n mijn oom de paus Montini s strijd als studen tenmodera tor tegen de fascisten van Mussolini Inspirerende bron van verweer tegen dictatuur MET MELK EN LIEVE WOORDJES s Aanval op mgr. Bekkers in deel Sp aanse per s MET AMPHIBIE- CARAVAN RECHT OP HET DOEL AF A a door Giovanni Battista Montini Rutecks personeel weet van niets E.M.S. schort uitgifte woning- spaarbrieven op Be graf mis van mgr. Mutsaerts Kardinaal draagt requiemmis op Het mysterie van het vertaalde interview Nog even eentje op de valreep P ffi P°5 :fV Vloek Energie Moeilijke jaren Zwolsman verkoopt Spanning DARMINFECTIE Verpleegsters in Breda naar hed Bij val gedood I DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 PAGINA 7 en Montiniin de jaren, dat hij °derator was van de Katholieke studenten. Songsters belaagd. Een keer wer den' zij door zwaar bewapende ?0]daten opgebracht. De ergste °tsing vond in 1926 plaats, toen Ater Montini moderator van alle tholieke studentenverenigingen gorden was. Hij had een natio- e conventie in de stad Macerata h Saniseerd. De fascisten gaven voornemen te kennen de by- hi' '0rnst op te breken. Mussoli- ^o]- Ve°h tersbazen vielen de ka- leke studenten aan, wanneer die Uai' de vergaderzaal gingen of ,verlieten. Zij gebruikten ploer- Uit °*ers en schreeuwden: „Weg ^kr> rata' dood aan de katho de,.; studenten". De politie keek £Keloos toe. Montini niet. Hij ging commissaris van politie ^6 r,aakte hem duidelijk, dat hij v.'cht had handtastelijkheden k f)ofa'komen. „Wat denk je, dat gromde de fascistische Xoman- »Ik heet Montini," y^tc,0rdde de priester onver- ki(l0r Gh „ik ben de geestelijke kijl van deze studenten." Ter- "V 0.commissaris opgewonden superieuren overleg e over hetgeen hij moest doen, charterde pater Montini een speciale trein, die hem en zijn studenten naar Assisië voerde, waar ze hun congres vrijwel on gestoord konden voorzetten. De pauselijke garderegimenten staan ter beschikking van de staatssecretaris. Mgr. Montini was niet alleen minister van buiten landse zaken", maar ook „minis ter van defensie". Paus Pius XII met zijn staats secretaris, mgr. Montini. Nog erg jong zijn deze drie tij gertjes in het babyverblijf van de roofdieren in Artis te Amster dam. Met melk en vriendelijke woordjes brengt oppasser Luc van Walbeek de drieling groot. Amerikaanse Hollander onverwacht terug Vakantiegangers krijgen het steeds gemakkelijker. Met de in Amerika ontwikkelde amphïbie- caravan kunnen zij nu zonder om wegen recht op hun doel afsteve nen. Met dit nieuwe voertuig (25 PKvoorzien van buiten boordmotor en gebouwd van een plasticsoort expanded royalite ge naamd kan men zowel op het land als het water terecht. Het voer tuig kan eenvoudig veranderd worden in een woonboot door aan de zijkanten een ponton uit te trekken. Banden en wielen hoeven niet verplaatst te worden. et ;Ken> aatr ien v zefl'Mt' ■ei Bniyi Pater, Montini had zijn kracht lodlg. Menigmaal werden de le- öen van de FUCI door fascistische Vijt jaar later vond de laatste kracht meting plaats, toen Mussolini probeerde de hele Katholieke Actie in Italië te on derdrukken. Zijn opgezweepte fanatici wilden het studentencentrum in Rome bestormen. Gewapende soldaten werden erheen gestuurd en sloten het in. Het was niet helemaal duidelijk, of zij kwa men om de studenten te beschermen of de fascisten te helpen. Mgr. Montini, die nu een belangrijke positie in het Vati- kaan bekleedde, hoorde dat zijn stu denten het gebouw barricadeerden. Hij sprong onmiddelijk van zijn schrijftafel op en voegde zich bij hen. Mussolini die zich toenmaals in zijn eerste triomfen koesterde, verloor deze merkwaardige krachtmeting met de onbekende „mon- signore". De fascistische benden werden tot de orde geroepen en moesten zich terug trekken, evenals de soldaten. Pius XII sloot daarna met de fascistische leider een overeenkomst. Mussolini ontsloeg enkele van zijn mannen, die de aanvallen op de katholieken hadden geleid, ter wijl de leden van de Katholieke Actie van hun kant er in toestemden uit hun insigne de Italiaanse vlag te verwijderen en er een kruis voor in de plaats te stel len. De meerderheid deed het. Alleen de strijdbare studenten van Mgr. Montini weigerden. Ze slaagden erin hun in signe te behouden, zij het, dat de Ita liaanse vlag met een kruis geflankeerd werd. Ondanks latere decreten tegen de Ka- tholyieke Actie zette Mgr. Montini zijn werk onder katholieke studenten voort. Aangezien hun bijeenkomsten verboden werden, kwamen ze vaak in afgelegen kerken bijeen, waar het voor de OVRA, Mussolini's geheime politie, niet gemak kelijk was hen op te sporen. Ze kwamen bij voorkeur bijeen in de Minervakerk, omdat deze een voor- en achteruitgang had. Naarmate de fascistische vervol ging in hevigheid toenam, groeide Mgr. Montini's handigheid, om haar te ont wijken. Hij voerde zijn studenten ten slotte naar de catacomben. Daar las hij, bij kaarslicht, de H. Mis, zoals dat twin tig eeuwen tevoren tijdens de christen vervolgingen gebeurde. Direct daarna ging Mgr. Montini dan tot het organi seren van de activiteiten en de voortzet ting van de tegenstand tegen de dicta tuur over. Hij deed dat op een moderne en doelmatige wijze. Die beklemmende periode van een krampachtig vasthouden aan de vrijheid van denken en doen heeft een diepe indruk op de ideeën en de persoonlijk heid van de Paus gemaakt. Het dicta torschap js voor hem een vloek. Van de t|jd, dat hjj minutant was tot de jaren, waarin htf tweede secretaris was, de sleutelfiguur, door wiens bemiddeling Pius XII de schier onmetelijke organi satie van de kerk leidde, zette Mgr. Mon tini zijn activiteit van parochiegeestelijke voort. Wanneer hij ook maar een uurtje vrij had, toog hij naar de kerk van Sint Eustasius, die van de H. Anna in het Vaticaan of naar die van St. Yves, om daar Mis te lezen of biecht te horen. Gedurende zijn vakanties te Ponte di Legno stond hij altijd vroeg op om daar in de dorpskerk zijn plaats in de biechtstoel in te nemen. Ik ont moet nog wel eens een oude dame in dat bergdorp, die me telkens weer ver telt: jammer, dat Mgr. Montini niet meer komt, zijn penitenties waren al tijd zo licht Eens, toen hij in Rome op weg was naar de kerk van St. Eustasius, kwam hij een vrouw tegen,^ die een zware koffer droeg. „He, pater,zei ze met haar zwaar Romeins accent, „zoudt u me een handje willen helpen met dat ding?" Mgr. Mon tini, die enkele uren tevoren een bijeen komst van het diplomatieke corps ge presideerd had, nam zonder aarzeling de zware koffer op. Het viel hem niet mee, hij was dergelijk sjouwwerk niet ge wend! Een bediende van het Vaticaan, die toevallig passeerde, zag hem en nam de koffer van hem over. Toen Mgr. Mon tini snel zijn weg naar de kerk ver volgde, zei de vrouw tegen de bediende: „hij is niet erg sterk, dat priestertje, hè?" Deze keek haar verbaasd aan. „Weet je dan niet wie het is?" vroeg hij. „Och", antwoordde de vrouw, haar schouders ophalend, „een pastoor,net als zoveel andere hier in Rome.." In de eerste jaren, dat h ijten Vati- cane werkte, was deze man van een onuitputtelijke energie niet alleen de vertrouwensman der katholieke stu denten. Hij -werkte ook onder de be- hoeftigen in een van Rome's armste buurten, die bij de Porta Metronia. Van alles, wat hij gedaan heeft, is hij hierop het meest trots. Zijn officiële Vaticaanse levenbeschrijving vermeldt in dit verband zijn „deernis van aange zicht tot aangezicht staande tegenover zoveel ellende en zulk een blind en heftig anticlericalisme". In deze levensbeschrijving vinden we ook een van de weinige glimpen van humor vermeld, waarvan de Paus heeft goed gevonden, dat zij aan de openbaar heid worden prijsgegeven. Luciano Casi- mirri, chef van de Vaticaanse persafde ling zond aan Mgr. Montini, die een af keer van publiciteit had, een brief je waar in hij hem om een aan tal bijzonderheden over zijn levens loop vroeg. Mgr. Montini stuurde een briefje terug „Post Mortem" (na mijn dood) stond erin. Casimirri liet hem opnieuw een briefje brengen met de uitroep „Nu of nooit". Tegen zoveel aandrang wenste Mgr. Montini zich niet te verzetten. Met behulp van de katholieke stu denten liet Mgr. Montini de armzalige krotten opruimen en nieuwe hulzen bou wen. Er verrees een nieuwe wijk, nu bekend als Appio-Metronio. Zijn be scheidenheid omtrent hetgeen hij tot stand bracht is zo groot, dat geen enkel opschrift of gedenksteen herinnert aan wat hij hier tot stand bracht. Het zelfde is het geval met Primavalle, een andere krottenbuurt. Het antbreken van een dergelijke huldebetoon betekent in Italië, waar alles aan de vergetelheid ontrukt wordt, heel wat. Als hij voedsel of kleding bij de armen bracht, wilde hij geen woord van dank horen. „Bidt liever tot God en bedankt de Paus, die mij in staat stelt dit te doen." zij hij altijd. Mgr Montini was een man, die in de schaduw leeftde van de Pausen, die hij diende. Zijn relaties met Pius XII ont hullen wel het best, welk een buitenge woon mens hij is. In 1937 werd Mgr. Giuseppe Pizzardo, Montini's mentor, kardinaal. Hij werd als staatssecretaris voor buitengewone kerkelijke zaken op gevolgd door Mgr. Domenico Tardini, Mgr. Montini nam diens taak over als plaatsvervangend staatssecretaris. Dit ;,v mmmmm gebeurde onder Pj.us xi. Hij werd op zijn post bevestigd door Pius XII, toen deze in 1939 zijn pontificaat aanvaardde. Toen begon een unieke, maar niet al tijd even goed begrepen samenwerking tussen de aristocratische, emotionele Paus Pacelli en zijn briljante, gelijkma tige assistent. Mgr. Montini. Het werk, dat zij gezamenlijk tot stand brachten, geschiedde gedurende een aantal voor de Kerk allermoeilijkste jaren. In Europa verspreidden zich de dictaturen van rechts en links. Plaatselijke oorlogen en revoluties leidden tot de catastrofe van de Tweede Werledoorlog. Hitiers massa moordenaars, de communistische golf, die Oost-Europa overspoelde, verwoes ting, wanhoop en menselijke ellende, al deze verschrikkelijke gebeurtenissen voltrokken zich voor de ogen van Pius XII en zijn plaatsvervangende staats secretaris, Mgr. Montini. Het waren tragische jaren, waarin het mensdam gegeseld werd. Ze spoorden Mgr. Montini tot de uiterste krachtsin spanning aan om te trachten, overal hulp te bieden. Hij organiseerde het Bureau voor Gevangenen m het Vati caan. Pauselijke nuntiie apostolische de legaten, bisschoppen en priesters door kruisten de door de oorlog verscheurde wereld met voedsel, kleding en gebeden boeken. Mgr. Montini zette een groot bureau tot uitwisseling van inlichtingen en correspondentie op. Het zorgde, dat brieven van gevangenen bij hun familie belandden, hielp ouders de hun ontnomen kinderen' terugvinden. Voorts gaf hij opdracht, dat het Vaticaanse radiostation vierentwintig uur per dag zou uitzenden. Het verspreidde in tientallen talen woor den van hoop en bracht talloze bood schappen van mannen en vrouwen, van broers en zusters over, die door de oor log tot naar de uithoeken der wereld verspreid waren. Op het diplomatieke vlak trachtten Pius XII en Mgr. Mon tini, oorlogsmisdaden en oorlogsgruwelen en het bombarderen van steden en dor pen te voorkomen. UTRECHT, 18 aug. Het 85 mannen en vrouwen tellende personeel en ook bedrijfsleider J. W. G. Dingjan van Ru tecks restaurant in Utrecht zijn volko men verrast door het zaterdag gelan ceerde bericht over de verkoop van het restaurant door de EMS aan de Utrechtse aannemer Schumacher. ,,Ik weet nog van niets", zo reageer de de heer Dingjan, die zaterdag no- tabene nog in een dagbladadvertentie nieuw personeel heeft gevraagd. Van journalisten kreeg hjj dezelfde dag het nieuws over de verkoop van zjjn zaak te horen. Op 1 november gaat het res taurant over in handen van de heer Schumacher. Het personeel, dat zich gedesillusioneerd voelt na allerlei be loften van de heer Zwolsman by de eerste opzet van zijn horecaproject, hoopt dat de EMS de personeelszaken alsnog spoedig zal regelen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 aug. De EMS heeft tie uitgifte van de woningspaarbrieven van 1.000 voorlopig opgeschort. Zoals hekend „ouden zij, die voor 10.000 aan deze lening zouden deelnemen voorrang hebben by het verkrijgen van een EMS- huurwoning. De EMS wil eerst tot overeenstem ming komen met minister Bogaers van Bouwnijverheid, alvorens de spaarbrie ven uit te geven. Zo„ls gemeld, zijn er eerder vragen over gesteld vanuit-de Tweede Kamer, uit de beantwoording waarvan bleek dat de minister bepaal de bezwaren had. Volgens de EMS was er veel belangstelling voor de lening, vooral van de zijde van het bedrijfsle ven dat zich op deze manier van wo ningen wilde verzekeren om daardoor een voorsprong bij het aantrekken van personeel te verkrijgen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 18 aug. Kardinaal Alfrink zal donderdagmorgen om elf uur in de kathedrale basiliek van Sint Jan de pontificale Requiemmis opdragen bij de uitvaart van mgr. W. Mutsaerts. Het staat al wel vast dat de meeste Nederlandse bisschoppen de uitvaart zullen bijwonen. De bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers zal na de H. Mis een korte herdenkingsrede uitspreken en daarna de absoute verrichten. Ook de plech tigheden op 't kerkhof zullen door hem verricht worden. Vanavond en woens dagavond worden in de St. Janskathe draal om zeven uur H.H. Missen opge dragen voor de zielerust van de overle den bisschop. Het stoffelijk overschot is in het bisschoppelijk paleis opge baard. Daar zal gelegenheid zijn aan mgr. Mutsaerts een laatste groet te brengen en wel vanavond na de H. Mis van zeven uur tot negen uur en woens dag van half vijf tot half zeven. ROERMOND De dertienjarige .h.b.s.-leerling Arno Leehner uit Melick bij Roermond is gisteravond in de Dorpsstraat in Melick door een perso nenauto aangereden. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het zieken huis in Roermond, waar hij in de loop van de avond is overleden. 3 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 18 aug. Een deel van de Spaanse pers, zo weet het Al gemeen Handelsblad te melden, heeft verwonderd en verontwaardigd gerea geerd op een interview van het week blad Haagse Post met de bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers. Dit inter view werd enige maanden terug ge houden naar aanleiding van de kwestie rond prinses Irene. „In Spanje", aldus het blad, „is nu min of meer sprake van een nieuwe Irene-affaire en nu naar aanleiding van de uitspraken van mgr. Bekkers. Deze laatste betreurde het immers in he* vraaggesprek met de Haagse Post dat de prinses tot het Spaanse katholicisme was overgegaan. De bisschop wees er toen onder meer op, dat dit katholicisme verouderd was en een te bekrompen visie had, terwij] men in Nederland al geleerd had vreedzaam en in goede harmonie sa men te leven met andere christenen. Het interview van de bisschop ver scheen, aldus het Handelsblad, letter lijk vertaald in de Illustratie van de Clerus, het meest gelezen religieuze maandblad in Spanje. De vertaling droeg als kop: „Kan het waar zijn?" Het door de staat gecontroleerde week blad El Espanol haakte onmiddellijk op de publikatie van de Illustratie in. De hoofdredacteur beschuldigde de bis schop van ondeskundige inmenging in het Spaanse katholicisme, dat toch zeer positieve resultaten had bereikt, terwijl het Nederlandse katholicisme zulke dui delijk tekenen vertoonde van de eens door de toenmalige kardinaal Montini (de huidige Paus) zo gevreesde „capi tulatie". Het blad Illustratie liet het vraag gesprek volgen op het artikel „Prin ses Irene en het belachelijke van sommige vormen van oecumene" Hierin "werd gezinspeeld op de in Ne derland gerezen moeilijkheden voor de oecumene na de geloofsovergang en het huwelijk van prinses Irene. Het blad gaf zijn commentaar op de uitspraken van de bisschop in de vorm van een Open Brief aan mgr. Bekkers. Enkele citaten hieruit: „Excellentie, ik kan niet geloven, dat bovenstaande verklaringen af komstig zijn van een bisschop... Wij kunnen ons niet voorstellen, dat U.E. zoveel durf heeft, dat u onze kerke lijke hiërarchie een lesje geeft.. Wij weigeren te geloven, dat een bis schop van een zo bekrompen visie blijk geeft bij zijn beschuldiging van zijn katholieke broeders en een zo ruim oordeel heeft over de protes tantse broeders. En nog minder kun nen wij dulden, dat een bisschop een katholiek land beledigt. Nee, excel lentie, deze uitlatingen zijn niet van u, want wij willen noch kunnen U.E. laken als te snel in uw oordelen. Wij hopen onze lezers te kunnen meede len, dat die oordelen door U.E. zijn tegengesproken. In Spanje, aldus het Handelsblad, werd met spanning uitgekeken naar de reacties van mgr. Bekkers. Deze stuur de echter een in het Frans gestelde brief aan de Illustratie met het ver zoek om een vertaling van een en an der in het Frans, Duits of Engels. De Illustratie publiceerde een fotokopie van deze brief en zei te hopen dat de Haagse Post voor de vertaling zou zor gen. Het blad is in de veronderstelling dat de Haagse Post ook gezorgd heeft voor de Spaanse vertaling van het ge wraakte vraaggesprek, die is toege zonden aan heel veel geestelijken en ook gewone families. De Haagse Post heeft evenwel desgevraagd ontkend iets te maken te hebben met deze verta ling. Het Handelsblad spreekt daarom van een mysterie. (Van onze correspondent) BREDA, 18 aug. Een darminfectie van onschuldige aard heeft sinds zon dagmorgen 33 personen, merendeels verpleegsters en leden van de huis houdelijke dienst van het Bredase Diaconessenziekenhuis bedlegerig ge maakt. Volgens de geneesheer-directeur dr. H. Buys is de sitiatie beslist niet alar merend, maar wel lastig door het grote aantal zusters dat ziek is. Zondagmor gen openbaarde zich de ziekte. Het aan tal patiënten nam daarna snel toe. Over enkele dagen zullen ze weer zijn opge knapt. Inmiddels zijn de nodige voor zieningen getroffen om de ziekenhuisor ganisatie draaiende te houden. Naar de oorzaak van de infectie wordt een on derzoek ingesteld. Het is hoogst on waarschijnlijk dat de oorzaak gezocht moet worden in de voeding. BROUWERSHAVEN, 18 aug. De tot Amerikaan genaturaliseerde Neder lander Jan Pleune, die 43 jaar ge leden zyn geboortedorp Brouwersha ven verliet en naar Amerika emi greerde, heeft op een zeer overwach- te manier een bezoek aan zijn moe derland ebraeht. Vorige week bracht de nu 66-jarige Pleune zijn vriend, de Rotterdammer en globetrotter „Oom Jack" in New York aan boord van het schip, dat „Oom Jack" naar Rotterdam zou brengen. In diens hut werd uitvoerig een afscheidsborreltje gedronken. Na dit „afscheid" zocht Pleune de weg op naar boven om het schip te ver laten. Groot was zijn verbazing, toen hij merkte in volle zee te zijn. De ka pitein, die uiteraard -an het gebeur de op de hoogte werd gesteld, beslis te, dat de man tot Rotterdam aan boord zou moeten blijven. Via de scheepsradio werd zijn echtge note, die niet beter wist of haar man was „even" een vriend wegbrengen, ingelicht. De vrouw zond wel zijn pa pieren op, maar geen cheque voor de overtocht. Inmiddels was de vreem delingenpolitie in Rotterdam van een en ander op de hoogte gesteld, die zich bij aankomst van het schip over de „verstekeling" ontfermde. De familieleden van „Oom Jack", een tandartsenfamilie uit Rotterdam, kreeg echter medelijden met de on vrijwillige passagier. Zij betaalden zijn overtocht en stelden zich garant, zodat hij de cel, waarin hij door de vreemdelingenpolitie na ziju aan komst was overgebracht, kou verla ten. Van zijn vrijheid heeft hjj gebruik ge maakt door maandag een bezoek te brengen aan Brouwershaven, het Zeeuwse stadje, dat hij bijna een hal ve eeuw geleden had verlaten. RIJSWIJK, 18 aug. De 57-jarige J. A. Dukker uit Delft is gisteren hij werkzaamheden op een bouwwerk aan de Occarinostraat alhier van een hoog te van vijftien meter gestort en om het leven gekomen. Hjj was bezig met voorbereidende werkzaamheden voor het transport van betonnen buizen en is waarschijnlijk daarbij uitgegleden. De rijkspolitie en de arbeidsinspectie kwamen tot de con clusie dat er voldoende veiligheidsmaat regelen waren getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7