Man doodt zijn ^rouw en twee kinderen met bijl Luchtaanvallen van Turken richten grote schade aan Fiesta-reisleidster ontkomt aan Spaans arrestatie-bevel verwarring in griekse hoofdstad Navo-materieel tegen Grieks-Cyprioten? „STONEN" TIJDPERK TERUG ÜRAMA IN DEN HAAG Dader °verlijdt Ra sprong raam Blijde lach en gelukstranen na gouden roeirace Saldo na avontuur: één gulden Het weer J- ROTTEVEEL'S ör d Automobielbedrijven Poolshoogte '<x<- fobassadeur Zenon Rossldes van J'Pi'us slaat met gebalde vuisten de tafel tijdens de bijeenkomst van de Veiligheidsraad waarin de gespannen kwestie rond Cyprus besproken werd. ATHENE, 10 aug. (AFP, Reu ter, UPI) De in het weekeinde tot kookhoogte gestegen span ning rond Cyprus is vanmorgen vroeg iets afgenomen. Gedurende een groot deel van de afgelopen nacht werd de wereld in span ning gehouden over de vraag of de Turken inderdaad waren over gegaan tot een invasie op het eiland, zoals gisteravond om elf uur officieel werd meegedeeld door de Grieks-Cypriotische rege ring. De Griekse regering in Athene raakte in grote verwar ring en vroeg ijlings om een spoedzitting van de Veiligheids raad. De regering van aartsbis schop Makarios deed hetzelfde. Uit de Turkse hoofdstad Ankara kwam echter een ontkenning. Vanmorgen bleek dat de Turken niet hebben gelogen. Zowel in V eenemans-Blaisse Nicosia als Athene moest men tot de conclusie komen, dat de be richten over een invasie onjuist waren. Beide regeringen trokken hun verzoek om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad in. Vanmorgen 0m tien uur is be kend geworden dat de Turkse luchtmacht haar aanvallen in het noordwesten van Cyprus heeft her vat. Een, aantal Grieks-Cyprioti sche dorpen en stellingen werd be stookt met bommen en raketten. Blijkens een bericht uit Athene is het stadje Polis door twee Turkse vliegtuigen met mitrailleurs be schoten. De Grieken beweren, dat de Turken bij hun aanvallen ge- 11 gemaakt van een NAVO-squadron. Hulp gevraagd Nappa- en suèdejasjes Zonnige perioden Een uitzinnige groep tieners heeft zaterdag tijdens en na 't optreden van de Engelse Rotting Stones een grote ravage aangericht in de Kurzaal. Een politiemacht, samen getrokken op het toneel ter be scherming van de langharige mu zikanten en organisatoren, moest het veld ruimen voor een mee dogenloos bombardement vanuit de zaal van losgerukte stoelpoten, rugleuningen en zittingen. Om een bloedig treffen in de zaal te vermijden greep de politie, met meer dan dertig man ter plaatse, niet in toen de jeugd de Kurzaal grondig dreigde te gaan slopen: met krakend gewéld werden héle rijen stoelen omver getrokken en vertrapt; kostbare kroonluchters hoog in de zaal werden bekogeld, lager hangende lampen kapotge- gooid en verlichtingsornamenten aan de wanden vanaf de balkons met stoelen vernield. Resultaat van de soms angstaanjagende chaos: gewonden, arrestanten en een zaal waarin voor duizenden guldens schade is aangericht YVONNE VAN DALSEN verschrikking !^NDAC 10 AUGUSTUS 1964 88sfe JAARGANG No. 31815 Vraag proefrit bij een van de '70 Simca dealers. öï-iu an onze HaaSse redactie) Su HAAG, 10 aug. - Een 48-jarige ee Kistermidag in „Maris Stel en j, tehuis voor ongehuwde moeders *0 j,i„! Wnderen, zijn 23-jarige vrouw beide dochtertjes, twee maan- PÜ1 ,i, anderhalf jaar oud, met een >"Vend es'agen' H« viel in het tehu's Nkst„,en "°ff een religieuze en een be- s "d |iaan' die beiden werden ge- J'to,,' "et drama eindigde met een Zii„V?" de tweede etage. Hij dook nn hootd naar beneden het raam (Advertentie) Örïlstreken-aler voor Haarlem en :;'Kkerlaan 1? - Bloemendaal telefoon 57500 - 57501 astraat 16 Haarlem telefoon 13354 uit en kwam acht meter lager op het betegelde tuinpad terecht. De man liep ernstige verwondingen op. Twee uur la ter is hjj in het ziekenhuis overleden. Man en vrouw waren in een echtschei dingsprocedure gewikkeld. De uit Duitsland afkomstige vrouw woonde met haar dochtertjes Lucia en Hedwig in het tehuis aan de Sche- veningseweg, sinds zij in januari haar man had verlaten. Er waren ernstige huwelijksmoeilijkheden geweest, ue man heeft, volgens de politie, ver schillende keren getracht zijn vrouw te bewegen terug te keren. Toen dit niet lukte stelde hij een echtschei dingsprocedure in. De man kwam wel meer in het tehuis om zijn kinderen op te zoeken. Dit deed hij ook gister middag. Hij betrad volgens de zuster, die in de babyzaal aanwezig was, heel be daard de zaal, groette en ging ach- v,aar rug om naar het bed van zfn Jongste kind, dat vlak bij haar stond Daar begon h« ogenblikkelijk de ufill, „-pt een bijl te slaan. De zus ter en "e vrouw, met wie zij zat te pra ten een 21-jarige bezoekster, kregen nauweliiks tijd te beseffen wat er gaan- dl wal" DSe man draaide zich zwaaiend met de bijl, naar hen om en siloeg m op de zuster, daarna opde anaere vrouw. Bij beiden suisdei de bijl langs het hoofd om op hun schouder neer te komen. De zuster werd slechts licht ge wond, de andere vrouw kreeg - ke vleeswond en een gebroken sc been. Twee kinderverzorgsters, ook in de zaal waren, vluchtten de Zonder zich te haasten begaf de msn zich vervolgens naar de tweede etage, waar zijn vrouw naar hij wist een kamer had. Daar ging hij naar Din- nen, sloeg zijn vrouw het hoofd in en vervolgens het kind. Dit laatste werd, door een ruit heen gezien door een be zoeker, die op het tumult naar de ka mer was gerend. Terwijl hij de deur dicht hield om de man het vluchten te beletten, belde een ander de politie, die per mobilifoon naar „Maris Stel la" gedirigeerd zeer spoedig ter plaatse was. De zwaar gewonde oaby was toen al naar het tegenover het tehuis gelegen Nebo-ziekenhuis overge bracht. Het kind overleed daar spoedig. Toen een politieman de kamer binnen stapte waar de man was, zag hij deze in de vensterbank zitten. De agent sloot daarop weer de deur en ging naar be neden om zich onder het raam op te stellen. Een van de toegeschoten be zoekers, een 25-jarige automonteur, die inmiddels had gehoord dat zijn vrouw beneden door de man was aangevallen, sprong de kamer binnen. Hij werd af geschrikt door de man, die dreigde de bijl te gooien. Hij rende terug om een stoel te ha len en ging, zich hiermee beschermend de kamer in. De belaagde moordenaar sloeg met de bijl eerst zichzelf op het hoofd, gooide daarna het werktuig naar de monteur, die hij miste. Toen de mon teur op zijn beurt de stoel naar de moordenaar gooide maakte deze de fa tale sprong. De man was tot begin deze maand werkzaam als ambtenaar op het ministerie van O., K. en W. In z«n zak werd een verzoek tot ontslag en de in williging daarvan aangetroffen. Het spreekt vanzelf dat het j ammerlijk ge beuren grote schrik en consternatie te weeg bracht in het tehuis. Ernst Veenemans luistert met het hoofd trots geheven naar het Wilhel mus. Steven Blaisse kan de emoties juist niet meer de baas en barst in tranen uit. Zo ondergaan zjj ieder op hun manier de huldiging voor de overwinning in de strijd om de Euro pese roeikai ïpioenschappen der on gestuurde tweeën. Hoe voor het eerst na zeventien jaar een Nederlandse ploeg een Europese roeititel verover de en skiffeur Rob Groen het zilver voor zich opeiste, vertelt onze specia- te verslaggever Willem van de Togt op de eerste pagina van onze sport bijlage. Eveneens in onze sportbijlage treft u een relaas van onze sportredacteur over de nationale zwemkampioen- schappen in Den Haag, waarbij o.a. Klenie Bimolt in 1 min. 18 sec. op de 100 meter schoolslag een Europees record vestigde en sprinter Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag een razendsnelle tijd van 54.9 sec. voor zich liet afdrukken, waarmee hij niet alleen zijn eigen Nederlandse record van 55.5 sec. ruim verbeterde, maar waarmee hij zich tevens vooraan plaatste bij de beste zwemmers op deze afstand ter wereld. Ook andere Nederlandse records sneuvelden. Het wereldniveau van de Amerikaanse en Australische zwemsterren werd ech ter niet geëvenaard. Voorts op onze sportpagina's de twee atletiekinterlands met goede prestaties. De Grieks-Cypriotische regering be weerde gisteravond laat, dat vier Turk se torpedobootjagers in Kokkina troepen en materiaal aan lan<l brachten en dat daarmee „de invasie van het eiland door Turkse troepen een feit was gewor den". Dit bericht Veroorzaakte uiter aard zeer grote opwinding in Athene, die door de ontkenning in Ankara niet kon worden weggenomen. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Sta- vros Kostopoulos, was vanmorgen vroeg duidelijk opgelucht toen hij op een pers conferentie bekendmaakte, dat er geen sprake wa,s van een invasie. In Nicosia gaf men dit enkele uren later toe. De waarheid is waarschijnlijk dat een Turks schip aan de kust van Cyprus heeft aangelegd om gewonden van de Turks-Cypriotische troepen op te ha len. In de baai van Ma"soera werd vannacht een „schip van onbekende na tionaliteit" gesignaleerd. «atunHyjj js het niet uitgesloten dat ue Turken dit schip tevens hebben gebruikt om ma teriële versterkingen voor de Turks-Cy prioten, die in Kokkina stand houden, aan land te brengen, «un gewonden weigerden zich met VN-ambulances te laten vervoeren, uit vrees in handen van de Grieks-Cyprioten te vallen. De spanning rond Cyprus is plotse ling zo hoog gestegen doordat de Turk se luchtmacht in het weekeinde een groot aantal aanvallen op het noord westelijke deel van het eiland heeft ondernomen. De eerste aanvallen ge schiedden vrijdag. ZÖ werden zater dag en zondag op grote schaal her haald. De Turkse regering uet offi cieel weten, dat zij hiertoe was over gegaan om de Turks-Cyprioten in het noordwestelijke heel van het eiland, die in de afgelopen week bloot hebben gestaan aan felle aanvallen van Griekse Cypriotische troepen, te hulp te ko men. Een sensationele ontwikkeling was In het weekeinde, dat aartsbisschop Maka rios een verzoek om militaire hulp richtte tot premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en president Nasser van Egypte. Beide verzoeken zijn nog njet beantwoord. Wel heeft Khroesjtsjev de Turkse regering in een speciale bood schap verzocht alle operaties op Cyprus te staken. Voorts schreef Khroesjtsjev aan Oe Thant, dat de Verenigde Naties op het eiland alles moeten doen om 'oedvergieten op het eiland te voorko men. In een dergelijke boodschap aan Makarios werd deze van de inhoud van beide andere boodschappen op de hoogte gesteld. (Advertentie) Verwac iting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan opklaringen en slechts op enkele plaatsen een bui. De zelfde of iets hogere middagtempe- raturen. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. DINSDAG zon: 5.17-20.12 maan: 9.34-22.09 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 10 ang. Gisteravond om kwart voor negen streek op de Rot terdamse luchthaven het vliegtuig neer met de laatste groep Fiesta-vakautie- gangers. Een der eersten die van boord kwam was de 24-jarige Yvonne van Dal- sen, leidster van deze groep. Doodver moeid, mager, maar dolgelukkig weer in haar geboortestad te zijn. „Ik ben zeven kilo afgevallen in die laatste vijf weken. Ik heb nog maar één gulden op zak: ik durfde op laatst geen postzegel meer te kopen", zegt ze. Vanonder haar grote donkerblauw strooien hoed zoeken haar ogen naar de menigte buiten het platformhek. Ze glimlacht wanneer ze daar haar ouders en andere familieleden ziet staan. Me vrouw Van Dalsen met een grote bos gele chrysanten, die Yvonne toch wel heeft verdiend. t „Ik mocht vanmorgen niet uit Span je vertrekken. Ik wist dat er bij de Spaanse autoriteiten aanklachten te gen het reisbureau Fiesta waren in gediend. Het bleken er vier te zijn en omdat ik er als vertegenwoordigster ervan wordt beschouwd, wilden ze mo vasthouden. Ik heb toen betoogd, dat de Spaanse politie zich toch met naar Rotterdamse collega zou kunnen ver staan en als er grond was iets tegen mij te ondernemen zou men dat even goed in Rotterdam kunnen doen. Ze hebben daarover besprekingen ge voerd en vonden het idee zo gek nog niet. Ze hebben me laten gaan. Er is nog een reisleidster achtergebleven, Bep van Alphen, maar die zal vannacht pas aan komen per trein, omdat er voor haar gen plaats meer was in het vliegtuig." Over het avontuur zelf is ze kort. „Toen ik bericht kreeg, dat ik in Per- pignan een groep van bjjna vijftig men sen kon verwachten heb ik naar Fiesta- Tours in Rotterdam opgebeld en de ver zekering gevraagd dat er voldoende geld in Barcelona zou zijn. Die verzekering werd me gegeven en zelfs werd me een salarisverhoging in het vooruitzicht ge steld wanneer ik de zaak zou klaren. Ik heb gezegd: denk erom, als dat geld er met is, kom ik Spanje niet meer in. u? me* ^em was verzekerd dat het feld er was ging ik van Perpignan naar panje terug. Het geld was er niet. „Die eerste dag, toen deze groep aan kwam, was een verschrikking. Ze heb ben me in mijn gezicht geslagen en aan mijn haren getrokken. Van thuis kwam de boodschap of ik maar terug wilde komen. Ik kon de mensen niet in de steek laten en heb geholpen wat ik kon. juffrouw Van Alphen en ik hebben eens uitgerekend hoeveel nachten we in die vijf weken hebben geslapen. We kwa men tot drie. Na dat vervelende begin werd het ge lukkig anders. De groep bestaat voor namelijk uit jonge mensen die de zaak sportief opnamen en zich wisten te be helpen. Ze kregen begrip voor mijn moeilijke positie. Maar mijn salaris en wat ik verder nog kreeg voor mijn diens ten is erbij ingeschoten..." iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiii Yvonne's vader, die geduldig buiten het douanegebied stond te wachten, ver trouwde ons toe, dat hij zaterdag en zon dag 1 en 2 augustus heen en weer naar Barcelona was gevlogen om daar eens bij zijn dochter polshoogte te nemen. „Toen ik haar daar gesproken had en aan de gang had gezien maakte ik mij geen ogenblik ongerust meer over de laatste week. Ik wist toen dat ze die ook nog wel zou klaren", zei hij. „Het was de bedoeling, dat ze na deze vakantiereis met het geld dat ze ermee verdiend had iets zou gaan beginnen. Ze had al een heel plan op het gebied van de mode uitgewerkt. Maar dat zal nu wel even moeten wachten. Eerst moet ze maar eens tot rust komen, want ze is nu nog een beetje..." „Hoteldebotel", vulde een goedlach se wat oudere toeriste aan, die bij het passeren van het hek de laatste woor den had opgevangen. Het was deze toe riste, die Ivonne hartelijk had omhelsd toen de reis ten einde was. Ten bewij ze dat men ondanks alle moeilijkhe den, wel bewondering had voor dat dappere meisje dat tot het laatste stand wilde houden en niet, zoals vele van haar collega's onmiddellijk de benen had genomen toen de onweers wolken zich samenpakten. Er waren er velen die de thuisko mers op de luchthaven kwamen begroe ten cn graag de avonturen uit de eer ste hand hoorden. Twee vrienden ver telden dat ze, toen de hotels hun deu ren voor Fiesta gesloten hielden, met moeite een tentje hadden weten te be machtigen dat ze hele vakantie als on derdak hadden gebruikt. *^AU SMEDESTRAAT 5 WAARtEM' etoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Biiif°ann.emen,en 20800 Postgiro 143480 fci'Hrak. Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 ntoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 rj. Telefoon 5790 W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen gemeen hoofdredacteur: Albert Welling, 'bhct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. GEEN TURKSE TROEPEN OP CYPRUS GELAND

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1