m N 1 Bosbaan is exercitieveld voor ijveri roei i-elite c Vissers verbannen Beperkt SER-advies w voor augustus maar loon kwestie later HET Historie van mens in prenten EPOS VAN DE MENS TSJOMBE benoemd tot formateur Uiteenlopende standpunten werkgevers en werknemers MILITAIR GEBULDER OVER HET WATER Schril contrast Schuimwolkjes Ben Bella treedt op tegen vijanden van zijn regime H DINSDAG 1 JULI 1964 PAGINA 4 Mi Ifl! |pÉ|| fe«®§Sl Neanderthalers (in de reconstructie door tekenaars van Life) omsingelen een gewonde mamoet. (50.000 j.v.Chr.) Toen er onlangs een erfje in de oude Amsterdamse bin nenstad even vrij kwam, grepen archeologen haastig hun kans om te gaan spitten. Uit de pikzwarte veer.prut wisten zij met een wonderlijke spitsvondigheid aanwijzingen te vinden over de aard van de zoden, waarmee de oudste Amsteldijk was ver sterkt; zaken die de leek weinig zeggen, maar de vakman op een gegeven moment stof bieden voor minstens een dissertatie of publi catie in het vakblad. Wonderlijk was bij deze spitterij echter het gedrag van de grondwerkers. On danks alie ontkenningen van de archeologen, waren zij ervan over tuigd dat er een schat in de grond zat. Nietwaar, welke zonderling gaat er in de vieze grond woelen als hij niet minstens een pot met gouden ducaten verwacht te vin den! ftiidfei "•inU Rembrandts visie op de historie: het eedverbond der Batavieren (Julius Civilis). chirurgische nauwgezetheid van de En- Hedendaagse kleurenfoto van een autochtone bewoner van Noord- geise historici by het afpeilen van Toet Australië, terugkerend van de jacht met een kleine kangoeroe. Ank Amons mummie, wordt In Aziati- LEOPOLDSTAD, 7 juli (Rtr.) President Kasavoeboe van de Congo heeft, zoals wij reeds meld den in een deel van onze vorige oplaag, ex-president Moise Tsjom- be van Katanga opdracht gegeven een regering te vormen. Tsjombe heeft de opdracht aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) adans opvoeren en koppen dicht voorin, hoog scheren, ja, dat gaat beter, een twee, hup, een twee, hup, een twee, hup". Schril weerklinken de kreten in de avondlijke stilte van het Amsterdam se Bos! Een ranke boot glijdt vloeiend als een snelle torpedo door het water. Acht meisjes roeien in volmaakte ca dans, ruggen krommen zich, benen worden opgetrokken en het volgende moment schiet de „Piet Hein" weer meters vooruit. Achterin een klein in eengedoken meisje, dat de acht meis je door ,,het bekje" toeschreeuwt zo als een Duitse sergeant majoor het zün recruten nauwelijks doet. Een acht van de Amsterdamse roei vereniging ,,de Hoop" is in volle trai ning. Uiterst geconcentreerd gaan de '//////////////////.'/''■«W////////////////////////////J I fSS/SSSSSSSSSSSS/SS/SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS. riemen door het water, volkomen ge lijk. Het tempo wordt opgevoerd, de kreten worden rauwer, de denkbeel dige finish is in zicht. Aan de kant op de fiets volgt de coach, uitgerust met een megafoon, waardoor techni sche aanwijzingen over het water ge schald worden. Zoete lieve woordjes z(jn er niet bij. Boven de brede Bos baan die er als een glinsterend kaars recht lint bijligt in het licht van de ondergaande zoo is de lucht slechts vervuld van kreten. Het zijn de kre ten die Nederlands roeielite moeten opzwepen tot de ideale vorm voor de nationale wedstrijden, maar ook voor de naderende Europese roeikampioen- schappen. Niet alleen „de Hoop" traint hier avond aan avond, ook de ploegen van Nereus en Njord vindt men er bijna dagelijks en de eenzame skiffeurs, de krachtpatsers in hun een- mansboten, de vieren met en zonder stuurman. Iedere avond tegen zes, zeven uur begmt de Bosbaan te leven, krioelt het er van de wedstrijdroeiers in hun kleine en grote boten. En langs het water bulderen de coaches door hun megafoons, een gebulder dat voorafgaat aan het overwinningsge- krijs waarvan in de boten reeds ge droomd wordt. De bedrijvigheid op en langs het brede water in het Amsterdam se Bos vormt iedere avoiul een schril contrast met de stilte in de stad, want juist als de tientallen gieken voorzichtig vanuit de diepe halfduistere loodsen naar het water worden gedragen, zit driekwart van Amsterdam nog aan de maaltijd. Te gen zeven uur, half acht bereikt het gekrioel zijn top. Zover het oog reikt de boten. Een paar skiffeurs oefenen tien keer achter elkaar de start. Pijl snel schieten zij weg. Een paar achten stuiven herhaaldelijk in moordend tempo op een denkbeeldige finish af. De training is bikkelhard. Met excu ses wordt geen rekening gehouden. Het Amsterdamse Bos is het exer citieveld voor onze roeiers die straks de eer hoog moeten houden. Som migen lopen rondjes en springen touwtje voor zij zich voorzichtig in de boot laten glijden. Wie als buitenstaander in dit luid ruchtige wereldje 's avonds bij toeval langs de Bosbaan komt, moet wel inhouden, zo wordt hij geboeid door het machtige spektakel van ploeteren de jongens en meisjes in witte shirt jes. Hij kijkt zijn ogen uit naar het gekrioel op het water en hoort ver- bassd de kreten aan die de stilte van het bijna slapende Bos verbreken. Er is één categorie die de roeitrai- ning met gemengde gevoelens gade slaat: de vissers, die sinds de Bos baan werd verbreed, zijn verbannen van hun vaste stekjes! Zij hebben plaats moeten maken voor de roeiers en staan mannetje aan mannetje langs een zijkanaal somber naar hun dob bers te staren, dromend van scholen vis in de „verboden" Bosbaan. den de boten na zorgvuldig te zijn schoongemaakt netjes op hun plaat sen gezet. De deuren sluiten zich. Nog even en dan zal de stilte op het wa ter vreemd aandoen. De roeiers zijn naar huis. „Om elf uur naar bed" is het laatste parool dat zij (niet door de megafoon) te horen hebben gekregen. Morgen komt er een nieuwe dag vol training geschreeuw en ge ploeter. Morgen groeien zij weer een stukje verder naar de ideale top vorm. ALGIERS, 6 juli (AFP-Rtr) Het bestuur van het regerende nationale be vrijdingsfront (FLN) in Algerije heeft enkele leden geroyeerd, die tegen de regering van premier en absolute machthebber Ben Bella in verzet zijn gekomen. De geroyeerden zijn kolonel Moham med Tsjabani, die zich met een deel van zijn manschappen in de bergen heeft teruggetrokken, Mohammed Boe- diaf, Mohammed Khider, vroeger alge meen secretaris van de FLN, Hocine Ait Ahmed, die met een groep man schappen vanuit het Kabylische berg gebied oppositie tegen Ben Bella voert, en Hassani Moessa, vroeger minister van PTT, thans guerillaleider. Khider, Ait Ahmed en Boediaf neb ben samen met Ben Bella vijf jaar lang in Frankrijk gevangen gezeten. Ferhat Abbas, de vroegere premier van de FLN-regering in ballingschap, is onder huisarrest geplaatst. anneer de duisternis valt over het Amsterdamse Bos wordt ook het gebulder op het water wakker. Een eenzame skiffeur maakt nog snel even een tussensprint- je. Zijn boot glijdt eenzaam door het water, de razende slag van zijn rie men spat kleine schuimwolkjes op. Dan laat hij de boot uitdrijven. De av md valt. In de diepe loodsen aan het begin van de lange baan wor- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 juli Het is te ver wachten dat de Sociaal Economische Raad nog voor augustus met een ad vies aan de regering zal komen over enige punten van het sociaal-econo misch beleid in 1965. Maar dit advies zal aanzienlijk magerder uitvallen dan de regering in haar op l juni gedane aai vraag heeft beoogd, omdat over de belangrijkste vraag, namelijk die van de loonontwikkeling, zowel naar het oor deel van de werknemers als dat van de werkgevers in dit stadium nauwelijks iets kan worden gezegd. Tot de overblijvende punten behoren verhoging van de AOW en de verla ging der loon- en inkomstenbelasting, welke beide punten de regering als uit gangspunten heeft gesteld. Het is uit diverse uitlatingen geble ken, dat men van vakbondszijde de AOW-verhoging voorop wil stellen als een zaak van hoogste wenselijkheid. De holding van de grondwerkers (s overigens niet zo verwonderlijk als het Hjkt. Eigenlijk is de historie voor vrij wel elke niet-ingewijde een terrein voor romantische schatgraverij, De genea loog speurt naar een familiewapen of minstens een aanzienlijke voorvader. En wie durtf beweren dat hij geschie denis op school anders heeft opgevat dan als een eindeloze Ivanhoe-strip met hoogstens onze eigen De Ruyter als een zilte variant. De ethische leraar, die sociologische achtergronden wil be lichten en oorlogen verwaarloost, kan Rembrandt tegenover tekenaars van Life nauwelijks orde houden. Maar zo gauw hy Alexander de Grote de Gordiaanse knoop laat doorhakken en met zijn leger de eindeloze vlakten van Azië instuurt, hangt de klas aan zijn lippen. Het beeld dat de mens zich van het verleden vormt draagt als regel alle kenmerken van een dramatische ver tekening Terwijl de specialisten met steeds verfijnder middelen de mens tot in zijn vroegste levenswandel op aarde trachten te achterhalen, speurt de leek naar drama's en schatten. Hij bevindt zich in goed gezelschap, want de kunstenaar heeft nooit anders gedaan. Het mooiste historiebeeld, dat Nederland ooit van zichzelf heeft ver vaardigd, bevindt zich helaas al eeu wen buiten onze grenzen. Het werd vervaardigd door Rembrandt voor het nieuwe Amsterdamse raadhuis (nu paleis; op de Dam, maar door nog steeds onopgehelderde oorzaken verwijderd, verknipt en verkocht. Stockholm toont nu in zijn Nationaal Museum dit „Eedverbond der Bata vieren" en er zijn kenners, die het voor de Nachtwacht willen rullen. Te midden van zijn trawanten zetelt, tij dens een nachtelijke bijeenkomst, de een-ogige aanvoerder Claudius (ook wel genoemd Julius) Civllis als een Shakesperiaanse vorst aan de half verlichte tafel. Op zijn hoofd een imposante, tiara-achtige kroon, zijn agressieve en tegelijk melancholieke mond omkranst met een donkere baard, houdt hij het zwaard geheven, dat door zijn medestanders met hun zwaarden zwijgend wordt beroerd. Een zonderlinge kring: priester- en monnikachtige figuren zitten rondom hem en verder aan de tafel omklemt een moeizaam lachende oude ridder een gulden kelk. Allerlei associaties springen in de geest als men dit taf- reel bekijkt: Wagner, Shakespeare, de Duizend- en-Een-nacht. Een gewel dig schilderij; een evocatie, die ner gens de werkelijkheid raakt, maar die toch dwingend een visie oplegt van barbaarse en tegelijk koninklijke dra matiek. Kunsthistorici kunnen mis schien de veelsoortige motieven ana lyseren, die Rembrandt bij het schep pen van dit visionaire historiestuk in spireerden. Zij kunnen zelfs aan de hand van vele historische gegevens het eedverbond verantwoorder „in het pak steken" en het hele gebeuren reduceren tot een rel van een narrige overloper in de buitengewesten van het machtige Romeinse Rijk, zij kunnen echter Rembrandt nooit zijn publiek ontnemen, want wat ook ten slotte die opstand van de Batavieren historisch mag hebben betekend, nie- v—t---,"-....... r.'.U::::;: mand kan in Stockholm dit schilderij passeren zonder buna ujfeluk de schroeihitte van dit door Rembrandt opgeroepen revolutiebeeld te voelen. Op het stuk van drama kan nauwelijks één schilder Rembrandt partij geven. Zijn collega's, die in het Raadhuis op de Dam keurig hun opdrachten ver vulden, hebber een stel vervelende plaatjes nagelaten, schoolse illustra ties van bekende feiten uit de vader landse en klassieke historie, even net jes ais de bekende schoolplaten van Noordhoff, die vele generaties duur zaam met een nogal emotieloos beeld van onze historie hebben opgescheept De kloof tussen fictie en werkelijk heid wordt echter steeds kleiner, want de onweerstaanbare speurzin van de westerse mens laat geen steen op de ander als hij ergens bronnen van nieu we kennis van het verleden vermoedt. Met dezelfde bijna weerzinwekkende sche woestijnen gegraven naar resten van de eerste menselijke nederzettin gen, registreert de koolstofltlok zorgvul dig de ouderdom van botjes en beeld jes, bestudeert de microscoop stuif- meelkorrels uit vroege aardlagen en krabbelt een professor ergens in een oude Afrikaanse vallei al een leven lang naar de aller-aller oudste mense lijke beenderen. Het drama van de mens op zoek naar zijn oorsprong Teilhard in Chi na gravend naar de Pekingmens is misschien interessanter dan de oor sprong van de mens, maar dit zijn ro mantische overwegingen en geschied vorsing blijft tegen beter weten in een vorm van wetenschap, geen kunst laat staan theologie. Hoezeer kunst en wetenschap elkaar nog ontlopen bij de reconstructie van het oudste mensbeeld, toont een kort geleden verschenen boek „Het Epos van de Mens" 1). De titel verraadt de onwetenschappe lijke oorsprong, want al Is de tijd voor bij dat universiteitsprofessoren een boek weigerden te lezen als er plaat jes in stonden, toch koestert men arg waan jegens grote woorden als „epos" of „drama". Het zijn dan ook de cleve- re tekstschrijvers van het Amerikaanse weekblad Life, die het hebben samen gesteld. Hoewel sex en Amerikaanse burgerlijkheid de onvermijdelijke ingre diënten van dit blad vormen, genieten zijn journalisten een reputatie zolang het gaat om zorgvuldig bijeenbrengen van feiten. Het Epos van de Mens is het produkt van zorgvuldig snuffelwerk en eindeloze interviews met veie des kundigen. Het geeft een interessant beeld van hetgeen door archeologen aan feiten over het leven van de mens in de vroegste perioden is bijeengebracht Zolang het bovendien voor illustratie af beeldingen benut van authentie ke voorwerpen uit de tijd, is er geen reden om bezwaren te maken. Men heeft echter een groep schilders aan het werk gezet, om aan de hand van het teruggevonden materiaal en, waar onvermijdelijk, met een verantwoorde fantasie het beeld van dat verleden bij na (kleuren)fotografisch voor de ogen te toveren. De kunst in dienst van de wetenschap! Geen Rembrandt die, ergens in zijn huisje aan de Rozen gracht, en geholpen door een verhaal tje uit een historieboekje of een toe lichting van een belezen patriciër ziin fantasie de vrije loop laat, maar vaar dige vaklieden uit de „Famous Artists School", die hun klus voor Coca Cola advertenties even opzij leggen om neo- lithische dorpelingen uit het Mesopota- mië van 4500 v. Chr. „levensecht" op het papier te toveren. De opgave is Dljna potsierlijk, maar het resultaat merkwaardig. Ondanks alle vlijt, ondanks alle adviseurs, ondanks alle bronnenstudies, wil het beeld niet overkomen. Op een of andere manier zijn al die Sumeriërs, Hstijdjagers, Fe- niciërs en Minoïsche Kretensers ver klede Amerikanen geworden, figuran ten in een geweldig spektakelstuk van Cecil B. de Mille. Zij doen bijna ont roerend hun best om echt te lijken, maar ze doen te veel hun best. Men hoort de regisseur „Action please" door de megafoon schreeuwen en men weet tevoren dat alle voorvaderen zich 'n uui later zullen afschmtnken, hun cheque zullen Innen en buiten het studiogebouw een „hotdog" eten voordat zij hun auto gaan opzoeken. Het beeld van het verleden blijft, on danks de nauwkeurige instelling van de Amerikaanse camera, waziger dan ooit De prenten tonen nooit meer dan wat een gladde routinier uit de re- clame-business zich aan indrukken van een ver verleden kan eigen maken. Zondags zal hi) zich misschien in een cowboy-eostuum steken, om in zijn eentje de illusie van eindeloos vele TV-Westerns na te dromen. Misschien koopt hij, van de opbrengst van deze „schnabbel" een IJstijdcostuum, want een mens wil in deze tijd van massifi catie wel eens wat anders. Opvallend is echter dat de fotografie, waar zij nog de kans heeft de relieken der oude cultuurvormen te betrappen, wel de fantasie aan het werk kan zetten. De boeiendste hoofdstukken van het boek zijn dan ook de laatste, gewijd aa„ enige volken, die nog tot in onze tijd in het cultuurpatroon van de Steen tijd teven: de Australische autochto nen, de cariboo-eskimo's van het Ca nadese toendragebied en enkele Ber berstammen uit afgelegen delen van Marokko. De foto registreert nauwkeurig deze vormen van leven, nauwkeurig de ge zichten, gelaatsuitdrukking, zelfs de manier van bewegen. Wat geen „Fa mous Artist" kan oproepen plaatst de foto onmiddellijk In de werkelijkheid. Een snel verdwijnende werkelijk heid weliswaar, maar niettemin een werkelijkheid die in al haar primitivi teit toch een eigen bestaansrecht, een natuurnoodzakelijkheid had. Men is ge neigd het verdwijnen van deze cultuur vormen te betreuren, omdat ze onher haalbaar zijn. Het leven van de cari boo-eskimo's in de dorre toendras van Noord-Canada was een triomfantelijke manifestatie van menselijk vernuft, aan passingsvermogen en moed in een bijna onleefbare werkelijkheid. De vloedgolf van de moderne tijd heeft deze eski mo's in enkele jaren tijds uit hun oude leefritme gestoten en veranderd in po vere, gesubsidieerde bewoners van een onproductieve uithoek van het land. Zo gingen ook in Nieuw-Guinea voor de ogen van de blanken stokoude Papoea culturen in enkele jaren tijds volkomen te gronde. Het beeld van de mens in zijn wereld is op weg naar een onont koombare eenvormigheid. Het is een niet te stuiten proces. Het Epos van de Mens heeft als drama een onbevredi gende ontknoping. Althans, zo ervaren wij het thans. Romantiek is tenslotte altijd een zaak van verleden of toe komst. Nooit van het heden. BEN KROON. 1) „Het Epos van de Mens" Samenge steld door de redactie van Life. Else vier, Amsterdam-Brussel. Vc.1. die zjjde is men bovendien van oor deel, dat de AOW enige honderden gul dens hoger moet worden opgetrokken da tot het bedrag dat de regering bij haar adviesaanvrage het sociaal mini mum bleek te achten (ƒ3450,- voor ge huwden). De middelen voor zulk een hogere uitkering zouden moeten wor den gevonden in een hogere bijdrage uit de schatkist dan het door de regering voorgestelde bedrag van 150 miljoen. Wanneer dat een geringere verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ten gevolge zou hebben, zou de belasting verlaging voor de hogere inkomens klei ner moeten worden. De belastingverla ging voor de lagere inkomens en de ver hoging van de belastingvrije voet zullen in ieder geval moeten doorgaan. Tot zover in grote trekken het standpunt van de werknemers in de werkgroep van de SER, die zich tot nu toe over het aan de regering uit te brengen ad vies heeft beraden. De werkgevers nemen een ander standpunt in. Zij blijven in ieder ge val hechten aan een zich over alle in komensklassen uitstrekkende belasting verlaging, zoals deze in de adviesaan vrage was gesteld en schijnen ervoor te voelen de AOW-verhoging per 1 januari te koppelen aRn een op diezelfde datum ingaande eerste fase van jje V eNaanuate de ^prekinge?* werkKro.-,, van de Commjssie Ontwikke- ling National*? Econcmiie van de SER zün gevorderd, is steeds meer de over tuiging gegroeid, dat in de adviesaan vrage van de regering meer is vervat dan realiseerbaar zal zijn en dat over zaken als huurverhoging en toonbewe ging tijdens het komende jaar op dit ogenblik nauwelijks iets zinnigs kan worden gezegd. Woensdag komt de commissie Gntwlk- koling Nationale Economie van de £>LR bijeen ter nadere voorbereiding van het SER-advies. Of dat (beperkte) advie» >r een zal zijn zonder afwilkende me ningen, vait te betwijfelen. Hoe het er tenslotte uit zal zien hangt mede af van het standpunt van de Kroonleden. De taak om een regering te vormen is Tsjombe toevertrouwd een week na dat de laatste VN-troepen het land ver lieten. Ironisch genoeg waren het de VN-militairen, die een einde maakten aan de afscheidingspolitiek die Tsjom be sinds het onstaan van de nieuwe re publiek Congo op 30 juni I960 volgde. Tsjombe deed meer dan twee jaar lang al het mogelijke om de rijke pro vincie Katanga, waarvan hij in augus tus 1960 president werd, na de offi ciële afscheiding in juli, onafhankelijk te houden. Dat was geheel in overeen stemming met zijn reeds eerder verde digd standpunt, dat de Congo een losse federatie moest zijn, met nauwe ban den met België, de voormalige kolo niale mogendheid. Na het ingrijpen van de VN-macht van ongeveer 20.000 man duurde het nog tot 16 januari 1963 voordat de af scheiding van Katanga officieel door Tsjombe werd beëindigd. Een week la ter bezetten de VN-troepen zijn laatste bolwerk, Kolwezi in Zuid-Katanga. Op 14 juli 1963 ging Tsjombe naar Parys na geruchten dat de centrale regering zijn arrestatie beoogde. Hij verklaarde toen dat hij terug zou ke ren zodra hij er zeker van was dat hij niet zou worden gearresteerd. De thans 44-jarige Tsjombe stamt uit een rijke en talrijke familie van koop lieden en eigenaars van plantages, ho tels en winkels. NEW YORK, (AFP) De Sovjet- Unie kan de gebeurtenissen die zich thans in de Congo voordoen, niet ne geren, aldus een verklaring van de Russische regering die maandag aan secretaris-generaal Oe Thant werd over handigd. Volgens de verklaring „Sme den de kolonialisten een nieuw komplot tegen de onafhankelijkheid en onschend baarheid van de Congolese republiek". „De terugkeer van Tsjombe naar d® Congo betekent een ernstig gevaar voor de vrede in dat land", aldus de Rus sische regering die alle landen verzoekt hun invloed aan te wenden om „een nieuwe aanslag op de nationale soeve reiniteit van de Congo te verhinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 4