Dubbel jubileum gevierd Een ton geschenk voor kardinaal Goldwater Waarschuwing (I) Waarschuwing (II) Goeree Overfla k kee uit iso lemen t Maandag wordt brug over Haringvliet geopend Onderdeel van toekomstige Zoom- of Beneluxweg Voor de brug „over de brug" komen Oproepen van A.N.W.B. aan toeristen in buitenland Meisjes met vakantie w Receptie Huwelijk Indianen Willem Duys Mies Bouwman Extra beoordeling tijdens rijexamen Indonesië vraagt Nederland om krediet DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Per 1 september Voor Kemajoran Projectiel verwondt knutselaar DRIELING IN HAARLEM W ij dingen êËMMm ZATERDAG 18 JULI 1964 PAGINA 5 Beeld van de in aanbouw zijnde vijf kilometer lange Oosterschelde- ,eit^erfe°; over brug, die volgend jaar klaar moet Jcomen en die de grootste brug- wo-e!lge verbinding in Europa wordt Zij verbindt Schouwen-Duiveland met Noord-Beveland. Luchtfoto ANP van de nieuwe Haringvliet-brug. r.: Z///////f*t! Rotterdam 'NOCR&-- :gf= Vlaardi Banendrecht H NurrnmLs O jj,lSp^Wemsh. ■HARINWUri OVERFLAKKEE iRoosend. SCHOUWEN-DUIVEU Middelburg Antwerpen tjlELSlë eeeuwsc^vuanoere» Het schokkende feit, dat de Ameri kaanse republikeinen deze week se nator Goldwater tot hun presidents kandidaat kozen, heeft in Europa er toe geleid, dat velen generaal de Gaulle met anidere ogen bekijken. De Gaulle immers is de man, die ooit weigerde van een eigen Franse kern macht af te zien, omdat naar hij on geveer zei een groot land als Frankrjjk zijn belangen niet uitslui tend kon toevertrouwen aan het Ame rikaanse volk en zijn toevallige presi dent. In de dagen van Kennedy leek dat bijna heiligschennis. Nu echter althans in één partij onlustgevoelens de overhand hebben gekregen en een man als Goldwater naar voren is ge komen, wordt zijn standpunt begrijpe lijker. Men mag hopen, dat het Ame rikaanse volk niet zo ver zal gaan dat wij De Gaulle zelfs zouden moeten toejuichen als de redder van Europa. In ieder geval heeft de verkiezing van Goldwater al bewezen dat de hoon die De Gaulle heeft ondervonden on verdiend was. Gisteren meldde de krant in één trieste opsomming de dood van acht kinderen. Oorzaak: verdrinking. Mo gen wfj nogmaals warschuwen: ook dit weekeinde is warm. Kinderen willen verkoeling en dus zoeken zij of zij zwemmen kunnen of niet het water. Hun kan men dit gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en inzicht nauwelijks verwijten. Ouders des te meer. Laat ze niet in de steek. Zover wij vanmorgen alsnog over- zien heeft de eerste explosie van de bouwvakantie op de wegen geen catastrofe veroorzaakt. De drukte gaat vandaag en morgen echter onverdro ten voort. Als iedereen zich een beetje wil beheersen, behoeft de krant maan dag niet opnieuw voor ongeluks profeet te spelen. Het kan. (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 18 juli Maandag zal minister J. van Aartsen de 1200 meter lange uit tien overspanningen bestaande stalen brug die het Haring vliet overspant tussen Numansdorp en Ooltgensplaat voor het verkeer open stellen. De brug, een van de meest gigantische in Nederland hij is langer dan de Moerdijkbrug ver bindt het Zuidhollandse eiland Goeree Overvlakkee met de Hoeksche Waard en daarmee is dan tevens de vaste binding met de Randstad Holland een HET BELANG VAN DE HARINGVLIETBRUG Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdlenst in Den Haag, telefoon 070-81 43 81, dage lijks van 8 tot 22 uur. FRANKRIJK: Familie Dijkstra uit Den Helder, in wit-groene Taunus 17 M, ZG 02-80, in omgeving van Gocke Du Tarve in Dordogne. L. Renkens en familie uit Boxmeer, in blauw-grijze Fiat 1300, GT 58-69, ver moedelijk in Nice of Monaco. Echtpaar van der Does-Raadgever uit Utrecht, in geel-groene Citroen Ami 6 met wit dak, MH 43-98, in omgeving van Sevrier aan het Iac d'Annecy. OOSTENRIJK: Echtpaar W. G. van Ingen uit Diemen, in zwarte mercedes 190, EK 58-93, in omgeving van Zeil Am S°M G van den Berg uit Leiden, in blauwe 'VW 1200, kentekennummer niet bekend, tussen Milstadt en St. Gilgen. DUITSLAND/FRANKRIJK: Th. van Zevenhuizen uit Den Haag, in licht-grijze Renault Ondine, HM 99-43, ergens in Duitsland of Frankrijk. ITALIË: Echtpaar Schmalgemeyer uit Duivendrecht, in rode Citroen DS 19 met creme dak stationcar, op camping in Porto Garibaldi. Echtpaar Van der Meyde-Stmve en het echttaar Stuive uit RÜswijk, samen W gebroken witte Renault 8, M M16-40. vermoedelijk in het val d'aosta. SPANJE: A. L. Heybroek uit Voor burg, in blauwe Opel Kadett, kenteken- hummer niet bekend, vermoedelijk op camping in omgeving van Salou, aan be Spaanse oostkust OOSTENRIJK/ITALIË: Arian van Diermen en Gerrit de Vries uit Zaan- Sam, liftend op weg van Innsbruck naar Rome. M. C. Boer uit Den Haag, in een "artburg, kleur onbe':end, JZ 33-38, op Weg naar Italië via Oostenrijk. NEDERLAND: Echtpaar M. C. Tooien ï^t Santpoort, in Ford Zodiac, HM 99-43 nt Zuid Nederland ergens in hotels. Hoewel de brug over Haringvliet van bijzonder grote bete kenis is voor Goeree-Overvlakkee dat £2S? 2S&,tJ8,mt z"n veren-isole- ment krijgt zjj m een verdere toe komst een nog veel wijder verkepr«?- belang. De Haringvlietbrug wordt na- melpk een onderdeel van de nieuwe route van Rotterdam naar Antwerpen De z.g. Zoom- of Beneluxweg. Deze weg is geprojecteerd dwars door de Hoeksche Waard met een aftakking ongeveer halverwege de Haringvliet brug via een dam naar de Brabantse wal en loopt dan langs Willemstad en Bergen op Zoom naar het eind doel Antwerpen. De Haringvlietbrug zal bovendien een belangrijke schakel vormen in de verbinding met de Zeeuwse eilanden. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de dam door de Grevelingen z®?a™ ^ssen het Zuidhollandse eiland Goeree-Overvlakkee en het Zeeuw se eiland Schouwen Duivenland en w ^"HSvRetbrug tegelijkertijd voor net venteer zouden worden vrijgegeven. vbÏ ?°ritegensla® biJ de uitvoering van de werken aan de Grevelingendam Jff Brug en dam ever het Haringvliet(gereed juli1964) E3 Vol kerakdamfgereed in 1967) Grevelingendamfgereed in 1964) Eï=ï3 Oosterscheldebrug (gereed in i Ontworpen wegen aarom zijn er dikwijls bezwaren, als meisjes alleen of met z'n tweeën willen gaan kamperen. Zij willen ook genieten van „pri mitief doen". Dat is geen alleenrecht oor jongens. Tijdens een vakantie met een reisgezelschap moet je je aanpassen en rekening houden met de groep. Ook bi; de jongeren-reizen. Die zijn dan ook bedoeld om te leren reizen, zodat je later zelf je vakantie kunt organiseren. Wil je er dan een trektocht van maken en in een tent slapen, dan moet je er wel rekening mee houden, dat er toch moeilijkheden aan verbonden zijn. Een paar meisjes in een tent krijgen hoogstwaarschijnlijk veel aan dacht van mannelijke kampeergenoten. Zoveel attentie is misschien in het be gin wel interessant, maar het kan op den duur een vakantie grondig be derven. Daarom is het nuttig een paar voorzorgsmaatregelen te nemen. De toestemming van de ouders geeft dan waarschijnlijk ook geen moeilijkheden Er zijn bij de A.N.W.B. lijsten ver krijgbaar van de ingeschreven campings in Nederland en in het buitenland. Óp die campings is een zekere mate van toezicht en de sanitaire voorzieningen zijn er behoorlijk. Heel belangrijk is het om een plaats van tevoren te be spreken. Het gebeurt nogal eens, dat er ruimte ontbreekt op een zeker in het hoogseizoen. camping. Reizen organiseren is niet zo ge makkelijk. Met een gezelschap op vakan tie gaan is dan vaak wel eenvoudiger Je stort het geld en alles wordt verzorgd' Er zijn meisjes die met z'n tweeën of drieën op stap willen en dan nog iefst in het buitenland. En het is vrij logisch dat er geen geld is voor dure hotels. Zo maai weggaan en ,,zien waar je terecht komt" is dan toch ook geer leuke manier van reizen. Je komt 's avonds doodmoe ergens aan en de jeugdherberg blijkt vol te zijn. of logeren in het hotel, dat niet zo duur is (dat heeft iemand dan verteld) blijkt toch boven het budget te gaan. Dan is een groot gedeelte Van de vakantie- nre, er echt af. Een andere mogelijkheid is er ook Je kunt toch de vakantie doorbrengen in het buitenland op een niet al te kostbare manier. De r.k. hereniging t'eisjesbelangen heeft adressen van pensionaten en instellingen, die in de vakantie vrijwel leeg zijn. Die tehuizen staan open voor de buitenlanders. Op de Herengracht 161 in Amsterdam worden graag deze adressen gegeven. ANNET Afsluiting zeegatenfvoltooid 1966-1978) is dat niet mogelijk gebleken. Het wachten is nog op de sluiting van het laatste. 1200 meter brede, gat in de Grevelingendam. Zoals bekend zal het sluitgat gedicht worden met behulp van gondels die aan een kabelbaan hangen. Onderaan de gondels zijn bevestigd de stalen netten waarin de stortsteen wordt meegevoerd. Schouwen Duiveland zal zich dus nog enige tijd moeten behelpen met zijn ponten die de verbinding onderhouden. De aansluiting met de Randstad bolland komt daardoor voor dit Zeeuwse eiland later dan voor Goeree Overvlakkee maar nie' alleen ligt voor Schouwen Duive land de ontsluiting naar de Randstad Holland nog in het verschiet, er wordt ook hard gewerkt aan een vaste ver binding van het eiland met overig Zee land namelijk de Oosterscheldebrug die volgens de plannen volgend jaar gereed zai komen. Deze vjjf kilometer lange Oosterscheldebrug die Schouwen Duive land zal verbinden met Noord Beveland wordt de grootste brug van Europa. Uit dit alles blijkt dat in het Delta gebied gigantische werken in uitvoering zijn. Walcheren en Zuid Beveland die reeds door de Veerse Gat-dam en de dam in de Zandkreek vast verbonden zjjn aan Noord Beveland, krügt dus in 1965 via de Oosterscheldebrug aan- r'-'i^ng met Schouwen Duiveland voorts door de dan gesloten dam in de Greve lingen met Goeree- Overvlakkee en via de Haringvlietbrug met de Randstad Holland. Dit prachtige wegennet zal een nieuwe tijd inluiden voor de Zeeuwse en Zuid- (ioilnndse eilanden die dan geen eilan den meer zullen zijn. Het eeuwenoude isolement zal voorgoed tot het ver- ledei behoren. Om tenslotte nog even op de Haring vlietbrug terug te komen: Wie vanaf maandag af over de brug wil komen zal er voor moeten betalen Het pro ject is gefinancierd door de N.V. Brug- "erbinding „Haringvliet". Goeree Over vlakkee en Schouwen Duiveland hebben voor de bouw van de brug ponds-ponds- gewijs de benodigde miljoenen geleend Uiterlijk tien jaar zuilen de wegge bruikers van de Haringvlietbrug toi moeten betalen. Op 1 januari 1975 zal het rijk de Haringvlietbrug overnemen in beheer en onderhoud, waarna de brug tolvrij wordt. Maar voorlopig heeft Nederland van maandag zjjn eerste par ticulier geëxploiteerde verkeersbrug. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 juli ,,Ik heb geen behoefte te worden gehuldigd. Zoals ik nooit behoefte heb gehad een rol te spelen. Ik heb alleen getracht te doen wat ik als mijn opdracht en mijn plicht meende te zien. Als het verkeerd ge beurd is, moge de Heer mjj vergeven. En wat er goed in mocht zijn, daar voor wil ik God danken. En ik moge allen die ik ooit tekort heb gedaan of last en pijn bezorgd ik hoop onge wild en onbewust van harte vragen mg om de liefde Gods te willen ver geven." Deze eenvoudige, recht uit het hart komende woorden sprak kardi naal Alfrink gisteravond in een korte predikatie tijdens de H. Eucharistievie ring in het gebouw Tivoli. Samen met priesters en gelovigen van zjjn diocees vierde de kardinaal zijn veertigjarig priesterfeest precies op de dag dat hij dertien jaar geleden tot bisschop werd geconsacreerd. Bij het begin van de Offerande kwam Gerard Broeke, die als Kajot- ter in Tanganjika heeft gewerkt, het podium op om in een enveloppe Nde ju- bileumgave van de gelovigen van het aartsbisdom op het altaar te leggen: een bedrag van tegen de f 100.000. Het geld is bestemd tot ondersteuning van de arbeid van lekenmissionarissen. Na de plechtigheid heeft de kardinaal zjjn grote vreugde over het geschenk uit gesproken. Het willen deelnemen door leken in de laatste decennia aan de uitbreiding van het Gods Rijk in ge bieden waar grote nood heerst, be schouwde hij als een teken van levens kracht van de katholieke gemeenschap. Ongeveer vierhonderd genodigden fe liciteerden de kardinaal tijdens een be sloten receptie in het centraal muse um. Daar waren de pauselijke nunti us in Nederland, mgr. G. Beltrami, al le bisschoppen, verschillende vicaris sen-generaal, katholieke ministers, de (Advertentie) Coopvaett ÖW017S Uit „Vrjj Nederland" visten wij deze week dit verhaal over het huwelijk: Op de vraag: waar hebt u elkaa-r le ren kennen? zei 17 pet. van de 1646 Franse echtparen (dus 1 van de 6) „op een bal". Uit een zeer uitvoerige enquête bleek dat in Frankrijk, wat het kiezen van de huwelijkspartner betreft niets of bij na. niets is verandert sedert de negen tiende eeuw. Men trouwt 't meisje (de jongen) uit dezelfde plaats (6 in de 10 gevallen) of dezelfde streek (9 van de 10). Slechts 3 pet durfde 't aan met iemand van een andere nationaliteit. Bijna in alle geval len (92%) hebben ze dezelfde godsdienst en ook wat 't uitoefenen ervan betreft is er geen verschil. Meisjes trouwen op hun 20ste, 22ste jaar, jongens op hun 23ste, 25ste. 13 pet. van de echtparen werkte vroeger bij dezelfde baas, 13 pet. kende elkaar al van hun kinder tijd, of werden door familieleden met elkaar in contact gebracht. Een ken merkend antwoord: „Een van m'n ne ven had gezegd dat er twee zusjes wa ren die heel geschikt leken om mee te trouwen. Ik ben ernaar toe gegaan om te vragen hoe die meisjes bekend ston den. Acht dagen later maakte ik m'n eérste afspraak." Tussen ontmoeting en huwelijk ligt eer. bepaalde tijd: gemiddeld 2 laar En 50 pet. viert de verloving. 92 pet. van de verloofden geeft elkaar een ring die vaak door de meisjes worden be taald. „Ik had hem geld gegeven zeL had hij 't nietEn: „We hadden geen geld, moeder heeft een ring ge geven, toen schaamde ik me niet voor m'n vriendinnen." 9 van de 10 huwelijken wordt kerkelijk Ingezegend. De maagdelijkheid van de meisjes blijkt voor de mannen een essentieel punt. Ook 60 pet. van de ondervraag de vrouwen keurde het af dat jonge meisjes voor het huwelijk met hun ver loofde naar bed gaan. Men (aldus l'Express) staat nogal ver steld over de strengheid van de ant woorden op dit gebied, want volgens de statistieken van de Burgerlijke Stand hebben gemiddeld 32 pet. van de ge trouwde vrouwen hun eerste kind vóór hun huwelijk gekregen." Uit „De Groene Amsterdammer" knipten wij dit merkwaardige bericht- je: In New Mexico hebben dertien In dianen ingeschreven op een van over heidswege te geven cursus. Waf ze daar zullen leren? Het maken van pijlen en bogen. In de Haagse Post van deze week geeft Willem Duys een ongezouten oor deel over het Nederlandse tennis. „De Nederlandse tennisbestuur- ders lopen in feite jaren achter. Het zijn vaak helemaal geen kwade of on welwillende mensen, maar ze weigeren met hun tjjd mee te gaan. Men is nog niet gewend aan de gedachte dat het tennis van nu iets heel anders is dan het tennis uit hun jaren, dat jonge top- tennisers het hele jaar door moeten kun nen spelen, en dat er van alles gedaan moet worden aan hun conditie, hun medische verzorging en algehele bege leiding. Men wil hier ook maar niet wennen aan de gedachte, dat amateurs van vandaag geen echte amateurs meer zijn. Overal elders krijgen ze forse ver goedingen, zonder welke ze nou eenmaal niet kunnen leven. Hier houdt men vast aan starre principes. Eén van de weinige mensen die deze jaren lange sleur waarbij Nederland als ten- nisnatie voor spek en bonen meedeed, met succes heeft doorbroken, drs. Lij- sen, heeft door het samenspannen ach ter zjjn rug om weer het veld moeten ruimen. Uit „Elsevier" knipten wij logisch gevolg van onze keuze van vorige week dit excuus: Wfj bieden onze verontschuldigingen aan mevrouw Mies Bouwman aan, voor het artikel „Dom", dat wfj vorige week op deze plaats achreven. De woorden: „Hoe cru het ook mag klinken, het kan mij niet schelen dat er een Muur door Berlijn loopt, wat mij betreft staat hij er over 75 jaar nog," zijn, naar me vrouw Bouwman ons mededeelde, niet van haar, doch van mevrouw A. Scherp huis afkomstig. Op haar past dus ons voorzitter van de Tweede Kamer mr. F. J. van Thiel, de vice-president van de Raad van de State, dr. L. J. M. Beel, en verder de dekens uit het aartsbis dom alsmede de algemene provinciale oversten van zuster- en broedercongre gaties, de hoofdaalmoezeniers van le ger, vloot en luchtmacht en de presi denten der seminaries in het Aartsbis dom. Ook vertegenwoordigers van an dere kerken, zoals de oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. A. Rinkel en de oud-katholieke bisschop van Deventer, mgr. P. Jans, kwamen de kardinaal feliciteren. In een korte toespraak richtte de proost van het metropolitaan kapittel, mgr. J. Geerdinck, zich tot de kardi naal. Mgr. Geerdinck zei, dat de stem van de kardinaal niet alleen in Neder land wordt gehoord, maar dat men ook iii het buitenland graag verneemt wat hjj zegt. Misschien is men daar nog meer bereid naar hem te luiste ren dan in Nederland. Als geschenk van het kapittel bood hjj de kardinaal het eerste exemplaar aan van het boek „Contour van kar dinaal Alfrinks kerkprovincie", ge schreven door dr. M. P. van Buytenen. Daarna bood de oud-voorzitter van het curatorium van de katholieke uni versiteit, mgr. prof. dr. R. R. Post, de kardinaal een boek aan met weten schappelijke bijdragen van negentien hoogleraren. De kardinaal liet blijken, zeer met dit wetenschappelijk werk ingenomen te zjjn, niet alleen vanwege de inhoud, maar ook omdat het de uitdrukking was van de goede banden tussen de katholieke universiteit en hem. Hij ver zekerde dat hij deze banden altijd wenste te bewaren en in stand te hon den. DEN HAAG, 18 juli Het Centraal Bureau voor afgifte van rijvaardigheids bewijzen is van *)lan om binnenkort te starten met een nieuw systeem van be oordeling van de kandidaten. Tot dus verre werd door de adviseurs in de be- oordelingsstaat slechts goed of fout in gevuld: in de toekomst zal men veel meer in details gaan treden. Voor vier groepen, rijden, bedienen van het mechanisme, verkeersborden en bijzondere verrichtingen, zal de adviseur een positief cijfer geven, onafhankelijk van de vraag, of de kandidaat door een fout op een be paald punt is gezakt. Naar de heer Westerlaken, directeur van het CBR ons vandaag mededeelde, schuilt hier in een groot voordeel voor de rij scholen, die nu niet alleen maar te horen krijgen dat hun leerling op een bepaald punt is gezakt, maar nu ook vernemen hoe „zwak" of hoe „sterk" de kandidaat tijdens het examen was. En hiermee kan men dan weer bij de verdere opleiding rekening houden. Een echte „pechvogel", die het blijkens zijn beoordelingslijst voor de rest van het examen prima heeft gedaan, zal men zodoende minder behoeven bij te schaven dan iemand, die op alle pun ten een onvoldoende haalde. Ook voor de eigen statistieken over het gehalte van de kandidaten is deze nieuwe (ex tra) vorm van beoordeling natuurlijk zeer nuttig. Het C.B.R. hoopt er op 1 september a.s. mee te gaan starten. P^ARTA, 18 Juli (UPI) Indone sië heeft Nederland benaderd voor het verlenen van krediet voor het verbe teren van outillage op het vliegveld Kemajoran. Het verzoek werd gedaan tijdens een bijeenkomst tussen de Nederlandse zaakgelastigde C. D. Barkman en de minister van Luchtvaart Iskandar. De Indonesische minister verklaarde aan journalisten ook gesproken te hebben over de mogelijkheden van nauwere sa menwerking tussen de luchtvaartmaat schappijen van de twee landen. De minister zei niet hoe de Neder landse diplomaat op het verzoek om krediet had gereageerd. VENRAY, 18 juli De 57-jarige ar beider Van den Hoogenhof uit Oostrum die voor zqn tuinslang een mondstuk nodig had, wilde hiervoor een projec tiel gebruiken dat hij nog uit de oor log in zjjn gereedschappenkist had lig. gen. Toen hij met een hamer en een spijker de zijde waar het slaghoedje zich bevindt, wilde open maken ont plofte het projectiel. Met verwondingen aan been en vingers is hij in het zie kenhuis opgenomen. HAARLEM, 18 juli De 28-jarige me vrouw A. C. Willemse, Pretoriaplein 12 in Haarlem, heeft donderdag het leven geschonken aan een drieling, twee meis jes en een jongen. De babies, Robby (2120 gr.), Annemieke (1700 gr.) en Roosje (2170 gr.), liggen in de couveu se. Moeder en kinderen maken goed. Het echtpaar Willemse had een zoontje van drie jaar. het al MOOK, 18 juli In de kloosterkerk van de paters Passionisten alhier heeft fgr. Constans Kramer OFM, verdre ven bisschop van Luanfu, de priester wijding toegediend aan Leopold KREB- BERS uit Budel, Walter STRAVER uit Benschop, Eduard V.D. GROES uit Overasselt, Simon BAKKER uit Bode graven, Herman KEMP uit Reeuwijk, Romuald STEIN uit Velp (Gld) en Pi us VERHEUL uit Utrecht. commentaar: „Zij schijnt niet te besef fen, dat de Muur die door Berlijn loopt, een deel is van een gewelddadige schei ding in Europa, die Polen, Tsjechen, Hongaren, Bulgaren en Balten binnen een systeem houdt, even verschrikke lijk als datgene waarvoor de vrije we reld jaren gevochten heeft het te ver nietigen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5