelden voor het bergklassement was als volgt; Cote de l'Aventure (4e cat.): 1. Jime nez (Sp) 3 pnt; 2. Poulot (Belg) 2; 3. Monty (Belg) 1. Cote du Petit (4e cat): 1. Poulot (Fr) 3 pnt; 2. Rostellan (Fr) 2; 3. Van Schil (Belg) 1. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit; 1. ex aequo; Jimenez en Poulot beiden 5 pnt; 3. ex aequo. Poulidor (Fr) en Van Looy (Belg) elk 3 pnt; 5. ex aequo Novales (Fr) en Rostollan 2 pnt. Na de tweede etappe luidt het punten klassement (groene trui): 1. Janssen (Ned) 29 pnt; 2 Bocklandt (Belg.) 28; 3 Wright (GB) 27; 4 Seis (Belg.) 25; 5 Darrigade (Fr) 25; 6 Altig (Did) 24: 12 Jo de Roo (Ned.) 10; 14 André van Aert (Ned.) 9. Van de andere Televizieren mengden Jo de Haan, Cees van Espen en Jacques van der Klundert zich elk een keer in het strijdgewoel van het voorste gelid, evenals trouwens Ab Geldermans en Jo de Roo. Maar ook nu werd er niet se- Overigens Is de val, die Rik van Looy drie kilometer voor het einde van de eerste rit maakte, bij lange na niet de enige in de carrière van de oud-wereld kampioen. Integendeel, naast zijn inruk- wekkende erelijst heeft Rik in de loop der jaren ook een „zwarte Hjst" opge bouwd, waarvan de voornaamste hoofd stukken zijn: 1951 (amateur): schedelbreuk. 1958 wegens een knieblessure opge geven in achtste etapperonde van Spanje, terwijl hij in de leiders trui reed 1962 Val in de elfde etappe Tour de France, opgegeven wegens een gekwetste nier 1963 Op 16 april bij val tijdens trai ning dubbele sleutelbeenbreuk een val bij een criterium in Bel gië (juli) 1964 Val tijdens vijfde etappe Ronde van Spanje, sleutelbeen opnieuw gebroken Uit dit alles zou men kunnen conclu deren dat Rik, al is hij dan nog zo'n be kwaam coureur, op het gebied van stuur- vastheid niet tot de sterksten behoort Na de tweede étappe luidt het alge meen klassement: 1. Seis (Belg.-Naye) 10.21.44; 2. Darri gade (Fr.-Remy) zelfde tijd; 3. ex aequo Wright (G.B.-De Kimpe) en Jan Janssen (Ned.-De Muer) beiden 10.22.14 op 30 sec.; 5. ex aequo: Beheyt (Belg.-De Kim pe), Bocklandt (Belg-Driessens), Altig (Dld.-Geminiani), Jo de Roo (Ned.-Gemi niani), Graczyk (Fr.-Remy), Meicken beek (Belg.-Magne)Daems (Belg.- Plaud), Taccone (It.-Pezzi), Gilbert Desmet 1 (Belg.-De Kimpe), Verbeeke (Belg.-De Kimpe), Anquetil (Fr.-Gemi- niani), De Cabooter (Belg.-Naye), Segu (Sp.-Remy), Ecchevarria (Sp.-Langarica), Simpson (G.B.-Plaud), Perez-Frances (Sp.-Sanchis), Momene (Sp-Langarica), G. Groussard (Fr.-Demuer), Gabica (Sp.- Langarica), v. d. Kerckhove (Belg.-Naye) en Adomi (It-Pezzit) allen in 10.22.44 op 1 min. 37. ex aequo o.a. Henk Njjdam (Ned.- Pellenaars), Ab Geldermans (Ned.-Gemi niani), Huub Zilverberg (Ned-Driessens), Piet Damen (Ned.-Pellenaars), Piet van Est (Ned.-Pellenaars) allen 10.23.04 op 1 mm. 20 sec. 94. ex aequo: Kees Haast (Pellenaars) in 10.23.26 op 1 min. 42 s.; 109. ex aequo: Rik Wouters (Pellenaars) in 10.24.23 op 2 min. 39 sec-; 112.. ex aequo: Cees van Espen (Pellenaars) in 10.24.38 op 2 min. 54 sec.; 114. Jo de Haan (Pellenaars) in 10.24.43 op 2 min. 59 sec.; 117. ex aequo: André van Aert in 10.25.42 op 3 mm. 58 sec.; 120- Jacques v. d. Klundert (Pelle naars) in 10.26.15 op 4 min. 29 sec.; 127 Leo van Dongen (Pellenaars) in 10.27.43 op 5 min. 59 sec.: 131. Fons Steuten (Pel lenaars) in 10.30.54 op 9 min. 10 sec. Het ploegenklassement van de tweede étappe luidt: 1- De Kimpe (Verbeeke, Wright, G. Desmet 1) 15.23.21, 27 pnt.; 2. Pezzi z.t 34 p.; 3. Remy z.t. 38 p.; 4. Naye z.t. 50 p-; 5. Magne z-t. 51 p.; 6. De Muer z.t. 55 p.; 8- Pellenaars z.t. 72 p. Na de tweede étappe luidt het alge meen ploegenklassement: 1. De Kimpe 21.08.12, 44 p.; 2. Naye z.t 90 p.; 3. Remy z.t. 93 p-; 4. Pezzi z.t. 107 p.; 5- De Muer z.t. 112 p.; 6. Geminiani z.t. 137 p.; 12. Pellenaars 21.09.12- KEES HAAST volhouden Ill RIK VAN LOOY opnieuw pech (Van onze sportredactie) OOSTENDE, 24 Juni. Op de eerste dag van het negentiende wereldkam pioenschap driebanden heeft de Neder landse kampioen Henny de Ruyter slechts één party behoeven te spelen. Met titelhouder Ceulemans Immers vormde hjj het duo, dat in de eerste ronde de beste prestaties leverde en daarom waren zij 's avonds vrfl. Toch betekent dit niet, dat zfl beiden de toon hebben aangegeven. Natuurlijk: het Bel gische blljartfenomeen (vorige week een trainingspartij van 60 caramboles in achttien beurten) is veruit favoriet en het is nu al vrij zeker, dat Ceulemans zijn titel zal prolongeren. Maar de vrees, dat de Vlaming alleen een rol zou spelen, is althans na de eer ste dag van het toernooi ongegrond ge bleken. Daarvoor hebben ook andere deelnemers te duidelijk laten zien, dat zij vele geheimen van het driebandenspel doorgronden. Om dicht bij huis te blijven: Henny de Ruyter, enkele maanden ge traind door René Vingerhoedt, heeft zich onmiddellijk uitstekend geweerd en te gen de Deen Sögaard een prachtig ge vecht geleverd. Een duel, waarin de Waalwijker een duidelijke inzinking moest overwinnen, maar dat hij daarna op overtuigende wijze in winst omzette. De Argentijn Lopez toonde dat hij zich bijzonder snel aan vreemde omstandighe den weet aan te passen. Met uitstekend en vooral produktief spel voerde hij de „duikelaar" Legarda naar een grote ne derlaag. Daarvoor had de Zuidamerikaan- se kampioen slechts 55 beurten nodig, evenveel als Ceulemans tegen Steijlaerts. De beide Belgen leverden een kolossaal gevecht, waarin Ceulemans wel voort durend de leiding behield, maar waarin ook Steijlaerts de produktie van zijn te genstander zodanig beknotte, dat deze in een bepaalde fase van het duel negentien beurten nodig had voor 5 caramboles.. Maar Ceulemans wist uit de carottegevan- genis te ontsnappen en toen hij in de vijftigste beurt door een serie van zes zijn voorsprong belangrijk vergrootte, stond de uitslag vast. Evenals de Duitser Rudolph sloot de Spaanse kampioen Rico de eerste dag met twee overwinningen af. Maar alleen tegen Legarda blonk in zijn spel de glans van duidelijk driebandentalent: tegen Sö gaard kon hij in een intussen bijna lege zaal geen inspiratie vinden en worstelde hij zich in 93 beurten naar de finish- De stand na de eerste dag luidt: 1. Rudolph 2 4 120 155 9 0.774 2. Rico 2 4 120 162 5 0.740 3. Ceulemans 1 2 60 55 7 1.090 4. Lopez 1 2 60 55 5 1.090 5. De Ruyter 1 2 60 65 6 0.923 6. Hanoun (Fr.) 1 2 60 70 6 0.857 7 Steijlaerts 2 0 101 135 8 0.749 8. Blanc 2 0 90 147 5 0.612 9. Sögaard 2 0 96 158 4 0.607 10. Legarda 2 0 68 124 6 0.548 LEIDEN, 24 juni De atletiekkam- pioenschappen van de Koninklijke Land macht, die dinsdag op de Sintelbaan in het Leldse Hout werden gehouden, heb ben enkele goede prestaties opgeleverd. Jan van Heek, Nederlands tweede tien kamper, toonde zijn grote constantheid bij het hoogspringen door twee dagen na zijn 1,91 m. in de tienkampwedstrijd tegen Engeland en België .nu weer 1,88 meter te springen. De Leidse sport- officier behaalde ook het kampioen schap discuswerpen mat 42,33 meter Piet Tamminga, de kleine Haagse sprinter, veroverde eveneens twee ti tels De Trekvogel-atleet zegevierde op de 100 en 200 meter in resp. 10,9 en 22,1 sec. Goede prestaties leverden verder Henk Snepvangers, die in een solo-race de 1500 meter won in 3 min en 53,1 sec. en de klieane Anton Blok, die met 1.54,9 de snelste op de 800 meter was. VELSEN, 24 juni. Jan van de Gevel, als hulpoefenmeester door Telstar voor het nieuwe seizoen aangetrokken en fei telijk al in dienst getreden, zal wellicht geen toestemming van de KNVB krijgen bij de Velser eredivisievereniging te blij ven. Een speciale commissie van de Bond heeft namelijk laten weten dat Van de Gevel niet op een licentie behoeft te re kenen. Daarmee kan Telstar hem onmo gelijk een contract aanbieden. Van de Gevel kwam in het nieuws door het vrij onverwachte ontslag van Telstars trainer Toon van den Enden. De Rotterdammer vertrok omdat hij het niet eens was met de aanstelling van Jan van de Gevel. Nu laatstgenoemde waarschijn lijk toch niet naar de Velser club gaat, is de mogelijkheid geschapen tot terug keer van Toon bij Telstar. LONDEN, 24 juni. Ladiesday op Wimbledon. De dag waarop de dames voor het eerst op de banen verschijnen, de dag van fleur en charme, van de nieuwste toiletjes in en rond de groene arena's. Maar wat een grauwe trieste dag werd het nu. Hef begon veelbelovend, weliswaar onder bedekte hemel maar bij een heerlijke temperatuur. Het kon een heerlijke Wimbledon-dag worden, maar hij was nauwelijks één uur oud, toen uit de grijze wolken een fijne sproelregen de pret kwam bederven. Weldra werden de witte schijven, ten teken dat de scheidsrechters de partijen moesten sta ken, uitgehangen. In het uur voor deze onderbreking, die tot bij half zeven zou duren, had zien overigens al heel wat afgespeeld. Mar- I gareit Smith machtiger en sterker dan ooit, begon het toernooi, waarin zij haar titel verdedigt en dat de voornaamste barrière is op weg naar bet groot slem, met een snelle en gemakkelijke over winning op de Zuidafrikaan9e Anette van Zijl, Dit stevige blonde tennismeisje van Nederlandse afkomst was als „zeer ge vaarlijk voor Maggie Smith" aangekon digd. Maar een onwillige buikspier be zorgde haar veel last bij service en smash en binnen 35 minuten was het pleit beslecht: 6-2 61 voor de kam pioene van Australië, Italië en Frank rijk. Tot de vele partijen, die wegens de toestand van de banen na de regen niet konden worden voortgezet, behoorden die van Jenny Ridderhof tegen de Zuidafri- kaanse Pam Swan. Via een goede door braak kwam de Nederlandse speelster van 14 op 3—4 en vervolgens tot 55, waarna de score met de service opliep tot 88 en 89 voor de Zuidafrikaanse, die daarop de service van mevr. Ridder hof won en daarmee de set in 108. Bij de stand 4—2 voor mej. Swan in de twee. de set werd de partij afgebroken. Een voordeel voor de Nederlandse, die een zwakke dag had en die op het vochtige, gladde gras de grootste moeite had met de return en de met de backhand drivg op de laag weggeschoten ballen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9