alle maal mensen DE DICTATOR en de PADDESTOEL ALS U HET VRAAGT ZAL HET GELIJK TOCH KOMEN Alfredo u De ring van de Castellacs v3 8 Pelsjagers van Rio Peco* I ZAMBIA - NIEUW AFRIKAANS LAND In Ff PIET LOERIS EN DE INCA SCHA* m Manfred Snelldorfer stopt met ktmslrijden Straf Studie belangrijker VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 Studenten de HAV is uw vertrouwen waard! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010)>6 93 04* - HAV LEVENSVERZEKERINGEN V rouivenarbeid door DULCE CARMAN R einigingspolitie voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) m<z S? watje-em tfse tZUKkCEUJKS REts MTSMMU oar /s ovMoGe t/ju!„&ar uav A//ET CEtfUGfZ Z/JfJ y KARL MAY De Wadders Advertent!* ^SVERZEfCg» LEVENSVERZEKERING STUDENTEN, die 12 of meer se mesters hebben gestudeerd aan de universiteit van Berlijn, zullen niet meer worden toegelaten. Deze stap is genomen om de „eeu wige studenten" kwijt te raken, die de goede gang van zaken bemoeilij ken. Er zijn ongeveer 2.250 inschrij vingen voor studie in de rechten, hoe wel er eigenlijk maar plaats is voor 1.700 studenten aan deze faculteit. De leiding van de universiteit heeft sterk de indruk dat een aantal stu denten alleen maar komt vanwege de voordelen van het student zijn, zo als de studiebeurs, goedkoop eten en onderdak en reizen met reductie. AARON GENFON was een Rus sische jongen, die zo graag „westers" wilde doen, die Amerikaanse sigaret ten wilde roken en een spijkerbroek wilde dragen. Als we het blad „Wet- sjernjaj Moskwa" mogen geloven heeft hij dit streven met vijf jaar dwangarbeid in Siberië moeten be kopen. Terwijl Aaron's schoolkameraden over Russische ruimtesuccessen, een nieuwe roman of over ijsbanen praat ten, zocht hij naar kauwgom, aldus het blad. De politie kreeg hem enke- kele malen te pakken, maar telkens naar Siberië, „waar de kou iemand wist Aaron zich vrij te praten. Ten slotte echter veroordeelde een kame raden-gerechtshof hem tot verbanning dwingt snel te bewegen en waar je je neus niet in een wijnglas kunt stop- pen. Advertentie VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13/4 MILJARD GULDEN! Noord-Rhodesië wordt op 24 okf. zelfstandige staaf Op 24 oktober Verenigde Naties Dag zal het, aan koperrijke, Centraal Afrikaanse gebiedsdeel Noord-Rhodesië de onafhankelijke republiek Zambia wor den. Ofschoon deze dag nog enkele maan den verwijderd is, treffen de Noord- Rhodesiers nu reeds voorbereidingen - ondermeer voor de feesten, die vier da gen zullen duren. LOESAKA, NOORD-RHODESIE, De Noord-Rhodesiers zien verlangend uit naar een grote dag 24 oktober Dan uitgerekend op Verenigde Naties-dag, zal het onder Brits beheer staande Noord- Rhodesie de onafhankelijke republiek Zambia worden, met als president Ken neth Kaoenda. In de hoofdstad Loesaka heeft de re gering een „onafhankelijkheidscommis sariaat" ingesteld, dat de plannen zal moeten coördineren voor de feestelijk heden, die op 23 oktober te middernacht zullen beginnen. In dezelfde stad wordt momenteel gewerkt aan een „onafhan kelijkheidsarena" die volgens de orga nisatoren plaats zal bieden aan ruim 250.000 mensen. De feestelijkheden bestaan uit verschil lende onderdelen met als hoogtepunt een militaire parade. Deze zal voorafgegaan worden door uitvoeringen van militaire en politiekapellen en andere evenemen ten. Te middernacht zal de nieuwe vlag van Zambia worden gehesen, gevolgd door een spectaculair vuurwerk. Op de morgen van de onafhankelijkheid zal de, dan Zambiaanse, Luchtmacht naar wordt gehoopt, overvliegen. Vele sportevenementen worden georganiseerd door de verschillende verenigingen. Het grootste aantal toeschouwers verwacht men bij de internationale voetbalwed strijden om de „onafhankelijkheidstro fee". Hierin zal het Zambiaanse eutal uitkomen tegen elftallen uit Ghana, Ni geria en Ethiopië. Ook aan culturele evenementen zal het vermoedelijk niet ontbreken. Het is de eerste maal, dat een voorma lig Brits gebied bij onafhankelijkheid Lezers schrijven de krant In uw krant stond dezer dagen een stuk te lezen over een vrouw in een houtfabriek. Ik begrijp niet dat zoiets nu geprezen wordt, terwijl er altijd over Rusland schande is gesproken dat daar de vrouwen mannenwerk in de fabriek moeten doen. Maar hier in het z.g. vrije westen gaan de vrouwen vrijwillig naar de fabriek. Is dat zoveel beter? Ik betwijfel trouwens of het allemaal wel waar is wat er over Rusland ge schreven en gezegd wordt. Maar dat in het midden gelaten. Een vrouw moet een vrouw blijven. Het is m.i. onnatuurlijk, dat een vrouw zich als man gedraagt. Vele gezinnen lijden er onder. Als een getrouwde vrouw vrije tijd be schikbaar heeft en normaal gezond is, dan kan zij beter zieken en hulpbehoe venden de helpende hand bieden. Rotterdam. Mevr. Zom-Swillens direct de republikeinse staatsvorm zal aannemen. De directe overgang naar een republikeinse staastvorm betekent dat Zambia niet gedurende een korte pe riode door een gouverneur met Engeland verbonden zal zijn. Dit zou tevens in houden dat de ambten van staatshoofd en premier gescheiden zouden blijven. Premier Kaoenda wordt zowel staats hoofd als leider van de uitvoerende macht. Hij heeft een ambtstermijn van vijf jaar en het recht het parlement te ontbinden. In dit geval is hij echter ook verplicht zelf zijn functie beschikbaar te stellen. In het huidige parlement hebben tien Europeanen een zetel. Gedurende hun leven zullen zij deze behouden. Hierna echter zullen de 75 zetels door algemeen stemrecht worden bezet. Hoe de Noord-Rhodesiers zich verheugen op de onafhankelijkheidsviering blijkt wel uit de verwelkoming van Kaoenda hij zijn terugkeer uit Londen. Tiendui zenden stroomden naar Loesaka om de delegatie te begroeten. Dit moment was even historiscn als het document, dat de delegatie mee bracht. Wuifend met een envelopje zei Kaoenda tegen zijn juichend gehoor: „Ik vertelde U voor wij vertrokken, dat we een republiek gingen halen. We hebben hem voor U meegebracht in een grote enveloppe. Op het hoofdkwartier van zijn Verenig de Nationale Onafhankelijkheids Paitij de U.N.I.P. verklaarde Kaoenda trots te zijn op het welkom, dat het volk hem be reid had en waarbij, naar hij zei, „geen onderscheid was gemaakt tussen ras of stam". Kaoenda nam de vrees weg, dat des lands president dictatoriale macht zou kunnen verkrijgen. Hij zei, dat de grond wet dit zou belemmeren, omdat er met het oog hierop speciale voorzieningen in waren getroffen. Hij verklaarde voorts, dat de repbliek Zambia een politiek van niet-gebondenheid zou voeren ten aanzien van internationale vraagstukken. „De grondwet is de basis voor de ont wikkeling van ons land, maar deze ont wikkeling is nog meer afhankelijk van onze eigen verrichtingen en de nulp van onze vrienden" aldus Kaoenda. .Deze vrienden zijn de leden van het gemenebest en Engeland in het bijzonder (Indien het Zambiaanse parlement dit mettertijd wenst kan Zambia toetreden tot het ge menebest). De toekomstige premier ver gat met zijn dankbaarheid te tonen aan de leider van de oppositie, de Afrikaan- se Nationale Congrespartij (A.N C Harry Knoemboela. Hij zei, dat, de ge schiedenis van Noord-Rhodesie niet vol ledig zou zijn, indien de naam van Knoemboela niet werd genoemd. MüNCHEN, 14 aug. De 21-jarige Westduitse Olympische- en wereldkam pioen kunstrijden, Manfred Schnelldorfer, zal het komende seizoen niet meer deel nemen aan wedstrijden. Dit maakte de Duitse kunstrijdersbond donderdag in München bekend. Manfred Schnelldorfers ingenieursstudie laat hem geen tijd voor een trainingsprogramma, dat hem in staat moet stellen zijn wereldtitel met succes in het komende seizoen te verdedigen. Schnelldorfer nam als 16-jarige reeds deel aan de Olympische winterspelen van 1960 in Squaw Valley. Van 1956 tot 1964 behaalde hij achtmaal de Duitse titel. In januari van dit jaar werd hij tweede bij de Europese kampioenschappen en in februari achtereenvolgens Olympisch- en wereldkampioen. Na het kampioenspaar Marika Kilius en Hans Jurgen Baümler is Schnell dorfer de derde Duitse kunstrijder van wereldformaat, die zijn amateur-loopbaan beëindigt. In tegenstelling tot Kilius Baümler is .Wj niet voornemens tot het professionalisme toe te treden. Er komt een reinigingspolitie in Den Haag. Vijftien personen zullen speciaal worden opgeleid en opsporingsbevoegd heid krijgen. Deze vijftien politieagenten zullen in de eerste plaats een voorlich tende en opvoedende functie krijgen, zo vertelde een vertegenwoordiger van de gemeentelijke overheid van Den Haag tijdens een televisie-interview (Memo. N.C.R.V.). Deze voorlichtende en opvoedende functie heeft de centrale werkgroep voor de actie „Opgeruimd staat netjes" zich tot taak gesteld. Het gemeentebestuur I van Den Haag meent, dat dit soort acties maar geringe resultaten heeft geboekt. In het televisie-interview gaf men als oorzaak daarvan op, dat de actie „Op geruimd staat netjes" over te weinig fi nanciële middelen beschikt. Het gemeentebestuur van Den Haag zal de actie „Opgeruimd staat netjes" geen subsidie van 15.000,— meer ge ven, maar een van 8.000,Het ge meentebestuur gaat minstens 150.000. uitgeven aan het opleiden en in stand houden van de reinigingspolitie, Amsterdam. Mevr. H. J. Schneider- Haasbroek. 96. De pers maakte zich van het verhaal meester, en Arapata en Riu werden gefotografeerd en geïnterviewd, één voor één en tezamen. Maar tenslotte gebeurde er weer wat anders om de aandacht van het publiek af te leiden, met het nu snel naderbij komende huwelijk van Beris Lyn don als middelpunt van de plaatselijke belangstelling. Niet dat de dingen ooit weer helemaal hetzelfde konden zijn. Dusky besefte dat een tikje droevig, terwijl ze door de plassen in de rotsen naar de Klagende Poel waadde. Nu Riu in het grote huis woonde, in plaats van in de Pa aan de voet van de heuvels, nu hij mevrouw Zon neschijn helemaal voor zich alleen had, en Brownie en Daryl om hem te aanbidden en te verwennen, om maar te zwijgen van Diane en haar grootmoeder, die regelmatig een deel van zijn tijd en aandacht opeis ten, ontdekte de jongen dat hij met de beste wil van de wereld minder tijd dan tevoren over had om op het strand door te brengen met het kleine meisje, dat zijn schaduw was geweest. Het was allemaal té mooi geweest om te kunnen blijven voortduren, hield Dusky z'ch voor met een eigenaardig gevoel van piJn ln haar borst. Ze gunde Riu zijn nieuw gevonden geluk natuurlijk van harte, maar ze kon er niets aan doen dat ze het ellendig vond, dat hij, sinds het ontdekken van zijn ware identiteit, door het noodlot van haar afgeno men scheen te zijn. „Ik heb een vreemd voorgevoel dat er nog méér gaat gebeuren," vertrouwde zij een rondcirkelende zeemeeuw toe. „En ik heb altijd ge lijk, als ik dat gevoel heb maar alleen gebeuren de dingen altijd voor andere mensen nooit voor mij. Zelfs het Opperhoofd en Arapa ta zijn vandaag naar het grote huis gegaan om mevrouw Zonneschijn de kinderkleertjes te brengen die Ronald droeg toen de vrouw van het Opperhoofd hem vond en die ze eerst niet konden vinden. Oh! Ze uitte deze laatste uitroep op verraste toon toen ze om een groot rotsblok heenliep en een man plotseling opstond en op haar toetrad. Even was het kind geschrokken en aarzelde ze of ze zou verdergaan, maar een tweede blik leerde haar, dat ze tegenover de man van de Taniko stond de man voor wie ze die avond hulp was gaan halen door de Baai over te zwemmen in het donker alléén; voor wie ze die geheimzinnige doos had ontdekt, die lange jaren in de poel zelf ver borgen had gelegen. „U hebt me laten schrikken," bekende ze openhartig. „Ik tref hier nooit iemand en ik kon niet dromen u nog ooit te zullen terugzien, hoewel ik heel wat aan u gedacht heb nadat u bent weggegaan." „En ik heb zeker even vaak aan jou gedacht, kleine Dusky met je vreemde naam. Je doet me voortdurend aan iemand denken, al snap ik niet hoe dat mogelijk is." „De dooshebt u daarin gevonden wat u hoopte te zullen vin den? O nee! Het was onbeleefd van me dat te vragen." „Ja? Maar in ddit geval was het helamaal niet onbeleefd. Je hebt het volste recht het te weten. Heb jijzelf niet de bewuste doos voor me gevonden?" „J-j-a!" gaf het kind aarzelend toe, terwijl ze vriendelijk glimlachte. „En nu heb ik de kans om je vriendelijkheid en dapperheid te ver gelden," vervolgde de man ernstig. „De doos bevatte precies wat ik hoopte en verwachtte er in te zullen vinden een som gestolen geld die ik heb kunnen terugbetalen aan de mensen aan wie het rechtens toebehoorde. Daardoor ben ik vrij om met mijn eigen geld precies te doen wat ik wil en nu heb ik een heerlijk plannetje gemaakt. Ik ben hier vandaag teruggekomen, vooral in de hoop jou te ontmoe ten, omdat de jonge Ratani me vertelde, dat je zeker in de vakanties gewoonlijk minstens één keer per dag hierheen kwam. Het is vreemd dat hij me ook al bekend voorkomt. Maar nu wat mijn plan betreft: ik heb begrepen, dat je geen vader hebt." (Wordt vervolgd) PIB MO CO *3S~S8 DE tpskiaten KIA55C TCgW» En HU Dg/uur zelfs miet!?? teas /s e/zifj Ge&eu&o KOgT DflflgNfl 39 3JT rol 39. „Als u mij uw vredespijp én uw medicijn geeft dan zal ik u laten leven. En ik wil u zelfs nog beloven, dat, wanneer wij als vrienden schei den, ik ze u beide terug zal geven." „Geen krijger kan van zijn calumet en medicijn afstand doen." „Juist, om dat volgens uw gebruik, u voor alle leed, dat mij overkwam, aansprakelijk zou zijn en als u mij zelf aanviel, zou u nooit de eeuwige jachtvelden ik mijn revolver laten spreken en ze nemen. Maar mogen betreden." „Ik geef ze u niet!" „Dan zal dan neem ik ook uw scalp en zult u in de eeuwige r£»n*K» jywotMT* -t/&u HAO/osm 56 Nadat Piet Loeris een slok uit de fles Kwel had genomen, gaf hij hem door aan Sientje. „Moet dat nou, meneer Loeris?" vroeg ze met een dat!" baste de detective streng: „Je wilt de wet der gastvrijheid toch niet het maar," zuchtte zijn hulpje. Met de moed der wanhoop nam ze een slok, werd even lichtgroen in het ge zicht maar dat was gauw voorbij. „Bravo dame!" riep de oude Pe- reira: „En laten we nu maar meteen terzake komen. Vertel me maar eerst eens, wat jullie hier op het vliegveld zoeken." „Dat is vlug gezegd!" ant woordde de meester-speurder. „,Ik wilde een vliegtuig charteren want we moeten zo snel mogelijk naar Pe ru!" De bejaarde Mexicaan begon te lachen. „Is dat alles? Ik heb een pracht van een areoplaan voor jullie compleet met piloot! Het apparaax staat achter de schuur. Kom maar even mee!" Stomverbaasd liepen Piet en Sientje achter de oude heer aan. Achter het bouwwerkje stond een vreemd samenraapsel van latten, buizen en ijzerdraad, waar hier en jachtvelden mijn slaaf zijn. Ik tel 'tot drie. jj. twee...." „Zult u ze mij beide teruggeven?" ''0g' Ik zal ze u geven.' 'Hij stak zijn handen in de n j5 te, alsof hij de gevraagde voorwerpen van zijn wilde nemen. „Halt!" beval Old Death. „Mijn zal ze u afnemen. Zolang ik ze nog niet heb' trouw ik u niet.' 'Toen ik ze de Indiaan, d*e g\A woede dreigde te stikken, had afgenomen en zetort' Death omhing, barstte de roodheid in een s^t vloed van scheldwoorden uit. En met een êe. (jij van diepe minachting liet hij ons staan om zic zijn krijgers te voegen. daar een stukje zeildoek °pJv ?e\fé' nen viel. „Alsjeblieft. s£,htva ra met niet geheel .eeTVen der de trots: „Mijn vliegtuig. E gte %'j/ dernste constructies uit de reldoorlog! Ik heb 't van grfd! moeder van vader's zijde j?, waS „o^ gebruikte dat ding om er c!an „.et op te hangen!" „Daar is i]ste W precies geschikt voor! gi ujjie Loeris: „En wie zou die Ikzelf! wel moeten besturen? jjjgte «>f sprak de oude baas: „Tenm tafli als je me er behoorlijk voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 4