BERG ITALIË MET 3-1 VERSLAGEN Nederland voor de zesde maal Europa's sterkste notie Wereldkampioen °P de weg A Al zingend naar zefie wm - Erelijst Janssen legt de laal- J'e delers naar de eind- s,reep af. •'eze foto is hij nog in 6e" form gevecht ge ""•Nd met: (links naar de Italiaan Ador- "'f Raymond Poulidor H van den Sportief «'Hen ^itault r'Men ^Qfdelielt V°0»"B* L 8 E Redactie en administratie: Smedestraat 5, Haarlem, tel. 21544 en 21543 - Abonnements prijs 9.65 per kwartaal, 3.25 per maand, 75 cent per week - Eindredactie van deze sportkrant* Frans Nypels en Michel van Gils. s3lANCHES, 7 sept. - 0|j ,e,1d stond Jan Janssen 6 hoogste treden van t^A^platform. Uit de luid- Vc,^ 6rs kwamen flarden 'en Neêrlands bloed, het deerde de Neder- tiet. Hij was wereld- ^Lp'°en en geen mens was ^cL. ^'9er op deze regen- '9e zondag in het dal voet van M°nt 'lÖ6 c ^on Janssen. Door een Ve«n tranen zag hij de M menigte rondom zich met hier en daar een bekend gezicht. Allemaal verheugde gezichten over het grote succes van de 24-jarige cou reur uit Ossendrecht, die na het winnen van Parijs— Nice in het voorjaar en het veroveren van de groene trui in de Tour de France de kroon had gezet op een on gelooflijk seizoen. Jan Jans sen is een groot wereldkam pioen. Geen koning, geen keizer, maar gewoon een groot, een heel groot coureur die precies weet wat hij wil de en zijn wil in daden heeft omgezet. Na de ceremonie protocollaire vloog Janssen van het platform, recht in de armen van zijn echtge note Cora, die voor de eerste maal haar man naar een groot kam pioenschap had vergezeld. Er was geen tijd voor woorden. Gelukkig, in-gelukkig stonden deze twee jonge mensen temidden van op dringende fotografen, bedrijvige soigneurs, feliciterende officials en supporters. Maar zij hadden slechts aandacht voor elkaar en pas toen voelde Jan Janssen goed wat het betekende om wereldkampioen te (Van een speciale verslaggever) MILAAN, 7 sept- De voorspel lingen z(jn uitgekomen: Nederland Is voor de zesde maal in successie Europees honkbalkampioen gewor den. Gistermiddag won de Neder landse ploeg in een bijzonder span nende wedstrijd met 31 van Ita lië, dat een vrijwel gelijkwaardige tegenstander was. Nederland had de wilde aanmoedigingskreten van het Italiaanse publiek Italia, Ita lia, begeleid met ritmisch handge klap weerstaan en was in het Campo Kennedy overeind geble ven. Twee keer drieslag Succesvol WÊÊËk Opofferingsslag Voorproefje Slechts één voorganger (Voor vervolg zie pagina 5 van sportbijlage) Onbereikbaar 1 -■ - r N A D L T n,.^AARLem 4 ^siraax- We<3 249 NIEUWE HAARLEMSCHE Sisaitapijt 37.50 MAANDAG 7 SEPTEMBER JuüanaparkJQ.», Haarlem», Jan Janssen gelukkigste Rian ter Wereld De overwinning van Nederland heeft verscheidene malen aan een zjjden draad gehangen, maar is daarom niet minder verdiend. Nederlanders en Italianen gaven evenveel honkslagen (6), maar het waren onze landgenoten die de honkslagen op de goede mo menten gaven, waardoor werd gewon nen. De mooiste tik van de dag kwam van de knuppel van Boudewijn Maat. De tengere Haarlemmer, twee jaar geleden met een slaggemiddelde van ruim 0,400 Nederlands beste slagman, heeft zijn stempel op deze strijd tus sen de beide Europese honkbal-groot machten gedrukt. In de zesde slag beurt met twee honken bezet was een uithaal van Maat voldoende voor een prachtige driehonkslag in het rechtse veld waardoor Nederland van 10 op 30 sprong, een goede basis zoals later bleek voor de zege. op het derde honk. Roberto Gandini buitte deze onverwachte kans goed uit en met een honkslag sloeg hij Balzani over de thuisplaats (31). Met drieslag voor Carmignani die na een honkslag in de tweede inning te hebben gegeven verder zonder overtuiging sloeg en een vangbal voor Alfredo Lauri werd de in ning beëindigd, waardoor Nederland zijn voorsprong behield. Herman Beidschat klaarde het in de laatste inning. De pinch-hitters Novali en Calzolari kregen drieslag terwijl Luzi's hoge bal een prooi werd voor de grijpgrage handen van achtervanger Crouwel. Nederland was opnieuw Europees kampioen in een toernooi met veel diep tepunten. Het slechte spel van de zwak ke landen en twee hoogtepunten: do perfect game van Nederland tegen Span je en de overwinning van gisteren op Italië. Gistermorgen speelde Spanje te gen Zweden. De Spanjaarden wonnen met 96. De toernooi-eindstand luidt: Neder land 48, Italië 4—6, Spanje 44, Zwe den 42, Frankrijk 40. Boudewijn Maat was trouwens toch zeer succesvol in dit toernooi. Dertien maal kwam hij aan slag. Tweemaal kreeg hij vier wijd. In de overblijvende elf slagbeurten kwam hij achtmaal door een honkslag op de honken. Hierdoor bereikte hij het zeer fraaie slag gemid- 1 delde van 0.727. Ongekend hoog in een toernooi om het Europese kampioen schap (twee Jaar geleden was het hoog ste 0.636). 1 De coach van het Nederlandse honk- j balzevental, Archie Allen, had voor de 'wedstrijd de moeilijke taak de werper voor de strijd tegen Italië aan te wijzen. Allen koos de jarige Rob Hoffmann van de Bussumse eersteklasse HCAW. Hoff- !mann werd twee jaar geleden in Am sterdam Europa's beste werper en werd 'toen o.a. winnende werper in de wed- strijd tegen Italië. i Gistermiddag hield Hoffmann zich 1 geen vijf innings staande tegen de Ita liaanse ploeg. In de vijfde inning moest hij namelijk honkslagen van Carlo Luzi en Gigi Cameroni laten passeren en dat i vond Archie Allen het tijdstip waarop Herman Beidschat op de werpheuvel moest- Een bijzonder ondankbare taak voor Beidschat, die moeilijk begon. An drea Balzani kreeg drie wijdballen ach ter elkaar voordat Beidschat erin slaag de twee slagballen op de gevaarlijke I Italiaanse slagman te gooien. Balzani sloeg daarop ook naar de volgende bal die in de veilige handen van korte stop 1 Leo Kops belandde. Kops speelde de bal :op het tweede honk. dat Cameroni te laat bereikte waardoor de Italiaanse scoringskans verkeken was. zijn. *n de regenboogtrui. Een voorproefje had hij al gehad, toen hij na een machtige eindspurt voor Vittorio Adorni en Raymond Poulidor dadelijk het middelpunt werd van een verward kluwen mensen, die allemaal de eerste wilde zijn om de nieuwe kampioen op de schouder te kloppen. De besmeurde en-uiterst ver moeide Janssen liet met zich sollen. Hij had eenvoudig de kracht niet meer om zich'tegen de horde te verweren en liet de vloedgolf over zich heengaan. Ploegleider Maurice de Muer, Peter Post, Ab Geldermans, Arie den Har- I tog, Henri Anglade en talloze beken den sloegen de armen om Janssen heen. Gendarmes probeerden Janssen in het afgezette perk te krijgen, waan radio- en televisierreporters ongedul dig stonden te wachten' om de kam pioen voor de microfoon enkele woor den te laten zeggen. Het lukte slechts met grote moeite waarbij Raymond Poulidor, nors kijkend als altijd na een nederlaag, in de verdrukking kwam. Er kwam pas betrekkelijk rust, toen Janssen eindelijk voor de eretribune bij het platform aankwam, waar de Nederlandse officials, met dr. P. van Dijk aan het hoofd, de gelegenheid kregen om Janssen geluk te wensen. Daar was ook tijd voor een kort ge sprekje. „Toen Poulidor in de laatste ronde wegsprong, heb ik even ge wacht, want ik rekende erop dat de Italianen hem wel terug zouden ha len. Maar ze reden niet. Die tactiek kan ik niet begrijpen. Toen ben ik zelf maar naar hem toegegaan. In de klim naar de Cote van Passy had Poulidor geprobeerd Janssen los te tijden, maar dat was mislukt. Omge keerd ging het evenmin en toen had Janssen gedacht: „Laat ik hem maar meenemen naar de finish". Zelfs toen Adorni er nog bijkwam, was Janssen niet ongerust, want „ik reed zo sterk". Lang heeft Oranje moeten wachten op de mooiste titel in de wielrennerij. Slechts één landgenoot is Janssen voorafgegaan in de lange rij van grote wielerkampioenen op de weg. Zeven tien jaar geleden op het smoorhete parcours bij Reims, zorgde Theo „Fieleke" Middelkamp er voor, dat voor het eerst de regenboogtrui bij de profs in Nederlandse handen kwam. Het was toen ook al een gloriejaar voor de Nederlandse wielrenners, want Jefke Janssen legde beslag op de bronzen medaille. Nu kwam er weliswaar naast Jans sen geen landgenoot op het ere podium, maar niet minder dan zeven van de acht oranjemannen beëindigden deze zware koers over 290 km. en van hen zorgde Jo de Haan met een zesde plaats voor nog een eervol resultaat. Alleen Bas Maliepaard, die nota bene heel in het begin van de wedstrijd de eerste demarrage had geplaatst, haalde Jill!ll!llllllllli!ll!i:lll!fllllllllllllliM Huilend van geluk valt de vrouw van Jan, Cora Janssen haar wereldkam pioen in de armen (Van een speciale verslaggever) MILAAN, 7 sept. „O Boudewijn, het veld is veel te klein", was een van de vele liedjes, die de kleine Nederlandse Kolonie gistermiddag aanhief om te pro beren de kreten van de Italianen te overstemmen. Dat lukte natuurlijk niet. Want de duizenden Italianen die de Euro pese honkbalfinale ItaliëNederland volgden brachten met bellen en toeters en hun niet gering stemgeluid zoveel la waai teweeg, dat het Nederlands volko men werd overstemd. Toch heeft het gezang van de Neder landse aanhang succes gehad. Want het was Boudewijn Maat, die met een drie honkslag in de zesde inning twee pun ten binnensloeg en daarmee voor Neder land de stand op 10 op 3—0 brapht Daarvoor had Nederland in de derde inning de leiding genomen. Leo Kops kwam als openingshitter met een honk slag, Rob Hoffmann was de volgende slagman. Een opofferlngsstootslag van zijn knuppel deed Kops op het tweede honk belanden. Han Urbanus, de Neder landse aanvoerder, kweet zich op voor beeldige wijze van zijn taak en met een honkslag bracht hij Leo Kops over de thuisplaats. L'sbanus sneuvelde zelf op het tweede honk. De vijfde inning scheen dus aanvan kelijk succes op te leveren voor de Ita lianen maar de tijdige vervanging van Rob Hoffmann door Herman Beidschat voorkwam de Italiaanse gelijkmaker. In deze inning was Giulio Glorioso gaan slaan voor Giuseppe Guschini, die voor de Italianen als werper was begonnen. Glorioso had als slagman geen succes. Ook als werper startte hij weinig over tuigend. Het was namelijk de Nederlandse slag- ploeg, die hem zijn eerste „optreden" in deze wedstrijd bijzonder onaangenaam maakte. Han Urbanus gaf een harde tweehonkslag langs het derde honk en Hudson John volgde met vier wijd. Wim Crouwel deed alle moeite beiden binnen te slaan, maar Glorioso was hem met zijn worpen te snel af en bezorgde hem drieslag. Toen was de beurt aan Boudewijn Maat. Fel haalde hij uit en hoog ver dween de bal In het rechtsveld, onbe reikbaar voor rechtsvelder Leonardo Carmignani. Irbanus en John scoorden en Maat bereikte het derde honk. Met een squeeze had er misschien nog een vierde punt voor Nederland in gezeten maar coach Allen gokte terecht op meer. Leyssner kreeg echter drieslag en na hem sneuvelde ook Dolf de Zwart. Het initiatief is daarna aan de Italia nen geweest Nederland kreeg nog maar twee spelers op de honken en ook Tromp en Arrindell, die Leissner en De Zwart vervingen, konden Glorioso niet meer vermurwen. De grote kans voor de Italianen kwam in de achtste inning. Met een man uit gaf Andrea Balzani een honkslag. Alber to Rinaldo sloeg de bal daarop in de richting van de derde honkman Simon Arrindell. Correct pakte Arrindell de bal maar zijn aangooi naar eerste honk man Maat was verre van correct, want de bal verdween hoog over Maat in het veld. Andrea Balzani kwam daardoor Evenals in alle andere Euro pese honkbaltoernooien zijn in Milaan zondagavond na sluiting van het toernooi de beste spelers gekozen. Beste werper werd Rob Hoffmann bovenste foto), die in twee wedstrijden als Nederland se pitcher begon maar geen en kele maal winnende werper werd. De beste Nederlandse slag man werd zonder enige con currentie Boudewijn Maat (foto midden), die ook werd ge kozen tot de meest waardevolle speler van het toernooi. Archie Allen (foto onder) kreeg als coach van het winnende team een prijs. De beste scheidsrech ter was de Amer.tcaan Frank Fernandez van de vliegbasis Wiesbaden in West-Duitsland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9