Chirurg was nog student KOEL WEER voor ogen van verbijsterde getuigen KVP bezorgd NA TWEE MAANDEN TERUG OP SOESTDIJK Koningin en Prins horen nieuws over radio Kind at zenuw- Sprong van blijdschap bij omhelzing Eieren en fruit naar Beatles Jongen zwaar gewond door zelfgemaakte rookbom Tij gerhaai gevaar voor badgasten Man schiet op vroegere echtgenote VOLGENS DAGBOEK Oswald kreeg geld van geheime dienst in Sovjet-Unie Moord door Ruby niet te voren beraamd UUadoM. over uitstel REM-wet tabletten In ziekenhuis liet weer- Op Zeeweg: Vrachtauto uit de bocht Bij Terschelling De koers van de gulden IN LONDEN Juwelenroof sfce M 0 R RIS "êefore pou Sup! Jongeman (geen rij bewijs en meisje in ziekenhuis /T) n bekend om haar prima opleiding MAANDAG 29 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 31779 Suède dames- en herenjasjes SCHIPHOL, 29 juni Tegen alle verwachting in is prinses Irene gisteren toch naar Neder land gekomen om vandaag op paleis Soestdijk de verjaardag van haar vader te vieren. Zij kwam gisteravond zonder haar man en enigszins verlaat om kwart over negen met een lijntoeste] van de Sabena op Schiphol aan. De prinses stapte de laatste minuut voor het vertrek uit Ma drid aan boord van een Spaans toestel dat haar naar Brussel bracht, waar ze overstapte. De eerste berichten over haar komst ontving men op Soestdijk, via de radionieuwsdienst. (Van onze correspondent) LEIDEN, 39 juni De Leidse chi rurg, dr. M. A. v. Dongen, verbonden aan de chirurgische staf van het St. Elisabcthziekenhuis, heeft naar thans 'bekend is geworden vorige week bij de politie een klacht ingediend tegen een 28-jarige in Amerika wonende Neder lander, die zich in het ziekenhuis nad gepresenteerd als chirurg zonder als zodanig bevoegd te zijn. De man is student en had reeds zijn kandidaat me dicijnen, zoals wij zaterdag in een deel van onze oplage reeds meldden. Als gevolg Vein de hardnekkige weige ring zijn papieren te tonen, had dr. v. Dongen argwaan opgevat. De man zou zich aan oplichting hebben schuldig ge maakt. Enkele minuten voor zijn ver trek met de Nieuw Amsterdam naar Amerika haalde de Rotterdamse politie de man van boord. Na in Leiden ver hoord te 'zijn is hij ter beschikking ge steld van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank. De arrestatie is in tegenstelling tot sommige publikaties ge beurd naar aanleiding van oplichtings- gevallen. die gering bleken te zijn. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Koel weer. Dinsdag. Zon: 4.2321.04. Maan: 9.45 iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiitiiiiimiiiiim LONDEN, 29 juni (UPI) Vijf ge maskerde mannen, die waren gewapend met hakmessen en voorhamers, hebben zaterdag in Londen, op klaarlichte dag, een juwelierswinkel overvallen. Zij maakten zich uit de voeten met juwe len tot een waarde van 50.000 pond (on geveer een half miljoen gulden)De overval had plaats in het centrum van de stad. Volgens enkele verbijsterde ooggetui gen gebruikten vier van de vjjf mannen hun hakmessen en voorhamers om de etalageruit van de winkel, Goldsmith's and Silversmith's Association in de pas sage van Burlington, aan diggels te slaan. Zij grepen een groot aantal dia manten, ringen en armbanden bij el kaar en sprongen in een wachtende auto, die door de vijfde man die de motor draaiende had gehouden werd bestuurd. De gehele overval duurde niet langer dan veertig minuten. De auto reed zó haastig weg dat enkele voorbijgangers zich snel in veiligheid moesten stellen. Winkeliers, die door het lawaai wa ren gealarmeerd, renden naar buiten en begonnen de auto te bekogelen met alles wat binnen hun bereik was, maar de bandieten ontkwamen zonder moei lijkheden. Tot nu toe ontbreekt van hen elk spoor. BLOEMENDAAL, 28 juni De 24- jarige sloper C.V. uit Haarlem is zater dagochtend vroeg met de vrachtwagen van zijn baas op de Zeeweg uit de bocht gevlogen. Hij was in gezelschap van de 19-jarige verkoopster M. E., eveneens uit Haarlem. Beiden werden gewond en moesten worden opgenomen in het Ma rinehospitaal te Overveen. De jongeman had de auto, een vrachtwagen, waarop een compressor stond, de avond tevoren meegenomen van het bedrijf van zijn baas, de sloper J. van S. Met het meisje was hij naar Zandvoort getrokken en daar had hij enkele café s bezocht. Hij zou op het strand wat geslapen hebben en daarna was hij met het meisje terug naar Haar lem gegaan. Op de Zeeweg kon hij in een van de bochten het stuur niet meer houden. De vrachtwagen vloog uit de bocht en werd zwaar beschadigd. De jongeman liep enkele hoofdwonden op, het meisje brak haar linker-enkel en kreeg ook een schouderfractuur. Opne ming van beiden in een ziekenhuis bleek noodzakelijk. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs. De politie heeft hem een bloedproef afgenomen en stelt nu een verder onderzoek in. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectiè: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent per millimeter, hoogie Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9 65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondf tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800 IRENE THUIS VOOR VERJAARDAG PRINS (Van een onzer verslaggevers) De prinses reisde incognito onder de naam Elisabeth Muller. Ze was ge kleed in een pastelgroen deux-pieces en droeg een vrolijk gekleurd hoofddoek je. Ze zag er door de zon gebruind, maar nerveus uit. De prinses was alleen vergezeld van een blond Spaans meisje, Carmen Soier dat volgens som mige berichten haar secretaresse zou zijn. Prinses Irene werd op de luchthaven verwelkomd door prinses Margriet, die kort voor negen uur in gezelschap van hoofdcommissaris C. Sesink van de pa leisrecherche, op Schiphol arriveerde. Prinses Margriet, in een witte mantel, begaf zich onmiddellijk na haar aan komst naar de z.g. Vip-room. Op Schiphol verkeerde iedereen aan vankelijk in de veronderstelling dat de koningin zelf zou komen om haar doch ter af te halen. Eerste stalmeester Bisschoff van Heemskerk had dit ver- klBErd. Hoewel er op het platform geen hek ken waren neergezet die de prinses een onbelemmerde doorgang naar de Vip- room zouden kunnen garanderen, kwam het niet tot incidenten. De ma rechaussee onder leiding van adjudant Veltman, hield de fotografen en journa listen zo veel mogelijk op een afstand. De prinses verliet het kleine lijntoestel als eerste, onmiddellijk gevolgd door mejuffrouw Carmen Soler. Ze lachte opgetogen en begaf zich tussen een horde meerennende fotografen zo snel mogelijk naar de Vip-room, waar prinses Margriet haar begroette. Kort hierna nam ze met haar zuster en hoofdcommissaris Sesink in de eerste hofauto plaats. In een tweede wagen volgde mejuffrouw Soler. Voor prinses Irene instapte, wuifde zij nog even naar de ongeveer zevenhonderd bezoekers direct boven haar op het nlatform. Bij de uitgang stonden enkele groepjes mensen, die prinses Irene hartelijk toewuifden en bloemen op het dak van de langzaamrijdende hof- auto legden. De prinses kwam kort voor tien uur op paleis Soestdijk aan in dezelfde snelle hofauto die haar in de prille ochtend van 8 april na haar afscheid van Nederland naar Schiphol en ver volgens naar Parijs bracht. Prinses Irene en haar zuster Mar griet stapten gehaast uit en liepen snel de trappen van het rechter zijbordes van het paleis op. Prinses Irene liet zich na een sprong van blijdschap in de paleisvestibule omhelzen door de koningin, die achter de vitrage haar dochter stond op te wachten. De auto was niet geëscorteerd. De rijksrecherche was over de aankomst ..BRISBANE, 29 juni De Beatles 2bn zondag in Brisbane (Australië) met bieren, sinaasappelen, appelen en to maten bekogeld. Geen van de vier Werd getroffen. Volgens de politie werd het lekkers door slechts een klein gedeelte van het overwegend hysterisch- ^bthousiaste publiek, ongeveer 10.000 jongelui begroetten de zangers ge worpen. Een dag eerder werden zij ln Nieuw- ^eeland, in Christchurch, vergast op fotte eieren. Zij werden bekogeld toen ^0 voor een menigte van 5.000 op het balkon van hun hotel verschenen, btoen *JJ twintig minuten later, na een haas- Vge vlucht, weer voor het publiek ver schenen, deden zich geen nieuwe inci denten voor. Drie beelden van prinses Irene's on verwachte aankomst gisteravond op Schiphol. Zij was er kennelijk een beetje beduusd van dat er ondanks haar plotselinge vertrek naar Neder land, nog zoveel mensen naar de lucht haven waren gekomen om haar te be groeten. Op de bovenste foto ziet men de prinses wuiven naar de honderden op de ballustrade. In de VIP-kamer vond de begroeting plaats tussen haar en prinses Margriet. Prinses Irene bleef maar even bin nen. Samen met haar zuster verscheen zij na enkele ogenblikken alweer in de deuropening (foto beneden) om daarna als eerste plaats te nemen in de klaar staande hofauto, dezelfde auto, die haar drie maanden geleden naar Schiphol bracht voor haar dramatische vertrek naar Parijs (foto rechts boven). van de prinses niet ingelicht. Reeds om acht uur stonden enkele tientallen mensen bij het paleis te wachten op de komst van de prinses. Ze wisten niets van het aankomsttijdstip af, doch wa ren op goed geluk naar het paleis ge komen na het beluisteren van hét ra diobericht waarin het vertrek van de prinses uit Madrid werd aangekondigd. Geduldig wachtende mensen trokken weer de aandacht van de terugkeren de dagjesmensen van wie er steeds meer nieuwsgierigen bij het paleis ble ven wachten. Toen de prinses tegen tienen arriveerde werd ze gadegesla gen door een paar duizend nieuwsgie rigen, die nagenoeg allemaal juichten toen de hofauto de paleishekken binnen reed. De politie van Baarn was de in de haast van huis gehaalde marechaus see inmiddels komen versterken om het verkeer in goede banen te kunnen leiden en het legertje persfotografen en verslaggevers in toom te houden. De marechaussee was op vijftig pro cent van de normale paleissterkte en bleef na aankomst van de prinses nog enige tijd in de paleistuin de wacht houden omdat na de aankomst van de prinses het publiek de weg was over- gehold en voor de paleishekken bleef juichen. (Van onze correspondent) LEIDEN, 29 juni Met levensge vaarlijke verwondingen aan hoofd, borst en rechterarm is de vijftienjarige Henk V., uit Katwijk aan Zee, in het acade misch ziekenhuis alhier opgenomen. De jongeman, leerling aan een Leids lyceum, liep deze verwondingen op toen een zelfgemaakte rookbom op zijn ka mer explodeerde. Na langdurige opera ties kon worden meegedeeld, dat de jongeman buiten levensgevaar was. SYRIË Op 200 kilometer van Da mascus is een 1250 jaar oud paleis ont dekt, zo heeft de directeur-generaal van de Syrische oudheidkundige dienst meegedeeld. Het paleis, dat in het Al Zamir gebied ligt stamt uit de tijd van de Arabische vorst Omayad Khalifa Al-Walid ben Abdelmalik, die regeerde van 705 tot 715. (RTR) TERSCHELLING, 29 juni In de Noordzee bij Terschelling zwemt een haai van een soort, die gewoonlijk uit sluitend in de Indische wateren voor komt. Het is een zeven a zeven en een halve neter lange tijgerhaai, die gevaar kan opleveren voor de badgas ten op het Waddeneiland. De haai werd zaterdagmiddag opge merkt door een der directeuren van Rederij Doeksen op Terschelling-West, de heer Jan Doeksen jr. Hü was in het Thomas Smith-Gat zijn rubberboot met aanhangmotor aan het proberen, toen hij meende een boei te zien drijven op een plaats, waar die beslist niet hoort. Hij ging erheen om het nader te onderzoeken. Toen bleek het de vin van een bijzonder groot soort haai te zijn, die ongeveer 65 cm boven het water uit stak. Het monster, dat twee gele stre pen op de kop vertoonde, liet zich niet verjagen. Het lag op de loer bij de zg. robbenplaat, kennelijk van plan een zeehond te verschalken. Af en toe sloeg het beest met zijn staart op het water waardoor dit metershoog opspatte. De tijgerhaaien zijn nogal bloeddorstig. BAARLO, 29 juni Een 42-jarige bakker ui' Amsterdam heeft zaterdag middag getracht zijn weggelopen vrouw die zich aan boord van een grindschip bevindt, dat nabij de sluis gemeerd lag, neer te schieten. De man handelde uit wraakmotieven. Verleden week deed hij eenzelfde po ging toen het schip gemeerd lag in het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Utrecht. Bij die gelegenheid verkeerden de opva renden in de veronderstelling dat de vertoornde bakker slechts gebruik maakte van een schrikpistooi. In Baar- lo is zaterdag gebleken dat dit niet het geval is. Men vond de kogel uit het pistool van de bakker. De man is vannacht in Wessem aan gehouden. DALLAS, 29 juni Zaterdag is in enkele bladen de publikatie van het dagboek van Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van John F. Kennedy, begonnen. Volgens het dag boek trouwde hij in Rusland met de tegenwoordige weduwe Marina Oswald om een ander Russisch meisje te tref fen, dat hem wegens zijn nationaliteit had afgewezen. Ook blijkt uit de tot nu toe gepu bliceerde stukken, dat hij tijdens zijn verblijf in Rusland in 1961 tenminste de helft van zijn inkomen van de Russische geheime dienst ontving. Oswald verdiende op een fabriek in Minsk (Wit-Rusland) 700 roebel per maand. In zijn dagboek schreef bij, dat de 700 roebel extra, die hij maan delijks van de M.V.D. (geheime po litie) uit Moskou ontving, waarschijn lijk de betaling was „voor mijn af zweren van de Verenigde Staten in Moskou." De extra om werd hem via het Rode Kruis verstrekt maar na zijn ver trek uit Rusland schreef hij, dat na zijn komst in Rusland in 1959 de Russen al spoedig geloofden dat hjj werkelijk de naïeve Amerikaan was die in het com munisme geloofde en hem wegens zijn geldgebrek iedere maand wat geld zon den. Hij nam het geld, waarvan hij de afkomst vermoedde, slechts aan omdat hij honger had en het koud was in Moskou. Het geld was kennelijk bedoeld om hem een goed leven in Rusland te ga randeren, want toen hij plannen be gon te maken voor terugkeer naar de Verenigde Staten, kwam er geen geld meer van het „Rode Kruis". De advocaat van Ruby, ioe Tonahlll. heeft zaterdag tegengesproken, dat Jack Ruby in een gesprek met rechter Earl Warren zou hebben toegegeven de moord op Oswald van tevoren be raamd te hebben. De commissie van onderzoek naar de moord op president John Kennedy bracht onder leiding van rechter Warren op 7 juni een bezoek aan Ru by in de staatsgevangenis van Texas. Ruby verblijft daar in afwachting van het beroep tegen het doodvonnis, dat tegen hem werd uitgesproken. Zijn advocaten hopen hem krankzinnig te kunnen laten verklaren om hem zo van de dood te redden. Tonahill zei, dat Ruby tijdens het drie en een half uur durende bezoek van rechter Warren „in de war" en „irrationeel" was. Volgens Tonahill verklaarde Ruby tegenover Warren dat hij Oswald „in een plotselinge im puls" doodschoot. (Advertentie) AMSTERDAM, 29 Juni Voor de vele Nederlande-s die In deze tt)d naar iet buitenland gaan volgen hier de ijrlizen. die de banken berekenen bil ian- en verkoor van buitenlands nankpapier (alle.' per stuk) Ai erlk. dollar Belg frank Canad dollar Deense kroon Duitse Mark Engels pond Franse frank [tal lire Moorse kroon üost schilling Port escudo Spaanse peseta Zweedse kroon Zwits frank Aankoop Verkoop 3,60 3,64 gld. 7,23','2 7,28 li cent 3,32 3,37 <ld. 52,00 53,00 cent 90,85 91,35 cent 10,08 10,18 gld 73,80 74,30 cent 0,571/4 0,591'4 cent 50,25 51.25 cent 13.99 14,09 cent 12,60 12,75 cent 6,00 6,15 cent 70,05 71,05 cent 83.85 84,35 cent DEN HAAG, 29 juni Het dagelijks bestuur van de KVP heeft de KVP-fractie in de Tweede Kamer ge vraagd zich tot de regering te wenden, om de zekerheid te verkrijgen dat door het uitstei van de behandeling in de Kamer van het wetsontwerp Instal laties continentaal plat zich geen ont wikkelingen kunnen voordoen die scha delijk kunnen zijn voor het met dit wetsontwerp beoogde doel. Zoals bekend, heeft de regering in een brief aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat de Kamer het wetsont werp niet vóór september kan behan delen. De regering meent dat alleen op grond van dit wetsontwerp maatrege len genomen zouden kunnen worden tegen het REM-eiland. HAARLEM, 29 juni De vierjarige C. van Rijn uit de Diepenbrockstraat alhier is na het eten van zenuwstillende tabletten en het drinken van glanswas zaterdagmiddag in de Maria stichting overleden. Het kindje had, toen het des morgens was opgestaan, de tabletten en de fles met was in de woonkamer ge vonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1