nOOIEXINGTON Eenvoud in ode! FINSE EN ZWEEDSE MODEKUNST Jersey en zilver* Nierspecialisten congresseren in Amsterdam Naar soort ,pannenshow' Staatssecretaris dr. Diepenhorst: dertig miljoen gulden méér Voor ontwikkelingshulp in '65 ruim f 250 miljoen Skin Life Emulsion BINNEN het koninkrijk 66 miljoen Helena. Rubinstein Kapster met problemen M' UITSLAG WEDVLUCHT NIET ZOVEEL Weet-je-mode weetje Trouw aan de beste Amerikaan! Hier hebt u op gewachtmevrouw Wat kinderen ervan zeggen TOSCA Onbesteed Subsidie part. hulp benoemingen from America's Best Tobaccos porselein in zijn edelste vorm DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1%4 PAGINA 5 ^CIGAR eTTESii:-'-'- De nieuwste, gemakkelijke manier om uw huid een complete schoonheidsbehandeling te geven. De half-vette crème van het beroemde merk 4711. Deze nieuwe vinding is het geheim van drie crèmes in één tube Vochtinbrengend - uw huid blijft soepel, glad en jeugdig-fris. Beschermend - zelfs voor de teerste huid bij het ruwste weer. Als onderlaag - vóór u de make up aanbrengt. Dat geeft het gevoel van een werkelijk verzorgde huid. Begin morgen direct met de proef: u zult versteld staan over het resultaat. TOSCA SOFT CREAM PER TUBE 2.95 Denktaan de jeugd van uw huid. Onmisbaar voor een 'frissemake-up. Dr. t. DIEPENHORST voor Nederland: van Adelsberg de Vries N.V., Amsterdam. tjb^n9eland waren ze er al lang, de ideale Jcleine tienertjes. r in Nederland zijn er nu ook verschillende soorten tiener- tipjien te krijgen. Een van dit soort meisjespoppen heet Sindy. tje *8 een lief Europees meisje, met een garderobe, die ieder (2je erjheisje zich zou wensen. Er waren altijd nog veel meisjes, dlt^pS'enlijk te oud waren om met poppen te spelen, die dat biee heimelijk nog deden. Nu hoeven ze zich daarvoor niet te schamen. Deze pop van ,jiun eigen leeftijd" laat zich Qeduldig kammen, en wassen en ze is een van de geduldigste luisteraarsters naar „tienerverdriet". £>e 0, Rotterdamse ontwerper UXrgelli showde zijn najaarscol- Jftie niet alleen in zijn mode na n in de Maasstad, maar h°'c in ,fie Rijckenbarch" te Q^hrlo. Dit model is er één uit njk gevarieerde garderobe. t is gemaakt van zwarte jer- V en gegarneerd met zilver- borduursel. AMERICA'S BESTTOSACCOS Er is altfld nog een soort mode, waarvan in het algemeen geen shows worden gegeven en die - maar voor enkele vrouwen ge- heirt is- Verschillende kunstnijver- k' ®3k«n verkopen handgeweven en andbedrukte stoffen, die meestal ach tig van kleui en compositie zijn. ®2e stoffen worden verwerkt door °uwen met veel naaitalent, coupeu- O die de gekleurde patronen zo kun- ®n verwerken dat ze het beste uit- 1)0 Finse Marimekkc jurken Jh een voorbeeld van confectie ,j®arbij deze stoffen verwerkt zijn tot Pele eigen modellen. Maar het is Hillr., VMlfl<-!V!!!'!'i|MIIIHIIIllirilllllimillllllllllll' een feit, dat, afgezien van de hoge prijzen, lang niet alle vrouwen dit soort kleding kunnen dragen, omdat het nonchalante makkelijke jurken zijn, die al gauw een slordige indruk kunnen maken. Met de eigen modellen van Finse wollen stoffen van „Toegepaste Kunst" in Amste -dam was dat veel minder het geval. Het waren ook al lemaal eenvoudige modellen, gerend met steekzakken, maar de kleuren en de stoffen haden een warmte en char me. Werkelijk kunstzinnig, maar niet mo dieus waren Zweedse batikjurken. De ze jurken waren weliswaar geïmpor teerd uit Zweden, maar ze worden gemaakt door een Nederlandse schil der daar; Bastiaan Henriet. Hij batikt de stoffen. Hij ontwerpt de dessins en de modellen. Zijn vrouw vervaardigt de jurken. De kleuren en dessins van de stoffen waren heel mooi, de model len echter waren zo eenvoudig, zo eenvoudig, zo recht van lijn, dat alleen mooie vrouwen in deze kleding er wer kelijk artistiek zullen uitzien. (Advertentie) KV. CtOAXETTES IMPORT COMPHNY V/HA.J. BLOK. SCHEVENINOEN (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 sept. In de In terne Universiteitskliniek van het Wil- helmina Gasthuis begint morgen een tweedaags internationaal congres van 250 deskundigen uit een vijftiental tan den, die zich bezig houden met de be handeling van gestoorde nierfuncties en de mogelijkheden tot vervanging van de nieren. Het vorig jaar vond in Londen een bijeenkomst plaats van enige tientallen op dit terrein werkza me artsen. Uit dit contact is een per- manente Europese wetenschappelijke vereniging gegroeid, die vandaag in Amsterdam officieel geconstitueerd is. Vele congressisten hebben voor de monstraties aan hun collega's appara tuur en onderdelen van kunstnieren meegebracht. In de behandeling v nierstoornissen tekent zich de laatste jaren een belangwekkende ontwikke ling af, waarin met name een grote rol is en wordt gespeeld door onze vroegere landgenoot dr. W. j. Kolff. Dr. Kolff, thans Amerikaan, werk zaam In Cleveland, is eregast op het Amsterdamse congres. Hij is oud-schoolgenoot van minister Bot, die vrijdagavond in de Groote Club zal aanzitten aan het officiële diner. In een toelichting op de betekenis van het congres wijst drW. Drukker, internist van het W.G., er op, dat er talrijke omstandigheden zijn, waarin de nierfunctie vermindert zonder dat de patiënt hieronder merkbaar lijdt. De nieren hebben een zeer grote re servecapaciteit. Als de nierfunctie ech ter minder wordt dan tien tot twintig procent van hetgeen normaal Is kum nen stoornissen van het algemeen wel bevinden optreden en kan de gezond heidstoestand minder goed worden. Daalt de nierfunctie verder, dan treedt tenslotte een ernstige toestand op, die op de duur dodelijk is, de zogenaamde uraemie. Men onderscheidt de acute en de chronische vorm van gestoorde nier- functie. Reeds tientallen jaren geleden werd er gezocht naar methoden en apparaten om de functies van zieke nieren te vervangen. Tevens werd gedacht aan de mogelijkheid een ge zonde nier van een ander mens over te planten op een patiënt met zieke nieren. In 1943 is de reeds genoemde dr. Kolff er met medewerking van ir. Berk, directeur van de Kamper Emaillefabrieken, in geslaagd een bij de mens bruikbare kunstnier te ver vaardigen. De bewondering hiervoor iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii In hotel Flora te Hillegom wordt vrijdag een demonstratie gegeven van de z.g. „Cornet-pannen In het januarinummer van ie Con sumentengids wordt men ge waarschuwd voor dit soort voorstel lingen, waarvoor via gratis bioscoop voorstellingen en verlotingen met een prijs op elk lot publiek bjj elkaar wordt gelokt. De Consumentengids stond al eer der bij dit probleem stil, naar aanlei ding van eenzelfde soort demonstra tie met de „Luxana"-pannen, die be doeld zijn als drukpannen, maar als zodanig, naar het oordeel van de bond niet voldoen. De kwaliteit van de „Co- met" noemt men redelijk, maar de prijzen van beide soorten zijn bijzon der hoog. De prijzen voor een Co- met varieren van 88,50 voor een pan van vier liter inhoud tot 143,50 voor een van 12»/i liter inhoud. Een „gewone" drukpan, die in kwaliteit niet voor de „Cornet" onderdoet, is ongeveer de helft goedkoper. Bij dit soort voorstellingen weet men, zo vertelde men ons van de zij de der Consumentenbond, te voren vaak niet, dat het om pannen gaat. Als het publiek er eenmaal is, wordt er het een en ander verteld over ko ken, dat door de Nederlandse huis vrouw, zo krijgt men te horen, niet op de juiste wijze geschiedt. Vervol gens laat men zien, hoe het wel moet en daarbij komen dan de be wuste pannen op tafel. Andere pan nen zouden zelfs schadelijk z(jn voor de gezondheid. Het gevaar is, dat er wellicht vrouwen zijn, die dan prompt tekenen voor zo'n pan... - wordt des te groter wanneer men bedenkt, dat deze prestatie verricht werd onder de moeilijke omstandig heden van de bezettingstijd. In medische wetenschappelijke krin gen toonde men echter in en kort na de oorlog niet veel belangstelling voor de vinding van dr. Kolff. In 1948 ver trok dr. Kolff met twee door hem ver vaardigde kunstnieren naar de Vere nigde Staten. De laatste tien jaar zijn er over de gehele wereld kunstniercen- tra ontstaan. De vinding van onze vroegere landgenoot heeft velen gesti muleerd tot het vervaardigen van an dere kunstnieren. Geen van deze ap paraten neeft zich echter zulk een re putatie verworven als de „dubbeispi- raal kunstnier" van Kolff. De naam van de Kampense arts is voor nierspe cialisten van vele landen een begrip geworden. Het is thans mogelijk patiënten met acute stoornissen meerdere malen ach tereen met tussenpozen van enige da- fen zonder gevaar, met kunstnier van iolff te behandelen. De patiënt wordt dan telkens „schoongespoeld" en ont daan van giftige stoffen en zuren. Voor patiënten met chronische nierziekten, bij wie dus geen genezing in de ge wone zin van het woord te verwachten is, is in Noorwegen een ander type kunstnier ontworpen, dat in de Ver enigde Staten verder ontwikkeld is. Inmiddels dient er de aandacht op te worden, dat voor vele pa tiënten deze ingrijpende, zeer kostba re en aan het ziekenhuispersoneel vaak hoge eisen stellende behandelingsme thodiek niet noodzakelijk is. In tal van gevallen kan met een zorgvuldig on derhouden dieet en andere leefregels volstaan worden. De kunstnierbehandeling heeft tevens de stoot gegeven tot verder onderzoek op het gebied van de transplantatie van nieren. De medische deskundigen in ons land hebben hiervoor grote be langstelling, maar men acht de kans op een succesvolle vervanging over het algemeen nog gering. Bovendien tilt men niet licht aan de ethische pro blemen, die zich voordoen bij het ont nemen van een gezonde nier aan een ander mens. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 24 sept. Voor ont wikkelingshulp heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken voor het jaar 1965 een bedrag uitgetrokken van 251 mil joen gulden. Dat is een stijging van dertig miljo enten opzichte van 1964, indien men ile cijfers van de beide la ren vergelijkbaar maakt. Voorop gesteld, dat het parlement de begroting voor 1965 aanvaardt zal Nederland in het komende jaar de ontwikkelingslanden bijsprin gen met hulp, die in percentages uit- Advertentie) De strelende werking van Skin Life Emulsion plus de voedende kracht van een zeldzaam biochemische vinding met elkaar in evenwicht gebracht. Alle herstel lende krachten ontwaken weer. Een verrukkelijke massage met Skin Life Emulsion, een vleugje fond-de-teint, een wolkje poeder en u zult zien dat u urenlang, onder uw make-up de onuitwisbare jeugd van uw huid bewaart. gedrukt neerkomt op vijftien procent méér dan in het lopende jaar. Een en ander is gebleken uit een re de, die de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. I. N. Th. Diepen horst gisteren hield na de jaarvergade ring van het Koninklijk Instituut voor de Tropen alhier. Van de dertig miljoen gulden die (netto) méér voor hulpverlening is begroot, is eenderde deel bestemd vooi Suriname Binnen het Koninkrijk zai volgens deze becijfering, 66 miljoen gulden voor hulp worden bestemd Oat is ongeveer een kwart van het totaal der fondsen voor hulpverle ning. De resterende twintig miljoen van de toeneming zijn vrijwel geheel bestemd voor de bilaterale program ma's. Van de oorspronkelijk begrote bij drage van Nederland aan het VN- fonds voor het vroegere Nieuw Guinea zal in dit jaar meer dan 25 miljoen onbesteed blijven als gevolg van een gebrek aan projekten. Voor het vol gend jaar is opnieuw 36 miljoen gul den uitgetrokken maar het is nog zeer de vraag of er dan voldoende beste dingsbestemmingen voorhanden zijn, aldus de staatssecretaris. Nederland heeft de verplichting aan het EEG-ontwikkelingsfonds 47,5 mil joen gulden bij te dragen, maar die verplichting is niet als een concreet begrotingscijfer opgenomen. De speci ale rekening van de EEG bij de schat- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiniiiniiiiiiiii iiiHiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii» kist beloopt nl ruim 230 miljoen gul den zodat, volgens dr. Diepenhorst, verdere stortingen op die rekening nu weinig zin hebben. Uit de verdere mededelingen van de staatssecretaris blijkt, dat Nederland (via garanties e.d.) diverse ontwikke lingsprogramma's meer ruggesteun geeft Tot samenwerking: regering particu liere verenigingen in verband met het Jongeren Vrijwilligers Programma, in principe besloten. Een stichting is in voorbereiding. bilaterale programma ireiae De regering heeft nog geen beslis sing genomen over subsidiëring van de hulpverleningsactiviteit van parti culiere organisaties maar beziet het vraagstuk „met ernst en sympathie".» Voor het van projekten voor uitgebreide tech nische hulp in 1965 is twaalf miljoen gulden uitgetrokken. Dat is ongeveer een verdubbeling, hetgeen ook het geval zal zijn met het bilaterale des kundigen- en een fellowship-program- ma voor 1965. Was reeds uit het jaarverslag van prof. dr. V. J. Koningsberger, voorzit ter van het bestuur van het Tropen instituut, duidelijk geworden, dat het instituut in de recente jaren steeds meer activiteiten ontplooit, staatsse cretaris Diepenhorst wees er op, dat het instituut weer een bedrijvig cen trum is geworden van op de buiten wereld gerichte bezigheden. Het speelt een grote rol bij de hulpverlening aan ontwikkelingslanden Een eigen labo ratorium van het instituut in Nairobi met instemming van de regering van Kenya en haar mp'Je"-erking verkeert in gevorderd stadium van voorbereiding. HAARLEM, 24 sept. (KNP) De Disschop van Haarlem heeft namens het Nederlands episcopaat op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan F. A. M. BERNEFELD als geestelijk ad viseur van de Ned. Kcth. Bond van Stucadoorspatroons „St. Antonius" en heeft tot zijn opvolger benoemd J. A. HEYMANS, aalmoezenier van de soci ale werken in Noordelijk Limburg. (Advertentie) Een van Engelands rijkste jonge- dochters, de negentien jaar oude Marion Samuel, gaat trouwen met een Parijzenaar Guy Naggar. De bruidegom in spé verklaart bescheiden, dat hij zich wat kapitaal aangaat, niet kan meten met zijn bruidje. Zijn grootvader stichtte nabij Alexandrie een stad, die door Nasser in beslag werd geno men. Grootvaders eis tot schadever goeding luidde: twaalf miljoen pond Kort voor zijn dood ontving hij een kwart gedeelte daarvan. Die drie miljoen pond werd onder zijn (grote) familie verdeeld. „Het was niet zo veel als we hadden gehoopt", aldus Guy. ijn nichtje van twee en een half speelt het liefst met een kam, waarbij papa en mama door gaans als „slachtoffer" funge ren. Op zekere dag was tante op be zoek, die ook aan een kapbeurf gelo ven moest. Tante draagt echter een haarnetje, zodat de behandeling niet door kon gaan. Het meisje kijkt eens goed en zegt dan: „Oh, ik zie het al, tante heeft haar met gaatjes". Een Vlaardingse lezeres (helaas vermeldde zij haar naam niet) stuurde ons behalve bovenstaand stukje ook nog dit: Oma krijgt bezoek van haar vier jarige kleindochter. „Ik heb een stijve nek", vertelt oma, „zeker een kou gevat". Het meisje werpt een blik op oma's hals, die niet meer zo rimpel loos is als in haar jeugd. „Ik begrijp wel, waarom u pijn hebt, oma", con stateert ze. „Uw hals is gekreukeld." '■IllllllliiiiiiiiiiillllllllllllllllllllllIllllintllllllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllillllllIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII *"'1111 'eTp ^opier' Schrijf voor foto's en prijzen naar: Escbenbach International, Hilversum

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5