„Er komen nog eens ongelukken van. Moord is niet uitgesloten" Hoveniers dragen zorg voor 200 ha openbaar plantsoen Interessant jaarverslag onderwijs Bloemendaal Bollenkwekers uit De Zilk in opstand tegen -Pleuntje v. Poelgeest Katten en honden brengen grote grond aan schade gewassen en Stadskwekerij Kleverlaan gemeentelijk centrum van de Bloemenstad Haarlem Kleurigste tak van alle ambtelijke diensten Doorgestoken Klachten Kraamkamer Vraagbaak ZATERDAG 18 JULI 1964 PAGINA 3 De dienstgebouwen zijn al even zeer aangekleed met natuurlijke ornamenten als de gehele stads- kwekerij. Pleuntje van Poelgeest met enkele van haar katten voor haar (onbe woonbaar- verklaardewoning. DE ZILK, 18 juli „Er komen nog eens ongelukken van", zegt een vrouw van een Zilker bollenkweker met tril lende stem. „Wanneer de po litie of het gemeentebestuur niet heel snel ingrijpt, ge beurt er iets. We hebben onze mannen nu al weken lang gesusd en gezegd, dat het allemaal wel los zal lopen op den duur. Maar er komt geen verandering in de situatie. Ik zie er nog eens een moord van komen", zegt dezelfde vrouw, terwijl ze in de rich ting van de krotwoning staart, die enkele honderden meters verder midden in het bollenland langs de Zilker- duinweg staat. Daarin woont nu al enkele jaren een vrouw in gezelschap van tientallen honden en katten: Pleuntje van Poelgeest. Pleuntje is een omstreden vrouw, wier hob by het opvangen en ver zorgen van zieke of verwaar loosde huisdieren niet door iedereen gewaardeerd wordt. In Amsterdam, waar Pleun tje jarenlang gewoond heeft, liep het geregeld uit op moei lijkheden met de buren: ten slotte wilde geen enkele huurbaas de vrouw met haar dieren nog onderdak geven. Pleuntje had veel hart gekre gen voor Amsterdam, maar ze hield nog meer van haar honden en katten. Ze vertrok dus. Pleuntje ging het buiten de stad proberen. Door bemiddeling van een gees telijke in Noordwijk aan Zee kon zij na wekenlang zoeken haar in trek nemen in een onbewoonbaar verklaarde woning in de Zilk. Daar zit zij nu nog. Tot groot on genoegen van een groot aantal bollenkwekers, die in de buurt van de woning hun cultuurgron den hebben. De honden en katten richten volgens de kwekers schade aan, die met geen pen te beschrij ven is. Het is tot dusverre alleen nog tot woordenwisselingen geko men tussen de kwekers en Pleun tje. Of het daar bij blijft? De vrouwen van de kwekers denken er het hunne van. Sommigen vre zen het ergste. „Als ik geweten had, dat Pleun tje met haar dieren ons zoveel overlast zou aandoen, had ik haar beslist geen onderdak gegeven", zegt de heer Van Paridon uit Noordwijkerhout spijtig. De heer Van Paridon is de eigenaar van de onbewoonbaar verklaarde wo ning en is indertijd ingegaan op het verzoek van de Noordwijkse geestelijke om Pleuntje in de wo ning te laten wonen. „De afspraak was, dat de vrouw slechts voor enkele weken met haar dieren in de woning zou trekken. Ik was al geruime tijd van plan de wo ning te laten slopen. Het is onbe grijpelijk; dat ze er nu nog zit. Dat heeft ze bereikt, omdat ze glad van tong is en zelfs de officier van justitie in Den Haag weet om ver te praten. Ik ben nu de dupe geworden van m'n goedgeefsheid. Al m'n collega's in De Zilk kijken me erop aan", zegt de heer Van Paridon. 18 juli De stads- erÜ aan de Kleverlaan heeft lp if[a^S,haar poorten wijd open- llm™ om- zoveel mogelijk Haar- lon pppS ln de Selegenheid te stel- maW, i gename wandeling te maken langs de duizenden bomen en heesters, bloemen en planten Veertien dagen lang ook op zondag mag de bezoeker ge nieten van alle zomerse kleuren, die in zo grote verscheidenheid zijn uitgespreid over het drie ëneenhalve hectare grote terrein. De kwekerijen aan de Kleverlaan berden gesticht in 1910, omdat de voormalige kwekerijen aan de polhuizen en aan de Schotersingel "ij het Buitenhuis te klein waren 8e\vorden. Deze kleurigste tak de vele gemeentelijke dien- e 6r> is dus al meer dan een halve cr,, geworteld in de historische f 0rid van het „Huis te Kleef". gHeste restanten van het oude v °Uw dienen nu als ondergrond 0n°r een prachtige rotstuin. In de Middellijk6 omgeving bevinden „j» de dienstgebouwen van °M> plantsoenen en begraaf- de7 en" en de kassen. Vanuit Plaats wordt de Bloemenstad blo em voorzien van planten en off?1"?1' komen en heesters. Voor C1°le ontvangsten en bij jubi lea wordt regelmatig een beroep gedaan op de rijkdommen van de stadskwekerij. tcS v?,en wcl De Hout> her' kinderboerderij, gazons en plantsoenen. De zorg strekt zich ook hifJt I begraafplaatsen. Bovendien neert de stadskwekerij de supervisie over de schoolwerktuinen, waarbij drieduizend kinderen zijn betrokken. De tropische kas heeft een stei ke aantrekkingskracht op vele be zoekers. Het meisje dat hier aan het werk is verleent assistentie rij heeft namelijk een chronisch als vakantiehülp. De stadskweke- personeélstekort. De prachtige rotstuin strekt zich uit over resten van het voormalige Huis te Kleef. al wat schade aangericht door balda dige jongelui. Vooral de bloembakken op de bruggen moeten het nogal eens ontgelden. De strijd tegen de verniel zucht van de jeugd of van onvolwas sen ouderen is jammer genoeg nooit ten einde. Als de bloembakken in de stad niet regelmatig zouden worden bijgevuld, dan zouden ze zeker de helft van de zomer leeg staan. De dienst van de Hout, plantsoenen en be graafplaatsen doet dan ook bij herha ling een beroep op de burgerij om de bomen en planten te ontzien. Ook hier is het publiek snel genoeg met verwij ten aan het adres van de gemeente, als een of ander plantsoen niet goed is verzorgd. De Haarlemmers hebben het echter zelf in handen om de naam van de Bloemenstad hoog te houden. Th. K. BLOEMENDAAL, 16 juli Over het lager- en kleuteronderwijs in de ge meente Bloemendaal gedurende het jaar 1963 is een interessant verslag verschenen. Vooral onder de rubriek Al gemene Opmerkingen troffen wij rake opmerkingen aan. De openbare kleuter school te Vogelenzang vindt op zijn minst een vrije zaterdag in de zomer maanden gewenst. Dit in verband met de grote absentie op zaterdagmorgen die varieert van veertig tot zestig pro cent. De katholieke kleuterschool aan de Bloemendaalsevveg slaakt de ver zuchting dat een kleuterschool zonder speellokaal even onvolmaakt is als een zeilboot zondr zeil. „Wat jammer dat er in de gemeente Bloemendaal nog zulke onvolmaakte scholen worden ge bouwd." Verscheidene scholen houden een pleidooi voor ruimere aandacht voor het spraakonderwijs en het school zwemmen. Van de katholieke lagere school' te Overveen wordt de klacht vernomen, dat de kinderen teveel en te lang naar de televisie kijken, waar door de aandacht op school verslapt. De christelijke Ulo-school te Bloemen daal vindt dat de concentratie afneemt en dat het gevoel voor verantwoordelijk heid bij de leerlingen er in menig ge val niet beter op wordt. Op 1 januari 1964 bedroeg het aantal leerlingen van de lagere en Ulo-scholen 4.049. Over de bezetting van de klassen is het rapport vrij optimistisch, hoewel er nog veel te wensen overblijft. Van de achttien scholen zijn er nog veertien met klassen van meer dan dertig leer lingen en vijf scholen met klassen van veertig en meer. De gezondheidstoe stand van leerkrachten en leerlingen was op twaalf van de zeventien scholen goed, bij drie vrij gunstig en bij de rest uitstekend. Op negen scholen wordt met goed succes en met animo gebruik ge maakt van de diensten van de school radio-uitzendingen De Aerdenhoutse scholen maken geen gebruik van een sportveld. Bloe mendaal benut zowel sportveld als zwembad. Het schoolzwemmen geeft enige moeilijkheden door de grote af stand van sommige scholen en het zwembad. Ofschoon er weinig vacatu res aan de scholen waren, blijkt toch dat de woningnood in Bloemendaal nog steeds een groot struikelblok vormt voor het aantrekken van geschikte leer krachten. Het invoeren van de vijfdaag se schoolweek heeft ook in de gemeente Bloemendaal zowel voor- als tegenstan ders. Een duidelijk standpunt is niet te distilleren. lopen", zegt de heer Van Paridon. En kele weken geleden heeft hij in verband met ruimtegebrek op het land een riet schelf tegen „zijn" woning gezet. Pleun- tje is toen erg tekeer gegaan. Zelfs de politie schakelde zij in. Het gevolg Is, dat de heer Van Paridon nu waar schijnlijk een proces verbaal krijgt we gens ordeverstoring. „Ik neem dat be slist niet. Tot in de hoogste instanties zal ik deze kwestie uitvechten", aldus de huiseigenaar. Hoe Pleuntje op dit alles reageert? Ze blijft er nogal kalm over. „Het is allemaal doorgestoken kaart", vindt ze. Dat haar dieren schade brengen aan het land en de gewassen ontkent ze. Haar honden komen nauwelijks hun hokken uit. Ook m'n katten houd ik zo veel mogelijk binnen. „Anders lopen ze de kans door de bollenkwekers in de sloot te worden verdronken". Ze wil zo snel mogelijk weg uit De Zilk. Niet al leen omdat zij de bevolking tegen zich schijnt te hebben ingenomen, maar vooral, omdat er in de woning niet meer te leven valt. Het huisje staat op Instorten. Na elke regenbui staan er in de kamers grote plassen. Haar meubel tjes verrotten en 's nachts slaapt zij bij een vriendin. Pleuntje vindt de houding van de Zilkse bevolking beslist ongemo tiveerd. Alleen de bakker en de slager zijn haar vrienden. Dezen geven haar gratis voedsel voor haar dieren... Volgens de kwekers valt er nauwe lijks op het land te werken. De grond ligt er bezaaid met uitwerpselen. Ook zouden de dieren schade hebben toege bracht aan het gewas, onder meer door verspreiding van bollenziekten. De om wonenden schijnen ook de nodige last van de veelal loslopende dieren te heb ben. Herhaaldelijk zou het zijn voorge komen, dat de katten het interieur van de omliggende woningen besmeuren. Niets zou meer veilig zijn voor de die ren. Bij de politie zijn klachten binnen gekomen, dat de honden van Pleuntje 's nachts meermalen huishouden in kip penhokken. -„Wat moeten we beginnen met Pleuntje? Was ze maar in Amster dam gebleven. Dan was het hier rustig gebleven", zegt een van de betrokken kwekers. De heer Van Paridon heeft zich reeds verscheidene malen in verbinding ge steld met het gemeentebestuur. Aan vankelijk alleen met de politie, maar dat hielp niets. Wel is Pleuntje diverse malen met haar dieren-bezit uit de wo ning gezet. Maar keer op keer was ze er na verloop van tijd ingetrokken. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout schijnt niet te weten wat het met de vrouw aan moet. Ook de officier van justitie heeft in deze kwestie nog geen beslissing genomen. „De officier zou eens een bezoek moeten brengen aan het provisorische dieren-asiel. Ik durf er wegens de stank niet eens voorbij te Slechts vijftien man personeel zijn beschikbaar om he* werk in de kwekerij te doen. C jg komen in de vakantieperiode iKe scholieren hun gelederen verste i a -n, want ook in de stadskwekerij heers: een chronisch personeelsgebrek. Het is zonder eniee twijfel een dankbaar werk dat dalr ^e Kleverlaan wordt verricht Naast de zorg voor de tuinen van dé kwekerij zelf hebben de mannen de tweehonderd? v.00rziening van bijna onder valt lil tare Plantsoenen. Hier- fleur mnpf t Wat 1Iaar^-ni en De gemeentelijke hoveniers kennen eigenlijk geen stille tijd. In de win termaanden van half oktober tot half april hebben zij het druk met de aanleg van nieuwe plantsoenen en met de verzorging van bestaande plantsoenen. De planten laten hun verzorgers niet met rust, want het is levend materiaal en er is altijd groei en bloei. Oorspronkelijk kon heel Haarlem nog worden voorzien van bomen en heesters, maar door de voortdurende stadsuitbreiding moeten nu regelmatig jonge planten worden bijgekocht. Vooral Schalkwijk. vraagt nu voortdurend de aandacht. Enige getallen kunnen een indruk ge ven van het vele werk dat wordt ver zet in de tuinen aan de Kleverlaan. In de afgelopen winter werden veertigdui zend voorjaarsbloemen in de stad uit- geplant. De hoveniers togen toen langs de straten en pleinen van Haarlem, om ervoor te zorgen, dat de Bloemen stad met de komst van de Bloemen meisjes getooid zou zijn met duizenden viooltjes, muurbloemen en vergeetmij- nietje's. Toen de voorjaarscollectie haar glans had verloren, werden 125.000 zomerbloemplanten uitgezet. Nu prijken in onze plantsoenen onder meer de geraniums, de salvia's en de verbena's. In het afgelopen najaar gin gen 185.000 bloembollen de grond in om daar de komst van de lente af te wach ten. In het plantjaar 1963-1964 werden bovendien zo'n tweeduizend bomen ge plant langs de straten en de plant soenen. Vooral de bloemisterij oefent veel aantrekkingskracht uit op de bezoe kers. Tal van belangstellenden buiten Haarlem en ook vele buitenlanders krijgen van de V.V.V. Haarlems Bloei de tip om eens een kijkje te nemen in de stadskwekerij. Bij kenners staat de tropische kas met zijn prachtise hi biscus en de beroemde nachtcactus hii- zonder goed aangeschreven. Onder de gemeentelijke kweektuinen geniet Haarlemse kwekerij de faam als een van de mooiste en best gesorteerde tui nen. De tuin staat dan ook regelmatig op het programma van excursies van de tuinbouwscholen en andere onder wijsinstituten. Insiders noemen de kweekkas de kraamkamer van de Haarlemse plant soenen. Met de grootste zorgvuldigheid wordt het zaaigoed hier opgekweekt en vier kassen staan ter beschikking om de tere plantjes naar het volgend sta dium in hun kleurige leven te voeren. De palmenkas levert de versieringen voor alle mogelijke feesten en jubilea. De tropische kas is misschien wel het meest de moeite van het bezoek waard. De planten die in onze huiskamers on danks de beste zorgen veelal een ar metierig bestaan lijden, schieten hier weelderig uit de grond bij een tempe ratuur van dertig graden. Manshoog bloeit daar de hibiscus in geel, rood en rose en de bourgainvillea's pron ken er in violet en andere rijke kleu ren. In de tropische kas komen echte bananen tot voile wasdom en de Cy prus-papyrus kan daar een hoogte be reiken van twee tot drie meter. Een resultaat waarmee zelfs de oude Egyp- tenaren tevreden zouden zijn. De nacht cactus neemt wel een speciale plaats in. Als deze plant omstreeks half au gustus in bloei staat, komen enige dui zenden bezoekers van dit schouwspel genieten. In de boomkwekerij wordt gezorgd voor de aflevering van bomen, bloem- heesters, struiken, klimrozen en tal van andere planten, die onder meer bestemd zijn voor de Hout. In het laat ste plantseizoen zijn er ongeveer ze ventigduizend van uitgeplant. Tenslotte vervult de stadskwekerij nog een functie als vraagbaak voor het publiek. Talrijk zijn de vragen hoe een bepaalde plant heet of hoe hij moet worden behandeld. Hieruit en uit de vele bezoeken blijkt gelukkig, dat het werk van de gemeentelijke hoveniers veel waardering krijgt. Helaas geldt deze waardering niet in alle opzichten. In de stedelijke plantsoenen wordt nog- BANNEUX Het diocesaan Banneux- comité voor het bisdom Haarlem houdt op 19, 20 en 21 september een drie daagse bedevaart naar Banneux in de Belgische Ardennen in aansluiting op het Nederlands ziekentriduum dat daar wordt gehouden van 18 tot en met 22 september.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3