Willen de Amerikanen zich ook van Tsjang Kai Tsjek ontdoen? Heerser van eiland wacht al vijftien jaar tot geschiedenis hem roept Trudy Groenman en Anja Lepoutre bij laatste zestien Okker-Haj er uitgeschakeld Historisch tweetal BRABANTS DAGBLAD TE 'S-HERTOGENBOSGH LEERLING-JOURNALISTEN Nederlandse mijlpaal op Wimbledon Tekenen aan Safe in de kluis Kabels over Lek moeten 20 meter omhoog Minister gaat de knoop doorhak ken in kwestie IJmond Negen maal Geen team Indonesië koopt wapens in Rusland Beverwijk en Heemskerk toch één gemeente Koningin Elizabeth bezoekt Aberdeen Ik zag het symbool, dat men ge schilderd had op een kraan, die hoog uittorende boven het dak van een ondergronds kracht station, dat in het hart van For mosa uit een bergwand gehakt werd. Ik zag het op de geel ge verfde trucks en bulldozers, die beladen met ballast zich een weg baanden door het bos naar de plek, waar men met de aanleg van een nieuwe dijk bezig was. En ik zag het op de ruwe zakken kunst mest, die lagen opgestapeld naar een coöperatieve boerderij in een dorp, niet ver van de hoofdstad Taipeh. Twee handen, die elkaar vriend schappelijk schudden Het symbool van de Amerikaanse hulp, die generalissimo Tsjang Kai Tsjek 15 jaar lang gesteund heeft op de wankele troon van na tionalistisch China. Die ineenge slagen handen zijn afgedrukt op alle goederen, die deel uitmaken van de miljoenen dollars hulp, die de Amerikanen als het ware heb ben leeggestort in het kleine peer vormige eiland, dat juist tegen over communistisch China in de straat van Formosa gelegen is. Het is het eiland, waarheen Tsjang Kai Tsjek met een half miljoen van zijn mannen vluchtte, toen het bevrijdingsleger van Rood China's volksrepubliek hem tenslotte na verbitterde strijd van het vasteland verdreef. Op de redactie van het is plaats voor enkele (mannelijke) Zij, die menen ie beschikken over journalistieke aan leg en een opleiding middelbare school (bij voorkeur gymnasium) hebben voltooid, gelieven zich schriftelijk mei zo uitvoerig mogelijke inlichtingen ie wenden tot de HOOFDREDACTIE van hei Brabants Dagblad, Emmaplein 2, 's-Heriogenbosch. TSJANG KAI TSJEK einde van de weg bereikt? beschikking over een enorm leger Door verlies van kostbaarheden, waardevolle documenten enz. kunnen vaak de vruchten van Jarenlange arbeid op slag worden vernietigd. In de kluizen van deKas-Associatie zijn ze evenwel veilig bewaard, Deze zijn ook ruim genoeg om bezittingen van enige omvang op te bergen» Gaat U met vakantie, naar het buitenland op een zakenreis of voor enige tijd op familiebezoek, maak dan gebruik van de kluizen van de Kas» Associatie. Ook vooralle gebruikelijke bankzaken kunt van onze diensten gebruik maken. KAS-ASSOCiATIE N.V. Spuistraat 172, Amsterdam LONDEN, 27 juni Het Ne derlandse tennis heeft in de lome hitte gistermiddag op Wimbledon een mijlpaal bereikt. Trudy Groen man en Anja Lepoutre, beiden 20 jaar oud en beiden afkomstig uit Groningen, hebben in het toer nooi, dat de sterkste spelers en speelsters ter wereld op zijn groe^ ne banen verzamelt, de laatste zestien bereikt. De laatste* keer dat een Nederlandse vertegen woordigster zover kwam, was in 1928 toen Kea Bouman tot de sterkste speelsters van Europa behoorde. Een historisch tweetal tennisters. Links Trudy Groenmanrechts Anja Lepoutre. ZATERDAG 21 JUNI 1964 PAGINA 11 alarmstemming op Formosa Tsjang weigerde zich bij de neder laag neer te leggen. Hij heeft altijd volgehouden, dat liy op Formosa al leen wachtte op de gelegenheid China weer geheel voor zich op te eisen. En de Verenigde Staten hebben hem daar bij alle steun verleend. Toen John F. Kennedy Dwight D. Eisenhower in 1060 als president en bewoner van het Witte Huis opvolgde, erfde hij tegelijkertijd diens politiek van steun aan Tsjang. Hij liet echter wel eens doorschemeren, dat hy dit een weinig geriefelijke politiek vond. De zevende vloot van de Verenigde Staten, die ooit ver van de Straat van Formosa te vinden was, zag er meer uit als een macht, die Tsjang juist van een dwaze invasiepoging moest afhouden dan als een vloot, die hem by een invasie van Formosa door de Chinese volksrepubliek moest steu nen en verdedigen. Het regiem van Tsjang bestaat ech ter nog steeds. Het heeft op het kleine Formosa de beschikking over een enorm leger, welks kikvorsmannen gymnastische oefeningen verrich ten op het strand. Alles ter voorberei ding van een terugkeer naar het vaste land. Maar onlangs werd er plotseling in het hart van Amerika een rede uitge sproken, die door de somber uitziende gangen van Tsjang's uit rode steen op getrokken paleis als een lopend vuur tje de ronde gedaan moet hebben, zo dra zijn inhoud via de telexapparaten aan de wereld bekend werd. Het was senator James Fullbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die een speech aflegde, die voor vele waarnemers duidelijke richtlijnen be vatte voor de buitenlandse politiek, welke de Verenigde Staten in de toe komst zouden gaan volgen. ,,Ik denk niet, dat de Verenigde Staten communistisch China kunnen of zullen erkennen of kunnen toe stemmen in de toelating van dit land tot de Verenigde Naties" sprak de senator. ,,Ik geloof echter even min, dat dit standpunt noodzakelij kerwijze gehandhaafd moet blijven. We zouden er goed aan doen de deur open te laten voor de mogelijkheid tot betere betrekkingen met de Chi nese volksrepubliek in de toekomst." „Om. te beginnen moeten we een open oog hebben voor bepaalde reali teiten ten opzichte van China, waar van de belangrijkste is, dat er geen twee China's bestaan, maar er in feite één Chinees rijk is, het vasteland. Dat wordt door communisten bestuurd en het is waarschijnlijk, dat dit voor on bepaalde tijd zo zal blijven." Dean Rusk, de minister van Buiten landse Zaken, weerlegde bepaalde de len van Fullbright's speech. Maar hij ondersteunde de oproep van de sena tor voor een nieuwe toenadering tot het communistische regiem. Fullbright is geen lid van de regering van John son. Maar hij is meer dan een stem in de senaat. Hij wordt overal be schouwd, als de meest waarschijnlijke opvolger van Rusk, wanneer naar zeer waarschijnlijk is Rv|pk er de voorkeur aan geeft het voorpeeld van de andere leden van Kennedy's kabi net te volgen. Velen van hen zijn im mers van hun post vertrokken, toen de man uit Texas, Lyndon Johnson, de uit Boston afkomstige John Kennedy in het Witte Huis opvolgde. Het lydt weinig twijfel, dat de speech van Fullbright en de bijval en aanvaar ding, die hij overal op de wereld vond als richtlijn voor de toekomstige Ame rikaanse buitenlandse politiek, het re giem van Tsjang in Taipeh trof met de kracht van een Chinese typhoon. En die speech was niet het enige, dat Tsjang schokte. Het was slechts de laatste ia een serie tekenen aan de wand voor de man, die 15 jaar lang op (Advertentie) Formosa wachtte totdat de geschiede nis hem zou terugroepen. Kennedy was nooit zo'n vurig verde diger van de belangen van Tsjang als bijvoorbeeld Eisenhower geweest is. Groot-Brittannië erkende het commu nistische regiem reeds in 1950 en in 1957 kondigde het zijn plannen aan han delsbetrekkingen met Rood China aan te knopen. Het land houdt handelsten toonstellingen in China in de loop van dit jaar. Onlangs kwam er een nog bitterder teleurstelling voor Tsjang bij, toen ge neraal De Gaulle aankondigde het communistisch Chinese regiem te zul len erkennen. En bij de Verenigde Na ties maakt de invloed van de vele vrienden van Rood-China uit de Afro- Aziatische groep het voor de delega ties van zowel de V.S. als nationalis tisch China steeds moeilijker voet bij stuk te houden als zou Rood-China niet bestaan. Na de speech van Full bright kan men zich derhalve afvra gen: „Is dit het einde van de weg, die Tsjang Kai Tsjek heeft afgelegd?" Het is een lange en bloedige weg ge weest. Het feit ligt er, dat gedurende de 22 jaar, dat Tsjang over het Chinese vasteland regeerde alvorens hij naar Formosa moest vluchten, hij met tus senpozen van niet langer dan drie maanden voortdurend in een soort burgeroorlog verwikkeld geweest is. Een man, die zoiets kan overleven, moet toch wel een ijzersterke geest hebben. Er was een revolutie van de historische macht van het Chinese communisme voor nodig hem enkele mijlen over zee naar Formosa te ver jagen. Daar regeert hij zijn banne lingeneiland met ijzeren hand. De acht en een half miljoen inwoners van Formosa hebben weinig te zeg gen over het bestuur van hun land. Aan de zijde van de generalissimo staat zijn echtgenote. Zijn zoon Tsjang Tsjing Kwo steunt hem trouw. Het is diens werk het grote leger, dat zijn krachten veelal uit de Formosaanse bevolking recruteert, in actie te hou den. Nieuwe werkschema's voorzien in de tijdsbesteding van hen, die in te genstelling tot hun leider, te oud zijn geworden om nog langer in het leger te dienen en te wachten op terugkeer naar het vasteland. Ze krijgen lappen grond waarop ze appelbomen kunnen kweken, en ananas en rijst kunnen verbouwen. Men zoekt baantjes en wo ningen voor hen. De soldaten, die nog in dienst zijn, worden bij afwezigheid van een echte oorlog beziggehouden met oefeningen op grote schaal, kleurrijke parades en politieke training onder hoge druk. Tsjang, die in 1927 tot het Methodis- me bekeerd werd, gebruikt de morele herbewapening als wapen tegen zijn landgenoten op Formosa, die op eni gerlei wijze verdacht worden van sympathie voor het communisme. Ik bezocht een „herscholinginstituut", waarop 250 studenten „les" kregen. Bezoekers op Formosa worden ten nauwste gevolgd in hun bewegingen. Hotelkamers worden voorzien van ver borgen microfoons. Hoffelijke, onver moeibare gidsen van het Ministerie van Informatie trekken de voetstappen van journalisten en politici na om zich ervan te overtuigen, dat hen alleen de gewenste mededelingen verschaft wor den. Toen men mij begeleidde naar Que- moy, het nietige eilandje, anderhalve mijl uit de Chinese kust, dat onder na tionalistische controle staat, gaf men mij een medaille ter herinnering aan mijn bezoek aan de „heldhaftige ver dedigers." Op het gebied van de „public rela tions" wordt geen detail overgeslagen. De „Sunday Express" werd onlangs belegerd door Tsjang's propagandisten, nadat het blad gesuggereerd had, dat sir Alec Douglas Home, de Britse pre mier, Peking zou bezoeken. De tijd zal een oplossing moeten vin den voor het dilemma, waarvoor Ame rika zich geplaatst ziet bij haar hou ding ten opzichte van Tsjang. Het For mosaanse staatshoofd is 76 jaar en heeft een zwakke gezondheid, ondanks de ritmische oefeningen, die hij gere geld doet. Wanneer hjj sterft, zullen ook de kansen op voortbestaan van zijn regiem gering zijn. Tsjang's echt genote is een gevreesde vrouw, diens zoon een actieve discipel van zijn va der. Maar zonder de fanatieke leiding van Tsjang zelf zullen zijn doelstellin gen zeker verflauwen. Als Tsjang blijft leven, maar Ame rika haar steun vermindert of geheel intrekt, zal het effect ongetwijfeld het zelfde zijn. Het gigantische afwachten de leger, dat een vijfde van de gehele volwassen mannelijke bevolking heeft gerecruteerd, zal even gevaarlijk wor den als een granaat, die men te lang in zijn hand gehouden heeft. De uit gebreide oppositie tegen Tsjang op Formosa, tot nog toe onderdrukt door het door de Amerikanen gesteunde to talitaire regiem op het eiland, zou ge makkelijk haar ketens kunnen verbre ken. Het is niet zonder betekenis, dat het nieuws van de val van president Diem van Zuid Viet-Nam, een andere Azia tische despoot, die door de Amerika nen werd gesteund, maar voor hen niet meer van nut was, door de dag bladen die Tsjang in Formosa contro leert, met alarmkreten ontvangen werd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat nog in dit jaar van de presidentsver kiezingen een drastische verandering in de China-politiek door de huidige Amerikaanse regering zal worden ge riskeerd. Maar wat zal daarna gebeu ren? Zou Rood-China, akkoord gaan met onderhandelingen over Formosa, die tot neutralisatie van het eiland zou den kunnen leiden, wanneer aartsvij and Tsjang Kai Tsjek eenmaal op een zijspoor gerangeerd is? Het is niet onmogelijk, temeer daar Formosa zeer geringe strategische waarde heeft in deze eeuw van atoomwapenen. Buiten kijf staat, dat veel van de toekomst van Tsjang zal afhangen van de nieu we presidentsverkiezingen in de V.S. Vele tekenen wijzen er echter op, dat Tsjang's rol spoedig zal zyn uitge speeld. THOMAS JENKINS VOLLEDIGE BANKSERVICE MET GOUDOMRANDE ZEKERHEID BETALEN BEWAREN BEHEREN De hoop op een verdere opmars is de Nederlandse meisjes echter al bij voorbaat door het wedstrijdsche ma ontnomen, Anja Lepoutre komt na melijk in de vierde ronde tegen titel- houdster Margaret Smith uit en Trudy Groenman ontmoet favoriete nummer- twee Maria Esther Bueno uit Brazilië, winnares van Wimbledon in 1959 en 1960. Tegen deze twee keien kunnen zij vrijuit en onbevangen spelen in de wetenschap, dat zfl niets te verliezen en alles te winnen hebben. Waar zij gisteravond het meest tegen opzagen was de eventuele beslissing van de wedstrijdleiding om de partijen op het centre-court of op baan één vast te stellen. Toch zou ook het spelen in één der grote arena's voor duizenden toe schouwers een steentje kunnen bijdra gen aan de wedstrijdroutine van deze veelbelovende meisjes. Trudy Groenman heeft tegen de Tsje chische Vlaska Kodesova overigens meer moeilijkheden gehad dan de cjj- fers doen vermoeden. Vooral haar zwak ke tweede service speelde haar tegen standster nog al eens in de kaart en toen zij na een sterke start ook op haar backhand ging missen, raakte zij haar zelfvertrouwen kwijt. De Nederlandse won de set op de service van Kodesova, die de tweede setpodnt met een dubbele fout verloor. Eerst na 2-2 in de tweede set kwam er echter de nodige vaart in het spel van de Nederlandse. Gehol pen door weer een dubbele fout van de Tsjechische kwam Trudy op 5-2 en benutte daarna haar eerste matchpoint met een knallende volley tegen de lijnen. Anja Lepoutre speelde tegen de Ita liaanse Francesca Gordigiani veel ster ker dan in haar party tegen de Zweedse Bartholdson. Ook nu bleef zy teveel op de achterlijn „kleven". De groundstro- kes echter lukten goed en de returns waren zuiver geplaatst. Negen maal sloeg zjj door de service van Gordigiani heen. Met het herendubbel lukte het giste ren minder goed. Tom Okker en Jan Hajer waren te weinig een team om hun onmiskenbare kansen tegen de Nieuwzeelanders Crookenden en Ger- rard te kunnen grijpen. In het bijzon der Jan Hajer had weinig gevaarlijke slagen op zijn repertoire, al heeft hij bepaald niet gefaald. Tom Okker was de sterkste man van het viertal op de ban en het was daarom dubbel jam mer, dat zijn partner hem in het takti- sche bekeken plaatsspel te weinig steun gaf. Okkers service was onge naakbaar. DJAKARTA, 27 juni (UPI) De In donesische minister van Defensie, gene raal Abdoel Haris Nasoetion, gaat wa pens kopen in de Sovjet-Unie „om er de federatie van Maleisië mee te ver nietigen", zo is in Djakarta bekendge maakt. Wanneer de zakenreis zal plaats hebben heeft „Antara" niet meegedeeld. DEN HAAG, 27 juni De Hoge Raad heeft vrijdag het tweede beroep in cas satie van het electnciteitsbedrijf Zuid- Holland alhier tegen een arrest over de hoogte van electriciteitskabels over de Lek by Lekkerkerk verworpen. De ka bels moeten op een hoogte van min stens 62 meter worden aangebracht. De hoogte van de kabels is nu 42 meter. Aanvankelijk waren de kabels op een hoogte van ongeveer 35 meter aange bracht. Dit was geschied na een minis teriële vergunning waarbij werd be paald dat de scheepvaart op de rivier door de kabels niet mocht worden ge hinderd en dat de kabels minstens 34,7 meter hoog moesten hangen. Twee ondernemingen iets verder stroomopwaarts, willen drijvende bok« ken met torenkranen langs de rivier 1»' ten passeren, maar de kabels ware* te laag om dit mogelijk te maken. De twee ondernemingen spanden b4| de rechtbank in Den Haag een kort g* ding tegen het elektriciteitsbedrijf aaai over de hoogte van de kabels, die in» middels op 42 meter waren aange bracht. De gehele procedure heeft 2,5 jaar geduurd. De president van de rechtbank kwam reeds in eerste instan tie tot de uitspraak dat de kabels zo moeten worden aangebracht dat het scheepvaartverkeer niet mag wor den gehinderd en dat de hoogte min stens 62 meter moet zijn. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 27 juni Binnen enkele w eken wordt de indiening by de Tweede Kamer verwacht van een wetsontwerp van de minister van Binnenlandse Za ken, dat de knoop zal doorhakken in zake de gemeentelijke indeling van het gebied rond de IJmond. Minister Toxopeus blijft in dit ont werp vasthouden aan zjjn oorspronke lijk voornemen om Beverwijk en Heems kerk tot één gemeente samen te voe gen. Op langere termijn gaan zijn ge dachten zelfs uit naar een gemeente lijke belangengroepering, waarbij Am sterdam het centrum zou vormen. De hoofdstad wordt door zijn havenbelan- gen steeds meer geïnteresseerd bij wat zich in het gebied van de IJmond ont wikkelt. In dit ontwerp is van deze bre dere conceptie echter nog geen sprake. De minister heeft reeds moeite onder vonden met het voorbereiden van het onderhavige ontwerp, waartegen de laatste tijd door de beide betrokken ge meenten wederom is geopponeerd. Men voert daar onder meer het argument aan, dat de aanleg van een grote ver- keersweg van de Coenhaven naar het Hoogovencomplex, die dwars door de beide gemeenten heen is geprojecteerd, deze samenvoeging van Heemskerk en Beverwijk ongewenst zou maken. De mi nister echter ziet in die weg geen zo danige scheiding, dat hij daardoor van zijn opzet zou moeten afwijken. De ver keersweg komt er wel, maar zij' is niet van het gewicht van een grote, drukke Rijksverkeersweg. Zij loopt naar de kust en dient onder meer niet als on derdeel van een internationale verbin dingsweg. Bij geruchte werd vernomen, dat de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer te gen deze samenvoeging zou zjjn. Dit laatste is ons echter van bevoegde zij de ten stelligste tegengesproken. ABERDEEN, 27 juni (UPI) Ko ningin Elizabeth van Engeland zal van avond een bezoek brengen aan Aber deen, de Schotse stad die onlangs is ge teisterd door een typhus-epidemie. Het bezoek komt in feite slechts dri® dagen nadat de autoriteiten de stad „veilig" hebben verklaard. De epidemie, die de ernstigste was in 28 jaar tijd„ bracht meer dan 450 personen in zieken huizen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11