Vijftig jaar geleden doodde de anar chistische student Gavro Princip in Serajewo de Oostenrijkse aartshertog Frans Ferdinand en diens gemalin. Schoten klonken na op de slagvelden van de Eerste Wereldoorlog Onmogelijk gewaande oorlog brak uit na politiek geharrewar Von Moltke: NEDERLAND WIL GEEN UITSTEL ZUIVELBELEID Weekeind modetipje Luipaardvel van badstof „HOE EERDER HOE BETER' Minister Biesheuvel in Brussel: EEC-conferentie in Amsterdam ZATERDAG 27 JUNI 1964 PAGINA 9 In zilveren met goud beslagen kisten werden Frans Ferdinand en zijn vrouw opgebaard in de kapel van de Hofburg te Wenen. De student Princip met kruisje aangeduid) werd na zijn verschik- kelijke daad vrijwel onmiddellijk gegrepen. Frans Ferdinand en zijn gemalin Sophie van Hohenberg verlaten het stadhuis van Serajewo, waar zij door het stadsbestuur waren ontvangen. Zij begaven zich op weg naar het garnizoenshospitaal om daar de gewonden te bezoeken van de bomaanslag die al eerder had plaats gevonden. Kort na hun vertrek werden zij dodelijk getrof fen door vier kogels, die werden afgevuurd door de student Prin- v cip. De met bloed bedekte tuniek van de Oostenrijkse aartshertog. Bij de aanslag werd hij door een kogel in de halsslagader getroffen. Ondanks een stralende zon kan een plotseling invallende zeewind het verblijf aan het strand minder aangenaam maken. Vooral kleine kinderen weten dan met hun bibberende lichaampjes geen raad. De mode-ontwerpers hebben daaraan gedacht, toen zij voor kleine meisjes een luipaard velletje ontwierpen, dat eenvoudig van compositie is. Het is gemaakt van badstof met een jungle-motief. Op zondag 28 juni 1014 thans dus vijftig jaar geleden knalden er in de Balkanstad Serajewo in Bosnië enkele schoten, waarvan de echo miljoenen maal versterkt in de volgende jaren over de gehele wereld zou weerklinken. De kogels, afgevuurd door de Servische Nationalistische student Gavro Princip troffen de Oostenrijkse aartshertog troonopvolger Frans Ferdinand en diens gemalin. De aartshertog en 2'jn echtgenote werden zo spoedig mogelijk naar het paleis in Serajewo overgebracht, waar zij enkele ogenblikken later aan de verwondingen bezweken. De dader van de aanslag probeerde, door zwemmend de rivier Miljacka over te steken, te ontkomen. Hij werd echter gearresteerd. Slechts •Net moeite kon men voorkomen, dat hij door het woedende publiek werd gelyncht. Bloedend uit talrijke wonden hem door mensen uit het publiek toegebracht werd Princip opgesloten. Deze jonge nationalist kon toen Niet vermoeden, dat zijn daad een der oorzaken van een gigantische oorlog 2ou zijn. Kranten over de gehele wereld brachten de volgende dagen uitvoerige Verslagen over de vorstenmoord in Serajewo. Men las, dat diezelfde dag ®1 eerder met een bom een aanslag was gepleegd, die was mislukt. Een correspondent van het Oostenrijkse dagblad „Reichspost" wist te melden, ^at de aartshertog de naar hem geworpen bom met zijn rechterarm had afgeweerd, waarna het projectiel op straat was gevallen en onder het Volgende rijtuig was ontploft. Van het publiek werden zes mensen gedood en zestien gewond, terwijl de inzittenden van de getroffen wagen, leden van het gevolg, eveneens werden gewond. De man die de bom had gewor- Pen, de 21-jarige Servische typograaf en nationalist Cabrinovic, werd dadelijk gearresteerd. Volgens de „Reichspost" vertelde de typograaf, evenals de negentienjarige Princip die later de dodelijke schoten zou lossen, hij zijn plan geruime tijd had voorbereid en dat onbekende anarchisten "em de bpm hadden gegeven. voerd tussen regeringstroepen en op standelingen zonder dat het tot een conflict op grotere schaal was gekomen. In de eerste julidagen van 1914 wijdden de Nederlandse bladen veel aandacht aan het sneuvelen van de Nederlandse overste Thomson in Al banië, die met andere Nederlandse officieren deel uit maakte van een in ternationale missie, die onder meer vorst Wilhelm van Albanië van advies moest dienen. De overste sneuvelde tijdens een gevecht tussen regerings troepen en rebellen. Tijdens een be zoek aan Groningen ter bijwoning van de academiefeesten herdacht koningin Wilhelmina de gesneuvelde overste Thomson. Namens de koningin woon de luitenant-generaal Dumonveau in de katholieke kerk in de Haagse Parkstraat 8 juli een mis bij, die door de bisschop van Haarlem werd opgedragen ter nagedachtenis van de vermoorde aartshertog en zijn gema lin. Het was warm in Nederland, bij de Haagse tram kwamen stakingen voor en ook in de Zaanstreek werd de arbeidsrust verstoord. Nog voor het zomerreces behandelde de Twee de Kamer een noodwetje, waardoor de militaire rechtspleging voortaan openbaar zou worden. Over oorlog werd ook in de tweede week van juli 1914 niet gesproken en berichten, dat Wilhelm II van Duitsland Oostenrijk (59 Enkele uren na de aanslag werd het bencht in Wenen ontvangen. Keizer Frans Jozef, die in Ischi vertoefde, keerde da- ueljjk naar Wenen terug. Niet zonder mededogen deelden de dagbladen mee, öat de keizer bij het horen van de on heilstijding had uitgeroepen: „Niets ter Wereld is mij gespaard gebleven." Zijn echtgenote, keizerin Elizabeth, was door ®en anarchist vermoord, zijn enige zoon bij het drama Mayerling om het leven gekomen, waarbij de vraag, of hij ver moord was of zelfmoord had gepleegd Niet was opgelost. Uit de gehele wereld kwamen blijken van medeleven. Keizer Wilhelm II van Duitsland, die op zondag 28 juni 1914 een zeilwedstrijd te Kiel bijwoonde en aan boord van zijn jacht „Meteor" aan de wedstrijd deel nam, keerde dadelijk naar Berlijn terug. De Paus gelastte een receptie ter ere van öe H. Petrus af, waarvoor ruim 10.000 uitnodigingen waren verzonden. De En gelse koning, de Franse president Poin- caré, hel Nederlandse en Belgische vorstenhuis, andere staatshoofden en ministers zonden allen blijken van deel neming. Werd de dubbele moord in Se rajewo door de gehele beschaafde we reld betreurd en veroordeeld, het had er aanvankelijk niet de schijn van, dat uit een der oorzaken van een wereld brand zou zjjn. Men was immers al Weer vergeten, dat de Duitse kapselier Bismarck had gezegd: „De een of an dere stommiteit in de Balkan zal de eerstvolgende oorlog veroorzaken." Niets weer er in de laatste juni en eerste julidagen van 1914 op, dat Bis marck gelijk zou krijgen en dat de moord in Serajewo ernstige gevolgen *ou hebben. veel succes met zijn romantische beel den, die hij echter in een naturalistische stijl uitwerkte. Duizenden vrouwen de den, min of meer in het verborgene en meestal zonder dat hun echtgenoten dat wisten, aan de nieuwe lichaamscul tuur, die men gymnastiek noemde. Slechts enkele van die toch wel zeer moderne vrouwen konden overigens sympathie opbrengen voor de „suffra gettes", de vrouwen die ook kiesrecht voor vrouwen wilden. In Nederland werd zonder enig enthousiasme besloten de verdediging van Nederlands Oost- Indië te reorganiseren en kwam het ritmisch dansen voor lenige jongedoch- ters steeds meer in zwang. In enkele vooraanstaande Europese bladen, waaronder de Londense „Times" kon men lezen, dat de mo gelijkheid bestond, dat deze aanslag In Serajewo tot enig rumoer in de Balkan zou kunnen leiden. Gewapen de conflicten waren in de laatste de cennia overigens herhaalde malen voorgekomen in de Balkanlanden. De Turken waren langzamerhand uit Europa teruggedrongen en nadien wa ren Serven en Bulgaren elkaar te lijf gegaan. Van die oorlog hadden de Turken weer gebruik gemaakt om enig verloren gegaan terrein te her overen. Andere belangrijke geschil len zoals de ruzie tussen Engeland, Frankrijk, Duitsland en Spanje om Marokko waren zonder oorlog bijge legd, hoewel er vaak dreigende taal was gesproken. Oorlog, een groot scheepse oorlog tenminste, scheen uit de tijd te raken. In zijn boek „De grote illusie" tracht te Norman Angell te bewijzen, dat oor- li'.? tot de onmogelijkheden behoorde. zlin boek werd door tienduizenden ge lezen en druk besproken. Ook de jonge Socialistische partijen hadden zich tegen oorlog uitgesproken. Mochten de staats heden oorlog wensen, dan zouden grote stakingen hun wel tot andere gedachten brengen. Europa en de wereld dommel den na de 28ste juni 1914 rustig ver eer. Men besprak de prestatie van de hiuitse vliegenier Berthold Böhm, die htet zijn „aeroplane", welke met een brandstof-reservoir van liefst 600 li ter zou zijn uitgerust, ruim 24 uur in oe lucht was gebleven. In de voorzomer 'an 1914 vermaakten de zeer rijken zich aan de pas ontdek'e Franse Rivièra, be donderde men in de grote steden de steeds sneller rijdende automobielen en atoegen de dames de handen van ver- 'n elkaar bii het zien van een SS?- rïie stof kon zuigen. Auguste dm, een Franse beeldhouwer, oogstte Gedurende de eerste dagen van juli kwamen er berichten uit Oostenrijk, die zorg wekten bjj hen, die de wereldpoli tiek nauwlettend volgden. De toon van de Oostenrijkse pers werd scherper. Sommige bladen onthulden het bestaan van talrijke terroristische benden in Bosnië, die ten dele uit Serviërs zou den bestaan. De bijzetting van aarts hertog Ferdinand en zijn gemalin in Artstetten was uitgegroeid tot een zwi.j- gende demonstratie tegen Servië. Enke le dagen nadien schreef de Oostenrijk se „Reichspost": „Deze slag werd ons toegebracht op het moment dat Rusland klaar is voor een oorlog. Zelfs de lank moedigste Oostenrijker zal nu naar de wapens willen grijpen om de moorden van Serajewo te wreken." Dit was weliswaar dreigende taal, maar deze woorden werden natuurlijk niet gebezigd door of namens de Oosten rijkse regering. Uit Oostenrijk kwamen nadien voortdurend berichten over het bestaan van terroristische benden in Servië, die stemming maakten jegens Oostenrijk en wandaden pleegden jegens Oostenrijkers en Oostenrijkse bezittin gen. Ook deze berichten vermochten de gemoederen wchter niet of nauwelijks te verontrusten. Schrijvers van buitenland se commentaren in de dagbladen wezen er voortdurend op, dat het ook in Al banië al maandenlang gistte in dat landje werd zelfs regelrecht oorlog ge- zou steunen indien een strafexpeditie tegen Servië tot oorlog met het tsaris tische Rusland zou leiden, maakten weinig indruk. In de tweede week van juli werd er in de toenmalige Russische hoofdstad St. Petersburg gestaakt door tienduizen den arbeiders, kwamen ook in Riga on lusten voor en was het verder in de Kaukasus bepaald onrustig. Een door binnenlandse moeilijkheden geplaagd Rusland zou zeker niet een oorlog be ginnen. Er werd niet alleen in Rusland, maar ook in Duitsland (Solingen) en Enge land (Liverpool) op uitgebreide schaal gestaakt. De pacifisten waren bijzonder in hun schik met de verklaring van de Franse senator Humbert in het parlement over het leger. De senator, sprekend over een miljoen francs kostend voorstel van de regering tot verbetering van de uitrusting en artillerie van het leger gaf als zijn mening te kennen dat het weggegooid geld zou zijn als de orga nisatie in het leger niet drastisch ge wijzigd werd en de geest van de leidende officieren niet ingrijpend zou veranderen. Er volgde een groot tumult, maar het voorstel werd aangenomen. Aan dit alles kon men duidelijk mer ken, zo zeiden de optimisten, dat Frank rijk geen oorlog wilde en Duitsland en Rusland geen oorlog kónden voeren. Oostenrijk—Hongarije moch,. dan mis schien Servië bezetten, maar dat zou alleen de zoveelste Balkanoorlog be tekenen. Deze optimisten wisten niet dat graaf Alfred von Schlieffen, van 1891 tot 1906 chef van de Duitse generale staf jaren bezig was geweest met het ontwerpen van een veldtochtsplan, waardoor Frank rijk via een opmars door België in ongeveer zes weken onschadelijk moest worden gemaakt, waarna de Duitse legers zich tegen het tsaristische BRUSSEL, 27 juni Nederland is niet bereid opnieuw het gemeenschap pelijke zuivelbeleid in de Europese Eco nomische Genieenschap naar later te verschuiven. Dit heeft de minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, op een speciale vergadering van de EÈG-minis- terraad in Brussel verklaard. Dit stand punt werd door de Nederlandse rege ring ingenomen na door minister Bies heuvel te zijn ingelicht over de moei lijkheden, die over het zuivelbeleid in Brussel zjjn ontstaan. De Nederlandse minister had zich op een nachtelijke vergadering van donder dag op vrijdag verzet tegen voorstel len om de gemeenschappelijke markt voor zuivel later te doen ingaan dan die voor rijst en rundvlees. Over alle drie werd vorig jaar december door de zes EEG-landen reeds overeenstemming be reikt, maar de uitvoeringsbesluiten voor zuivel blijken veel meer moeilijkheden op te leveren dan die voor rijst en rundvlees. Mr. Biesheuvel vond daarbij niet al leen de vijf andere EEG-landen tegen over zich, maar ook de Europese com missie. Na naar Den Haag te zijn ver trokken om daar overleg te plegen met het kabinet legde hij in de ÈEG-minis- terraad een verklaring af, waarin het reeds door hem verdedigde standpunt werd bevestigd. Minister Biesheuvel diende een nieuw voorstel in om te trachten de impasse bij de uitvoering van de nieuwe land- bouwverordeningen te doorbreken. Hier in wordt voorgesteld de datum van in voering van 1 juli waartoe in de cember van vorig jaar werd besloten te vervangen door 30 juli met de be paling, dat indien over de nog niet op geloste belangrijkste vraagstukken van het zuivelbeleid nog geen oplossing is bereikt voor deze datum, de inwerking treding van alle drie marktorganisaties automatisch tot 1 november wordt uit gesteld. Dit Nederlandse voorstel werd al di rect door de Italiaanse delegatie ver worpen. Ook een voorstel van de vice- voorzitter van de Europese commissie, dr. S. Mansholt, om nationaal reeds te beginnen met het opbouwen van het ge meenschappelijke rljstbeleid waarvan de gemeenschappelijke financiële con sequenties later met terugwerken de kracht zouden kunnen worden ver rekend, vond in Italiaanse ogen geen ge nade. Door het uitblijven van een akkoord in de ministerraad over deze kwestie is de vreemde situ'atie ontstaan dat al le drie reglementen, dus voor zuivel, rijst en rundvlees, op 1 juli a.s. in wer king treden, aangezien in de beslui ten van dpcember 1963 deze datum is vastgelegd. Maar alleen voor rijst zijn de uitvoeringsbesluiten zover gevor derd, dat dit op korte termijn ook in de praktijk mogelijk zai zjjn. Als een laatste poging om vóór deze fatale datum nog uil deze situatie te geraken zal de EEG-ministerraad op 30 juni opnieuw in Brussel bijeenkomen. BRUSSEL, 27 juni Naar van welinge lichte zijde in EEG-kringen verluidde zal de aanstaande conferentie van mi nisters van financiën van de EEG waarschijnlijk op 20 en 21 juli in Am sterdam worden gehouden. Zoals be kend was de datum oorspronkelijk ge steld op 29 juni, maar Italië wenste uitstel. De Griekse minister van coördinatie Stefan Stefanopoelos, wordt op 30 juni in Brussel verwacht om als voorzitter van de associatieraad Griekenland-EEG aan een zitting van de parlementaire associatie-commissie deel te nemen. Rusland zouden kunnen keren. Zij wis ten ook niet, dat Von Schlieffens op volgen de melancholieke Von Moltke sinds januari 1914 zijn keizer Wilhelm geregeld rapporten van ue Duitse ge heime dienst had voorgelegd, waaruit zonneklaar moest blijken, dat de Rus sen in 1916 een militaire actie, zeer waarschijnlijk tegen Duitsland, zouden beginnen Von Moltke kon weten dat Oostenrijk—Hongarije de moord in Se rajewo zou aangrijpen om zijn invloed in de Balkan, zelfs als dat een oorlog met Servië's bondgenoot Rusland ten gevolge zou hebben, te vergroten. Von Moltke wist ook. dat het met Oostenrijk verbonden Duitsland dan in die oorlog zou kunnen worden meegesleept. Toen in april 1914 En geland maritieme besprekingen met Rusland begon, werden de Duitse oorlogsvoorbereidingen met kracht voortgezet. Tijdens een bespreking met de chef van de Oostenrijkse ge- generale staf zei Von Moltke op 1 juni tegen zijn collega: „Duitsland is ge reed en hoe eerder het gebeurt, hoe beter voor ons." Op 23 juli zond Oostenrijk Servië een ultimatum, waarbij stopzetting van alle tegen OostenrijkHongarije gerichte activiteiten en onder meer een onder zoek door Oostenrijkse ambtenaren naar de moordaanslag werd geëist. De regering in Belgrado kwam zeer ver aan de eisen van de regering in Wenen tegemoet en zelfs de Duitse keizer Wilhelm II moest erkennen, dat het antwoord iedere reden tot oorlog weg nam. Servië stelde verder voor het complex van moeilijkheden aan het Permanente Hof van Arbitrage voor te leggen. Wenen beschouwde dit als een afwijzing en verbrak de diplomatieke betrekkingen. De wereld hield de adem in. In samenwerking met Duitsland pro beerde Engeland het conflict ong te lo- caliseren en Oostenrijk daarbij een prestige-overwinning te gunnen. Wil helm II onder meer de raad van Von Moltke indachtig, dat Duitsland gereed voor de strijd was aarzelde en wei gerde op 26 juli zijn medewerking aan het Engelse plan. Een dag later pro- de oorlogszuchtige taal uit Oostenrijk beerde Engeland het conflict nog te lo- zijn bondgenoten in Wenen te rem men, maar weigerde anderzijds in te stemmen met een Engels voorstel om Duitsland, Italië, Frankrijk en Enge land te laten bemiddelen. Op 28 juli 1914 verklaarde Oostenrijk de oorlog aan Servië en een dag later al beschoten Oostenrijkse kanonnen Belgrado. Diezelfde dag gaven Oosten rijk en Rusland bevel tot algemene mobilisatie. Op de laatste julidag van 1914 stelde Duitsland Rusland een ulti matum, waarin binnen twaalf uur de mobilisatie werd geëist. In Duitsland werd op 31 juli de toestand van „Kriegs- gefahr" afgekondigd. Diezelfde dag zond Duitsland ook een ultimatum aan Frankrijk, waarin binnen achttien uur een antwoord werd geëist op de vraag of Frankrijk neutraal zou blijven in ge val van een Duits-Russische oorlog. Mocht het antwoord bevestigend luiden hetgeen va.i het met Rusland ver bonden Frankrijk nauwelijks mocht worden verwachtdan eiste Duitsland als garantie voor de Franse neutraliteit voor de duur van de Duits-Russische oorlog afstand van de vestingen Tou lon en Verdun, welke da"1 door Duitse troepen zouden moeten worden bezet. De Europese bevolkingen en hun rege ringen raakten in paniek: de regeringen zagen de afgrond aan hun voeten en wrongen zich in alle mogelijke bochten om een oorlog af te venden. Op zaterdag 1 augustus, 's middags om twaalf uur stond er voor het kei zerlijk paleis te Berlijn een onafzien bare mensenmassa. Ondor ondraaglijke spanning gleden de uren voorbij. Veie Berlijnse arbeiders waren socialist, maar toen 's avonds de mobilisatie werd af gekondigd, ontstonden er wilde vreug dedansen Officieren werden op de schouders genomen. Enkele uren daar voor had de Duitse gezant in St. Pe tersburg de Russische regering de offi ciële oorlogsverklaring overhandigd. Op het laatste ogenblik probeerde Engeland nog een oorlog tussen Duitsland en Frankrijk te voorkomen, waarbij ech ter vóór alles een eventuele opmars over de Franse grens zou moeten worden afgelast. Wilhelm II greep persoonlijk in, maar toen Von Moltke "hem vertelde dat de Duitse mobilisatiemachine alleen in westelijke richting wilde draaien en de Duitse ambassadeur in Londen, Lychnofsky liet weten dat een positief Brits voorstel niet viel te verwachten, kon Von Moltke zijn gang gaan. Wil helm II hoorde toen pas dat de Franse regering haar troepen bij de Frans- Duitse grens tien kilometer terug had laten trekken om de mogelijkheid van een grensincident uit te sluiten. Wil helm hoorde ook, dat in Parijs onder groot enthousiasme de mobilisatie was afgekondigd en dat de Fransen er naar hunkerden om hun oude erfvijand ein delijk te lijf te kunnen gaan om de smaad van de verloren oorlog 1870-1871 te wreken. Door het neutrale België aan te vallen kreeg Dui'sland^ in de eerste augustusdagen van 1914 niet alleen het kleine en tegen de verwachting van de Duitsers in dapper vechtende Belgische leger tegen zich, maar ook al spoedig een taai vechtend Brits expe- ditieleger. „Europa gaat een tijdperk binnen van een worsteling, die de loop van de geschiedenis voor de eerstvol gende honderd jaar zal bepalen," zo schreef Von Moltke aan zijn Oosten rijkse collega Conrad von Hötzendorf. Het zou verder voor de eerste keer zijn dat een leger, in dit geval het Duitse, ongewapende en weerloze Bel gische en Franse burgers bij duizenden zou neerschieten liiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9