//èaatf \s GEEN SENSATIE OP WIMBLEDON Plaatsingen bij de dames blijken juist te zijn Geen her-ex ondanks ernstige fraude in Marseille DAG PUZZLE Prijsverlaging van Chefarine „4" Chefarine .4" V.N.-militairen uit de Congo Programma 's Televisie i Radio; r- r en antwoord Rugklachten Huur Inkomsten belasting Loodgieter Pil de steigers mm NTS-sport op tweede net iüiil Vuile nek Idee Muis Typisch VPRO- avond Woensdag Donderdag Donderdag Woensdag Buitenland ■2 In extase De schelmenstreken van Scapin" op TV Buitenland WOENSDAG 1 JULI 1964 PAGINA 9 PARIJS, 1 juli De ruim 61.000 kandidaten van het gym nasiaal eindexamen „wijsgerige studierichting" van heel Frankrijk en hun mede aan de zenuwen lij dende ouders hebben gisteravond verlicht kunnen ademhalen: de kandidaten zullen het schriftelijk examen dat zij zo pas achter de rug hebben niet over hoeven te doen. De dreiging had hen giste ren even boven het hoofd gehan gen als gevolg van een examen schandaal te Marseille dat in zijn soort het ernstigste heet sinds in het jaar 1870 het baccalau- reaatsexamen in zijn huidige vorm werd ingevoerd. 2 1 3 3 4 k 5 5 6 Op verzoek van de regering heb ben wij ons bereid verklaard mede te werken aan het prijsbeleid en de prijs van Chefarine "4" te verlagen. Deze bedraagt thans: f 0.85 per buisje van 20 tabletten f 1.60 per 40 tabletten in strips f 3.70 per flacon van 100 tabletten Achter microfoon en beeldbuis door Geert Groothoff Links op de voorgrond Bep Rowold, tijdens een ,Jükymasters- show" die ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het orkest op het t.v.-scherm werd gebracht. m 'tjonge moet zijn! LEOPOLDSTAD, 1 juli (UPI) De laatste onderdelen van de troepen van de Verenigde Naties bestaande uit Canadese stafoffi cieren en Nigeriaanse soldaten zijn dinsdag met stille trom uit de Congo vertrokken. Bij het af scheid waren geen officiële func tionarissen aanwezig. Vragen voor deze rubriek rlchte man aan da Redaotia van ona blad (mat In da llnker-bovenhoek der enveloppe „Vregenrubrlek"). Da beantwoording geeehledt gratia. Men houde ar nog rekening mee, dat man 14 dagen op antwoord kan moetan wachten. Vraag: M(jn zoon zou begin mei af- awaaien, maar daar hij wegens rug klachten onder doktersbehandeling (bestraling) was, mocht hij nog 2 maan den nadienen. Eerstdaags bestaat de kans, dat hij als genezen ontslagen wordt. Ais hij straks uit dienst komt is hjj niet verzekerd. Wat moet ik nu doen als de rugklachten weer terug komen en een nieuwe bestralingskuur nodig is? Aldus vraagt abonné F. C. A. Mt. B. Antwoord: Voor uw zoon met groot verlof gezonden wordt, komt hij nog voor een keuringscommissie. Of hij dan door de dienst wordt losgelaten hangt onder meer af van de vraag of zijn rug klachten „in en door de dienst" zijn ontstaan. Indien dit het geval is en uw zoon zou na terugkeer in de burgermaatschappij opnieuw rugklachten krijgen, die een medische behandeling vergen, dan is be roep mogelijk bij de Inspecteur van de Militair Geneeskundige Dienst (Nassau- plein 30, Den Haag). Vraag: Per 1 januari is my zonder verdere bepalingen de huur opgezegd, omdat mijn, overigens nog in goede staat verkerende woning is bestemd voor afbraak. De gemeente wil op die plaats een garage bouwen. Twee maan den geleden kreeg is een briefje met het verzoek de vergoeding voor het gebruik van de woning over te maken aan Publieke Werken. Heeft deze in stantie het recht daartoe? Er bestaat toch geen huurovereenkomst meer, zo meent W. J. s. te A. Antwoord: Het opzeggen van de huur overeenkomst ontstaat u volgens de wet niet van de verplichting huur te betalen, zolang u het pand blijft bewonen. De huuradviescommissie in uw woonplaats verzekerde ons, dat u beslist zwak staat, Indien u deze zaak juridisch wilt gaan uitvechten. Weigert u betaling dan kan P.W. u voor de kantonrechter dagen. Vraag: Door een loodgietersbedryf nieuwe werkgever als magazijnbedien- de. Ik verdien Ho.- per week, waar- van loonbelasting, AOW etc. wordt in gehouden. Van mijn vroegere werk gever kan ik thuiswerk krijgen, waar- mee ik 40.- per week verdien. Kom ik nu in de inkomstenbelasting te- recht? En zo ja, hoeveel moet ik dan aan het eind van het jaar betalen? Dit vraagt ons A. V. te V. Antwoord: U moet inderdaad inkom stenbelasting gaan betalen. Hoeveel, kunnen wij u niet zeggen, omdat wij niet weten of u gehuwd bent, kinderen hebt, hoeveel u precies in 1964 gaat verdienen en hoeveel z.g. verwervings kosten u hebt om dat thuiswerk te kun nen verrichten. Vraag: Daar een loodgietersbedryf heb ik een reparatie aan mUn huis la ten verrichten. Nu kryg ik de rekening met 4% Omzetbelasting bijgerekend. Ben ik verplicht dat te betalen? Aldus een vraag van P. P. S. te S. Antwoord: Wat uw loodgieter gedaan heeft is ongebruikelijk, maar niet on juist of verboden. Over het algemeen is de omzetbelasting reeds ingebouwd in de prijzen voor materiaal en arbeids loon en wordt de O.B. dus niet apart berekend. Indien u de zaak niet geheel Vertrouwt kunt u by uw loodgieter na- Vraag doen of de kosten van materialen en arbeidsloon op uw nota zonder O.B. zUn. Anders zou u dubbel betalen. P.S. Sommige inzenders worden soms .boos, omdat onze antwoorden niet aan hun verwachtingen beantwoorden. W« begrypen dat en in bepaalde gevallen hebben ook wy het gevoel, dat de strikte toepassing van wetten of maatregelen tot onrechtvaardigheden lelden. Wy hopen echter, dat men inziet, dat niet wy daar voor verantwoordeiykheid dragen. Wy geven antwoord. Ook ongunstige ant woorden. Dat is de vaak ondankbare taak van hen, wier beroep voorlichting heet. wy zullen desalniettemin deze moeilijke taak, die toch ten voordele van onze lezers strekt voortzetten. Vraag: Zowel in de toespraak, die Eaus Paulus vorige week heeft ge- ouden als in Uw commentaren (Pil LONDEN, 1 juli De heren van de plaatsingscommissie hebben elkaar van middag op Wimbledon op de schouders geklopt. De door hen als eerste vier geplaatste dames kwamen in de zonni ge, vol gepakte hoofdarena met vliegen de vaandel en slaande trom In de halve finale. Het was lang geleden, dat alle vier aan de top geplaatsten zo ver kwa men. Geen sensatie dus, maar even als by de herenpartyen van maandag ook geen groot tennis. Margareth Smith, Maria Bueno, Billy Jean Moffitt en Lesley Turner hadden het daarvoor te gemakkelijk. Al heeft de Australi sche Lesley in haar tweede set tegen de Amerikaanse Nancy Bichey nog even tegen een inzinking en een daardoor op gelopen 8-4 achterstand moeten vech ten. De Argentynse Norma Bay Ion, die reeds enkele dagen over Wimbledons tennisvelden rondloopt met een ge zwachtelde tenniselleboog en een pijn lijk vertrokken gezicht, was tegen Mar gareth Smith een beklagenswaardig per soontje. zy was voor de titelhoudster slechts een onbetekenende hindernis op weg naar het groot slem van het we- reldtennis. Binnen twaalf minuten sprongen de lichtjes van de scoringsbor- den op 6-0. Norma Baylon kromp ineen onder het spervuur van services, vol leys, drives en smashes, die haar van uit alle hoeken van de baan om de oren vlogen, zy kreeg nauweiyks de gelegen heid te laten merken, dat zy last van haar pijnlijke arm had en het was een onprettige verrassing, toen zij na 2-0 voor Smith in de tweede set naar de umpire wandelde en hem vertelde, de stryd niet meer te kunnen voortzetten. Margaret Smith komt in de halve fina les tegen Billy Jean Moffitt, de kleine pittige gebrilde Amerikaanse, die twee jaar geleden het huzarenstukje uithaalde door dezelfde Margaret Smith in de eerste ronde uit te schakelen. Die echter ook het vorig jaar in de eindstryd de revanche van de Australische moest accepteren. Billy Jean werd deze dag niet zo erg gewaardeerd door de Engelsen, die voor alles de ondergrondse naar het sta tionnetje Southfields pakken om succes sen van hun landgenoten te zien. Dat publiek, dat het in dit Wimbledon toch al zonder zyn lieveling no. een, Chris tine Truman, heeft moeten stellen, had nu alle hoop op Ann Jones-Haydon ge steld. Engelands eerste speelster kwam tegen Billy Jean echter alles tekort om revanche te kunnen nemen voor de in de strijd om de Wightman Cup gele den nederlaag. Kwebbelend tegen bal- lenjongens, Tynrechters en zichzelf, lachend, schaterend soms, wanneer een van de oude heren weer eens een ver keerde beslissing nam, speelde het Ame- rikaantje fris van de lever. Ann Jones was onzeker, kwam in haar aanval niet verder dan de serviceiyn en werd in I-rV) wordt gesproken over een toe spraak, die Pius XII over geboorte regeling zou hebben gehouden. Wanneer was "at en hoe luidt de let- teriyke tekst?, aldus J. v.d. K. te B. Antwoord: In de toespraak, welke Pius XII op 12 september 1958 hield tot het zevende congres van de interna tionale vereniging voor haematologie te Rome, zei de Heilige Vader (na een uiteenzetting over de rechtstreekse ste rilisatie, die als ongeoorloofd werd af gewezen) het volgende: „Door deze beginselen" (van ongeoor loofde rechtstreekse en soms geoorloof de niet-rechtstreekse sterilisatie) „wordt het ook mogeiyk een kwestie op te lossen, die tegenwoordig by art sen en moralisten sterk bediscussieerd wordt: is het geoorloofd, de ovulatie te verhinderen door het gebruik van pil len, die als geneesmiddel dienen voor heftige reacties van de uterus en het organisme, ofschoon dit middel, door de ovulatie te verhinderen, ook de be vruchting onmogelpk maakt? Is dit ge neesmiddel geoorloofd voor de getrouw de vrouw, die ondanks deze tydeiyke onvruchtbaarheid, het verkeer met haar man verlangt? Het antwoord hangt af van de bedoeling van de persoon. Als de vrouw dit geneesmiddel neemt niet met de bedoeling om de conceptie te verhinderen, maar alleen op advies van de arts als een noodzakelijk genees middel voor een ziekte van de uterus of het organisme, dan veroorzaakt zy een indirecte sterilisatie, die volgens het algemèen beginsel van de handelin gen met twee effecten, geoorloofd blijft. Maar men veroorzaakt een directe en dus ongeoorloofde sterilisatie als men de ovulatie tegenhoudt met het doel om de uterus en het organisme te behoe den voor de gevolgen van een zwan gerschap, die ze niet kunnen verdragen. Sommige moralisten zeggen dat het ge oorloofd is met dit doel geneesmidde len te nemen, maar ten onrechte. Ook moet men de mening van verschillende medici en moralisten afwezen, die het (Van onze Parijse correspondent) Onderwysautoriteiten en politie zijn op het ogenblik nog doende om zowel de omvang als de oorsprong van de fraude vast te stellen, maar het heet dat een zeer aanzieniyk deel van de Marseillaanse examinandi reeds dagen van tevoren kennis had van de drie te behandelen examenopgaven. Geruch ten dat er fraude gaande was, zouden reeds begonnen zyn te circuleren een maand geleden, terwül de vorige week de fraude met de drie onderwerpen het gesprek van de dag was geworden van de gehele stad, zoals nu achteraf het verhaal gaat. Het gerucht was natuur lijk ook de gymnasiumleraren ter ore gekomen en verschillenden hunner had den de centrale exameninstantie te Parys op de hoogte gesteld. Maar de Parijse instantie bleef er hardnekkig aan vasthouden dat het voor de ge heimhouding der onderwerpen ontwor pen systeem absoluut te waterdicht was dan dat men aan de geruchten geloof kon schenken* Het eerste bewys werd tenslotte maandag j.i. op ,je ,jag van het schriftelijk examen te Marseille ge leverd door een ingezetene van de stad, die een iyst met de examenop gaven deponeerde in handen van een deurwaarder. Het was, zo bleek al spoedig, een der vele afschriften die in diverse door de Marseillaanse stu derenden gefrequenteerde bars te koop waren aangeboden, aanvanke lijk tegen pryzen van 2000 en meer nieuwe francs, die geleidelik echter inzakten tot 100 francs en nog min der. Jongelui hebben zonder schroom erkend dat zij hutje by mutje legden om gezameniyk in het bezit van „de UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllliH lettergreepraad sel I Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen 1. Tijding - 2. overschot - 3 oude munt - 4. kappersgerei - 5. kalkachtige stof - 6. plaats in Duitsland. Oplossing van 30 juni. Horizontaal: 1. Hannibal: 2 oliebollen: 3 vormen, alk: 4. a.m.. ergens: 5 Knie opa: 6 rul, erf, Ef.; 7. dras, doden; 8 igaal. Ri ta; 9. gestalte; 10. aal, zie; 11 stinkdier Vertikaal: 1. hovaardig; 2 alom, urgent: 3 NIR. Klaas: 4 nemen, satan: 5 [berië laak: 6 bongerd, lid; 7. al. fort: 8 llano. Dieze; 9. Elspeet, ir.; 10. enk, afname. gebruik ervan toestaan wanneer een medische indicatie een al te spoedige conceptie ongewenst maakt of in ande re dergeiyke gevallen die wy hier niet kunnen vermelden. In deze gevallen heeft het gebruik van de geneesmidde len tot doel de conceptie te verhinderen door de ovulatie te verhinderen: het gaat hier dus over directe sterilisatie". (vertaling Ecclesia Docens, Hilver sum 1961, blz. 101, no. 11.). lyst" te komen. In andere gevallen hebben ouders het geld gefourneerd. Daar bovendien de examenopgaven dezelfde zyn voor geheel Frankryk, wordt de kans groot geacht dat van uit Marseille de gelukkige bezitters van de ongepaste voorkennis relaties in tal van andere steden verwan ten, vrienden, kameraden daarin hebben doen delen. Indien nu niettemin de minister van onderwijs heeft besloten dat de exa mens niet over gedaan hoeven te wor den, zelfs niet te Marseille, is dit om dat hy de goeden niet met de kwaden wil straffen maar ook omdat hy ma terieel het organiseren van zulk een massaal herexamen niet meer moge- lqk acht. De examinatoren hebben ech ter opdracht gekregen om in alle ge vallen waarin zy een nu bp voor baat verdacht uitstekend behandeld proefwerk onder ogen krijgen er de jaarcyferlyst van dé betrokkene heel scherp mee te vergeiyken. die positie door de knetterende volley kansloos gepasseerd: 6-3, 6-3. De party duurde veertig minuten. Lesley Turner had spreiding, lengte en goede volleys genoeg om de Ameri kaanse Nancy Richey te verslaan. De kleine Nancy uit Dallas, met haar lang gepijpte shorts, was taai en vol vechtlust. Na 6-3 in de eerste set kwam zy van 3-0 met twee doorbraken op de service In een lange rally tot 3-4 te rug, alvorens de Australische zich had hersteld om met een vlaag van weer zeer sterk spel, waarin z(j grote netpres- sie ontwikkelde, snel naar 6-4 door te gaan. Maria Bueno had aan haar dubbel spel-partner Robyn Ebbern geen even waardige party. De Australische speel ster sloeg een twaalftal dubbele fouten en was zo onvast op haar groundstro- kes, dat Maria Bueno elke volley vei lig en hoog kon nemen, zonder zelf in haar spel tot grote hoogte te komen: 6-4, 6-1. De verrassing van de dag was de ne derlaag van het als eerste geplaatste herendubbel McKinley-Ralston (VS) te gen de Nieuwzeelanders Crookenden en Gerrard: 4-6, 2-6, 7-5, 6-3, 7-5. Het was een party, die de toeschouwers op het centre-court in extase bracht en de Amerikanen tot wanhoop. De twee long sets, die Tom Okker en Jan Hajer de ze Crookenden en Gerrard verleden week afdwongen, (6-2, 9-7, 7-5) zyn na de verdere prestaties van de Nieuw- Zeelanders ineens in aanzien gestegen. In het troosttoernooi heeft Tom Ok ker zyn tweede party tegen Hernandez (Philippynen) gewonnen met 6-1, 6-4. Hy komt nu in de volgende ronde te- gen de Amerikaanse Davis Cup-speler tennis Ralston. Jan Hajer verloor van De Engelsman Cox met 4-6, 4-6. Betty Stöve werd in het troosttoernooi van de dames uitgeschakeld door mevrouw Cawthorn (Eng.) met 4-6, 0-6 en Jenny Ridderhof moest met 6-3, 3-6, 2-6 haar meerdere erkennen in de Engelse Ann Owen. Advertentie) (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Zaterdag was een uitgezochte dag om heerlijk te luieren aan de boorden van de Loosdrechtse Plassen met het vertrouwde beeld van ieder zomerseizoen: de witgebolde zeilen op het water, de strakke blauwe lucht en de mussen °P de tafeltjes van het terras van „De Driesprong", de kopjes zo nu en dan tot over de schrandere kraal oogjes in het roomkannetje van het „kleine koffie" gestoken. Een koste- lyk gezicht. De top van het Neder landse bedrijfsleven voer voorbij in statige jachten, met personeel aan het roer. Op de terrassen de Hilver- sumse artistenclub van klassiek tot jazz en van hoorspelkern tot televi siequiz. Het is langs het water nu eenmaal koeler op een zonnige dag dan op ile daktuin van de V.A.R.A.- studio. En overigens was het een zaterdagmiddag. Een plezierige sfeer. De voorpret van de vakantie. En daarom werd er meer gebabbeld over de komende zorgeloze weken in Italië, Frankryk, Zwitserland en Oostenrijk dan over de nieuwe programma's waarmee in september het seizoen begint. Een vakantie zonder muziekinstrumenten, zonder programmaleiding en even min met de opdracht om teksten te schryven, maar een tyd om te kam peren, te wandelen of zich lekker te laten verwennen in een hotel. Dan ligt de omroep stil en zyn studio's leeg. Dezelfde middag stapte Tonny van Hulst zyn woning in de Piet Hein- straat uit, twee huizen van de burcht van troubadour Leo Nelissen vandaan. Luchtig gekleed in sport- costuum. Met een vrolyk gezicht, werd de caravan geïnspecteerd. En enkele straten verder in Hilversum- Zuid deed Bep Rowold in het winkel centrum de inkopen voor de grote vakantiereis. Ook het shirt open en in flodderbroek. Nonchalant kuierend langs de rekken met de flessen, de geslachte kippetjes in plastic en de tomaten in blik. Het staat voor de deur. Behalve de tomatensaus, ook de omroep „in blik", ofwel de alleenheerschappy van de grammofoonplaat. Reeds enkele maanden wordt er gewerkt aan een verbouwing van de ingang van de kleine A.V.R.O.-studio in Hilversum. Thans blykt het kostenbedrag aan- merkelyk hoger te liggen dan aan vankelijk was berekend als een ge volg van de stijging van de lonen en de pryzen van materialen. Het ziet er naar uit, dat het werk wordt gestaakt en er eerst in de herfst ver der zal worden gegaan. De N.R.U. en het departement spreken hierin het 'beslissende woord. „De A.V.R.O. staat in de steigers. Het is nooit anders geweest", merk te esyn V.A.R.A.-supporter op met de sarcastisch bedoelde uitleg, dat naar zyn mening „de A.V.R.O. nog nim mer was volgroeid en tot wasdom gekomen." Advprif>n.Tie (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 1 juli De NTS zendt zaterdag 11 Juli vanaf drie uur 's-mid- dags op het tweede net een gevarieerd sportprogramma uit, dat om en om bestaat uit rechtstreekse reportages van de voornaamste momenten van de at letiekwedstrijden in het White City Stadion in Londen en van de autoraces om de Grote Prijs van Europa, die in de Engelse plaats Brands Hatch wor den gehouden. De reportages worden omstreeks kwart voor vier onderbroken voor een korte, door de Duitse tele visie gemaakte film van de training van de Franse kandidaten voor de Olympische Spelen in Tokio. kiosk In „Waarheid en eenheid", orgaan van het gereformeerde leven, troffen wy on derstaand verhaaltje aan, dat wy om zyn bondigheid graag een grotere versprei ding bezorgen. Wat hebben twting eeuwen christen dom ons gebracht? Deze vraag hoort men dikwyls stellen. Het is immers ook in de christelyke wereld niet best. Ds. 'Dondorp uit Heemstede zat eens in de trein te lezen (in een boek van Billy Graham, de bekende evangelist) toen een heer tegenover hem vroeg: „dominee, vindt u goed, dat ik dat raampje dicht doe?" „Uitstekend," zei ik, maai hoe weet u dat ik dominee ben? Kent u my misschien, of ziet u dat aan myn gezicht?" „Geen van bei de, maar ik zie het aan het boek, dat u zit te lezen. Dat is, naar de titel te oordelen, een christelyk boek." „Maar daarom hoef ik nog geen dominee te zijn. U had zich daar toch zeker in kunnen vergissen." „Welnee, gewone christenen kopen „De Telegraaf" of een detective; u bent, om zo te zeg gen, christen-van-uw-vak. Maar nu we toch aan de praat zyn vertelt u me eens, wat dat christen dom heeft bereikt, wat die 20 eeuwen christendom ons hebben gebracht!" Uit de intonatie kon ik duidelyk op maken, dat hy van mening was, dat het niet veel was. In het kerkblad, waarin ds. Dondorp dit vertelt, volgt dan een verhaal dat Sinclair Lewis vertelt in zyn boek „Mere Christianity." In Hyde Park in Londen een groot plantsoen, waar allerlei sprekers en propagandisten in het openbaar vanaf een zeepkistje hun meningen staan ts verkondigen, was ook een heil-soldaal aan het woord. Na enige tyd riep iemand vanuit de kring: „och man, scheid toch uit. We hebben nu zowat 20 eeuwen christen dom, en wat hebben die de wereld verder gebracht? De spreker was door deze interruptie niet uit het veld ge slagen. Hy stapte van zyn kistje af en ging naar de man toe, die hem spot tend in de rede was gevallen. Met twee vingers trok hy 's mans boordje wat op zy, bekeek zyn nek van dichtby en zei: „Nu hebben we hier in Londen meer dan 25 jaar waterleiding en u hebt met permissie nog een vuile nek." Uit de geheel vernieuwde MIVA-koe rier (MIVA is Missie Verkeersmidde lenactie) nemen wy ter aanmoediging het volgende over: Op 20 september zal weer de MIVA- koilekte gehouden worden aan alle kerk deuren van Nederland. Op de MIVA- centrale acht men het van het grootste belang, dat er een goed motto gevon den wordt voor deze kerkdeurkollekte. Het moet een pakkend idee zyn, dat sterk stimuleert. Wie meent een goed motto, een prima slagzin of enig ander goed idee gevonden te hebben, schryve dit op een open briefkaart, met ver melding van adres van de afzender aan: MIVA-centrale, Herengracht 215, Amsterdam. Het beste idee wordt bekroond met een Ideeënprys van 100. „De Katholieke Werkgever" neemt in zyn jongste nummer het blad „Ruim Zicht" van het N.K.V. op de korrel. Aldus: De laatste tijd worden weer pogin gen ondernomen om de extra inspan ning, die georganiseerde werknemers zich getroosten, ook gehonoreerd te krijgen. Ómdat wij in beginsel bereid zijn daarover te denken is er ons veel aan gelegen, dat men de argumentatie er voor zuiver houdt; de betekenis van de vakbeweging niet overtrekt, maar er ook geen afbreuk aan doet. Zo komt „Ruim Zicht" van het N.K.V. (ex-K.A.B.) ons inziens wat met zijn naam in de knoei als het zijn kolommen opent voor de heer J. de Groot, die betoogt: „De ongeorgani seerde werknemers onttrekken zich aan die verantwoordelykheid (n.l. voor het sociaal-economisch léven), doch profiteren van de enorme resul tatenvoor 100% mee". De persoonlijke voordelen voor de leden zelf van de vorming, die de vakbeweging hen geeft, worden in deze visie met 0% wel erg laag ge waardeerd. Terwijl juist op dat ter rein de betekenis van de vakbeweging niet wordt bestreden en de bereidheid iot het geven van faciliteiten het grootst is, dreigt de wet van vraag en aanbod haar het initiatief op het ter rein van de materiële positieverbete ring uit de hand te slaan. Wij wensen het kaderblad van het N.K.V. van harte een ruimer zicht toe, dan dat van een muis, die zijn eigen staart opvreet. BUSSUM, 1 juli Men kon gisteren wel spreken van een typische V.P.R.O.- televisie-avond. Een hooggestemde avond dus. Met o.m. Jean Ferrat, een nog vry onbekende chansonnier, maar ongetwyfeld een poëtisch man. Eer man ook met een eigen persoonlykheid. En dat wil dan heei wat zeggen, wanneer men er even aan wil denken hoe vlij tig het stiel van de gallische liedjes zanger wel wordt beoefend. Voor de rest bestond het program ma voor een goed deel uit dansen. Eerst zag men een nogal conventionele reportage over het Nederlandse Dans theater, dat zyn eerste lustrum viert, meteen daarna zag men het ensemble uitvoerig en lichtvoetig aan het werk in „Symphony in three movements" op muziek van Igor Strawinsky. Over de merites van die opvoering kon men nau weiyks oordelen, andermaal eens te meer bleek, dat het nauweiyks te doen is ballet verantwoord op het scherm te brengen, ook al doet men het met zoveel zorg als Joes Odufré. Er was verder sprake van twee „por tretten" van overigens nogal uiteen lopende figuren: Bette Davis en Abe Lenstra. Simon van Collem had een nogal hoogdravende tekst by een ove rigens wel boeiende documentaire over de begaafde maar eigenzinnige actrice en in het geval van Lenstra ging het om een herhaling. Op veelvuldig ver zoek? Men zou het voor deze keer haast kunnen geloven. H. Hn. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, I juli - De NTS brengt donderdag 9 juli het bekende toneelspel „De schelmenstreken van Scapin" van Molière op het scherm. Deze KRO-productie kwam tot stand in samenwerking met „De Nieuwe Co- medie." Erik Vos vertaalde het stuk en heeft tevens de spelregie, terwijl Frans 't Hoen voor de camera-regie zorgt. „De schelmenstreken van Sca pin" is een veel gespeelde Franse klucht, die behoort tot het genre van de „comedia deli'arte." 99' NCRV: 19.30 Barend de Beer, film v.d. kinderen. 19.36 Lassie, tv-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Cinematomobile, doe. film (dl. 2). 21.00 Prima Vista, muzikaal progr. 21.30 Blik achter het Bamboegor dijn. doe. film. 22.10 Drie maal negen, tv-film. 22.35 Dagsluiting. NTS: 22.45- 22.50 Journaal en filmverslag van de Tour de France. EXPERIMENT. UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (KAN. 27) NTS: 20.35-plm. 22.05 De zevende slui er. speelfilm (14 jaar). DUITSE TELEVISIEPROGR. 18.10-18.15 Nws. (Reg. progr.: NDR. 18.15 De ruitenwisser. 18.50 V. d. kind. 19.00 Nws 19.03 Act. 19.19 Humboldt- sehoolde draai. 19.59 Progr. overzicht. WDR: Hier und Heute, Journaal. 19.12 intermezzo aanvang. 19.15 Het huis der slangen. 19.45 Hueky en zijn vrien den: juwelendief20.00 Journaal. 20.15 Hast du zur Nacht gebetet - Ludwig? Fragmenten uit het nieuwe programma van het Düsseldorfer cabaret Das Kom- (m)ödchen. 21.45 Onder ons gezegd, ge- sprek over politiek in Duitsland. 22.30 Journ. en commentaar. 22.50 Het podium: kunstenaars en critici discuteren over de documenta III in Kassei. 23.35 Rep. van •e Tour de France. TWEEDE DUITS PROGR. 18.25 Nws. 18.30 De draaischijf: gevar. progr, 19.00 Die vier Gerechten: Das falsche Gutachten. detectivefilm. 19.30 Nws. en act. 20.00 Europees dagboek. 21.00 Gerechtigkeit In Worowogorsk, TV- spel. (Niet geschikt voor jeugdige kij kers) 22.25 Nws. en act. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Ber. 19.03 De dobbelbeker, ge- var. progr. 19.33 Tekenfilm. 19.40 Ro cambole, feuilleton. 20.00 Journaal. 20.30 Eurovisie: FLlmverslag van de Tour de France. 20.40 Negen miljoen, wedstrljd- progr. 22.10 Eurovisieklass. kamerconc. 22.45 Journaal en filmverslag van de Tour de France. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. kleuters. 19.20 V. d. jeugd. 19.55 De weerman. 20.00 Nws. 20.20 Pro gramma-overz. 20.35 Sportnws. 20.30 Volksconcert IV: klass. en modem conc. 21.30 Openbaar kunstbezit. 21.40 De ge meente, doe. 22.15 Nws. ber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-3.45 Koorzang. ENGELAND, BBC Light progr. 1500 en 247 m: 18.33 Sportoverz. en uitslagen races. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en journaal. 19.25 Sport en uitslagen cric ket. 19.31 Gevar. muz. 20.00 Vragenbe- antw 20.30 Nws. en act. 20.40 Hoorspel. 21.40'Samenzang. 22.00 Gevar. muz. (Om 22,31 Uitslagen races). 23.55-24.00 Nws NDR-WDR 309 m: 19.00 Nws. 19.30 Or- kestmuz. 20.00 Hoorspel. 21.10 Kamermu ziek. 21.30 Nws. 22.45 Kamermuz. 23.15 Moderne gewijde muz. 24.00 Nws 0.20 Dans- en amus. muziek. FRANKRIK-CULTURE 280 en 235 m: 19.58 Nws. 20.52 Hoorspel. 23.52-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m: 18.00 Nws. 18.03 Voor de sold. 18.30 Lekenmoraal en -fi- losolle. 18.50 Uitslagen van de Tour de France. 19 00 Nws. en radlokron. 19.40 Lichte muz. 20.00 Openb. kunstbezit. 20.15 Amerikaanse muz. 20.45 Amus. con cert. 21.50 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Italiaanse volksmuz. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.05 Gevar. progr. 23.55 Nws. 24.00-0.45 V. d. zeelieden BRUSSEL 384 m: 18.10 V. d. soldaten 19.00 Nieuwe gram. platen. 19.30 Nws. 20.00 Klass. muz. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws. VARA: 16.00-15.46 V. d. vrouw. 16.00- 16.15 V. d. kleuters. DUITSE TELEVISIEPROGR. 14.00-17.00 Rep. tennis: dames enkelsp., vanuit Wimbledon (Eurovisie). 17.00 Voor de kinderen. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Melodieën-Express. 18.40 Pia noduo: amus. muz. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.40 Orgelsp. 20 00 Nws. 20.05 Waarheen de Wind waait: gevar. muzikaal progr. 20.55 Zet die draaimolen stop, hoorspel. 21.35 Dansork. en zangsollsten. 22.20 Sport hal verwege. 22.40 Balans: hoofd- en bijza ken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Lichte gram. muz. 23.10 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM U, 298 m. NCRV18.05 Meisjeskoor en soliste. 18.30 Het spec trum, berichten en lezing. 18.35 Nieuwe lichte gram. platen. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gram. muz. 20.10 Holland Festival 1964: Concert door de Wiener Philharmoniker klass. muz. In de pauze (pbn. 20.45) Kanttekeningen, act. rubriek. 22.40 Dag sluiting. 23.00 Nws. 23.10 Operafragmen ten (gr.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 1, 402 m. AVRO: 7.0U Nws. 7.10 Ochtendgymn 7.20 Lichte gram. muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. muz. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klass. Italiaanse kamermuz. (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arb. vitaminen (gr.). 10.50 V. d. kleuters 11.00 Nws. 11.02 Huishoudelijke zaken, lez. 11.15 Radio Filharmonisch orkest: klass. muziek (opn.). 12.0 Lichte ork. muz. 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinb 12.33 Uit het bedrijfsleven, lez. 12.43 Licht instrumentaal kwartet en zangsol. 13.00 Nws, 13.15 Meded., event, actueel of gram. muz. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. met zangsollsten. 14.00 Viool en altviool: klass. muziek. 14.40 Liter progr. 15.00 Schakeringen, een reeks pro gramma's over Kunst en Cultuur. Van af 16.00 Event, onderbreking voor rep. Tour de France 1946. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gram. muz. 17.00 Minjon. HILVERSUM H, 298 m. - KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengeb. 7.15 Lichte gramm. muz. 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram muz., afgewisseld door berichten en kookpraatje 9.40 Schoolradio. 10.00 Hoogmis. 11.00 V. d. zieken. VPRO: 11.45 Licht ork. (gr.). 12.15 Leven op het land. lez. 12.30 Med. t.b.v land- en tuinbouw 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Klass gram. muz. 13.45 V. d. vrouw, NCRV 14.15 Licht pianospel (gr.). 14.30 Lichte gram. muz. 14.45 Gitaarspel (gr.). 15.00 Gelders ork.: klass. muz. 15.40 Barok- koperens.oude muz. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Oude kamermuz. 16.50 Klassieke gram, muz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Lich te gram. muz. v. d. teenagers. ENGELAND, BBC Home Service 330 m. 18.10 Reg. progr. 18.32 Marktber. 18.35 Amus. muz. 19.00 Liedjes. 19.30 Hoorspel. 20.00 Symf. muz. (Om 20 55- 21.15 Lezing). 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr 22.45 Pari. overzicht. 22.59 Weer- ENGELAND, BBC Home Service 330 m: 12.00 Klass. muz. 12.55 Weerber en progr. nws. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vra gen. 13.40 Lezing. 14.00 Schoolradio. 15.00 Rep. tenniswedstrijd. 17.66 Weerber. en progr. nws. ENGELAND. BBC Light progr. 1500 en 247 m: 12.00 Pop. gram. muz. 12.31 Gevar. muzikaal progr. (Om 13:30 Nws. 13.35 Uitslagen cricket). 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Gevar. muz. 15.31 Muz. bij het werk, 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Ultsl. cricket en races. 16.35 Gram. muz. v. d. jeugd. 17.00 Gevar muz. progr. NDR-WDR 309 m: 12.00 Nws. 12.15 Oude melodieën. 13.00 Nws. 13.16 Amus muz. 16.00 Nws. 16.05 Oude muz. 17.00 Nws. 17.30 Gevar. muz BRUSSEL 324 m: 12.00 Nws. 12.03 De ronde van de derde man. 12.08 Gram muz. 12.16 Amus. muz. (Om 12.25 Weer ber.) 12.50 Beursber. en progr-overz 13.00 Nws. (Om 13.15. 14.05 en 15:05 Ren van de Tour de France). 13.20 Licht» muz. 14.00 Nws. 14.03 Gevar. muz. 15.00 Nws 15.03 Lichte muz. (Tussen 15.45 en 17.00 Rep. van de Tour de France). 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Lichte muz 17.00 Nws. en med. 17.15 V. d. kinderen 17.50 Gram. muz. BRUSSEL 484 m: 12.03 Gevar. muziek en act. 14.03 Zomerliedjes. 15.45 Lichte muz. 16,09 Aeeordeonmuz. 17.00 Nws 17.15 V. d. teenagers. 17.45 Lichte muz FRANKRIK-CULTURE 280 en 235 m 12.00 Gevar muz 12.30 Nws 12 42 Mol. neau. operette. 14.05 Hoorspel. 16.15 Ka mermuz. 16.45 Orgelrecital.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9