Schuld-en boete-drama bij Nationaal Ballet Don Juan: vreemde conceptie ZATERDAG-PUZZLE Leve het schoolreisje r OVV O (4-3) u c z Honkbalzege van BI Zedentractaat SCHEEPVAARIBERlCHTtrl V.J Veritas schaft fysieke ontgroening af Nachterland ABC blijft leiden in nederlaa gtoernooi ZATERDAG 21 JUNI 1964 PAGINA 7 WÊF yj«M8 ia«Ss4|gitóiEÉÉPi^B o'Donnovan en het binnenhalen Ratelmuziek van de uitvierende lijn Mrs. Green: Haaien en kleine vissen h \S w E D E Gr R A F T L E B R D A M G I E T H 0 0 R N I T H U I Z E K L E M B 0 R Gr A A N D A M W E E S P E P E - s- <y?Eï*tó*'.-ó>ïy HÜ. jHjH wmzmm -\ W :-< iSCf*»: gWftfc ^^^^^jiiiiiilil ZEEVISSEN ONDER lllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIMIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIII HET ALZIEND OOG iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiHiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiii) VAN MRS. GREEN llllllllllllllilllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllflIlllllllllllllllllllllllllMllllllllltllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIISHIIIIIIIIIIIIMIl Onze kleine, maar snelle motorbarkas heette Ze- dora en de zee voor de rotsachtige kust van Ierland was niets meer of minder dan de wild schuimende Atlantic. Het was z„'n dag waarop je je kon afvragen wat ons toch bewogen had deze duivelse heksenketel op te zoeken. De zwa re, zoute wind viel van alle kanten op ons neer. En onder de leigrijze buien kwamen de golven, hoog en hreed op pns toestormen. Sommige liepen gulzig en Slurpend pal achter ons langs. Andere echter tilden ons in een machtige zwaai naar hun witgekuifde top- Pen, waarop wij dan even balanceerden als een ner- veuze equilibrist. Maar dan volgde onherroepelijk Weer de vermaledijde duik omlaag. O zeker, we waren gekomen om te zeevissen, en met visioenen vol Vechtlustige haaien en driftig klapperende roggen in Kinsale' aan boord gegaan, En de hemel weet dat ,M'ij tot het laatst toe hebben volgehouden, de hengel hooggeheven vanuit de leren steunkoker aan onze buikriem,-als droegen wij het congregatievaandel in een kerkprocessie. We lieten, draaiend aan de molen, het lood met de kleurige vliegen vlak boven de bo dem heen en weer dansen. Maar tegen ons spanden de vissen samen met de elementen. We hebben de gouden druk" in de polsen, die elk rechtgeaard zee visser in complete jubelstemming brengt, niet ge voeld. Mrs. Green sprak in termen als „Prijs de zee en loof Kinsale". Zij deed dat met een wonderlijk vuur, dat brandde in haar zeegroene, Ierse ogen. „Kin sale heeft het," zei zij enthousiast. „Mijn broer en ik hebben dat altijd al geweten. Alleen, je moet in za ken als deze geduld hebben. Niet alles op stel en sprong willen. Mijn broer ging het te langzaam. Hij heeft zich teleurgesteld uit de organisatie terugge trokken. Ik ben gebleven. Omdat, zoals ik al zei, Kin sale het hééft." Dat slaat dan op het zeevissen. Het is de grote troefkaart, die de Ieren hier eindelijk uit de oceaan aan hur voeten hebben getrokken. En nu is mrs. Green de vrouw die deze troefkaart in Kinsale Uitspeelt. igenlijk is het nog maar pas begonnen, zoals al- ";rla Eles wat voor Ierland toerisme en attracties be tekent, pas begonnen is. Wat dat betreft is Ier land in het hoopvolle stadium van de ontdek king. Het heeft de wind van „het nieuwe" meè. Het feit dat zich door de eeuwen heen geweldige scholen haaien, zeepaling, zeebaars en pollack voor de kus ten van het groene eiland ophouden, heeft de bewo ners lange tijd „Siberisch koud" gelaten. De Ieren zjjn van huis uit nóg slechtere viseters dan wij. Aan de morsige toog van Kinsale's Harpoenbar heeft mrs. Green ons met een ondeugende glimlach uitgelegd waarom. „Het is een beetje filosofisch," bromde zij, „maar volgens mjj is het de waarheid en niets dan de waarheid. Kijk, wij zijn als katholieken verplicht op vrijdag vis te éten. Bij wijze van versterving. Dat viseten is dus een offertje. Je eet iets wat Je eigenlijk niet wil. Snapt u! Wij zijn geen mensen om elke dag weer offertjes te doen." Haar korte, droge lach vulde de Harpoenbar en haar stevige handen sloegen op onze schouders. Die handen hadden we 's morgens al gevoeld in het Kinsale Boat Centre, het „heilige-der-heiligen" van dit kleine Zuidierse stadje. Daar zetelt de organisatie van het zeevissen en daar is dus van uur tot uur mrs. Green, die op het eerste gezicht iets weg had van de fameuze miss Marple uit de boeken van Agatha Christie. We kwamen om te vissen, maar wat waren wjj daar slecht op gekleed. De ogen van mrs. Green gleden afkeurend over de volle lengte van ons confectiepak. Buiten gierde de wind en joeg af en toe een klette- zei ze en het was alsof wij in de biljartzaal van het Amsterdamse Americain een keu uitzochten. En toen was er ook geen ontkomen meer aan. Buiten in het haventje wachtte Jerry Q'Donno- van met zijn brede, ietwat buikige Zedora. En daar stond ook dr. Azouf, de bruinverbrande dokter uit Nice, die telkens weer de zon aan huis verruilt voor het woeste werk onder de Ierse kust. Hij stond er ook echt als een man met ervaring. Zijn uitrusting was zonder meer è.f. Hij droeg een hemels blauwe trui met daarop een geweldige meeuw gebor duurd. En de laarzen met brede omslag bedekten zijn geweldig lange benen geheel. Die laarzen deden ons denken aan de afbeeldingen van kapitein Kidd, de geweldige zeerover. Dr. Azouf deed ook geen enke le poging om het stoere effect wat af te zwakken. Achter zijn bril met gouden montuur twinkelden twee spottende ogen, „Die Hollander met zijn nette pak- kie onder de grijze nylonpij, dat zou straks wel eens dolle pret kunnen worden," moet hij hebben gedacht. We deden ons best de hengel zo geroutineerd mo gelijk vast te houden en wipten lichtvoetig de boot in, Maar het feit dat wij nog nooit eerder een hengel in de hand hadden gehad, ontging de geoefende ogen natuurlijk niet. En uit de prestaties, die dr. Azouf onmiddellijk verrichtte, viel direct op te maken dat hij tot het slag der geoefénden behoorde. Zijn lesje zou hard aankomen, dat stond vast en 's avonds in de Harpoenbar zou hij triomferen achter zijn „Old Scotch" als hjj de anderen verhaalde van zijn dave rende triomf op de man uit Amsterdam. Want dat was ons in Kinsale al spoedig duidelijk geworden. D e Zedora joeg in dichte wolken opspattend buis water voorwaarts, op de niet aflatende kracht van haar twee 60 pk. sterke dieselmotoren. Een modern uitgeruste barkas, met een knus vooronder. Jerry O'Donnovan peilde de bodem met zijn echoloodinstallatie en keek af en toe om naar de grauwe, vervagende kust. Het was helemaal zijn ge heim waar de vis zich ophield, en waar hij zijn boot moest stoppen. Een schip dat vaart, biedt ook bij stormweer nog wel mogelijkheden om zich het spook van de zeeziek te van het lijf te houden. Je hebt dan tenminste al tijd nog het idee dat je naar betere wateren vaart en door met het slingerende schip mee te geven, ben je vaak zo druk in de weer, dat je het naderend on heil op zijn minst kan uitstellen. Een praktisch stil liggende boot is echter eên speelbal van de golven. En zo was onze positie, toen Jerry O'Donnovan met zijn zachte kraakstem zei dat het dan hier maar moést gebeuren. We moesten naast de Fransman op het bankje gaan zitten, dat langs de flank van de Zedora stevig was bevestigd. Jerry maakte onze hengels klaar, gebaarde ons een greep in het zakje „ruby-duby" té doen en de vis op wat snoepgoed te onthalen. „Dat stemt hem mild," mompelde h;j. „Maakt hem bijterig." Hjj gaf ons de laatste in structies. „Het lood met de veertjes op en neer la ten gaan, dicht bij de bodem. En als je aan de druk in de polsen voelt dat je beet hebt, moet je de Hjn la ten uitvieren en achterin het schip op de „vecht- stoel" plaatsnemen. Natuurlijk alleen als je zeker weet dat je het grote werk aan de haak hebt gesla gen. Toen gebeurde wat we eigenlijk al lang hadden voélen aankomen, maar waarin wij, totdat het afschuwelijk moment daar was, hardnekkig weigerden te geloven. Het kwam eigenlijk toch nog plotseling. In het spoor van onze „ruby-duby" ging ons complete breakfast van die morgen naar de zeebodem. Goed, de oceaan wilde het zo en wij putten hoop uit het Opgeluchte gevoel dat nadien ovèr ons kwam. Er kwam zelfs zoiets als een grote triomf over ons, toen we kort hierop bemerkten dat. de man naast ons in de laarzen van kapitein Kidd ook niet wat je noemt zeker was, en vrij spoedig ons voorbeeld volgde. Misschien was zijn breakfast die morgen van beter gehalte dan het onze geweest. Want kort nadat hij zijn tol aan de zee had betaald, kreeg hjj beet. En met dat beet heb ben, keerde de kleur op zijn gezicht terug. „Al- lez", riep hij boven het fluiten van de wind "riftta uit Jende regenwolk tegen de ramen. „Is dit wel weer om Le vissen", vroegen wij voorzichtig. „In Kinsale hun je altiid vissen." antwoordde zij en gaf ons een ving er in de tussentijd nog twee bij. De vissen toonden nu eenmaal een uitgesproken voorkeur tij' dens onze gedwongen „cake-walk". Maar we ble' ven draaien. Het verlossende woord om terug te gaan. de definitieve nederlaag wilden wij niet lij den. Dus dwong onze stijve koude rechterhand aan de handle van de molen het aas op en neer boven de zeebodem. De beslissende fase van het gevecht in de boot, onze enige kans nog, nu we, wat het vissen betrof met 4-0 achterstonden, kwam toch nog onverwachts Het begon op het moment dat een van de vissen bij kwam en met zijn stevige staart op het dek be gon te klapperen. Een buitengewoon luguber geluid dat als het ware om wraak scheen te roepen. Jerry scheen het niet in het minst te interesseren. Hij veror berde in alle rust zijn koude kip. Wij echter ble ven gespannen luisteren en meenden zelfs allerlei vreemde geluiden uit de wijd opengesperde visse- bek te vernemen. Afschuwelijke geluiden. Of dr Azouf ze ook hoorde, weten we niet. Wel zagen we hoe hij plotseling met een woest gebaar de hengel van zich af wierp en met vreemde holle ogen naar voren wankelde, het vooronder in. En zelfs nog ver der. Hij verdween door de zwiepende klapdeurtjes in „het stilletje". Dat was de grootste fout die hij kon maken. De zeezieke zal altijd de frisse buiten lucht moeten prefereren boven een kleine afgesloten ruimte, waar zijn toch al geteisterde evenwichtsor ganen helemaal het contact met de werkelijkheid verliezen. Maar kennelijk kon dr. Azouf niet anders meer doen. Hjj verdween achter de deurtjes en vrij spoedig daarna kwam uit zijn mond de kreet, die wij in stilte verwachtten. Het meer dan dringende verzoek om alsjeblieft terug te keren! En wel zo spoedig mogelijk. Op dat moment was onze eer ge rei. Voor Jerry O'Donnovan is de klant koning. Hij kwam naar ons toe en bracht het verzoek van dr Azouf over, dat wij al lang gehoord hadden. „Gaat u er mee akkoord, dat we terug gaan?", vroeg hij correct. De vraag bracht ons in een positie die wij volledig wensten uit te buiten. We wilden Jerry uit gebreid meedelen dat we ons net wat beter begon nen te voelen, dat we gegronde hoop hadden op een algeheel herstel, dat de nylonpjj van mrs. Green AMSTERDAM, 26 juni Een schuld en boete-drama, geheten „Don Juan" was vanavond het hoofdnummer van het programma, dat het Nationaal Bal let aan het Holland Festival bijdroeg. Het is van Tsjechi sche afkomst: concep tie, muziek en regie zijn van Vaclav Kas- lik. terwijl Vlastimil Jilek de choreografie geleverd heeft, Josel Svoboda de decors en Jan Scalicky de kos tuums. Gerrit Kouwe- naar heeft toepasselij ke teksten geschreven tussen de delen; ze worden op de band gesproken door Peter Oosthoek, en het orkest (het Gelders onder leiding van André Presser) is verrijkt met de Phi- licorda, een soort klavierorgel met draaiorgel-allure. Het is een vreemde conceptie, dat Don Juan-drama, maar het is helaas een nogal bekend soort choreografische uitwerking, die eraan gegeven wordt. Don Juan als schuld en boete-figuur is wel een transfiguratie van de eeuwenou de theaterheld. Salvador de Madariaga ziet als karakteristiek in hem, dat hij handelt zonder ooit te denken. Dit is niet onjuist, maar het lijkt niet de re den waarom hij in het gezelschap der onsterfelijk levende figuren van het Europese cultuurleven is opgenomen. Men zou die veeleer moeten zoeken in het feit, dat Juan gedreven wordt door een oerdriftige vitaliteit, die in aanleg algemeen menselijk is. Haar pa- roxistische opzweping maakt haar on dergang des te aangrijpender, maar iie ondergang is eveneens algemeen men selijk, omdat alle vitaliteit tot de dood bestaat. Het uitdoven der vitaliteit is de tragiek van de mens, van Don Juan. Ve gingen even Green snel een Reusachtig nylongewaad over onze schouders glijden. Een gewaad, met de allure van een monnikspij, dat nns tot aan de voeten reikte. „Absoluut waterdicht," garandeerde de bedrijvige vrouw, die ons voor ging «aar de rekken van de hengels. „Kies maar uit, en begon driftig aan zijn molentje te draaien. Met verbaasde blik zagen we even later maar liefst twee woest spartelende pollacks boven de golven uitkomen die door Jerry met vakgrepen binnen boord werden gehaald. Zeeziekte is niet eens zo erg, zo lang je nog maar wat te geven hebt. Een gevulde maag biedt altijd uitkomst. Want na het „offerèn" komt telkens de période waarin je je als het ware opgelucht voelt. Veel erger is het moment als je werkelijk niets meer hebt eb je gedwongen wordt om allerlei vreemde sappee aan te spreken, die vanuit het diepste van je binnenste gehaald moeten worden. Dat is de weg naar het absolute dieptepunt. Het moment waarop je bang bent, dat je dood zal gaan. En dat is dan nog maar het begin, want spoedig komt het moment waarop je bang bent dat je niet meer dood zal gaan. Wij wa ren op die weg al een heel eind gevorderd. Alleen het feit dat we met vissen bleven doorgaan hield ons verzet tegen het absolute dieptepunt in stand. Jerry O'Donnovan met de ondoorgrondelijke grijns was naar een van de vissen toegestapt en had een vers brok uit de rug gesneden. Dat brok werd in Eartjes verdeeld. Een er van ging aan onze haak. >e andere legde hjj naast ons op de bank. Daarop drilden en trilden zij mee met het woeste gedans van de Zedora, terwijl de regenvlagen er onbarm hartig op neersloegen. Er ook maar even naar kijken, was voldoende om opnieuw een diepe buiging voor Oce&nus te maken. Trouwens ook het feit dat Jerry O'Donnovan hierna doodgemoedereerd zijn lunch aansprak, was voor ons één kwelling zonder weer ga. Hoe was het in 's hemelsnaam mogelijk dat een man onder deze omstandigheden kon eten. Naast ons zakte ook de Fransman steeds verder weg, het enige lichtpunt in onze tragische situatie. Goed hij het zee- en regenwater aardig keerde en dat wij er toch nog op rekenden op zijn minst één visje te ver schalken. Maar daarvoor kregen we niet eens de kans. Op het moment dat een geweldige golf ons op tilde en we op de brede rug schenen te flaneren, klonk er uit „het stilletje" voor in het schip een lan ge, afschuwelijke kreet. Een wanhoopskreet, schril en scherp! We keken en in een flits zagen we hoe de klapdeurtjes open zwiepten en dr. Azouf er met de hemelsblauwe trui en de hoge kapitein Kidd-laar- zen volkomen gebroken in elkaar gedoken zat. De bril met het gouden montuur was hem van het ge zicht gevallen en zijn donkere dunne haren plakten op het hoge brede voorhoofd. Deze aanblik was eigenlijk het antwoord op de beleefdheidsvraag van Jerry O'Donnovan. In zijn ogen waren we natuurlijk al lang vissers kneusjes voor het leven. Hij mompelde nog iets over het wrak van de Lusitania, het in 19i5 bij Kinsale getorpedeerde Engelse passagiers schip, waarheen hij ons nog had willen brengen. Daar immers is een schatkamer van de oceaan ont staan. De meest indrukwekkende viscollectie komt juist hier voor en de Lusitania is de aangewezen plaats om er de absolute records te vestigen. Maar voor ons geen Lusitania. De grommende diesels van de Zedora voerden ons terug naar Kinsale, naar mrs. Green die ons opwachtte, zoals zij ons uitge leide had gedaan. Druk zwaaiend en direct infor merend naar onze prestaties. We hebben er haar niet veel over kunnen vertel len. Prestaties hebben we in de oceaan voor Kin sale niet geleverd. Per slot van rekening was de prestigeslag met dr. Azouf een onderonsje, dat al leen ons beiden aan ging. Eenmaal in rustig water knapte Azouf snel op. Maar zijn nederlaag stond on omstotelijk vast. Daar konden de vier vissen niets aan veranderen. Hij keurde ze ook geen blik waar dig toen hij met een kort „See you later" van de Zedora wegspurtte, de platte ronde lunchdoos onder zijn arm geklemd. De verhalen over urenlange ge vechten met haaien aan de haak en het woeste flad deren van de reuzenroggen hebben we van mrs. Green moeten horen. En nadien ook hoorden we die verhalen, op het Leidseplein, van Willem Persoon, een bege nadigd zeehengelaar, die je over Kinsale niets meer hoeft te vertellen. „Wis en waarachtig zitten ze er, de haaien en de roggen," zei Wil lem ons met vuur en even leek het alsof het bier in zijn glas begon te golven. „De kust van Ierland is bijzonder visrijk. Ik heb er kolossale haaien ge vangen en ook de rog, die je even vrjj van de bodem aan de haak moet slaan. De Ieren beseffen zelf nauwelijks aan welke verrukkelijke visgronden zij wonen. Ze hebben er het grote avontuur in hun onmiddellijke omgeving." Willem sprak met enthou siasme en hij draaide nerveus met zijn gespierde polsen. Hij zou bij Kinsale op elk uur van de dag zijn aas willen uitwerpen, zijn "molen vrij op de ra tel zetten en na de „beetdruk" in de polsen de lijn uitvieren. Het geluid waarmee dat gepaard gaat, is de mooiste muziek die de zeehengelaar kent. HAYE THOMAS Abbekerk 26 te Tsingtan. Algol 26 v. Marseille n. Genua. Algorab 26 v. San Sebastian n. Buenos Aires. Alnitak 26 v. Antwerpen n. R'dam. Bengalen 27 te San Francisco. Casamance 26 te Caen. Fravizo 26 te Nensjo. Gorredijk 26 Startpoint n. R'dam. Hathor 26 te Antwerpen. Liberty BelJ-t. 26 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Philine 28 te Le Havre. Senegalkust 27 te Tema. Statendam 26 v. Le Havre n. R'dam. Straat Torres 26 v. Beira n. Mombasa. Viana 26 in Golf v. Suez n. Suez. Waterland 26 t. Montevideo n. Santos. Baarn p. 26 Noordhinder n. Bremen. Balorig 26 v. Napels n. New Yrk. Hathor 26 te Antwerpen. Kylix 26 te Hamburg. Lelykerk 26 v. Bandarshapur n. R'dam. Loosdrecht 26 te Colombo. Neder-Wester 27 te Port Said. Oostkerk 26 v. Genua n. Marseille. Philidora 26 v. Tranmere n. Banias. Statendam 26 te Le Havre. World Hill 28 te Singapore. Zaankerk 27 te Koeweit. Aagtekerk 26 te Bangkok. Amstelland 26 Kp. Finisterre n. Hamburg. Argos 26 p. Kaap Degata n. R'dam. Avedrecht 26 t.h.v. Lissabon n. Pt. Said. Burl S. Watson 27 te Rastanura. Caltex Eindhoven-t. 27 te Pt. Said. Caltex Nederland-t. 26 te Pt. Said. Caltex Ut,recht-t. p. 26 Str. Ormoesz n. Rastanura. Esso Amsterdam-t. 27 in Str. Gibraltar n. R'dam. Eumaeus-t. 27 te Semarang. Goeree p. 26 Gibraltar n. Zwarte Zee. Gulf Swede-t. 26 te Suez. Japara 27 te Port Said. Kosicia-t. 26 te Stanlow. Laga 26 v. Oskarshamn n. Harghshamn. Langkoeas 25 v. Tandjung Mani n. Bangkok. Mariekerk 26 v. Pt. Said n. R'dam. Mataram 26 v. Malta n. Beyrouth. Meemeliskerk 26 te Swinemiinde. Mississippilloyd 26 te Madras. Neder-Ebro 26 p. Kp. Bone n. Lissabon. Nestor p. 26 Algiers n. Tunis. Prins Willem v. Oranje 26 te Le Havre. Statendam 26 v. Southampton n. Le Havre. Straat Franklin 26 te Abidjan. Straat Madoera 27 te Beira. Tahama p. 26 Sabang n. Mena-al-Ahmadi. Vivipara-t. v. Laskhirah n. R'dam. UTRECHT, 27 juni De Utrechtse katholieke studentenvereniging „Veri tas" heeft haar fiat gegeven aan het rapport van een werkgroep, waarin een andere opzet van de groentijd werd voorgesteld. Dit betekent dat de katho lieke Utrechtse studenten met ingang van het nieuwe studiejaar de groentijd gaan hervormen. De fysieke ontgroe ning wordt afgeschaft en het accent wordt in de introductietijd meer gelegd op voorlichting. Buiten de ethiek staande, is hjj de verzinnebeelding van het oerwezen in de mens. Hjj denkt niet, zoals Madaria ga terecht vaststelt, hjj bezint zich nooit; hjj bestaat maar door blindweg naar de luim van zjjn zinnen te handelen. Men kan dit stichteljjk vinden of niet dat is hier overigens niet het punt maar door Juan te transfigureren tot een Dostojewski-figuur gedraagt een scenario-dichter zich als een midder nachtzendeling en sticht hjj nogal ver warring, althans in zjjn eigen hoofd. De toeschouwer, die Juan voor zjjn ogen ziet creperen aan zjjn gewetenswroe ging, krjjgt het vervelende gevoel ont haald te worden op een zedentractaat in de stjjl van „zo komen de snoepers te pas". De zedepreek (onvermijdelijk nog extra ingewreven door Kouwenaars naar vleselijk bederf riekende teksten) is geen bijzonder eigenlijke functie van het ballet. Daar moet Vlastimil Jilek zich ook aan gestoten hebben, maar niet alleen daaraan. Dramaturgisch is dit libretto ook al niet geëigend voor de dans. Voor muziek is het niet moeiljjk de situaties, waarin Juan zjjn thema naleeft, op zeer gevarieerde manier te vertolken. Men kan ook zegden, dat muziek een zeer grote variëteit van situaties in haar genuanceerde taal schept. Maar een danslibretto met verschillende scè nes van gewetenswroeging, verschillen de vechttaferelen, verschillende slemp partijen enz. loopt het gevaar eentonig te worden. Om maar niet te spreken van de vrouwen, die Don Juan het hof maakt, hier veiligheidshalve al in hoofdzaak gereduceerd tot twee, wat in deze choreografie nochtans één te veel is. Men mag in de kunst nooit zeggen dat iets onmogelijk is: het genie kan altijd opstaan, maar men mag wel vaststellen, dat Jilek zulk een genie niet is. Zjjn choreografisch vocabulaire is eenvoudig kwantitatief en bovendien kwalitatief ontoereikend en herhaalt zich eindeloos in de cliché's van het f:enre. n de decors van Svoboda herkende men zonder moeite de stjjl van deze fantasievolle, dwingende decorateur, die men in zjjn ensceneringen van Tsjechi sche opera's heeft leren bewonderen. Dit decor was een klemmend dansdra ma waardig geweest. De discrepantie werd overigens nog duideljjker door de schablonekostuums zonder enig belang van Scalicky. Scott Douglas en de an dere artiesten kregen ondanks hun kun digheid weinig kansen. Na zulk een mislukking ging de sym- Êathie gemakkelijker uit naar Rudi van 'antzigs „Nachteiland" op Debussy's georkestreerde „Six épigraphes anti ques" met goed getroffen decor en kos tuums van Toer van Schayk. Het is jeugdwerk, dat bepaald geen overmaat van fysionomie en profiel vertoont, maar het probeert iets dat in zichzelf verant woord is met zuivere middelen. Onder omstandigheden ieert men dit waarde ren. Zo denkt men ook met groter genoe gen terug aan het openingsstuk: de vier de akte van Marius Petipa's „La haya- óère", dat hier door Jelena Tchikvaid- ze is ingestudeerd. Honingzoet en lang dradig, bovendien van dramatiek zozeer gespeend, dat „Doornroosje" er schok kend bij lijkt. Uit historische overwegin gen heel interessant nochtans om het eens te zien, al moet zulk een ballet wel met meer perfectie gedaan worden dan het corps de ballet het bleek :e kunnen. En al moet men bjj de solisten rjjpere persoonlijkheden en briljantere virtuositeit zien dan op deze avond. Het was zeker erg verdienstelijk. Kathleen Smith danste goed afgewerkt en mooi van Ijjn, Sylvester Campbell is een heel lenig springer, die een ruimte-schep pende aanleg heeft. Maar het was niet groot; het was eerder klein van allure zoals het feitelijk te voorschijn kwam. Dit is op zichzelf helemaal niet zo erg hij een bescheiden gezelschap. Maar de ongeneselijke gewoonte van het Na tionaal Ballet om zjjn overigens niet talrijke premières tot wonderen op te praten, werkt averechts. De bereidheid om aan wonderen te geloven neemt af naarmate men ze nadrukkelijker sugge reert. Wonderen ontstaan uit de sponta ne krachten van de geest. LEO HANEKROOT. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 27 juni In de honk- balstrijd om de Bill Aree-wisselbeker heeft ABC nog steeds de leiding, door dat donderdagavond in deze nederlaag- serie het team van HCK een nederlaag van 4-3 leed tegen de organiserende ver eniging OWO. HCK nam in de tweede inning van de spannende wedstrijd tegen OWO een voorsprong van 2-0, maar zag deze voorsprong in de gelijkmakende slag beurt veranderen in een achterstand, toen OWO o.a. door een homerun van Wim Crouwel met 3-2 aan de leiding kwam. OWO heeft deze voorsprong niet meer afgestaan. De werpers Adri aans, Le Cuivre en v. d. Klooster be dwongen de Haarlemse slagploeg, ter- wjjl de HCK-ers Paalman en Zjjlstra de Amsterdamse ploeg niet van de winst af konden houden. ABC, dat in de eerste wedstrijd van deze serie met 10-8 van OWO won, bezet nu dus nog steeds de eerste plaats. Volgende week donderdag avond om half zeven speelt OWO tegen SC Haarlem, wederom op het honkbalveld Middenmeer aan de Kruislaan in Amsterdam. Hieronder vindt u in de eerste plaats de omschrij vingen van de 32 woorden, elk van de vier letters, welke u in de rech ter- en linker kolom van boven staan diagram moe' invullen. Van de letters van de twee op een horizontale --egel ingevulde woorden moet u nieuwe woorden van acht letters vormen. Van deze woorden krjjgt u ook de omschrij vingen, doch deze staan door elkaar De beginletters vap deze woorden vor men een beroep. 1. rivier in Ne derland - 2. teder 3. paraaf van con sul van vreemo land op paspoort (mv) - 4. tégen - 5 plaats in Gelder land - 6. deel van de arm - 7. naar beneden - 8. uit het ei gekomen insect 9. snoet - 10. losgeraakte naad 11 1 17 2 18 3 19 4 20 5 21 6 22 7 23 8 24 9 25 10 26 11 27 12 28 13 29 14 30 15 31 16 32 Ws ST MODt é3<W*v Ben je al met het schoolreisje meege- weest of moet het nog gebeuren? ft, het eerste geval heb ie na- in het tweéde vóórpret. De oplossing van de vorige puzzle was zo; Horizontaal: 1. Elftal, 5. apen, 6. roos ter, 10. els, 12. botsing, 13 pasta. Vertikaal: 1 Eter, 2. tros. 3. lade, 4. ons, 7. otters, 8. tuin, 9. regels, 11. stola 12. brug. De prijswinnaars: le Prijs: ANNEKE LAMeKó, Kromme Mijdrechtstraat 55, IJmuiden. 2e Prijs: PAULI BURGHOUT, Schreu- der v. d. Kolkweg 12, Santpoort-Zuid. 3e Prijs: EDWIN VAN LUNTEREN, p/a. G. KROON, Lindenstraat 19, Haarlem- (N.). Nieuwe inzendingen liéfst per brief kaart aan de redactie van dit blad Naam van je krant vermelden. In llnket bovenhoek 'schrijven: „Kinderprijsvraag". stap - 12 tijdelijke woonplaats 13 tocht 14 bloem - 15 meisjesnaam - 16. ge boortefeest van universiteit - 17 natie - 18 wervelwind - 19 afsluiting van in gang 20. uiteinde van de aardas - 21. muur - 22. in zee stekende landpunt - 23 stenen berg - 24. kier - 25. zoon van Noach - 26 niet één 27. volledig - 28. het zij zo - 29. bergplaats - 30. schuifbak - 31. langwerpig weefsel - 32 pijp. Omschrijving der niet genummerde woorden: vuurvaste steen - overheids steun - tussenpoos bak voor verzame ling van regenwater bloem - getuigend van smaak - raadsman - voorlopig on derzoek - viervoetig dier - hertachtig dier - rad met tanden mafkop ten einde raad - soort bij soort leggen - sterretje als verwijzingsteken - die een erfenis nalaat. Als men de stukjes op de juiste wijze hééft geformeerd ontstaan de volgende plaatsnamen Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 4 juli aan 't Kasteel van Aemstel afd .prijsraadsel, N.Z. Voor burgwal 65, Amsterdam met vermelding ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: G. Placcenburg, Vine. v. Goghstraat 44 II, AMSTERDAM; mevr. v. d. Avoort, P. C. Hooftstraat 18, HAARLEM; A. v. d. Stein, Westeinde 16, NOORDWIJKERHOUT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7