VANDAAG: VERTREK VN EN VIERDE VERJAARDAG ONAFHANKELIJKHEID KONINGIN BIJ J VERTREK IRENE b Kleuter sterft na enige uren Ziekte werd door arts onderschat Westen wind GIZENGA GELATEN ZOEK DE ZON OP Aan kust meer zon dan in binnenland Zomers zijn de laatste jaren heel wat minder zonnig ZAL VRIJ WORDEN kop Auto op in sloot Bestuurder verdronken Vliegtuigwrak en explosieven gevonden Jongen vond skelet van man in tuin Prinses Irene naar Spanje teruggekeerd Twee ton van werkgeefster verduisterd mm - Twee nieuwe gymnastiek lokalen in Haarlem ongeman ijna zeker slachtoffer aanslag Schot bedoeld voor ander Lee Oswald moordenaar van Kennedy ■Het weer- Het weer in Europa Procuratiehouder leidt luxe leven Bestemd voor Parkivijk en Schalkwijk Naar mening van Robert Kennedy De koers van de gulden FALCON REGENJASSEN HU NOG KEUS V Voor modieuze dames- en feenerkfeding SEPTEMBER 1965 KT,A AR WNSDAG 30 JUNI 1964 88ste JAARGANG No. 31780 éee MORRiS before youêmj! S?rijs MOÏSE TSJOMBE hoofdrol LEOPOLDSTAD, 30 juni (UPI) De voormalige president van Katanga Moïse Tsjombe heeft laten weten, dat premier Adoula formeel de verzekering heeft ge geven, dat de gevangen linkse lei der Gizenga in vrijheid zal wor den gesteld. Tsombe verklaarde, dat aan de bevrijding van Gizenga die sinds januari 1962 op een eiland in het zuiden van de rivier de Congo gevangen wordt gehou den geen voorwaarden zijn ver bonden. De zomers zijn de laatste jaren heel wat minder zonnig. Cijfers tonen dat onomstotelijk aan. Toch heeft de badmode zich daar niet veel van aangetrok ken. De bikini's zijn elke zomer kleiner geworden. Tegen het soms wisselvallige zomerweer aan het strand bieden zij de draagster onvoldoende bescher ming. Heel wat beter voldoet het costuum van deze dame, dat geïnspireerd is op de bad mode rond de eeuwwisseling. De draagbare radio was toen echt nog niet uitgevonden. mimm De koningin en prinses Irene wer den bij hun aankomst op Schiphol begroet door mr. Van Stapele, directeur van de luchthaven. s jÉ - 1 De prinses op weg naar het vliegtuig. modehuis BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tWreeiie: W. C. M. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. 'Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, f 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond' tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Tsjombe voornaamste man in roerig Congo iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 30 juni Enkele uren nadat het Enschedese gezin Affinito- Boer verblijd was met de (te vroege) Ïfeboorte van een zoon Tommasso, ver oor het nog jonge echtpaar onder bij zonder tragische omstandigheden het bijna twee jaar oude dochtertje Catha- rina. Het meisje, dat op het moment dat haar broertjè geboren werd nog in de tuin speelde, werd omstreeks acht uur onwel. De gealarmeerde dokter schreef telefonisch aspirine en een beetje vruchtensap voor. Om negen uur kwam de vader van het meisje een drankje bij de dokter vragen. Een uur later moest via een zwager en de politie de 'dokter .opnieuw gebeld worden. Nu bleek dat het kind in levensgevaar verkeerde. De dokter nam vader en Jklnd direct mee naai' net ziei<ennuis, waar Catharina niet meer te redden bleek. Volgens medici is het kind overleden aan een ziekte die snel de krachten doet afnemen en die misschien eniger mate te vergelijken is met longontste king. Het kind was 's avonds een beet je hangerig en de toestand verergerde toen snel. Dokter C. Winkel van de GGD in Enschede betreurt het dat het kind op de.ie tragische wijze om het leven is gekomen. Bovendien vindt hij het be treurenswaardig dat dit een arts overkwam die bijzonder serieus werkt en voor zijn patiënten steeds in de bres staat. (Adver tentle) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAI (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 Verwachting, meegedeeld door het KNMI geldig tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Koel weer met een matige, al en toe krachtige wind, in hoofdzaak tus sen west en noordwest. Hall tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. Woensdag Zont 04.24-21.03 maan: 00.15-10.59 Station: Den Helder Ypenburg Vlisslngcn Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Llmburg Stockholm Oslo Kopenhagen Lenden Amsterdam Brussel Luxemburg Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Weer temp. temp. afgel gisteren 24 uur zw. bew. 16 12 1 zw. bew. 16 10 0 zw. bew. 16 11 0 zw. bew. 16 8 3 zw. bew. 17 8 0.3 zw .bew. 15 8 1 zw. bew. 17 5 2 onbewolkt 18 6 5 zw. Lew. 20 8 0.2 onbewolkt 19 10 0 half bew. 15 11 0.2 zw. bew. 20 9 0 zw. b„w. 16 8 0 licht bew. 17 5 0 onbewolkt 17 6 9 licht bew. 22 5 0.2 licht bew. 26 20 0 zw. bew. 18 9 3 zw. bew. 18 8 14 half bew. 21 9 2 onbewolkt 23 8 4 onbewolkt 25 14 0 (Advertentie) i Ook cog wig*show- en im-uiltcnten met 10 tot SC", reductie) j Elke dag van 9-6 uur Polen. Het handschrift van Fré- déric Chopins „variaties in D-majeur" voor vier handen en in 1826 gecompo neerd, waarvan men dacht dat het verloren was gegaan, is teruggevonden en thans in het bezit van de Jagello- nia-bibliotheek in Krakau, aldus heeft „Pap" gemeld. (Rtr) Na twee jaar ballingschap schijnt Tsjombe thans de voornaamste figuur geworden voor een nationale verzoe ning van het verscheurde Congo. Gis termiddag heeft hg een afgevaardigde van Gizenga's communistisch gezin de „nationale bevrgdingscomité" ont vangen die hem meedeelde, dat het comité bereid is zich onvoorwaardelijk achter Tsjombes streven te scharen. Het comité is samengesteld uit aan hangers van wplen premier Loemoem- ba en Gizenga die beweert Loemoem- ba's politieke erfgenaam te zijn en het leidt vanuit Brazzaville gewapende op- Zoek de zon optijdens de vacantie, zonder daarvoor naar Californië, Libië of de Costa Brcva te reizen. Wie in ons land tijdens zijn vakantie door het grootste aantal uren zon wil bij kleuren zal het, hoe fris de zeewind ook mag zijn, toch op een van de Waddeneilanden, op de Afsluitdijk of vlak langs de kust moeten zoeken. De oorzaak licht voor de hand. Door de sterke verwarming boven land stijgt daar overdag meer warme lucht op dan boven zee en het kustgebied. Deze opstijgende warme lucht (ther miek) koelt af en gaat wolken vor men. Niet zelden kan men vanaf het strand of van een der Waddeneilan den landinwaarts de wolkenformaties op vele zomermiddagen zien hangen op een moment dat het hele kust gebied in de zon baadt. Wat de zonneschijn betreft heeft het kustgebied alles voor, maar wanneer de koele zeewinden daarbij overheersen is het ondanks wat minder uren zon in de bossen van de Veluwe, Drerthe, de Achterhoek of Limburg heel wat aan genamer. Ook de middagtomperaturen liggen daar belangrijk hoger. Zo gaf de zomer van 1963 in de omgeving van Texel, Vlieland en de Afsluitdijk 600 uren zon tegen een miriimum van 470 uren te Kootwijk op de Veluwe. Ook Midden-Brabant bleef verleden jaar aan de sombere kant. Een terugblik op de laatste tien jaar, vanaf de zomer van 1954 geeft te zien dat in deze tien jaar juni met een te kort van 56 uren zon nog niet een zo slecht figuur sloeg. Het zijn de laatste jaren vooral juli en augustus geweest die verantwoordelijk zijn voor een te kort van ruim 530 uren zonneschijn in de laatste tien zomers. 1954 147 uren minder dan normaal. 1955 34 uren meer dan normaal. 1956 206 uren minder dan normaal. 1957 14 uren meer dan normaal. 1958 71 uren minder dan normaal. 1959 190 uren meer dan normaal. 1960 82 uren minder dan normaal. 1961 101 uren minder dan normaal. 1962 65 uren minder dan normaal. 1963 96 uren minder dan normaal. In de laatste tien jaar kregen wij drie zomers met voldoende zon, namelijk in 1955, 1957 en 1959. In 1959 kwam De Bilt (waarvoor ook bovenstaande cijfers gelden) op totaal 798 uren, in 1947 op 840 uren zon tegen normaal 608 uren. Juli had in de laatste tien jaar een tekort van 221 uren in de Bilt. augustus 261 uren. Juni schijnt dit jaar een goede kans te maken boven het normale aantal uren te komen. Met spanning wachten wij af of juli en augustus eindelijk sinds 1959 dit jaar eens voor een zonnige verrassing gaan zorgen. Dit kan alleen lukken, wanneer de hogedrukgebieden wat minder aarzelend worden en ook in onze omgeving vakantie komen houden. standen in minstens vier provincies van de Congo. Vandaag verlaten de laatste een heden van het VN-leger de Congo, Het vertrek valt samen met het af lopen van het mandaat voor de re gering van Adoula. Verwacht wordt dat president Kasavoeboe Adoula za vragen om een nieuw kabinet te vor men doch volgens welingelichte zegs lieden zal Adoula het verzoek afwij zen. Algemeen wordt aangenomen dat Tsjombe na Adoula de tweede man zal zijn om als kabinetsforma teur op te treden. Vandaag is het tevens de vierde verjaardag van des Congo's onafhankelijkheid. De opkomst ln Leopoldstad bjj het eergisteren gehouden referendum voor de grondwet is bijzonder gering ge weest. Van de 350.000 kiesgerechtigden brachten er slechts 85.000 hun stem uit. 87 procent stemde voor en 13 pro cent tegen de nieuwe grondwet die aan de president van de Congo zeer uitge breide bevoegdheden geeft. ELISABETHSTAD De leider van de rebellenregering in Albertstad is de vroegere minister van gezondheid van Noord-Katanga, Ildephonse Masen- go, aldus heeft de minister van voor lichting van Katanga, Godefroid Mu- nongo, meegedeeld. Hij zei dit verno men te hebben van de provinciale mi nister van voorlichting van Noord-Ka tanga die zich in Kamina bevindt hg de uitgeweken regering. Masengo was vroeger minister van gezondheid onder de pas vermoorde president van Noord-Katanga, Jason Sendwe. Minister Munongo zei dat ook de laatste minis^cvan gezondheid van Sendwe, M'ichei Kitenta, door de rebel len was vermoord tegelijk met de hoofdinspecteur van politie en 20 poli tiemannen die Sendwe waren trouw ge bleven. BEEMSTEB, 80 juni Gisternacht is de 26-jarige P. R. Bakker alhier bp een auto-ongeluk om het leven geko men. Gistermorgen ontdekte men de auto van de heer Bakker op dc kop in een wegsloot in de nabijheid van de woning van zjjn ouders. De heer Bakker, die door verdrinking om het leven is gekomen, is vermoede lijk al uren voordat de wagen ontdekt werd in het water gereden. De lampen van de auto brandden nog. Het slachtoffer was ongehuwd. (Van onze correspondent) ARNHEM, 30 juni In de nieuwe stadswijk Presikhaaf is tydens graaf werkzaamheden het wrak van een vlieg tuig tevoorschgn gekomen. Ook werden nog niet geëxplodeerde bommen van zwaar kaliber ontdekt. Het vliegtuig, een Lancaster bommen werper, ligt wituitgeslagen en verroest dicht bij de plek waar vorig jaar een Duitse Messerschmitt is opgegraven. De Mijnenopruimingsdienst uit Den Haag zou vandaag nog zoeken naar eventueel ander gevaarlijk oorlogstuig in de om geving van het vliegtuig. (Van onze correspondent) ZEVENAAR, 30 juni In een tuin hier is gisteren een skelet gevonden. Een zoontje van een familie in de Schie- vestraat was een kuil aan het graven, toen hij op iets hards stootte. Dit bleek de schedel van een skelet te zijn. De po litie heeft het geraamte verder uitgegra ven. Het skelet is vermoedelijk van een man van 1,75 meter lengte. De stoffelij ke resten zijn vandaag in het gerechte lijk laboratorium in Den Haag onder- v -rt,—- --2, zocht SCHIPHOL, 30 juni Vanmorgen om half elf is prinses Irene met een door de KLM gecharterd lijntoestel van de Finn- air naar Madrid vertrokken. De prinses, vergezeld van haar Spaanse reisgenote Carmen Soler, werd op schiphol uitge leide gedaan door haar moeder, konin gin Juliana, en haar vriendin, Petra Brusschart. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 30 juni De procu ratiehouder van de verzekeringsmaat schappij Siiedrecht N.V., een dochter onderneming van Hudig Co. in Rot terdam, wordt ervan verdacht in jaar zijn werkgeefster voor, naar de po litie voorlopig aanneemt, twee ton te hebben opgelicht. Dit werd ontdekt ty dens de vakantie van de procuratie houder, een 41-jarige Rotterdammer. De directie van de moedermaat schappij vertrouwde de procuratie houder van Siiedrecht N.V. niet meer. De man leidde een bijzonder luxueus leven, terwijl de resultaten vein het verzekeringsbedrijf ver beneden de verwachtingen bleven. Toen de ver dachte naar Italië was vertrokken voor vakantie, begon de directie een intern onderzoek. Spoedig bleek dat een aantal posten in de zgn. „schade- portefeuille" van de afdeling scheeps- assurantiën gefingeerd waren. Hoewel de verdachte geen algemene procuratie was verleend om de finan ciële kant van de schadeclaims af te wikkelen, had hy toch zo'n vertrouwens positie, dat de claims die hg ter af wikkeling aanbood werden gehonoreerd. Nadat overduidelgk was gebleken dat de procuratiehouder op grote schaal ge malverseerd had, werd de recherche ge waarschuwd. Deze hield de verdachte zondagmiddag, direct na diens terug keer van vakantie, in Den Haag aan. Hg heeft binnen vierentwintig uur een volledige bekentenis afgelegd. Waar de twee ton zgn gebleven, valt moeilgk na te gaan. De procuratiehouder besteedde waarschgnlgk zeer grote bedragen om in een kring van welgestelden zgn stand op te houden. Hg heeft geen geld belegd. Zgn huis kocht hg reeds voor het begin van de fraude. Donderdag zal de pro curatiehouder voor de officier van jus titie mr. B. van der Meulen worden geleid. - A' A - w 1 mm (Advertentie) Frankrijk. Prins Norodom Siha nouk, het staatshoofd van Cambodja, heeft tjjdens zijn bezoek aan Parys maandagochtend aan Jean Marin, de president-directeur van het agence- France-Presse, de eretekenen van commandeur in de koninklijke orde van Cambodja overhandigd. (AFP) HAARLEM, 30 juni Binnen afzien bare tyd hoopt men tot de bouw van twee gymnastieklokalen, een in Park- wgk en een in Schalkwgk te komen. Dat is mogeiyk geworden dank zg de serie- bouw van gymnastieklokalen vanwege de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. De bouw geschiedt in samenwer king met de Nederlandse Heidemaat- schappy. In verschillende provincies heeft men reeds een dergelgke serie opgezet. Deze nieuwste serie is bedoeld voor de onderwgsinspecties Haarlem, Velsen, Alkmaar en Amstelveen. In to taal zullen er tien gymnastieklokalen worden gebouwd, welke verdeeld moe ten worden over de genoemde inspec ties. Twee ervan zullen dus in Haarlem worden gebouwd. Het zgn permanente ebouwen, die op zichzelf, dus niet ver ouden aan een school, zullen staan. Als alles meeloopt zullen de gymnastiek lokalen, waarvan er een aan de België- laan in Schalkwgk en een aan de Bazel- laan in Parkwgk in september 1965 ln gebruik genomen kunnen worden. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 30 juni Langzamerhand begint er meer klaarheid te komen in het tragisch ongeval dat de I7-jarige Utrechtse gymnasiast Rudy Beens heeft getroffen die ln de nacht van zaterdag op zondag aan de Vossegatsedgk te Bun- nik door de Utrechtse politie zwaar ge wond naast zgn bromfiets werd aange troffen. Naar het zich laat aanzien schijnt hier eerder sprake van een aanslag te zgn dan van een ongeval. Er zijn namelgk sterke aanwgzingen dat de jongeman niet door een ongelukkig toeval maar door een aggressieve daad van derden in zijn hachelijke positie is geraakt. Een onderzoek in het academisch ziekenhuis wees na melgk uit dat de scholier door een pistoolschot in de rug is getroffen. De kogel is door operatief ingrgpen ver- wgderd. De aanslag schgnt kennelijk op een ander bedoeld te zijn geweest, van wie men tot dusverre niet veel meer weet dan dat hg op een rode bromfiets rijdt en vaak langs eerdergenoemde weg pas seert. Omwonenden hebben kort na het pistoolschot twee op verdachte wij ze optredende mannen met een motor gezien, die zich op een brug in de om geving ophielden. Na het schot namen zij overhaast de vlucht zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Of zg hun vergissing toen reeds be merkt hadden, staat nog niet vast. In alle geval kwam de gezochte bromfiet ser korte tgd na de aanslag langs de plaats des onheils. Het gekerm en hulp geroep van de gewonde jongen trok zijn aandacht. Hg stopte even, nam vluchtig de situatie in ogenschouw en reed glings naar Utrecht, waar hij bij de politie aangifte deed van zijn tragische vondst. De politie ging snel naar de aangewe zen plek, vond de gewonde knaap in de berm van de dijk en bracht hem over naar het academisch ziekenhuis in Utrecht. In de grote haast waarmee het geval zich afspeelde had de Utrecht se politie vergeten de naam van de aan gever op te nemen, waardoor een nader verhoor van de rode bromfietser op wie de aanslag bedoeld schijnt geweest te zgn, tot dusverre nog niet kon plaats hebben. Hy is intussen door de politie dringend opgeroepen. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer redelijk wel. Gedurende de hele zondag en ook maandag is de rgkspolitie te Bunnik, op wier gebied het drama plaats vond, be zig geweest met het onderzoek waar- by ook enige politiehonden van de Utrechtse brigade waren ingeschakeld. Vooral naar het pistool wordt gezocht, waaruit het schot is gelost en waarvan de politie vermoedt dat de daders het in een sloot hebben geworpen. De jongen heeft gisteren na het eerste verhoor in het ziekenhuis geen verkla ring kunnen geven voor het pistoolschot dat hem trof. KRAKAU, 30 juni (UPI) De moord op president John F. Kennedy werd gepleegd door Lee Harvey Oswald als „de daad van een enkel persoon die protesteert tegen de maatschappij". 'Bit heeft Robert Kennedy, de broer van de vermoorde president, ver klaard tegenover de studenten van de universiteit van Krakau. De studenten hadden Robert Kennedy naar zgn me ning over de dood van zijn broer ge vraagd, omdat zij graag de waarheid uit een betrouwbare bron wilden ver nemen. Kennedy zei tegen de studenten dat Oswald „anti-sociaal" was. „Zoals u weet", zo vervolgde hg, „ging hg naar Rusland, maar keerde teleurgesteld en gedesillusioneerd terug. Hg was anti sociaal. Zgn daad was er een van een persoon die tegen de maatschappy pro testeert". AMSTERDAM, 30 juni Voor de vele Nederlanders die ln deze tijd naar net buitenland gaan volgen hier de prijzen, die de banken berekenen bü aan- en verkoop van buitenland? bankpapier (aller per stuk) Aankoop Verkoop Ar erlk. dollar 3,60 3,64 gld. Belg. frank 7.2314 7,28 'i cent Canad dollar 3,32 3.37 (ld Deense kroon 52,00 53.01' cent Duitse Mark 90,80 91.30 cent Engels pond 10,08 10,18 gld Franse frank 73,80 74,30 cent [tal. Ure 0,571/4 0,59 cent Noorse kroon 50.25 51,25 cent Oost. schilling 13,99 14,09 cent Port. escudo 12,60 12,75 cent Spaanse peseta 6,00 6,15 cent Zweedse kroon 70,05 71.05 cent Zwits. frank 83,85 84,35 cent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1