K unstige kunstarm PROOST! Geen paradijs meer Toeristenindustrie ontaardt op Mallorca meer en meer in kwalijke miljoenenhandel Nederlanders met weinig geld moeten wijken voor Duitsers KRANTEN GEWILD ARTIKEL en antwoord TT organisatie Inkomstenbelasting Zuiver inkomen Weduwe VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 PAGINA 7 PALMA DE MALLORCA, 14 aug. Het zon overgoten Mallorca het „parade-paardje" van toenig reisbureau is allang niet meer dat para- pis, waarvoor het in de miljoenenhandel van de toeristische industrie verkocht wordt. Integen deel. Dit eilandje aan de Spaanse Middellandse gekust, een paar uur varen van Barcelona, is •tog slechts een door handige zakenlui geëxploi teerde goudmijn, die in het wilde weg en in grote "aast wordt afgegraven. En wie mocht denken, dat alleen de honderd duizenden, die hier ieder jaar voor heel veel geld even van de nauwelijks te verdragen zon mogen komen genieten, het slachtoffer zijn van deze „linke jongens", vergist zich. De invasie van bad gasten heeft in de eerste plaats het geluk van de 350.000 eilandbewoners verdreven en het meren deel van hen in bittere armoede achtergelaten. Waar Mallorca tien jaar geleden inderdaad iets weg had van de „Tuin van Eden", worden nu be woners én bezoekers verteerd door haat. iRe5T„%«'- ^alt- Puits. Een zonne-hoed heeft de toerist op Mallorca wel nodig. Een boerderij in de buurt van Pal- made hoofdstad van Mallorca. Vlak bij Palma liggen de geres taureerde overblijfselen van een fortdat in de Moorse tijd werd gebouwd. Een landelijk beeld op het eiland: een herder met zijn geiten op weg naar huis. VRAAG: In maart 1963 ben ik 65 jaar geworden. Naast mjjn loon ad 125,- per week geniet ik dus mjjn A.O.W.-uitke- ring en Ouderdomsrente, welke per maand 22,97 bedraagt. Hoeveel in komstenbelasting zal ik over 1963 ver schuldigd zijn? aldus C. P. de B. te R. ANTWOORD: Wegens het ontbreken van vele noodzakelijke gegevens dur ven wij bij de beantwoording van deze vraag niet verder te gaan dan een voor zichtige schatting van het verschul digde bedrag. De berekening wordt ongeveer als volgt: 52 weken ad 125,- 4 vakantiegeld 6.750,- Verrekening van sociale lasten ongeveer 50,- Kosten en verwerving 9 maanden A.O.W.-uitkering Ouderdomsrente Onzuiver inkomen A.O.W./A.A.W.-premie, le drie maanden ingehouden Zuiver inkomen Ouderdomsaftrek Tariefinkomen Te betalen inkomstenbelas ting in tariefgroep II Loonbelasting in 1963 ingehouden (geschat) Nog te betalen 6.800,- 100,- 6.700,- 2.025,- 8.725, 8.635,- 702,- 7.933,- 921,- 462,- 459,- De gegevens omtrent loon enz. kunnen bij de werkgever worden opgevraagd. VRAAG: Wat verstaat men onder „zuiver inkomen" by de inkomstenbelas ting? Hoe hoog lag de „weistandsgrens" in 1962? aldus J. v. B. te R. ANTWOORD: Het zuiver inkomen is de som van de opbrengsten (positieve en negatieve) van alle bronnen van inkomen, verminderd met de persoon- Vragen voor deze rubriek riekte men aan de Redactie van one blad (met In de Hnker-boveohoek der enveloppe „Vragenrubriek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men boude er nog rekening mee, dat men t4 dagen op antwoord kan moeten wachten. lijke verplichtingen, (waartoe o.a. de A.O.W.-premie behoort) en de onver- rekende verliezen. De weistandsgrens bedroeg in 1962 8000, in 1963 8650 en bedraagt than* 10.000. VRAAG: Een weduwnaar met meer dere kinderen huwt opnieuw onder huweiyksvoorwaarden. Uit dit tweed* huwelijk zyn geen kinderen geboren. 1. Ontvangt de vrouw na overiyden van de man niet meer dan H van het weduwenpensioen? 2. Kunnen de kinderen vrywillig afstand doen van hun recht op hun wettelijk aandeel? Aldus 2 vragen van L. R. te R. ANTWOORD: 1. Indien er na het overlijden een weduwenpensioen wordt uitgekeerd, is dit geen onderdeel van de nalatenschap van de man. D* weduwe alleen heeft hierop recht An ders is dat bij de laatste termijn van het lopende pensioen. 2. De meerderjarige kinderen kunnen afstand doen van hun recht op hun wettelijk aandeel. De kunstarm die evenals een natuur lijke arm reageert op de elektri sche prikkels die vanuit de her senen aan de spieren worden door gegeven, is een van de grote Britse ontdekkingen van de laatste tijd. Het lidmaat kan naar wens de elleboog bui gen, zijn hand (twee haken) ballen of de pols omdraaien. Wanneer iemand zijn arm tot boven de elleboog kwijt is, kan deze unieke plaatsvervanger met inwendige kleine metalen plaatjet vastgemaakt worden om zijn biceps. D« trillingen worden dan feilloos naar be neden doorgeseind via een minuscule motor, die voor het openen, sluiten, hef fen of zakken van de hand zorgdraagt. Het is zelfs mogelijk na oefening, met een pincet dunne blaadjes papier op te pakken. De kosten van deze prothese bedragen op het ogenblik ongeveer 1.500,—. Een bezoek aan dr. Ernest Wil liams in New York zal nooit of te nimmer gepaard gaan met een hartiger drankje dan thee of koffie. Dr Williams verbon den aan de Howard-universiteit van Washington is namelijk alcoholonder zoeker. Over zyn research zegt hij zelf: „Het karakter van een mens kan ontleed worden aan de hand van zijn voorliefde voor een speciale al coholische drank. De gindrinker is de bey'veraar voor een gelukkig hu- weiyk, maar hy wordt achtervolgd door obsessies van sexuele ontoerei kendheid. Daarom stelt hy alles in het werk om een goed echtgenoot te zyn. De whiskeyliefhebber heeft een wilde verwarde fantasie. Liefhebbers van wijn wryft dr. Williams trouwe loosheid aan. De categorie der bier drinkers is over het algemeen ruste loos en heeft een slechte eetlust. Een groot aantal vrouwen is er aan ver slaafd omdat zü zich in htm huishou delijke beslommeringen als een ge kooide vogel voelen. De gebruikers van rum zün goed van de tongriem gesneden en over het algemeen goe de vertellers". Op de vraag tot welke groep dr. Williams zichzelf rekende antwoord de hy: ,,Ik heb alle genoemde dran ken gedronken, maar sinds ik met dit onderzoek ben begonnen heb ik er radicaal mee gestopt. Zo lang ik leef zal ik nooit meer van ook maar één glaasje nippen". Dr. Williams maakt het ongewild ook zijn gasten moeiiyk zich aan alcoholische genie tingen over te geven! (Van onze speciale verslaggever) De toeristen kyken mei scheve ogen "aar de Spanjaarden, die stuk voor stuk «is repensnyders en schurken worden geschouwd, die de buitenlanders uit knijpen en ieder jaar rijker worden, fuemand beseft, dat slechts een heel k^ein groepje van hoteliers, pension houders en middenstanders mag graaien hl de beurzen van de vakantiegangers. Niemand weet ook, dat het meren deel van de eilandbewoners niet alleen Keen snars wijzer is geworden van de stromen geld, die ove- zee en door de lucht Mallorca bereiken, maar dat zij er zelfs dik en dik op achteruit zijn Kegaan. In de afgelopen vijf jaar zijn he lonen op Mallorca niet verhoogd, |elfs niet in de touristische industrie. Waar Je kosten van het dagelijks le vensonderhoud zijn schrikbarend ge- Stegen. Het miljoen buitenlanders dat Wallorca ieder jaar aandoet heeft de fti^rkt voor de 350.000 eilandbewoners Srondig bedorven. Het klinkt ongeloofwaardig, maar op Wallorca, waar naar een voorzichtige «chatting 400.000.000 gul en uit de tou- ristenindustrie binnenkomt, komt in het gemiddelde Spaans» gezin alleen macaroni, spaggetti en vermicelli op tafel. Groente is niet te betalen. Fruit Is een luxe. Vlees een delicatesse, slechts "Voorbehouden aan de rijken. En wan- ï?®r. bel dan feest is in een Spaanse veertig peseta"/*» nog geen rijksdaalder. De Spaanse be volking haat de touristen, want deze krijgen van deze wantoestanden de schuld. Nee, het is niet allemaal rozengeur en maneschijn op Mallorca. Het Fiësta- «chandaal, dat op Mallorca aanleiding werd Nederlanders en Engelsen, berooid "'«bedelaars, op straat te schoppen, na- hat men van hen geplukt had wat er Jhaar te plukken was, heeft de prak- •Jjken van een aantal geldmakers in "eze kwalijke miljoenenhandel een ?Kenblik In de publiciteit gebracht. Maar '*"t niemand denken, dat dit slechts exces is, da' geheel ten onrechte smet heeft geworpen op het ver- "hdend witte blazoen van dit Spaanse ÏJhne-elland. Wat de Fiësta-klanten op J'a'Iorca is gebeurd is tekenend voor bepaalde mentaliteit, die zich meer J? meer meester gemaakt heeft van de iPsanse groot-industriëlen, die in va- "ötiegenoegens doen. om dan maar tegen een paar zere °enen tegelijk te schoppen, de Ne derlanders zijn nog het meest het Slachtoffer van de Spaanse baatzucht, waarbij de schuld dan niet alleen ge- Kocht moet worden op Mallorca, maar °°k bij al die reisbureaus, die voor Geinig geld gouden bergen beloven. /o Nederland kan bij deze bureaus, ^3 Wallorca betreft alles, maar wie fcJJmaal op het eiland is aangekomen i>lCaart' dat men gewoon genomen is. bomers met uitzicht op zee en een triton" blijken ijlings ingerichte ver- "ken van krotwoningen te zijn, die V<v. lrtlmer uitbreidende hoteliers vaak nog geen tweehonderd gulden Ken n Bekocht en waaraan verder niets is. Dit ziet men zelfs bij de te),6 hotels. Het comfort van de ho- tw.zelf is alleen weggelegd voo. par ti t-jj'leren, die bereid zijn ..zwarte n" *e betalen. Er is weliswaar een blipj 16 controle van het Spaanse «Wsterie voor toerisme, maar deze Mali Geinig voor, zeker op het corrupte kam ca- De vastgestelde prijzen voor 'arCp L met ontbijt zijn dan ook een tel(j Lr wordt namelijk nooit bij ver- geiripV°or welke kamers welke prijzen En o11" Wen „rotzooit" maar wat an. J>aarQan..is óók op Mallorca alle waar Vaak Zl^r geld- De Nederlanders, die Vrijkov,0p 6611 koopje „uit" zijn, moeten ftleef voor de Duitsers, die altijd over geld beschikken Eerlijk is eerlijk: de **kj e reisbureaus hebben hun °°k beter voor elkaar, waarbij zij natuurlijk wel het voordeel hebben, dat zij als de belangrijkste touristen- leveranciers op Mallorca ook de hoog ste eisen kunnen stellen. Zoals gezegd zijn de Spanjaarden niet verantwoordelijk voor alle kwaad. De organisatie van de Nederlandse, Bel gische en Engelse reisbureaus de acht grote organisaties in ons land niet te na gesproken laat veel te wensen over. Fiësta-Tours Is daar een sterk voorbeeld van. maar op dit stuk staat Fiësta niet alleen. Hoe vaak het voor komt, dat büvoorbeeld reserveringen niet doorgegeven zyn en er dus men sen in Mallorca een hotelkamer clai- ontvangen (in de stijl van: bent u uw koffer vergeten, mens wat doe je hier dan). Verder laat hij zich niet zien. Dat wil zeggen wel op het strand, maar niet in de functie waar voor hij betaald wordt. men, waar zij geen recht op hebben, is nauweiyks te schatten. Fiësta is ook niet de enige, die zijn clientèle in de steek gelaten heeft. Er is dit jaar by voorbeeld ook een Bel gisch bureau, dat het heeft laten af weten: Aviatours. Hierbij moet zeker niet onvermeld blijven, dat een Rotter dams reisbureau zich ook nogal vreemd gedragen heeft. Aanvankelijk leek het of dit bureau de gedupeerden tegen een vergoeding zou overnemen. Nauwelijks was echter de buit binnen of de di rectie van dit reisbureau gaf zijn ver tegenwoordiging op Mallorca de op dracht de mensen van Aviatours voor de keuze te stellen óf zelf de hote|; kosten voor hun rekening te nemen óf op straat gezet worden.. Er gebeuren inderdaad gekke dingen op Mallorca. Wat bijvoorbeeld te den ken van een bekende radio- en tele visie-showman, die zich op Mallorca als reisleider heeft verbonden aan een Amsterdams bureau, dat in Ne derland met deze naam nogal uit pakt. Maar de showman vergenoegt zich er mee de mensen, die zijn bureau stuurt op het vliegveld te Met deze showman is dan het hoofd stuk reisleiding aangesneden, een al even wonderlijke zaak. Nu moet voor op gesteld worden, dat de gidsen en reisleiders en reisleidsters van de Ne derlandse bureaus het niet gemakkelijk hebben. Om te beginnen worden ze overstelpt met klachten over kamers, die niet volgens afspraak zijn, over het eten -dat nergens naar lijkt, over de wijze waarop ze afgezet zijn bij het aankopen van souveniers enz. waar bij zij veelal persoonlijk verantwoor delijk gesteld worden. De geringe vergoeding die de reis leiders en reisleidsters op Mallorca krijgen zijn zij dubbel en dwars waard. Dankzij hun inspanningen en rela ties komen er van de honderd klagers op Mallorca, die zich op de dag van aankomst al voornemen hun geld te gaan terugvragen of minstens de reis bureauhouder eens de waarheid te gaan vertellen, er maar een paar aan de bali van het kantoor waar zij ge boekt hebben. De reisleiding neemt over het alge meen genomen een sleutelpositie in op Mallorca. Juist omdat zij aan hun trek- ken moeten komen door op alle mo gelijke manieren bijverdiensten te kweken wordt er meegewerkt aan een prijsopdrijving. Het is als het ware een kettingreactie. Wil een meisje een nappajas Mallorca heeft een grote en goede leerindustrie kopen dan vraagt zij een reisleider om als gids en tolk op te treden. Hij zet zo'n meisje in een taxi, rijdt haar naar een be paald adres, om vervolgens zodra hij het meisje weer by het hotel heeft af geleverd ijlings terug te gaan om zijn tien procent provisie op te eisen. De Spaanse middenstand weet, dat dit ge beurt weigert men de tien procent dan zal de reisleider zeker geen nieuwe klanten meer aanbrengen en bere kent deze tien procent door. Ook de amusementsbedrijven zün aangewezen op de reisleiding. Om een voorbeeld te geven. Een Neder landse exploitant van een nachtclub in Palma de Mallorca heeft dit sei zoen 350.000 tulden verloren omdat hü op de een of andere manier by een groot aantal gidsen geen genade heeft kunnen vinden. Met het pro gramma van zijn nachtclub heeft dit verder niets te maken. Er Is op Iv.allorca ook levendige han del in kinderen, die vooral hun weg vinden naar Engeland. Engelsen, die een Spaans kindje willen adopteren kunnen in drie dagen de nodige papie ren op Mallorca krijgen. De leveran ciers zyn de kinderryke zigeunerstam- mcn, die zich met deze handel en de bedelary een naar Spaanse begrip pen ryk bestaan hebben opgebouwd. Mallorca is corrupt, het werd al even aangestipt. Soms op een grappige ma nier. Dat is 1 et geval met de vaste bijverdienste van Je Guardia Civil, die regelmatig „langs" alle kleine zaakjes gaat waar de in grote hoeveelheden aangevoerde oontrabande gewoon over de toonbank verkocht wordt. Soms ook is het niet om te lachen, hetgeen bij voorbeeld Schreiner Airways in Rot terdam heeft ervaren, die met zijn DC 7 rp Mallorca niet mag landen, omdat een van zijn concurrenten daar met een „ac.ie" op de juiste plaats een stokje voor gestoken heeft. Hoe het ook zy, voorlopig is en blijft Mallorca de grote mode. Zes weken geleden heeft de Spaanse minister voor toerisme het 1000-ste officiële hotel op het eiland geopend. Maar Reiskamer te informeren met wie men nu eigenlijk in zee gaat dan kan Mallorca ook niet tegenvallen. Want wie er geweest is en niet verbrand is door dwaas gebruik van zonnebrand- middelen moet toegeven, dat het strand van Can Pastillae en Arenal heerlijk is, de oude hoofdstad Inca zonder meer een bezienswaardigheid, de grotten van Drach bij Porto Christo een onvergete lijke indruk maken, zeker wanneer er in geconcerteerd wordt, Valldemossa en Solier in de bergen aan de westkust van het eiland zich kunnen meten met welk dorp in de Pyreneeën ook en de meren in de kuststrook van de baai van Alcuda verlokkender zijn dan het meer van Lugano. Mallorca zou inder daad nog alle aanspraak kunnen maken op de ere-naam „een klein paradijs", ware het niet, dat de mens het ander maal voor zich zelf en anderen bedor ven heeft. Wanneer uw krant, die u nage zonden zou worden, na een week zolang dient u tenminste geduld te beoefenen nog niet is aangekomen, gaat u dan eens bij de kiosken kyken of uw lijfblad wellicht daar wordt aangeboden. Misschien kunt u het terugkopen. De handel in kranten is namelijk de bijverdienste van de brievenbe stellers op het eiland. Zij houden de dagbladen, die uit heel Europa de touristen achterna gezonden worden, achter en verkopen deze dan voor een paar peseta's aan de kioskhou ders. En die weten ook van zaken doen. Uw „oude" krant brengt „der dehands" altijd nog zestig tot zeven tig cent op. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIINII'll DEN HAAG, 13 aug. De Haagse componist Alexander Voormolen heeft van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen een pms van 15.000,- ontvangen voor zijn orkest werk „Chaconne en Fuga". De advies commissie voor de toekenning van deze prps bestond uit de heren Jvan den Boogert (voorzitter), H. Strategier en dr. J. Wouters (leden) en uit B. Wage- mans (secretaris). het ware gewapend te laten vertrek ken. Wanneer men weet, wat hier in een notedop geschetst is komt men op Mallorca niet te staan voor verrassin gen, die het genoegen van al zoveel mensen voor een groot deel bedorven hebben. Wanneer men niet langer op stap gaat met hoog gespannen ver wachtingen, ingegeven door de fraaiste boekwerkjes en de mooiste verhalen van zijn reisbureau uit dit verhaal blijkt hopelijk wel, dat het inderdaad heel goed is even bij de Nederlandse naast deze hotels zijn er nog eens duizend kleine hotelletjes, pensionne- tjes en hostals die ook een graantje meepikken. Voor degenen, die nog met vakantie moeten is dit geen opwekkend verhaal. vernaai is echter niet geschreven om u thuis te houden, maar om u als .- .v - S.-S-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7