Opzij T.V.- rapport Geheimhouding REM (I) Sïb susrss: REM (II) REM (IH) aan lenutzen voor bejaarden in Haarlem en omgevin Drieduizend liefhebbers voor een plaatsje in „De Rijp 58 flats voor zelfstandige bejaarden nu al bewoond „Nu Noch'' op Prinsenhof Club van Honderd5 gaat RCH financieel steunen Discussie in Zandvoortse raad SNELBOOT-AFFAIRE HEEFT NASLEEP Brief reddingsbrigade leidde tot persoonlijke complicaties Jonny „Slechts" 162 kamers beschikbaar v. d. Wel onderscheiden Twee gewonden bij botsing twee personenwagens A'damsevaart Sociëteit zorgt jaarlijks voor bedrai van f25, tot f 50, Agenda n ie u Yvv ■Hl KSÏtSihoi W»kj. Kind gered Knap en vrolijk wagenspel WOENSDAG 1 JULI 1964 PAGINA 3 vuil het BLOEMENDAAL, 1 juli Er bestaat in Haarlem en om geving een zeer grote behoefte aan verzorgingstehuizen voor be iaarden. Dat blijkt onder meer uit het grote aantal aanvragen voor plaatsing in het in Bloemendaal in aanbouw zijnde bejaardentehuis „De Rijp". Maar liefst drieduizend personen hebben zich daarvoor gemeld. Er zijn echter „slechts» honderdtweeënzestig kameis te verdelen. Het is dus beslist geen luxe, dat de Sint Lambertusstich- ting op zeer korte termijn aan ae een r.-k. bejaardentehuis wil nou- Dompvloedslaan in Bloemendaa wen en dat de Hervormde Diaco nie in Haarlem plannen heeft voor de bouw van een bejaardentehuis aan de Zomervaart in Haarlem- Ook voor de oplossing van de woningnood in het algemeen is de bouw van meer bejaardentehui zen toe te juichen. Als bejaarden naar een tehuis gaan, komt er in heel veel gevallen namelijk een woning vrij voor jonge gezinnen. Het hoofdgebouw van het bejaar dentehuis „De Rijp" in Bloemen daal telt elf verdiepingen. In dit hoofdgebouw komen 162 kamers voor verzorging behoevende be jaarden. Een onderdeel van het bejaarden complex ,iDe Rijp" in Bloemen daal vormen de flats voor zelf standigebejaarde echtparen. HAARLEM, 1 juli Een „sociëteit" gaat RCH, hoe merk waardig dit ook moge klinken, financieel enigszins uit de zorgen halen. De „Club van Honderd", zoals de sociëteit in de wandeling heet, zal de Racing namelijk ieder jaar een bedrag tussen de 25.000 en 50.000 „schenken". Honderd zakenmensen, vandaar de naam „Club van Honderd", betalen mi nimaal 250 per jaar aan contri butie. Bovendien wil de sociëteit nog talrijke andere activiteiten ontplooien om RCH de nodige penningen toe te stoppen. Haarlem De geheimzinnigheid, waarmee het gemeentebestuur van Beverwijk om springt met het nieuwe centrumplan, verbaast ons. Geheimzinnigheid wekt nu eenmaal achterdocht en daarmee is Beverwijk echt niet gebaat. Boven dien wordt met deze geheimzinnigheid een van de grondregels van de demo cratie, zo niet de belangrijkste, die van de openbaarheid, met voeten gettedenu aJlemaal weI verklaarbaar zijn en men zal er wel allerlei argu menten voor kunnen aanvoeren, maar toch geeft het een gevoel van onbe hagen. Het zou bijzonder verhelderend werken als, los van het onderhavige plan, in de gemeenteraad eens een duscussie op gang kwam over de openbaarheid der raadsvergaderingen en het recht van de burger om een zo goed mogelijk inzicht te krijgen in zaken, waar hij rechtstreeks bij betrokken is. Zou in deze geheimzinnigdoenerij niet één van de oorzaken liggen van de geringe belangstelling voor de poli tiek? En moet hieruit niet tevens worden verklaard, dat bij zovelen het woord „politiek" een ongunstige klank heeft? Nauwelijks een dag nadat prinses Irene uit ons land is vertrokken, be reiken ons uit Spanje weer allerlei berichten, die maar één doel schijnen te hebben: het prinselijk paar j? een ongunstig daglicht stellen. D°n Carlos zou een idiote brief overhet ten val hreneen van Franco hebben gescnre ven, de beide echtgenoten zouden ste vige ruzie hebben en vooral het feit dat zij zich allebei »f bad^k (pri ises Irene zelfs in bikini) hebben laten fo tograferen zou veel kwaad bloed heb ben gezet. Hoe dan ook zo leest men overal hun toch al geringe kansen op de Spaanse troon zijn nu wel helemaal verkeken. Dat laatste willen wij graag geloven. WK hebben nooit anders gedacht, trou wens. Wij vrezen echter, dat er in Spanje lieden wonen, ook royalisten, die daarvan nog steeds niet zo over tuigd zijn en die dus geen middel on beproefd laten om via dagbladen, die hun welgezind zijn, praatjes te ver spreiden, die het leven van het jon ge paar moeten veronaangenamen. Anders gezegd: het ziet ernaar uit, dat wij ons in Nederland een voorlich ting over Carlisten laten opdringen, die door anti-Carlisten verzorgd wordt. Het Carlisme blijft er, overigens, even onbetekenend bij. Op de kiezers moeten de kamerde batten over de REM langzamerhand toch wel een zeer vreemde indruk «Liren Tegen het commerciële ge bild van radio-Veronica is destijds klaarde zelfs oniangs dat Veronica voorzag in een behoette.^Ma^nu het niet een sch p, ecjame betaal- betreft, dat door d verzorgen, is de uitzendingen gaat v ,jaar. de hel losgebroken. En gM* Jg daar bij echt om het opmerkelijke schil tussen een verankerd sc F een eiland? Wij dachten van n ei,* wordt het wel zo gespeeld. Hel om de commerciële televisie. verschil tussen schip en eiland «a toch niet zó groot zijn, dat de ha mer daardoor alleen al in een stem ming raakt of het bestaan van de Nederlandse staat zelve in gevaar is gebracht. Psychologen hebben wellicht een aardige verklari .g voor de felheid van de Kamermeerderheid: een schuldig geweten. Want hoe lang wordt er in ons land al niet gesproken over com merciële TV? Schier eindeloos is er gedebatteerd en gediscusierd. Maar gedaan? Niets! En nu buiten staanders op eigen houtje de knoop doorhakken, is het allemaal helemaal fout. Daar klopt iets niet. Wij hebben alle eerbied voor de par lementaire democratie. Maar deze moet niet verzanden in besluiteloos heid. En het is in de eerste plaats be sluiteloosheid, die voor de REM de weg heeft vrijgemaakt. DC R.E M.-affaire is intussen opge blazen tot afmetingen, die belangrij ker zaken te boven dreigen te gaan. Het is een prestige-zaak geworden voor regering en Kamermeerderheid. En wij vragen ons in gemoede af of dit wel strookt met de waardigheid van beide- Men heeft zich naar onze smaak veel te fel vastgebeten in deze zaah Vooral ook, omdat men strijdt met een wapen van twijfelachtige waarde Het internationaal -echt is een doolhof, waarin maar heel weinig «necialisten enigszins de weg weten. mer groot gevaar hun gezicht te verliezen. Is dit sop de kool wel waafd? In hoeverre vertolken de volksvenegen woordigers in het B.E.M-4e» prcrote kelijk de mening van de ov g meerderheid van het Nede volk? Wij zouden er onze hand mei voor in het vuur willen steken. derzijds kan men zich afvragen ke toekomstmogelijkheden voor R.E.M. zijn weggelegd indien dat gebeurt toch eigenlijk al, zij n indirect druk wordt uitgeoe^.. op de toekomstige adverteerders. BHJ' ven zij weg dan zal de R.EJW. een vroegtijdige dood sterven bij gebrek aan baten. Daarom ook moet men blij zjjn met de grootse opzet van het bejaardentehuis „De Rjjp", dat op het gelijknamige voor malige landgoed aan de Bloemendaalse- weg wordt gebouwd in opdracht van de Hervormde Diaconieën van Bloemen daal, Haarlem, Schoten en Spaarndam, me zich voor dat gezamenlijke doel in 1J57 hebben verenigd in een stichting. Het bejaardentehuis „De Ryp" omval namelijk niet alleen 162 kamers voor verzorging behoevende bejaarden. Er i« n°g achtenvijftig flats voor be- J^nrde echtparen, die nog geen verzor- Jj ng door andere van node hebben, maar e graag wat kleiner wilden wonen. flatjes voor nog zelfstandige be- e°htparen zyn ondergebracht in Z OP elkander staande vleugels fintii1 hoofdgebouw; een v'eu?el me' etaü! JP drie etages en een in vier haTof'meeste flatjes bestaan uit een gelèe-eSh ?ïkentJe' bergruimte, een was- f Saheid en een toilet en een woon- enkele «n?-ex slaapkamer. Er zijn ook Het h,les met twee slaapkamertjes, hoofdgebouw, waarin zich de 162 kamers voor verzorging behoevende be jaarden bevinden, bestaat uit elf verdie pingen. De suggestie om in de hoogte te bouwen is destijds uitgegaan van Bloe- mendaals burgemeester, dr. D. H. Pee reboom Voller, van wie de stichting bij zonder veel steun heeft gekregen bij de verwezenlijking van haar plannen. Grond voor die suggestie vormde de wens het aanzien van de omgeving niet te ver storen; het terrein waarop het tehuis is gebouwd sluit aan bij het Bloemendaalse bos. Het bestuur van de stichting heeft er, nu het ontwerp van het architectenbu reau Berghoef en Klarenbeek is uitge voerd, geen spijt van de suggestie van Bloemendaals burgemeester te hebben opgevolgd. Inderdaad doet het huis het foed temidden van de zware bebossing, ie zoveel als mogelijk was, is gehand haafd. De Bloemendalers zullen daar heel blij mee zijn, maar ook de toekomstige bewoners van het huis. Zij zitten nu niet zo te kijk. Aan het verzorgingstehuis is ook nog een vleugel gebouwd, die de zie kenafdeling bevat. Deze heeft een ca paciteit van vijftien bedden. De zie kenafdeling zal ook ten dienste staan van het Witte Kruis in Bloemendaal, die daarmee een riante huisvesting heeft gekregen. Het Witte Kruis mag gebruik maken van de dokterskamer van de ziekenafdeling en heeft voorts een eigen wachtkamer en magazijnen. rt aan het personeel van het bejaar- stef 8 is g'edachf. Ih de twee hoog- j.® ecages van het hoofdgebouw worden de g®rs. vo°r hen ingericht. Op de tien- elfde verdieping komen voorts ook nog een aantal logeerkamers. Het ge hele complex wordt centraal verwarmd. Met de bouw, die wordt uitgevoerd door de Amsterdamse Aannemingsmaat schappij en met de inrichting is in to taal een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid. Het merendeel der flatjes voor zelf standige bejaarde echtparen is reeds bewoond. Het hoofdgebouw met de ka mers voor verzorging behoevende be jaarden komt nog voor het einde van dit jaar gereed. Op zeer korte termjjn zal men dan nog in de tuin voor het verzor gingsgebouw een achthoekige recreatie zaal bouwen. De tuin rond het tehuis de stich ting heeft ruim vijf hectaren grond aan gekocht wordt aangelegd naar een ontwerp van de Nederlandse Heide Mij. Het ligt in de bedoeling het park rond het complex open te stellen voor het pu bliek, omdat het visueel één geheel vormt met het Bloemendaalse bos. HAARLEM, 1 juli Temidden van zijn klasgenoten van de vierde klas van de mr. J. H. Thielschool is vanmorgen de 11-jarige Jonny van der Wel uit de Hannie Schaftstraat 154 II onderschei den. Hij kreeg van het dr. Merensfonds het diploma (loffelijk getuigschrift) en medaille voor het op 11 april redden van een drenkeling. Dit was de 6-jari- ge Tjerk Ido Salomons, die in het wa ter van de Gouwwetering bij de Ri chard Holkade was gevallen. De voorzitter van het dr. W. E. Me rensfonds en directeur van de Haar lemse GG en GD, dokter D. Heijmans reikte diploma en medaille uit. Dit ge schiedde tevens in aanwezigheid van de ouders van Jonny. Dokter Heijmans stelde de flinke daad van Jonny als voorbeeld voor zijn klasgenoten en vele anderen. Toen de jongen bü de Richard Holkade aan het spelen was en een an dere jongen hoorde roepen dat zijn broertje in het water was gevallen, raak te Jonny niet in paniek. Integendeel, hij ging naar het water, sprong er gekleed in en bracht de kleine drenkeling veilig naar de wallekant. Dokter He jjmans zette het doel van het Dr. Merensfonds uiteen en vertelde hoe dit fonds werd gesticht. De medeleer lingen brachten Jonny een driewerf hoe ra voor zijn moedige daad. De propagandist van het reddend zwemmen, de heer John. M. Schmidt, gaf de meisjes en jongens enige aanwijzin gen voor hun eventuele strandbezoek in de komende maanden. HAARLEM, 1 juli Gisteravond is op de kruising Amsterdamsevaart-Prins Bernhardlaan een verkeersongeval ge beurd, waarbij twee personenwagens zwaar werden beschadigd en de twee bestuurders vrij ernstig werden gewond. Omstreeks half zeven verleende C. v. B. uit IJmuiden, kamende uit de Prins Bernhardlaan, geen voorrang aan de andere bestuurder, N. B. uit Zandvoort, die op de Amsterdamsevaart in de rich ting Amsterdam reed. De auto van Van B. werd weggeslingerd en kwam met de wielen omhoog op de weg te liggen. De heer Van B. werd met een bekken fractuur overgebracht naar het Sint An- toniusziekenhuis in IJmuiden en de heer B. werd met een hersenschudding op genomen in het Grote Gasthuis te Haar lem. Inmiddels is hij naar zijn huis te ruggekeerd. HAARLEM. 1 juli Tweemaal heeft De Nieuwe Komedie gisterenavond de middeleeuwse klucht „Nu Noch" als een wagenspel opgevoerd op het Prinsenhof. Tientallen belangstellenden hadden hun plaatsje voor de grote wagen gevonden en zij hebben een paar kwartier genoten van het knappe spel, dat de Komedian ten ten beste gaven. Het uit de vijftiende eeuw stammende verhaal van de man, die zwaar onder de plak zit van zijn vrouw en met een handigheidje daar- onderuit probeert te komen, werd met fantasie en verrukkelijk spel gebracht. De man krijgt van zijn buurman de raad bp alles wat zgn vrouw hem aandoet hoe zy' hem ook slaat steeds „nu noch" (nog meer) te zeggen. Hü volgt die raad op en blykt groot succes te boeken. Zyn vrouw denkt, dat hy door de duivel bezeten is en roept de hulp in van de pastoor. Het leven van de man wordt draaglijk, maar als hij zich in zyn overmoed vergist, komt zyn truc uit. En het oude leventje begint opnieuw. De verschillende typen werden raak getekend. Iedereen beleefde er groot plezier aan. Vanavond zijn er nog twee voorstellingen, een om negen en een om tien uur. Vandaag ons laatste tv-rapport- Ge durende enkele maanden hebben onze lezers, en vooral lezeressen, gelegen heid gekregen om hun mening over het tv-programma te geven. Uit de vele reacties hebben we opgemaakt, dat de rapporten met kritische be langstelling zijn doorgelezen. Wij heb ben een boeiend beeld gekregen van het oordeel, dat kijkers - in - doorsnee hebben over de tv-programma's. Vaak week dat oordeel sterk af van de of ficiële kritiek, maar dat maakte het rapport des te interessanter, mede door het korte commentaar, dat daar bij werd gegeven. Bij dit laatste rapport: dank aan alle medewerksters en medewerkers. En misschien tot een volgende keer. Mevr. Tillemans, Slachthuisstraat 91 rd, Haarlem (huisvrouw): Jean Ferrat 8 (erg goed). Vijf jaar Nederlands Danstheater 7 (ik houd wel van ballet). Symphony in three movements 8 (geweldig). Bette Davis 7 (interessant). (Van een speciale verslaggever) Tijdens de fusie-besprekingen hebben enkele Racingbestuurders in het diep ste geheim gewerkt aan de oprichting van de „Club van Honderd". Nu dit jaar geen concentratie van het betaal de voetbal in Haarlem valt te verwach ten, maakte RCH zyn plannen open baar. Wat houdt nu de „Club van Honderd" precies in? De sociëteit, die iedere week bijeen komt in de gratis beschik baar gestelde bovenzalen van „Van ZANDVOORT, 1 juli Tpdens de rondvraag in de gemeenteraadsverga dering is het geschrift van de Zand voortse reddingsbrigade „Na de storm" over de snelboot-kwestie ter sprake ge komen. Het raadslid Van der Werff (C.H.) was daarin beschuldigd onwaar heid in de vorige raadsvergadering te hebben gezegd. De heer Van der Werff hield staande dat de bestuursleden van de brigade raadsleden hebben beïn vloed. De brigade niet de politie „waar zjj op het strand mee moeten samen werken" op deze wjjze in het vaar water zitten. Hij pleitte voor een goede samenwerking tussen politie en briga de. De heer Breure van de „groep- Breure" zei, dat hü zelf bü de secre taris van de brigade om informatie had gevraagd. Hg' besprak het feit dat de viering van het zestigjarig bestaan van de gymnastiekvereniging O.S.S. in de snelboot-affaire is betrokken. Een der ondertekenaars van het geschrift van de brigade, de heer K. C. van der Mge, is namelgk voorzitter van de feestcommissie. De burgemeester heeft aan O.S.S. te verstaan gegeven dat hü niet zal verschgnen bij gebeurtenis sen waar hg' kans zal lopen de heer Van der Mije te ontmoeten. Hierop heeft de heer Van der Mije ontslag genomen als voorzitter van de feest commissie. De heer Breure vond het jammer dat O.S.S. betrokken werd in de na sleep van de snelboot-affaire en hü vroeg of de burgemeester bereid was met de heer Van der Mge te spreken om een streep te halen door deze na sleep. De burgemeester H. M. van Fe- nema zei, dat hg weinig zin had om opnieuw over de snelboot-affaire te gaan spreken. In de brief van de red dingsbrigade is de burgemeester be schuldigd van het debiteren van leu gens en de grootst mogelijke nonsens. De heer Van der Mge heeft de brief mede-ondertekend en toevalligerwijze is hg voorzitter van de O.S.S.-feestcom- missie. De burgemeester heeft O.S.S. laten weten dat hij de heer Van der Mge niet wil ontmoeten; dat deze daar uit een consequentie heeft getrokken is zjjn zaak. Op het raadhuis kan de bur gemeester bg een officiële ontvangst geen gastheer zgn en de heer Van der Mije met uitgestoken hand tegemoet treden. Of er nog een mogelykheid is om tot betere samenwerking tussen po litie en reddingsbrigade te komen wil de de burgemeester helemaal in het midden laten. Aken" denkt de uitwedstrg'den van het eerste Blauw-Zwarte team te kunnen verzorgen, bgvoorbeeld door de reis per bus of luxe auto's te financieren. Ook zal zg zonodig extra-premies ver strekken aan de spelers van de hoog ste formatie. Tevens krg'gt de sociëteit een grote zeggenschap over de behan deling van velerlei geldelijke vraag stukken. De „Club van Honderd" wil reclameborden rond de grasmat tegen een fikse prgs verhuren. Een belang- rgke taak van de RCH-sociëteit vormt het aantrekken van financiële midde len om nieuwe voetballers te kunnen aantrekken. De „Club van Honderd", voorna melijk bestaande uit draagkrachtige leden van RCH en enkele buiten staanders uit het bedrgfsleven, is al voor 50 pet. volgeboekt. Binnen veer tien dagen denkt de Racing de zaak rond te hebben. Uiteraard zün de werkzaamheden van de „Club van Honderd" niet voldoende voor RCH om zich uit de financiële zorgen te mogen wanen. „Natuurlgk staat er nog veel meer te gebeuren", zo lichtte een zegsman van de Heem- steedse semi-profclub ons in. Immers, twee jaar geleden sloot RCH een ren teloze lening af voor de duur van vgf jaar. Het bestuur van de Racing wil aan het einde van het seizoen 1964-'65 een deel van dit bedrag opzg leggen. FILMS: CINEMA PALACE: De zwarte Lanciers, 14 jaar, 2, 7. 9.15 uur. FRANS HALS. Woensdag: West-End Jungle, strikt volw. 7 en 9.15 uur. LIDO: Man. vrouw en het huwelijk, volw., 2, 7. 9.15 uur. LUXOR: Op het spoor der verdwenen vrouwen, 14 jaar, 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: The Victors. 18 jaar, 2 en 8 uur. ROXY, t/m woensdag: Caesar de veroveraar, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Fiin't is gepeperd, volw., 2, 6.45, 9.30 uur. MINERVA. Woensdag: Jazz op een zomeravond, a. 1. 8.15 uur. Wo.-midd. 2.30 uur: De zoon van Lassie, alle leeftijden. MUZIEK: Donderdag l juli Grote of St. Bavokerk, 3 tot 4 uur: Orgel concert door Jan Schmitz. Concertgebouw, 8.15 uur: N.Ph. O. zomer- concert o.l.v. Marinus Adam. Solist: Richard Matuschka, cello. TENTOONSTELLINGEN Fans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 18e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 5 uur. 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur. Zondag van 1 5 uur. Expositie van net onlangs ontdekte mans portret van Frans Hals Frans Halsmuseum: Prenten Kabinet. Gra fiek van Dürer en tijdgenoten. Geopend 10 5 uur. Zo. 1 5 uur. t/m 6 september. ley Iers Museum: Schildergen 19e en 2ue eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, lBe t/m 19e eeuw. Fos sielen. natuurkundige Instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 11 3 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10 —12.30 en van 1.30 5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Houtweg 103, bet voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Geopend donderdags van 10 12.30 en 1330 17 uur Zon- en feestdagen van 2 5 uur Llnnaeushoi, Bcnncbroek: Openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloemen tropentuin en mlnicorso. Geopend van 9 6 uur. (t/m oktober) 't Goede Uur: Tentoonstelling van teke ningen, aquarellen en enige plastieken van Hubert van Llth Kunstzaal „Barteljorls", Barteljorlsstraat: Expositie schildergen, aquarellen en teke ningen van Pauline Zwaai; Keramiek van Francine Timmers Geopend maandag 1 6 uur. dinsdag t/m zaterdag 9 6 uur. Tot en met 4 lull. Tegiers Museum, Spaame 16: Tekeningen van Michelangelo. Geopend: dag. behalve ma 10-5 uur Eerste zondag van de maand 1-5 uur. Vleeshal: Tentoonstelling van beeldhouw werken van Nic. Jonk en Arthur Spronken, t/m 12 lull. Museum Van Looy: Herdenkingstentoon stelling Sjoerd H. De Roos (18771962). Letterontwerper - Typograaf Geopend dag. van 10 5 uur. Zo. van 1 5 uur Tot en met 26 Juli. Vlshal: Kleine exposities van Jules Cha- pon, Kees Okx, J. Ploos, H. K. Werkman, Couzijn, Corneille en Lucebert. Tot en met 12 Juli.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3