V Zoekt u tijdelijk werk HOOGOVENS IJMUIDEN IIJKE CURSUS VAN LEMSE POLITIE jshouders kunnen rskennis ophalen Expositie in Prentenkabinet van Frans Halsmuseum DE MOORD IN HET ATELIER as 1 Volg de veiligste weg VAN GENDLOOS êJê HOOGOVENS IJMUIDEN Hoogovens heeft het werk dat u ligt enige arbeiders ter opleiding tot vulkaniseerder Nieuwe leiding bij „Zang en Vriendschap Expeditie om dode kat Klaver] asnieu ws voor september Aapje weggelopen Uitkeringen voor nationale reserve iets omhoog HAARLEM U niformcollecte voor drumband in Schalkwijk Burgerlijke Stand Heemstede 1 WARM OF KOUD PURE, NATUURZUIVERE GEZONDHEID UIT ZWITSERLAND. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 v door FRANCIS DURBRIDGE PAUL VLAANDEREN U heeft als chauffeur een prachtig vak en U kunt overal aan de slag komen. Maar bij Yan Gend Loos heeft U vele extra voordelen die U bij Uw vaste loon kunt optellen: de pluspunten, die hiernaast staan afgedrukt. Bekijkt U ze aandach tig en komt U dan eens praten. Het werk is vrij en vol afwisseling. Er ligt bij Van Gend Loos een veilige weg voor U open. VERVOERDERS EN EXPEDITEURS Bent u een paar maan'den beschikbaar en wilt u in die periode goed betaald werk verrichten?, bruto weekloon In ploegendienst ca. 144,- tot f 148,- (voor 23 Jaar en ouder; maximum leeftijd 50 jaar) opzegging kan uwerzijds per dag geschieden Komt u dan WOENSDAG 2 SEPTEMBER a.t. naar een der onderstaande adressen. Een medewerker van onze personeelsdienst kan u daar alle verdere inlichtingen verstrekken. De Koninklijke Nedertandache Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te Hmuiden vraagt De vulkaniseerder repareert transportbanden en assisteert bij het omleggen en stellen hiervan. De toepassing van transportbanden voor vervoersdoeleinden Ie de laatste jaren sterk uitgebreid en de werkzaamheden liggen dan ook over een groot deel van het fabrieksterrein verspreid. Ervaring In dit werk strekt tot aanbeveling, doch is niet vereist Het werk wordt in dagdienst verricht De opleiding geschiedt hoofdzakelijk In de praktijk. Het aanvangsloon bedraagt, indien 23 Jaar of ouder, ca. f 130,- bruto per week (InklusieT huurbijslag). i 8 <3 V d s n De verkeers- en cursus or- behoeve van Us. Deze cur- ■rd in samen- g voor veilig wordt ver en zal ruim- n om de ken- ileuwde bepa lingen te verwerven en van de andere bepalingen te verdiepen. Met behulp van de moderne leermid delen als film, dia's en een maquette 2ullen de instructeurs van de verkeers politie alle belangrijke bepalingen uit eenzetten. Daarnaast zal voldoende ruimte bestaan voor een gedachtenwis- nend op de ervaringen uit de praktijk De cursus is kosteloos. De kosten van het bü de instructie te gebruiken boek je bedragen twee gulden. De eerite cur sussen beginnen op dinsdag 8 en donder dag 17 september en duren van half acht tot half tien. Ook dez© keer wor den zij gehouden in het verkeerscentrum in de Koudenhomkazerne. Personen die in het bezit zijn van een rijbewijs en aan HAARLEM. 1 sept. Dezer dagen hield de KoninklUke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem haar al gemene ledenvergadering onder lei ding van mr. J. H. G. Zeelenberg. In het uitvoerige jaarverslag van de se- kretaris werd gewag gemaakt van een zeer druk concertseizoen, dat mede werd gekenmerkt door de dirigenten wisseling waarbij na zeventien jaren di rigent Jack P. Loorij werd ongevolgd door de Haarlemse musicus Jan Laar veld. Voorts viel een aanwas van do nateurs te constateren. Het overzicht van de penningmeester gaf blijk van een gezonde financiële ba sis, van belang tevens voor de komende muzikale gebeurtenissen in het feest jaar 1985. De verslagen van propagan- dacommlssie en van de muziekbiblio- thecaris verwierven eveneens de goed keuring van de vergadering. De periodiek aftredende bestuursle den, de H.H. J. P. Lewis, A. A. Ra maker en D. W. K. Vring werden er- kozen. de cursus willen deelnemen, kunnen zich ■schriftelijk of telefonisch opgeven bij de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat 14 te Haarlem, telefoon 15350, toestel 63 of 73. Voor de niet-rijbewijsbezitters worden eveneens cursussen georganiseerd. De Inspecteur van politie wijst erop, dat de wegenverkeerswetgeving een dynami sche wetgeving is, die steeds wordt aan gepast aan de praktijk. Er zijn in de afgelopen jaren vele bepalingen gewij zigd, vernieuwd of aangevuld. Verkeers pleinen, afpellende snelheden, tunnelwe gen, parkeermeters- en schijven, zebra paden en dergelijke, waarvan men eni- ?e jaren geleden nog nauwelijks iets rad gehoord. De cursus van de ver keerspolitie is erop gericht de theore tische en de praktische kennis van de automobilisten aan te passen aan de eisen die vandaag worden gesteld aan de verkeersdeelnemers. HAARLEM, 1 sept. Een doede kat in een dakgoot in de Lange Bogaard straat, die een onschuldige teddybeer bleek te zyn, heeft de brandweer en de gemeentelijke reinigingsdienst gister middag druk aan het werk gezet. Een iude dame uit de Lange Bogaardstraat werd al wekenlang geprikkeld door zeer onaangename geuren. Op zoek naar de oorsprong inspecteerde me vrouw de hele omgeving en tenslotte ook de dakgoot. Daar kwam de stank vandaan, meende ze, want daar lag een dode kat. De brandweer moest het stoffelijk overschot maar even verwij deren. De vrouw klom in de telefoon en alarmeerde de brandweer. „Wij doen heel veel voor de mensen, maar hier aan kunnen we niet beginnen. Belt u de reinigingsdienst maar op", zei de brandweer. Toen ging er een telefoon tje naar deze dienst. „Het spijt me me vrouw, maar we hebben niet zulke lan ge ladders. Kunt u die niet aan de brandweer vragen?" Mevrouw vroeg het aan de brandweer. „Wij zullen u helpen. Wij zorgen voor een wagen met Een belangrijke bestuursmutatle vond plaats tengevolge van het feit dat de voorzitter, mr. J. H. G. Zeelenberg door zijn zeer drukke functie, had besloten de leiding van de vereniging neer te leggen. Hem werd als erkenning voor ztjn werkzaamheden gedurende de vijf jaren van zijn voorzitterschap een twee tal fraaie boekwerken over schilderkunst aangeboden. De afgetreden voorzitter zal worden opgevolgd door drs. J. W. Bakker te Bloemendaal. De heer Bakker, alge meen sekretaris van de Ned. Hout bond, de Ver. van Ned. Houtkopers en diverse andere organisaties ln de hout handel, is reeds jaren als kunstlievend lid aan „Zang en Vriendschap" verbon den. De installatie van de nieuwe voor zitter zal op nog nader te bepalen da tum geschieden. Het komende concertseizoen belooft belangwekkend te worden in verband met de herdenking van het 135-jarig bestaan van het koor en het feit dat 75 jaar geleden het predicaat „konink lijk" werd verleend. Het eerste concert in het kader van deze herdenking vindt plaats op 25 februari 1965 in het con certgebouw te Haarlem. Het program ma bevat de werken „Te Deum" van Marius Monnikendam en „Carnavals- cantate" van Sem Dresden voor man nenkoor en orkest, alsmede „De Schip breuk" van dr. Joh. Wagenaar voor ge mengd koor en orkest. Aan dit werk zal tevens medewerken de Chr. Ora toriumvereniging „Door Zang Vriend schap" uit Haarlem. Als solisten zijn geëngageerd de sopraan Corry Byster, de tenor van de Ned. Opera Wim Koop man, terwijl met een bassolist momen teel onderhandelingen worden gevoerd. De orkestrale begeleiding zal geschie den door het Noordhollands Philharmo- nlsch Orkest, Terwijl de pianopartijen in de werken van Dresden en Wage naar worden vertolkt door de pianiste Nelly Wagenaar. Het tweede ledenconcert is bepaald op 11 mei 1965. Voorts wordt overwo gen te komen tot een buitenlandse con certreis in het komende jubileumjaar. Aan de interne feestviering wordt eveneens aandacht geschonken. HAARLEM, 1 «ept. De vorige week ge houden coUeete van de drumband van de speeltuinvereniging D.S.V. in Schalkwijk heeft ln totaal 275,- opgebracht. De col lecte was bedoeld voor de aanvulling en aanschaf van uniformen voor de drumband. Dit bedrag vormt een welkome bijdrage ln de kosten. Binnenkort moeten nog enkele nieuwe leden worden voorzien van een nieuw uniform. De hieraan verbonden kos ten word engeraamd op vijftienhonderd gul den. Het tekort hoopt de drumband te ver- zamelen op een klenavond op vrijdag 30 ok tober ln de Hildebrandzaal. HAARLEM, 1 september Het overkoepelend orgaan der vrUe kla- verjasverenigingen te Haarlem en omstreken houdt op vrijdag 11 septem ber 's avonds om acht uur zijn jaarver gadering in het Hof van Holland aan de Grote Markt te Haarlem. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van een definitief bestuur. Op dinsdag 15 september houdt de klaverjasclub Kennemerland 's avonds om acht uur een vrije avond voor losse koppels in feestzaal Noord op de Rijks straatweg. H.B.C. houdt op vrijdag avond 18 september zijn eerste klaver- jastoernooi op het HB.-terrein aan de Cruquiusweg te Heemstede. Het is een vaste koppelwedstrijd om mooie prij zen. Het inleggeld bedraagt een gulden per persoon. Op zaterdagavond 19 september om acht uur houdt de Nieuwe Brug zijn eerste vrije klaverjaswedstrijd van het seizoen ln gebouw Ons Bruggehoofd aan de Sohipholweg hoek Ringvaart te Vijfhuizen. Het is een koppelwedstrijd om mooie prijzen. Kosten een gulden per persoon. Op maandagavond 21 september om acht uur houdt Rjpperda voor de afde ling honkbal een gecombineerde team- en koppelwedstrijd in de kantine op het veld aan de Schalkwijkerweg. Inleggeld een gulden per persoon. Op vrijdag 25 september gaat Renova door met zijn toernooien voor de jeugd. De eerste is in gebouw de Linge aan de Lingestraat. Inschrijfgeld 1,25 per persoön. Aan vang acht uur. Op vrijdag 20 oktober houdt Harten Boer bij gelegenheid van zijn eerste lustrum een groot toernooi in het Krelagegebouw aan de Leidsevaart. Dit toernooi is alleen voor teams (vijf vaste koppels) om team- en persoonlijke prijzen. Aanvang 19.45 uur. Inschrijf geld 1,00 per persoon. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de secretaris D. Groot, Hagestraat 6 te Haarlem. een lange ladder en de reinigingsdienst zorgt voor de rest". De oude dame was tevredengesteld en toen zij even later uit het raam keek, zag zij de stoet al voorrijden. De lad der ging uit en de mannen van de rei niging maakten zich gereed om de overleden poes naar een meer passende laatste rustplaats te brengen. Groot was hun verbazing, toen slechts een teddy beer in de dakgoot. Het beest verspreid de geen kwalijke geuren. Waar die nu wel vandaan kwamen, Is tot nog toe een raadsel. an de korte en hevige eerste bloeitijd van de kopergravure als zelfstandige kunstuiting krijgt men een indruk in de ex positie van een groot aantal bladen van drie graveurs die werden bijeen gebracht ln het Prentenkabinet van het Frans Halsmuseum onder de titel: „Dtlrer en tijdgenoten". In de middel eeuwen Is de kunst, zoals in alle eeuwen daarvoor, nog traditioneel ge bonden aan een hogere macht: aan de eredienst voor God of eerbetoon aan een vorst. Pas met de Renais sance wordt de kunst zelfstandig en zij wordt een middel om algemeen-men selijke gevoelens en ervaringen uit te drukken. De kunstenaar was voordien in de eerste plaats de beoefenaar van een ambacht. Elk van de drie graveurs die ln de tweede helft van de vijftiende eeuw op de drempel staan van de vrijheid van de kunst, was geboren als zoon van een goudsmit. Het steken van ornamenten en voorstellingen ln het metaalopper vlak was een der veredelingstechrueken van de edelsmid. Uit deze versierende gravures der edelsmeedkunst ontstond, toen de tijd daarvoor rijp was, de vrije gravure. Het nieuwe daarvan was dat men ln een willekeurig stuk koper dat geen deel uitmaakte van een voorwerp een voor stelling kerfde en dit plaatje metaal gebruikte als model waarvan men een groot aantal afdrukken op papier (is prenten) kan maken. Het papieren plaat je was het doel dat, in veelvoud ver vaardigd, verspreid kon worden en eigen dom worden van de gewone man. Men ziet hier de erkenning van het indivi du, en het begin van wat later demo cratie genoemd wordt. De vrije graveur was nu ook niet meer gebonden aan functionele Illustratie, maar kon zijn persoonlijke Ingeving volgen. Als reactie op de in de christelijke wereld religieuze gebondenheid gaat men zich dan, op haast kinderlijke wijze, te bui ten aan de zeer menselijke en zelfs stoute, frivole situaties: liefdesparen en humoristische toestanden worden tot onderwerp. Daarnaast blijven voor de persoonlijke devotie bU de mensen thuis toch afbeel dingen van heiligen de graveurs bezig- U! of De Passie Onzes Heren blijven tot de geliefde onderwerpen behoren. De gravure verschijnt al spoedig naast de houtsnede als illustratie van gedrukte boeken, de gravure als verfijnde gepro- ductie techniek helpt kunstwerken tot volksbezit maken en daarmee komt de gravure weer in onvrijheid. Op de tentoonstelling is Martin Schongauer de vroegste graveur. Men ziet hem beginnen met bladornamen ten zoals die dienden op doopvonten en kelken. Bjj Diirer bereikt de gra vure direct al haar hoogste bloei, zo wel ln technische zin als in vrijheid van opvatting wat betreft de onder werpen. Bij hem geen reactie op on vrijheid, maar een evenwichtig en vol gehouden en biografische series van re ligieuze aard zoals Het Leven van Maria wassen samengaan van religie, vrije verbeelding, menselijke uitvoering en herleving van mythologische voorstel lingen naar de mode van die dagen. Israhel van Meckenem blijft van de drie het meest de artisan, de dienst bare vakman. Behalve in historisch opzicht is er aan directe schoonheid, ook voor de mens van nu, veel te beleven in deze expositie van de jonge graveerkunst. L. T. GEBOREN: Peter, zn. v. W. Pels en H. Gnodde. Saskia, dr. v. M. Otten en C. F. v.d. Berg. Petrus J. zn. v. P. J. Franssen en L. C. ter Braake. Elisabeth H. M. dr. v. C. P. Zwetsloot en A. G. Hou- dijk. Rinco Chr. zn. v. F. J. C. Roos en L. J. Vollenga. Ronald H. zn. v. P. J. Rietveld en A. W. Rooijens. Ingrid A. M. dr. v. J. M. L. v.d. Weiden en L. E. M. Jansen. Johannes, zn. v. D. G. J. Luiting en M. Koren. Pauline, dr, v. H. van Deutekom en W. Kwaak. Vi- viënne J. M. dr. v. W. H. v.d. Aar en A. C. van Vugt. Franciscus J. M. zn. v. W. B. Sanders en A. M. Moorman. Cornelia M. J. dr. v. J. P. F. Driessen en E. M. Fioris. ONDERTROUWD: J. Cornet en E. Waanders, J. Th. M. Veldhuizen en A. E. Martin, R. H. Nij- kamp en M. Verschuur, J. Roffel en G. Hermann, E. P. Tissing en J. Leunis, H. P. Willemse en A. J. A. M. v.d. Wel den, D. K. Gottaut en H. Bank, G. de Groot en J. H. Kroonenburg, J. L. Kabalt en J. L. M. Hageman. GETROUWD: P. Romein en S. J. M. Kltjn, M. P. de Jager en E. Schor, K. Römelingh en M. Burghoorn, K. I. G. van der Staatj en P. Pesehar, C. W, M. Bakker en P. Turkenburg, U. G. van Tintelen en M. Drommel, J. Th. van der Veld en M. P. M. Driessen, A. Broertjes en E. W. Hueting, J. Siegerist en G. T. Weijers, J. van Willigen en A. E. de Herder, L. Th. L. Dijkman en Y. S. Burga, C. G. J. Bes en L. Jeltema. OVERLEDEN: W. K. Giebel, 51 jr. B. C. Vuijk, 76 jr. BENNEBROEK 1 sept. Het aapje van de familie M. uit Bennebroek is weg gelopen uit de woning aan de School- laan. Mevrouw M. heeft bij de politie in Hillegom aangifte gedaan van ver missing. De politie verzoekt diegenen, die inlichtingen kunnen verstrekken zich met haar in verbinding te stellen. DEN HAAG, 31 nug. Met ingang van 1 september zullen de vergoedingen die aan leden van de nationale reserve worden uitgekeerd iets worden opgetrok ken. Voor korter dan vUf uur oefenen krfjgen de reservisten voortaan 1,50 in plaats van een gulden en voor oefe ningen die langer dan vUf uur duren 4,50 in plaat' van 8. K vEEMOED DAT ZE MEEE VRN DEZE ZRRICRRWEET BfiNK BEKEND MOETEN MR PRE KINS ZIEN TE VINDEN Hhiixuiit*- ANDER; m Van Gend Loos heeft vast en zeker werk voor U. Een goede pensioenregeling prima so ciale voorzieningen - een aantrekkelijk loon uniek waarderingsstelsel - gega randeerd extra loon zodra U langer werkt - vrije bedrijfskleding - vrije zater dag - elk jaar een aantal binnenlandse treinreizen tegen half aeld waar nodig reiskostenvergoeding. Miniuiïl loon 23 jaar en ouder f 116.38, eventueel oplopend tot f 141.94 per week. Bent U in het bezit van een groot rijbewijs, laat U dan zonder verplichting meer inlich tingen geven. U kunt hiervoor op alle werk dagen - behalve 's zaterdags - terecht bij: STUKGOEDERENKANTOOR WESTERGRACHT H'" HAARLEM Gewestelijk Arbeidsbureau, Kleine Houtweg 18, 'e avonds ven zeven uur tot acht uur. BEVERWIJK Gewestelijk Arbeidsbureau, Prins Bernhardlaan 5, 's avonda van half zeven tot half acht Indien u hiervoor belangstelling hebt. verzoeken wij u onderstaande coupe"' volledig Ingevuld, ln een open envelop, gefrankeerd met 7 eenta poetzege1' te zenden aan: Hoogovens - IJmulden, Personeelszaken, gebouw „Buiten hof". Na ontvangst van de coupon zullen wij nader met u In kontakt trede"- Ik stel prijs op meer Informaties over bovengenoemde funktle bij uw bedrijf. Naam:Geboortedatum: Nr.: NO t Woonplaats: Voornaam: Adres: Huldig beroep: Gehuwd/Ongehuwd Handtekening:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2