rapport Vijfentwintig jaar meer dan telefoniste Kruis Oude Sint Bavo wordt omlaag getakeld Wrak van stalen dak wordt nu geruimd Karwei binnen 3 dagen geklaard Bij honderdste verjaardag Groenendaal-Belvedère met Pastoor Gevaar ondergang bedreigd Ontluisterd en in verval geraakt na vele jaren attractie te zijn geweest Voorstel aan de raad om tot afbraak te besluiten binnenkort te verwachten In september opnieuw gesprek over topfusie Bloemen voor secretaresse Enquête onder 750 Haarlemse zakenlieden K.N.B.R.D. benoemt mevrouw A. Perry tot ere-official SOLEX MEVROUW F. HINRICHS Jongste lichting klaar-overtjes neemt afscheid Bollenmensen in Krelagehuis zetten haar in de bloemetjes en maar gaan nu op HARDEBELT haarlems matrassenhuis W6i iNüf oe ovasNia PAGINA 3 Win h c' ti ieii w's O T O f 399.— Terwijl de wind stevig aan de stalen steigers en de houten be kleding van de toren van de Grote Kerk rukte, is een groepje mannen van het Haarlemse aan nemingsbedrijf Dop vanmorgen begonnen aan een moeilijk karwei. In verband met de restauratie werkzaamheden aan de toren van de Oude Sint Bavo moet het on geveer vier meter hoge kruis tij delijk verhuizen naar de begane grond. Met touwen is het kruis langzaam maar zeker naar bene den gekomen langs de buitenzijde van het gebouw. Na de tocht van zesenzeventig meter zal het kruis aan een grondig onderzoek wor den onderworpen. De loden spit sen, waarop het kruis eeuwenlang heeft gerust, kunnen thans wor den vernieuwd. Een opnameploeg van de NTS trotseerde weer en wind en de kijkers kunnen in hun rustige veilige huiskamers gaan genieten van het spektakelstuk. Mevrouw Hinrichs op haar post in het telefoonhokje van het Krelagehuis. Vijfentwintig jaar verzorgde zij in haar eentje het spreekwoordelijk dnikke beurs- telefoonverkeer. HEEMSTEDE, 30 juni Het is dit jaar een eeuw geleden dat de schatrijke Heemsteedse familie Van Merlen in haar landgoed Groenendaal een hoog verheven bouwwerk liet optrekken, van waaruit men van een wijds pa norama kon genieten. De toren, bekend onder de naam „Belve dère", vormde eens een trekpleis ter voor velen. Wie nu echter een bezoek brengt aan Groenendaals hoogste punt, zal met deernis op kijken naar het witte bouwwerk, dat ontluisterd en beroofd van zijn glorie in ernstige staat van verval is geraakt. Zal de Belve dère in het honderdste jaar van zijn bestaan ten offer vallen aan het niets ontziende geweld van de slopershamer? Men moet daar ernstig rekening mee houden. Binnenkort namelijk, kan een raadsvoorstel van Burgemeester en Wethouders worden verwacht om tot afbraak van de Belvedère over te gaan. Dat doet voor het lot van de toren inderdaad het ergste vrezen. uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103 haariem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- tot f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant HAARLEM, 30 juni „Jam mer". Simpeltjes stond het ver meld tussen velerlei aantekenin gen, gisteravond terloops door ir. W. Merkx genoteerd. Jammer ook klonk het uit de mond van de Haarlemse wethouder van sport zaken, de heer P. W. Voskuilen. Beide initiatiefnemers van de plannen tot een topfusie tussen RCH, Haarlem en EDO toonden Maandagsluiting zich na afloop van het (voorlopig) laatste gesprek met de vertegen woordiging van de besturen van de drie clubs duidelijk teleurge steld. Temeer, omdat de heren Merkx en Voskuilen maandag avond met een spijtig ondertoontje in hun stem verklaarden: indien de KNVB op dit moment toestemt dat RCH, Haarlem en EDO naar de tweede klasse mogen afdalen, dan zal een „Telstarfusie" in Haarlem onherroepelijk tot stand komen. Maar, we schreven het al talloze keren, het sectiebestuur amateurvoetbal houdt het been stijf: alleen terug naar de vierde klasse. De heer B. van Odijk, winkelier, Amsterdamstraat 12, Haarlem: Tot uw dienst 6 (leuk oud filmpje). Openbaar Kunstbezit 1 (interessante lezing). Lino in de knel 1 (goede Franse film). The State of the Union 8 (boeiend overzicht). HAARLEM. 30 juni Tijdens zater dag in Utrecht gehouden examens voor instructeur van de Koninklijke Bond tot het redden van drenkelingen is de be noeming bekend gemaakt tot ere-official van de K.N.B.R.D. van mevr. A. Perry- Meijer. Mevrouw Perry-Meijer, die lid is van de Haarlemse reddingsbrigade, heeft ge durende 38 jaar voor de bond tot het redden van drenkelingen de verschil lende examens afgenomen. Door de nog steeds nadelige gevolgen van een vorig jaar opgelopen verkeersongeval zal zij het veertig jaar examinatrice zijn niet kunnen volmaken. Ere-officials kent de K.N.B.R.D. maar weinig. Met de benoeming van mevr. Perry-Meijer is het getal weer op vijf gebracht. Twee wonen in Utrecht, een in Rotterdam en voorts is sedert onge veer vier jaar ook mevrouw M. Schmidt- Müsler uit Haarlem, oud-directrice van het Sportfondsenbad, ere-official van de K.N.B.R.D. HAARLEM, 30 juni Weer zal een lichting schoolverkeersbrigadiertjes ver trekken. De jongens en meisjes zullen morgen 1 juli op de jaarlijkse af- scheidsmiddag, vlak voor de grote va kantie, loon naar werken ontvangen. Dat wil zeggen een fijne filmmiddag, waarbij inspecteur van politie Th. A. J. Blom voor verrassingen zal zorgen in de vorm van herinneringsoorkonden. Inspecteur Blom zal bovendien zorgen voor een passende afscheidsrede. De schoolverkeersbrigadiertjes 135 jon gens en meisjes, verdeeld over 10 ver- keersbrigades, die dienst doen op 12 oversteekposten worden 's middags om 2 uur verwacht in de aula van het A.H. Gerhardlyceum aan de Zijlvest. (Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 - HAARLEM-N TELEFOON 57455 HAARLEM, 30 juni Wat ligt meer voor de hand dan dat een bemind ju- bilaresse in de gelederen van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur op haar feestdag door collega's en relaties flink in de ruikers wordt gezet. Dat gebeurde gis termorgen in het Krelagehuis, waar mevrouw F. Hinrichs haar 25-jarig ju bileum als telefoniste van de vereni ging vierde, dan ook overtuigend. Des morgens bij het binnenkomen van het Krelagehuis begon het al. Bjj de in gang vond mevrouw Hinrichs een groot aantal vaste maandagse beursbezoekers in een halve kring hijeen, haar van harte een welkomstlied toezingend. Een lofrede, geschenken van de vereniging en de vaste beursbezoekers, envelop- pes met inhoud en natuurlijk bloemen volgden. En honderden handdrukken. Als iemand al die hartelijkheid ver diende dan was het mevrouw Hinrichs, vinden de beursbezoekers. Zij was im mers al die 25 jaar een onmisbare schakel geweest tussen de handelsman en zjjn afzetgebied". Ontelbare ma len per dag brengt zij voor exporteurs, commissionairs en handelaars de ver binding tot stand met kwekers en ad viseurs. De ene aanvrage na de ande re. Op de spitsuren tussen 12 en 1 uur staan de telefoongegadigden in een kleine keu voor haar hokje voor aan in de zaal. Mevrouw Hinrichs speelt het klaar om tot het einde van de keuringsdag. die tegen vijf uur in steeds minder wordende groepjes on derhandelaars uiteenvalt, haar hoge tempo vol te houden. Evenals haar vriendelijke humeur, waarvan eveneens al die heren aan de andere kant van de negen telefoonlijnen, waarover me vrouw Hinrichs kan beschikken, mee profiteren. Daarover kan men meepraten Stichting Hillegomse Beurs wekelijki sière de bloembollenhandelaars al jaren lang van dienst is: in al die jaren niet haar beurs houdt en waar zij als cais- in het Hillegomse Treslong, waar de één keer bolle-boos. HAARLEM, 30 juni Op het bouwter rein bij de Mariastichtiiig is de rust hersteld. Vandaag is een begin gemaakt met het verwijderen van de bijna vüftig meter brede overkapping, die gistermor gen als gevolg van de krachtige wind stoten tussen tien en elf uur gedeeltelijk in en gedeeltelijk op de kant van het Zuider Buitenspaarne is neergekomen. Het drieëntwintig meter hoge gevaarte was voor het begin van de winter aan gebracht door Stalen Steiger te Haar lem in verband met het voornemen van het aannemingsbedrijf J. P. A. Ne- lissen tijens de vorstperiode het werk aan de tweede verdieping van het per- soneelsverblijf zoveel mogelijk voort gang te doen vinden. Achteraf blijkt, dat de stalen kap voor niets is aangebracht. De vergunning tot doorwerken in de winter moest in no vember 1963 van liet ministerie van bouwnijverheid afkomen. Maar de ver eiste toestemmingen waren eerst in mei van dit jaar binnen. Het ongeval, dat wonder boven wonder geen persoonlijke ongevallen tot gevolg heeft gehad, be hoeft niet veel stagnatie in de werk. zaamheden te veroorzaken. Als het wrak van de overkapping is geruimd, staat niets het normaal voortzetten van het werk in de weg. Dit karweitje kan in twee a drie dagen geklaard zijn. Sta len Steiger zal het gebouw opnieuw in de steigers zetten, dit maal uiteraard zonder overkapping. De schade wordt door de verzekering gedekt. GEEN SPREEKUUR Mr. C. C. W. Hijszeler, wethouder van social» zaken en huisvesting van de gemeente Bloemendaal heeft morgen geen spreek uur. SPREEKUUR WETHOUDERS Wet houder Schippers houdt spreekuur mor genochtend om half elf in plaats van donderdag. Wethouder Happé heeft don derdag geen spreekuur. mumiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiimi Dat de Amerikaanse pastoor, die aan de Paus om het ontslag vroeg van Kardinaal Mclntyre, omdat deze - volgens hem - in de rassenkwestie een te slap standpunt innam, weer een nieuwe benoeming krijgt, lijkt ons in tweeërlei opzicht verheugend. Ten eerste, vooral, voor de priester zelf. Hij streed, zij het met ver keerde wapens, voor een belangrijke zaak. Dat hem Jaarna niet voor goed ieder wettig optreden is onmogelijk gemaakt, kan hem na de harde schorsing een troost zijn. Het moet voor hem ook een bewijs zijn, dat wèl zijn methode doch niet zijn doel stelling veroordeeld wordt. Dit laatste en dit is onze tweede reden is ook voor alle niet-direct betrokkenen van bel-ng. Immers, de kerk in Amerikr. is er niet mee ge haat, dat welke maatregel ook de schijn wekt als zou haar standpunt in de rassenkwestie niet duidelijk zijn. Zjker niet op het moment, waarop president Johnson plechtig de wet op de rassengelijkheid zal ondertekenen. Vrijwel de gehele zaterdagavond werd er op de Nederlandse televisie Duits gesproken. Daarover winden wij ons niet op. Voor een keer mag dat best. Ma:, brieven en telefoontjes hebben ons duidelijk gemaakt, dat een waarschijnlijk zeer groot deel van het kijken de publiek de uitzending niet heeft kunnen volgen. Daarmee moet de Nederlandse televisie rekening hou den. Duitse uitzendingen behoren grote uitzendingen te zijn en het is toch misschien wel nuttig dit aan het be gin van het zomerprogramma op te merken. Anders krijgen wij wellicht het ene ingeblikte Duitse produkt na het andere en daartegen zouden wij ook op andere gronden bezwaren heb ben Willem Vogt heeft het zaterdag gepresteerd )m op een bijeenkomst van de „Morele Herbewapening" een rede te houden over radio en televisie zonder de Zuilen, de R.E.M. of radio Veronica in het geding te brengen. Hij heeft gesproken over het ontzag wekkende belang van de radio en dus van het radio-onderwijs in de ontwik kelingslanden. Heel in het kort komt het hier op neer, dat algemeen onder wijs in die landen alleen en uitsluitend via radio en (over vele jaren mis schien via de t.v.) verwezenlijkt kan worden. Oorzaak: het is volstrekt on mogelijk binnen een enigermate af zienbare tijd scholen te bouwen ^oor zich zo stormachtig ontwikkelende volksmassa's. Daarbij vergeleken is nl. ons woninghouwvraagstuk hoe hard dit ook klinken moge onbe tekenend. Radio-onderwijs is dus een levens kwestie. Een levenskwestie voor hen èn een levenskwestie voor ons. Want alleen onderwijs kan de gapende kloof van het groeiende wanbegrip dempen. Welnu, wie radio zegt, heeft golf lengten nodig. In de ontwikkelings landen vooral die van de korte band. Daarover zei de grijze Vogt: „Zouden wij niet de moed dienen op te bren gen ook wat onze golflengten betreft offers te brengen voor de ontwikke lingslanden? In menig geval bete kent het slechts het prijsgeven van een beuzelachtig vermaak." Dit is een woord naar ons hart. Te vaak wanen wij ons in onze wel vaart dansend rond Veronica of de R.E.M. op een eiland, waar onze vreugden alleen in tel zijn. Wij zijn er echter een deel van en dragen dus verantwoordelijkheid voör een groter geheel. En vroeg of laat zal ons daar omtrent rekenschap worden gevraagd. Zal dan blijken dat ook Vogt een man is, roepende in de woestijn? Sinds gisteren duren de rij-examens een kwartier langer, omdat de kandi daten ook op de drukke rijkswegen hun kunnen moeten tonen. Dit bete kent dat de rij-instructeurs meer dan tot nu toe gebruikelijk hun leerlingen moeten oefenen op deze wegen, waar op doorgaans met hoge snelheden ge reden wordt en een ongelukkige ma noeuvre nauwelijks meer te herstel len is, ook niet door de beste rij-in- structeur. Wij juichen het verlengde examen als zodanig toe. Maar mag misschien de eis gesteld worden, dat leswagens op de grote weg al van verre als zo danig herkenbaar zijn, zodat het ove rige wegverkeer er rekening mee kan houden? Vijftien verkeersdoden in één weekeinde is toch al te veel. Met genoegen kunnen we vaststellen, dat het minister Andriessen zeer gro te ernst is met het in toom houden van de prijzen. Zijn jongste controle maatregelen op het hotel-, restaurant- en cafébedrijf, juist in de vakantie maanden, getuigt van een beleid met grote slagvaardigheid. Misschien heeft de bewindsman de huisvrouw nog meer aan zich verplicht nu hij maat regelen wil treffen, waardoor het vergelijken van prijzen en kwaliteiten overzichtelijker wordt. Pluim voor de bewindsman, die niet bang is voor het bedrijfsleven. Satire is een spiegel, waarin men niet zijn eigen beeld, maar dat van een ander ziet. JONATHAN SWIFT Van wethouder mr. O. H. van Wijk vernamen wij, dat B. en W. °r thans geen gat meer in ziet om het bestaan van de Belvedère te rekken. „Als uitkijktoren heeft hij zijn bete kenis verloren", argumenteert mr. van Wijk. De bomen er omheen zijn te hoog, waardoor de bezoeker alleen nog maar een uitzicht heeft op het bos. Toch zou de gemeente wel bereid zijn om tot be snoeiing van dit bosgedeelte over te gaan, indien dat ook werkelijk de moei te zou lonen. Daar de exploitatie in de voorbije jaren echter een schip van bij leggen vormde, ging de interesse voor de Belvedère van de zijde der exploi tanten volkomen verloren en om deze redenen ook wordt een restauratie van het bouwwerk niet verantwoord geacht. „Wy hadden het", zegt wethouder Van Wijk, „veel liever anders gezien. Af braak van de Belvedère betekent per slot van zaken het verloren gaan van een brok historie, dat nauw aan de ge schiedenis van Groenendaal is verbon den". Talloze Heemstedenaren, maar ook vele andere bezoekers van Groenendaal, zullen terugdenken aan de tijd dat de Belvedère als een der attracties van het bos, wel degeljjk zijn betekenis had. Het was er gezellig verpozen op het terras aan de voet van de toren, waar men onder het genot van een koele drank en temidden van het gezang der vogels neerzag op Groenendaals onvolprezen natuurschoon. En voor een dubbeltje konden de bezoekers de toren bestijgen, een klimpartij die beloond werd met een uniek vergezicht over Heemstede en wij de omgeving. Plachten de muzikanten van St. Michaël er in vroeger jaren hun dorst niet te lessen, nadat zij op zondagmiddagen in de muziektent van t bos, een welluidend concert ten gehore hadden gebracht? De Belvedère maakte voor generaties een wezenlijk deel uit van Groenendaal, dat zonder het ver trouwde beeld van zijn uitkijkpost moei lijk is in te denken. Na de stopzetting der exploitatie nu alweer enige jaren geleden is de Bel vedère een prooi geworden van ver nielzuchtige lieden. Zij verbraken de toegangspoort tot de toren, waarvan niet alleen de -amen In gruzelementen wer den geslagen, maar ook de muren en vloer het moesten ontgelden. Blijkens de gapende openingen welke het binnen werk vertoont, moeten de indringers wel van bijlen of voorhamers gebruik heb ben gemaakt. Het jaartal „Anno 1864", ingegrift bo ven de toegangspoort van de Belvedère staat er als een teken van herinnering aan het tijdperk dat het landgoed nog door de Van Merlens werd bewoond Een eeuwfeest pleegt gepaard te gaan met feestklanken de jubilaris ter ere. Maar voor de 100-jarige Belvedère dreigt thans het sombere geluid van de doodsklokken. Wij vragen ons af, of het nu werke lijk zover zal moeten komen. Zijn alle (Advertentie) h. de graaft mogelijkheden wel onderzocht om de Groenendaalse uitzichttoren tot nieuw leven te wekken? Waar men ook kijkt, overal rijzen ten behoeve van de re creatie, attracties als paddestoelen uit de grond. Waarom niet het bonkige bo venstuk van de Belvedère gesloopt en in plaats daarvan aangepast aan deze tijd een hoger en ranker torenge deelte te bouwen. Groenendaal zou dan, zonder dat het snoeimes er aan te pas hoeft te komen, in het bezit komen van een moderne uitzichttoren die bij een goed opgezette exploitatie tot een zake lijk succes moet kunnen leiden. „De Belvedère is niet met zijn tijd meegegroeid", zegt wethouder Van Wijk. Akkoord. Maar moet dit tot ge volg hebben dat aan het bestaan van de aloude toren abrupt een einde wordt gemaakt? Het gemeentebestuur van Heemstede heeft toch ook voor „Het Oude Slot" een nieuwe bestemming ge vonden. Indien een verantwoorde ex ploitatie van de Belvedère inderdaad mogelijk zou blijken, hoeft hij voor Groenendaal niet verloren te gaan. (Van een speciale verslaggever) HAARLEM, 30 juni Het college van B. en W. heeft de Kamer van Koophandel opdracht gegeven 750 Haar lemse zaken te enquêteren over de maandagsluiting. Zoals bekend heeft het Mitex-actiecomité het initiatief voor de maandagshiiting genomen. De 750 zaken zijn de meubelbranche, de da mes- en heren-modezaken, de gemeng de textiel, radio- en televisiezaken, dro gisterijen, behangerfjen en rijwiel- en bromfietsenzaken. De enquêteformulieren moeten uiter lijk op 9 juli bij de Kamer van Koop handel zijn. Op deze dag vergadert de Kamer. De uitslag van de enquête zal met het advies van de Kamer van Koophandel naar het college van B. en W. worden gezonden. Op maandag 3 augustus komen weer enige zaken, waaronder de damesmodezaken, de ge lederen van de maandagsluiters ver sterken, ook al zou de beslissing ne gatief uitvallen. En wat nu? In ieder geval houdt het drietal Haarlemse s«mi-profclubs zoals afgesproken vrijdag 3 juli zijn alge mene ledenvergadering. De diverse bij eenkomsten behoeven nu geen directe beslissingen meer op te leveren. Wel hopen de heren Merkx en Voskuilen vurig dat de ledenvergaderingen zich in positieve zin zullen uitlaten over het voortzetten van de fusie-plannen. Yant wat thans door de koppige houding van een deel an de KNVB is mislukt, slaagt misschien wel zomer 1965. De deputaties van de besturen van RCH, Haarlem en EDO. geplaagd door de voortdurende gedachte aan -'_-ds meer financiële zorgen, staan achter de beide fusie-bemiddelaars. Zij willen wel, zij beseffen immers maar al te goed dat er geen andere weg meer openstaat. Vandaar hun erkentelijkheid aan het adres van de heren Merkx en Voskuilen. Vandaar ook de bos bloe men voor mevrouw Van der Bussum, de altijd gereed staande secretaresse van wethouder Voskuilen, die de resul taten van elke bijeenkomst zwart op wit zette. Daarom spraken de betrokke nen in principe af de draad, die uitein delijk moet leiden naar algehele con centratie, na de vakartie in september weer op te nemen. Inmiddels denken de drie verenigin gen alweer aan hun eigen belangen. Zo is er een stevige achterstand in de transferperiode opgelopen. Ook andere zaken dienen met de nodige haast te worden afgehandeld. Het RCH-bcstuur en belanghebbenden steken woensdag in een spoedvergadering de koppen bjj elkaar om zich te beraden over dc situ atie in het nieuwe seizoen. Haarlem en EDO zullen ongetwijfeld volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3