Luchtmacht verkeert op vele punten in het onzekere Oproepen van A.N.W.B. aan toeristen in buitenland VOOR NINI BOESMAN GEEN ALP TE HOOG GEEN WOESTIJN TE GROOT Elke opstijging is een verrassend kijkspel uw vakantie tegemoet te gaan! HEREN SPORT* Shirts P1i J r Met eierdooier de wereld rond \90| peeks cloppenburg Voor 80 procent voldaan aan NAVO-eisen Wijzigingen in de luchtposttarieven Nestor der edel smeden gehuldigd GROTE FINANCIËLE ZORGEN Zesjarig meisje verdronken Personeelstekort bij de marine Geen luchtrecht meer verschuldigd IN ENSCHEDE Vrouw bij brand omgekomen EINDEXAMENS Woedende zee Volksfeest De wereld rond SPORTSMANhü winthetin alles, alleen de DONDERDAG 25 JUNI 1964 PAGINA 5 Spaarrekeningen rente 4% per Jaar Deposito's op aantrekkelijke condities Vraagt onze voorwaarden! Een ballon, die de vorm en de kleur heeft van een reusachtige eierdooier, wiebelt de lucht in en vanuit het kleine, onooglijke rieten mandje, dat met een ingewikkeld touwen-stelsel aan gasbel is bevestigd, zwaait een vrouwenfiguurtje naar haar tien duizenden vereerders, die haar kwamen uitwuiven op haar eenzame, goedige reis omhoognaar een doel, dat niemand weetdaar heen, waar de wind haar voert. Nini, hét grote nummer van „Circus Boesman" is onderweg. De elementen hebben haar in de greep en sPoedig is „miss Ballon" in het niet opgelost. ook op maandagmiddag geopend veruit de beste camera die ooit voor Nini (rechts) en haar man drs J- Boesman prepareren zich voor de vaart omhoog. Op de achtergrond de Boesman ballon. Terwijl drs Boesman de weersbe- richten op een bord schrijft, wordt Nini door een verslaggever van de wereldomroep geïnterviewd. o.a. Denim R en o.a. Open-weave en I Tricot nylon iTricot nylon Oxford Duidelijk is de spanning op het Qzzïcht van Nini Boesman te lezen. Deze foto maakte ik enkele secon den voor de start. altijd raak... ILFORD.. natuurlijk! de mannen, maar zij zouden beslist onze ballon aan stukken hebben gesne den als niet een patrouille woestjjnpo- litie hen met knuppels op de vlucht had gejaagd." Belevenissen in de ijle ruimte: tientallen kunnen de Boesmannen er vertellen. Hun grote populariteit heb ben zjj moeten veroveren, die kwam niet vanzelf en geen wonder dan ook, dat de dappere Nini voor wie geen Alp te hoog en geen woestijn te groot is, steeds weer het applaus krijgt, waarop zjj recht heeft. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 juni Met de 10,4 miljard, die Nederland gedurende deze regeringsperiode blijkens de De fensienota zal besteden aan zijn de fensie, wordt niet ten volle voldaan aan hetgeen de NAVO eigenlijk ver langt. Aangenomen mag worden dat wij voor ongeveer 80 pet. voldoen aan de NAVO-eisen. In vergelijking met andere Europese landen slaan wij daarmee echter geen slecht fi guur. Bovendien mag tot troost strek ken, dat de NAVO om psychologi sche redenen meer pleegt te vragen dan zjj weet te zullen krijgen. DEN HAAG, 25 juni Zoals op 8 mei j.l. reeds werd bekend gemaakt, zullen met ingang van 1 juli a.s. alle voor het buitenland bestemde brief kaarten zonder heffing van luchtrecht per luchtpost worden verzonden. Ook voor de verzending per luchtpost van voor het buitenland bestemde postwis sels zal dan geen luchtrecht meer ver schuldigd zijn. Voorts zullen de luchtrechten naar ve le bestemmingen met ingang van 1 juli 1964 worden herzien. In de meeste bij deze herziening betrokken gevallen be tekent dit een verlaging van het lucht recht, b.v. voor brieven naar de Ne derlandse Antillen en Suriname van 25 op 20 cent, per 5 gram. Het luchtrecht voor akten, drukwerken, monsters, pe- tits paquets enz. kon voor een aantal bestemmingen met 5 cent per 10 gram worden verlaagd, terwijl voorts het luchtrecht voor postpakketten naar een groot aantal bestemmingen kon worden verminderd, b.v. naar Indonesië van 8.10 op 7.80 per kg. Naast de verhoging van de algemeen geldende internationale briefpostarieven per 1 juli a.s. wordt een tweetal tariefs verlagingen doorgevoerd, nl: 1. toepas singen van het „binnenlandse" port op alle naar België of Luxemburg te ver zenden brieven (en briefkaarten), dus oc op brieven zwaarder dan 20 gram, 2. verlaging van het port voor brieven tot en met 20 gram en voor briefkaar ten in het verkeer met West-Duitsland tot 20 respectievelijk 15 cent. AMSTERDAM, 25 juni De nestor der edelsmeden, de heer Jac. A. Ja cobs uit Haarlem, is ter gelegenheid van zijn 80-ste verjaardag gisteren op een receptie in het museum Fodor ge huldigd. Oud-leerlingen hebben daar een kleine expositie van het werk van de heer Jacobs ingericht, die tot 5 juli duurt. De voorzitter van de Federatie Gouct en Zilver zei dat de heer Jacobs zijn leerlingen zowel techniek als kunst had bijgebracht en dat hij een „Am sterdamse School" heeft gemaakt. Hü bood een geschenk onder couvert aan voor de reis, die de heer Jacobs o.m. naar Turkije gaat maken. DEN HAAG, 25 juni. Wat de Koninklijke Luchtmacht betreft wordt in de thans verschenen Defensienota medegedeeld dat bij de luchtstrijdkrach ten onzekerheid heerst over de toe komst der vliegtuigen, over de juiste verhouding tussen vliegtuigen en raket ten en over vele andere vraagstuk ken. Het verschil in levensduur van het materieelbestand maakt echter, al dus de Defensienota voorts o.m., tege lijkertijd het ontbreken van een visie op de verre toekomst voor de lucht machten in mindere mate bezwaarlijk dan het zou zijn voor de legers en de marines. Dientengevolge hebben de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht hun plannen kunnen baseren op een vrij concrete visie op de situatie in de jaren na 1970. De Koninklijke Luchtmacht verkeert echter nog in het onzekere over het antwoord op vele vraagpun ten. Gedeeltelijk is dit te verklaren door de verschillen in levensduur van het materieel waarmede de krijgsmacht delen zijn uitgerust. Bij de Koninklijke Luchtmacht is de levensduur van vlieg tuigen zoveel kleiner dat men niet zo ver vooruit plannen kan opstellen, De Luchtmacht is in de slotfase van een vernieuwing van haar voornaamste materieel (de F-104-G Starfighters). Zij verkeert daardoor in een moeilijke situ atie voor wat betreft de betalingen. Dit is een gevolg van het feit dat twee grote projecten, n.l. dat van de Starfighters en dat van de Hawks (ge- (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 25 juni De 48-jarige mevrouw Th. C. B. Hoog Antink-Groot- huizen is gistermorgen bij een brand in haar woning aan de Spelbergsweg 13 door verstikking om hel leven ge komen. Pogingen om met behulp van een zuurstofmotor de levensgeesten op te wekken bleven zonder resultaat. Het slachtoffer werd door de brandweerlie den op de zolder gevonden. Naar de oorzaak van de brand, die in de woning een schade van naar schatting f. 25.000 aanrichtte, wordt door deskundigen van het gerechtelijk laboratorium een onderzoek ingesteld. Vermoed wordt dat mevrouw Hoog Antink, na een bezoek aan buren, bii haar thuiskomst de brand heeft ont dekt op de voorste slaapkamer van de eerste verdieping en toen in paniek naar de zolder is gevlucht, waar zij kort daarna door de rook moet zijn bedwelmd geraakt. De door de buren gealarmeerde brandweer was aanvan kelijk in de veronderstelling dat er nie mand thuis was omdat de deuren van het perceel waren afgesloten. Pas na een minuut of tien toen men reeds be zig was het meubilair naar buiten te brengen deed het gerucht de ronde dat mevrouw Hoog Antink toch wel thuis moest zijn. Kort daarop vonden de met adembeschermende apparatuur uitge ruste brandweerlieden het stoffelijk overschot van de vrouw. Twee slaap kamers brandden uit. Voorts ontstond in het huis veel waterschade. Mevrouw Hoog Antink was gehuwd en was moe der van een dochtertje van tien jaar. Advertentie) H.Albert de Bary Co. n.v. Herengracht 450 Amsterdam Tel.: 221155 leide wapens die van de grond of kun nen worden afgeschoten ter bestrij ding van laag vliegende aanvallers. De eerste van de drie groepen die zullen worden uitgerust met Hawk-raketten zal eind 1964 de operationele stellingen betrekken), tegelijkertijd tot betaling komen. Dit schept, aldus de nota, een zorgelijke situatie die redelijkerwijs aan niemand kan worden verweten. Van de drie Nederland.se krijgsmacht delen heeft de Koninklijke Luchtmacht het modernste materieel, maar thans ook de grootste financiële zorg. Getracht is, door temporisering in de realisatie der plannen, de verhoging van de uitgaven voor de luchtmacht over de jaren 1964 en 1965 tot de meest ur gente behoeften te beperken en de res terende behoeften te verschuiven naar de jaren 1966, 1967 en volgende- De minister en zijn drie staatssecre tarissen delen verder o.m. mee, dat de maatregelen tot temporisering zoda nig zijn gekozen, zowel in kwantiteit als in de tijd, dat de paraatheid en de slag kracht van de Koninklijke Luchtmacht worden gehandhaafd op een niveau dat met het oog op de taak in internationaal verband verantwoord is. Deze maatregelen omvatten o.a.: tem porisering in de opbouw van de groe pen geleide wapens, alsmede een re ductie in de bezetting en de materieel- uitrusting ervan; temporiserir.g der per soneelsuitbreiding van de onderdelen die met Starfighters zijn uitgerust, her ziening van het bewakingsplan van vliegvelden, geleide wapens en depots. Voor de uitvoering van plannen zijn voor de jaren 1964 t/m 1967 aan totale exploitatiekosten geraamd 1952 miljoen gulden, voor aanschaffing materieel 676 miljoen en voor onroerende goederen 53 miljoen. Totaal is voor de Konink lijke Luchtmacht over de genoemde periode derhalve geraamd een bedrag aan kosten van 2681 miljoen gulden. EPE, 25 juni Gistermiddag is de zesjarige Gijsbertha Bunte uit Heerde tijdens het spelen in de Leigraag, op de grens tussen Epe en Heerde verdron ken. Het meisje was met enkele andere kinderen in de omgeving van het huis van haar grootmoeder aan het spelen, toen zjj plotseling te water raakte. De kinderen waarschuwden omwonenden, maar toen het kind, dat onder het kroos bleek te zijn terecht gekomen, werd gevonden, was het reeds overle den. HENGELO, 25 juni Sociale Akade- mie Twente; Maatschappelijk wer ker (sters): de dames E. Achterberg, Enschede, A. Braakman, Laren, H. Brinks, Emmen, W. Glaser, Deventer, A. C. Hopman, Amsterdam, L. Jansen, Vriezenveen, A. Krijgsveld, Vlagtwed- de, T. Vens, Zaandam en mevrouw K. Vlaanderen-Noordzij, Hengelo. De huren J. Besselink, J. van Eek, Hengelo, J. de Boer, Apeldoorn, W. Breemen, Zwol le, B. Collignon, Roermond, A. Heino, Almelo, R. Hofte. Enschede, Th. Snij der, Leeuwarden, C. Spiering, Ede, A. v.d. Tempel, Rotterdam, J. Trots, Waalwijk, M. van Vlaanderen, Henge lo, J. Vlottes, Westzaan. DEN HAAG, 25 juni Katholieke Sociale Academie, onderafdeling Alge meen Maatschappelijk Werk: de heer D. v. d. Berg, Den Haag; mej. A. Limbach, Den Haag; mej. C. van Schie, Oude-Ade. Onderafdeling Medisch Maatschappe lijk Werk: mej. O. v. d. Kallen, Den Haag; mej. F. Reichert, Delft. Onderafdeling Maatschappelijk Werk in Justitieel verband: mej. M. Hendriks, Den Haag. Onderafd. Personeelsmaatsch. Werk: mej. M. v. d. Beek, Den Haag, mej. L. Vorstman, Utrecht. Personeelsaangelegenheden: hr. R. Ezerman, Den Haag, mej. Y. Faase, Wassenaar; hr. H. Greve, Monster, hr. P. Hiltermann, Hilversum; mej. A. Kemperman, Oegstgeest; mej. S. Kruyt- zer, Oosterhout (N.Br.); mej. A. Schöl- vink, Nootdorp. Cultureel Werk: hr. F. Agerbeek, Rijs wijk; hr. F. Lander, Delft (met lof); mej. M. Voorn, Den Haag; mej. J. Zjj- denbos, Vlaardingen. DEN HAAG, 25 juni Bij de marine bestaat een tekort aan beroepsperso- neel van 2140 man. De sterkte van het beroepspersoneel is nu 15.868 man. De gemiddelde sterkte van het dienstplich tig personeel is in 1964 rond 5800 man. De gemiddelde sterkte van het dienst plichtig personeel is in 1964 rond 5800 man Ultimo 1967 heeft men 18 000 man beroepspersoneel en 750 man dienst plichtig personeel nodig. Om de behoefte te dekken is een jaarlijkse instroming nodig van 100 adelborsten per jaar. Dit aantal is de laatste jaren niet bereikt. Wel is sinds in 1962 met een aantal van 60 adelborsten een dieptepunt werd be reikt een verbetering ingetreden. Dit jaar bedroeg het nieuw aangeko men aantal adelborsten 75. Verwacht wordt dat dit aantal de komende jaren zal toenemen. Advertentie Wegens familie omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de A.N.W.B.-oproepdienst in Den Haag, telefoon 070-81 43 81, da gelijks van 8 tot 22 uur. JOEGOSLAVIË: P. H. van der Vorm uit Rotterdam, in oranje-rode Peugeot 404, EG 38-78, in omgeving Beograd of omgeving Zadar. ITALIË: Familie Medik uit Amster dam, in groene Volkswagen 1200, ken- tekenletters wellicht AP cijfers niet be kend, ergens in Italië. I. Jager uit Rotterdam-Zuid, in zee blauwe Volkswagen 1200, HZ 45-00, aan de Adriatische kust. Echtpaar Bodemeyer uit Heelsum, in lichtblauwe Mercedes met Sprite Alpine Caravan, kentekenletters ZG, cijfers niet bekend, in Noord-Italië omgeving Aosta. ZWITSERLAND: J. L. Terkuile uit Hamersveld, in licht grijze Mercedes, ZT 07-58, in omgeving van Basel. Echtpaar F. C. Leyendekker uit Rot terdam, in licht-groene DAF 600, EP 61-46. via hotels in omgeving van Inter laken. DUITSLAND: Mevrouw C. Klein uit Vaals, in metaalkleurige Volkswagen, Duits kenteken AC-EE-53, ergens in de Beierse Alpen. Echtpaar Pekema uit Den Haag, in grijze Volkswagen, HD 78-85, in omge ving van Mannheim. OOSTENRIJK-ITALIË: Echtpaar Na- col: uit Amsterdam, in lichtgrijze Peu geot, XG 08-37, ergens in Oostenrijk, waarschijnlijk in Saizkammergut. OOSTENR1JK-1TALIE: echtpaar Na- gel-Spierings uit Eindhoven, samen met het echtpaar Krui uit Groenekam bij Utrecht, in donkerbiauwe Volkswa gen 1200, JM 60-10, in Zuid-Oostenrijk of Noord-Italië SPANJE-FRANKKIJK: Echtpaar Si mons uit Geleen in grijze Opel Record, TX 98-28, op reis van Tanger naar Ne derland. O nze verslaggever Wilko A. G. M. Bergmans interviewde Nini Boesman, de onvervaarde Haagse ballonvaardster, voor wie geen Alp te hoog en geen woestijn te woest is. Zij is bezeten van de sport, die haar hele leven beheerst en is op ballonfestijnen in alle werelddelen het grote nummer. Hog afgelopen zondag won zij de (elfde) wedstrijd om de Trophée du Ballon Libre, een befaamde ballon- race met handicaps ovc- lange af- Adi ertentie) SPORTSMAN nieuws en geen wonder! De stunts en de bijzondere prestaties van Nini trok ken allerwegen de aandacht. Zullen we zo'n show eens gaan be leven. Let op, daar rent Nini Boes man in haar rode uitmonstering naar de mand. Reporters drentelen om haar heen. Potloden schrijven en sluiters van fototoestellen klikken on ophoudelijk. Een fanfare komt in gloedvolle uniformen het veld opge marcheerd, een microfoonverslagge ver brult zijn volzinnen de lucht in „Let op, dames en heren... daar on- der de ballon ziet u een soort van blindedarm.dat noemen de ex perts een vulslurf. Nu is dat ding nog dicht gebonden, maar straks wordt hij opengetrokken om de ver binding met de buitenlucht te her stellen. U begrijpt wel waarom... juist... zou dat niet gebeuren, dan zou de ballon in hoger sferen onher roepelijk barsten met alle gevolgen van dien." Nini wordt voor de microfoon ge haald. „En vertelt u eens mevrouw Boesman; hoe was dat daar in Frank rijk, toen u tijdens een zware storm uw man verloor... hij rolde toch uit het mandje bij de daling is niet?" Nini vertelt met zachte bescheiden stem, hoe zij in de buurt van de Atlantische Oceaan het meest hachelijk avontuur van haar leven meemaakte. „Ja.... we kwamen wat onzacht te gen de grond en mijn man sloeg over boord. Op dat moment steeg ik als een pijl weer omhoog en ik wist, dat en kele kilometers verderop de woedende Atlantische Oceaan op mij lag te loe ren. Vlak voor de branding had ik met inspanning van al mijn krachten de scheurbaan van de baÜon weten open te trekken en met een smak kwam ik op het zand terecht. Nooit hoop ik meer zo'n avontuur mee te maken. Ik( was zo geschrokken, dat ik dacht nim mer meer de moed te kunnen opbren gen weer een ballontocht te maken. Maar de sport heeft het gewonnen van de angst en sindsdien heb ik weer hou derden vaarten gemaakt." Met recht een kranige Haagse, want verleden jaar nog maakte zjj als eer ste vrouw ter wereld een vaart dwars over de Zwitserse Alpen en geen vrouw ter wereld heeft de Mont Blanc van zo dichtbij kunnen bewonderen als Nini Boesman. En dan die wonderlijke be levenis in Pakistan nog zo kort gele den. Nini en Jan Boesman waren in Karachi opgestegen en zij waren uit geleide gedaan door een half miljoen Pakistani. Na zes uur varen besloten zjj in een verlaten zoutwoestijn diep in het binnenland te landen. Nauwelijks had het rieten mandje de grond geraakt of uit omringende bos jes en onzichtbare nederzettingen kwa men honderden luid schreeuwende mannen rennen. Zij zwaaiden met bij len en werktuigen, waarmee zij de ballon te lijf wilden gaan. „Ik vreesde het ergste... niet dat ik bang was voor ZOMER VOORDEEL OPGEROIMD In met de triomfantelijke opstijging van Nini is ook meteen het hele circus opgebroken, uit elkaar gespat als een zeepbel. Het „slot akkoord" gaat de zon tegemoet en nog even zoeken de toeschouwers «e horizon af om dan in drommen huiswaarts te trekken. De voorstelling n het circus zonder paarden, zonder piste en kruiig zaagsel, zonder seildoeken dak en potsierlijke clowns, zonder brullende wilde dieren, donder machtige vuurvreters, en frêle trapezewerkers is afgelopen. Met Nini Ballon is de hele meute het „circus" ineens verdwenen en ®Ueen wat lege zandzakjes en vertrapt «ras herinneren aan de séance waar- an de Haagse Nini het middelpunt yas. De „boeren, burgers en buiten- tol hebben waar voor hun geld gekre- |eh en zij kwamen toch voor sensatie wat charme. Nou, die is ruim schoots verschaft. Intussen zweeft Nini poesman ergens in het zevende we relddeel. Hoger en hoger trekt de „ei erdooier" het mandje de lucht in. Bal- tostzand waaiert als een laatste groet ^ah „hét nummer" omlaag en dan Pnttrekt een dreigende cumuluswolk Dallonnen-Nini aan het oog. Be altijd verwonderde ogen van „di recteur" drs. J. Boesman, wiens han den geen zweep maar wel een hoogte toeter kunnen hanteren, kijken voldaan tonhoog. Hij is tevreden en loopt naar ir i?Uito orn even later in snelle vaart ballon achterna te gaan om wat ydometers verderop zijn vrouw letter- rjpk uit de luchr te gaan plukken. En fpnneer hij en wat helpers, die altijd ïel in de buurt zijn, de sleepkabel van ballon hebben weten te pa'kken, l kken zij het Imandje met de kost je inhoud omlaag. Drs. Johan kust 'Oh vrouw op beide wangen en dan :°llen zij de zachtjes in de wind wiebe lende „eierdooier" op. De laatste rest jes gas blijven in de neusgaten zitten en binnen een half uur is de ballon ^eer keurig ingepakt. Ik heb de groei en de bloei van •'Circus Boesman" van zeer nabij kun nen volgen in de afgelopen jaren. Heel ballonnen heb ik zien opstijgen en "'eer neerkomen in weilanden met dol geworden koebeesten en ik heb er al- lid plezier in gehad te zien hoe „di- 'ecteur" Johan met de hem ingeboren ?akelijkheid deze oudste vorm van de "Uchtvaart bij het publiek heeft weten 'e introduceren als een waar volks- 'e®st, énig in de geschiedenis, énig in ?e wereld. Veel ballonvaarders zijn hem reeds voorgegaan, doch nimmer ,s een van hen er in geslaagd om van ~jeh simpele opstijging een verrassen- ae show te maken. .Pat hij in deze „verwende" tijd met 'toevisie en autostrades steeds weer •Aolie zalen" weet te trekken, ook al paait, er een gure wind over de gras vlakte of regent het pijpestelen, dat ls een verdienste apart. En zoals het aen goed circusdirecteur betaamt is de a°°ggeleerde Jan Boesman steeds be- ?lg nieuwe attracties te bedenken, 'laar wat hij ook 's winters achter de haard van zijn statige huis aan de Sta- tenlaan in Den Haag uitbroeit... Nini blijft het grote nummer en terecht want waar in Nederland en buiten on ze grenzen is een vrouw te vinden die zoveel courage kan opbrengen als Ni ni? Hoe dat allemaal is gegroeid, is gauw verteld. Drs. Boesman ontmoet te zijn vrouw bij de K.L.M. waar zjj samen werkten ter meerdere glorie van de vliegende Hollanders. Zij wer den verliefd en trouwden. Hun huwe lijksreis maakten zij in een rieten mandje, een zwevende ballongondel. De tocht eindigde op het strand van de Noordzee, want de grote oversteek naar Engeland durfde Boesman niet aan. Zijn geluk was nog zo pril. Dat was in 1947. Al gauw nam Boesman ontslag bij de K.L.M. om zich volledig aan de ballonsport te gaan wijden. De sport werd een broodwinning en waarom niet? Het publiek offerde graag een entreeprijs voor het unieke kijkspel en zo is het gebleven. Boesman en Nini boerden niet gek. Door geheel Neder land werden zij bekend en spoedig kwamen ook uit het buitenland uitno digingen om op te stijgen. Zo trokkken zij samen de wereld rond. Naar de Oost en de West, naar IJsland en Zuid- Amerika, naar Afrika en Pakistan. De Boesmannen werden voorpagina- Vergelijk de prijs is lager! De Sportsman biedt voor 78.- sneltransport, blokkeerinrichting, gecoate 2,8 lens, grote lijnkaderzoeker, onverwoestbare „all metal" constructie, bliksemsnelle filmwisse- ling, uitgebalanceerde handligging, frontsluiter, Eris een Sportsmanserie van78.-tot een volauto- maat van 199.-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5