Ruzieënde exploitanten in Valkenburg sluiten TIJDELIJK VREDE Sjoukje Dijkstra onbewust bemiddelaarster PAUS OP BEZOEK ZATERDAG-PUZZLE Een plezierige vakantie! VSV verkoopt velden niet Paters als reders Rika jan sen-show: teleurstellend wat DE MOORD IN HET ATELIER Te hard rijdende Haarlemmer rijdt op de SUBSIDIE voor godsdienstlessen openbare scholen polit Tweede-hands schepen duurder ,Rotu Rosarï gaat varen tussen de kleine Soenda-eilanden en Soerabaja f, Vader Steinbrügge nog niet tevreden Geen miljonair Na achtervolging in Haarlem aangehouden Voorstel in Dordrecht Bromfietser gedood ie in P ft ft Nieuwe voorzitter stelde voorwaarde Topatleten in actie Adrichem op fsCHEEPVAARTBERlCHTïNj Lichtpuntjes Schools ZATERDAG 18 JULI 1964 PAGINA 6 De oude vrouw in Trastevere kuste de hand van Paus Paulus VI, toen hij haar huis bezocht. Voor hij naar zijn zomerverblijf in Castelgandolfo zou vertrekken bracht hij een bezoek aan de H. Maria Kerk in de wijk Trastevere. Daarna ging hij even het armelijke huisje van de oude vrouw binnen. 1 2 3 4 5 6 - 7 8 9 10 1 11 4 - 12 WïmW 13 14 m 15 ooN=ys EE 00 <c 10 «=j Oplossing 4 juli Een schier onherkenbare Rika Jansen in haar nieuwe One Woman-Show. daar FRANCIS DURBRIOGE PAUL VLAANDEREN prachtig! ik MAASTRICHT, 18 juli Dank zij de kort geding tegen zijn vader aan. Daar Hrt lirnrrlrtT-nr-fm ,M nnv< kntidnm dva a 1 bemiddeling van mr. J. Loomans, pre sident van de rechtbank, hebben twee ruziënde Valkenburgse exploitanten van ■an elkaar grenzende toeristische be drijven (vader en zoon H.) tijdelijk vrede gesloten. Afgaande op de emotioneel geladen «feer tussen de strijdende partijen is het beslist niet meer dan een gewapen de vrede. Op het moment dat beide ex ploitanten de door de president met enorm veel geduld en tact tot stand gebrachte tijdelijke regeling met hun handtekening bekrachtigden, gaven zij elkaar immers duidelijk te verstaan dat hiermee de onderlinge geschilpunten be slist niet zijn verdwenen, maar dat daarover na de „wapenstilstand" druk zal worden geprocedeerd. Zonder dit zelf te beseffen heeft de nieuwe ster van de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on Ice", Sjoukje Dijkstra de bemiddelingspogingen van mr. Loomans in niet geringe mate gunstig beïnvloed. Op ogenblikken dat vader noch zoon van compromissen wilden weten en elkaar verwijten maakten over alle mo gelijke kwesties riep de president de hulp in van Sjoukje Dijkstra. Letter lijk gaf hij de exploitanten dit ad vies: „Vermijdt tijdelijk alle eigen domsconflicten, althans gedurende de periode dat mej. Dijkstra in de Euro- hal komt huppelen." De exploitant van de Eurohal ener zijds en de directeur-eigenaar van het voor de hal gelegen hotel-restaurant Berg en Dal annex danszaal anderzijds betwistten elkaar de richting van de toegangsweg tot de Eurohal. Hierbij spelen, zo liet de president duidelijk doorschemeren, niet alleen eigendoms kwesties een rol, maar ook economische factoren. In die zin, dat de hotel en danszaal-eigenaar er bij gebaat is wan neer bezoekers van de Eurohal een zo danige route volgen dat zij na afloop van de evenementen in de hal gemakke lijk ook kunnen binnenlopen in het ho tel-restaurant annex danszaal. Een niet onredelijke zakèlijke speculatie, aldus mr. Loomans. Van de tegenpartij is het redelijk dat zij royale doorgang ge garandeerd wil zien voor de bezoekers van de Eurohal. Deze doorgang wordt nu belemmerd door parkerende auto's en door wederzijds opgerichte prikkel draadversperringen en hekwerk. Terzake spande de zoon-exploitant een ATLANTA (Georgia) 18 juli (UPI) De heer en mevr. Frank Steinbrügge in Atlanta, Georgia, hebben vandaag mee gedeeld, dat ze weliswaar een officieel schrüvbn met verontschuldigingen van de Nederlandse regering hebben gekre gen over het feit dat hun zestienjarige zoon twee dagen in Rotterdam heeft vastgezeten, toen hij daar per schip aankwam, maar dat ze alsnog graag zouden zien, dat de naam van do jon gen geschrapt werd uit het Rotterdam se politiearchief en andere archieven waarin hij zou zijn .eregistreerd. In een verklaring zei het echtpaar dat dit „een nadelige weerslag" zou kunnen hebben. Nederland zou alles kunnen goedmaken door hun zoon uit te nodigen naar Nederland te komen, als compensatie „voor een onverklaar bare uitwijzing." De Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. C. W. A. Schürmann, heeft de Steinbrtigges geschreven dat het onderzoek naar de zaak is afgeslo ten. „De Nederlandse regering heeft mij opgedragen u haar oprechte spijt te betuigen voor dit zeer ongelukkige inciaent," aldus de brief van de am bassadeur. Hij vervolgde: „Om onver klaarbare redenen heeft de politie van Rotterdam geen contact opgenomen met de Amerikaanse consul-generaal, wat haar plicht was. Uw zoon is slachtoffer geweest van een uitermate betreurens waardige vergissing, welke in geen en kel opzicht door zijn karakter of gedrag gerechtvaardigd wordt." Steinbrügge deelt mee, dat de Ne derlandse regering had betaald voor de reis die hjj en zijn vrouw naar New York hadden gemaakt om hun zoon op te vangen, alsmede voor ver stuurde telegrammen. Wat betreft de kritiek in de Neder landse pers op het gedrag van de rege ring en de vermelding dat Steinbrügge „miljonair" was, zei Steinbrügge: „Ik ben nu niet, was nooit, eri zal vermoe delijk nimmer miljonair zijn." Hij is manager voor het zuiden van de Ver enigde Staten van de National Associa tion of Manufacturers. Toen Robert Steinbrügge op 15 juni aan boord van de Seven Seas in Rot terdam aankwam, op weg naar Oosten rijk, werd hij vastgehouden omdat hij zonder middelen was. Hij mocht geen contact opnemen met de Amerikaanse consul-generaal in Rotterdam, aldus de Steinbrügge-lezing. Na twee dagen werd de High School-scholier uitgewezen naar New York. Later vloog hij naar Luxem burg en Oostenrijk om er vakantie te houden. VELSEN, 18 juli B(j een snelheids controle op de Waterloolaan te Driehuis kreeg de bestuurder van een bestel auto, die met een snelheid van 65 km per uur reed, een stopteken. Hij reed naar de agent toe, maar toen hij vlak bjj hem was gaf hij vol gas, zodat de agent opzij moest springen om niet aan gereden te worden. De politie zette direct de achtervol ging in. In de Bllderdijklaan werd. de auto aangetroffen, maar de drie inzit tenden bleken verdwenen te zijn. Zi) werden echter in de nabijheid in een tuin, plat op de grond gevonden. Twee van hen werden door de agent aange houden, maar de derde zag kans te ont snappen en ging er van door. Later is hij met de auto in Haarlem aangehou den. De politie heeft proces verbaal op- femaakt wegens het ontbreken van nj- ewjjs en kentekenbewijs, overtreding van de maximum snelheid en het ne geren van een stopteken. De auto is wegens technische gebreken in beslag genomen. de wegkwestie niet in een handomdraai te regelen is de notariële acte over de door de vader indertijd aan de zoon verkochte terreinen is in deze erg vaag en voorts omdat een beslissing ur gent is daar de première van de ijs- revue aanstaande is, stelde mr. Loo mans de volgende tijdelijke regeling voor, waarbij de partijen zich alle rech ten voorbehouden. Voor de weg naar de Eurohal en de parkeerplaats van het hotel annex danszaal geldt vanaf maandag tot en met 30 september een wettelijk wacht- verbod. Alle prikkeldraadversper ringen en hekwerken tussen de Euro hal en het hotel annex danszaal blij ven gedurende genoemde periode ver wijderd. Vervolgens trekt de vader een aanklacht tegen zijn zoon, terzake vernieling van aangebrachte omhei ning in. Tenslotte wordt via bordjes aan gegeven waar de bezoekers van de Eu rohal respectievelijk hotel Berg en Dal al dan niet hun auto mogen parkeren. Het slotvermaan van mr. Loomans luidde: „Maak tot eind september geen moeilijkheden meer. En beschouw deze regeling als een gentleman-agreement. Daarna kunt u over alle gerezen kwes ties zolang als u wilt heerlijk gaan procederen!". DORDRECHT, 18 juli Als de ge meenteraad van Dordrecht daaraan op 28 juli a.s. goedkeuring verleent, zal met ingang van 1 september 1964 het godsdienst onderwijs aan openbare scho len te Dordrecht door de gemeente wor den gesubsidieerd. B. en W. willen daarmee tegemoet ko men aan de financiële moeilijkheden van het interkerkelijk overleg in school- zaken van de Nederlandse Protestan ten Bond, dat reeds gedurende vele ja ren het godsdienstonderricht op de Dordtse openbare scholen verzorgd. Het bestuur van het IKOS-NPB heeft het gemeentebestuur om subsidie verzocht. Daarmee willen B. en W. van Dor drecht een ruime interpretatie geven aan art. 26 van de lager onderwijswet 1920, dat de verplichtingen van het ge meentebestuur ten opzichte van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen regelt. Vele ouders van kinderen np de openbare scholen willen graag, dat hun kinderen godsdienstonderwijs krijgen. Uit een Ingesteld onderzoek is voorts gebleken, dat vrijwel alle hoof den van openbare scholen zich voor gods dienstonderwijs hebben uitgesproken. Dit onderwijs, dat in de eerste plaats zal bestaan uit bijbelkennis, bijbelse ge schiedenis, godsdienstgeschiedenis en cultuurgeschiedenis van het christen dom, zal worden gegeven in de zesde klassen van de lagere scholen en voorts op de openbare VGLO-scholen, de ULO- scholen en enkele klassen van BLO- scholen. Als subsidie stellen B. en W. van Dordrecht voor 5 per lesuur van drie kwartier, waarvan 2/3 gegeven zul len worden. Katholiek godsdienstonderwijs wordt op de openbare scholen niet gegeven. Zoals ook elders gebruikelijk ontvangen katholieke leerlingen hun godsdienston derricht buiten de school door de zorg van de geestelijkheid van hun parochie. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 18 juli De 38-ja- rige bromfietser K. Smid uit Steggerda is gisteravond omstreeks acht uur bij zijn woonplaats om het leven gekomen, toen h ijdoor een achterop komende auto werd geschept. De heer Smid sloeg, zonder richting aan te geven, links af. De bestuur der van de personenwagen, de heer T. de Groot uit Hasselt, remde nog uit alle macht, maar kon een aanrij ding niet voorkomen. In de loop van de nacht overleed het slachtoffer in het ziekenhuis te Heerenveen. De heer Smid laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. De omschrijvingen van de vijftien in te vullen woorden zijn enigszins zon derling. Deze woor den bestaan uit de letters van een ge geven woord plus de letters van een ongeschreven woord. Deze letters moeten dus ge mengd worden. Bij juiste invulling ont staat op de grijs- getinte vakjes van boven naar bene den een spreek woord. 1 HALLE rivier in Korea uitroep van religieuse ver heugenis. 2 KRING onderdeel van het gebit stemdistrict. 3 BROED een tel bedroefd ma ken. 4 MEEST bouwafval vulka nisch gesteente. 5 TEGEL vogel pech. 6 SACHA hemellichaam on voldoende hoeveel heid van iets. 7 PALEN doorheen plaats in Gel derland. 8 TRIER in plaats van (Lat.) driekleur (Fr.). 9 DEERN loven betogen. 10 KLEED reet dakbedekker. 11 BAMBI 4- rein bontsoort 12 INDUS 4- lichaamsorgaan ingaan tegen. 13 MOESI weide- plant drassig. 14 STOEP meisjes naam groente soort 15 PLANK graszode deel van zadel. y V.'.V i T>' i i ff Wij wensen alle kinderen Van harte een plezierige vakantie. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 2. kasteel; 4. sla; 5. krat; 7. els; 8. sloot; 11. eiland; 12. ever; 13. neus. Vertikaal: 1. kastelein; 2. kaars; 3. tor; 5. kus; 6. trommel; 9. leder; 10. kaas. Ie prijs: Nicole Piéterse, Bloemen- daalseweg 153, Bloemendaal; 2e prijs: Theo Hoogkamer, Gelevinkstraat 10, Nieuw Vennep; 3e prijs: Babs v. d. Veldt, St. Joannes de Deo, Zaal 90, Maarten van Heemskerkstraat 2. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker boven hoek schrijven: „Kinderprijsvraag". Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 25 juli aan 't Kasteel De Maasbode, afd. prijsraadsel, N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam met ver melding ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: I aas - 3 als - 7 top - 9 inn - 10 ode - II ore - 12 top - 14'sem - 16 eek - 18 lol - 20 «ede - 22 aga - 24 aks - 28 aal - 28 iel - 29 air - 30 een - 31 sok - 33 tik - 35 mot - 37 pos - 39 ems - 41 vos - 43 lap - 45 erf - 47 uil - 48 ara - 49 ons - 50 pul - 52 oss - 54 sik - 56 tot - 58 sla - 60 sim - 62 pal - 64 bit - 66 lip - 67 ets - 68 eli - 69 fok - 70 ais - 71 vak - 72 ges. Verticaal: 1 ast - 2 sip - 3 ans - 4 som - 5 ree - 6 pok - 7 tel - 8 pil - 13 oud - 15 eng - 17 eik - 19 ora - 20 els - eik - 22 alt 23 aak - 24 arm - 25 set - 26 anp - 27 27 lus - 32 oom - 34 ido - 36 opa - 38 oer - 39 esp - 40 sul - 41 vlo - 42 sas - 43 las - 44 pok - 45 est - 46 fut - 51 uil - 53 ski - 55 Ida - 57 oei - 58 suf - 59 alk - 60 spa - 61 mes - 62 psv - 63 lek - 64 big - 65 tas. De prijswinnaars zijn: MEVR. v. d. REEP, Ruipdaelstraat 33, HEEMSKERK; J. v. WIJK, P. v. d. Werf- straat 21/111, AMSTERDAM. VELSEN, 18 juli De nieuwe voor zitter van V.S.V., de heer W. F. Veld- meyer, heeft zijn bereidheid deze func tie te aanvaarden, gebonden aan een voorwaarde. Dit blijkt uit het juli- nummer van het VSV-cluborgaan. In een kort verslag van de jaarvergade ring wordt gemeld, dat do heer Veld- meyer deze plaats wel wilde bezetten met die restrictie, dat hij aan verkoop der velden geen medewerking zou ver lenen. Daar de heer Veldmeyer wegens va kantie afwezig was, heeft de tweede voorzitter, de heer H. Scheffer, dit na der toegelicht. VSV ziet niets in de verkoop van grond. Dit is een bestuurs besluit. Er is enorm veel gedaan om de velden op te knappen er de be doeling is volgend jaar de kantine en kleedlokalen door stenen gebouwen te vervangen. In hot verlengde van de VSV-velden gaat de gemeente een sportcomplex aanleggen, waarbjj men ook de grond van VSV had willen voegen. In de woensdagavond te houden raadsver gadering wordt een krediet gevraagd van 250.000 voor grondwerk cn bij komende werkzaamheden. VSV blijft echter op het bezit van eigen velden staan. De deur voor onderhandelen staat echter op een klein kiertje, want wel is er nog te praten als VSV ter vervanging een paar velden geheel in eigen beheer kan krijgen voor een lange periode, b.v. 15 of 20 jaar tegen een lage huur. VSV, dat prat kan gaan op wat in zelfwerkzaamheid werd gepresteerd, krijgt vlak naast de deur straks een grote concurrent. Het is nl. de be doeling van de gemeente om zo snel mogelijk van het sportcomplex Driehuis, waarbij dan ook o.a. een tribune zal zijn. ROTTERDAM, 17 juli Een kleine verbetering van de vrachtenmarkt in de grote vaart, heeft er toe geleid dat er, in vergelijking met het eerste halfjaar van 1963, minder verkopen van schepen plaatsvonden, zo meldt de Shipping and Trading Company. De prijzen van de vrachtschepen in de grote vaart, zijn dan ook belangrijk gestegen. De stan daard Ap2 Victory, waarvan er nog een aantal onder Nederlandse vlag varen, bracht ca. 100.000 pond sterling op in het begin van 1963, terwijl men dit jaar 158.000 pond sterling heeft ver kregen voor een dergelijk schip. De verkoop van de passagiersschepen „Oranje" en „Willem Ruys" voor resp. 13.050.000 en 33,250.000 beïnvloedt de totale waarde van de naar het buiten land verkochte schepen ten zeerste. De schepen zullen dit najaar opgeleverd worden. Slechts twee schepen werden voor sloop verkocht, de motortanker „Papendrecht" naar Japan en het ge deeltelijk uitgebrande motorschip „Oot- marsum" naar Spanje. Opmerkelijk hoge prijzen zijn verkregen voor de twee sleepboten van Bureau Wijsmuller, „Utrecht" en „Zeeland". De schepen hebben samen ruim 3.300.000 opge bracht. ROTTERDAM, 18 juli Tot mid dernacht heeft aan de Parkkade een splinternieuw zeescheepje gelegen, de „Rotu Rosari" in het Neder lands: Koningin van de Rozenkrans eigendom van de paters van het Goddelijk Woord. Ze gaan er een dienst mee onderhouden van Suraba- ja (als thuishaven op de achtersteven vermeld) naar Flores en de Kleine Soenda-eilanden. Daarheen is het nu onderweg. Het schip dat een kruissnelheid van 10 knopen heeft en laadruimte voor 200 ton goederen en 40 ton olie, is bijna 50 meter lang. Het heeft een radar-in stallatie aan boord, geschenk van de M.I.V.A. Daar de Kleine Soenda-eilanden bui ten de geregelde vaart ligt, waardoor de ontwikkeling ervan wordt afgeremd, richtten de bisschoppen van deze eilan den een verzoek tot de Duitse regering om hulp. Via de Zentralstelle für Ent- wicklungshilfe nam de Duitse regering tweederde deel van de 1,2 miljoen bouwkosten voor haar rekening en de rest moet de Congregatie van het God delijk Woord zelf fourneren. Dat zal, wel neerkomen op aanvullende hulp BEVERWIJK, 16 juli. Zondag a.s. houdt de afdeling Kennemerland der K.N.A.U. op de Bevcrwijkse sintelhaan seniorenwedstrij den, waaraan tal van bekende atletes en atleten zullen deelnemen. Onder de deel nemers bevinden zich een aantal kandidaten voor de Olympische Spelen in Tokio, zodat wel enige presaties van formaat op „Adri chem" kunnen worden verwacht. Het programma bevat talrijke nummers zowel voor dames als voor heren en daarbij kunnen cracks en mindere goden in actie komen. Op de agenda prijken een aantal uitspringende nummers. Zo zal op de sintel- baan om het kampioenschap van het dis trict Noord-Holland op het nummer 400 m dames worden gestreden. De zeer snelle Sagitta-atletes Tilly van der Zwaard en Hilde van Doorn zijn hier de favorieten. Beide atletes verkeren in een voortreffe lijke vorm en zij zullen ongetwijfeld trach ten hun kandidatuur te stellen voor de Ja panse hoofdstad. Bij het hoogspringen komen de DEM- atletes Marjan Thomas en Corrie Bleeker— Duijn in actie en vooral Marjan Thomas zal de aandacht voor zich opeisen. Corrie Bak ker, die vorig jaar 6,34 m sprong, neemt deel aan het verspringen en het is niet uit gesloten dat ook Joke Bijleveld in Bever wijk in actie komt. Thea Potma en Marjan Thomas zullen eveneens aan dit nummer deelnemen. Bij het kogelstoten ontmoet Corrie van Wijk o.a. Loes Boling van Sa gitta. Met enige spanning worden wederom de verrichtingen van de Beverwijkse top atlete tegemoet gezien. Loes Boling is wel de beste bij het discuswerpen, doch met Els Tousaint, die reeds bijna 45 m wierp, zal zij toch rekening moeten houden. Wil Hulshofvan Montfoort van De Bataven neemt deel aan het speerwerpen met o.a. C. Piller, M. Versterrev. d. Zelm en Cor rie Bleeker—Duijn. Bij de heren kan de strijd op de 1500 m bijzonder interessant worden. Ton Blok, de kleine Suomees, krijgt het op te nemen tegen o.a. H. Janssen en W. Würster van AAC en W. Hes van Hollandia. Op de 400 m nemen o.a. Chris Konings en Tj. Vellinga in de startblokken plaats. Op de technische nummers komen topatleten als Leo de Win ter (verspringen), A. Hofstede (hink-stap- springen), D. Schrleken en R. Knol (discus werpen) in actie. Aan deze wedstrijden, die reeds om één uur zullen aanvangen, nemen bijna 300 da rners en heren deel. uit de Duitse 'provincie van de Congre gatie. Nu reeds heeft het schip lading aan boord: 25 zakken cement, geladen in Hamburg, en een sleephelllng voor bootreparatie en voorts voor ruim 16.000 medicamenten, beschikbaar ge- stelc. door de Memisa. De exploitatie van een boot als dez* kost heel wat. De kosten daarvan zul len gedekt kunnen worden door perso nenvervoer (er is plaats voor 80 passa giers) en goederenvervoer. Van Sura baja kan men wel rekenen op een volle dig gebruik van de capaciteit, maar bl. een terugreis van de Kleine Soenda-ei landen naar Surabaia zal er nog veil laadruimte open blijven. Gezien h;t jongste verleden houdt men er rekening mee, dat het goederenverkeer zal toe nemen naarmate de Kleine Soenda-ei landen meer en meer tot ontwikkeling komen. Eerste passagier van het schip van» uit Rotterdam is pater J. Simmer S.V.D., waarnemend directeur van het Centrum Kontakt der Kontinenten. Hij gaat in Indonesië en in enige landen van Zuid- en Zuidoost-Azië ter plaatse projecten bestuderen van ontwikke lingshulp en missionering. Aalsum 17 v. Pulusambu n. Pladju. Abida 17 v. Tcesport n. Thameshaven. Archimedes 17 v. Duinkerken n. Antwerpen. Caltex Arnhem (T) 17 v. Suez n. Bahrein. Caltex Naples (T) 17 te Immingham. Caltex The Hague (T) 17 t.a. Mena al Ah- madi. Leto p. 17 Kaap Sint Vincent n. Marseilla. Overijsel 18 te Suez Scheldelloyd p. 17 Kreta n. Genua. Schiekerk 18 te Port Said. Straat Franklin 17 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Witmarsum 18 te Le Havre. Wonogiri 17 dw. Cartagena n. Marseille. Acteon 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Agamemnon p. 17 Kp. Vilano n. Rotterdam. Alkmaar 17 te Caracao. Bali p. 17 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Bengkalis 18 te Suez verw. Diogenes 16 v. Port Everglades n. Houston. Hoogkerk 17 v. Bremen n. Antwerpen. Ladon 17 v Funchal n. Grenada. Loosdrecht 17 v. Cochin n. Aden. Minos 17 v. Kopenhagen n. A'dam. Moordrecht 17 v. Aden n, de Perzische Golf. Mijdrecht 17 v. Djibouti n. Japan. Neder Eems 17 v. Hamburg n. Liverpool. Oranjestad 17 v. Southampton n. Lissabon. Riouw p. 17 Kp Guardafui n. Bunbury. Rotterdam 17 v. New York n. Southampton. Statendam 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Arendskerk 17 v. Tripoli n. Genua. Dahomeykust 17 te Lagos. Forest Town 17 v. Bonny n. Hamburg. Gaasterdijk 17 te Le Havre. Guineekust p. 17 Kaap Finisterre n. Rotter dam. Gulf Hollander 17 dw. Gibraltar n. Lands End. Gulf Sweden 17 v. Suez n. Perzische Golf. Hathor 17 te Malta. Ivoorkust 17 te Freetown. Katendrecht 17 te Suez. Kylix 17 te Spezia. Limburg 17 te Tuticorin. Maasdam 17 te Bremerhaven. Meerkerk 17 v. Lissabon n. Antwerpen. Munttoren 17 te Bordeaux. Naess Commander 17 te Malta. Noordwijk 17 dw. Wight n. Rotterdam. Prinses Irene 19 te Londen. Saloum 17 te Dakar. Sanana 17 te Port Swettertham. Schouten 17 te Rangoon. Senegalkust p. 17 Kp. Finisterre n. A'dam. Skadi 16 v. Lissabon n. Oporto. Stad Den Haag p. 17 Casquets n. Rotterdam. Zuiderkerk 18 te Port Elisabeth. AMSTERDAM, 18 juli Het Rem- brandt-theater was gisteravond geheel uitverkocht voor de première van een nieuwe one-womanshow van Rika Jan sen, de vrouw die in korte tijd door haar man en manager Kees Manders naar de top is gebracht. Het zal een open vraag blijven of het theater ook de komende weken zal zijn uitverkocht, want de nieuwe show is ons eigenlijk een beetje tegengevallen. Voor na de pauze waren er weinig uitschieters te noteren. De werkelijk leuke nummers had men vrijwel allemaal vóór de pauze ze geplaatst; in het oog lopende fout die men van een zo geroutineerd vak man als Kees Manders is, toch niet had verwacht. Rika Jansen is ongetwijfeld né gis teravond een grote ster gebleven in de Nederlandse showbusiness. De vitali teit van deze lenige, veelzijdige vrouw blijft een van haar opmerkelijkste ei genschappen. Rika Jansen is één maal van start gegaan niet meer te houden. In leder nummer gaat zij helemaal op en met onmiskenbare te genzin moet zij aan het einde van het programma een fascinerende Johnny Halliday-extase afbreken omdat het wat onwennige publiek dan ongetwij feld teveel van het goede zal krijgen. Als wij moeten vaststellen dat de voorstelling ons lang niet altijd kon boeien, dan komt dat vooral door de middelmaat van een groot aantal van de 25 Nederlandse liedjes, waarvan Kees Manders in vele gevallen de tekst en de muziek schreef. Het feit dat Ri ka na haar overrompelende eerste one- womanshow heeft gedurfd om thans met een geheel Nederlands program ma te komen heeft bewondering bjj velen opgewekt. Maar zij én Kees Manders zullen er zich rekenschap van moeten geven dat juist daarom het programma veel sterker had moeten zijn, dan nu het geval was. Helaas, Rika's nieuwe show is niet beter dan de eerste, overrompelende voorstelling. Integendeel: de nieuwe show heeft talrijke zwakke nummers die wij schreven het al vrijwel zonder uitzondering tot na het kof- fie-drinken zijn bewaard. Hoewel de ze show (voor ons de show van de „vriendelijke middelmaat") dus in vele opzichten geen indruk vermocht te maken, waren er nochtans enke le lichtpunten aan te wijzen. In drie prachtige liedjes voor de pauze „Lieze, strip-tease", „de Kruik" en Leo Fuld's „Mazzel" en het pakken de „Joepie, faldera" na de pauze bewees Rika Jansen inderdaad een artieste van uitzonderlijke betekenis te zijn. Met name „De Kruik" met vocale achtergrond van de begelei ders heeft heel wat gelach ver oorzaakt. Hoewel Rika Jansen niet de vrouw is voor de conférence, kon zij het ook ditmaal niet laten. En dat was dan heel jammer, want de schoolse ma nier waarop zij haar soms belegen moppen bracht deed veel afbreuk aan het gehele programma. Kees Manders heeft zich voor het nieuwe programma erg druk gemaakt. In verreweg het grootste aantal liedjes had hij een do minerend aandeel. Een té groot aan deel, want lang niet altijd waren zijn teksten en melodieën van een accep tabel niveau. „Amsterdam huilt waar het eens heeft gelachen" en „de Krui" uitge zonderd. Aan de aankleding, de decors en costuums was nu weinig aandacht besteed, zodat het accent helemaal op Rika Jansen kwam te vallen. Hoe goed zij ook soms op dreef was (in Victor van Vrieslands Borretje Pap, op muziek van Alex de Haas b.v.) helemaal kon zij de zwakke tekst en melodie niet doen vergeten. Rika Jansen is all-raund (de confé rences maar uitgesloten). Zelfs de kunst der pantomime bleek zij goed machtig. In het zeer geestige „Strip-tease" beeldt Rika een meisje uit dat tijdens een strip-voorstelling de verschillende kle dingstukken maar niet los kan krijgen. Ze doet het natuurlijk voorbeeldig. De jiddisehe liedjes waarmee het eerste ge deelte van haar optreden werd besloten oogstten veel bijval, Rika zong ze hart- veroverend. De teener-finale" van het programma duurde veel te lang en het publiek was kennelijk opgelucht toen het naar huls mocht. Viel het programma als geheel tegen, drie nummers als „De moeilijke cowboy". „Molly Medoen", en „Borretje pap" en in zekere zin „Chanson des Wallen" (iets te veel gemoraliseerd) behoren tot het beste wat er de laatste tijd voor cabaret geschreven is. En dat zijn dan toch nog verheugende berichten en feiten van een programma waar men gezien de vorige one-womanshow eerlijk gezegd wel wat méér had ver wacht. Voor de muziek overigens niets dan lof. U TW'JFELT ZELF BAN BüCiaB'5 6CHULD-? DRCHTDRT1K E ENIGE WAS WILT OME HEIPEN DE ZAAK OPTE HEL DEREN"? IK KEN .GEEN ZAAK, DIE ZO GEMAK KSL'JKWAS ALLE AANWUZIN GEN EN MO T1EYENTOV00R T GE'JPSN. MAAR ERGENS KLOPT DG ZAAK NIET.Me.VLRflNDEmi. MOEILIJKE VZflflö, ME. VLAANDEREN... HET IS M'JN TAAK, BUCKLE VER OORDEELD TE KR'JGSM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 6